STA DSNIEUWS De Leidsche Courant Haarlem, 11 Oct. BEURS VAN AMSTERDAM De vroegbeurs Wisselkoersen WOENSDAG 11 OCTOBER VERMINDERING UIT KEERING GEMEENTEFONDS Voor Haarlem in 1934 ongeveer f 265.000.minder HEVIGE STORM BOVEN HAARLEM Veel materieele schade KINDER- EN VAC ANTIE TOESLAG Voorstel van B. en W. door het G.O. afgewezen DE KLEVERPARKSCHOOL Voorloopig van de baan MUZIEK LEDENCONCERT H.O.V. Solisten: Rosa Spierharp. Johan Spies, fluit. TOONEEL BEL OP: 10577 LEIPZIGER BONTHANDEL VAN ONZE RECHTBANK Hinderlijk volgen RELLETJES BIJ BOUWWERK Met steenen gegooid VRIJWILLIGE BURGERWACHT HAARLEM Brochure over doel en organi satie Ned. Natuurhistorische vereeni ging Centraal Comité voor Werkloozen Zang- en Tooneelavond Ned. Christenvrouwenbond Ned. R.K. Bond van Technici „St. Bernulphus" Stagnatie tramverkeer Orgelbespeling De Spijskokerij van St. Vincentius BURGERLIJKE STAND GYMNASTIEK Uitvoering Bato DAMMEN OM DEN MEESTERTITEL Finale voor wedstrijden SCHIETEN Schietvereeniging „Generaal van Merlen" UIT DEN OMTREK BEVERWIJK is voor LEIDEN en OMST REKEN het aan- g 1 gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN g vraagt proefexemplaar Boom omgewaaid te Amsterdam Fietser op slag gedood AGENDA VIJFHUIZEN VF.LSEN VELSEN-NOORD IJMUIDEN 12 October INSTELLINGEN Beurs-thermometer WOENSDAG 11 OCTOBER 1933 Va Indien het bij Koninklijke Boodschap van 18 September bij de Tweede Kamer der Staten Generaal ingediende wetsontwerp tot vermin dering der Rijksuitkeering uit het gemeente fonds ongewijzigd tot wet wordt verheven, zal dit voor de gemeente Haarlem over 1934, reke ning houdend met de thans bekende gegevens, een mindere ontvangst beteekenen van rond 265.000.—. Hedenmorgen te ongeveer 11 uur stak boven Haarlem en omgeving een hevige stormwind op. Als_ een plotselinge verrassing, welke niet tot de aangenaamste behoort, floot en huilde de gierende wind boven de stad. In woesten rondedans wervelde de tallooze van de boomen gerukte bladeren en takken in het rond om even later in ijlende vaart door de straten gejaagd te worden. In begrijpelijken angst schuilden de men- schen in portieken en zoo dicht mogelijk tegen de huizen aan. En geen wonder. Vele dakpan nen cirkelden door het luchtruim om vervol gens met een harden smak tegen keien of asfalt in drie of vier stukken te breken. Ook een groot aantal vensterruiten moest het ontgelden. In de Paarlaarsteeg was zelfs een groot spiegelruit niet bestand tegen de kracht van den wind. De schutting om den nieuwbouw der firma Kreymborg lag vrij spoedig tegen dc vlakte. Aan de kant van de Barteljorisstraat lag zij in haar volle lengte en breedte over de tramrails, waardoor het tramverkeer vrij geruimen tijd stagnatie ondervond en ook het verdere ver keer ten zeerste belemmerde. Aan de zijde van de Groote Markt bleef zij gedeeltelik „in haar scharnieren" hangen, maar werd met men- schelijke hulp spoedig geheel verwijderd. De lichtreclame boven het gebouw op den hoek Grooe MarktGroote Houtstraat sloeg aan het wankelen, doch nog tijdig wist men gevaar van omlaag storten te bezweren. De voorbijgangers werden allen naar den overkant der straat gedirigeerd. Vooral ook de wielrijdende menschen kwam de storm zeer ongelegen, want het was tctaal onmogelijk tegen den feilen wind op te tornen. Een komisch moment ontstond in de Nassau- straat, toen van een daar passeerende juffrouw den hoed afgerukt werd om een eind verder in een aangrenzende tuin te verdwijnen. In het Kleverpark, vooral ter hoogte van de Katholieke Kerk. ontstond een ware zandver stuiving. Van ernstige ongelukken hoorden we niet. Het circus Rausch te Heemstede ondervond een groote hinder van de storm, doordat het, om zoo te zeggen, geheel