H De Europeesche golflengten Onze omroepgolf in gevaar Uit de Engelsche Voetbalwereld Middenstandsraad VELE VERRASSINGEN VRIJDAG 13 OCTOBER 1875 meter-golf naar Roemenië De radioprijsvraag van het N. C. C. Een bom ontploft Ommekeer te wachten HET VOORSTEL VAN LUZERN Niet veel resultaat Wenken en wenschen De Internationale Radio-conferen tie zonder practisch resultaat uiteen De ontvangst zal ongeveer f 70.000 bedragen BRANDEN TE HELMOND PADVINDERSBEWEGING De oorspronkelijke Baden Powell- belofte van kracht STEUNVERLEENING AAN DE GRIENDCULTUUR Onnoodig en ongewenscht? WETTELIJKE DWANG GE VRAAGD Noodtoestand in de verwarmings industrie DRUIVENJAM NOG TE DUUR Maar „alle beetjes" helpen Waar is Peter Sonnemans? Militaire benoemingen De stukken nergens terug te vinden GROOTE FABRIEKSBRAND TE KARLSRUHE DE UITKEERING UIT HET 5-TON FONDS Nachtdienst Moerdijk dorp -Willems- Het jaarlijksch tournooi om het kampioenschap van het Ver- eenigd Koninkrijk De besprekingen van de Union Internationale de Radio- diffusion Merkwaardig De stand Tweede divisie ECONOMISCHE POLITIEK VAN DR. KORTENHORST Adhaesie der Maastrichtsche Kamer van Koophandel Minister V er schuur heeft monde ling met den raad van gedaeh- len gewisseld over de ac- tueele vraagstukken DE MUITERIJ-BERECHTING Twee wachtofficieren in staat van beschuld iging HANDEL IN AARDAPPELEN Betere controle op naleving der steunwet gevraagd DE DURE AARDAPPELEN En de werkloozen Uit het communiqué van de Union Internationale de Radiodiffu- sion dat wij hiemeven afdrukken blijkt dat de conferentie ten aan zien van het voornaamste vraag stuk, dat zij had op te lossen, als mislukt moet worden beschouwd. Zij is er niet in geslaagd, het pro bleem van de verdeeling der lange omroepgolven onder de Europee- sche zenders op te lossen. Tot de landen, die in de eerste plaats van de ontstane situatie de dupe dreigen te worden, behoort Nederland dat gevaar loopt, binnen eenigen tijd zijn meest geschikte omroepgolf, de 1875 Meter golf, niet meer te kunnen gebruiken. Wij hadden hierover na afloop der confe rentie een onderhoud met Ir. A. Dubois, voor zitter van het Comité van Omroepvereenigin- gen, bestaande uit K. R. O., V. A. R. A., N. C. R V. en V. P. R. O., die Nederland reeds lan ger dan tien jaren in de Union vertegenwoor digt. De heer Dubois erkende, dat practisch ge sproken de conferentie geen resultaat nad be reikt. De situatie op het gebied der lange gol ven was ongewijzigd gebleven, zoodat men den regeeringen geen enkel bevredigend advies kon geven. Op het oogenblik ligt er nog slechts het plan van Luzern, dat echter door een achttal Europeesche landen' niet is aanvaard, o. a. door Nederland, Finland, Polen, Zweden en Turkije Immers wordt volgens het plan van Luzern de thans door Nederland gebruikte 1875-Meter- golf toegewezen aan Roemenië. Legt Neder land zich hierbij neer, dan beschikt het voor den omroep nog slechts over de 298-Meter-golf. Weliswaar zou het dan niet uitgesloten zijn, dat Nederland in dit geval de beschikking zou kunnen krijgen over een tweede kortegolf, maar ieder die de bezwaren kent die nog steeds aan de korte-golf-ontvangst zijn verbonden zal net begrijpelijk achten, dat de Nederlandsche Om roep geen afstand wenscht te doen van de lange-golf. Er dreigt dus op 15 Januari a.s. als het plan van Luzern in werking treedt een eigenaardige situatie in den aether te ontstaan. De landen, die door het plan van Luzern een lange-golf toegewezen hebben ge kregen, gaan met ingang van dien datum op de hun toegewezen golf lengte zenden, terwijl de landen, die het plan van Luzern niet hebben aanvaard, en tot nog toe deze golf lengte gebruikten op dezelfde golf lengte blijven zenden. Aanvankelijk na 15 Januari as. zal Neder land hiervan betrekkelijk weinig hinder onder vinden. De 1875 Meter-golf waarop