ZADELHOFF Paul Kruger-tentoonstelling Hoe de storm over ons land trok GELDERSCHE ROOKWORST VAARTUIGEN IN NOOD DE VLUCHTELINGEN UIT DUITSCHLAND Ook herstelactie in Frankrijk? DONDERDAG 12 OCTOBER Tragisch ongeluk bij Barendrecht ik Brand te Rotterdam Rumoer in de Maasstad IN DE RESIDENTIE Liefde voor den ouden president Mussert wil naar de Kamer De „zilverhemden" in Amerika Staking in de haven van Antwerpen Een koudegolf Steun aan de industrie Belgie's verdedigings plannen De spanning tusschen Japan en Rusland Communistische bedrij vigheid Krachtige windstooten hebben op vele plaatsen verwoesting en schade aangericht In Rotterdam Visschersv aar tuig vergaan Rijnschepen gezonken Sleepboot gezonken Averij op zee Duitsche trawler gestrand In de hoofdstad Groote schade in de residentie Dooden in België MERK INDERDAAD IETS FIJNS Weerkundige verklaring DE TWEEDE ZESDAAGSCHE IN VOORBEREIDING Twee arbeiderswoningen vernield De politie maakt een snel einde aan den „stillen omgang „Een volk dat zijn helden niet eert, kan nooit een volk zijn" Paul Kruger Hij rekent op een succes WIELRENNEN OM HET DUURRECORD Spruyt-Blokker 't middelpunt der belangstelling Leden zijn voor het grootste deel Duitsch-Amerikanen 40-urige werkweek en algemeen minimumloon zou beoogd i zijn Door den Kabinetsraad goedgekeurd Mandsjoekwo zal het goederen verkeer met Rusland belemmeren Politie ontdekt de redactieder illegale „Neue Zeitung" Het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt het volgende mede omtrent den storm, die Woensdag boven ons land gewoed heeft: B\j de morgen waarnemingen van zeven uur werden aan de kust algemeen krach tige winden (windkracht 6 der Beaufort- schaal) waargenomen, die in den loop van den dag toenamen tot stormachtige win den en stormkracht. Om half negen werd windkracht 7 der Beaufort-schaal (stormachtige wind) waar genomen te Den Helder en Vlissingen bij Zuidelijken tot Zuid-Zuid-Westenwind. Te tien uur was de windkracht te Ter- schellingerbank en Vlissingen 7 Beaufort, op de Noordhinder 8 (storm), te Den Hel der 9 (volle storm) met Zuid-Zuid-Westen tot Zuid-Westen wind. Te 1310 uur was de kracht van den wind op de Noordhinder 7, te Vlissingen, Terschellingerbank en ook te Maastricht 8 Beaufort, te Den Helder 9 Beaufort, met Zuid-Westelijken tot Westelijken wind. Als sterkste windstoot werd te 11.35 uur te De Bilt 25.5 Meter per seconde opge- teekend, te Schiphol 29 M. per seconde. Tijdens den sterksten windstoot, die vroe ger te De Bilt is waargenomen, bedroeg de windsnelheid 31 M. per seconde. Tusschen elf en twaalf uur woedde de storm te Rotterdam met zeldzame kracht. Het verkeer werd op verschillende plaatsen in de war ge stuurd. Tal van boomen zijn omgewaaid. Fiet sers gingen onderstboven. Op de Maas spookte het zoodanig, dat tal van schepen gevaarlijke momenten doormaakten. Op den Coolslngel werd een 56-jarige man, genaamd K. de Geus, uit de Gouvemestraat, door een windstoot opgenomen en tegen een auto gesmakt. Met een schedelbreuk is hij naar het ziekenhuis gebracht. De geneeskun dige dienst vervoerde zeven patiënten, die op straat wonden hadden opgeloopen tengevolge van het omwaaien van boomen, takken, schoor- steenen enz., naar het ziekenhuis, waar zij verbonden werden. De brandweer heeft op verschillende plaat sen hulp moeten verleenen voor reclamebor den, schuttingen, antennes en schoorsteenen, die gevaar opleverden. Op het Weenaplein werd een boom ontworteld, die op een stilstaanden leegen auto terecht kwam, welke vrijwel ver pletterd werd. Op de rivier bij de Leuvehaven raakte een tjalk in nood. De