Massa-mensch of christen-mensch SOCIALE RETRAITE TE BERGEN mm MARKTEN WOENSDAG 11 OCTOBER Persoonlijkheidsbesef „Wij katholieken willen een staat kundige democratie en passen voor dictatuur," aldus pa ter dr. D. Beaufort De mensch en het Christendom De mensch los van God De mensch en de economie DE TWEEDE DAG Mensch en machine De mensch en de Staat Ernstige waarschuwing De massa-mensch van commu nistische, nationalistische en fascistische stelsels De mensch en de kunst DE DERDE DAG Reactie tegen den massamensch „Terug naar den mensch Rede rector Bots EEN SLAGER TROUWT VOETBAL S.C.A.Beverwijk 15 ZandvoortLaakkwartier 71 HalfwegZeemèeuwen 10 ZWEMMEN INTERNATIONALE ZWEM- EN POLOWEDSTRIJDEN WIELRENNEN ,De Kampioen' 463e STAATSLOTERIJ Nieten STAAT VAN BESOMMINGEN MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Van Zaterdag tot en met Dinsdag zijn in het Retraitehuis te Bergen de Studiedagen van den Ned. R. K. Volksbond gehouden. De be langstelling voor deze sociale retraite was zoo groot, dat voor velen van de bijna 150 deelne mers voor den nacht buiten het Retraitehuis onderdak moest worden gezocht. Zaterdagmiddag heeft de voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond, de heer v. d. Akker, deze zoo belangrijke dagen voor de plaatselijke leiders der katholieke arbeidersbeweging ge opend met een korte rede, waarin hij wees op de groote belangrijkheid van het te behandelen onderwerp. Naar menscheiyk inzicht staan we thans in een tijdperk der ineenstorting van een we reldorde. De mensch meende, in z'n groot heidswaan van de volmaakte techniek, het we reldgebeuren te kunnen leiden alleen met eco nomische berekeningen en technisch vernuft. Dpch menschen zijn geen machines en een samenleving zonder liefde is geen woonplaats meer voor menschen. In de maatschappij is de mensch doel en middelpunt. Willen wij de van haar eigenlijke doel los gerukte maatschappij gaan hervormen, dan moet de groote beteekenis en de juiste plaats die den mensch daarin toekomt, ons duidelijk voor oogen staan. Als eerste inleider sprak dien middag pas toor W. NOLET uit Amsterdam over Deze spreker wees op de groote grondwaar heid, dat het levensdoel van alle menschen en van ieder afzonderlijk is God te verheer lijken. Wil er in de maatschappelijke orde iets nieuws komen en iedereen wil vandaag „iets nieuws" dan zal dat nieuwe, om goed te zijn, toch nooit met deze grondwet in tegen spraak mogen zijn. De wetten van God zijn geen beperking van de menschelijke vrijheid. Integendeel zij vor men voor den mensch een practisch hulpmid del bij het bereiken van zijn levensdoel. In het bereiken van dat doel bestaat er een gemeen schap in Christus, hetgeen niet wegneemt, dat we ieder onze persoonlijke verhouding tot God hebben. Dit is een der onvervreemdbare rechten van den mensch, waaraan geen enkele staatsvorm raken mag. Geheel aansluitend aan deze inleiding, was de rede, die prof. P. J. M. HESKES van War mond Zondagochtend heeft gehouden over De mensch los van God bestaat feitelijk niet, aldus spr., wel bestaat de mensch die zich verbeeldt los van God te zijn, eigen heer en mees ter te wezen. De mensch los van God is een armzalige fictie. Toch doet helaas de groote massa, alsof ze mee God niets te maken heeft. Het moet echter een fatale mislukking zijn en blijven als de mensch zich poogt los te ma ken van God. Er is geen grooter dwaling geweest dan die, welke de vermindering der menschelijke per soonlijkheid aandeed en den mensch als den van God vrijen mensch predikte. De straf voor die dwaling is geweldig geweest. Het individualisme is de groote oorzaak van onze ellende. Het programma voor den Zondag was niet zoo uitgebreid, zoodat dien dag alleen nog aan het woord kwam mr. M. M. G. Th. DE KORT uit Bussum, die zich tot taak had gesteld te spreken over Deze inleider merkte op, dat wat het spraak gebruik onder „economie" verstaat geenszins identiek is met de economische wetenschap. Eco nomie is slechts betrekkelijk autonoom, zij staat in een hiërarchische verhouding tot de moraal. Een economische wetmatigheid leert ons wat in de volkshuishouding kan of niet kan, terwijl de wetten van de moraal zeggen of iets behoorlijk is of niet. Van dit standpunt uit belichtte spr. verschil lende practische punten. Juist door de opkomst van de economische wetenschap in een periode waarin het liberalisme .en individualisme hoogtij vierden, heeft deze wetenschap een liberaal ca chet verkregen, welke haar geheel van de wer king der moraal heeft losgemaakt. Het is de hoogste tijd, aldus besloot spre- - ker, dat wij alle pogingen en wenschen om