in elkaar woei. Ook in Heemstede en Bloemendaal heeft de storm materieele schade aangericht, maar, -oor zoover bekend, geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt. Omtrent de vernieling van bet circus Rausch te Heemstede vernemen wij nog, dat gisteren reeds voorzorgmaatregelen genomen waren. Bij den hevigen storm hedenmorgen was spoed'g heel het personeel in actie, doch kon niet voorkomen, dat de tent in elkaar stortte en het enorme zeil, waarvan de waarde 1500 bedraagt, aan flarden gescheurd werd. De voorstellingen zijn afgelast; ook die in Haarlem zouden plaats hebben, kunnen voor- loopig niet doorgaan. De totale schade wordt op eenige duizenden guldens geschat. De vorige week Donderdag vergaderde onder leiding van haar voorzitter, mr. G. Gerrits, de commissie van overleg voor ambtenaren- en werkliedenzaken en het politie-personeel ter be handeling van een schrijven van B. en W be treffende tijdelijk verlaging met 20 pet. van het kindersuppletieloon en opschorting voor 1934 van de uitvoering van de verordening be treffende het toekennen van vacantie-toeslag. De besprekingen dienaangaande werden voort gezet en eindigden in een gisterenavond ge houden vergadering. De commissie besloot ten opzichte van de voorgestelde maatregelen afwijzend te advi- seeren. Wij lezen in de Ver. Par. Bladen: Vele parochianen, vooral zij, die met kinde ren gezegend zijn. zullen nieuwsgierig aijn te hooren hoe t nu toch staat met de nieuwe parochiale school. Komt ze er of komt ze er niet? Gaarne wenschen wij te dezer plaatse aan deze alleszins gewettigde weetgierigheid te vol doen en zullen wij daarom gaan uiteenzetten, welke stappen te dezer zake door ons kerkbe stuur in den loop van dit jaar zijn gedaan. „De Kleverparkklok" van II Dec. 1932 meld de, dat ons kerkbestuur 9 Nov. 1932 een schrij ven van B. en W. ontvangen had, waarbij de beschikbaarstelling van gelden voor den bouw eener nieuwe schooi geweird werd wegens den financieelen toestand der gemeente, alhoe wel de Raad bij besluit van 2 Maart 1932 de medewerking had toegezegd. Daags daarna ging een request naar den Minister van Onderwijs, naar den Commissaris der Koningin en naar Gedeputeerde Staten. Afwachten was nu de boodschap! En we heb ben gewachtNa ruim een half jaar (11 Nov. '32—30 Mei '33) gaven Gedeputeerde Sta ten 'n teeken van leven en vroegen aan de gemeente Haarlem, of ze ons niet een bestaan de school kon aanbieden. Wethouder Rooden- burg ontbood ons ten stadhuize en vroeg, of wij een der beide openbare scholen in de Scho terstraat wilden overnemen. Wij meenden in en geest onzer parochianen te handelen, door op dit aanbod niet in te gaan. Toen werd ons de openbare school op de Nassaulaan ter over name aangeboden. Ook hiervoor pasten we. Wij betoogden, dat 't er ons niet om te doen was, met alle geweld een nieuwe school te krijgen, dat we gezien den nood der tijden in princiep bereid wraen een bestaande school over te nemen, maar dat t er dan een moest zijn in of nabij het Kleverpark. Daarom vroe gen we, of wij niet één der twee bestaande open- ischolen konden krijgen, die zich in de Tetterode- en Wouwermanstraat bevinden. Hier van echter wilde wethouder Roodenburg weer niets weten. Door al deze onderhandelingen was 't intus- schen Augustus geworden en trad den 4en Augustus de Wet-Marchant in werking, waar door de bouw van nieuwe scholen voorloopig wordt stopgezet. Gretig maakten Gedeputeerde Staten hiervan gebruik en stuurden ons in de tweede helft het volgend schrijven: „Wij hebben de eer U te berichten, dat het Besluit van den Raad der gemeente Haarlem, d.d. 2 Maart 1932, No. 28, waarbij medewerking is verleend tot de stichting en de eerste in richting