STA D S N I E U W S jut ms® Haarlem, 16 Oct. BEURS VAN AMSTERDAM ASPIRIN 50 35 AHA... Negentig huizen vernield KINDEREN VERGIFTIGD De vroegbeurs Wisselkoersen MAANDAG 16 OCTOBER De H.O.V. in hoogsten nood tooneelgezelschap MASKSAND FACES i&aen zhe/Amxdiek tabletten Felle brand te Batavia AGENDA Verpleegster radeloos Beurs-thermometer MAANDAG 16 OCTOBER 1933 Het bestuur stelt liquidatie voor Orkestleden nemen met 50 pet. salaris genoegen FRANCISCA ROMANA LIEFDEWERK DE GEMEENTEBEGROOTING 1934 VAN HEEMSTEDE Geen verhooging van belastingen JONGETJE VERMIST Vermoedelijk verdronken STADSSCHOUWBURG Ballet Joos Tentoonstelling van het werk der kinderen Uitvoering ten bate van de Kleine Theresiastichting VOOR EEN KWARTJE NAAR ROME! Ter bijwoning van de heiligverkla ring van Bernadette Soubrious R.K. BEWAARSCHOOL IN DE MENTAWISTRAAT Plechtige inwijding INBRAAK OP HOUTWERF Maar er was geen buit Gemengde zangvereeniging „Arti et Religioni" Beroep ongegrond verklaard Dat mag niet ONS GRAALNIEUWS GEVOLGEN VAN EEN SABELSLAG Dochter van mevr. Roberti in het ziekenhuis opgenomen NU goedkoopert In plaats van milligrammen wer den grammen fosfoor door de levertraan gemengd Biologische tentoonstelling Zwerver meldt zich 17 October INSTELLINGEN Vereeniging tot bevordering belangen T.B.C.-patiënten BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE Eén October jj. is het nieuwe vereenigingsjaar ingegaan van de Haarlemsche Orkestvereeni- ging. Dat begin is niet erg rooskleurig geweest, want Zaterdagmorgen heeft het bestuur aan t orkest medegedeeld, dat binnen zeer korten tijd liquidatie aan de ledenvergadering zal worden voorgesteld. Naar aanleiding van deze mededeeling heeft het orkest onmiddellijk de hoofden bij elkaar ge stoken en thans aan het bestuur gevraagd, het plan op te schorten, om intusschen te zien, of er nog iets gedaan kan worden. De bedoeling is dan op de eerste plaats te on derzoeken of de overheid nu nog geen termen aanwezig zal achten om bij te springen, omdat dit bij de laatste besprekingen over de subsidie in den gemeenteraad naar voren was gebracht. Op de tweede plaats wil men trachten de bur gerij nogmaals mobiel te maken voor het orkest. Toen dit verzoek van het orkest aan het be stuur bekend werd gemaakt, deelde dit mede, niet in staat te zijn 100% van het salaris op hetzelfde oogenblik uit te betalen. Het orkest heeft thans genoegen genomen met 50% van het salaris. 1 November zal weer de helft betaald worden. Er is nu echter geen sprake van salarisverla ging, maar alleen van voorloopig mindere uit- keering. Het tekort moet ongeveer f 14.000.bedragen. Het bestuur deelde verder mede, dat het be zoek van de ledenconcerten verre van voldoende is, en dat, indien de subsidie niet gewijzigd wordt, voortbestaan zeker onmogelijk is. Daarom vinden wij het dubbel jammer ons enthousiasme te moeten matigen, wijl het ge- heele drama zich blijkbaar moest voltrekken in een omgeving, die wij moeilijk kunnen aan vaarden, ook al bedoelen we daarmee geens zins aan de artistieke prestatie iets te kort te willen doen. We zullen er dan ook niet meer van zeggen. Alleen merken we even op dat wij, gezien Jooss bewonderenswaardig talent en al de vorige nummers die hij ons gebracht heeft, niet ver wacht hadden dat hij het noodig had de „ver leiding" en de uitbeelding van deernen, met een dusdanige bescheiden „bekleeding" te moe ten demonstreeren, als thans het geval was. {De mimische kracht en bijkans onvergelijke plastiek konden naar ons inziens niet alleen een dergelijk accentuatie-middel best missen, doch we zijn er zelfs van overtuigd, dat Jooss, die juist in de kleeding zulke geweldige con trasten en sterke effecten wist te scheppen en te bereiken, ook op een andere manier tot een bevredigend resultaat zou zijn gekomen. Nu moeten we helaas onze lezers aanraden „De verloren Zoon" in zijn