trent socialisatie en corporatieven staat op vangen en in de banen leiden aangewezen door de encycliek „Quadragesimo Anno". Willen wij niet uitgeschakeld worden, dan mogen we thans geen oogenblik meer ver liezen. Maandagmorgen was MAX VAN POLL de eer ste spreker, die een inleiding hield over de ac- tue.ele kwestie Zijn de juiste verhoudingen tusschen mensch ën machine in onzen tijd in acht genomen? al- du£ vroeg spr. Wordt de machine dienst baar gemaakt aan den mensch, of omgekeerd? Kan de hedendaag- sche rationalisatie-me thode in overeenstem ming gebracht worden met de juiste verhou ding tusschen mensch en machine? Theoretisch is dit zeker mogelijk, doch uit verschillende on derzoekingen van de rationalisatie is dulde- ,k gebleken, dat in vele gevallen de juiste verhouding tusschen mensch en machine werd verloren en de eerste feitelijk tot slaaf, tot aanhangsel van de laat ste werd gemaakt. Wat we nu zien is de orde der dingen op haar kop. Practisch gaan millioènen menschen in den eeredienst van de machine op. De eenige conclusie hieruit is, dat een op lossing van de huidige sociale en economische problemen anders dan op christelijken grond slag niet denkbaar is» >L J. M. van PoU Henri Hermans Aan pater dr. D. BEAUFORT O. F- M. was hierna de taak te spreken over een onderwerp, dat, zooals spreker zeide, op deze studiedagen bijzonder op zijn plaats is- Na duidelijk te hebben uiteengezet, wat de staat is en welk doel hij moet nastreven, ver volgde spr. Thans bestaat er groot gevaar dat de staat gaa^t misdoen tegen de subsidiaire werkzaamheid; de burgers noch de gezinnen mo gen geheel opgaan in den staat, wat de indi viduen door eigen initiatief kunnen tot stand brengen en wat kleinere instellingen (organen) kunnen doen, mag niet aan hoogere lichamen worden overgedragen. Mits aan de eischen van rechtvaardigheid en algemeen belang voldaan wordt, behoeft het katholicisme tegen geen enkelen staatsvorm afwijzend te staan. Zoowel bü het fascisme in Italië als bij het Nationaal-Socialisme in Duitschland is de juiste verhouding van individu tot staat zoek. Bij het gecoquetteer in ons land, waar zoo lang gestreden is voor vrijheid, ook in onze kringen met den sterken man, mogen zij zich wel eens bedenken op welke be ginselen die sterkte steunt en waar zij heendrijft. Het zijn sterke beenen, die de alleenheerschappij kunnen dragen. Wij ka tholieken willen in ons vaderland daarom een gezonden volksinvloed, wij willen een staatkundige democratie en passen voor dictatuur en tyrannie- Wij kunnen instemmen met den roep om een sterk gezag, mits het de natuurlijke rechten en de persoonlijkheidswaarden waarborgt, gecontroleerd door een deskun dige onpartijdige volksvertegenwoordiging. De derde inleider was Maandag het Tweede Kamerlid HENRI HERMANS, die sprak over Spr. gaf een juiste uiteenzetting van de be grippen „massa" en „gemeenschap". In de georganiseerde massa verliest de mensch zijn waardigheid De massa-mensch is het tegendeel van den socialen mensch, hij gelijkt meer op den gesocialiseerden mensch. Voor het sociale ontbreek; hem de vrijheid. Innerlijk en uiterlijk. persoonlijkheid. Hij draagt zijn bezit en zijn waarde in de eerste plaats in zich zelf. Hij zou ook voor zichzelf alleen kunnen bestaan. De moderne dwalin gen, het moderne hei dendom, zijn een kweekbodem van den massa-mensch. Geen gemeenschap is moge lijk zonder de bezie ling van het christen dom. De massa-mensch is overigens geen ver schijnsel van den hui- digen tijd alleen- Thans hebben we te maken met een massa verschijnsel: het proletariaat, waarvan zekere partijen profijt willen trekken. Tegen het persoonlijkheidsideaal van het christendom wordt in Rusland gecultiveerd een mensch, die collectief leeft en denkt, gevoelt en streeft. Elk overblijfsel van persoonlijk leven moet verdwijnen. Economie is de hoofd zaak- Tegenover deze heidensche, materialistische wereld, kon het christendom niet de sterkste reactie worden. De sterkste reactie was het fas cisme, welks leiders een beweging deden ont staan, welke het tegendeel was van democratie. Dit systeem brengt onderdrukking van rechten en vrijheden, en wat de leer van het fascisme bedenkt als persoonlijkheidscultuur, is reeds aanstonds ontaard in de oude dwaling van het individualisme. De laatste inleider was Maandag Antoon van Duinkerken, die sprak over: Spr. beschreef de cultuur als een gevolg van het redelijk bedwang, dat de mensch oplegt aan de natuur, die hem vijandig is ge worden sedert de verdrijving uit het para dijs. Niet alleen de aarde, de elementen, de gewassen en de dieren moet de