Stadsnieuws WOENSDAG 11 OCTOBER I Diepten der wereldr ruimten HET UITZICHT IS BEPERKT FAILLISSEMENTEN Nooit-meer-oorlog-federatie Personalia Rijkspostspaarbank Nederl. Vereeniging voor den Volkszang Opbrengst N.Z.H.T.M. UIT DEN OMTREK ZILVEREN BESTAANSFEEST Van de Rectoralen Hulpkerk der E. E. P. P. Capucijnen ZEEVISSCHERIJ IN AUGUSTUS Ruimere aanvoer, minder opbrengst BLOEMENDAAL HEEMSTEDE SANTPOORT VELSEN Reorganisatie in de politie ZANDVOORT HERDENKINGSZEGELS Het Nederlandsche gezag 300 jaar op Curasao DE EERSTE MOTORVLIEGER WoTOft njfCRL Bij Hannover is een monument opgericht voor Carl Jatho, de eerste motorvlieger. In Augustus 1903 slaagde hij er na langdurige proefnemingen in voor de eerste maal met een motorvliegtuig op te stijgen NIEUWE DEPARTEMENTALE INDEELING Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer r De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 10 October failliet verklaard: F. P. Zijlstra, kapper, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Kanaalstraat 81. Curator mr. dr. W. P. Vis, alhier. L. van Emmen, handelende onder den firma naam „De Kampioen", wonende te Haarlem, Kruisstraat 30. Curator .mr P. Tideman. J. A. Tjaden, pensionhouder, wonende te Wijk aan Zee, gem. Wijk aan Zee en Duin. Curator mr. J. F: J. Simons, alhier. S. A. wChönhage, garagehouder, wonende te Haarlem, Zaanenstraat 20. Curator mej. mr. C. L. Sanders, alhier. P. Bond, bijgenaamd Pek, vischventer, wo nende te Volendam, gem. Edam. Curator mr. H. H. Riepma, Edam. W. van Briel, koopman in automobielen, wo nende te Zandvoort, Brederodestraat 63. Cu rator mr. A. Klein, alhier. E. van de Pol, manufacturier, wonende te Oostzaan, Zuideinde 205a. Curator mr. D. de Jong, alhier. J. Boersen, caféhouder, wonende te Wormer- veer, Zaanweg 77. Curator mr. A. van Leyen- horst, alhier. Mej. E. van Thijn, verpleegster, wonende te Zandvoort, Kostvrrlorenstraat 103. Curator mr. H. Bogaardt, alhier. A. C. Godschalk, aannemer, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Rijpstraat 91. Curatrice mevr. mr. G. J. BiewingaGijmink, te IJmuiden. Rechter-Commissiaris in deze faillissementen mr. S. J. Pit. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: H. W. Hemmes, wonende te Haarlem. Cura tor mr. J. H. J. Simons, alhier. C. van Eek, wonende te Haarlem. Curator mr. T. A. M .A. van Löben Seis, alhier. C. Kools, wonende te Zaandam. Curator mr. H. M. C. Dekhuyzen, te Zaandam. Geëin:'!gd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: N.V. Werf „Hubertina" v.h. W. H. Jacobs, gevestigd te Haarlem. Curator mr. L. G. van Dam, alhier. P. Lommers Tz., wonende te Hi'legom. Curator mr. F. J. Gerritsen, alhier. Fa. J. Gijlswljk Zoon, gevestigd te Haar lemmermeer, vroeger te Amsterdam. Curator mr. F. A. Davidson, alhier. N. V. Maatschappij tot uitoefening van het Aannemersbedrijf „Ysbrand", gevestigd te Haarlem. Curator mr. T. A. M. A. van Löben Seis, alhier. N. V. Visscherij Maatschappij „Die Scelvis", gevestigd te IJmuiden, gem. Velsen. Curator mr. A. W. Hellema, te IJmuiden. Sinds eenigen tijd werd het in de Nooit Meer Oorlog-Federatie, kring Haarlem en Om streken, bezwaarlijk geacht, dat de Federatie ook individueele leden had. Teneinde hieraan tegemoet te komen, zijn de individueele leden op de 21 Sept. j.l. gehouden vergadering over gegaan in de door hen nieuw gevormde Alge- meene Vereeniging „Nooit Meer Oorlog". Deze vereeniging van personen, die geen be paalde richting in de vredesbeweging hebben, stelt zich als hoofddoel de Federatie zoo krach tig mogelijk te steunen. Zij wordt in de Fede ratie op dezelfde wijze als de andere vereeni- gingen in het centraal bestuur vertegenwoor digd. In verband met het bovenstaande heeft op B October j.l. een nieuwe vorming (reorgani satie) van den kring Haarlem en Omstreken der N.M.O.F. plaats gehad. Als vereeniging zijn thans aangesloten: Alg. Ned. Vrouwen Vrede- Bond, Haarlem: idem, Heemstede; Alg. Ver. „Nooit meer Oorlog"; Int. Anti-Mil. Vereeni ging: Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid; Jong. Vredesactie, terwijl nog andere vereeni- gingsn haar toetreding in overweging nemen. Aan de Universiteit van Leiden is geslaagd voor het dcctoraal-examen geneeskunde de heer J. M. Dinkla, alhier. De volgende afgestudeerden van de Middel bare Technische School te Haarlem werden ge plaatst in de navolgende betrekkingen: Van de af deeling bouwkunde: de heer H. de Rijk, aangesteld als bouwkundig opzichter bij architect B.N.A. Jac. Bot, te Amsterdam. Van de afdeeling werktuigbouwkunde: de hee_ ren ir. J. W. Niermans, als leeraar aan de avondschool te Enkhuizen; H. W. Brouwer, aangesteld bij N.V. Stookwerk. Van de afdeeling