waarde te laten. L. V. Verschenen is het ontwerp gemeentebe- grooting voor 1934 voor de gemeente Heem stede. Zij sluit over den gewonen dienst met een bedrag van 1.766.308.74 en over den kapi- taaldienst met een bedrag van 3.322.530. In een begeleidend schrijven bij deze be grooting zeggen B. en W., dat voor het slui tend maken der begrooting 1933. naast de be schikking over een bedrag van 343.000.uit het reservefonds voor bijzondere doeleinden, nog een verhooging van belastingdruk noodig was. Zij kunnen thans echter mededeelen, dat dit laatste voor 1934 niet noodig zal zijn. Wel zal echter, om de begrooting sluitend te maken, ook thans beschikt moeten worden over een gedeelte van de reserve der gemeente. De schadeloosstellingen zijn thans geheel afgewikkeld, zoodat daaromtrent geen onzekere factoren meer bestaan en waardoor ook de sterkte van het reservefonds voor bijzondere doeleinden bekend is. Van de reserve, groot 446.000, willen B. en W. thans 150.000.aanwenden tot sluitend maken van dp begrqoting. Wat de opcenten op de gemeeritefondsbeiasting betreft, oorspronke lijk was door den inspecteur der directe be lastingen de opbrengst op 5.000 per opcent geraamd, welke raming echter is teruggebracht moeten worden tot 4.120. B. en W. zetten uiteen, dat voor 25 opcenten in 1934 geraamd kan worden 88500. Overeenkomstig de begrooting voor Maat schappelijk Hulpbetoon hebben B. en W. voor 1934 ruim 33.000.— meer subsidie moeten ra men dan voor 1933. In 1934 kan voor nadeelig saldo van de vo rige jaren ongeveer 170.000.minder ge raamd worden dan in 1933 en wanneer hier mede rekening wordt gehouden, dan is 1934 in totaal 14.000.lager geraamd, welk bedrag echter, om na te gaan in hoeverre de begroo ting 1934 in ander opzicht soberder geraamd is of inkomsten hooger kunnen worden uitge trokken, met voornoemde 33.000.behooren te worden verhoogd. B. en W. hebben ook overwogen een wijzi ging van de lichttarieven en stellen, wat het gasbedrijf betreft, voor in te voeren een tarief A: 10 cent per M3. en een tarief B 0.06 cent per M3. benevens een vastrecht van 2. per maand. Deze wijziging zal de gemeente eenige winst kosten op het gasbedrijf, waartegenover staat, dat de winst voor het electrisch bedrijf ongeveer 10.000.— hooger dan in 1933 wordt geraamd. Zaterdagavond kwart voor zeven kwam een 7-jarig jongetje op het politiebureau vertellen, dat zijn vriendje, de 8-jarige J. L. v. H., wonen de Oostvest 70, op het terrein van de groenten- markt in het Spaame was gevallen. De knapen waren om half vier voor het laatst gezien. Ze waren bezig met voetballen, toen de bal op een groentenschuit terecht was gekomen ontdekten ze er kisten met stekjes. Bij het zoe ken is de knaap op een kistje geklommen. Dit kantelde, met het gevolg, dat het knaapje in het water terecht kwam. Zoodra de jongen op het politiebureau kennis gegeven had, is de politiq met dreggen begon nen tot laat in den avond toe tot op heden ech ter zonder resultaat. Na het succes van de vorige week, is het Ballt Jooss jongstleden Zaterdag teruggeko men met een première voor Haarlem, een dra matische legende in 2 akten en 6 tafereelen van Kurt Jooss, getitleld: „De verloren Zoon". Als eerste nummer werd de burlesque: De zeven Helden, een brilliante dansoomedie, nog eens voor het voetlicht gebracht, terwijl men na de pauze met het nieuwe dansdrama kennis maakte. Het is de eenvoudige simpele geschiedenis van een jongen man, die van het ouderlijk huis wegloopt, in verkeerd gezelschap geraakt, daar na met een verheven vrouw, een koningin, trouwt, dan zoo'n tyran wordt, dat het volk in opstand komt en hij moet vluchten, terwijl hij tenslotte vernederd en berouwvol naar huis terugkeert. Aangezien het een legende is, kan men vrede hebben met het verhaal, temeer wijl dat hier slechts van ondergeschikt belang is en slechts een dienende functie