Excessen weren en afsnijden Suikerleed De overname van rundvee RADIO-PROGRAMMA CONFLICT TEN EINDE? MAANDAG 16 OCTOBER DE WIJZIGING DER AMBTENARENWET Geen starre, doodende uniformiteit Dinsdag 17 Oct. 1933 Arbitrage aanvaard In tien gemeenten Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer Wat is een exces? Geen verhooging VELE HUIZEN EN SCHUREN IN VLAMMEN Geen persoonlijke ongelukken DE MERAPI-UITBARSTING Onderzoek ter plaatse FRAUDE TE HANNOVER Door Nederlandsch consul? DE VLIEGRAMP TE LIENDEN Bezoeken van rouwbeklag MIJNWERKER GEDOOD DE VEILIGHEIDSLAAN DER K.N.A.C. Officieele opening op Maandag a.s. te 9 uur TEXTIELNIJVERHEID IN NED.-INDIË Uitzending van ambtenaren ONTBOSSCHING IS EEN GEVAAR Maatregelen bij de Cheribonsche rivieren R.K. WASCHINDUSTRIEELEN Rede van prof. Volmer BALANCEERPARTIJTJE MET ZIGEUNERS Heen en weer de grens over MINISTER DECKERS OP INSPECTIE Bezoeken aan Rotterdam en omgeving DE NIJVERHEIDSRAAD Overdracht van 't voorzitterschap Kippen- en eendenhoudery De Mij. „Zaanland" is thans bereid de exploitatie van haar net aan het P.E.N. over te dragen VIJFTIG JAAR JOUR NALISTIEK De Nederl. Journalistenkring De politie te Nijmegen Levering aan de Crisis-Rundvee- Centrale van drachtige dieren AUTO ONTVREEMD TE HOOGMADE De daders in België gearresteerd Koninklijke belangstelling Pauselijke belooning Verschenen is de memorie v. antwoord op het voorloopig verslag over het wetsontwerp Wijzi ging en aanvulling van de artikelen 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929. De regeering ziet in het geheel van regelingen ten aanzien van het Overheidspersoneel ver schillen, die niet kunnen worden verklaard en gerechtvaardigd op grond van uiteenloopende plaatselijke toestanden. Er zijn excessen waar te nemen, die geen onderdeel hebben kunnen uitmaken van het beeld, dat den wetgever in dertijd voor oogen stond bij het leggen van den grondslag voor een in groote trekken sluitend geheel van rechtspositie-regeling. Is nu met de voorgestelde wijziging het oor spronkelijk stelsel van de Ambtenarenwet 1929 verlaten? De regeering meent dit te mogen ent- kennen. Hooewel het nimmer in de bedoeling heeft gelegen, door de invoering van de Ambte narenwet te komen tot een starre en volslagen uniformiteit van regeling, mag niet worden voorbij gezien, dat steeds in de wet een tendens heeft gelegen tot het bereiken van een eenheid, met inachtneming van een zoodanige differen tiatie, als de verscheidenheid van diensten of het lokaal karakter der regeling zou vorderen. In die richting bouwt het wetsontwerp voort, door de middelen te scheppen, waarmede kan worden voorkomen, dat de rechtspositie-rege ling van het personeel van eenig Overheids lichaam opmerkelijke en te belangrijke verschil len vertoont met die van het Rijkspersoneel of van het personeel van soortgelijke publiekrech telijke lichamen, welke niet door verschillen in omstandigheden worden gerechtvaardigd. De regeering stelt zich de werkzaamheid der regeering, is het ontwerp wet geworden, voor op den voet van het volgende: Bij het bestaan van 11 provinciën, 1076 ge meenten en eenige duizenden waterschappen, veenschappen en veenpolders is het uiteraard onmogelijk, de rechtspositieregelen, door al deze lichamen voor hun personeel getroffen, op één maal te bezien. Zulks acht de Regeering ook niet noodig. Immers haar doel is slechts, exces sen te weren en af te snijden. Van een exces meent zij te mogen spreken ingeval een door geenerlei omstandigheid gemotiveerd oof ge- rechWSüftïdfgö, bhredelijk verschil ïn de rechts positie, meer in het bijzonder ten aanzien van de salarieering, van Overheidspersoneel wordt aangetroffen. De bemoeiing der Regeering, welke zich voor stelt successievelijk alle regelingen te bezien, zal dan ook slechts incidenteel plaats vinden. Het advies van Ged. Staten in de wet ver plicht te stellen meent de regeering te moeten ontraden. Zulks zou het betrachten van den soms vereischten spoed kunnen belemmeren. Ook eene bepaling, welke waarborgt, dat de ge meentebesturen hun standpunt behoorlijk kun nen toelichten, komt de regeering overbodig voor. Blijft een bestuur ook na het met de regee ring gevoerd overleg weigerachtig om de door de regeering noodig geachte wijziging of aan vulling