opvarenden wer den afgehaald door een sleepboot, waarna het scheepje in veiligheid werd gebracht. De tram- dienst ondervond op tal van plaatsen stagnatie wegens omgevallen boomen. Op de rivier zijn verschillende schepen losgeslagen, die door sleepbooten in veiligheid zijn gebracht. De werklieden Hessels en Vlug, die op de Noorderpier te Hoek van Holland bezig wa ren met het repareeren van den misthoorn, werden door den storm overvallen en konden niet meer terug. De reddingboot „President Leis", onder leiding van kapitein Slis, heeft hen van de pier gehaald. Op de Oosterschelde is de oester-korboot „Ierseke 58", toebehoorende aan den heer D. Pols te Ierseke, vergaan. Met veel moeite ge lukte het de bemanning van het stoomschip „Bona Vidus" van Tolen de opvarenden van het zinkende visschersvaartuig te redden. Zij zijn te Ierseke aan wal gebracht. De storm heeft het barakkenkamp van de Rijkswerkverschaffing in den Lagen Weg te Dreumel voor een groot gedeelte verwoest. De dakbedekking, bestaande uit hout en eterniet- golfplaten, werd weggerukt en tientallen meters door de lucht geslingerd, waarop zij vervolgens tegen den grond werd gesmakt en geheel ver nield. De grootste schade werd aangericht in de barakken, waar waren ondergebracht de keten, de magazijnen en de ziekenzaal. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Als door een wonder is de vrouw van den kok, die in de keuken bezig was, ongedeerd gebleven. Een zware golfplaat sloeg voor haar voeten stuk. De schade, welke nog niet kon worden opgegeven, is zeer aanzienlijk. Erger dan alle materieele schade, die de storm heeft veroorzaakt, zijn enkele zeer ern stige ongelukken, die er het gevolg van zijn geweest en waarvan dat, welk Woensdagoch tend vroeg te kwart over 7, bij Barendrecht gebeurde, al buitengewoon tragisch is geweest. De schipper Bekker voer met zijn met bie ten geladen boot van Papendrecht naar Put- tershoek, aldus vertelt de „Msb.", toen bij de Barendrechtsche brug een hevige windstoot het schip tegen een ducdalf wierp. Tengevolge van den schok sloeg het roer om. De roerstang trof de vrouw van den schipper, die met haar kindje van vier maanden oud op het achter schip stond. De vrouw sloeg met haar kind over boord. De schipper, die bemerkte wat er ge beurde, sprong in de roeiboot, die achter het schip hing en slaagde er in zijn vrouw bij een been te pakken en in de roeiboot te trekken. Voor hun oogen zagen zij hun kind echter in de diepte verdwijnen. Tot overmaat van ramp deed een nieuwe windhoos daarna het touw, waarmee de roei boot aan het schip was verbonden, breken. De roeiboot dreef af en eerst na geruimen tijd wisten de schipper en zijn vrouw zich aan een ducdalf vast te grijpen, waar zij door men- schen, die het ongeluk hadden gezien, van daan zijn gehaald. Het lijkje van hun kind is na twee uur dreggen opgehaald. Volgens te Wemeldinge ontvangen berichten zijn Woensdag tijdens den storm tusschen Din- tel en Steenbergsche Vliet twee Rijnschepen gezonken. Het eene schip, genaamd „Rosalie", groot 560 ton en geladen met zand, was op weg naar Antwerpen. Het werd door een eigen sleepboot getrokken. Toen het schip zonk kon den de drie opvarenden zich in veiligheid stel len op de sleepboot, welke te Dintel is komen binnenvallen. Het 'andere schip was de „Isba", evenals de „Rosalie" van Belgische nationaliteit. Door den zwaren Zuid-Westerstorm overvallen werd de „Isba", die met zand was geladen en zich op weg bevond van Rylant naar Gent, een prooi der golven. De zeven opvarenden, schipper de Roo uit Gent, diens vrouw, vier kinderen en een