Huizen en Hilversum om beurten zullen blijven zenden is toegewezen aan Roemenië, dat voor deze golflengte nog geen zender ter beschikking heeft. Maar Roemenië heeft aangekondigd, dat thans met spoed met den bouw van het zendstation Brasov zal worden begonnen en dat men hoopt, binnen een of ander half jaar te kruinen beginnen met de uit zendingenop 1875 M. En terwijl Neder land en dat nog wel uitsluitend na -es uur des avonds zenden met een energie van 25 a 50 K.W. zal de zender van Brasov een sterkte hebben van ongeveer 150 K.W. Dit be teekent, dat de Roemeensche zender zelfs in Nederland zelf de ontvangst van den Nederlandschen langegolfzender onmo gelijk zal maked! Heeft Nederland de moeilijkheden dus in het verschiet, bij andere landen zullen zij zier. onmiddellijk na 15 Januari 1934 voordoen. De regeeringen der landen, die elkaar op eenzelfde golflengte in den weg zitten, zullen tenslotte wel genoodzaakt worden langs di- plomatieken weg met elkaar tot overeenstem ming te komen. In Maart 1934 komt de Union Internationale de Radiodiffussion wederom bij een, ditmaal te Genève, om onder het oog te zien hoe de toestand zich na 15 Januari zal hebben ontwikkeld. Hef aantal inzendingen voor de nationale radioprijsvraag van het Nationaal Crisis.Comi té waarschijnlijk is de 200.000 gepasseerd is een groot succes gebleken. Het N. C. C. rekent op een ontvangst van ongeveer ƒ70.000, waar mee die kas voor het komend seizoen een wel kome versterking zal ontvangen. Gisternacht drie uur ontdekte een politie agent te Helmond brand in een stroomijt nabij de boerderij van M. Joosten. Hij waarschuwde de bewoners en vervolgens de brandweer, die spoedig ter plaatse was en kon voorkomen, dat het vuur het woonhuis aantastte. De stroomijt, drie havermijten en een houtmijt brandden ech ter geheel af. Vanmorgen werd de brandweer opnieuw ge alarmeerd voor een brand in de villa van den heer G. Boelen, directeur van het kantoor Hel mond der Amsterdamsche Bank. De villa, die is aan de Prins Hendriklaan, heeft een met riet bedekt dak. De vlammen, die voor namelijk op de bovenverdieping woedden, tast ten weldra de asfaltbedekking en het strooien dak aan, waardoor geweldige rookmassa's zien ontwikkelden, die het blusschingswerk ten zeer ste bemoeilijkten. Tenslotte slaagde de brand weer er in het vuur meester te worden. De bovenverdiepingen en het dak waren geheel uitgebrand. De benedenverdieping, die voor het vuur gespaard bleef, kreeg echter zeer veel waterschade De brand vindt vermoedelijk zijn oorzaak in een schoorsteenbrandje. De raad der vereeniging van „De Nederland sche Padvinder" heeft in zijn jongste vergade ring de hoofdstukken algemeene beginselen en algemeene organisatie der spelregels, waarvan eerstdaags een nieuwe druk zal verschijnen, goedgekeurd. Als gevolg van dit besluit zal de oorspron kelijke Baden Powell-belofte voor alle padvin- dersgroepen der vereeniging gelden. De raad der vereeniging machtigde den hoofdverkenner om in bestaande groepen, waar de aanvaarding der beloften op bezwaren mocht stuiten, onder bepaalde omstandigheden voorloopig vergunning te verleenen om de tot dusver geldende belofte te handhaven. Tot nieuwe leden van den raad der vereeni ging werden gekozen de heeren mr. J. Donner, lid van den Hoogen Raad, oud-minister van Justitie, Staatsraad mr. J. B. Kan, oud-minister van Binnenlandsche Zaken; Ph. Mees, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister van Staat, voorzitter van de Tweede Kamer en luit.