W.C.C.-]>riJsYraag Schadevergoeding, géén aalmoes! WW Geen filmstudio te Monster VOLENDAM ADRESSEERT TEGEN DWERGSCHOLEN DINSDAG 10 OCTOBER Rechtmatige wenschen der Zui- derzee-gedupeerden aan den Minister voorgelegd Wijziging der steunwet gevraagd Niet 1918, maar 1928 De geldelijke normen I Bloedbad in een café Tijdens de kermis te Nijmegen UIT DAKGOOT GEVALLEN Man zwaar gewond AANRANDER GEARRESTEERD Volledige bekentenis afgelegd WOONHUIS AFGEBRAND De kinderen sprongen uit het zolderraam GROOTHANDELSPRIJZEN De voedingsmiddelen worden duurder NIEUWE DEPARTEMENTALE INDEELING Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer DE TEWERKSTELLING VAN WERKLOOZEN Verbetering der Vierlingsbeek U kunt net zooveel oplos singen insturen als U wilt, mits elke briefkaart maar aan de eischen voldoet! GIRO 18600 Kneuterdijk 20 - Den Haag. Het groote gezin be dreigd R.K. Bond voor Groote Gezinnen adresseert inzake tarieven en kindertoeslag HERDENKINGSZEGELS Het Nederlandsche gezag 300 jaar op Curasao Een lijst van de slachtoffers die wegens te geringe bezetting moeten verdwijnen Gelderland Zuid-Holland Toestand te Amsterdam Utrecht H H H Overijssel Noord-Holland Om het behoud der gilden Stichtingsvergadering te Boxmeer Hooibergen in brand gestoken De dader gegrepen Het omslaan van de .Krakatau" De Marine-commandant komt voor het Hoog Militair Gerechtshof Dan maar geen versch cadet je Tegen vervroeging van het aan vang suur in broodbakkeryen HET „BLIKSEMVAARTUIG" De directeur der maatschappij ,Jilco" als ongewenscht vreemdeling over de grens gezet Zwendel met aandeelen WRAAKNEMING OP EE? VELDWACHTER Vechtpartij te Almelo GEEN PENSIOEN MEER By de liquidatie der Hengelosche Bontweverij DE NIEUWE BRUG BIJ ZALT- BOMMEL St. Josephs-Gezellen Een R.K. Kappersvakblad Examen apothekers-assistent De R.K. Middenstandsvereeniging te Volen- dam, de R. K. Visschersbond „St. Petrus" de R. K. Vereeniging van Vischhandelaren, de R.K. Vereeniging van Vischventers en de RX. Eendenhoudersvereeniging „St. Antonius" te Volendam hebben aan den Minister van Water staat een adres gezonden inzake uitvoering en wijziging der Zuiderzeesteunregeling. Nu de afsluiting der Zuiderzee een feit ge worden is en de gevolgen dier afsluiting voor de visschers en overige bedrijfs- en bevolkings groepen in de Zuiderzeeplaatsen zich in hun volle breedte gaan doen gevoelen, achtten de or ganisaties zich verplicht nogmaals met den meesten ernst en klem een beroep te doen op den Minister in verband met de onvoldoende werking en regeling der Zuiderzeesteunwet en der daarbij behoorende besluiten. Reeds door een soepeler en minder bekrom pen uitvoering der bestaande regelingen zou den de rechtmatige belangen der geschade groepen beduidend zijn gediend. De tegemoetkomingen voor onderwijs en op leiding zouden op ruimer grondslag dienen te worden vastgesteld, evenals de weduwenbepa- ling soepeler zou dienen te worden toegepast. De op grond der wet toegekende credieten kunnen en mogen niet als gewone commercieele credieten worden beschouwd, doch dienen zoo ruim mogelijk dienstbaar te worden gemaakt aan het scheppen van nieuwe bestaansmoge lijkheid voor de uit haar arbeid verdreven be- vólking. Soepeler optreden is daarom gewenscht by de beoordeeling van credietaanvragen, bij de vaststelling der voorwaarden en bij de verdere behandeling der credieten. Meer aandacht worde geschonken aan de adviezen der plaatselijke commissies inzake de uitvoering der wet. Waar het om velerlei redenen gewenscht is, dat de visschersbevo' king bij voorkeur in de visscherij haar brood zal kunnen