schippersknecht, wisten zich met achter lating van alle have, in een roeiboot te red den. De geredde opvarenden slaagden er in Ooltgensplaat te bereiken, waar de schipbreu kelingen werden opgenomen. De „Isba" was 1375 ton groot. Tengevolg van den Zuidwesterstorm zijn ver schillende schepen, die gesleept werden, van de sleepbooten losgeslagen. Een Rijnschip, waarvan de naam nog onbekend is, is nabij de Steenberg sche Vliet gezonken. Omtrent de bemanning verkeert men nog in het onzekere- Gisteren heeft de reddingsboot van IJmuiden „Neeltje Jacoba" te IJmuiden binnengebracht de motorlogger ,,Sch. 38", die een defecten mo tor heeft. Alles wel aan boord. Gisternacht omstreeks half één is de Duit sche treiler „Nürnberg" ON 75 op den Noor derstrekdam binnen de pieren van IJmuiden vastgeloopen. Te ongeveer vijf uur is het schip door de „Hector" van de firma Wijs muller losgesleept. Tijdens het vlottrekken is de sleeptros van de „Hector" verward geraakt in den schroef van de „Nürnberg". De treiler is naar de visschershaven gesleept, waar hij in het droogdok is opgenomen. Ook in t A'damsche Vondelpark heeft de storm danig huisgehouden. In totaal zijn 15 boomen omver gewaaid, doch tal van andere boomen werden zoodanig beschadigd, dat zij dreigen om te vallen of zware takken elk oogenblik omlaag kunnen komen. Het gevaar, dat dit voor de voorbijgangers en wandelaars oplevert, is op een middag als gisteren te grooter, omdat hon derden schoolkinderen hun vrijen Woensdag middag spelende in het Vondelpark doorbren gen. Na een inspectietocht door het park, achtte de hoofdopzichter, de heer K. Kuyper, het dan ook geraden de hulp der politie in te roepen, en tegen twee uur werd met deze assistentie begonnen met de ontruiming van het park. Te ruim half drie was het publiek uit het Vondel park verwijderd en werden de hekken gesloten. Onmiddellijk werd door het voltallig personeel van het Vondelpark begonnen met het omver halen van boomen, die op vallen stonden en met het kappen van al het hout, dat gevaar kon opleveren. Het is in geen jaren voorgekomen, dat het Vondelpark om een dergelijke reden ontruimd en gesloten moest worden. Ook in de Kalfjeslaan is een aantal boomen omgewaaid en leverden andere boomen gevaar van omvallen op, zoodat ook hier de Dienst der Beplantingen moest ingrijpen. Zooals gemeld, heeft men op Schiphol be trekkelijk weinig hinder van den storm onder vonden. Het toestel naar Malmö, dat om kwart voor 12 moest vertrekken, is eerst om 1 uur op gestegen. Ook de andere toestellen, welke om streeks het middaguur zouden starten, zijn on geveer een uur later de lucht ingegaan. Op het Jaagpad langs de Nieuwe Meer is op het oogenblik, dat de storm het hevigst woedde, een jongen, die daar fietste, van zijn rijwiel gewaaid en in het water terreeht geko men. Hij kon spoedig door voorbijgangers pp het droge worden gebracht. De boom, die op den O.Z.-Achterburgwal is omgewaaid, stond voo>- het Stadhuis. De boom heeft in zijn val een rijwiel, dat voor een huis stond, verpletterd. Van het huis werd een aan tal ruiten verbrijzeld. Omtrent het omslaan van den kolentip bij het Centraal Station kan nader worden bericht, dat de machinist, die er oogenschijnlijk goed was afgekomen, ter observatie naar een der ziekenhuizen is vervoerd. Waarschijnlijk heeft hij een schouder gekneusd. Het slachtoffer van het ongeluk op het Frederiksplein was een fietsjongen van een chemische fabriek hier ter stede. In verschillende andere deelen van de stad zijn eveneens vele boomen omgewaaid. Gedurende de stormperiode is de brandweer in totaal meer dan 100 keer