mensch door zijn cultuurvermogen aan zich onderwerpen, doch ook de hartstochten en strevingen, wel ke behooren tot zijn eigen aard, dient hij door de rede te beheerschen. Dit is een eisch der natuurwet, die ook voor de heidenen geldt. Door deze persoonlijkhetdscultuur ontstaat de innerlijke harmonie van het individu, en deze is grondslag van de innerlijke harmonie der samenleving (maatschappij). Het natuurbedwang komt tot bloei door de vormkracht, die ten grondslag ligt aan de schoone kunsten. Zij vormen als het ware den bovenbouw der natuurlijke cultuur. Wat is echter het doel der cultuur, zooals de katholiek het beziet? De natuurlijke cul tuur is een veredeling van het natuurlijke le ven tot den hoogsten natuurlijken graad. De volmaaktheid treedt eerst in, wanneer dit natuurlijke cultuurleven wordt geadeld tot bovennatuurlijk leven door de genade. Cul tuur is voorbereiding, doch onmisbare voorbe reiding. Verschillende aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid tot gedachtenwisseling, waarbij het vraagstuk van kunstenaar en sa menleving ter sprake kwam en in het bijzon der de practische vraag werd bezien: Hoe brengen wij de kunst nader tot de arbeiders! De Weleerw. pater C. van Gestel O. P. uit Leuven wees er cp, hoe de reactie tegen de miskenning van de menschenwaarde uitbreekt, niet slechts binnen het Christendom, maar ook daarbuiten en wel in eer markante verschijnse len als b.v. jeugdbeweging religieus socialisme. Spr. geeft voorts een beschouwing over het socialisme, dat volgens Marx komen moest en groeien meest in de kapitalistische orde. Het uitblijven van de voorspelde socialistische toe komst heeft echter de geesten verslapt en ge leid tot het steeds meer instellen van de socia listische daad. Door de krachten van den persoon te misken nen en den mensch slechts te beschouwen als een element in het productieproces, heeft het socialisme de diepste bronnen van energie en levensvernieuwing dicht gestopt. Het huidige socialisme moet daarvoor boeten en zijn edelste geesten roepen om herstel van de waardigheid van den mensch, om de vor ming en de krachten van de persoonlijkheid. Spr. doelt op de z.g. cultuur- en religieus-socia listen. Uitvoerig gaat spr. deze beweging na, waarbij hij bij de verschillende hoofdfiguren even stilstaat. Het gevaarlijke van deze bewegingen is, dat het den weg om tot ons te komen verlengt; zij die deze beweging volgen, zijn als de verloren zoon, die pas tot het vaderhuis terugkeert, als hjj niets meer bezit en verhongert. Bijzondere aandacht schenkt spr. voorts aan de jeugdbeweging der socialisten; zoolang het Marxisme overheerschend was in het socialis me, had het geen of weinig belangstelling voor de .jeugd en het onderwijs; tenzij in eng-partij- politieken zin. Thans is dit anders en hebben de socialisten de noodzakelijkheid der persoon lijkheidsvorming ingzien; niet zagen zij de sou- vereine waarde van den persoon, die aan de ge meenschap wordt geofferd of wien hoogstens een zekere zelfstandige waarde kan beloofd worden in de toekomstige sociale gemeenschap. Nergens vinden we in hun jeugdbeweging een bewuste behoefte aan of aansluiting bij Gods dienstige waarde. Daartegenover staat de katholieke jeugdbe weging, gedragen door een machtig idealisme en geleid en gediend door een scherpe werke lijkheidszin Na deze inleiding volgde een levendige dis cussie, waarbij pater van Gestel de gestelde vragen uitvoerig beantwoordde. Over dit onderwerp sprak de Weleerw. pater Dr. G. Vrijmoed O.F.M. uit Delft, die betoogde, dat het liberalisme zich zelf overleefd heeft zonder de persoonlijkheid van den mensch te redden. De bestaande organisaties alleen hebben de persoonlijkheid van den mensch ook niet veilig kunnen stellen. De klassestrijd werd ge predikt, een strijd waarover een Christen slechts met weerzin denken kan. Veel kunnen we van het socialisme verdragen, maar dat het de klassestrijd predikte en aanvaardde is zijn grootste zonde. Het socialisme heeft 'den klassestrijd niet ge maakt of uitgedacht; het heeft dezen strijd aanvaard, nadat hij er reeds in feit en beginsel was; klassestrijd ligt op den bodem van elke liberale volkshuishouding. Het liberalisme is daarom de oorzaak van den klassestrijd. Ook onze organisaties zijn georiënteerd naar het recht van den sterkste. De massa-organisatie schakelt de persoonliik- heid uit; de macht van een organisatie is niet te oordeelen naar ledental of contributie op brengst. Zonder organisaties zou er van per- soonlijkheidscultuur nog veel minder terecht zijn gekomen; niet zoo zeer de organisaties, maar de leden ervan