electrotechniekde heer J. P. A. Wagtman, aangesteld als electrotechnisch teekenaa/ bij den Rijksgebouwendienst te 's-Gra- venhage. Mej. A. C. Vis te Hoofddorp is te Amsterdam geslaagd voor t examen apothekers-assistente. Te Amersfoort is geslaagd voor het opticiens diploma van het Technisch Optisch Genoot schap de heer A. M. Endenburg, te Haarlem. Te Groningen is bevorderd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift: „Emotie, bloedsuiker en hersenstam", de heer A. L. C. Palies, geboren te Haarlem. Ter benoeming van een tijdelijk leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan het Barlaeus- gymnasium, voor den cursus 1933/1934, wordt het volgende dubbeltal door B. en W van Am sterdam voorgedragen: dr. J. B. Tielrooy, te Haarlem; mej. C. W. Nanninga, te Amersfoort. Aan het postkantoor Haarlem en zijn bijkan toren Aerdenhout, Frans Halsstraat en Tempe liersstraat, werd in den loop der maand Septem. ber op spaarbankboekjes ingeleg 387.428.81; en terugbetaald 379.285.22. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 8.143.59. Ht aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 249. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 900 en afgeschreven 13.800. Derhalve minder in- dan afgeschreven 12.900. Men schrijft ons: Woensdagavond 11 October, 8 uur, worden de zangavonden van b.g.n. vereeniging, in ge bouw „Zang en Vriendschap", Jansstraat, weder hervat. Zie de advertentie in het Zaterdag avondblad jJ. De bekende zangleider, de heer K. Siksma, Amsterdam, thans weder hersteld van een ernstige ziekte, heeft zich bereid verklaard de zangavonden te leiden. Er is wel eenige moed voor noodig om in dezen algemeen onevenwich- tigen tijd, de zangavonden weder te doen aan vangen, te meer waar het vorige bestuur der afd. Haarlem, bij gebrek aan financieele be langstelling der meer gegoeden, de geregelde bijeenkomsten heeft moeten opgeven. Gezien echter bet groote cultureele belang, dat in het bevorderen van onze mooien volkszang ligt, vertrouwt het bestuur in zijn streven eenige tegemoetkoming te ondervinden, welke het in staat zal stellen de propaganda voor onze Hollandsche Volksliederen met succes te voeren. De vervoersopbrengsten gedurende September 1933 der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij, waren op de lijnen: Schevenin- gen, Leiden, Katwijk, Noordwljk (incl. Stads- lijn Leiden) 105-539; Leiden (Stat.), Haarlem (Stat.) 28.924: AmsterdamZandvoort 100.688: Stadslijnen Haarlem 44.467; Tram, Buslijnen en veren in Waterland 29.313. Totaal 308.930. Gedurende dezelfde maand van 1932 was de totaal-opbrengst 268.230. In 1932; Excl. opbrengst tram- en veerlijnen Waterland, doch incl. buslijn Purmerend— Graft. Naar wij vernemen, beginnen de plannen voor een waardige viering van het 25-jarig bestaan van bovengenoemde hulpkerk te IJmuiden-Oost steeds vasteren vorm aan te nemen. Het zijn alleen de financiën, die oorzaak zijn, dat een definitieve regeling nog op zich laat wach ten. En Januari nadert snel. Het comité heeft zich tot taak gesteld, het daarheen te leiden, dat bij de plechtige viering van het 25-jarig bestaansfeest als feestgave een passend kerkorgel zal worden aangeboden. Dat is geen kleinigheid. Al die jaren hebben de arme Franciscuszonen zich achter in hun kerk moeten behelpen met een harmonium. Het is dus geen overdaad als de katholieken van dat Rectoraat, als een tastbaar bewijs van hun dankbaarheid, een eenvoudig kerkorgel aanbieden. Onmachtig als zij zijn het benoodigde bedrag hiervoor bijeen te brengen, doet het comité een beroep op allen, wien deze regelen onder de oogen komen, een kleinigheidje af te zonderen en dit op te sturen aan de penningmeesteresse van het comité, Groeneweg 15, IJmuiden-Oost. Alles, hoe klein ook, wordt in dank aanvaard. Ongetwijfeld zullen er buiten IJmuiden-Oost katholieken zijn, die gaarne een gelegenheid zien, dat ook zij het hunne kunnen bijdragen. Welnu, hiervoor is dit bericht in hoofdzaak bestemd. Het comité hoopt, dat velen zich niet onbetuigd zullen laten. E>e afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de zeevisscherij in de maand Augustus 1933, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Augustus 1932. Aan de zeevisscherij namen 512 (549) Neder landsche vaartuigen deel. Door Nederlandsche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 9 244.421 K.G- (8.631.350 K.G-) visch. met een waarde van 1.242.923 1.416.050). Te IJmuiden waren 49 (50) stoomtrawlers in bedrijf. Deze vaartuigen brachten in 122 (115) reizen, waaronder 2 (6) reizen naar de West kust van Engeland, 5 (16) reizen van haring stoomtrawlers en geen (1) IJslandreizen, 1.930.115 K.G. (1.946.045 KG.) visch aan ter waarde van ƒ258 593 (ƒ295.500). Te IJmuiden kwamen voorts 5 Duitsche stoomtrawlers aan de markt met 131.780 K.G. Noordzeevisch ter waarde van 12.878, van 5 reizen en 7 Duitsche haringstoomtrawlers met 276.150 K.G. visch ter waarde van 27-004 van 7 reizen. 