gealarmeerd. De Zuid-Westerstorm heeft gisterochtend in de Residentie hier en daar schade aangericht doordien schuttingen omver werden geworpen, ruiten werden ingedrukt, boomen ontworteld, dakpannen en schoorsteenen het moesten ont gelden, enz. De brandweer moest herhaalde malen voor het verleenen van assistentie uitrukken. In de Zuiderparkwijk hebt>en de rukwinden wel het ergst huisgehouden. Daar had een merkwaardig ongeval plaats, dat wonder boven wonder geen menschenlevens heeft gekost. Van een blok van zes huizen, elk met twee etage-woningen, alzoo in totaal 18 woningen, op den hoek van de Harderwijkstraat en de Uddel- straat, is n.l. het geheele platte dak met een ruk afgewaaid en in stukken en brokken in de achterliggende tuintjes neergesmakt. De woningen zijn op een na alle bewoond, zoodat men zich kan voorstellen dat er een groote consternatie was in dit overigens nog geïsoleerde woningblok. Met name op de tweede etage heeft de ver woesting zich doen gevoelen.. Op verschillende plaatsen waren groote gaten in de stuc-plafonds ontstaan. De slag waarmede het platte houten dak naar beneden kwam, deed de bewoners in allerijl de vlucht nemen om in de omgeving een veilig onderdak te zoeken. Op den Nieboerweg is een met een paard be spannen reclamewagen omgewaaid. De koetsier kreeg een fractuur aan een zijner voeten en is door dén Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De Belgische kust werd door een buitenge woon hevigen, storm geteisterd. Het getij had reeds den hoogsten stand bereikt twee uren voor normaal. Tevergeefs hebben de visschers- sloepen van Ostende getracht uit te varen. Slechts één schip is hierin geslaagd. Te Mechelen is een 23-jarige wielrijder, de brouwersknecht Louis Vandenbosch, gedood door een instortenden muur, die door den storm werd neergebeukt. Te Antwerpen in de Beukenlaan brak een zware populier middendoor. Een wielrijdster, de 29-jarige Anna Meermans, werd er door ge troffen en op slag gedood. Te Bergen werd door een hevigen rukwind, welke langs de ramen van het gerechtsgebouw binnendrong, de scheidsmuur tusschen de zaal der getuigen en der beschuldigden omvergebla zen. Verschillende personen, die zich in de zaal der getuigen bevonden, liepen hierbij verwon dingen op. Onze weerkundige medewerker schrijft: Wanneer de temperatuur abnormaal hoog is kan men gewoonlijk een grooten weersomslag of een of andere krachtige uitbarsting ver wachten. In den herfst is dit een aanwijzing van de kans op storm. Sedert Maandag was er trouwens wel ook een andere aanleiding om storm te verwachten want toen reeds lag een omvangrijke storm-depressie over West-Europa, die vooral in en om het Engelsche Kanaal stormweer bracht, maar dit was nog niet tot ons land doorgedrongen. Desniettegenstaande is het losbarsten van den storm min of meer een verrassing gewor den. Gisteren in den voormiddag was het vreemd warm weer maar het was zonnig en mooi. Tegen elf uur was de thermometer tot 20 gr. C. gestegen. Op dat oogenblik brak de storm vrij plotseling los, nam in elk geval snel in hevigheid toe en woedde daarna eenigen tijd met zware vlagen. Hij dreef geweldige stofwolken voor zich uit. Vreemd was daarbij, dat de storm begon met mooi, zonnig weer en dat er in het geheel geen regen aan voorafging, geheel in tegenstelling met de gewone na^ jaarsstormen, die met overvloedigen regen in zetten. Wat was er gebeurd? Ten Zuiden der Britsche eilanden had zich een nieuwe, secundaire kern der hoofddepres sie gevormd, die daarop in Noordoostelijke richting over Engeland naar de Noordzee trok en dus op korten afstand ons