van een school voor gewoon lager on derwijs, op grond van het bepaalde in art/kei 8 van de inmiddels in werking getreden wet van 4 Augustus 1933, Stbl. no. 414, inzake beperking van onderwijsuitgaven, is vervallen." Hierdoor is ons ideaal: „een eigen parochiale school", tot onze groote spijt voorloopig van de baan. Onze eenige troost is, dat ons kerkbe stuur te dezer zake geen blaam treft, dat wij rusteloos twee jaar lang hebben gewerkt om dit groot goed voor onze parochie te veroveren, doch dat 't slechts door den nood der tijden ons ontglipt is. Laten we hopen, dat het nood- wetje-Marchant binnen niet al te langen tijd weer buiten werking treedt en wij dan weer met nieuwen moed voor ons ideaal kunnen gaan werken! De leden der Haarlemsche Orkestvereeni- ^ng genoten gisteravond weer eens de eer en het genoegen, Nederlands beroemde harpiste Rosa Spier in hun midden te zien. We hebben kunnen genieten van het zeldzaam volmaakte spel van deze ras-kunstenares in een voorzeker weinig gespeeld werk van Mozart, het Concert in C. gr. terts, voor fluit en harp, waarin de fluitpartij op even bewonderenswaardige wijze werd vertolkt door den H.O.V.-fluitist Johan Spies. Het waren waarlijk gouden klanken wel ke aan de gouden harp door de vaardige vinge ren der soliste werden ontlokt. En we weten bijna niet wat meer te bewonderen: het genie van den goddelijken Mozart, die deze heerlijke partituur schiep, of de innig-muzikale verklan king, welke beide artisten in zoo uitnemend samenspel er aan wisten te geven. Ze werden daarbij door het orkest op bewonderenswaardige wijze gesecondeerd, zoodat het klank- en rhyth- misch schoon geheel een streeling werd voor het oor. Er was veel en herhaald applaus voor de solisten, die welverdiend dirigent Adam en de orkest-musici in de hulde betrokken. In eerste uitvoering ging bovendien een com positie voor harp en orkest van G. Piern', Mor- ceau de Concert, waarin Rosa Spier zich een brillante harppartij ziet toegewezen, en waarin ook het orkest een werkzaam aandeel heeft. Ook dit nummer leverde voor de uitvoerenden groot succes op. Jammer was het voorzeker dat de soliste dezen avond tot tweemaal toe te kampen hdd met weerbarstige snaren; wat nochtans niet belette dat ze zich door deze rampspoedige omstandigheid vaardig wist heen te slaan. Aan het Concert van Mozart ging een uiterst fraai verzorgde vertolking vooraf van de Ox ford Symphonie van Jos. Haydn. Dirigent Adam onze hulde voor de geacheveerde interpretatie en zijn strakke leiding, waarin de musici slechts 'n enkel oogenblik een poging waagden te ont snappen, zonder dat dit nochtans afbreuk ver mocht te doen aan het geheel. Met groote voldoening ook mogen we zeker gewagen van de verklanking der beide kleinere orkestwerken van onzen oud-stadgenoot mr. Rob. Vorstman op de fabels van Lafontaine: De dood en de grijsaard, en De twee hanen. Een reprise van 'n uitvoering in Januari van dit jaar, welke bü het ophanden zijp van den 90sten verjaardag van den krassen componist, voor zeker op haar plaats was. Wanneer men weet, dat deze muziek dateert van meer dan dertig jaar terug, dan mag men ongetwijfeld ver baasd staan over de moderniteit en de frisch- heid van deze van persoonlijkheid getuigende composities. Na de goed verzorgde auditie wel ke het orkest aan het nog verrassend jeugdig klinkend werk gaf, moest de bijna 90-jarige componist zich wel op het podium vertonnen, waar hem een geestdriftige hulde ten deel viel. Het uitstekend geslaagde we mogen helaas nog niet zeggen ook uitstekend bezochte con cert, werd besloten met 'n puntige vertolking van Bizet's bekende orkestbewerking van de oorspronkelijk voor piano-vierhandig geschre ven suite, Jeux d'enfants. Het was het besluit van een waarlijk superieure uitvoering, waar van de bezoekers van het tweede Dinsdagavond concert nog lang de aangename herinneringen zullen bewaren. Moge dit voor hen tevens een aansporing zijn om met propagandistischen ijver de H.O.V.