3 (2) motortrawlers maakten 8 (6) reizen en besomden voor 128.010 K.G. (54.650 K-G.) visch 18.503 10.500). Van de motorloggers namen 45 (48) vaartui gen aan de trawlvisscherij deel. In 124 (134) reizen brachten de motorloggers 216.625 K.G. (204 185 K.G Noordzeevisch aan ter waarde van 76.029 69 470). De gemid delde vangst en besomming per reisdag van de motorloggers bedroeg respectievelijk 225 K.G. (193 K.G.) en 79 66). Een 7-tal motorkotters, n.l. 6 uit Scheve- ningen en 1 uit Rotterdam, maakten 40 reizen en voerden 24709 K.G. Noordzeevisch aan, waarvoor 7154 werd besomd. Aan de trawlvischerij langs de Nederlandsche Noordzeekust namen 166 (227) motorvaartuigen, waaronder ook enkele kotters en 17 (12) half- gedekte en open zeilvaartuigen deel. De motor- kustvisschers maakten 1460 (2116) reizen en brachten 328.322 K-G. (434.400 K.G.) Noordzee visch aan, waarvoor 87-692 109-939) werd besomd. De gemiddelde vangst en besomming per reis van deze vaartuigen bedroeg respectie velijk 225 K.G. (205 K.G.) en 60 52). Aan het einde der maand waren van de eigenlijke Nederlandsche haringvloot 38 (37) stoomloggers en 169 (181) motorloggers in be drijf. In 21 (21) reizen van de stoomloggers en 125 (120) reizen van de motorloggers werd 5-278.010 K.G. (3.749.430 K.G.) visch grootendeels haring, aangevoerd ter waarde van 638.171 668-589) Aan het einde der |naand waren voorts van de Poolsche maatschappijen te Vlaardingen en te Scheveningen 4 stoomloggers en 19 motor loggers in bedrijf. Door deze vaartuigen werd in 3 reizen van de stoomloggers en in 17 reizen van de motorloggers 691.305 K.G. visch groo tendeels haring, aangevoerd ter waarde van 77.718. De haringaanvoer van de Nederlandsche schepen toedroeg 55.383 kantjes (39.268 kant jes) en van de Poolsche 7256 kantjes (2339 kantjes), waarvan de gemiddelde waarde werd berekend op 11.40 17) per kantje. De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom- en motorloggers (Poolsche schepen in begrepen) bedroeg respectievelijk 951 K.G. (922 K.G.) en 986 K G. (874 K.G.) en de gemid delde waarde hiervan was ƒ120 (ƒ173) en ƒ117 (ƒ156). „Eigen Woning" opgeheven Dinsdagavond wérd in hotel Vreeburg het slotbedrijf van het lijdensdrama „Eigen Woning" afgespeeld. Zooals men zich wellicht herinnert werd deze bouwvereeniging kort na de annexatie van een gedeelte van Bloemendaal opgeëischt met het doel, een groot aantal tegen hun zin tot Haar lemmers gepromoveerde Bloemendaalsche ge meente-ambtenaren en -werklieden aan een woning in de gemeente Bloemendaal te helpen. ,,En sedert ving haar lijden aan", zouden we De Genestet kunnen nazeggen. Want de ge meente Bloemendaal, groot in oppervlakte, bleek toch te klein te zijn, om een 50 a 60 ge zinshoofden weer binnen haar grenzen te be trekken. Welke pogingen het bestuur ook aan wendde om aan grond te komen, Itijd bleek weer dat de hinderpalen grooter en menigvul- diger waren, dan de goede wil, om het uitein delijke doel te bereiken. Strijdensmoe heeft het bestuur toen maar besloten, met een vc *r- stel te komen tot opheffing. En gisteravond is de vereeniging ter ziele gegaan. Van de 31 leden, die reglementair aanwezig moesten zijn, om het opheffingsbesluit te kun nen nemen, waren er slechts 27. Maar er wer den er nog 4 bij opgehaald. Toen kon de voor zitter, de heer Geutskens, zijn oratio funèbre houden. Met 29 van de 31 stemmen (2 blanco) werd het opheffingsbesluit genomen. De penningmeester, de heer G. Hissink, gaf verslag van zijn beheer. „Statuten", notarieëele acten enz. hebben, zoo bleek, een groot deel van de gestorte gelden opgeslokt. Aan het einde van de vergadering werden verschillende dankwoorden gesproken. Jaarvergadering B.G-V. De in hotel Roo- zendaal te Overveen gehouden jaarvergadering van de BI. Gymnastiekvereeniging was goed be zocht. In zijn openingswoord herinnerde de voorzit ter, de heer W. Pronk er aan, dat het de vol gende maand 15 jaar geleden zal zijn, dat de B.G.V. werd opgericht. Besloten werd dit feit eenigszins feestelijk te herdenken. Er werd een feestcommissie benoemd waarvan Mevr. R. Kuin voorzitster werd. Een vaste Ijsbaan. Voor verschillende soorten van sport is hier in Heemstede een uit stekende gelegenheid. Maar voor de zoo alge meen geliefde ijssport was men zeer stiefmoe derlijk bedeeld. Reeds jaren lang is het dan ook de wensch geweest van het bestuur der „Volharding" en de politie-autoriteiten (de laatsten