zelf hebben de per soonlijkheidecultuur uit het oog verloren. Zij beschouwden de organisaties meer als een vei lige kazemat dan als een uitkijktoren, van waar uit de persoonlijkheidscultuur overzien wordt. We moeten onze organisaties op- en ombou wen tot lichamen, waarin de persoonlijkheid van den arbeider meer tot haar recht komt; voorts moeten we meer op ons zelf gaan letten. We moeten komen tot zelfkennis en zelfbe wustzijn, die onzen geest hooger opvoeren. Per soonlijkheid is bewuste zelfkennis en bewuste zelfbestemming. Onze maatschappij vraagt om persoonlijkheden in den Christelijken zin van het woord; de leekenapcstelen en sociale wer kers, die zich zelf zijn, worden alleen en uitslui tend geboren, als ze verwekt worden door den geest van het Evangelie. Dat is de geest van liefde, van liefde tot elkander, die ds hoogste bloei is van persoonlijkheidscultuur Ook St. Paulus hamert herhaaldelijk op dit aambeeld; het is de les waar het Evangelie van vol is. St. Paulus verwerpt alle andere cultuur, die niet is van de liefde. Niet de liefde voor onze organisatie alleen, de liefde van mensch tot mensch moeten we bezitten en beoefenen; de liefde die alles over wint, die alles vermag. De cultuur van de begeerte en de'cultuur van de liefde vechten om den voorrang; de eerste is die van liberalisme, communisme en socialisme; de andere is die van het Christendom. Daartus- schen moeten we kiezen; vooral nu deze cultu ren lkander dreigen te verpletteren en alles wat daar tusschen ligt ineen zullen doen storten. Onze organisaties hebben een kracht, die de wereld niet bezit, de liefde. Naarmate de naastenliefde groeit, naar die mate groeit in ons de persoonlijkheid. Door ons te offeren voor de gemeenschap komt onze per soonlijkheid tot bloei; wie z'n ziel verliest, zei Christus, zal ze vinden. In de middagvergadering sprak als laatste inleider Rector Bots uit Amsterdam, die met applaus werd begroet. Spr. gaf een terugblik over de verschillende gehouden inleidingen, welke wezen op het gevaar, waar de mensch in verkeert, temidden van deze wereld. Deze lessen hebben geboeid en we zijn aan gegrepen door den nood dezer tijden. Het S.O.S. van den zeeman is de noodkreet van heel de menschheid geworden. Daarbij komen we tot de vraag: Meester wat moeten we doen? En het antwoord daarop zegt, dat we edelmoedig moeten zijn en offers moeten brengen. Juist in dezen tijd van groote wereldhervor mingen toont het socialisme, de consequentie van het liberalisme zijn groote machteloosheid. Met den Kleinen Dolfus zegt spr. dat het thans gaat om de toepassing van de Christelijke be ginselen in de maatschappij; maar met Dolfuss doet spr. dan ook op ieder een beroep, om zijn katholicisme waarlijk te beleven. Daarin ligt de kern van onze persoonlijkheid. Wil men de we reld hervormen aldus zei Tolstoi waarschu wend dan zal men eerst z'n eigen geestelijk leven moeten opvoeren tot 't hoogst bereikbare. Met Dr. Sonnenschein wijst spr. erop dat 'n or ganisatie iets anders moet zijn dan manifestatie naar buiten; op de eerst.e plaats ordening door zielekracht. De organisatie moet worden opge bouwd uit leden, die ieder voor zich strijders zijn voor Christus. Hoe komen we aan zulke strijders? Op deze vraag geeft Q. A. het antwoord; daarin wordt gezegd, dat aan de ordening van het maat schappelijk leven de individueele ordening en hervorming moet voorafgaan. De weg hiertoe is de kernvorming; dit, sluit in da vorming van den geest en de ontwikkeling van het nart. Voor het eerstgenoemde is er gelegenheid genoeg, als er maar gebruik van gemaakt wordt; bij kern vorming wil spr. de vorming van den geest dan ook niet het zwaartepunt doen zijn; dit wil spr. leggen in: de vorming van het hart. Het initiatief voor de kernvorming moet ge nomen worden door den plaatselijken Geeste lijken Adviseur. Deze kernvorming past in het raam der organisatie. De arbeid van de kern moet gericht zijn op de sociale groepsgenooten. De vorming van de kern moet voorafgegaan worden door de vorming van de leden zelf. Voor alles moet dat zijn een Godsdienstig-zedelijke vorming, waaraan nog veel te weinig gedaan wordt. Na die vorming zal er in de ziel iets gerijpt zijn, dat hem voor zijn taak gereed heeft ge maakt. Die taak moet niet zijn het groote op zienbarende werk, maar het nederige en alle- daagsche werk, waar overal en altijd gelegen heid voor is. Dit werk zal de organisatie doen kennen als een levend organisme. Als deze kern vorming in onze rijen aldus tot stand kwam, zou er een groote stap bereikt zijn op den weg, die leidt tot den beteren mensch, tot een betere maatschappij (applaus). Hierna volgde sluiting.. Een Schotsche slager, die dezer dagen in het huwelijk trad, werd door zijn collega's op deze origineele manier gehuldigd Op een zeer effectvol terrein doch onder zeer goede leiding van scheidsrechter N. de Levie heeft Beverwijk haar tweeden uitwed strijd met sprekende cijfers gewonnen. Beverwijk doet nu' den aftrap onmiddellijk een aanval op het S.C.A.