heeft. Hoofdzaak is de schier onovertreffelijke plastiek en meesterlijke dans-techniek, welke men te aanschouwen krijgt. En meer nog dan de geraffineerde kleurencombinatie en de zui vere vorm waarin het geheel gevat Is, is het de bijkans volmaakte eenheid die bewondering afdwingt. Het Francisca Romana Liefdewerk-huis heeft zijn deuren weer wagenwijd opengezet. Ieder, die belang stelt in het werk dezer instelling (en wie zou dit niet doen?) is van harte welkom. Hij of zij kan nog van avond van 8 tot half 11 en morgen van 3 tot 5 en weer des avonds van 8 tot half 11 terecht. De reden dezer gastvrijheid is te vinden in de jaarlijksche tentoonstelling van het werk der kinderen. Dat zij keurig werken is reeds bekend van vorige exposities; ook de goede dames-lei ding staat daar borg voor. Maar het doet toch aangenaam aan, het telkenjare weer met eigen oogen te mogen aanschouwen. Zoo ook nu! Hoe keurig is bijv. de Kerstkribbe vervaardigd met toch eenvoudige hulpmidde len. Wat prettig doen de lampekapjes aan, welke een sieraad voor elk bureautje of ta feltje zullen zijn. Ja, de afdeeling handenarbeid heeft wel degelijk haar „kunnen" getoond. Maar als dan onmiddellijk daarna de afdee ling handwerken aan de beurt van bezichtiging komt, dan blijkt, dat ook hier hard en goed ge werkt is. Vooral de dames kunnen aan het vele fraais haar hart ophalen. Kussens en kleedjes in overvloed! En dan is er nog zooveel meer: naai- en brei werk, jurken en andere kleeding stukken, schil der- en fröbelwerk. Dat laatste bewijst, hoe ook de kleinen tot succesvolle verrichtingen in staat zijn. Hoe langer men op de tentoonstelling verblijft, des te meer geraakt men in bewondering zoowel voor het verrichte werk als voor het geduld, dat de leidsters moeten hebben, om haar leerlingen zoo goed afgericht te krijgen. In den knussen theesalon worden Chineesche thee en Italiaansche limonade geschonken En misschien nog meer internationale dranken! Re den te over, om er even te vertoeven! Directeur Leesberg, die de tentoonstelling Zondagmiddag met een vriendelijk speechje ge opend heeft, en zijn leidsters hebben weer eer van hun werk. Voor hun belooning, door flink het Liefdewerk te steunen, mogen alle katho lieke Haarlemmers zorgen 1 Woensdag 8 November a.s. zal door het too neelgezelschap „Masksand Faces" des avonds om kwart over 8 in den Schouwburg aan den Jansweg een tooneelspel in drie bedrijven van J. van Randwijk, getiteld „In Uniform", worden opgevoerd onder regie van S. J. v. d. Heijden. Deze uitvoering zal gegeven worden ten bate van „De Kleine Theresia-Stichting", tehuis voor onverzorgde zuigelingen en kleuters tot twee jaar. Het spreekt wel vanzelf, dat wij deze uitvoe ring onzen lezers en lezeressen dringend aan bevelen. „De Kleine Theresia-Stichting" ver dient ieders steun, omdat zij zich het lot heeft aangetrokken van de kindertjes, die, nauwelijks op de wereld, al een koesterend nestje en be schermende, verzorgende ouders moeten missen of wier ouders, om welke reden dan ook, deze peuters niet die verzorging kunnen geven wel ke deze behoeven en waarop deze ook recht hebben. En waar dze steun op zoo'n gemakkelijke en zeer prettige wijze kan gegeven worden, ni. door het bezoeken van de uitvoering van het tooneelgezelschap Masks en Faces op Woensdag 8 November a.s., twijfelen wij niet of velen zul len metterdaad aan dezen oproep gehoor geven. Rekening houdend met de tijdsomstandig heden, heeft men de toegangsprijzen voor de zen tooneeiavond zeer laag gesteld. Voor in lichtingen wende men zich tot de secretaresse, mevr. Th. VorstmanCoelen, Emmalaan No. 9, Haarlem, Telef. 