om het groote gevaar van ongelukken) een vaste ijs baan te krijgen. Op de voorjaarsvergadering van 1926 werd een vaste ijsbaancommissie sa mengesteld bestaande uit de heeren L. Kooij- man Sr., N. J. v. d. Linden en G. J. Arnolds. Thans heeft de commissie voor den tijd van 10 jaar de beschikking gekregen over een ter rein gelegen langs de Bronsteevaart naast hc# Brcnsteepark. Dit terrein is lang 230 M. en breed 90 M. en ligt slechts pl.m. 15 c.M. boven den water spiegel. Om dit terrein zal een dijkje aangelegd wor den van 60 c.M. hoog, het benoodigde water 7 a 8000 M3, zal aangevoerd worden door een electrische pomp van de nieuwste constructie. De bedoeling is om de baan als volgt in te richten In het middenvak een baan voor ijshockey van 90 bij 55 M. en een baan voor kunstrijden van 160 bij 50 M. Om deze banen een speciale baan voor hard rijden van 400 M. lengte, waar omheen nog een baan van pl.m. 500 M. lengte voor de gewone rijders, terwijl ook nog een hoekje zal gereserveerd worden voor de kinderen. Om op deze banen ook nationale wedstrijden te kunnen organiseeren, is de vereeniging aan gesloten bij den K.N.S.B. Voor een uitstekende afrastering zal zorg gedragen worden, terwijl het de bedoeling is eenige beschutting aan te brengen tegen den Oostenwind. Natuurlijk zal ook deze baan des avonds electrisch verlicht worden, terwijl het plan bestaat een radio-installatie aan te brengen. Getracht zal worden om nabij de Pieter de Hoogstraat een voetbrug te mogen plaatsen over de Bronsteevaart, zoodat de baan vanaf de halte Blauwebrug of Aöriaan Pauwlaan bin nen 5 minuten te bereiken is. Ook zal voor een fietsenstalling en een autoparkeergelegen- heid gezorgd worden, terwijl in een consump tietent gelegenheid zal zijn een „heete melk" te gebruiken. Hedenavond zal de commissie in een te hou den ledenvergadering haar plannen uiteen zetten. I*T. B. De afdeeling Driehuis-Velsen van den L.T. B. was Dinsdag in vergadering bijeen in de zaal van café „Rozenstein". De heer F. P. Heeremans, voorzitter, wees op al hetgeen de L.T. B. gedaan heeft in zake de pachtwet, steun aan hypotheekboeren, crisiszuivel- en aardappelcentrale. Meer resultaat zou abso luut behaald zijn, als elke boer en tuinder was georganiseerd in vak. en standsorganisatie. Medegedeeld werd, dat alsnog getracht wordt een toeslag te krijgen op de aardbeien. Welis waar werd de minimumprijs op de veiling be taald, doch dit werd roorzaakt door een mis oogst, waardoor de aanvoer klein was. Een circulaire voor opgave van opbrengst per roe wordt toegezonden. Via het kringbestuur zal aan de omliggende gemeenten een request worden gezonden, om de uitkeering aan steun trekkende tuinders even hoog te doen zijn dan de steun aan de georganiseerde arbeiders en de uitbetalingen te doen via de penningmeesters der organisaties. Met kl m drong de voorzitter er op aan, dat de leden de algemeene vergadering in Haarlem zullen bijwonen.. De heer J. Rutte stelde voor, dat de gemeente of de minister zoodanigen toeslag op de loonen zal geven, dat werklooze land- en twinarbeiders te werk gesteld worden in de bedrijven. Thans is de werkgever niet in staat volslagen arbei ders in dienst te nemen en moet veel hoognoo- digen arbeid, zooals diepspitten, achterwege blijven. Dit voorstel zal op de algemeene ver gadering werden ingediend. Naar aanleiding van dit voorstel en boven genoemd request gaf de heer Nijssen, wet houder, nog eenige toelichting op de voorwaar den van uitvoering der steunwet en de veror deningen van Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer Markerink wees er op, dat men in den tegenwoordigen tijd zich meer ontwikkelen moet en drong er op aan, dat getracht zal worden onderwijs in land- en tuinbouwkennis te ver krijgen aan een avondschool hier ter plaatse. Besloten werd advies in te winnen bij den di recteur der Rijkstuinbouwschool te Beverwijk. Het bestuur werd machtiging verleend uit zijn midden twee afgevaardigden te benoemen naar de algemeene vergadering, die de ingediende voorstellen zullen verdedigen en de afdeelings- vergaderinc een algemeen verslag zullen geven. Met een dankwoord voor de opkomst en aan gename discussies sloot de voorzitter met den christelijken groet. „Santpoorts Bloei" De vereeniging „Sant poorts Bloei" heeft bericht ontvangen, dat mr. Guépin het eere-voorzitterschap heeft aan vaard. De installatie geschiedt op de eerstvol gende vergadering. Concert Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan geeft het fanfarecorps „Wilhelmina" Woensdag 18 October een concert in hotel „De Weyman". Santpoorts gemengd dubbel kwar tet, directeur de heer H. J. Arisz, verleent zijn medewerking. Het