land passeerde. De plotselinge ontwikkeling van deze secun daire kern werd zeer waarschijnlijk veroor zaakt door het samentreffen van den zeer warmen Zuidwestelijken luchtstroom met een kouden Noordwestelijken. Zooals steeds wordt dan een groot deel van het in den warmen stroom opgehoopte arbeidsvermogen vrij ge maakt en gebruikt om de luchtbeweging te versnellen, den storm tot een orkaan te doen aangroeien en een nieuw stormveld tot ont wikkeling te brengen. Daarom is zulk een war me luchtstroom in het koude jaargetijde steeds een gevaar voor het ontwikkelen van een stormveld. Dat het flink gestormd heeft blijkt uit de windcijfers, die door het Meteorologisch In stituut te De Bilt en de Filiale Inrichting te Amsterdam gepubliceerd zijn. Plaatselijk liep de windkracht op tot 11 Beaufort, d. i. orkaan maar de windkracht bleef meest beperkt tot 8 a 9 Beaufort, d. i. zware storm. Het is dus de eerste £torm in dezen herfst. (Nadruk verboden). Jan Pijnenburg teekent het contract voor de Amsterdamsche zesdaagsche. Zijn koppelgenoot, Cor Wals, kijkt toe. In het midden de technische leider, de heer Grolms Woensdagmiddag omstreeks vier uur is brand uitgebroken aan den Krommen Zandweg, ge legen aan de Zuidgrens van Rotterdam, in twee aan elkaar grenzende woonhuizen, bewoond door de families C. Wulfsen en J. A. Hofstede. De brand was in het huis van eerstgenoemde familie begonnen op den zolder en daar de daken van beide huizen grootendeels van riet waren, greep het vuur zeer snel om zich heen. De brandweer kon in deze landelijke omge ving het blusschingswerk niet gemakkelijk ver richten en kon dan ook niet verhinderen dat de beide woonhuizen dan ook vrijwel geheel plat brandden. Slechts enkele meubelen heeft men nog kunnen redden. De oorzaak is onbe kend. W. was zeer laag verzekerd, H. in het geheel niet. Op een vergadering de vorige week te Rot terdam gehouden, hadden leden van O. S. P. en R. S. P. aldaar besloten om Woensdagavond om tien uur een z.g. „stillen omgang" te hou den. De politie bleek daar evenwel niet van ge diend, vermoedelijk, omdat zij het „stille" ka rakter van een dergelijke demonstratie ernstig in twijfel trok. Tegen tienen liepen steeds meer groepjes de monstranten op den Coolsingel heen en weer. De politie, die sterk vertegenwoordigd was, moest zoo nu en dan handelend optreden. Een man, die overal pleegt te verschijnen, waar kans op relletjes zijn, werd aangehouden. Bovendien moest van een motorwagen van de R. E. T. een roöde vlag, die aan het achterbalcon was be vestigd, verwijderd. Toen het sein tot ingrijpen was gegeven wer den politie-cordons dwars over den Coolsingel geplaatst en bij de zijstraten. De demonstranten werden zonder pardon deze zijstraten ingezon den. Toen deze order nog niet direct werd op gevolgd, zijn de gummistokken voor den dag gehaald, met het gevolg, dat vele onwillige rake klappen hebben opgeloopen. De charges hebben goed geholpen, want spoe dig was het op den Coolsingel volmaakt rustig en onordelijkheden hadden niet meer plaats De Zuidafrikaansche gezant, dr. H. D. van Broekhuizen, heeft Woensdag de Paul Kru ger-tentoonstelling in het stammuseum van het Algemeen Nederlandsch Verbond aan de Laan 34 te 's-Gravenhage geopend met het uit spreken van een rede in het Zuidafrikaansch. Spr. merkte op, dat een volk, dat zijn helden niet eert, nooit een volk kan zijn. Dit heeft men thans ook in Zuid-Afrika, waar de regeering Paul Kruger's woonhuis heeft aangekocht om het tot een Krugermuseum in te richten. De nieuwe geest daar blijkt uit het feit, dat de aan koop is geschied onder den