- concerten bij vrienden en kennissen aan te bevelen. J. S. Van je vrienden moet je 't hebben; blijspel in 5 tafereelen, van George M. Cohan. Nieuw Schouwtooneel, Stadsschouwburg. Misschien is de Engelsche titel van dit verma kelijke, ofschoon wat oppervlakkige spelletje wel zoo juist: „Whispering Friends", want er wordt machtig veel gekonkeld tusschen het viertal, waarom de heele geschiedenis draait. On mogelijk te vertellen, wat er in deze vijf tafe reelen gebeurt; er gebeurt trouwens maar heel weinig in en er is dan ook een zeer vlotte ver werking van de dialogen noodig om den gang erin te houden. De hoofdzaak is, dat Joe Sandford en de jonge weduwe Emily -en huwelijk hebben ge sloten en dat de eerste een bijzonder trouwe vriend en de tweede een even toegewijde vrien din bezit, die Al Wheeler en Doris Crawford heeten. Alles zou tusschen deze vier goed zijn gegaan, als ieder voor zich maar niet gemeend had door comedie te spelen, de anderen en hun bedoelingen beter te leeren kennen. Nu loopt het enkele malen spaak met den vrede tusschen het jonge paar, met de' vriendschap en met het wederzifHsch begrijpen. Maar het einde van het lied is toch, dat Joe en Emily een gelukkig paar blijven en dat Al en Doris het beloven te worden. In de eerste tafereelen had het dappere troep je, dat het aandurfde een zoozeer van han deling gespeend stuk voor een bijna leegen schouwburg te spelen, moeite met den goeden, den vrooliiken toon. Maar toen het vierde tafe reel op gang was en het blijspel in een klucht overging, kwam er leven in de brouwerij en kregen we grappige tooneelen te zien, waaraan niet alleen Frits Bouwmeester en Jetty van Dijk—Riecker als het getrouwde paar en Eduard Palmers en Dogi Rugani als het verloofde stel- en uw ouden, versleten BONTMANTEL halen wij weg om er 'n modern KORT JASJE van te maken. Groote sorteering van de nieuw ste modellen. BONTKRAGEN en VELLEN. Zeer voordeelig. GROOTE HOUTSTRAAT 103 letje, maar ook de dienstboden Lau Ezerman en Lena Kleij aandeel hadden. „Van je vrienden moet je 't hebben!" Deze verzuchting werd bij al de verwikkelingen met haar zure gevolgen dikwijls geslaakt, maar ten slotte dankten Al en Doris toch aan de vrien den hun blijde vereeniging en toen wij dat ge constateerd hadden, waren we niet onvoldaan over hetgeen ons en zoo weinige anderen was geboden. H. B. v. d. S. In den nacht van 27 Augustus heeft een vijf tal personen den schipper V. te IJmuiden hin derlijk gevolgd. Deze laatste had een paar vrienden verzocht hem thuis te brengen. Een van het vijftal, verd. B., was door den niet als getuige verschenen schipper herkend en stond hedenmorgen voor den Haarlemschen kantonrechter terecht. Een tweetal getuigen verklaarden dat de achtervolgers geroepen hadden „Bal gehakt" en „maffer" en dat zij ook op minder kiesche wijze hun hart hadden gelucht. Geen der beide getuigen kan echter pertinent zeggen, dat zij verd. herkenden als een van de achtervolgers. De ambtenaar van het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen. Op de vorige zitting heeft de schipper den verd. reeds herkend. De ambtenaar wees er verder op, dat bij de sta king zooveel mogelijk last aan werkwilligen ver oorzaakt wordt. Maar zij, die dit doen zijn niet zoo flink daar later rond voor uit te komen. Het is te IJmuiden nog steeds niet rustig on danks de waarschuwingen, die in de reeds ge wezen vonnissen vervat zijn. De ambtenaar eischte veertien