-gene- raal H. A. Seyffardt. De Bond van Exporteurs van Nederland in de mandenindustrie heeft zich gewend met een adres tot den Minister van Economische Zaken, waarin, onder verwijzing naar den noodtoestand in de mandenindusrtie en de griendcultuur, wordt aangedrongen pp instelling van export vergunningen aan de bonafide exporteurs van nader vast te stellen prijzen. Adressant wijst er op, dat onder de huidige exportomstandigheden naar Engeland de 100.000 regeeringssteun voor de griendcultuur weggeworpen geld is, daar ook met dien steun het product in Engeland beneden kostprijzen wordt verkocht. Alressant is van oordeel, dat bij vervallen van den regeeringssteun en bij het in 't leven roepen van exportvergunningen, de manden industrie weder zal opbloeien. De export zal loonend kunnen worden, waardoor in het be drijf een behoorlijk loon zal kunnen worden be taald en de griendcultuur door de stijging van het prijspeil van het teenhout weder tot bloei zal kunnen komen, zonder dat zulks van de schatkist geldelijke offers vordert. De Unie van Verwarmings-Installateurs-Ver- eenigingen te Amersfoort heeft zich gewend tot den Minister van Economische Zaken, waarin stelling wordt genomen tegen buitenlandsche dumpii gspraktijken en de binnen; andsche on gebreidelde vrije concurrentie, welke ondanks de Unie voortwoekert, omdat er voor de instal lateurs-branche geen dwangmiddelen bestaan zonder hulp van "hoogerhand. Aan den Minister van Economische Zaken wordt verzocht wettelijke of andtre maatrege len voor te bereiden, waarbij de Regeering in staat zij, wam,eer algemeene belangen dit eischen, de toetreding tot bepa.aide productie- organisaties tijdelijk verplichtem te stellen (of) en buitenstaanders eener organisatie te ver plichten de gestelde voorwaarden te onderhou den. Naar aanleiding van de mededeelingen over de bereiding van jam uit Westlandsche druiven, hebben we de meening van den heer J. Barendse, den voorzitter van Bond Westland over deze nieuwe afzet-mogelijkheid van de druiven gevraagd. De heer Barendse deelde mede, dat inderdaad een goed product was vervaardigd, doch dat van een „groote beteekenis in de naaste toekomst" toch nog niet gesproken kan worden. De opzet van den vervaardiger dezer jam is momenteel zeer bescheiden, mogelijk is dat wan neer fabriekmatige vervaardiging plaats vindt, zich meer perspectieven zullen openen. De prüs die thans nog voor deze jam moet worden betaald, is veel te hoog, om een flinken afzet te kunnen verkrijgen. Evenzoo is de hoeveelheid druiven die voor hands nog wordt verwerkt niet van zoo heel groote beteekenis voor het Westland; bij aan voer van millioenen kilo's maken eenige duizen den kilo's niet zooveel uit. Doch „alle beetjes helpen", en indien het inderdaad gelukken zou den prijs van deze jam op lager peil te brengen, is het wel mogelijk dat in de toekomst afwijkende soort druiven voor een deel voor genoemd doei verwerkt kan worden. Sedert Oct. 1929 ft van Duisburg naar Neder land vertrokken de Nederlander Peter Henri- cus Sonnemans, geb. te Weert (L.) 26 Aug. 1866, machinist, laatst gewoond hebbende te Duisburg, Niederstrasse 52. Sonnemans was in het bezit van een buitenlandsch paspoort no. 64276; zijn nationaliteitsbewijs was uitgereikt d.d. 's-Gravenhage 10-7-1915. Aangezien zijn te Duisburg woonachtige fa milieleden in een belangrijke aangelegenheid met hem in connectie moeten komen, verzoekt de Consul der Nederlanden te Duisburg met zijn adres in kennis te worden gesteld. Met ingang van 1 November 1933 a.s. be noemd tot generaal majoor commandant der Ilde divisie kolonel S. G. N. Nauta Pieter, cammandant van de 1ste artilleriebrigade; hij den grooten staf tot ritmeester de ordonnans- officier van de Koningin de eerste luitenant jhr. C. E. J. M. Verheyen; bij den generalen staf tot luitenant-kolonel majoor C. P. Brüc- kel; tot majoor de kapiteins W. P. K. Bischoff van Heemkerck en M. W. L. van Alphen. bij het v/apen der infanterie bij den staf van dat wapen tot generaal majoor de kolo nel H. Reynders, inspecteur der infanterie; tot luitenant-kolonel de majoors W. M. P. E. P. de Jager en R. Boomsma; tot