programma luidt: Lustrum-Marsch van Peter Wil. Ouverture Symphonique van S. Vlessing. Guillaume ell, Gr. Fantasie van G. Rossini. La Luxembour- geoise, Ouverture van Jac. Martin. Die Winter is verganghen van Jan Nieland. Adeste van Otto de Nobel. Den Uil van Alph. Diepenbrock. Vrede van Jos. de Klerk. Maria's Wiegelied van Max Reger. Die Kam van Nico Hoogerwerf. Grand Marche de l'opora Tannhauser van R. Wagner. Feest-Ouverture van Sam Vlessing. Suspinal Valse Romaine van J. Svanovice. Marche Finale. Geleidelijke uitbreiding Door den burgemeester, als hoofd der politie, is aan den gemeenteraad een plan voorgelegd tot reorganisatie van de gemeentepolitie, zulks naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken d.d. 10 Aug. 1933, waarin o.a. medegedeeld werd, dat ten aanzien van het aantal en de samenstelling van het politiecorps, mede gelet op den finan- :elen toestand der gemeente, geen bedenking bestond, dat deze nog eenigen tijd gehandhaafd bleven, todat de nieuw opgetreden burgemeester zich een oordeel van den toestand ter plaatse zou hebben kunnen vormen. Onze burgemeester meent, dat thans de tijd gekomen is om voorstellen tot reorganisatie en verbetering te doen. Wat betreft mijn oordeel over den thans be- staanden toestand, zoo schrijft de burgemeester o.m. aan den raad_ wil ik voorop stellen, dat mij gebleken is, dat' hoewel de laatste jaren van een uitgesproken tekort aan algemeen politie toezicht en werkzaamheid in de gemeente kan worden gesproken, welk gebrek aan een tekort aan personeel in deze groeiende gemeente is te danken, op gedrag en dienstvervulling van hoogere leiding en personeel geen enkele aan merking van welken aard ook is te maken. In tegendeel was ik in de afgeloopen maanden reeds verscheidene malen getuige van dienst- prestaties op verschillend gebied (verkeersrege ling, recherche, optreden bij ongeregeldheden), waarvan de kwaliteit ver boven het middelma tige uitstak. Steeds echter trad als meest in het oog vallend bezwaar het te veel aan werk en het te kort aan daarvoor beschikbaar personeel naar voren. In de afgeloopen maanden zijn door mij al eenige maatregelen getroffen met de bedoeling een betere dienstvervulling te verzekeren. Daar toe strekt het ter beschikking stellen van een automobiel en het in dienst houden van een 4-tal zoogenaamde zomer- of strandagenten ter aanvulling van de al te geringe sterkte van het corps. De geheel nieuwe bewapening, reeds door mijn ambtsvoorganger aangevangen, werd vol tooid en op een zoo modern mogelijk peil ge bracht. Wanneer ik nu voor het vraagstuk sta van algeheele reorganisatie van het corps dan zul len daarbij een drietal belangrijke factoren in aanmerking moeten komen: 1. de slechte financieele toestand der ge meente; 2. het aanwezige bescnikbare personeel; 3. de aanhoudende groei van het inwonertal der gemeente. Daarbij leverde een vergelijking met eenige gemeenten met overeenkomstig inwonertal als Velsen het resultaat op, dat deze (meestal ste delijke en kom-gemeenten) de beschikking hadden over een politiecorps vau tusschen de 70 en 80 man sterk, terwijl Velsen slechts het totaalcijfer van 48 bereikt. Het is om de sub 1 genoemde reden, dat ik bij de reorganisatie zou willen uitgaan van een •geraamte (Plan A) gevormd door het thans be schikbare personeel (waaronder zich eenige personen bevinden, die in den loep van den tijd kunnen vervallen en als bezuiniging worden vervangen door minder kostbare functionaris sen). Geleidelijk aan kan dan van deze reor ganisatie uitgaande, begonnen worden aan den uitbouw, die zijne voleindiging zal vinden in de volledige uiteindelijke reorganisatie (Plan B), waarna verder kan worden volstaan met net aangaan van zekere aanvullingsnormen per b.v. 5000 inwoners meer. De uitbreiding van plan A naar plan B zou dan kunnen worden gevonden in een tijdvak van 6 a 8 jaar of wel gereed zijn wanneer het inwonertal de 50.000 zal hebben bereikt. De invoering van plan A zou dan zoo spoedig mogelijk moeten plaats vinden. De aanvulling van het corps (de ondervin ding heeft geleerd, dat dit een aanbevelens waardig systeem is) heb ik mij zóó voorgesteld, dat alle nieuwe functionarissen tijdelijk op proef worden aangesteld in den rang van leer ling-agent voor den tijd van 3 jaren op een salaris van 1200.per jaar. In aezen rang zullen hoofdzakelijk jongelieden van 21 jaar worden aangenomen, die na afloop van hun leertijd kunnen worden aangesteld tot agent 2e klasse (salaris ƒ1700.— tot ƒ1900.