blijven ver dienen, leeft in de visschersbevolking van Vo lendam de vurige wensch, dat het visschen binnen den afsluitdijk zoo lang mogelijk alge meen zal worden toegestaan, doch dat tegelij kertijd het gaan visschen buiten den afsluit dijk vanwege den Rijksdienst zoo krachtig mo gelijk ook financieel zal worden bevorderd. De georganiseerde eendenhouders te Volen dam zijn van meening, dat zij, tengevolge van de afsluiting, nu zij niet meer over het zuider- zeenest als voeding voor hun eenden kunnen beschikken, meer schade hebben ondervonden dan officieel wordt aangenomen. Zij meenen, dat de officieele berekening was gebaseerd op het gebruik van de te IJmuiden aangevoerde puf. welke echter veel duurder is dan het eerstijds te Volendam aangevoerde en door de eendenhouders gebezigde nest. Bovendien moet hun schade worden berekens op grondslag van het aantal eenden, dat zij destijds bezaten, doch niet op grondslag van het aantal dieren, waartoe zij momenteel hun bedrijf hebben moeten inkrimpen. Volendam als zoodanig mist op het oogen- blik een vertegenwoordiger in de Generale Commissie voor de uitvoering der Zuiderzee steunwet. De organisaties spreken den wensch uit, dat hierin spoedig zal kunnen worden voorzien, op dat de Generale Commissie wederom recht streeks contact hebbe met de breede groep van belanghebbenden bij de uitvoering der wet, die in Volendam woonachtig is hetgeen èn om zakelijke èn om moreele redenen ten zeerste gewenscht mag heeten. Adressanten komen dan tot de punten, waar op naar hunne meening wijziging der bestaan de regelingen noodzakelijk moet worden ge acht. In de eerste plaats bedoelen zij hier de om schrijving der belanghebbenden in den zin der wet. De opsomming der bedrijven waarin bijv. het bedrijf der garnalenpellerij is vergeten dient h. i. te worden aangevuld met een bepa ling, dat mede als belanghebbenden worden beschouwd zij die het bewijs leveren, dat zij een hoofdbron voor hun bestaan vonden in verband met de open Zuiderzee. Maar bovendien en vooral dient voor de be paling der belanghebbenden in den zin der wet het jaar 1918 toen tot afsluiting der Zuider zee werd besloten te .worden vervangen door het jaar 1925, toen de Zuiderzeesteunwet werd aangenomen. Naar de meening der Volendamsche organi saties is het teruggrijpen op 1918 feitelijk vol komen onjuist en dient de Zuiderzeesteunwet van den toestand in 1925 uit te gaan. In 1918 stelde de wet in algemeenen zin maat regelen ter tegemoetkoming wegens de schade door de afsluiting in uitzicht. Van 1918 tot 1924 leefde men zonder iets meer of iets anders te weten. Toen in 1925 de Zuiderzeesteunwet werd vastgesteld, bleek deze op den toestand in 1918 terug te grijpen. Echter, wat hadden de bij de Zuiderzeevis- scherij betrokkenen tusschen 1918 en 1925 anders kunnen doen dan voortgaan met de uit oefening van hun oude bedrijf? Zij werden op generlei wijze bij het zoeken naar nieuwe bestaansmogelijkheid geholpen, zij konden feitelijk niet anders dan blijven by hun bestaand bedrijf. Als een bijzondere onbillijkheid wordt het gevoeld, dat een 40-tal Volendamsche visschers, die na 1918 hun botter hebben overgenomen, niet voor vergoeding wegens waardeverminde ring in aanmerking komen. In de tweede plaats meenen de organisaties te moeten aandringen op belangrijke verhoo ging van de normen voor de geldelijke tege moetkomingen ingevolge art. 13 der wet. Het vinden van geheel nieuwe bestaansbron- nen gaat vooral in dezen tijd en voor een bevolking als die van de Zuiderzeeplaatsen, welke eeuwen lang slechts in één bepaalde richting was georiënteerd in