in de regeling aan te brengen en acht de regeering ook na de voorlichting van Gede puteerde Staten en voormeld bestuur deze niet temin noodig, dan geschiedt deze wijziging of aanvulling door de Kroon. Geenszins ligt het in het voornemen der regeering om door deze haar te verleenen bevoegdheid tot ingrijpen te geraken tot eene starre, doodende uniformiteit, tot een algemeen stelsel van bezoldiging van het Overheidspersoneel in zijn geheelen om vang. Als een zeer ernstig bezwaar moet volgens de bestrijders van het ontwerp worden beschouwd de omstandigheid, dat aan de regeering groote bevoegdheden worden verleend, zonder dat dé Volksvertegenwoordiging in staat zal zijn een deugdelijke controle te oefenen op de wijze, waarop daarvan gebruik wordt gemaakt. De regeering deelt deze meening niet. Eer omgekeerd is het, zooals terecht door andere leden wordt opgemerkt, als een voordeel te beschouwen, dat het, inder de vigueur van het gewijzigd ontwerp, aan de Volksvertegenwoordiging mogelijk zal zijn, haar gewone controleerende taak ten aan zien van de daden der regeering, met de gebruikelijke middelen, thans ook tot de rechtspositieregelingen der lagere openbare organen uit te strekken. Het ligt niet in de bedoeling bepaalde normen vast te stellen, waaraan de be sturen der lagere organen zich zouden heb ben te houden. De vraag, of de regeering bij haar ingrijpen ook zal overgaan tot het bevorderen van ver- hoogingg van door haar te laag geachte sala rieering, wordt in beginsel niet ontkennend be antwoord, alhoewel in dezen tijd van dalende conjunctuur en daarmede gepaard gaande nog steeds voortdurende daling van het algemeen loonpeil, te dezen aanzien minder spoedig van een exces zal kunnen worden gesproken. Door vele leden wordt een overgangsbepaling wenschelijk geacht ten behoeve van de op het tijdstip van het in werking treden der wet in dienst van eenig lager orgaan zijnde ambtena ren is te verwachten, binnen zekere grenzen beperkt blijve. Te dezer zake moge worden op gemerkt, dat tegen een te groote en te plotse linge vermindering van levenspeil van het Overheidspersoneel moet worden gewaakt. De regeering is voornemens, ingeval daaraan be hoefte ontstaat, een regeling voor den over gang te bevorderen. Bij de uitvoering der wet zal aandacht wor den geschonken aan den wenk van de leden, die in het bijzonder aandrongen op het tot stand brengen van een algemeen geldende sa larisschaal voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers. De regeering is voornemens deze zaak in nadere overweging te nemen, al mogf reeds' thans worden opgemerkt dat op dit terrein niet in de eerste plaats de groote ver schillen liggen, die tot het ontwerpen van deze voordracht hebben aanleiding gegeven. Als een pijnlijke verrassing bij hun ont bijt zullen vele van onze lezers uit ons blad van Zaterdag vernomen hebben, dat de suiker, waarmee zij juist hun kop je koffie oi thee meer aantrekkelijk hadden gemaakt, met ingang van morgen 40 pet. zwaarder zal worden belast dan tot nu toe. Dat dus een van hun dagelijksche levensbe hoeften weer duurder wordt. Ondanks alle be loften van de regeering om het levenspeil dat zijn de prijzen tegelijk met de salaris sen te doen dalen! En zooals het met de suiker gaat, zoo gaat het met het rundvleesch ook! Daar komt 20 pet. crisisaccijns op. Zoodat onze gezinnen langzamerhand meer en meer het gevoel krijgen in een tang te zitten. Vader verdient minder 'en moeder moet meer uitgeven. Dat géit toch zoo niet langer! En bovendien: Als men nu maar het idee kon hebben, dat met die hoogere prijzen andere menschen weer geholpen waren of als men maar wist, dat de nationale welvaart erop vooruit ging, wanneer men die nieuwe offers brengt! Maar jawel! Ook dét staat lang niet vast. Zien we bijvoorbeeld wat er met de suiker is gebeurd. De beetwortelverbouwers klaagden omdat zij niets konden uitvoeren. De regeering gaf hen steun door prijsverhooging. Met het gevolg, dat de beetwortelverbouwers méér gingen pro- dnceeren, omdat zij meer winst dachten te krijgen. Zij rekenden buiten den waard: dat is buiten het consumptievermogen van Neder land. Er kwamen veel te veel suikerbieten op de markt een millioen zakken bleef over. Toen was het opnieuw klagen. En opnieuw steunen. En