-doel, waar een der achterspelers niets anders weet te doen dan den bal uit hej; doel te slaan. Penalty. Deze wordt door Kuijer ingeschoten, doch de keeper slaat den bal terug, en dan opnieuw ingescho ten redt dezelfde achterspeler door hands te maken; weer penalty, doch deze wordt ver naast geplaatst. De Wijkers zijn hierdoor niet ontmoedigd en vallen geregeld en goed aan, doch het duurt nog ruim een kwartier alvorens Kuijer Sr. een goed doorgespeelden bal in het S.C.A.-doel plaatst: 01. Het spel van S.C.A. kan niet halen bij dat der Wijkers, doch hun verdediging houdt kranig stand, tot 10 min. voor de rust een S.C.A.-speler weer den bal met de hand bewerkt en Teeling deze kans onberispelijk in het S.C.A.-doel plaatst: 02. Na de rust heeft S.C.A. windvoordeel en zijn daardoor ook iets sterker. Bü Beverwük moet Kuijer Sr. het veld verlaten en wordt vervan gen door Vessies. Vrü spoedig maakt S.C.A., gesteund door den wind, van een kleinen blun der van Beverwük's keeper gebruik om op so lide wüze den achterstand te verkleinen: 12. Dit geeft den Amsterdammers weer moed en werkelük gaat de strüd eenigen tüd gelijk op, totdat ongeveer 25 min. in de tweede helft de middenvoor van Beverwük door flink doorzet ten den stand op 13 weet te brengen. Het is nu met de gastheeren gedaan. Beverwijk neemt het spel geheel in handen en 5 min. later is de stand 14. Nog geeft de thuisclub niet op, doch als de middenvoor van Beverwük een ondeelbaar oogenblik eerder bü den bal is dan de keeper, maakt hü op solide wijze 15. Nog 10 min. zijn te spelen. Welke moeite beide partijen zich ook geven, doelpunten komen er niet meer en als de heer Levie inrukken blaast, heeft Beverwijk door sprekende cüfers haar meerderheid uitgedrukt. Zandvoort opent het spel en de eerste aan val wordt door Laakkwartier goed opgezet. Scheffer weet echter door tijdig uitloopen in schieten te voorkomen. Nadat de eerste aanval van Zandvoort op buitenspel is gestrand, schept Luiting een fraaie kans, maar Schuiten schiet voor open doel over. Nogmaals weet Scheffer een hoogen voorzet onschadelük te maken. Dan volgen eenige wederzüdsche aanvallen, waarbü Zandvoort de meeste kansen tot doelpunten heeft. Ten slotte gelukt het Schuiten, nadat hij ettelüke malen gefaald heeft, Zandvoort de leiding te geven: 10. In de tweede helft loopt Laakkwartier hard van stapel. Zandvoort antwoordt met pittige tegenaanvallen en goed open spel en zonder inzinking van de tegenpartij wordt de score opgevoerd tot 6—0, resp. door A. Weber, A. Molenaar, Schuiten en v. d. Bos. Na onver moeide pogingen gelukt het Laakkwartier uit een corner tegen te scoren. Tenslotte maakt Weber met een goed schot er 71 van. Zeemeeuwen trapt af en zit direct op het doel van Halfweg. De bal wordt ingeschoten, de keeper laat dezen vallen, maar een der backs weet het leder nog uit het doel te trap pen. Daarna volgen een reeks aanvallen van Halfweg, maar de verdediging van Zeemeeuwen weet voorloopig deze onschadelük te maken. De linksbuiten van Halfweg maakt dan in buitenspelpositie het eenigste doelpunt van den wedstrüd. Wel krügt de keeper van Halfweg af en toe een hard schot te verwerken, maar deze kwüt zich goed van zü'n taak. In de tweede helft zet Zeemeeuwen er een schepje op, maar ook Halfweg laat zich niet onbetuigd. Het spel wordt stevig, maar de ver dedigingen blüven verder de voorhoeden de baas. Dinsdagavond vonden in de Badinrichting „De Regentes" te Den Haag internationale zwem- en polowedstrijden plaats, welke geor ganiseerd waren door de vereeniging Z. I. A. N. De resultaten waren als volgt: 100 M. vrije slag dames seniores: 1. Willy den Ouden (R.D. Z.) 1 min. 7 4/''5 seo 2. Puck Oversloot (O.D. Z.) 1 min. 113/5 sec.; R. Mastenbroek (O. D. Z.) 1 min. 13 sec. Idem heeren: 1. J. C. Scheffer (D. J. K.) 1 min. 2 4/5 sec.; 2. W. Delwel (R. Z. C.) 1 min. 3/5 sec.; 3. E, Verweer (Z. I. A. N.) 1 min. 3/5 sec. 100 M. schoolslag dames: 1. G. Brouwers (R. D. Z.) 1 min. 26 3/5 sec.; 2. C. Luyke (S. C.) 1 min. 34 4/5 sec.; 3. E. Richter (idem) min. 36 sec. Idem heeren (internationaal)1. L. Kor- pershoek (R.E. C.) 1 min. 19 3/5 sec.; 2. A- van Kalken (D.J.K.) 1 min. 19 4/5 sec.; 3. J. van Woerkom (S. Z. O.) 1 min. 20 sec. x 50 M. wisselslag estafette voor dames: R. D. Z. met de dames Baumeister, Brou wers en den Ouden in 1 min. 49 4/5 sec. Idem voor heeren: 1. H. Z. enP. C. met In- genluyff, van Aelst en Rikkers in 1 min. 40 1/5 sec-, na loting; 2. D.J.K. (zelfde tüd); 3. S.I. N. in 1 min. 40 4/5 sec. Schoonspringen heeren: 1. De Haas (Z.I.A.N.) _j.81 pnt.; 2. Hegi (Z.I.A.N.) 42.22 pnt.; 3. Hessels (Z.I.A.N.) 39.36 pnt. j X 50 M. vrije slag estafette voor dames: r. d. Z. met de dames Hoogeweg, Timmer mans, Baumeister, Brouwers en den Ouden in A. 1 63.8 2 min. 44 sec.; 2. O. D. Z. in 2 min. 46 sec,; 3. H. Z.enP. C. in 2 min. 58 4/5 sec. 10 x 50 M. estafette vrije slag heeren: 1. H. Z.enP. C. in 5 min. 2 2/5 sec.; 2. Z.I.A.N. in 5 min. 12 sec.; 3. R. Z. C. in 5 min. 213/5 sec. Waterpolo: Z.I.A.N. II—R.Z.C. I 4—0; Z. I. A. N. IRoyal Ghent Swimming Club (Gent) 4—4. De H. S. V. „De Kampioen" hield een wedstrijd over 100 K.M. Ondanks het slechte weer was de opkomst 'zeer goed. Wel een be wijs dat onze jongens uit het goede renners hout gesneden zijn. A en B reden samen. De uitslag was: 1 J. ten Boom 3 uur 8 min. 38 sec.; 2 Hessels 3 uur 10 min. 4 sec.; 3 Groot 3 uur 13 min. 45 sec. Door het slechte weer kwamen er eenige val partijen voor, doch die liepen nog al goed af. Ook was er nogal pech, waardoor Rüneveld en Wester moesten opgeven. Bü'zonder dient ver meld het rijden van den Alkmaarder Groot, die voor het eerst in deze klasse meereed en ondanks valpartüen en rüwieldefect zich nog derde wist te plaatsen. Een rijder waar we nog veel van verwachten. De uitslag der C-klassers, welke 50 K.M. reden, was als volgt: 1 v. Tiel 1 uur 31 min. 42 sec.; 2 v. Es 1 uur 33 min. 2 sec.; 3 Drost en 4 Th. v. Egmond 1 uur 34 min. 30 sec. Ook in deze categorie werd zeer snel ge reden en verdient het rüden van v. Tiel zeer zeker büzondere vermelding, daar hü met flinken voorsprong aankwam. Vrüdag reden onzen korte- en lange af stand-kampioen tegen elkaar om den titel va? clubkampioen 1933. Het was een buitengewoon spannende strüd, die door W. Metz werd ge wonnen met pl.m. 200 M. voorsprong op J. ten Boom. Een prachtige prestatie van Metz, die dit jaar ook reeds op den titel kampioen van Noord-Holland wist beslag te leggen. AMSTERDAM, 11 Oct. Veemarkt. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 329 vette kal veren, „e kw. 5565, 2e kW. 4552, 3e kw. 3540 ct. per Kg, levend gewicht; 33 nuchtere kaiveren f 48 per stuk; 347 varkens, vleesch- varkens, wegende 90—110 Kg. 45—46; zware varkens 4344; vette varkens 4142 ct. per Kg. slachtgewicht. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop. Vette kalveren iets minder aan voer, prü'zen beduidend hooger. Varkens geringe aanvoer, betere handel, prijshoudend. AMSTERDAM, 10 Oct. Visch. Aangevoerd door 2 motorbotters benevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente Vischhal De Ruij- terkade, Amsterdam. Besomming der botters 312.70397.79. Handschol per kist 10.00-12.00, kleine Schol 5.508.00, Tarbot per K.G. 0.42, groote Tongen per K.G. 0.95, middel Tongen per K.G. 0.650.75, kleine Tongen per K.G. 0.65. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal per pond 2437 cent. Bot per pond 1520 cent, Harder Bokking per 100 stuks 2.252.75, Garna len 4.00—5.50 per 25 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 11 Oct. 60.000 K.G. aardappelen: Schotsche muizen ƒ0.50 0.70; Eigenheimers ƒ2.10; Blauwe Eigenheimers ƒ2.10; Bevelanders ƒ2; 1000 K.G. wortelen ƒ1.80; 25000 K.G. Roode kool 1—1.80; 20000 K.G. gele kool ƒ1; 24000 K.G. vroege witte kool ƒ6.401.25 7000 K.G. Deensche witte kool ƒ0.701.20; 19000 K.G. uien: gele uien ƒ1.60 2; bele drielingen ƒ0.800.90; gele nep ƒ2.40 2.60; 700 K.G. slaboonen ƒ5.10—1150; 7800 K.G. bieten ƒ0.601.30; 1000 K.G. rammanas ƒ2.20 —2.30; 6200 stuks bloemkool 1 1.505.30; 2 0.75—1.50. BLOKKER, 9 Oct. „Op Hoop van Zegen" Andilvte 1.50. Bloemkool I 2.10—3.30, idem II 1.50—2.20, Gele kool 1.001.10. Putjeskool 1.00 1.50, Roode kool 1.001.50, Transp. 