15607. De Nederlandsche Reisvereeniging voor Ka tholieken organiseert in de maand September vier reizen naar de Eeuwige Stad, nJ. ter bij woning der Heiligverklaring van Bernadette Soubirous, alsook ter viering van de Kerst plechtigheden in Rome. In verband hiermede willen wij nog even de aandacht vestigen op de loterij, die door het Comité van Katholieke Actie te Haarlem is georganiseerd, waar voor één kwartje de kans wordt gegeven op tal van zeer fraaie prijzen èn op een gratis reis voor twee personen naar Rome, tweede klas, alles inbegrepen. De trekking voor deze loterij heeft op 1 Dec. a.s. plaats en waar het juist de R.K. Reisver eeniging is, die ook de reis naar Rome voor het Comité van Katholieke Actie organiseert, is hier voor den prijswinnaar een ongekende mooie gelegenheid, zich bij een dezer reizen aan te sluiten en in Rome iets mede te maken, waartoe een Katholiek maar zelden de gelegen heid heeft. Voor één kwartje naar Rome! Met de Katholieke Reisvereeniging! 't Is bui tengewoon. Wie echter de reis liever alléén of met z'n tweetjes maakt, kan dat natuurlijk ook doen. Het is dan ook niet noodig, dat de reis in December al wordt ondernomen. De prijs van het Comité van Katholieke Actie kan ten allen tijde worden uitgekeerd. Zoowel in December as. als aanstaanden zomer of nog later. De prijswinner heeft de vrijheid. Ook zij, die meenen niet in de gelegenheid te zijn naar Rome te gaan, laten zich niet af schrikken. Als zij den eersten prijs winnen, zul- k 4akln44an Vit/ Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbufsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. len er vele liefhebbers zijn, die den prijs willen overnemen tegen goed geld. Naar wij vernemen, wordt vooral in de om liggende gemeenten momenteel veel werk ge maakt van de loterij van het Comité van Ka tholieke Actie. Niemand verzuime zijn kans. Hedenmorgen had de plechtige inwijding en opening plaats van de nieuwe bewaarschool van de St. Lidwina-parochie, Mentawistraat 39, Haarlem-Noord. In de parochiekerk werd om 9 uur een H. Mis opgedragen door den Zeereerw. heer L. J. Schalke, pastoor van de parochie, waarbij de Eerw. Zusters en de kleuters van de nieuwe bewaarschool tegenwoordig waren. In een der lokalen verrichtte pastoor Schalke vervolgens de kerkelijke ceremonieën van de inwijding, waarna hij een woord van welkom richtte tot de (zeer vele) aanwezigen, in het bijzonder tot den Zeereerw. heer pastoor A. P. van Eden, den Weleerw. heer Kapelaan J. D. Sistermans en de Moeder Overste van huize „Alverna", tot de heeren A. J. Loerakker, lid van de Tweede Kamer, W. J. B. van Liemt, wethouder, J. A. Pijzelmans, hoofdcommies van de afd. onderwijs ten stadhuize, aanwezig na mens den verhinderden wethouder van onder wijs, voorts tot de heeren C. Wolff en H. J. Kuiper, leden van den Haarlemschen gemeente raad, H. v. d. Weijer, inspecteur van het L. O. en G. Wentink, oud-inspecteur, tot leden van kerk- en armbesturen, hoofden van scholen, den archtect, den heer A. E. J. van Driel, de aannemers de fa. Cobelens en anderen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de ge schiedenis van den bouw der school en de moeilijkheden, welke daarbij overwonnen moes ten worden. De oorspronkelijke plannen werden eerst door de gemeente en toen door de kerkelijke over heid in verband met de tijdsomstandigheden afgewezen, maar tenslotte slaagde het kerkbe stuur er in dit bescheiden, maar prachtige schoolgebouw te stichten. In het bijzonder memoreerde spr. de mede werking van het overleden lid van het kerk bestuur, den heer Goemans, en dankte archi tect, aannemer en opzichter voor de buitenge wone wijze waarop zij deze school gebouwd hebben in de meest prettige samenwerking. Spr. prees de school, haar inrichting en speelplaats in treffende bewoordingen en ver welkomde de Eerw. Zusters Franciscanessen van Salzkotten, die deze school leiden. Hartelijk dank bracht spr. deze zzusters voor hetgeen de parochie reeds aan haar te danken heeft voor haar ijver en toewijding aan het onderwijs en hoopte dat God Zijn zegen ook over deze school