kolonel-com mandant van de Vilde infanteriebrigade de luitenant-kolonel G. Dames; tot luitenant kolonel bij den staf der vierde infanteriebri gade de majoor H. P. Scharp; tot comman dant van het 17de regiment, het 21ste, het 16de en het Ilde R. I. de majoors M. J. J. Lavoo, J. A. Engeltjes, A. N. C. P. Keyzer, J. A. G. van Andel en M. Rutgers van der Loef; bij het wapen der artillerie tot kolonel, com mandant van de Iste artilleriebrigade de lui tenant kolonel W. P. Sillevis, bij den genees kundigen dienst der landmacht tot generaal majoor-inspecteur van den geneeskundigen dienst de dir. off. van gez. Ie kl. S. W. van Praag. Een bom duiten is in de lucht gevlogen voor de Zusters Carmelitessen van Amsterdam. 150.000 gulden tegelijk.... en er is geen snip. pertje van teruggevonden. De bank, die fail liet sloeg, liet alleen overde verplichting voor de Zusters om nog rente te betalen voor de verdwenen duizenden. Onze driedubbele bede om hulp is reeds ge. hoord door honderden, priesters, religieuzen, leeken, wij zijn reeds dankbaar, maar niet vol daan. Wij hebben reeds den staart, maar de hond moet nog komen. O, als katholiek Neder land wil, dan zijn ze te redden, onze dierbare Zusters Carmelitessen. Daar zijn er zoovelen die gaven en die armer zijn dan gij. Waarom gij nog niet? Giro en postwissel verzenden u te moeilijk? Ik wed dat uw braaf dienstmeisje graag er voor wil zorgen; ik wed, dat één van de kaart club, één van het patronaat, één van het be stuur der vereenigingen, dat er een, van het dorp wel wil verzenden voor allen tegelijk, dan komen er naast de hooggewaardeerde kleine giften nog eens mooie sommetjes los.... Want het moet!!!8000 gulden aan gif ten is veel, maar voordat er een nulletje ach. ter komt moet er nog heel wat gebeuren. Milde gevers, die reeds gehoor gaaft, weest nu nog propagandisten en zorgt er voor dat er met u en na u nog minstens twee anderen ge ven, dan sneeuwballen wij ons kapitaaltje bij een. Pastoor v. d. Tuyn kijkt uit naar de post de Zusterkens bidden de Engelen zitten met gouden potlood gereed om uw gift te schrij ven in uw levensboek. Het hulpcomité in uitersten nood: C. J. BOEKHORST, Deken, Amstelveen. J. M. v. d. TUIJN, Pastoor, Heemstede. Pater BORROMAEUS DE GREEVE. Mr. C. M. J. P. GOSELING, Amsterdam. Mr. A. J. M. HENDRIKS, Amsterdam. J. TH. PETERS, Amsterdam. Mr. C. P. M. ROMME, Amsterdam. Mr. J. B. BOMANS, Heemstede. J. J. ROVERS, Amsterdam. In totaal is tot nu toe ontvangen f 8.397.80y2. Giften worden ingewacht door pastoor J. M. v. d. Tuyn, Heerenweg 88, Heemstede, Giro nummer 180484. SOERABAJA, 12 Oct. (Aneta.) Bij de uit- keering uit het 5-ton-fonds zal als eisch wor den gesteld dat de inheemsche steuntrekkers minstens tien achtereenvolgende jaren in vas ten dienst moeten zijn geweest. Een voorloopige berekening wees uit dat 160 Inheemschen in 1933 onderstand zullen heb ben. Medio 1934 zal dit aantal aangegroeid zijn tot ruim 2100, eind 1934 tot 2360, medio 1935 tot 2500 en einde 1935 tot 2550, terwijl, indien tot verdere inperking der bedrijven wordt over gegaan, rekening dient te worden gehouden met een aantal van 5000 gesteunden. De resultaten van den nachtelijken proef- dienst op het veer Moerdijk—Willemsdorp, waarvoor, zooals bekend, de A. N. W. B. en de K. N. A. C. het initiatief namen, toonen aan, dat de vervoercijfers tot dusver bevredigend en zelfs boven de verwachtingen zijn, maar dat het vervoer in September aanmerkelijk is ach ter gebleven bij dat van de vorige maanden. Teneinde het slagen van de proef te verze keren zal het noodig zijn, dat het vervoer ge durende de verdere maanden van het jaar op peil blijft; daarom meenen genoemde Verkeers- vereenigingen nogmaals een beroep te mogen doen op de weggebruikers om van den nachte lijken veerdienst, bi) bestendiging waarvan ook na 1 