Engelschen minis ter van publieke werken Sampson en dat de inrichting tot museum nu plaats vindt onder minister Clarkson, een inwoner van Natal, in Afrika bekend als de Jingokolonie. Door onze geschiedenis, aldus spr., door de handhaving van eigen taal en traditie hebben wij onzen Engelschen medeburgers^ eerbied af gedwongen voor wat ons heilig is' Langzaam maar zeker beginnen zij te gevoelen, dat er nooit rust en vrede in Zuid-Afrika zullen komen, voordat de Hollandsch sprekende Afrikaner in alle opzichten op gelijken voet behandeld wordt als de Engelsch sprekende. De helden van den Boerenoorlog worden langzamerhand ook door de verstandige en gematigde Engelschen als helden beschouwd. De niet-Jingo-elemer.ten, zeide spr., beginnen nu ook'onze taal te leeren en een man als minister Duncan houdt een goede toespraak in het Afrikaansch. Dit alles, vervolgde spr., is bereikt ten gevolge van de ferme en standvastige houding der Afri kaners ten opzichte van hun taal, hun vrijheid en hun vaderland, van den nood en de ellende, welke in Zuid-Afrika heerschen, en van het naturellehvraagstuk, dat de blanken ter wille van hun zelfbehoud tezamenbrengt. Spr. dankte den heer Oudeschans Dentz en zijn helpers voor de inrichting van deze ten toonstelling en bracht hun uit naam van de Zuid-Afrikaansche natie een eeresaluut. De tentoonstelling achtte spr. een teeken van de liefde en de bewondering, welke Nederland nog altijd koestert voor den ouden president. De expositie geopend verklarend, gaf hij uiting aan zijn vertrouwen, dat zij een volledig succes zal blijken, en dat de dag niet meer verre is, waarop ook in Nederland een standbeeld voor Paul Kruger zal worden opgericht, gelijk hier reeds standbeelden zijn, voor de groote helden president Steyn en generaal Chr. de Wet. Voordat de gezant zijn openingsrede uitsprak, heeft de heer P. J. de Kanter, voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond, het woord gevoerd. Spr. noemde Paul Kruger de verper soonlijking van een stuk Nederlandsche volks kracht en zeide, dat, toen in ons land het na tionale gevoel verslapte, het de Zuidafrikaan sche broeders waren, die ons als het ware ver plichtten, onszelven weer te zijn. Hij herinnerde aan het enthousiasme in ons land, als tijdens den Boerenoorlog berichten van overwinningen, door de Boeren behaald, binnenkwamen. Onze stamgenooten, zoo zeide spr., hebben ons ge leerd, dat een volk, dat toont, zichzelf te willen zijn, dit ook bereikt. De Boerenrepublieken zijn ondergegaan, maar daarna is een onafhankelijke Zuidafrikaansche Unie verrezen. Voorts hebben wij de beteekenis begrepen van de aanwezigheid van stamverwanten buiten onze grenzen en be seffen wij het belang ervan, dat Boeren en Vla mingen krachtig zijn en tot groote geestelijke ontwikkeling komen. Paul Kruger heeft dit reeds ingezien in een tijd, dat het besef voor ons nog geen algemeen goed was. Spr. roemde verder dr. Leyds, oud-staatssecretaris van Transvaal, die de plechtigheid bijwoonde, die door intieme banden met Kruger verbonden was geweest en het diplomatieke werk verrichtte, aldus met Kruger een ongeëvenaarde trouw aan Zuid- Afrika toonende. Ten slotte huldigde spr. dr. Mansvelt benevens de Zuidafrikaansche spoor wegmaatschappij voor het mooie werk, door haar verricht. Ir. Mussert, de leider van de Nationaal- Socialistische Beweging in Nederland, heeft in een intervieuw met het Wolff-bureau ver klaard, dat zijn partij aan een volgende Kamer verkiezing in tegenstelling tot April 1833 wèl zal deelnemen. Hij sprak de verwachting uit, dat de resultaten van deze deelname groo