zal uitstrekken. Spr. besloot met de hoop uit te spreken, dat in de parochie eens een volledige school zal gesticht worden. (Applaus). Hierna bezichtigden de aanwezigen de school, welke uit twee leslokalen en één speellokaal bestaat, die zeer aardig zijn aangekleed. De school is eenvoudig en practisch inge richt en bezit vele leuke leer- en speelmidde- len. Het is voor de kleuters daar werkelijk een paradijsje! Autoriteiten spreken. In de pastorie sprak de heer W. J. B. van Liemt vervolgens een woord van gelukwensen tot pastoor Schalke voor het bereiken van diens ideaal, n.l. den bouw van de school. Spr. er kende, dat wenschelijker ware geweest als deze school niet zoo had moeten beperkt worden en spr. hoopte dan ook, dat de financiën het eens zullen toelaten dat de school vergroot kan worden. De heer H. v. d. Weijer, inspecteur van het L. O., die evenals de heer van Liemt niet in officieele qualiteit aanwezig was, kaatste de vriendelijke woorden, welke pastoor Schalke tot hem gericht had terug en betreurde het even eens dat deze school slechts de kinderen tot den leeftijd van 5 jaar kan opnemen. Spr. fe liciteerde pastoor Schalke met het tot stand ko men van de school en hoopte dat pastoor nog eens de school zal kunnen uitbreiden. Gods zegen moge op deze school rusten, be sloot spr. De heer Weustink feliciteerde eveneens pas toor Schalks, vooral met het feit dat de school tot stand gekomen is door liefde en offers. Spr. had zich verwonderd over de weinige gelden, waarmede deze school gebouwd is en herinnerde er aan, dat eertijds een voorbereidende school gebouwd- is met het geld, waarvan tien van deze scholen gebouwd kunnen worden. Spr. feliciteerde tenslotte nogmaals den her der van de parochie voor de wijze waarop de school tot stand is gekomen, want, aldus spr., offers en liefde zijn haar bloei en haar groot heid. Ook de heer A. J. Loerakker sprak als pa rochiaan een woord van hartelijk gelukwensch en zeide, dat het zeer toe te juichen zal zijn als deze school uitgebreid zal kunnen worden. Het is wonderbaarlijk, aldus spr., hoe pastoor Schalke met zoo weinig middelen zóóveel heeft tot stand gebracht. Spr. besloot tenslotte met de beste wenschen voor de uitbreiding der school. (Ongecorrigeerd.) Hedenmorgen kwart voor zeven ontving de politie bericht, dat tusschen Zaterdagmiddag en het uur van aangifte was ingebroken op een houtwerf aan den Spaarndammerweg. De dader(s) had(den) zich toegang verschaft door over het hek te klimmen en nadat een ruitje van een kantoortje gebroken was, werd de spanjolet geopend. Na het kantoortje doorzocht te hebben waar geen buit aanwezig was is (zijn) de ongenoode gast (en) weer verdwenen. Te dezer 6tede is opgericht een gemengde zangvereeniging „Arti et Religioni". Het ambtenarengerecht heeft heden onge grond verklaard het beroep van den agent van politie J. Smit te Noordwijk, die uit den poli tiedienst is ontslagen wegens ongeschiktheid (onder meer gelegenheid geven aan stakers om op het politiebureau te telefoneeren). Zondagmiddag zijn negen personen, o.w. vier Amsterdammers, verbaliseerd doordat zij op den openbaren weg plaatsbewijzen verkochten voor den voetbalwedstrijd HaarlemAjax. Graalhuis St. Veronica, Emmastraat. Hieronder volgen enkele clubs, cHe graag nog wat leden er bij hadden: Maandag: Zang. Woensdae: Reidansclub. Donderdag: Tooneelclub. Graalhuis St. Jeanne d'Arc, Spaame 29. Maandag. Er is op dezen avond 'n mando line-club opgericht. Wie sluit zich er bij aan? Voor de Graalleden van de Spaame-kerk ver vallen de clubs op Donderdag- en Vrijdagavond, wegens het Triduum der Maria-Congregatie. Hockey-club. We moeten nog een paar leden zien te winnen enwe beginnen. Graalhuis St. Stanislaus Kostka, Middenw. 116. Maandag. Eerste afdeeling Tumclub, voor meisjes beneden 13 jaar van 67 uur en de Dames-afdeeling van 810 uur. Wat is het met heerlijk om ééns in de week te turnen! 