de practijk met buitengewone moeilijkheden gepaard. In dit verband dringen adressanten nog maals aan op zooveel mogelijke werkverruiming te Volendam, met medewerking van den Rijks dienst. Echter, zoolang ook met den besten wil hun nerzijds door de belanghebbenden geen nieuwe bestaansbronnen zijn kunnen worden gevon den, dient het bedrag der geldelijke tegemoet koming voldoende te zijn om de belanghebben den behoorlijk in hun staat en stand te laten leven en mogen zij niet met wat min of meer een aalmoes zou mogen heeten worden be giftigd. De organisaties zijn van meening, dat de geldende normen voor de geldelijke tegemoet komingen bezwaarlijk geacht kunnen worden aan de hier beredeneerde eischen te voldoen. Naar haar meening zouden de normen min- mmsm De afsluitdijk voltooid De visscherman berooid? stens op de volgende bedragen moeten worden gesteld: A: voor gezinshoofden, die niet meer kunnen werken, op 20 gulden; B: voor gezinshoofden, die wel in staat zijn arbeid te verrichten, op 15 gulden, en C: voor weduwen op 12 gulden, met dien verstande, dat aan de categorieën B en C zou moeten worden toegestaan de op brengst van hun werkzaamheden te behouden zonder korting op de geldelijke tegemoetkoming, zoolang het totaalbedrag hunner inkomsten niet het peil van hun vroeger inkomen heeft bereikt. Dit laatste achten de organisaties in de hoog ste mate gewenscht, om den prikkel tot het ter hand nemen van nieuwe werkzaamheden te laten bestaan. Op grondslag der bovenvermelde motiveering zjjn de organisaties eveneens van meening, dat een beperking der geldelijke tegemoetkoming tot termijnen van 3 of 5 jaar, als neergelegd in artikel 13, lid 2 der wet, niet redelijk kan worden geacht en dat het recht op geldelijke tegemoetkoming behouden dient te blijven, als een door een belanghebbende nieuw bedrijf of aanvaarde nieuwe betrekking buiten zijn schuld op een mislukking blijkt uit te loopen. Tenslotte meenen de organisaties er op te moeten aandringen, dat ook voor kinderen boven de 14 jaar, die in normale omstandig heden wel in hun onderhoud kunnen voorzien, een geldelijke tegemoetkoming in overeen stemming met de werkelijke kosten van het levensonderhoud voor deze kinderen wordt toegekend voor zoover deze kinderen als ge volg van de afsluiting practisch niet in staat zijn zelf in hun levensonderhoud te voorzien. De organisaties verzoeken den Minister met den meesten aandrang de inwilliging van deze wenschen zoo krachtig mogelijk te willen be vorderen, in de overtuiging, dat alleen op deze grondslagen een oplossing zal kunnen worden gevonden, die recht doet aan de bevolkings groepen, welke door de afsluiting der Zuider zee zijn geschaad. De kermis te Nijmegen is Maandagavond ge ëindigd met een ernstige vechtpartij in de bin nenstad. Tegen zes uur kwam een tweetal minder ge- wenschte bezoekers, de gebr. O. flink onder den invloed van sterken drank, het café van Ger- ritsma aari de Korenmarkt aldaar binnen- De andere bezoekers, die wel begrepen dat daar minder goede bedoelingen achter verbor gen waren, verlieten de een na den ander het lokaal. Toen het café aldaar vrijwillig ontruimd was, ontstond er een algemeene vechtpartij, allereerst met flesschen, stoelen enz. en daarna met de messen. De politie had geen gemakkelijke taak de vechtenden te scheiden- Toen dit echter ge lukt was. bleek, dat allen min of meer ernstig gewond waren, vooral de gebr. O- waren er zeer ernstig aan toe. De geroepen geneesheer had eenige uren werk om de wonden te verbinden. Van het café was niet veel meer heel. De bedoeling van deze vechtpartij schijnt