ter zouden zijn naarmate deze verkiezing lan ger op zich laat wachten. Nog enkele weken en t record van den En- gelschman Humber zal door SpruytBlokker zijn verbeterd. De dagen die hem dan nog resten tusschen 6 November en 15 Jan. 1934, zullen hem toch niet zoo zwaar vallen als de dagen tusschen 15 Jan. en 6 Nov. 1933, al is het spreekwoord de laatste loodjes wegen 't zwaarst, want elke K.M. die door hem wordt gefietst na 6 November is winst. Hoeveel KM dat zullen zijn, hangt geheel van de weers omstandigheden af. Volgens berekening 7 of 8 duizend, maar de sneeuw en het ijs kunnen zoo een rol spelen, dat fietsen somtijds geheel onmogelijk is. De belangstelling voor dit record begint anders wel te groeien. Op 't oogenblik heeft hij na 219 dagen in totaal 50750 K.M. afgelegd. GENÈVE, 11 Oct. (Reuter.) De Volkenbonds vergadering heeft vanmorgen zonder debat en met stemonthouding van Duitschland de motie aangenomen inzake de benoeming van een commissaris voor de Duitsche vluchtelingen. Het tweede deel der Fransche resolutie, waarin als door de staten vrijwillig te bescher men minderheden worden genoemd alle min derheden van ras, taal of religie, werd door den Duitschen gezant von Keiler onaanvaard baar verklaard. De voorzitter stelde hierop vast, dat dit deel niet was aangenomen. NEW YORK, 11 Oct. (V.D.). De Amerikaan- sche majoor Powel, chef van den staf der „zilverhemden", verklaarde in een interview o.m., dat de „zilverhemden" geen betrekkingen onderhouden met de Duitsche nationaal-socia- listen, doch wèl zijn de leden van zijn organi satie voor het grootste deel Duitsch-Ameri- kanen. De zilverhemden" keuren de hande lingen van Hitier voor het overgroote deel goed. De organisatie bestaat te Oklahama- City in het geheim reeds gedurende drie jaren. Ook in de overige staten der Vereenigde Sta ten bestaan vertakkingen. De „zilverhemden" zijn precies zoo georganiseerd als de vrij metselaars. Zij staan niet in relatie met den Ku-Klux-Klan, doch vele leden van dezen bond zijn tegelijkertijd „zilverhemden". De organi satie der „zilverhemden" neemt geen Joden en negers in haar rijen op, wel katholieken en Indianen. De kleeding der „zilverhemden" be staat uit een „zilverhemd", dat op de linker- borstzijde voorzien is van de roodgekleurde hoofdletters LLL, dat de afkorting is van „Li beration, Loyality, Love". Daarbij worden blauwe rijbroeken gedragen. 28 pet. der leden zijn vrouwen. De leider is William Dorey, die zijn hoofdkwartier heeft te Ashville (Noord Carolina). De „zilverhemden" hebben hun sterksten aanhang in Californië, Kansas en Nebraska. ANTWERPEN, 11 October (V. D.). De scheepsherstellers der Antwerpsche haven heb ben tot de algemeene staking besloten na een groot referendum. Morgen gaat de staking in. Zij gaat om een loonsvermindering met 5 pet. waarmede de werklieden niet accoord gaan. BUENOS-AIRES, 11 Oct. (V.D.). Een intense koudegolf heeft in Rio Negro bijna den geheelen fruitoogst vernield. PARIJS, 11 Oct. (Reuter). Volgens de „Matin" heeft de kabinetsraad gisteren een aantal finan- cieele en economische ontwerpen der regeering, alsmede het financieele saneeringsplan, bespro ken. Voor het uitvoeren van deze plannen, moet een aantal sociale hervormingen worden in gevoerd. De regeering is o.a. voornemens een col lectief arbeidscontract op te stellen, verder over te gaan tot verkorting van den arbeidstijd en een minimum-loon voor alle arbeiders vast te stellen. De werkweek zal vermoedelijk op 40 uur worden bepaald. Ter bevordering van de nationale industrie zal aan een aantal instellingen financieelen steun