Hevige veenbrand nabij Emmen Leening-promotor voor den rechter Na het drama te Haelen Om een millioen! "3i& leed rnn eüm dag De wijziging der Ambtenarenwet RADIOPROGRAMMA, ROL VAN KONING DER VERWARRING DONDERDAG 12 OCTOBER VIER WONINGEN IN ASCH GELEGD Het vuur woedt voort Schietpartij te Muiden Georganiseerd overleg bijeen Vrijdag 13 Oct. 1933 Het tekort bij de spoor wegen De Prinses te Arnhem Wederom 1H jaar geëischt Wat wilde verdachte? Rotterdamsche drogist gearresteerd Adres aan de Tweede Kamer De mijn ontploffing in Indië Wervelstorm in onze Oost De storm joeg het brandende veen met groote snelheid voor zich uit Van den dood gered Paling niet vergiftigd, doch bedorven Groote hooibrand In den Haarlemmer meer polder Door toepassing worden excessen van te lage en te hooge sala rissen geweerd Brenninckmeier te Batavia Krachtige maatregelen onverwijld noodzakelijk Onverwacht bezoek aan het Kleuterkoloniehuis De advocaat-generaal zit er niet om fabeltjes op te lossen Bitte Requisitoir Het hulpgeroep in dien nacht op verren afstand hoorbaar geweest De handel in vervalschte sana- togen achterhaald HET EINDE DER WERELD WAS NABIJ Sterrenregen bracht beroering teweeg MGR. G. BRANDSMA Arriveert Zaterdag in ons land Is stichting van een destructor te Woerden wel verantwoord en noodig? Nog een slachtoffer Zeventien woningen vernield PATER C. FRIEDEMAN t Kapelaan der Kruisheerenkerk te Rotterdam Te EmmenErf scheidenveen woedde Woensdag een hevige veenbrand, waarvan de omvang Woensdagavond acht uur nog niet te overzien was. Op de veenplaats van den vervener B. de Boer aan den Groenedijk werd des morgens vuur ontdekt, dat de vervener met een viertal arbeiders dacht te kun nen blusschen. regen twaalf nar n den mddag stak echter een zware storm op, die het brandende veen met groote snelheid voor zich uitjoeg en in een minimum van tijd stonden ettelijke bulten fabrieks- en baggerturf op een vijftiental veen- plaatsen over een uitgestrektheid van ongeveer 2 bij 2 K.M. in lichter laaie. De brandspuit van het veenschap Emmen Erfscheidenveen, die in den voormiddag uit gerukt was, kon den brand niet meester wor den. De burgemeester van Emmen, mr. J. L. B o u m a, had zich intusschen reeds naar het terrein van den brand begeven, waarop hij met spoed alle mogelijke maatregelen nam. De bei de motorspuiten van Emmen, drie spulten van Kiazlenaveen, de autobrandspuiten van Em- mercompascuum, Erica en Nieuw-Amsterdam werden in den loop van den middag naar Em menErfscheidenveen gedirigeerd. Met niet minder dan negen brandspuiten bestreed men het vuur. De meeste aandacht werd echter be steed aan het beschermen der woningen aan den straatweg langs het Scholtensch kanaal, die hoewel 2 K.M. liggend van de veenplaats, waar de brand ontstaan was, zeer bedreigd wer den. Twee dezer woningen, bewoond door den vervener B. de Boer en door den arbeider Dijks, kon men niet behouden en gingen in vlammen op. Tevens werden aan den Groenedijk twee arbeiderswoningen, waar van een bewoond werd door het gezin Hille, een prooi van het vernielende vuur. Voorts liepen eenige turfschepen in een zjjwijk van het Scholtensch kanaal gevaar. Met groote moeite slaagden de maréchaussees Bakker en Veen er ln uit een bedreigde woning van den arbeider Pool de vrouw en twee kin deren, die een verstikkingsdood nabij waren door den dichten rook, in bewusteloozen toe stand te redden. Door den dichten rook was het niet mogelijk een overzicht van den brand te verkrijgen. Bovendien wooedde de veenbrand Woensdag avond acht uur nog onverminderd voort. De schade kon nog niet geschat worden. De verbrande turf was niet verzekerd, zoodat de eigenaren zeer aanzienlijke schade lijden. De verbrande woningen waren evenwel tegen brand verzekerd. In den loop van den avond bevond mr. Bouma zich nog steeds op het terrein van den brand, om het blusschingswerk