ge weest te zijn een familieveete uit te vechten. De 26-jarige timmerman K.B., van Roelof- arendsveen, is bij het verrichten van werkzaam heden aan een in aanbouw zijnd huis aan den Aalsmeerderdfjk te Haarlemmermeer van een hoogte van negen meter uit de dakgoot geval len. De man kwam op een openstaande deur terecht. Met zeer ernstige verwondingen is hij, na ter plaatse van de H. H. Sacramenten te zijn voorzien, naar het ziekenhuis te Haarlem overgebracht. De politie te Groningen heeft den 25-jarigen timmerman G. A. v. d. D. aangehouden, die Vrijdagnacht was binnengedrongen in de slaap kamer van een dienstmeisje, in 'n woning aan den Verlengden Heereweg aldaar. De man wilde het meisje aanranden. Op haar geschreeuw vluchtte hij. De aangehoudene heeft een volledige beken tenis afgelegd. Waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting is in den afgeloopen nacht de woning van den bloemist Tas te Aalsmeer-Oost tot den grond toe afgebrand. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en zeven kinderen, kon zich slechts met groote moeite redden, daar bijna allen op den zolder sliepen en de trap reeds geheel in brand stond, toen een der kinderen wakker werd. Een der oudste meisjes sprong uit het zolderraam. Zij kwam behouden op den grond terecht. Hierna volgden de anderen langs denzelfden weg. De twee jongste kinderen werden door een der oudste meisjes opgevangen. Gelukkig konden allen die boven sliepen zich op deze wijze redden. De brandweer uit Aalsmeer stond machteloos. Het geheele huis brandde dan ook af. De schade wordt door verzekering gedekt. Uit de indescijfers van groothandelsprijzen over September 1933, in vergelijking met die der voorgaande maand, blijkt, dat het algemeen in dexcijfer met 2, dat der voedingsmiddelen alleen met 4 punten is gestegen. Tegenover een prijsstijging van 17 artikelen (15 voedingsmiddelen) met in totaal 125 punten (w.o. aardappelen met 34 en gerst met 14 pun ten), staat een prijsdaling van 16 artikelen (7 voedingsmiddelen) met in totaal 50 punten (w.o. cacao, als grootste daling, met 9 punten). In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp, naar aanleiding van het K. B. tot instelling van een Departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Minis terie van Sociale Zaken en tot wijziging van den naam van het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid, zegt de Regeering o. m.: Bij de jongste Kabinetsformatie is de rege ling der gewijzigde departementale indeeling, die gaandeweg en onder den drang der om standigheden in beginsel reeds was getroffen, tot een afgerond en stelselmatig geheel ge maakt. Groote kosten zijn daaraan niet ver bonden, daar men heeft gestreefd naar zoo veel mogelijk gemeenschappelijk gebruik van hetgeen daarvoor in aanmerking komt. Maar gewaarborgd is thans, dat ieder der beide groe pen van zaken: de economische en de sociale, volledig tot haar recht zal kunnen komen. De vereischte nauwe samenwerking tusschen beide Departementen, die reeds in den aard der zaak ligt, zal te meer verzekerd zijn, doordat beiden in hetzelfde gebouw zijn gehuisvest. Door de getroffen regeling zal uiteraard een betere behandeling van zaken worden verkre gen dan wanneer sommige onderdeelen waren gebracht bij Departementen, waarbij zij naar hun aard niet thuis behooren alleen op grond, dat die Departementen minder sterk belast zouden zijn. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Schaepman betreffende het nemen van maat regelen van Regeeringswege tot spoedige voort zetting van de verbetering der afwatering van de Vierlingsbeek, hebben de heeren Slotemaker de Bruine en Kalff, Ministers "van Sociale Zaken en van Waterstaat, geantwoord, de verbetering van de Vierlingsbeek wenschelijk is. Aangezien de werken tot verbetering van de genoemde beek zich zeer goed leenen tot tewerkstelling van werkloozeri, heeft de Minister van Sociale Zaken aan de besturen der gemeenten Maashees en Vierlingsbeek medegedeeld, dat hij bereid is, een subsidie uit hoofde van werkverschaffing te ver- leenen. De Ministers vertrouwen, dat, zoowel door bovengenoemde toezegging als door de bijdragen van derden, binnenkort de werken zullen kun nen worden aangevat. De R.K. Bond voor groote gezinnen afd. Am sterdam heeft aan de desbetreffende autori teiten het verzoek gericht cm bjj alle besluiten van fiscalen aard zoodanige bepalingen op te nemen, dat het groote gezin niet zwaarder wordt getroffen dan nu reeds het geval is- In vele gezinnen dreigt, bij de vermindering van inkomsten en duurder zijn en worden der noodzakelijke levensbehoeften, een catastrophe te ontstaan. Het vaststellen van tarieven naar draag kracht en verschaffen van kindertoeslag kan eenigermate tegemoet komen aan de zware zor gen der kinderrijke gezinnen. De gouverneur van Curacao heeft naar aan leiding van een door het bestuur van de groep „Nederlandsche Antillen" van het Algemeen Nederlandsch Verbond geopperd denkbeeld, het voorstel gedaan om ter herdenking van het feit, dat het Nederlandsch gezag driehonderd jaar geleden op Curacao werd gevestigd, herden kingszegels uit te geven. Aan dit voorstel is uitvoering gegeven door het doen aanmaken van een serie van zeventien waarden in de zes hieronder nader aan te ge ven typen, de eerste drie naar ontwerpen van André van der Vossen te Overveen, de overige drie naar die van den Haagschen kunstschilder Fokko Mees. De zegels zijn uitgevoerd in plaatdruk (staal gravure) door de grafische inrichting N.V. Joh. Enschedé en zonen te Haarlem, de beeldgrootte is 21X30 mM. Met het portret van Willem Usselinx zullen verschijnen de zegels in de waarden van 1,1 'A en 2 cent; met dat van Frederik Hendrik die van 2!4, 5 en 6 cent, terwijl de beeltenis van Jacob Binckes zal dienen voor de waarden van 10, 12 M en 15 cent. De herinnering aan Jo hannes van Walbeeck wordt verlevendigd door de zegels van 20, 21 en 25 cent, welke een Wes,t- Indiëvaarder uit diens tijd vertoonen. Het por tret van Cornelis Evertsen de Jongste komt voor op de waarden van 27 30 en 50 cent, terwijl In het antwoord van Minister Marchant aan het Tweede Kamerlid Ketelaar reeds eerder vermeld worden ook de scholen, waarop de aanschrijving betrekking heeft, genoemd. Apeldoorn, Beemterweg Heerde Vorgten Arnhem, Schaersbergen Aalten, IJzerlo Angerlo, Giesbeek Bergh, Zeddam Idem, Wijnbergen Doetinchem, Stadsheide. Idem, school II Hummelo, Laag-Keppel Oldebroek, dorp Ewijk, Winssen Groesbeek, Berg en Dal Valburg, Slijk-Ewtjk Wtjchen, Wijehen Appetern, Maasbommel Deil, Gellicum Gameren, Gameren Haaften, Tuil Steenderen, Bronkhorst Idem, Rha Hoofd, leer lingen. H 14 H 30 H 1 30 H 17 H 19 H 13 H 15 H 22 H 2 107 H 2 44 H 26 H 16 H 26 H 22 H 8 H 8 H 18 H 1 35 H 1 43 H 1 29 H 1 40 21 H 8 onderw. Hellevoetsluis, school A Westmaas, De Greup Wassenaar, Waalsdorperlaan Brandwijk Leerdam, u.l.o.-school Ottoland Bergambacht, school II Lekdijk Bodegraven, u.l.o.