Januari a.s. zij zeiven in de eerste plaats belang hebben, zooveel als doenlijk zal zijn, ge bruik te maken. Foto van den geweldigen brand, die de kunstwol fabrieken van Vogel en Schuur- mann te Karlsruhe, geheel in de asch heeft gelegd. De schade bedraagt onge veer twee millioen mark Zoo vangt dan as. Zaterdag het jaarlijksch tournooi aan om het kampioenschap van het Vereenigd Koninkrijk. Heelemoal juist is dit niet, omdat reeds ont moetingen op rekening van dit tournooi werden gespeeld, echter komt Zaterdag Engeland in actie en wel te Belfast tegen Ierland. De plaats gehad hebbende wedstrijden geven op het oogenblik het volgende cijfer-beeld: Ierland Wales Schotland Engeland 2 pnt. 2 0 0 2—1 3—2 3—5 0—0 Baseeren wij ons op de traditie, dan staat Engelands zegepraal bij voorbaat vast. Want van de 38 tusschen beide landen gespeelde wed strijden won Engeland er 21, Ierland 10, terwijl er 7 in een gelijk spel eindigden. Doch is er iets wisselvalliger, dan voetbal? Daarom zal ge rust voldoende electriciteit in de lucht hangen rondom Windsor Park te Belfast, waar beide teams elkander scherp genoeg zullen staan. Wij zullen niet langer stilstaan bj dezen strijd, omdat de competitie door de vele verras singen nogal ruimte vergt. Want welke vreugde heerschte er Zaterdag niet onder de 45.000 bezoekers van White Hart Lane. Niet slechts om het overtuigende en steeds technisch beter wordende spel der Spurs, niet slechts om de 3—1 zege, die men daar op Sun derland behaalde, doch in het bijzonder, omdat Portsmouth tegen Leicester City met 21 ten onderging. Reeds met de pauze, toen op den Spursground bekend werd, dat Leicester met „one up" stond, toen voelde men de vreugde naderen. Doch de ware geestdrift brak pas na het einde los Portsmouth had haar tweede nederlaag te pakken; de Spurs hadden opnieuw den kop van de ranglijst veroverd. 'En zooals zij momenteel in vorm zjn, verdie nen zij zeker een toonaangevende plaats. Vooral de aanval is schitterend op dreef, en goed be schouwd was het eenigste doelpunt in de eerste helft van Hunt slechts een matige belooning voor het overtuigend werk der Londenaars. In de tweede helft werd de score middels Hall en een kopbal van Evans tot 30 opgevoerd, waar na Sunderland pas tot een tegenpunt kon ko men. Portsmouth had intusschen tegen een noodlot te strijden, een noodlot, dat haar verbood on danks prachtig spel dit in doelpunten uit te drukken en alzoo de alles behalve welkome ne derlaag te ontloopen. Enkele moeilijke kansen, die Portsmouth onbenut liet, laten we zelfs bui ten beschouwing, maar voor een onbeschermd doel keerden de goden zich nog tegen de Portsmouth-iieden. Daar hebt u Weddle, lezers, voor een geheel open doel, geen backs, de doel man machteloos op den grond, joeg hij een voorzet recht omhoog. En om hem te sarren, De Union Internationale de Radiodiffusion, welke bijna alle Europeesche radio-omroepver- eenigingen omvat, heeft te Amsterdam een aantal bijeenkomsten gehouden onder voor zitterschap van vice-admiraal Sir Charles Carpendale (Groot-Brittannië) met de nieuwe vice-presidenten baron van den Bosch (België), Cambellan Lerche (Denemarken) en dr. ir. Marcessi (Italië). Omroepvereenigingen en di recties der posterijen, telegrafie en. telefonie uit 24 landen waren vertegenwoordigd, o.a. de directies der P.T.T. van Algerie, Turkje en de U.S.S.R. In tegenwoordigheid van een vertegenwoor diger der beide belanghebbende organisaties heeft de raad van de Union het rapport be sproken, uitgebracht door de Oostenrjksche omroepvereeniging Ravag betreffende de uit zendingen, bestemd voor het buitenland. Naar aanleiding van een schrijven der Union aan de R.R.G. (Duitsche Omroepvereeniging) heeft deze zich bereid verklaard zich in directe ver binding te stellen met de Ravag. Een der voornaamste onderwerpen