persoon lijk te leiden. Toen wij Woensdagavond nog eens pools hoogte gingen nemen in het brandende gebied, viel weder het steeds optredende verschijnsel te constateeren, dat de brand des avonds en des nachts minder fel is dan overdag. Wonin gen loopen momenteel geen gevaar meer, doch turfhoopen branden er nog bij honderden. Al- lerwege spuiten als het ware vuurfonteinen uit den drogen bodem. Dit wijst er op, dat er nog geen sprake van een naderend einde van den brand is. Naar wij vernemen, zijn gistermiddag grootere hoeveelheden turf een prooi der vlam men geworden dan gedurende den grooten veen brand in 1928 in een tijd van ongeveer twee weken. Nog laat in den avond arriveerde ter plaatse, vergezeld door burgemeester Bouma, de Com missaris der Koningin in Drente, mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk en diens dochter. De Commissaris der Koningin heeft zich ge durende een paar uren te midden van den brand begeven en zich over het verloop uitvoerig doen inlichten. In het bijzonder heeft hij zich op de hoogte gesteld van den toestand waarin de gezinnen de Boer, Dijks, Hille en Homan, wier woningen door het vuur verwoest zijn, zich bevinden. Tegen half twaalf heeft de Commissaris der Koningin zich weder naar As sen begeven. Burgemeester Bouma durfde zich aan voorspellingen over het verdere verloop van den brand niet te wagen. Er bestond vrees dat de wind naar noordelijke richtingen zou omslaan. Indien dit het geval zou zijn, zouden behalve groote hoeveelheden turf, ook dicht bevolkte wijken onder Kiazinaveen gevaar loo pen. Indien de windrichting blijft zooals deze Eenige dagen na de schietpartij in den Raad te Muiden, werd het cadaver van den hond van den strandfotograaf I. in beslag ge nomen, omdat vermoed werd dat de hond door eten van vergiftigde paling was gestorven. De paling was op den dag van de schietpartij door I- meegenomen voor zijn gezin. Mevrouw I- had een paar dagen later van de paling gegeten, doch deze smaakte zoo vreemd, dat zij ze aan den hond gaf. De paling werd voor zoover nog aanwezig opgezonden naar den Keuringsdienst van Waren te Amsterdam. Dit onderzoek is thans afgeloopen en het is gebleken, dat de paling niet vergiftigd was, doch slechts bedorven. De hond werd op last van de justitie voor onderzoek naar het laboratorium van den Vee- artsenijkundige Hoogeschooi te Utrecht gezon den. Het resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. thans is, vermoedt men dat men het vuur bin nen enkele dagen meester zal zijn. Woensdag is brand ontstaan in een groote hooischelf op de bedrijven van den heer Schuil- tena van Terwisga in den Wieringermeer- polder. Vermoedelijk door den hevigen wind is een hoeveelheid hooi op den tractor van de hooipers gevallen, waardoor dit in brand vloog. Spoedig stond de schelf in lichter laaie, 60.000 K.G. hooi werden een prooi der vlammen. De hooipers verbrandde eveneens, terwijl de trac tor beschadigd werd. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. Woensdagavond is de groote boerderij, be woond door den landbouwer van Strien, aan den Aalsmeerderweg in den Haarlemmermeer polder, een prooi der vlammen geworden. Twee schuren, welke aan het woonhuis waren ge bouwd, en waarin een zeer groote hoeveelheid graan en hooi was geborgen, werden een prooi der vlammen. De brandweer van Hoofddorp en die van Aalsmeer waren spoedig ter plaat se, doch konden weinig tegen het reusachtige vuur uitrichten. Tot ver in den omtrek was de vlammenzee waarneembaar. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. De schade loopt in de tienduizenden. Op Woensdag II dezer kwam de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken in spoedvergadering bijeen, ter behandeling van het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929. De meeningen over de wenschelijkheid van dit wetsontwerp waren verdeeld. De voorstan ders meenden zich daarmede te kunnen ver- eenigen in de veronderstelling, dat zoowel exces sen van te lage als van te hooge salarieering zouden worden geweerd en dat overigens het in de huidige wet liggend systeem door de voorgenomen wijzigingen niet zou worden aan getast. Tevens meenden zij der Regeering te moe ten adviseeren, om indien zulks in de op dracht van de commissie-Schouten nog niet mocht zijn begrepen deze commissie te "er- zoeken, ook na te gaan of in verband niet de onderwerpelijke wijzigingen de regeling van het Georganiseerd Overleg nadere voorziening ver- eischt, terwijl voorts de wenschelijkheid Werd uitgesproken, dat ook de Regeering zelve aan deze aangelegenheid van het overleg de noo- dige aandacht zal schenken. De tegenstanders van het wetsontwerp kon den zich, ook bij opname in het advies van deze desiderata, daarmede niet vereenigen. BATAVIA, 11 Oct. (Aneta). Het „Nieuws van den Dag v. N. I." verneemt, dat de firma C. A. Brenninckmeier het voornemen heeft te Ba tavia een groot filiaal te openen. Voor dit doel is een bod uitgebracht op een terrein in het centrum van de hoofdstad van ƒ90.000. HUIZEN, 1875 M. 8.00 NCRV Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gram.muz. 10.30 Morgendienst door Ds. J. G. Meynen. ,11.00 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Pol. ber. 12.15 Gram.muz. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.15 Pianorecital door Joh. Rooth. 2.00 Rust poos. 2.30 Cbr. lectuur. „Blinde Hendrik" van G. A. Aldus. 3.00 Orgel door mej. H. M. v d. Vlies. 4.00 Concert. Annie Hermes, alt. G. Beths, viool. P. Halsema, piano. 6.00 Rovel programma Gram. muz. 6.30 Bloem bollen in den tuin, A. J. Herwig. 7.00 Pol. ber. 7.15 Ned. Cbr. persbureau. 7.30 Lite rair halfuurtje Ds. J. G. van Dijk, Wegen en grenzen van prof. Dr. G. v. d. Leeuw. 8.00 NCRV-klein-orkest, o.l.v. P. v. d. Hurk en Max. Weil, Bram Hemerink, cello. 11.00 Gram. muz. 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. VARA Gram. muz. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA Gram. muz. 10.45 Jeanne Tuyten, zang en Cor Steyn, piano. 11.00 Onze keu ken door P. J. Kers Jr. 11.30 Verv. solis tenconcert 11.45 Joh. Jong, Orgel. 12.00 AVRO Octophonikers, afgew. door gram. muz. 2.30 Causerie door Drs. P. Dijkema „Opvoeding en zielkunde", 3.00 Gram. muz. 4.50 Wonderlijk avontuur van Oome Keesje. 3.30 Amsterd. orkestver. o.l.v. Frans van Diepenbeek. 6.00 Gram. muz. 6.15 Am sterd. Orkestver. 6.40 Het fascisme. Mevr. H. VerweyJonker „De moeilijkheden bij de geboorte van een socialistische maat schappij. 7.00 Amsterd. Orkestver. 7.30 A. Blanken van Kuyk: De a.s. VARA-Knip- cursus. 7.40 Amsterd. Orkestver. 8.00 VPRO Religieuze opbouw. Dr. Banning. 8.30 Con cert. 9.00 Hensch in dezen tijd. Mej. Dr. N. A. Bruining. 9.30 Concert. ,10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Fragmenten en verhalen. Ds. E. D. Spel berg. 10.45 Gram. muz. 11.00 VARA Orgel door Cor Steyn. 11.30 Gram. muz. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. Nederlandsche avond; symphonieconcert; 8.35 vocaal con cert-liederen van Schubert; 9.20 viool concert door Jan Dörner; 10.15 uitzen ding van een concert uit de Dresserie du Pole Nord door het orkest o.l.v. Paul van Béky. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Concert door het klein orkest van het N.I.R. o.l.v. p. Leemans. 1.30 Concert door het omroep- symphonie-orkest o.l.v. Jean Kumps. 6.50 Concert door het kleine orkest van het N.X.R. o.l.v. P. Leemans. 9.20 Concert door het radio-orkest o.l.v. Franz André. KALUNDBORG, 1154 M. 11.20 het strijkorkest van „Bellevue Strandhotel", 2.30 Carl. Rydahl's orkest. 8.20 Het om roeporkest o.l.v. Fritz Mahler. 10.20 Dans muziek. BERLIJN, 372 M. 12.40 Populaire muziek. 3.20 Concert aan boord van het stoomschip „Bremen" o.l.v. Franz Koen- necke 7.20 gevarieerd programma. 