-school Vlaardingen, school C. Oosterstr. H 3 126 H H H H H H 35 42 60 17 37 57 24 H 4 157 8 H Amsterdam, Koningstraatschool H 13 Idem.Markengrachtschool H 22 Idem, Valkenburgerschool H 21 Idem, Conradschool H 21 Idem, Jacob Binckesschool H 22 Idem, 's-Gravensandeschool H 1 25 Idem, Pieter Vlamingschool H 1 71 Idem, Prins Mauritsschool H 19 Idem, Van der Helstschool H 22 Idem, Van der Weydenschool H 19 Idem, Wessel Gansfortschool H 15 Idem, Bogaersschool H 1 62 Idem, Henriëtte Catharinaschool H 28 Idem, Van 't Hoffschool H 20 Idem, Jacob Metiusschool H 2 73 Idem, Maurits van Nassauschool H 2 80 Idem, Van Linschotenschool H 1 42 Idem, Laanwegschool H 18 Idem, Meidoornschool H I 45 Idem, Saxen-Weimarschool H 17 Idem, Hartsvelderschool H 2 63 Haarlem, School no. 8, Leidscheplein H 1 51 Idem, School no. 28, Schoterstraat H 2 77 Barsingerhorn, Haringhuizen H 33 Den Helder, Huisduinen H 1 43 St. Maarten, Kom H 1 37 Idem, Valkoog H 26 Idem, Eenigenbrug H 15 Texel, Oost H 24 Beets H 1 60 Opperdoes H 33 Sybekarspel, Kom H 1 40 Venhuizen, Hem H 1 55 Zwaag H 1 33 Zaandam, School no 4 H 3 106 50 H 46 ond. Driebergen-Rij senburg Idem, u.l.o.-school Baarn, Lage-Vuursche Kockengen Loenen, u.l.o.-school Maartensdijk, Blauwkapel 3 1 H 78 32 18 11 15 19 4 H 6 ond. 14 ond. Bome, B'omerbroek H 14 Ambt-Delden, Aselo Idem, Bentelo H H 1 35 24 Idem, Deldeneresch H 1 39 Alkmaar H 2 120 Hellendoorn, Elen en Rhr H I 32 Idem H 4 155 Idem, Marle H 29 Graft, Westgraftdijk H 1 44 Markelo, Kerspel Goor H 1 31 Heerhugowaard, Rustenburgerweg H 1 39 Raalte, Wolthaarshoek H 12 Idem Veenhuizen H 1 39 Lönneker, Twekkelo H 27 Jisp, H 2 77 Ambt-Hardenberg, Collendco H 31 Obdam, Kom H 21 Ommen, Beerzerveld H 33 Oterleek, Kom H 1 52 Oldemarkt, Paasloo H 1 32 Z.- en N.-Schermer, Driehuizen H 1 39 Staphorst, Hesselingen H 9 Schoorl, Groet H 1 56 Blankenham, Lageweg H 1 35 Uitgeest, Markenbinnen H 1 35 Zwollerkerspel, 's-Heerenbroek H 31 Warmenhuizen, Schoorldam H 25 Wormer, Oost-Knollendam H 2 71 15 H Wormerveer, West-Knollendam H 1 29 Idem H 5 128 6 ond. dat van Louis Brion gekozen is voor de zegels van 1.50 en 2.50. Het ligt in de bedoeling, de zegels gedurende het geheele jaar 1934 verkrijgbaar te stellen en den verkoop van de thans vigeerende zegels in dat tijdvak te staken. Uiteraard zullen de ze gels eveneens worden verkocht aan zgn. ,,phi- latelistenloketten" hier te lande. Te Boxmeer is onder leiding van den heer H. Verbruggen uit Mill de stichtingsvergadering gehouden van den Bond van Gilden in Neder land. Er waren 18 besturen van gilden uit het Zui den opgekomen, historici, burgemeester e.a. Jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van IJsselt, Den Bosch, voorzitter van het Prov. Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen; A. F. van Beurden, oudheidkundige en Jhr. Mr., van Rijckevorsel, Maastricht, hebben besprekingen gehouden over het eerbiedwaardige gildenwezen uit de oudheid. De gilden waren en moeten blijven, vriendenkringen, die het goede en het zakelijke voorstaan; verbonden die Kerk en godsdienst trouw zijn en geestelijk en wereld lijk gezag steunen en verdedigen. De gilden moeten een schutsmuur blijven tegen den alles omvernalenden modernen tijdgeest. Ook het gildenzilver, banieren en kleedij moe ten bewaard blijven voor het nageslacht en ze ker ook de archieven. In Brabant bestaan 150, in Limburg 100 en in Gelderland 30 gilden. Tot den bond zijn reeds 20 gilden toegetreden uit het Land van Cuijk. De voorloopige kosten worden gedragen door den Bond van Schutters- vereenigingen. De actie zal worden voortgezet, om alle gil den in den boud te vereenigen. Hedennacht omstreeks één uur werd in den hooiberg bij de boerderij van den heer F. Klap wijk aan den Rotterdamschenweg te Delft brand ontdekt. Onmiddellijk werd de politie-brand- weer gealarmeerd, die met de spuit uitrukte. Daar