18.00 21.00, Soldat 7.7017.00, Maagdenperen 6.00 9.10. Wijnpeer 8.409.50, St. Germain 5.00 16.00, Spinazie 3.00, Calvil 7.409.00, Slaboonen 4.20—5.30, Snijboonen 15.00—17.00. Wortelen 2.203.50, Conference 12.0017.70, Bonne Louise 17.00—28.00, Br. Clay 8.10—10.20, William 7.00— 12.80. Jac. Lebel 7.009.30, Legipont 14.0019.00, Merode 6.00—8.00, Br. Hardy 12.00—22.00, Elza 10.8012.10, Druiven 21.0026.00, Meloenen 13.00—16.00, Noten 18.00, Tomaten 2.105.00, Bellefleur 3.004.10, Boerengroen 4.806.00, Br. Seedling 7.409.00, Conseiller 6.909.10, Gieser Wildeman 7.409.10, Goudreinet 6.7011.40, Gratiool 4.405.10, Kleermaker 5.406.10, Pr. v. Engeland 6.007.20, Winterjannen 4.005.80, Zoete Ermgaard 8.409.50, Eva Baltet 8.20 18.00, Nouveau Poiteau 5.709.30, Calebas 6.70 13.60. HOOGKARSPEL, 10 Oct. „De Eendracht" Bloemkool: le soort 1.10—2.90, 2e soort 0.80 1.50, 3e soort 0.751.50. Gele kool 1.00. Slaboo nen 0.50. Bieten 0.60. Uien 0.401.15. HEILOO, 9 Oct. Veilingsver. „St. Willibrordus". Aardbeien 0.160.17 per doosje. Andijvie 0.30 1.10, Kropsla 0.90—2.80, Komkommers 1.202.30 per 100. Tomaten 0.020.05, dubb. Stamslaboo- nen 0 040.10, idem enkele 0.050.08, Snijboo nen 0.060.17, Spruitkool 0.03—0.09 per K.G. Meloenen 0.080.17 per stuk. Wortelen 0.38 0.45 per 10 bos. LEIDEN. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemen veilingver. „Leiden en Omstreken" Andijvie 0.500.90, Kroten 1.001.40, Komkommers 1.00 3.50, Bloemkool I 2.80—5.80, idem II 1.502.00, Roode kool 1.503.60, Savoye kool 2.504.00, Groene kool 0.702.40, Meloenen 1.0015.00, Pe terselie 0.50—0.80, Prei 0.80—1.80, Kropsalade 0.503.50, Selderie 0'.500.90, Knolselderie 1.00— 1.80, Wortelen 2.00—5.10, per 100 stuks. Kroten 1.00—1.90, Kroten, gek. 5.00—8.00, Snijboonen 5.00—22.00, Stokboonen 2.00—24.00, Pronkboonen 2.00—3.00, Stamboonen 2.00—14.00. Boerenkool 1.50—1.90, Postelein 3.00—7.00, Spinazie 2.00— 7.00. Tomaten: A 5.20, B 6.40, C 4.80. CC 2.00, Uien 1.60—2.50, Spruiten I 2.00—8.00, idem II 1.50— 2.00 per 100 K.G. NOORD-SCHARWOUDE, 11 Oct. 26700 K. G. Aardappelen. Schotsche Muizen 0.60. BI. Eigenhei mers 2.20—2.30, Friso 1.501.60. 350 K.G. Sper- cieboonen 3.609.40, 9600 K.G. Uien, Gele Nep 2.502.60, Drielingen 0.80—1.00, Uien 1.701.80, Grove Uien 2.00—2.10. 4800 K.G. Kroten 0.60— 0.70, 11.300 K.G. Roode kool 1.001.40, 28600 K.G. Gew. witte kool 0.401.30, 4000 K.G. D witte kool 0.700.80, 6700 K.G. Gele kool 1.00, 160 stuks Bloemkool 1.50 p. 100 stuks. PURMEREND, 10 Oct. Coöp. Centrale Eieren- veiling. Aanvoer 65000 stuks Eendeneieren 3.20 3.55 per 100 45000 stuks Kipeieren: 70-80 K.G. 5.105.90, 65-66 K.G. 5.10—5.50, 63-64 K.G. 5.10 —5.40, 60-62 K.G. 4.80—5.30, 58-59 K.G. 4.80 5.10, 56-57 K.G. 4.504.90, 53-55 K.G. 4.004.50, 50-52 K.G. 3.80—4.20. 40-59 K.G. 2.20—3.90, (Niet officieel) 5de klasse, 15de lijst Trekking van Woensdag 11 October 1933 Hooge Prijzen 1000.—: 2023 9749 16669 400.—: 3730 4453 7224 9233 9478 14438 17482 19782 200.—: 535 5429 5754 8817 17617 20049 100.—: 3571 7402 8600 11241 13321 14425 16522 17272 17414 20370 Prijzen van 70.— 58 108 127 158 299 321 9 581 1255 1798 2238 2955 3549 4399 4997 5930 6753 7243 7795 8762 9399 9833 688 713 1318 1342 1800 1987 2242 2459 3000 3057 3601 3628 4435 4552 5022 5088 5955 5996 6885 6964 7298 7312 7817 7822 8897 9081 9445 9587 892 1374 2002 2657 3067 3701 4673 5155 6333 7039 7640 7832 9157 9S32 1030 1376 2007 2685 3419 3772 4722 5211 6362 7064 7644 7928 9242 9720 1059 1520 2012 2802 3470 4103 4733 5240 6431 7071 7659 8276 9254 9783 1175 1684 2022 2857 3514 4197 4863 5256 6459 7121 7722 8620 9315 9807 525 1252 1705 2192 2858 3541 4300 4915 5677 6654 7218 7759 8685 9320 9818 9990 10172 10192 10254 10472 10576 10656 10668 10764 10339 10906 11032 11085 11177 11196 11303 11591 11599 11745 11765 11780 11794 11803 11875 11888 11998 12047 12102 12118 12475 12553 12770 12832 12864 13001 13180 13236 13297 13332 13412 13517 13751 13826 13895 14003 14058 14069 14094 14237 14301 14480 14538 14597 12636 14871 14896 14899 14952 15027 15038 15072 15076 15218 15362 15448 15655 15710 15800 15978 15999 16034 16049 16075 16126 16148 16156 16376 16517 16610 16715 16733 16805 16900 17041 17214 17245 17344 17431 17637 17656 17701 17884 17948 18009 18214 18219 18301 18327 18339 18397 18398 18454 18483 18680 18698 18752 18900 19002 19032 19198 19572 19581 19645 19647 19830 19962 20041 20099 20228 20351 20383 20452 20639 20730 20776 20789 20830 20870 20929 20947 44 50 77 99 170 194 223 271 278 317 346 357 455 464 491 498 524 527 537 550 593 594 611 636 648 661 702 709 734 814 877 878 911 935 937 999 1001 1002 1085 1106 1117 1182 1187 1275 1293 1296 1312 1345 1389 1395 1563 1571 1585 1642 1666 1673 1686 1683 1718 1777 1786 1818 1828 1841 1887 1898 1913 1926 1971 1981 2092 2098 2101 2111 2118 2200 2229 2241 2269 2284 2355 2383 2391 2402 2431 2486 2530 2532 2573 2616 2626 2640 2676 2680 2683 2696 2757 2801 2823 2836 2847 2951 2952 2954 2965 3037 3053 3110 3207 3209 3231 3285 3289 3306 3388 3427 3437 3455 3167 3480 3483 3502 3580 3597 3660 3709 3729 3733 3746 3753 3759 3836 3847 3856 3857 3874 3880 3883 3897 3899 3931 4002 4006 4016 4049 4071 4086 4138 4144 4190 4204 4223 4246 4249 4299 4338 