worden verleend, tezamen voor eenige milliarden francs. BRUSSEL, 11 Oct. Onder voorzitterschap van den koning werd heden ten paleize een ministerraad gehouden, waarin het plan van minister Devèze betreffende versterking van het leger en de verdediging van de Oostgrens een stemmig werd aangenomen. Het plateau van Hervé zal nog meer ver sterkt en de in de Ardennen liggende brigade zal gemotoriseerd worden. Verder beeft de regeering zich accoord ver klaard met de oprichting van een tweede regi ment luchtdoelartillerie, de aanvulling van de militaire luchtvaart en talrijke jacht- en bombardeervliegtuigen en het bestellen van een groot aantal machinegeweren en vergaan de stukken veldgeschut. De kosten zullen ongeveer 750 mülioen francs bedragen. De plannen zullen binnen kort aan de Kamer worden overgelegd. MOEKDEN, II Oct. (V.D.) De Mandsjoerij- sche regeering heeft met het oog op de Rus sische houdings jegens Mandsjoekwo besloten het goederenverkeer met Rusland te belemme ren. Deze maatregel wordt noodzakelijk ge noemd om de Sovjet-Unie „eindelijk te dwin gen tegenover haar nabuurstaten op de gepaste wijze op te treden." Naar uit Moskou wordt gemeld, verklaren Russische officieele instanties, dat de op 9 Oc tober gepubliceerde documenten betreffende den Oosterspoorweg in strijd met de verklaringen van Japansche zijde echt zijn. De Japansche regeering kan derhalve niet eischen, dat Rus land deze documenten vervalscht noemt. H 9 WASHINGTON, 11 Oct. (Eigen bericht) In vooraanstaande kringen alhier gelooft men, dat het conflict tusschen Japan en Rusland scher pere vormen heeft aangenomen, door het feit, dat Japan met leedwezen ziet, dat Rusland door het afsluiten van talrijke non-agressie-pacten een sterkere positie in Europa heeft gekregen. Men verwacht echter niet, dat thans vlak vóór den winter vijandelijkheden geopend zullen wor den, vooral omdat Rusland in het Oosten mo menteel niet zoo'n sterk leger heeft. Men is hier van meening, dat de status quo voorloopig nog wel gehandhaafd zal blijven. (Unites Preso). BEGIJN, 11 October. De „Telegraphen Uni on" meldt uit München: Tot nu toe was het nog niet gelukt behalve de vervaardigers der illegale communistische pers te München ook den geestelijken vervaardiger of redacteur op te sporen. In de laatste dagen nu werd een aantal functionarissen der illegale KPJ). te München, die betrokken waren bij de vervaar diging en de uitgave van de „Neue Zeitung", opgespoord en gearresteerd. Onder hen bevindt zich ook de communistische redacteur Walter Haeblich. Deze functionaris der KJP.D. was indertijd redacteur van het te München ver schenen communistische dagblad „Neue Zei tung" en was, naar gebleken is, ook de redac teur van de illegale „Neue Zeitung". In verband met deze arrestatie is het ook ge lukt de redactie der illegale „Neue Zeitung' op te sporen. Zij bevond zich, hoe ongeloofelijk zulks ook moge klinken, in de lokaliteiten van het priesterhuis St. Johannes Nepomuk, Sendliner- strasse 63. In een voor oningewijden moeilijk vindbare pakhuisruimte was een geregelde com munistische redactiekamer ingericht. Daar wer den in den loop der laatste maanden de manu scripten en matrijzen voor de vervaardiging van het communistische ophitsende geschrift vervaardigd. Behalve tal van matrijzen en af drukken, konden ook de daarbij gebruikte schrijfmachines in beslag worden genomen Op welke wijze en onder welk voorwendsel de com munisten er in geslaagd zijn hun illegale ge schriften juist in dit huis te vervaardigen, moet nog worden opgehelderd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7