dezer bij eenkomsten was de bespreking omtrent de voor waarden, waarop het voorstel van Luzern be treffende de verdeeling van de Europeesche golflengten op 15 Januari 1934 tot stand zou kunnen komen, daarbij rekening houdend, dat tot nu toe een of andere regeering zich hier mede niet vereenigen kan. Het is gebleken, dat de moeilijkheden practisch beperkt blijven tot de lange golf, doch niettemin zal het mogelijk zjn een modus vivendi te treffen in afwachting, dat eenige stations, welke onder het Luzemplan vallen, in werking zullen zijn gesteld. De Union heeft in haar hoedanigheid van ex pert der regeeringen voor zoover betreft de technische vraagstukken, die den radio-omroep raken, verschillende practische besluiten geno men, welke aan deze laatsten zullen worden medegedeeld, ten einde eventueel tot een schik king volgens het Luzernplan te kunnen gera ken, en daarbij het Europeesche omroepgebied met 15 Januari e.k. zoodanig te veranderen, dat daarbij een minimum stoornis voor de luis teraars ontstaat. Vervolgens heeft de Technische Commissie van de Union het onderzoek voortgezet omtrent nieuwe experimenten in verschillende landen, welke experimenten kunnen leiden tot verbeter de werking in het Europeesche omroepgebied en wel op de stabilisatie en de synchronisatie van de uitzending, de beperking van de indirec te uitstraling, verbetering der modulatie en zoo mogelijk uitzending met gebruikmaking van 1 zijband. De besprekingen hebben bewezen, dat reeds zeer belangrijke resultaten zijn bereikt in ver schillende landen en dat de generalisatie reeds een groote verbetering in den bestaanden toe stand heeft gebracht. hupte de bal vol leedvermaak nog tweemaal op de latbij een score, 12. Na deze twee leidende teams volgen acht elf tallen met 10 punten, zeker een groote merk waardigheid. Zooals bekend, geeft thans het doel-gemiddel- de de volgorde aan, zoodat de komende wed strijddag weer een geheelen ommekeer in de rang lijst-volgorde kan teweeg brengen. Voorloopig neemt Arsenal de derde positie in. Eerlijk ge zegd stelde de draw van dit Londensche team tegen de Blackburn Rovers deerlijk teleur. Ech ter moet men niet uit het oog verliezen, dat bijkans elk elftal zijn besten vorm voor de Ar senal reserveert! Zoo ook de Rovers. „Welcome to Arsenal!" stond boven het Blackbum-programma van j.l. Zaterdag. Maar een zelfden groet hadden de Rovers in hun bin nenste vastgelegd, en zü hebben dien op een wijze geuit, dat James en zijn mannen zich behoor lijk hadden in te spannen. Toch is 't een groote merkwaardigheid, dat Arsenals keeper, Moss, pas vijf minuten voor half-time zijn eerste schot kreeg te behandelen, behalve de free-kick van Imrie, die doel trof; dit spreekt wel voor zich zelf. In de tweede helft maakte Bastin niet slechts gelijk, doch zelfs wist Bowden hét Lon densche team een voorsprong te brengen. Zou dit de nederlaag beteekenen, vroeg het publiek zich af. Doch de Rovers verhoogden het tempo en werkelijk slaagde Kennedy er in om een lis tig geplaatsten bal van Accrington langs Moss te jagen. Hiermede stelden de gastheeren zich tevreden en versterkten hun achterhoede. Zoo konden Jimmy Dunne, die een specialen post bij zich had, noch James of Bastin, een Londensche zege uit het vuur sleepen. Intusschen moet Sheffield United Dunne's vertrek wel duur betalen, want ook de tweede ontmoeting na zijn heengaan bracht een neder laag. Thans op eigen grond zagen zij zich door Stoke City met 21 geklopt. Everton valt hoe langer hoe meer terug. Mocht 't het Everton- bestuur soms niet duidelijk geweest zijn, wat Dixie Dean voor den aanval nog beteekent, dan zal 't thans wel dubbel en dwars tot de heeren doorgedrongen zijn. Opnieuw boekte de Toffees een nederlaag, nu met 2—0 tegen Middlesbrough. Met Chelsea is en blijft 't een hopelooze zaak. Tegen Liverpool