—) dan wel bij minder geschikt bevonden worden, nt- slagen. Na een diensttijd van 6 jaar als zoo danig kan de agent 2e klasse worden aange steld tot agent le klasse op normaal salaris volgens de gewone salarisschaal. De bedoeling is om de leerling-agenten zoo spoedig mogelijk onder leiding van ouderen in den rouleerenden praktischen dienst op te ne men. Een zeer belangrijk moeilijk te onderschatten onderdeel van den politiedienst in deze ge meente vormt de recherchedienst. Niet alleen eischt de justitieele dienst doorloopend inge spannen dienst van al de thans aanwezige re chercheurs, maar ook gebeurt er in deze ge meente met haar vele vreemde zeelieden en haar uit allerlei deelen van het land samen gebrachte elementen van den meest onderschei den aard, waaronder dagelijks op allerlei ge bied de zonderlingste gevallen voorkomen, zoo veel, dat doorloopend scherp toezicht op cri mineel, moreel en ander gebied, hoogst noodig is. Het permanente internationale scheepvaart verkeer draagt daartoe het zijne by. Om al deze redenen komt mij ook uitbrei ding van het aantal rechercheurs dringend noodig voor. Zoolang plan A in werking zal zijn met het thans bestaande personeel, zal eveneens tot dusverre aan de regeling van het verkeer al leen op de drukste punten en op de spitsuren, aandacht kunnen worden gewijd; de eigenlijke verkeerscontrole geschiedt reeds thans en met succes dagelijks per politie-auto. De vrij zware bezetting van den post Velsen-Noord (waarbij feitelijk nog komen de twee agenten voor Breesaap-Fark Rooswijk) is noodig voor de regeling van het verkeer op den zeer drukken Wijkerstraatweg, nabij het pontveer, terwijl mede om dezelfde reden de kring-politiepost Velsen aan de andere zijde van het kanaal dub bele bezetting behoeft. Toch zal ook het zeer sterk groeiende Velsen-Noord in de toekomst aanmerkelijke uitbreiding van politie noodig hebben. Wordt vooralsnog voor de buurtschap Drie huis één kring-agent voldoende geacht, het zeer sterk uitbreidende Santpoort zal binnen afzien- baren tijd aan twee agenten niet genoeg heb ben. Ook het drukke bedrijf van de Visschershaven eischt veel meer toezicht. Een dergelijk groot en ingewikkeld bedrijf met de ingewikkeldste verhoudingen op allerlei gebied, behoeft door loopend toezicht van een paar flinke bekwame politiemannen, die zich daarin geheel hebben gespecialiseerd en is lang niet voldoende ge holpen met nauwlettende surveillance-dienst uitgaande van de politieposten. Volgens plan B zouden tenslotte in de geheele gemeente samen 13 kring-agenten worden aan gesteld. Het zou mijns inziens aanbeveling ver dienen, deze te plaatsen onder commando van den aan te stellen 2en Inspecteur voor den straatdienst, die dan in Santpoort zou kunnen worden gestationneerd. In gevallen van nood of ongeregeldheden, die praktisch bijna altijd ontstaan aan de havens, in IJmuiden-Oost of bij het Raadhuis te Velsen, kunnen dan al deze kring-agenten onder commando van den In specteur vereenigd worden tot een krachtige Reserve-Brigade, die, waar noodig, ingesteld kan worden. Een ander motief voor versterking der kring- politie is te vinden in het bestaan der uitge strekte terreinen der buitenplaatsen, bosschen en duinen, in het midden en Zuiden der ge meente. Hoe uitstekend de tegenwoordige lan delijke kringpolitie haar plicht vervult, in sterkte en aantal is zij in de tegenwoordige omstandigheden veel te zwak. Bedraagt volgens plan A de totale sterkte 48 man, deze is volgens plan B 78 man. De uit breiding met 30 man zal met 't oog op de on gunstige financieele omstandigheden der ge meente gelijk boven aangetoond, geleidelijk dienen plaats te vinden, aanvangende met het jaar 1935 en dan in 6 jaren moeten worden voltooid! Deze 30 man bestaan uit: 2 Inspecteurs, 4 verkeersagenten, 2 motoragenten, 2 recher cheurs, 2 brigadiers, 18 agenten c.q. leerling agenten. Een laatste' maar niet minder belangrijk desideratum ter volmaking van het politie- instituut komt mij voor te zijn de inrichting van een zeden- en kinderpolitie. Een uitbrei ding met 3 politieambtenaren voor deze afdee ling (waaronder zoo mogelijk 1 vrouwelijke) komt mij voor zeker geen weelde-eisch te zijn. Met het oog op de financieele lasten zijn deze niet in het schema ondergebracht en zal moeten worden afgewacht tot eenige meerdere mimte op dit gebied geleidelijke aanstelling mogelijk maakt. Ik zou tevens in mijn toelichting onvolledig zijn, wanneer ik bij dit plan tot reorganisatie niet tevens de aandacht vestigde op de aller gebrekkigste en verouderde wijze van de huis vesting der politie in deze gemeente. Feitelijk beantwoord geen enkel der aanwezige bu reaux, posten, wachtlokalen en cellen aan eenige normaliter daaraan te stellen eischen. Slechts door geheelen nieuw bouw van alle bestaande gebouwen zou dit vraagstuk afdoende zijn op te lossen. Tevens zou daarbij zijn te