8.50 Dansmuziek door de Alexander-kapel. LANGENBERG 473 M. 11.20 Populair concert door het omroeporkest van Frank fort o.l.v. Walter Caspar. 12.55 gramofoon- muziek. 5.55 gramofoonmuziek. 7.30 vroo- lijke avond. DAVENTRY, 1554 M. 1.35 Concert d. het Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant. 8.20 Het B.B.C. dansorkest o.l.v. Henry Hall. 9.55 Concert door het B.B.C. dansorkest (afd. D.) o.l.v. Clarence Ray- bould. 11.00 Ambrose en zijn Embassy Club Orkest. PARIJS, (Radio) 1725 M. Gramofoon muziek. 7.10 idem. 9.05 Humoristisch pro gramma. 9.50 Gevarieerd programma. MILAAN, 331 M. 6.20 gramofoonmu ziek. 7.00 .idem 8.05 gevarieerd program ma. 9.20 dansmuziek. WEENEN, 517 M. 6.05 Populair con cert door het omroeporkest o.l.v. Josef Holzer 9.20 populair muziek door de Karl. Hauptkapel. WARSCHAU, 1412 M. 4.15 solistencon cert. 5.40 Orgelconcert door S. Mossoczy. 7.20 Populair concert door het omroepor kest o.l.v. St. Nawrot. 9.30 dansmuziek. BEROMÜNSTER, 460 M. 7.20 „Krei- dekreis", opera van Alexander Zemlinsky, VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Ingediend is een wetsontwerp, houdende machtiging tot tijdelijke afwijking van de over komst 1930 N. S. Reeds over 1931 leverden de bedrjjfsuit- komsten van de Ned. Spoorwegen een volgens de overeenkomsten van 1920 door den Staat te dekken tekort van ruim 2 A millioen op, zoodat daarenboven de annuïteit van omstreeks 9 millioen te zijnen laste kwam. Over 1932 moest aan het schromelijk toegenomen tekort nJ. van ruim 17 millioen, opnieuw de annuï teit worden toegevoegd. Wel mag de Staat het geen hij voor de annuïteit verschuldigd is in houden op de bedragen, die hij voor afschrij vingen zou hebben te betalen, doch deze ver rekening kan slechts toepassing vinden in dien en voor zoover geen tekorten gedekt moe ten worden. Het uitgetrokken bedrag van 5 A millioen dient dan ook in de eerste plaats voor dekking van tekort en pas bij gebreke daar van Voor afschrijvirvèén. Ter dekking van het tekort over 1932 ont brak aan dezen post reeds meer dan 11 mil lioen. Voor 1933 staat toeneming van het ont brekende te wachten, zoodat krachtige maat regelen onverwijld noodzakelijk zijn. Gelijk echter reeds in de Millioenennota is uiteen gezet, zulleta die maatregelen niet aanstonds hun volle uitwerking op de uitkomsten var. het spoorwegbedrijf doen gevoelen, terwijl bo vendien de resultaten over eenig jaar eerst het volgend jaar in de Rljksbegrooting tot uit drukking komen. Teneinde in deze overgangsperiode het ten laste van het Rijksbudget komend tekort zoo veel mogelijk op te vangen acht de Regeering het ter verkrijging van een regelmatiger ias- tenverdeeling verantwoord de betaling van de annuïteit aan het Spoorwegpersioenfonds ge durende enkele jaren niet te doen geschieden. Het wetsontwerp beoogt de mogelijkheid daar toe te openen. Van de gevraagde bevoegdheid zal slechts gebruik worden gemaakt voor zooveel de toe stand dit telkens zal blijken te eischen en het fonds zal in totaal niet minder behooren te ontvangen dan bij onverminderde toepassing van de overeenkomst. De machtiging behoort uitsluitend te gelden voor den duur der buitengewone omstandig heden. Zij zal vervallen, zoodra de Kroon ver klaart, dat het einde dier omstandigheden daar is. H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermiddag, geheel incognito, een kort bezoek gebracht aan het Kleuterkoloniehuis aan de Tivolilaan te Arnhem. De Bond van oud-leeerlingen van het landbouwhuishoud-onderwijs te Uddel bracht een bezoek aan dit gebouw. De Prinses maakte de excursie mede als oud-lid van de Commissie van Toezicht bij dit onderwijs. De presidente van „Kleuterzorg, mej. dr. Chr. Bader, heeft het gezelschap ontvangen en rondgeleid. In hooger beroep heeft het Gerechtshof te 's Gravenhage Woensdag behandeld de zaak tegen den heer I. Leenes, gedetineerd, gewe