't Maakt je gezond en lenig. Is het niet iets voor U, om er U bij aan te sluiten? Ook is er op dezen avond een naaiclub voor leden tot 16 jaar. We kunnen nog best een paar handige meisjes gebruiken hoor! De Armennaaiclub voor dames boven de 18 jaar is van Donderdagavond verzet op Woens dagavond. Op Woensdag hebben wij een declamatie- en tooneelclub. Wie hier maar eenigszins voor voelt, is van harte welkom! En wetenjullie allemaal wel, dat er een Esperanto-club is? Met deze wereldtaal te kennen, komen we in de Graalbeweging een heel eind vooruit. Wie wil er helpen en deze taal machtig worden? Evenzoo met de Engelsche club, die op Vrij dagavond bijeenkomt. Algemeen Nieuws. We hebben een Graalzangkoor. Ook de zang moet op hooger peil gebracht worden, daarom Graalleden van heel Haarlem, als je de gave hebt om goed te kunnen zingen, kom Vrijdags op het Spaame en sluit je bij 't Stedelijk Zang koor aan! Zaterdag. Alle leden zonder uitzondering komen contributie betalen vanaf 36.30 uur en van 7uur. Wie onmogelijk kan, mag na de Hoogmis betalen. Donderdag. Propagandaclub-vergadering om 8 uur. Ieder neemt een potlood en papier mee. Vrijdag. De reidansclub voor meisjes tot 15 jaar is van 8 uur verzet op 7.30 uur. Excelsior! Een dochter van mevrouw Roberti, de beken de circusdirectrice, heeft geruimen tijd geleaen in een conflict van den majoor der rijksveld- wacht in de Haarlemmermeer 'n sabelklap op c"en rug gekregen. Het meisje heeft daarvan steeds hinderlijke gevolgen ondervonden, speci aal wanneer zij in het circus moest optreden. Thans meldt „Het Volk", dat mejuffrouw Ro berti in het katholieke ziekenhuis te Zaandam is opgenomen, omdat geneeskundig ingrijpen in verband met een dreigende verlamming niet mocht uitblijven. BATAVIA, 16 Oct. (Aneta). In het centrum van de stad brand den 90 huizen af, waardoor 1000 personen, waaronder vele Batak kers, dakloos zijn. Het hrand-hulp-fonds deelde rijst uit en zorgde voor de voorloopige huisvesting der slachtoffers. Bestuur R. K. Grafi- R. K. Bevolkingsbureau, Tot Woensdag wordt in het R. K. Lyceum een tentoonstelling gehouden op biologisch ge bied. Morgenmiddag van half vijf tot half zes is zij voor ouders der leerlingen en andere belangstellenden te bezichtigen. Op het politiebureau in de Smedestraat heeft zich de 23-jarige zwerver W.D.J.K. aangemeld. Hij vertelde, dat hij op 2 October op de Kam pervest een fiets, had gestolen. Het plaatje hier van had hij in Amsterdam verkocht en de fiets daar in een stalling gezet. De rechterche stelt een onderzoekin. Een droevig geval van fosfoorvergiftiging heeft zich Zaterdag JJ. in het gezin van de J. wonende de La Reiweg te 's Gravenhage voor gedaan. Op dokters voorschrift moesten de kin deren en den heer van de J. levertraan met fosphoor innemen. De levertraan werd in een apothekerswinkel gekocht, doch een familielid, die als verpleegster werkzaam is, Beloofde voor de forsphoor te zullen zorgen, welke zij bij een chemicaliëngroothandel te 's Gravenhage in haar kwaliteit van verpleegster bestelde. Deze bestelling werd telefonisch opgegeven en daarbij heeft zich een vergissing voorgedaan en is een aantal grammen in stede van het voorgeschreven aantal milligrammen afgele verd. Deze hoeveelheid werd door de levertraan gemengd en daardoor werd den kinderen een duizendvoudige dosis fosfor toegediend. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke noodlottige vergissing niet zonder gevolgen kon blijven. De beide kinderen werden in zorgwekkenden toestand naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Daar is het 4 -jarig zoontje aan de gevolgen overleden. Het tweede kind is eveneens ernstig ziek, maar men hoopt, dat dit, een 2-jarig jongentje, in het leven gehouden kan. worden. De politie stelt een onderzoek in, in hoeverre hier van schuld sprake is. Daartoe is het lijkje in beslag genomen. Wel staat echter vast, dat van kwaadwillig heid geen sprake is. De verpleegster, door wier bemiddeling de fosfor is besteld, is radeloos en verkeert in overspannen toestand. In hoeverre de telefonische bestelling niet goed verstaan is, wordt thans nader onderzocht. (Ongecorrigeerd.) Sociëteit „St. Bavo" sche Bond, 8 uur - 8 uur. Stadsschouwburg „Kinderen van ons Volk", kwart over 8 uur. Rembrandt-theater „Walzerkrieg" en The Dewills, 7 en 9.15 uur. Palace „The big Broadcast" en „Bel-Argay", 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „De wereld zonder mannen" en Paul Duval's dans-intermezzo, 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Grossiers kleinhandel, 8 uur Woningbouwvereniging „De Spaarne- stad", 8 uur Bestuur Melkhandel „St. Jo zef", 8 uur „St. Caecilia", 8 uur R. K. Bouwvakarbeiders, 8 uur Rechtskundig Bu reau, half 9 Vertrouwensmannen spoorweg personeel, 8 uur Cursus R. K. Volksbond, 8 uur. St. Francisca Romana Liefdewerk Kouden- horn 34 Tentoonstelling 35 en 8half 11 uur. Stadsschouwburg Abonnementsvoorstelling Ver. Rott. Hofstadtooneel Leontientje, kwart over 8. Rembrandt-theater „Walzerkrieg" en The Dewills, 7 en 9.15 uur. Palace „The Big Broadcast" en „Bel-Ar gay", 7 en 9.15 uur. Luxor „De Wereld zonder Mannen" en Paul Duval's Dans Intermezzo, 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. Simons. Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Kraam verzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd Kinderhuisvest 25 rooö Spreekuren: Dinsdag van 23 uur Kinderhuisvest 25 rd.; Donderdag van 23 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond van 7—7.30 uur Clubnuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 iur Kinderhuisvest 25 rood R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes. lederen dag 10—12. 24, 8—9 uur Zaterdag 10—12 uur Adres: Bloemhofstraat 1. Haar.- lem Tel 11671. Hoewel men in verband met Duitschlands uittreden uit de ontwapeningsconferentie en uit den Volkenbond misschien had verwacht, dat de voorbeurs er heden bijzonder door zou worden beïnvloed, hield de markt zich kalm en heerschte er geen agitatie. Wel was de stemming voor de Young-leening flauw Dij een verlies van 3 pet. op 42 'A pet., maar ove rigens gaf de markt blijk van vertrouwen in de toekomst. Men was namelijk van meening dat, in verband met Duitschlands stap, de ontwapeningsconferentie, die zoo lang wordt slepende gehouden, eerder tot oplossing zal komen en werd hierin gesterkt door de be richten, volgens welke, in verband met Hitler's vredelievende rede, zich niet alle deuren zul len sluitende voor verdere onderhandelingen. Het publiek kwam met geen materiaal aan de markt en beroepshandelaars gaven een stukje af. Koninklijke Olie stelde zich 1 pet. lager op 170 >4, Unilever verloor 1)4 pet. op 84 en HVA 2 pet. op 170. Philipslampen werden 201 pet. ex-uitkeering verhandeld (25 pet.), het- geen neerkomt op 175 pet. Het slot was Zater dag 178)4, dus was de stemming zwakker. Voorts werd in Amerikaansche waarden iets verhandeld, waarbij voor Steels 30)4, Beth. Steel 22)4 en Anaconda's 9)4 golden; vrijwel alle onveranderde koersen. Van de valuta's waren Dollars en Ponden zeer vast respect. 175180 (170%) en 7.92— 7.96 (7.79%), maar voor Marken was de stem ming gedrukt 58.9059.15 (59.19). Naar men ons mededeelt is de heer Mooy, Lijsterstraat 24, alhier, geen secretaris meer van de afd. Haarlem van de Vereeniging tot bevordering der belangen van T.B.C.