overwegen om de in de plan nen A en B genoemde Staf te huisvesten in een nieuwe localiteit, te stichten naast het centraal gelegen Raadhuis te Velsen en het politiebureau Willemsplein te verkleinen tot een politiepost. Gebouwd zouden dan moeten worden: a. politiebureau te Velsen, b. politie post Willemsplein, s. politiepost te IJmuiden- Oost, d. politiepost te Velsen-Noord. In vroegere jaren zijn reeds vele malen kost bare projecten voor dit doel vervaardigd, oor zaken van bezuiniging hebben steeds de uit voering verhinderd; éénmaal echter in niet te verre toekomst zal de noodzakelijkheid dezer verbetering zóó gebiedend worden, dat geen ontkomen meer mogelijk is. Voorloopig wil ik echter met het naar voren brengen der wen- schelijkheid volstaan. Ik behoud mij daarbij de vrijheid voor, om voor, zoover betreft de in deze toelichting als wenschelijk genoemde punten, telkenjare, wan neer ik dit noodig acht één of meerdere daar van op de volgende begrootingen voor te stel len. J. Termes t In den ouderdom van 74 jaar is alhier overleden de heer J. Termes. Termes was het Zandvoortsche kantoor voof de Kustwacht. Echte Zandvoorter van den ouden stempel, was hy by stormweer steeds op zijn post. Bij stranding of ander ongeval op de kust, was hij altijd in het bezit van betrouw bare gegevens. Het liefst bevond hij zich, zoodra de zee maar een beetje ruw was, op den Strandweg, om daar met de Zandvoortsche visschers de gevaren van de zee te bespreken en verhalen uit den ouden tijd weer nieuw te maken, geïllustreerd als ze dan werden door het muzikale samenspel van wind en golven. De teraardebestelling zal plaats hebben op de algemeene begraafplaats, Donderdagmiddag om twee uur. De gouverneur van Curasao heeft naar aan leiding van een door het bestuur van de groep „Nederlandsche Antillen" van het Algemeen Nederlandsch Verbond geopperd denkbeeld, het voorstel gedaan om ter herdenking van het feit, dat het Nederlandsch gezag driehonderd jaar geleden op Curacao werd gevestigd, herden kingszegels uit te geven. Aan dit voorstel is uitvoering gegeven door het doen aanmaken van een serie van zeventien waarden in de zes hieronder nader aan te ge ven typen, de eerste drie naar ontwerpen van André van der Vossen te Overveen, de overige drie haar die van den Haagschen kunstschilder Fokko Mees. De zegels zijn uitgevoerd in plaatdruk (staal gravure) door de grafische inrichting N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, de beeldgrootte is 21X30 mM. Met het portret van Willem Usselinx zullen verschijnen de zegels in de waarden van 1,1% en 2 cent; met dat van Frederik Hendrik die van 2%, 5 en 6 cent, terwijl de beeltenis van Jacob Binckes zal dienen voor de waarden van 10, 12% en 15 cent. De herinnering aan Jo hannes van Walbeeck wordt verlevendigd door de zegels van 20, 21 en 25 cent, welke een Wes,t- Indiëvaarder uit diens tijd vertoonen. Het por tret van Comelis Evertsen de Jongste komt voor op de waarden van 27 K, 30 en 50 cent, terwijl dat van Louis Brion gekozen is voor de zegels van 1.50 en 2-50. Het ligt in de bedoeling, de zegels gedurende het geheele jaar 1934 verkrijgbaar te stellen en den verkoop van de thans vigeerende zegels in dat tijdvak te staken. Uiteraard zullen de ze gels eveneens worden verkocht aan zgn. ,,phi- latelistenloketten" hier te lande. 1 gAW:.i 903 L:S Dm e „100 inch Hooker telescope", de gewel dige kijker der sterrenwacht op den Mount Wilson, zal niet lang meer de grootste telescoop zijn, waarmee de stèrrekun- dige speurt in de diepste diepten van het heelal. Men is thans namelijk bezig met. de constructie van een nog veel grooteren spiegel- telescoop. Dit wonder der moderne techniek zal een middellijn hebben van niet minder dan 5 M. en de astronoom, die voor het oculair plaats neemt van dezen reusachtigsten aller kijkers zal in staat zijn in de wereldruimte door te dringen tot op een afstand, die gelijk is aan 1700 millioen lichtjaren, dat yil dus zeggen den afstand, dien het licht aflegt in den loop van 1700 millioen aardsche jaren. Twee uitvindingen zijn het geweest, die on zen blik hebben verdiept op een wijze, als nooit iemand had kunnen droomen. Het zijn de verrekijker en de microscoop, waarvan voor de sterrenkunde uit den aard der zaak speciaal de verrekijker van belang is. Wie de uitvinder is geweest van den verrekijker, is niet bekend. Sommigen meenen, dat het twee kinderen wa ren van een Middelburgsch brillenmaker, Jan sen geheeten, die er hun vader op opmerk zaam maakten, dat zij voorwerpen dichterbij zagen, wanneer zij twee glazen op verschillende onderlinge afstanden voor hun oog hielden. Jansen moet in verband hiermee proeven heb ben genomen en kort