zen directeur van Burgers en Co.'s Bank, die wegens verduistering van omstreeks 16.500 in verband met onderscheidene buitenlandsche kerkelijke leeningen, door de Haagsche recht bank is veroordeeld tot een gevangenisstraf van IA jaar met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. Het eerst werd als getuige a décharge ge hoord Jhr. mr. v. Asch v. Wijk, die mededee- lingen deed omtrent de positie van het Trust kantoor. De Rotterdamsche accountant J. E. Koets veld werd gehoord als deskundige. Hij ver klaarde te blijven bij het door hem in deze zaak uitgebrachte rapport. De verdachte wordt vervolgens uitvoerig on dervraagd. De president, mr, Jellinghaus: U heeft toch als gemachtigde van de Zusters van het Kloos ter van den Goeden Herder stukken gekocht? Verdachte; Neen, dan zou het Trustkaatoor q.q. gehandeld hebben. Pres.: Het Trustkantoor kan niet anders dan q.q. handelen. Verdachte: Deze stukken Danziger Hafen- verwaltung waren geen eigendom van de Zus ters. President: Dat waren ze wel. De stukken waren gekocht met geld van de Zusters en moesten dienen als zekerheid voor de betaling van een vervallen termijn. U had opdracht, deze stukken te deponeeren bij het Trustkan toor. Dat trustkantoor was u zelf weer. Deze stukken waren afgezonderd voor de Zusters en dus haar eigendom. Verdachte: Ze waren niet haar eigendom, omdat ze niet waren geleverd. De advocaat-generaal, mr. Speyart v. Woer den: U speelt hier weer uw geliefkoosde rol van koning der verwarring. U heeft ook later order gegeven tot verkoop van stukken. Twee orders zijn mij daar van bekend. Verdachte: De eene order is door mij niet geteekend, de andere is geteekend vóór er boven stond: Klooster van den Goeden Her der. Er is een baisse-positie gemaakt, deels op verdachte's rekening, deels op rekening van het trustkantoor. x De advocaat-generaal: U heeft in de in structie deze stukken gezien en aan de hand daarvan heeft u toen bekend. U gaat nu alles betwisten, maar dat is van geen waarde. Wij zitten hier ook niet om fabels op te lossen. De verdachte tracht aldus de advocaat- generaal op onverantwoordelijke wijze alles weg te werken, wat hij vroeger heeft ver klaard. De verdediger, mr. Goldstein: Levering van stukken neeft volgens dén Roogen Raad alleen plaats bij feitelijke overgifte of specia le overeenkomst. Als hier van niets blijkt, zal verdachte moeten worden vrijgesproken. Vervolgens wordt overgegaan tot het getui genverhoor. De eerste is G. Hageman, gemeente-secreta ris van Danzig, die inlichtingen geeft over door den Senaat van Danzig verstrekte gel den. Verdachte wil dezen getuige allerlei vragen stellen. De president zegt, dat deze vragen niet ter zake dienende zijn. Verdachte: Bitte President: U heeft tegen mij geen „bitte" te zeggen, laten we dit even vaststellen. Op de getuigenlijst komt ook voor de moe der-overste, zuster Bennemann. Getuige Hageman verklaart, dat het voor zuster Bennemann door verschillende omstan digheden bezwaarlijk was te komen. De advocaat-generaal deelt mede, dat in overleg met het Departement van Justitie ƒ100 naar Danzig is gezonden als reisvoorschot voor de moeder-overste, dat dus al het mo gelijke is gedaan om haar te doen verschij nen. Vervolgens wordt gehoord getuige A. J. B. Burgers. Dezen getuige werden vragen gesteld omtrent het teekenen van brieven. Get. her innert zich niet veel meer. Volgende getuige is W. M. Raphel, Oud hoofdboekhouder. Hij geeft inlichtingen over het beleenen van stukken en verschillende boekingen. Getuige wist niet, hoe hij de post van verkoop van de stukken boeken moest. Hij is dit toen gaan. bespreken met den heer Leenes. Getuige had een sleutel van den trom mel, waarin zich de stukken van de zusters bevonden. President: Heeft u wel eens zonder opdracht van uw chef stukken uit dien trommel ge nomen? Getuige: Neen, nooit. Deze stukken zijn