dagen. De verdediger mr. Drilsma, betwistte dat het hinderlijk volgen van get. is komen vast te staan. De kantonrechter zal over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Dinsdagmorgen 11 uur ontstond een relletje bij een bouwwerk van de „Vooruitgang" ran de Saracenenstraat. Er kwamen een dertigtal voegers, die met steenen naar het werk gooi den, omdat zij meenden, dat de toewijzing van het werk door de Gemeentelijke Arbeidsbeurs niet juist was. Drie menschen, die aan den arbeid waren, werden gewond. Een agent, die in de buurt was. heeft de molesteerende menschen uit el kaar gejaagd. De zaak is verder bij de politie in onderzoek. De commandant van de Vrijwillige Burger wacht Haarlem, de heer C. L. Becking, heeft een zeer fraaie, geïllustreerde brochure samen gesteld, waarin-hij het doel, de organisatie, de verplegingsdienst en de economische of onge wapende dienst op uiterst duidelijke wijze beschrijft en tenslotte een beroep doet op allen om de Vrijwillige Burgerwacht te steunen. Vrijdag 27 October des avonds om 8 uur zal de heer Jan P. Strijbos in de bovenzaal van het café-restaurant Gebr. Brinkmann, Groote Markt, voor de Ned. Natuurhistorische Vereeni ging, afd. Haarlem en Omstreken, een lezing houden over het onderwerp: „Met tent en camera op de Shetlandeilanden". Bovengenoemde vereeniging zal ook op Zon dag 29 October een bezoek aan Artis te Am sterdam brengen. Men bericht ons, dat de ontwikkelingscursus sen, uitgaande van bovengenoemd Comité zul len aanvangen op Maandag 16 October. De cursussen worden gehouden in het schoolgebouw Leidscheplein 36 rood. In totaal hebben ruim tweehonderd deelnemers zich voor de cursussen aangemeld. Verschillende cursussen moesten door het groote aantal deelnemers worden on derverdeeld in groepen. De cursus Esperanto, die onder 'leiding staat van den heer C. Jacobs, wordt gegeven voor: groep A Maandagochtend en Donderdagochtend van 910.30 uur; groep B Maandagochtend en Donderdagochtend van 10.30—12 uur. De cursus Taal- en Stijlleer wordt gegeven floor den heer dr. P. H. Schroder en wel voor groep A: Maandagmiddag van 2.30 3.30 en voor groep B van 3.30—4.30. De vaktee- kencursus staat onder leiding van de heeren K- B. Meijerhoff en A. Drenth en wordt gehou den Dinsdagochtends van 912 uur. De cursus Schrijven staat onder leiding van mevr. M. G. Reiber—Nan, zoodat succes reeds bij voorbaat verzekerd is. Deze cursus wordt gegeven Don derdagmiddags van 2.304 uur. Omtrent de re geling voor den cursus Verbrandingsmotoren worden nog nadere gegevens verstrekt. De algemeene leiding der cursussen is opge dragen aan den heer E. A. van de Haar. Een gecombineerde uitvoering zal gegeven worden op Zondag 5 November, des avonds 8 uur in het gebouw „St. Bavo", door het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia", de R. K. Harmonie „St. Caecilia" en de R. K. tooneelvereeniging Alberdingk Thijm". Een avond voor liefhebbers van muziek en zang. In een overvolle zaal van het gebouw der H.J.M.V. (Lange Margarethastraat) hield de Afd. Haarlem en Omstreken van den Ned- Christenvrouwenbond Dinsdag haar begroe tingsavond. Na opening op gebruikelijke wijze heette de presidente, mevr. Belgrave, de zeer talrijke op- gekomenen hartelijk welkom, en in 't bijzon der nevens den spreker van dezen avond het eere-lid mevrouw MaarschalkCoppenaal, echtgenoote van den burgemeester, die na een ernstige ongesteldheid voor het eerst weer aan wezig kon zijn. Na de huishoudelijke werkzaamheden hield Ds. C. M. Krijger van Beverwijk een lezing over het zeer actueele onderwerp: „Christen dom en Fascisme". De vergadering, welke na het zingen van het „Wilhelmus" met dankgebed werd gesloten, had een aangenaam