kregen de rood-witte heeren met 30 weer geen voet aan den grond ofschoon men in Londen vol vertrouwen is, dat het keer punt weldra zal komen. Een ieder is overtuigd, dat een dergelijke onbeduidende rol als thans wordt gespeeld, niet in overeenstemming is met het materiaal, waarover de Stamford Bridge- directie beschikt. Zullen tegen Middlesbrough de kansen kee- ren? Bolton Wanderers in de tweede divisie krijgt nu pas den smaak goed beet, waarvan Oldham Athletiek met 10 het kind van de rekening werd. Ook de Hammers klauteren sport voor sport omhoog, en de 3—1-overwinning op Grims by Town is inderdaad een frappeerend stukje werk. Men staat thans op de zevende plaats, en als wij waarde moeten hechten aan de bewering van insiders, dan zullen en Bolton, en West Ham het volgend seizoen tot de eerste divisie doordringen. Als 't maar geen profeten zijn, die brood eten, Want dan is voor de betrokkenen de disillusie des te grooter! Momenteel geeft de competitie-stand het vol- gende beeld: Tottenham Hotspur 9 5 2 2 12 pnt. 18— 9 Portsmouth 9 4 3 2 11 14— 9 Arsenal 9 3 4 2 10 II 17—11 Huddersfield Town 9 4 2 3 10 24—19 Leicester City 9 4 2 3 10 ft 16—12 Blackburn Rovers 9 4 2 3 10 19—16 Liverpool 9 4 2 2 10 ft 19—16 Aston Villa 9 5 0 4 10 19—17 Manchester City 9 3 4 2 10 13—11 Stoke City 9 3 4 2 10 It 11—15 Derby County 8 3 3 2 9 It 16—12 Leeds United 8 4 1 3 9 II 16—14 Sunderland 9 4 1 4 9 II 20—12 Birmingham 9 3 3 3 9 It 12— 9 Wolverhampton W. 9 3 3 3 9 >1 14—21 Sheffield Wednesday 9 4 0 5 8 *1 16—15 West Bromwich Alb. 9 3 2 4 8 II 11—13 Everton 8 2 3 3 7 II 13—14 Newcastle Unitedl 9 I 5 3 7 II 12—16 Middlesbrough 8 3 0 5 6 H 9—22 Chelsea 9 2 1 6 5 H 11—24 Sheffield United 9 2 1 6 5 II 10—23 Bolton Wanderers 9 7 0 2 14 pnt. 21—14 Port Vale 9 6 0 3 12 II 17—11 Fulham 9 5 2 2 12 II 15—12 Aan dr. Kortenhorst, Den Haag, werd Don derdag door de K. v. K. te Maastricht het vol gend draadbericht gezonden: Kamer van Koophandel en Fabrieken in algemeene vergadering kennis genomen heb bende van Uwe rede, uitgesproken ter ver gadering der R.K. Werkgevers te Breda op Dinsdag j.l., betuigt hare instemming met het door U gesprokene, en onderstreept Uwe richtlijnen van economische politiek. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Maastricht en Omstreken. J. SCHAEPKENS VAN RIEMPST, Voorzitter. Mr. W. J. KORN, Secretaris. Woensdag hield de Middenstandsraad onder presidium van mr. A. I. M. J. Baron van Wijnbergen zijn 155ste vergadering, welke een bijzonder karakter droeg, doordat zij grooten- deels werd bijgewoond door mr. T. J. Verschuur, Minister van Economische Zaken. Met instemming van den Raad gewaagde de voorzitter met erkentelijkheid van hetgeen deze bewindsman reeds eerder in het belang van den Middenstand tot stand heeft gebracht. Spr. wees in dit verband op de werkzaamheid van den middenstandsdienst ten departemente, als ook de oprichting van het Economisch Instituut voor den Middenstand. Vervolgens kwamen ingevolge het verzoek van den minister, die den wensch kenbaar had ge maakt, inzake de desiderata op het gebied van den middenstand mondeling met den Raad varu gedachten te wisselen, verschillende actueele vraagstukken aan de orde. Met betrekking tot de wettelijke regeling van het afbetalingsstelsel kon worden geconstateerd, dat de regeering bereids in deze richting dili gent is; hetzelfde geldt van het vraagstuk der crediethulp voor door de crisis getroffen mid- denstandsbedrijven, waarover inmiddels door den Raad schriftelijk advies is uitgebracht. Voor beide onderwerpen is een wetsontwerp in voor bereiding. Inzake de winkelsluitingswet deelde de mi nister mede, dat een wijzigingsontwerp kan wor den tegemoet gezien, hierop neerkomende, dat van een -principieele wijziging geen sprake is, doch wel uitsluitend voor den duur der