door Burgers en Co.'s Bank verkocht. De advocaat-generaal: De stukken die in depót waren? Getuige: Ja. De advocaat-generaal: De stukken der Zus ters zijn dus verkocht, hoe nu verder die boe kingen zijn, doet er niet toe. De stukken, die beleend werden, moesten toch afgeboekt wor den op de effectenrekening. Waarom is dat niet gebeurd. Getuige Raphael: Dat was een verzuim. De advocaat-generaal: Overal in de boek houding is het beleenen der effecten verdoe zeld. Mr. Goldstein wenscht eenige vragen te stel len over den verkoop der stukken. De advocaat-generaal: De verduistering door verkoop laat- ik vallen. De president vroeg dezen getuige, of z.l. nog een aparte handeling noodig was om de zus ters eigenares te maken van de stukken, die in haar opdracht gekocht waren. Getuige antwoordt van niet. G. C. v. Steijn, kantoorbediende, is de vol gende getuige. Hij doet mededeelingen omtrent de rekening-courant. Getuige heeft opdracht van den heer Leenes ontvangen, stukken te verkoopen. Get. verklaart, dat er gebrek aan geld was en daarom de effecten verkocht wer den. Getuige W. G. J. v. d. Geest, eveneens kan toorbediende, verklaarde, dat door het specu- leeren de zaken vastgeloopen zijn. De advocaat-generaal, requisitoir nemende, wenschte niet in te gaan op allerlei zijwegen, waarop de verdachte getracht heeft het Hof te leiden. Spr. ging de feiten na en memoreerde, dat het depót, bij het Trustkantoor gegeven, alleen strekte voor zekerstelling van de ieder jaar vervallende bedragen. Deze obligaties, die het depót vormden, waren eigendom van de Zusters en de verdachte had die onder zich uit hoofde van zjjn positie. Verdachte tracht een executierecht op dat depót te poneeren, maar de gronden, waarop hij dit doet, zijn valsch. Er bestond geen recht van executie- Mogelijk had verdachte persoonlijk vorderin gen op de Zusters, maar het depót was er al leen ten dienste van de obligatiehouders. De verdediging beweert nu, dat er een rekening courant verhouding was, doch al ware dit zoo, dan nog zou er geen beleeningsrecht zijn. Ware er wel een executierecht, dan zouden de Zus ters moeten zijn gecrediteerd. Beschikken over een onderpand in strijd met. het recht is straf baar en wordt gequalificeerd als verduistering. Verschillende getuigen nu hebben verklaard dat het uitgesloten was, dat effecten beleend werden, zonder dat verdachte daartoe opdracht gaf. Al het verweer van verdachte zal moeten afstuiten op het feit, dat hij de opbrengst der effecten niet ten goede heeft doen komen van de Zusters. Er is hier dan ook beleend ten eigen behoeve. De rechtbank heeft enkele verduisteringen niet bewezen verklaard, die spr. wel bewezen acht. Daarom eischt hij vernietiging van het vonnis der rechtbank en veroordeeling wegens verduistering, meermalen gepleegd, tot dezelf de straf als de rechtbank oplegde (1A iaar met aftrek van 3 maanden preventief). Uitspraak over 14 dagen. ROERMOND, 11 Oct. Omtrent het bloedige nachtelijk drama te Haelen kunnen wij nog nader mededeelen, dat de verdachte v. R. Za terdagavond reeds om tien uur bij meerdere buurlui van den verslagene heeft aangeklopt en gevraagd, waar Puts woonde. Dit geschiedde ook ten huize van den heer Maassen, die in de onmiddellijke nabijheid van Puts' woning een houtzagerij heeft. Diens dochter begaf zich op het kloppen naar de voordeur, om te zien wie er was. Haar vader riep haar nog na: „niet open doen!" Doch zijn dochter had toen reeds de deur op een kier geopend en toen ze deze op de waarschuwing van haar vader weer dicht wilde maken, zette v. H. gauw zijn voet er tusschen en stapte binnen. Hij vroeg of hij hier bij Puts was, waarop werd geantwoord, dat zulks niet het geval was en dat htj daarvoor een deur verder behoorde te zijn. Eerst bij elven meldde hij zich ten huize van Puts aan. Wat hij in dien tusschentijd van een uur uitgeboerd heeft of waar