verloop. Eovengenoemde organisatie houdt heden avond om kwart over 8 haar jaarvergadering in hotel „St. Jan", Jansstraat 20. De agenda bevat o.a. Installatie Geestelijk Adviseur, kapelaan G. J. van Dijk; bespreking van het Winterpro- gramma, periodieke bestuursverkiezing. Dinsdagmorgen kwart voor 10 heeft het tramverkeer door het breken van een draad op de Leidschevaart een stagnatie van drie kwar tier ondervonden. Bij de orgelbespeling, te houden in de Groote of St. Bavokerk, op Donderdag 12 October, des middags van 3—4 uur, door den heer George Robert, met medewerking van den heer Jac. Lagas, zang, worden uitsluitend werken van Joh. Seb.Bach uitgevoerd, n.l. Toccata et Fuga d kl.t. (orgel)Pastorale (orgel)Aria uit Can tate 13 (zang met obligaat fluit), fluit: de heer H. van Kempen: „Wachet auf, ruft uns die Stimme", „Schmücke dich, o liebe Seele", (or gel); „Gott, wie gross ist deine Güte", „O fin- stre Nacht, wann wirst du doch vergehen", (zang); Praeludium et Fuga C gr.t. (orgel). Naar wij vernemen heeft de Bijzondere Raad van de St. Vincentiusvereeniging besloten op 24 October a.s. de Spijskokerij weer in werking te stellen. Geboren: 9 October M. LeppensKinzaus, d; 10 Oct. J. Timmermans—Peper, d.; 8 Oct. L. W. de RuigAvis, z.; 10 Oct. A. A. v. Zoelen Mertz, z; 8 Oct. M. DeelderLanghorst, d; 9 Oct. J. M. KoedamBrinkman, z.; 10 Oct J. de JongPoortstra, z.; 9 Oct. E. Roest— Nijssen z. Overleden: 8 Oct. C. A. de Boer, 70 j., War moesstraat; M. Gorter, 66 j., Patrimoniumstr.; 10 Oct. G. v. Delden, 25 j„ Colensostraat. Zaterdag 18 November a.s. geeft Bato een uitvoering onder leiding van den heer C. Th. Smal in de Gemeentelijke Concertzaal. De voorwedstrijden om den meestertitel dis trict „Noord-Holland" zijn thans geheel be ëindigd. In de finale kwamen met gelijk aantal punten op de eerste plaats aan H W. Ztman (Damclub „Haarlem") en J. W. van Dartelen (Haarlem sche Damclub"). De eindstand der finale luidt als volgt: 1. J. W. van Dartelen „Haarl. Damclub" 1 2 3 2. H. W. Zitman I/II Damcl. „Haarlem" 1 2 3 3. A. Koghee Damclub „Zaandam" 0 0 0 III Aangezien meer dan zeker twee afgevaardig den van het district Noord-Holland tot den eindstrijd om den meestertitel zullen worden toegelaten, zullen Van Dartelen en Zitman niet verder spelen en komen beiden dus in den eindstrijd. De uitreiking der prijzen van den laatsten wedstrijd, w.o. het gouden horloge, zal plaats hebben op Woensdag II Oct. in het Schiet- gebouw. DE ACCIJNSVERHOOGING OP TABAK Door de raadsleden, de heer J. de Bruin en mevr. T. Kemp-Haan is bij den raad een voor stel ingediend, om aan den Minister van Finan ciën en de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal het volgende adres te richten: „Het ontwerp van Wet tot verhooging van den accijns op tabak, voorgesteld voor aanne ming aan Uwe Kamer door Zijne Excellentie den Minister van Financiën, heeft in de krin gen der fabrikanten en arbeiders, werkzaam in de sigarenindustrie, groote ontsteltenis teweeg gebracht. Blijkens het ontwerp zal de accijns op sigaren gaan bedragen 22% ten honderd en is deze verhooging er dus een met 125 Hedenmiddag omstreeks twaalf uur is door een der hevige windvlagen, welke den geheelen over de stad gierden een boom op het Frede- riksplein bij het Westeinde te Amsterdam om gewaaid en terechtgekomen op een passeeren- den fietser, die op slag door den zwaren boom werd gedood. Zijn lijk werd doo rden G. G. en G. D. vervoerd. Waar de werkloosheid in de sigarenindustrie steeds grootere afmetingen aanneemt, het aan tal gecontroleerde verloren arbeidsdagen was in 1932 reeds opgeloopen tot 918.760, gezien het feit, dat de rookers in de laatste 3 jaren ruim 13.000.000.minder uitgaven aan