-patiën ten in Nederland. Getrouwd: 14 October: H. Engel en F. H. H. O. Nilant. Geboren: 12 Oct.: E. W. Otte—Möbius, z.; 13 Oct.: C. C. M. Feringade Keulenaar, z.; E. S. Verkerk—Lehner, d. Overleden: 13 Oct.: A. Verhagen, 71 j„ Uit den Boschstraat; T. de RooijLodder, 66 j., Vis- scherseinde; 14 Oct.: C. H. Kroon van Diest Sebil, 76 j., Javastraat. Nederl. Staatsleer.prijshoudend Gemeenteleen kalm Youngleening flauw ~"hilips vast 'Jnilever luier 4 kit luicr Koninklijke zwak HVA «vak Rubber ^k rabak 4merik. waarden ....prijshoudend MAANDAG, 16 Oct. Vorige slotkoersen. Heden ™<5en 7 69s/4 erlijn 59.19 'arijs 9.71% 3russel 34.55 Zwitserland 48.07% 48.05 I Weenen Kopenhagen 34.85 Stockholm 40.20 Oslo 39.20 New York (cable) 1.70s/* Rome 13.02% Praag 7.35 Madrid 20.75 7.94 59.02% 9.70% 34.55 35.50 41.00 40.00 1.77% 13.05 7.35 20.75 Een vaste ijsbaan Vergadering IJsvereeni- ging „de Volharding". Zooals wij een dezer da gen reeds ..ericht hebben, is de commissie tot stichting van een vaste ijsbaan er in geslaagd beslag te leggen op een uitstekend terrein en in een gisteravond gehouden vrij goed bezochte ledenvergadering is de beslissing gevallen om de plannen, in een uitvoerig door deze commissie saamgesteld rapport aan te nemen. Om ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer L. Kooijman, de vergadering, de goede opkomst der leden toeschrijvende aan de nieuwe perspec tieven van de vereeniging. De secretaris der vaste ijsbaancommissie, de heer G. J. Arnold, zette in een lijvig rapport uiteen de voorbereidende werkzaamheden. Een uitvoerige discussie volgde over het aan nemen van leden en de kosten van het lidmaat schap van nieuwe leden. Besloten werd om hen, die zich nog vóór 1 December a.s. als lid opgeven, de gewone con tributie van 1.50 te laten betalen. Na dien datum zal dit voor dit seizoen 2.50 zijn. De regeling van de prijzen voor kinderkaarten van leden zal aan het bestuur overgelaten worden. Uitvoerige besprekingen volgden over de vraag of ook niet-inwoners lid konden worden, of dat aan niet-inwoners van Heemstede seizoenkaar ten of donateurskaarten met toegang tot de baan zouden worden verstrekt. Dit onderwerp werd tenslotte aangehouden tot een volgende vergadering, omdat toch spoedig nog een ver gadering zal moeten volgen als het bestuur de finitief weet wat de overige kosten van de in richting der baan zijn, waarvan de leden dan voor die verschillende uitgaven hun sanctie moeten verleenen. Vervolgens Werd door eene commissie een uit voerig rapport uitgebracht over onregelmatig heden, welke zouden hebben plaats gehad bij de in den laatsten winter gehouden wedstrijden om het kampioenschap hardrijden der vereeni ging. Een voorstel der commissie om de beiden in deze zaak betrokken leden voor 5 jaar te royee- ren, werd met algemeene stemmen aangenomen. Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101.% 4% Nederland 1916 102% 4% Nederland 1917 101% 4 Nederland 1933 993/* 4% N. Ind. 1926 AB 871/* 4% N. Ind. 1931 5% Youngleen. 1930 45% 101% 102% 101% 99% 87 87 4 Is/* Banken Koloniale Bank 50 Indische Bank 49% Cert. Handel-Mij46% Industrieën Unilever 85% Calvé Delft 55% Alg. Kunstzijde 24% Van Berkel's Pat15% Nieuwe Philips 178% Küch. Accoustiek 1% Ned. Ford 132% Industr. Buitenland Anaconda 50 40% 46% 84 54% 24 15% 107 1% 131 U. S. Steel U. S. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw 9% 9% 22% 22% 13 12% 30% 30% 7 12% 12% 17% 17% 10% 10% 131 130 114 114 Petroleum Kon. Olie 171% 169% Gaboes 13 13 Perlak 9o.% 96 Peudawa 5% 5 Vorige slotkoersen. Heden Continental Oil 11% llVs Shell Union OU 5% Rubber A'dam Rubber 92% 97 Bandar 71 Deli Batavia Rubber 40 39 Serbadjadi 27 26 SUau 27 26% V. I. G. 046% 46 Allied i7, Intercontin. Rubber l/v /a Scheepvaart Java Ch. Japan 22% 22 2 2 1 1 8 8 46% 46% Suiker H. V. A172% Jav. Cultuur 93% N. I. S. U Vorstenlanden 2^% Actions idem 15.2o Tabak Deli Batavia 117% Oude Deli HOM Oostkust I® Senembah 128% Spoorwegen Union Pacific 75% Wabash 2% Erie 11% Kansas City South 9% South. Railw17% Chic. Milw4% MaxweU L. Gr15% 169 93 61% 25% 15.00 117 108% 19 127 78 2% 12 9 17% 4Vs 15 Ex-dividend

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2