hij toen verbleef weet men niet. Vermoed wordt, dat hij de om geving eerst verkend heeft, teneinde op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn. Een der zoons van buurman Maassen, 's nachts wakker geworden, hoorde een twist. Aangezien hij veronderstelde, dat het een kwestie gold over geldzaken tusschen de gebroeders Puts, gaf hij daarop verder geen acht. Hij hoorde roepen: „kom op met je 5000". Wijl men zich niet in deze kwestie wilde mengen, bleven Maassen en zijn zoon aanvankelijk thuis. Later hebben zij zich toch naar Puts' woning begeven, om tot de ontdekking te komen, dat er heel wat anders dan een gewone broedertwist was voor gevallen. Een andere buurman, Geerlings, die op plm. 300 meter aan den spoorweg over het veld woont, had daar ook het hulpgeroep van den verslagene vernomen en was er op afgegaan. Hij trof den broer van den verslagene met een geweer in de hand. Bij zijn naderen meende deze, dat het de verdachte was en wilde schie. ten, waarop G. hem toeriep: „Ho, schiet toch niet op een buurman". P. liet toen het geweer af. Met handdoeken heeft G. vervolgens den ernstig verwonden Puts verbonden. Het hulp geroep schijnt in dien nacht op verren afstand hoorbaar geweest te zijn, althans meerdere personen beweren dit gehoord te hebben. Wat er tusschen den verslagene en ver dachte dien dag juist gebeurd is, is nog niet duidelijk komen vast te staan. Algemeen wordt aangenomen, dat Puts zich tegenover verdach te, dien hij dien dag te Roermond ontmoette, er op heeft laten voorstaan, dat het hem goed ging; hij had een mooi huis, een eigen auto, geld enz. Wellicht is verd. toen op het idee ge. komen, dat hier wel iets te halen viel; hij heeft toen vermoedelijk een verhaal gefantaseerd, waarmee hij zich dien avond ten huize van P. kon aandienen. Dit verklaart ook wel de ver wondering van den verslagene, toen hij thuis komend, aan v. R. de vraag stelde: „Wat doe jij hier", waarop v. R. met zijn verhaal voor den dag kwam. Hieruit zou dan ook volgen, dat er geen afspraak tusschen v. R. en den verslage, ne was voorafgegaan. Bovendien verklaarde 'n andere broer van den verslagene dat deze v. R. vóór Zaterdag niet kende. De herkomst van het mes, waarmee verd. den moord heeft gepleegd, is tot heden nog niet kunnen achterhaald worden. Verd. heeft mr. Nederveen, advocaat-procu reur te Roermond als zijn verdediger gei»zen. Deze heeft den rechter-commissaris gevraagd, om een geneeskundig onderzoek in te stellen naar den buil op het hoofd van verd. Woensdagmorgen heeft onder groote belang stelling der bevolking de begrafenis plaats ge had van het slachtoffer Puts, da,t Zondagnacht te Haelen werd doodgestoken. Ook in de kerk, waar een plechtige Requiem mis werd opgedragen, was de schare belang stellenden zeer groot. Dezer dagen maakten wij melding van een uitgebreiden handel in vervalschte sanatogen. Thans is het de Rotterdamsche recherche in samenwerking met de politie te Amsterdam ge lukt den onbekenden handelaar en fabrikant op te sporen. Het is de drogist J. H. uit de Zomerhofstraat te Rotterdam, die bij het ver hoor een volledige bekentenis heeft afgelegd. De aanwezige grondstoffen en etiketten wer den in beslag genomen, terwijl ook een lijst werd gevonden van winkeliers uit alle deelen van het land, aan wie de vervalschte sana togen geleverd was. De sterrenregen van Maandagavond heeft vanzelfsprekend ook in de gemeente Ridderkerk groote belangstelling getrokken. Op den Kerk- weg stonden eenige tientallen personen het machtige schouwspel te aanschouwen. Eens klaps werden zij, aldus vertelt „Het Volk", op geschrikt door het jammeren eener vrouw, die door den sterrenregen dermate van streek ge raakte, dat zij in doodsangst een groot gedeelte van haar inboedel vernielde. Omstanders waarschuwden in allerijl een dokter, die er eerst na geruimen tijd in slaagde de vrouw te