rookgenot, doet verwachten, dat de sigarenindustrie deze extra-belasting niet zal kunnen opbrengen en daardoor de ondergang tegemoet zal gaan. Daar onze gemeente een niet onbelangrijke sigarenindustrie heeft, welke met aanneming van het ontwerp van Wet als bedoeld, ernstig zou worden geschaad, waardoor de werkloos heid onrustbarend in deze reeds zoo zwaar ge troffen tundersstreek zou stijgen. Waar een stijging der werkloosheid de streek Kennemerland zou brengen op den rand van den afgrond, verzoeken wij, Raad der ge meente Beverwijk, Uw HoogEdelGestreng Col lege beleefd, het ontwerp van Wet tot ver hooging van den accijns op tabak, niet aan te nemen." Naar aanleiding van bovenstaand voorstel deelen B. en W. mede, dat deze aangelegenheid reeds de aandacht van het College had. toen dit voorstel door de leden de Bruin en mevr. Kemp geb. Haan werd ingediend. Waar reeds enkele gemeentebesturen zich ter zake van bedoeld wetsontwerp tot de Tweede Kamer hebben gewend, meenden B. en W. in dezen te mogen volstaan met hun volle instem ming te betuigen met de reeds verzonden adres sen, en er de aandacht op te vestigen, aat aan neming van het wetsontwerp ook voor deze gemeente en onmiddellijke omgeving zeer ern stige gevolgen met zich mede zal brengen. „Dorp Vijfhuizen" Maandag 16 October zal de dorpsvereeniging „Dorp Vijfhuizen" haar jaarvergadering houden. Behalve de gewone punten bevat de agenda prijsuitdeeling aar de prijswinnaars die dezen zomer hun voortuintjes het mooiste in orde hebben gehouden. Zwijntjesjagers Door drie inwoners dezex gemeente is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, respectievelijk ont vreemd in de Dirk Hartoghstraat te IJmuiden, voor het koffiehuis op den kop van de vis- schershaven en van een terrein van de Hoog ovens. Verkeersongeval Dinsdag tegen den mid dag heeft op den Wijkerstraatweg een vrij ernstig verkeersongeval plaats gehad. Mej. A„ wonende Smidt van Gelderstraat alhier, stak plotseling den weg over en werd toen aange reden door een luxe auto. Mej. A. werd in het R. K. Vereenigingsgebouw binnengedragen, waar dr. Fierstra, die spoedig aanwezig was, haar de eerste hulp verleende. Zij bleek vrij ernstig aan beide beenen verwond, terwijl haar kleeding deerlijk was gehavend. Daar het loopen haar onmogelijk was, is zij per auto naar haar woning gebracht. Opnieuw in de vaart De stoomtrawler „Ecliptica" is van de scheepwerf te Spaarndam alhier in de visschershaven teruggekeerd. Dit vaartuig is nu ingericht voor de kustvracht- vaart. Het zal dezer dagen vertrekken. Gebouw „St. Bavo" Stucadoorspatroons, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur Kimjt na Arbeid, 8 uur Kappers, 8 uur Albof- dingk Thijm, 8 uur. Stadsschouwburg ver. Rotterdamsch Hof- stadtooneel: ,Amor in de pastorie", 8 uur. Hotel St. Jan Jansstraat 20 Ned. R,K. Bond van Technici „St. Bernulphus", kwart over 8 uur. Cinema „De ster van Valencia" en „The great McNally's", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Proza, 8 uur Grossiers Kleinhandel, 8 uur Bestuur Metaalbewer kers, 8 uur R.K. Volksbond, 8 uur Bestuur „Onderling Belang" 8 uur R.K. Veehouders, half 8 Bestuur „St. Marcus", 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling 34 uur. Gebouw H.K.B. Filmavond van de samen werkende vereenigingen in de typographic, 8 uur. Palace „De ster van Valencia" en „The great McNally's", 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej, H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraam verzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuisvest 25 rood. Spreekuren: Dinsdag van 23 uur. St. Bavo. Smedestraaü 23; Donderdag van 23 uur Damiatestraat 1: Donderdagavond van 77.30 uur Ciubnuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 uur Kinderhuisvest 25 rood. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 1012, 24, 89 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1. Haar lem Tel 11671. R.K. Wijkverpleging „Wit-Gele Kruis" Spreekuren van de Zusters: lederen dag van 'i2.30 uur in de wijklokalen: Clubhuis Raad- buisstraat 11; Begijnhof 2: Damiatestraat 1; voor Kraamhulp, gevestigd Jansteenstraat 101. R. K. Bemiddelingsbureau Wit-Gele Kruis Leidschevaart 2. Het was met de ochtendbeurs vandaag we der niet beter gesteld dan op vorige dagen. Er zijn dagen geweest, kort na de instelling dezer beurs, o.a. in den voorlaatsten zomer, toen de economische conjunctuur in verschillende lan den eenige opleving aan den dag legde, van een bijzondere levendigheid, waardoor men het denkbeeld schiep de officieele beurs op een vroeger tijdstip dan 's namiddags half twee te openen. Hiervan kwam men echter weer spoe dig terug, toen wegens de voortwoekerende crisis de ochtendbeurs van weinig belang meer was. Men gelooft echter toch, dat bij een ken tering het denkbeeld weder zal worden opge vat. De handel was vanochtend weder van geen beteekenis en de stemming was voor toonaan gevende fondsen, in verband met de meeren- deels lager afkomende New-Yorksche slotkoer- sen, iets zwakker. In Koninklijke Olie werden onder beroepshandelaars enkele stukken ver handeld tot 170% (171%). H.V.A. was ook iets aangeboden en bedong 168—168% (170%). Phi- lipslampen bewoog zich om dezelfde reden opsv 181 (182%), terwijl voor Unilever de stemming" op 80 (79) iets vaster was. A'dam Rubber taxeerde men op 92 92% (93%). Steels wer den pCt. lager verhandeld tot 30%, zoodat de verminderde orders der Steel-Corporation over de vorige maand bijna geen invloed uit oefenden. Het Pond Sterling was op 768771 (7.66%) vaster, maar dit had geen uitwerking. Ook de dollar was iets beter op 163%—165 (163%). Nederl. Staatsleenprijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening vast Philips ,ui€r Unilever vast 4prijshoudend Koninklijke tamelijk prijshoudend U y a onveranderd Rubber luicr Tabak verdeeld Amerik. waarden prijshoudend WOENSDAG, 11 Oct. Vorige slotkcersen. Heden Londen 7.66i/4 7 691% Berlijn 59 04 59.05 Parijs 9.70% 9.701/2 Brussel 34.55 34.55 Zwitserland 48.06 48.05 Weenen Kopenhagen 34.30 34.25 itockholm 39.60 39.3 2 Oslo 38.60 38.32% New York (cable) 1,631/4 1.641/4 Rome 13.021/2 13.02% Praag 7.35 7.35 Madrid 20.75 20.75 Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1919 i'/2 Nederland 1916 4% Nederland 1917 4 Nederland 1931 5 Nederland 1932 4% N Ind 1926 AB 5% Youngleen43 Banken Koloniale Bank Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Dhilips Küch. Accoustiek >'ed. Ford Industr. Buitenland Kenneest Bethlehem Steel U. S. Steel U S. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeton Mijnbouw A's. Expiratie Petroleuro Oaboes Kon. Olie Perlak 102% 102% 101% 101% 99% 99% 101% 101% 87% 873/4 43 43 50V4 51 51 51 4814 48% 79 80 SS7/8 53 233/8 23% 1SV4 15% 182% 181 1 1 129 1293/4 10% 101/8 22Vs 22% 31% 313/s 7 67/8 12% 12% 17% 171/4 11 11 132 131 114% 1141/2 11%; 11 171% 171 94-/8 93 4 Vs 41/4 11% 113/8 5% S% Vorige slotkoersen. Heden Rubber 93% 921/4 711/2 71 Deli Batavia Rubber 41 401/2 27 28 28 V. I. G. O 47 47 40% Intercontin. Rubber 1% 1 Scheepvaart 24 Java Ch. Japan 24 Holl. Amerika Lijn 2 2 Dito Gem Eigend. 1 Kon. Ned. Stoomb. 8 Scheepvaart-Unie 46% Suiker H. V. A 170% 170% 93 N. I. S. U 63V2 63 Vorstenlanden 26% 261/2 17.DU 17.00 Tabak II8I/4 108% 109% 20 128% Spoorwegen 731/2 23/g 12 Kansas City South 9% ^outh. Railw 173/4 17% 4 4 12% Maxwell L. Gr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2