aan den overkant van den hooiberg een kistenfabriek staat, vreesde men voor uitbrei ding van den brand. Een der bewoners van den Rotterdamschen weg waarschuwde den commissaris W. van der Zee, dat een twintig-jarige jongeman, .Flip L., hem had verteld, dat hü van plan was alle hooibergen in de omgeving in brand te steken. Inderdaad zag men op eenigen afstand nog een hooiberg in brand staan. De commissaris volgde onmiddellijk den dader met een auto. Nadat nog meer blusschingsmateriaal was ge alarmeerd, werd de vervolging voortgezet. De dader had den hooiberg van de boerderij, bewoond door de weduwe v. d. Berg met zeven kinderen, ook in brand gestoken. Het gelukte spoedig hem te pakken. Hij was reeds weer bezig een boerderij te verkennen. Om vier uur waren de branden gebluscht en begon men met het nablusschingswerk. De dader is een jongen, die bij verschillende boeren in de buurt heeft gewerkt. Den laatsten tijd is hij echter werkloos. 11* Naar wij vernemen is thans ook de zaak van den kapitein ter zee J. van R., destijds com mandant der Marine te Soerabaja, in verband met het op 11 October 1932 plaats gehad heb bende ongeval met H. M. „Krakatau", verwezen naar het Hoog Militair Gerechtshof te 'sGra- venhage. De hoofdbesturen van de Algemeene, de Roomsch-Katholieke en Christelijke gezellen- bonden in het bakkersbedrijf, hebben zich met een tweede request tegen het wetsontwerp van Minister Stotemaker de Bruine tot de Tweede Kamer gewend. In dit Adres handhaven de bonden de bezwa ren, die zij in hun eerste adres, dat in Januari IJ. verzonden werd, hebben ontvouwd en verzoe ken zij de Kamer, dat wetsontwerp niet aan te nemen subsidiair het wetsontwerp zoodanig te wijzigen, dat de vroegere aanvangstijd slechts naar plaatselijke omstandigheden wordt toege staan en niet dan nadat Zijne Excellentie de Minister van Sociale Zaken de vakvereenigin- gen zoowel van werkgevers als van arbeiders in het broodbakkersbedrijf zal hebben gehoord. Zooals men weet bestaat er in scheepvaart kringen groote belangstelling voor de uitvin ding van den heer J. Stoete te Zandvoort, die een nieuw systeem van voortbeweging voor schepen heeft geconstrueerd. Op verzoek van den directeur van het Scheepsbouw Instituut te Rotterdam zal het modelvaartuig aldaar worden tentoongesteld. Begin van dit jaar werd aan het gemeente- stuur van Wateringen verlof gevraagd grond te verkoopen aan een zich noemende maatschappij „Filco" gevestigd te Den Haag, welke onderne-. ming een Film-studio wenschte te vestigen in het Westland. Het gemeentebestuur van Wateringen ging om verschillende redenen op dit verzoek niet in. Daarna wendde de Maatschappij zich tot het gemeentebestuur van Monster, en dit was bereid om den benoodigden grond te verhuren. Na eenigen tijd begon men in de duinen, vlak bij het Heydsche strand met den bouw van een studio. Naar werd medegedeeld, zou de opzet eerst bescheiden zijn en later uitgebreid worden. Nadat de onderbouw van de „studio" gereed was, staakte het werk, omdat de aannemer, ie mand uit Voorburg, niet uitbetaald kreeg van de Directie. Nadat een regeling hieromtrent getroffen was, ging de bouw voort, en een complex van pijn. 50 M.2 werd gebouwd. Toen werden evenwel op nieuw de bouwwer ken stopgezet, doordat zich weer moeilijkheden voordeden. Dit speelde zich enkele maanden geleden af. Sindsdien is de bouw niet voortgezet, en zal zeer waarschijnlijk ook niet worden voort gezet. De „Directie" moet n.l. zonderling zijn om gesprongen met „aandeelen" die beschikbaar werden gesteld. Een ieder die iets te maken kreeg met de ónderneming, moest