kalmeeren. Het was haar niet uit het hoofd te praten, dat dit natuurverschijnsel het begin beteekende van het vergaan der aarde. Mgr. G. Brandsma, Apostolisch Vicaris van Kisumu, die op 7 November a.s. in de St. Boni- faciuskerk te Leeuwarden, tot Bisschop gecon sacreerd zal worden, hoopt a.s. Zatertïag in Ne derland te arriveeren. Nu gaat het beginnen. Nu gaat het "beginnende groote strijd vangt aan. De wind stormt buiten, de wind giert door het huis. Ramen rammelen, deuren slaan dicht, de populieren kreunen, de iepen zuchten, de eiken krakenDe blaren willen nog niet van de boomen. De strijd is echter begonnen. Over enkele weken zullen ze verdwenen zijn: de takken moeten kaal En we hebben meer dan ooit ge legenheid na te denken over het vergankelijke der dingen dezer aarde. Er is weinig zoo blijvend als dit vergankelijke. Dit spreekt telkens opnieuw de ernstige waarschuwing tot de speelsche jeugd zoowél als tot den ouderdom wélke zich aan geen scheiding gewennen kan. En de scheiding komt toch nog onverwacht, hoe lang we er ons ook op hebben kunnen bezinnenwe hadden alle gedacht, dat de najaars storm nog één dag ware uitgebleven. De directie van de N.V. „Gekro", destructie bedrijf Overschie, heeft in verband met de be handeling van het wetsvoorstel tot het ver- leenen van een voorschot aan de N.V. Neder landsche Thermo-Chemische Fabrieken tot een bedrag van ruim een millioen gulden, een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. In het adres wordt nog eens met nadruk betoogd, dat de stichting van een nieuw destructiebedrijf voor het Westen des lands te Woerden niet noodig is, daar het bedrijf te Overschie ruimschoots ih de be hoeften voorziet. Er wordt op gewezen dat door het bedrijf te Overschie sinds Mei 1932 voor een honderdtal aangesloten ge meenten tot volle tevredenheid wordt ge werkt. De destructor te Woerden is vol komen overbodig. Bij het adres, waarin wordt aangedrongen, het voorstel niet aan te nemen, zijn tevreden heidsbetuigingen gevoegd van de gemeentelijke slachthuizen en veemarkten te Rotterdam, Alkmaar, 's Gravenhage en Haarlem, waarhit blijkt dat het destructiebedrijf te Overschie aan alle gestelde eischen voldoet. BUITENZORG. 11 Oct. (Aneta). Een der seiners, die bij de ontploffing in de mijnschacht Soengei Pinang op het terrein der Boekit- Assam-steenkolenmijnen werd gewond, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen over leden. De toestand van der. anderen gewonde is gunstig. Water is in den mijn gevoerd tot blussching van den brand. Twee ingenieurs van der. Dienst van het Veiligheidstoezicht zijn uit Bandoeng aange komen. BANDOENG, 11 Oct. (Aneta). Randja-Ekek werd geteisterd door een wervelstorm. Een In lander werd gedood. Zeventien woningen werden totaal vernield. Van 30 andere zijn de pannen afgewaaid. Boomen zijn omgewaaid. Te Jutphaas is Woensdagnacht overleden pater C. Friedeman, sedert drie jaren kapelaan der Kruisheerenkerk te Rotterdam. Pater Cornells Fridericus Friedeman werd 4 Maart 1868 te Jutphaas geboren, op 2 Octo ber 1893 in de orde der Kruisheeren geprofest en op 4 Juni 1898 priester gewijd. De overledene had enkele weken geleden, toen hij bij zijn familie te Jutphaas vertoefde, een longontsteking opgeloopen, waaraan hij ten slotte is bezweken. Woensdagmorgen is door hooibroei brand uitgebroken in een boerderij te Sneek, die spoedig geheel verwoest was. Ook een nabijgelegen dubbel woonhuis brandde uit. Toén kon de brandweer verdere uitbreiding gelukkig voorkomen. De schade wordt door verzekering gedekt. Te Rotterdam is Dinsdagmiddag een acht jarige jongen, toen hij van achter een autobus spelend en zonder uit te zien den weg wilde oversteken, door een juist passeerenden perso nen-auto overreden. Op weg naar het zie kenhuis is het jeugdige slachtoffer aan de ge volgen overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6