4355 4337 4514 4561 4562 4614 4615 4621 4637 4667 4718 4739 4799 4807 4879 4883 4894 4908 4910 4937 4943 4962 5057 5070 5083 5084 5100 5158 5187 5189 5279 5308 5471 5478 5482 5488 5507 5535 5540 5580 5592 5594 5655 5737 5760 5850 5876 5883 6078 6081 6096 6212 6217 6220 6238 6270 6278 6307 6321 6322 6340 6360 6367 6376 6407 6437 6613 6645 6646 6699 6707 6726 6746 6774 6798 6853 6887 6931 6843 6974 6984 7042- 7056 7077 7124 7140 7200 7212 7213 7238 7250 7317 7418 7459 7470 7486 7492 7498 7533 7602 7617 7665 7678 7685 7703 7797 7813 7821 7824 7829 7831 7855 7871 7873 7878 7904 7915 7924 7933 7974 7994 7997 8029 8086 8095 8104 8115 8134 8147 8161 8169 8210 8336 8338 8343 8345 8377 8387 8388 8441 8442 8459 8491 8505 8512 8566 8591 8641 8657 8672 8674 8678 8706 8731 8747 8782 8823 8825 8850 8898 9007 9014 9104 9120 9181 9196 9241 9243 9285 9337 9343 9360 9366 9373 9392 9421 9433 9502 9510 9583 9664 9667 9751 9873 9948 9962 9977 10010 10016 10038 10039 10046 10105 10158 10185 10193 10196 10200 10227 10242 10245 10255 10266 10324 10330 10341 10401 10405 10432 10509 10526 10539 10546 10597 10631 10642 10646 10649 10808 10811 10813 10819 10820 10867 10897 10920 10955 10987 10994 11018 11023 11040 11122 11125 11146 11151 11183 11201 11351 11369 11384 11388 11403 11410 11412 11451 11567 11634 11684 11732 17782 11807 11824 11876 11881 11892 11897 11930 11941 11952 11964 11978 11986 12050 12058 12078 12132 12146 12206 12245 12281 12384 12413 12416 12427 12495 12498 12507 12531 12558 12614 12615 12630 12655 12658 12666 12718 12732 12743 12764 12784 12815 12829 12847 12878 12383 12899 12901 12913 13000 13003 13037 13048 13059 13079 13097 13110 13239 13245 13349 13438 13440 13441 13448 13452 13489 13505 13545 13556 14573 13586 13634 13641 13658 13671 13689 13697 13742 13865 13896 13962 13978 14004 14072 14108 14109 14135 14192 14197 14201 14228 14268 14292 14337 14364 14402 14427 14436 14441 14443 14474 14484 14507 14545 14587 14662 14863 14682 14690 14760 14777 14841 14904 14962 15075 15082 15104 15119 15139 15141 15194 15196 15228 15280 15329 15332 15341 15511 15515 15529 15563 15586 15608 15632 15664 15670 15703 15770 15790 15819 15889 15892 15919 15922 15941 15964 16027 16082 16083 16103 16152 16167 16210 16237 16245 16250 16251 16275 16361 16362 16395 16427 16466 16508 16532 16558 16583 16590 16321 16622 16638 16640 16716 16728 16783 16802 16808 16831 16832 16833 16860 16886 16909 16910 16913 16915 16936 17057 17099 17188 17284 17306 17330 17331 17411 17426 17462 17467 17491 17499 17547 17577 17685 17594 17611 17627 17678 17742 17767 17775 17841 17845 17847 17902 17956 17959 17999 18006 18013 18028 18036 18044 18045 18097 18163 18194 18233 18238 18288 18333 18441 18494 18515 18521 18523 18645 18650 18701 18719 18737 18793 18798 18825 18849 18863 18874 18876 18922 18954 18986 19006 19018 19023 19054 19085 19100 19134 19162 19186 19338 19349 19392 19426 19431 19455 19563 19569 19665 19676 19716 19718 19743 19767 19816 19820 19880 19887 19914 19927 19955 19996 20033 20064 20076 20088 20249 20262 20298 20318 20324 20336 20382 20413 20461 20473 20485 20490 20514 20613 20628 20679 20714 20720 20758 20778 20782 20798 20810 20866 20875 20878 50898 20911 20927 20933 20969 Verbetering 5de kl. 14e lü'st: 6135 m. z. 6125. WARMENHUIZEN, 10 Oct. Gele Nep 2.30— 2.50, Gele Drielingen 0.90, Gele Uien 1.701:90. idem groote 1.90, Slaboonen 8.0010.30. Gele kool 1.00, Roode kool 1.00, Witte kool 1.25, Eigen heimers 2.00—2.40, Friso's 1,50 per 100 K.G. WOERDEN, 11 Oct. Kaasmarkt. Aanvoer 449 partijen, le soort met R.M. ƒ25ƒ28; 2e soort met R.M. ƒ22—ƒ24; zware ƒ29; handel matig. van de heden aan den Rüksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers: Cl. Luther 545 manden f 3170: Aneta 500 manden f 4080; Alcmaria 15 manden f 1460; Frisia 305 manden f 2780; Irene 230 manden f 2070. Loggers: K.W. 95 f 570; K.W. 96 761; K-W. 69 f 846; K.W. 114 f 824; K.W. 91 f 705;,K.W. 154 f 520. IJMUIDEN, 11 October Rüksvischafslag Tarbot er K. G. 0.65—0.50; Griet per 50 Schol per 50 K.G. 23; Zetschol per 50 K.G. 3023; Kleine Schol per 50 K.G. 266.80: Schar per 50 K.G. 13—4.30; Vleet per stuk 2.75—1.67: Pieterman en Poon per 50 K.G. 7.50—6; Groote Schelvisch per 50 K.G. 31— 29; iddel Schelvisch per 50 K.G. 3026; Kl. Midd. Schelvisch per 50 K.K. 2414; Klein Schelvisch per 50 K.G- 11—3.70; Kabeljauw per 125 K.G. 60—32; Gullen per 50 K.G. 16— 2.60; Leng per stuk 0.80; Wüting per 50 K.G. 5.903.40; Koolvisch per stuk 0.830.40; Ma kreel per 50 K.G. 8.504.50; Versche Ha ring per kist 64.75.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10