voor een bepaald bedrag aan aandeelen nemen. Een hoeveelheid van deze aandeelen werden geplaatst, doch niet voldoende om de filmstu dio's tot gereedheid te kunnen brengen. Toen er op deze wijze geen geld meer bin nen kwam, stond weldra de geheele bouw stop. De politie werd in het geval gemengd, en haar belangstelling ging in de eerste plaats uit naar den „Directeur" zekeren R., die afkomstig is uit België. Naar we vernamen, waren de inlichtingen, welke vanuit België over R. werden verkregen zeer ongunstig, en gezien de handelingen van R. werd oesloten R. als „ongewenscht vreem deling" over de grens te zetten. Dit heeft de vorige week plaats gehad. De aannemer van den studio-bouw is wel het meest gedupeerd, doch ook zijn nog diverse an dere slachtoffers in dit „film-drama" gemaakt. Thans is de jeugd van Ter Heyïle reeds aan het sloopingswerk van hetgeen eens de film fabriek zou zijn geworden, begonnen. Naar we voorts nog vernemen, had het ge meentebestuur van Monster den grond aan P. nog niet officieel verhuurd, daar R. nog steeds het contract niet had geteekend. In de Wondestraat te Almelo woont de Rijksveldwachter J. W. ter A. Deze stond Za terdagmiddag tegen vijf uur aan de deur van zijn woning, toen drie mannen uit de buurt eensklaps op hem afkwamen. Het waren de ge broeders G. en een zekere S. Op een vraag van een hunner „of het vleesch lekker gesmaakt had" vielen zij op hem aan, toen ter A. proces verbaal opmaakte wegens dronkenschap tegen L. G. Deze laatste trok evenals zijn broer een mes, waarmede hij naar den veldwachter stak, die daarop zijn woning inliep om zijn sabel te halen. Toen hij daarmede terugkwam moest hij zich ook verdedigen tegen S., die hem met een volle flesch bier te lijf wilde. De veldwach ter weerde zich zoo goed mogelijk en sloeg L. G. met zijn sabel over de hand om hem on schadelijk te maken. G. het daardoor zijn mes vallen en koos het hazenpad, gevolgd door de twee andere vechtersbazen. Het schijnt hier een wraakneming te be treffen omdat alle drie personen al eens een bekeuring van genoemden veldwachter hadden opgelcopen. Tegen alle drie aanvallers is proces-verbaal opgemaakt, terwijl J. H. G. is uitgesloten van steun wegens misbruik van drank Zaterdagmorgen maakte de directie van de Hengelosche Bontweverij, welker fabriek, zoo als gemeld is, zal geliquideerd worden, aan hen, die hun pensioen komen halen, per brief be kend, dat zij tot haar spijt moest overgaan tot intrekking der uitkeeringen aan de pensioen- trekkenden. Dat dit voor vele utien van dagen een lee- lijke schadepost beteekent, is duidelijk. De nieuwe brug over de Waal bij Zaltbommel zal Zaterdag 18 November officieel in gebruik worden genomen. Tevens zal dan 't monument worden overgedragen, dat door de Kamers van Koophandel te 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Tilburg, Utrecht en Tiel wordt aangeboden. De algemeene vergadering van presidenten en vice-presidenten wordt dit jaar gehouden op Woensdag 18 October te Den Haag in het ge bouw der Gezellen-Vereeniging, Maasstraat 1 G. Bh de N. V. Uitgeversmij. „De Gelderlander" te Nijmegen verscheen het eerste nummer van „Studio", orgaan van den Ned. R. K. Bond van Kapperspatroons „St. Franciscus van Assisië". Zoowel uiteriyk typografisch er is een keu rige omslagteekening van H. Th. wydeveld, als ook wat den inhoud betreft, is dit vakblad tot in de finesses verzorgd. AMSTERDAM, 9 Oct. Geslaagd: de da mes C. E. Olislagers, Amsterdam; A. van Dae- len, M. A. van Daelen, Rotterdam; A. C. Vis, Hoofddorp.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7