daarop kwam aldus de eerste verrekijker ter wereld. Of dit verhaal waar is, is in hooge mate twijfelachtig. Wél staat vast, dat een zekere Hans Lippershey, een eveneens te Middelburg gevestigd brillenmaker, in 1608 een verrekijker heeft geconstrueerd. Een jaar later vervaar digde de beroemde Gallileï zelf ook een verre kijker en het eerste wat hij er mee ontdekte waren twee manen van de planeet Jupiter. Van dat oogenblik af ging de constructie van verrekijkers met snelle schreden vooruit. Geweldige telescopen zagen in de 17de eeuw het licht; sterrekykers van 30, 40 of 50 M. lengte waren geen zeldzaamheid en onze land genoot Huygens zag zelfs kans een telescoop van 60 M. lengte in elkaar te zetten. Deze telescopen hadden echter één groote fout; alle beelden, die door de lens vielen, had den een gekleurden rand. zooals men dit ook aan den rand van een spiegel kan waarnemen. De lenzen braken het witte licht; zy waren „chromatisch". Dat was de reden, dat men overging tot den bouw van z.g. spiegeltelescopen, geweldige holle spiegels. Pas een eeuw later, in 1757. gelukte het den Engelschen geleerde John Dullond, lensverrekijkers zoodanig te construeeren. dat van de hinderlijke straalbreking geen sprake meer was Het waren „achromatische" kijkers. De thans zich in constructie bevindende reuzenkijker van 5 M- middellijn zal, zooals reeds gezegd, een diepte van 1700 millioen lichtjaren kunnen peilen Het lichtjaar is de „meter" voor den astronoom, want onze aard sche meter is voor kosmische afstanden vol strekt onvoldoende. Elke seconde legt het licht een afstand af van 300.000 kilometer en aan gezien één jaar ongeveer 21% millioen secon den telt, legt het licht in dien tijd een afstand af van 9.460.000 millioen kilometer, in cijfers 9.460 000.000.000 KM. Dat zijn afstanden, waarvan wij ons geen voorstelling meer kun nen maken. En toch bestaan zij in het onein dige heelal. Eén lichtjaar is trouwens voor den astronoom maar Kinderspel. De dichtstbij zijnde vaste ster staat al 4J4 lichtjaren van ons af en de telescoop van den Mount Wilson, de grootste thans bestaande, reikt tot op 170 millioen lichtjaren. En toch zijn zelfs deze allergrootste kijkers niet in staat, het beeld der sterren zóóveel te vergrooten, dat het zooals de planeten als een schijfje in het oculair verschijnt. Het blijven ondanks de duizendvoudige vergrootingen de zelfde nietige puntjes, zooals wij ze ook met ons bloote oog zien. Slechts zien wy door den telescoop eindeloos veel sterren meer. Met den kijker van 5 Meter middellijn hoopt men zelfs, sterren van de 25ste grootte binnen onzen ge zichtskring te kunnen betrekken, terwijl tot nu toe sterren van de 22ste grootte de uiterste grens der zichtbaarheid voor den astronoom vormden. Voor het bloote oog zijn sterren van de 7de grootte wel de uiterste grens. En toch zal ook dan de grens van het heelal niet zijn bereikt. Waar deze grens is? Wij weten het niet. Oneindig naar alle zijden strekt zich rond ons het heelal uit. Wij drin gen er in door, wij peilen het tot in diepten, waarvan wij zelf geen begrip meer hebben- Maar nimmer zullen wij er in slagen de diep ste geheimen te ontsluieren van God's Schen- ping. (Nadruk verboden) In de Memorie van Antwoord inzake het wetsontwerp, naar aanleiding van het K. B. tot instelling van een Departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Minis terie van Sociale Zaken en tot wijziging van den naam van het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid, zegt de Regeering o.m.: Bij de jongste Kabinetsformatie is de rege ling der gewijzigde departementale indeeling, die gaandeweg en onder den drang der om standigheden in beginsel reeds was getroffen, tot een afgerond en stelselmatig geheel ge maakt. Groote kosten zijn daaraan niet ver bonden, daar men heeft gestreefd naar zoo veel mogelijk gemeenschappelijk gebruik van hetgeen daarvoor in aanmerking komt. Maar gewaarborgd is thans, dat ieder der beide groe pen van zaken: de economische en de sociale, volledig tot haar recht zal kunnen komen. De vereischte nauwe samenwerking tusschen beide Departementen, die reeds in den aard der zaak ligt, zal te meer verzekerd zijn, doordat beiden in hetzelfde gebouw zijn gehuisvest. Door de getroffen regeling zal uiteraard een betere behandeling van zaken worden verkre gen dan wanneer sommige onderdeelen waren gebracht bij Departementen, waarbij zy naar hun aard niet thuis behooren alleen op grond, dat die Departementen minder sterk belast zouden zijn. Op hoog* bruggen SCHERP RECHTS HOUDEN het wachtwoord l U kunt immer» niet zien, of van de andere zijde verkeer nadert! 11

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 3