crisis, voor zoover de noodzakelijkheid daarvan blijkt, voor bepaalde branches in beperkte mate op Zondag meer verkoopgelegenheid zal worden gegeven. Voorts zal ook met de belangen der Joodsche winkeliers rekening worden gehouden. Nu blijkens de mededeeling van den voorzit ter de landelijke organisaties van den midden stand inzake den verkoop door middel van automaten over eenige punten, welke voor wet telijke regeling in aanmerking komen, tot alge- heele overeenstemming zijn gekomen, zegde de Minister toe een dergelijke regeling te zullen bevorderen. Het denkbeeld eener wettelijke regeling van het cadeaustelsel heeft voor zoover daarvoor een inderdaad bevredigende oplossing kan wor den gevonden aanvankelijk de sympathie van den Minister, die intusschen het advies van den Nijverheidsraad wenscht af te wachten. Overigens kwam nog ter sprake de wensche- Hjkheid eener wettelijke regeling inzake uitver- koopen, waaromtrent het Economisch Instituut voor den Middenstand het noodige feitenmate riaal bijeen zal brengen. De minister verklaarde zich bereid, ook aan dit punt zijn volle aan dacht te wijden. Van de wenschen van belanghebbenden in zake een verbod van verkoop van tabaksfabri katen beneden banderolleprijs en beperking van het aantal tabaksvergunningen bleek de Mi nister op de hoogte te zijn; overleg over deze •">-> punten met den Minister van Financiën is reeds begonnen. De Middenstandsraad besloot overigens daarover alsnog schriftelijk van ad vies te dienen. Tenslotte werd uit het midden van den Raad gewezen op de bezwaren, welke het bakkers bedrijf in soi .ïige grensgemeenten van den invoer van brood uit België ondervindt, terwijl tevens de wenschelijkheid ter sprake kwam om tot de mogelijkheid eener snelle gerechtelijke inning van kleine vorderingen te geraken. Men herinnert zich dat zich onder de officie ren van „De Zeven Provinciën, die voor den Zeekrijgsraad terecht zullen moeten staan, om dat nagegaan moet worden of zij zich aaen op zettelijk nalaten van tegenweer schuldig hebben gemaakt, ook de beide officieren bevinden, die op het tijdstip der muiterij wacht aan boord hadden. Deze twee officieren, aldus lezen we in het Bat. Nbl, zijn bovendien nog wegens een ander delict in staat van beschuldiging gesteld; één van hen sprong in een vlet om den com mandant aan den wal te waarschuwen en heeft dus eigendunkelijk zijn post verlaten, de ander heeft zich door de muiters in zoodanigen toe stand laten brengen, dat hij zijn dienst niet meer naar behooren kon verrichten. Deze laatste, de luitenant ter zee 2e klasse v. B„ gaf reeds kort na den aanvang van het onderzoek teekenen van overspanning. Zijn toe stand verergerde langzamerhand en thans ver toeft deze officier reeds eenigen tijd in een in richting. Gevreesd wordt dat, indien er al een keer ten goede komt, dit in ieder geval zeer langen tijd en zorgvuldige verpleging zal vorde ren. De Bond van Kleinhandelaren in aardappe len, groenten en fruit in Nederland heeft in een dezer dagen te Rotterdam gehouden ledenver gadering een resoluut aangenomen, waarin aan gedrongen wordt op betere contröle op de na leving der steunwet, waarbij de handel is ver tegenwoordigd, op een beperking van het aan tal teeler-handelaars en het vaststellen van minimum-prijzen voor groot- en kleinhandel. Het Tweede Kamerlid mej. Meijer heeft aan den Minister van Sociale Zaken, de volgende vraag gesteld: Is de Minister in verband met het feit, dat door de laatste Regeeringsmaatregelen de prijs van de aardappelen in den détailhandel zóó zeer is gestegen, dat het voor werkloozen met groote gezinnen zeer bezwaarlijk is dit volks- voedsel te koopen, bereid te overwegen of niet voor de genoemde gezinnen aardappelen tegen lager prijs beschikbaar kunnen worden ge steld?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10