opnieuw uitbreiden. Dit jaar is de oogst wéér 300.000 zakken grooter dan verleden jaar. En dat blijft eenvoudig over daar gebeurt niets mee. Dat is teveel. Wij draaien dus in een kringetje rond van klagen steunen uitbreiden en dan weer opnieuw klagen steunen uitbreiden. Zoo krijgen wij nooit een redelijke beper king van de suikerproductie. Juist het tegen deel! En om deze dwaze steunmethode moet de schroef voor onze gezinnen weer wat sterker worden aangedraaid, moet de tang van da lende inkomsten en stijgende uitgaven weer wat krachtiger worden dichtgeknepen, moet de buikriem nauwer worden aangehaald. Een pijnlijke verrassing inderdaad! PADANG, 14 Oct. (Aneta.) Een groote brand verwoestte te Kinari, afdeeling So- lok, tien adathuizen, vier kleinere huizen en 21 rijstschuren, waarin 1200 pikol rijst. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De oorzaak is onbekend. DJOKJAKARTA, 14 Oct. (Aneta.) Dr. Stehn, de leider van het vulcanologisch onderzoek, stelde na een onderzoek ter plaatse vast, dat op de Zuidhelling van den Merapi over het algemeen niet zooveel nieuw materiaal is neer gekomen als aanvankelijk werd gevreesd. Bo ven de Kali Gendol is weinig zand, doch zijn wel eenige steenen neergekomen. Boven de Kali Koening is practlsch niets neergekomen, hetgeen een groote geruststelling is voor de ondernemingen in het Oostelijk deel van Djok jakarta. Naar het Wolffbureau uit Hannover bericht, is tegen 'n borgstelling van 50.000 R-M. de vroe gere Nederlandsche consul en directeur van de BrunswijkHannoversche Hypotheekbank T., die eenige weken geleden als verdacht van onregelmatigheden gearresteerd werd, uit het voorarrest ontslagen. De Fransche gezant baron de Vitrolles heeft Vrijdagmiddag vergezeld van kapitein d'Alès, toegevoegd aan den Franschen Militairen at taché alhier, ten departemente een bezoek af gelegd ten einde den Minister van Defensie deelneming te betuigen met de vliegramp te Lienden. Zaterdagochtend heeft de Egyptische gezant, Mourad Mamel Bey eveneens een bezoek van rouwbeklag aan Minister Deckers gebracht. Vrijdagavond is in de ondergrondsche werken van Staatsmijn „Emma" de 25-jarige onge huwde houwer J. B. Stuyts door vallend ge steente getroffen en zwaar gewond. Hij is en kele uren later in het St. Joeeph-Zlekenhuis te Heerlen overleden. HUIZEN, (1875 M.) 8.00 Morgenconcert K.R.O. 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Godsdiensteig halfuurtje door pastoor L. H. Ferqquin 12.00 Politie berichten 12.15 K.R.O.-orkest o.l.v. Marinus van 't Woud I.45 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 2.00 Vrouwenuürjte 3.00 geva rieerd solistenprogramma H.I.R.O. 4.00 5.10 uur K.R.O. 5.10 vervolg concert 6.40 Esperantocursus 7.00 Politie berich ten 7.15 Katholieke R.V.U. 7.35 gra mofoonmuziek 7.45 Verbondskwartiertje 8.00 Gramofoonmuziek 8.05 aansl. met den Stadsschouwburg te Amsterdam II.15 Weensch Radio Octet, o.l.v. Schmet- terling. HILVERSUM (296 M.) 8.00 Tildsein en Avro-gramofoonmuziek 10.00 Morgenwij ding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Orgelconcert door Piet van Egmond 11.00 Kook- en Bakpraatje door mevr. R. Lotge- ring-Hillebrand 11.30 voortz. Orgelcon cert door het omroeporkest o.l.v. Nico Ger- harz: tusschenspel van accordeonmuziek 2.15 Rustpoos voor het verzorgen van den zender 2.30 Omroeporkest 3.00 Knip cursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees 4.00 pianoreciteal door Teun Don 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. Jacob Hamel 5.00 „Voor kleinere kinderen", door mevr. Antoinette van Dijk VPRO 5.00 Bijbel- vertellingen AVRO-Radio Volks-Univer- siteit 7.00 Zangvoordracht door Hans Gruys 7.30 Engelsche les voor gevorder den door Fred Fry 8.00 Tijdsein en Pers berichten van het Persbureau Vaz Dias 8.05 Hans Schnidler en zijn orkest 8.25 "De Facetten van het orgel" gramofoonmu ziek 9.30 AVRO-Radio-tooneel„Waarom zwijgt Margaret Hamilteon" 10.15 Hans Schnedleren en zijn orkest 11.00 Nieuws berichten van het Persbureau Vaz Dias 11.15 gramofoonmuziek: gevarieerd Dans- programma. LUXEMBURG. (1191 M.) Belgische avond; concert voor piano en orkest 8.40 Orkestconcert 9.20 Kamermuziek 9.40 Orkestconcert 10.50 Dansmuziek. KALUNDBORG (1153 M.) 11.20 Strijkor kest o.l.v. A. Bendis 2.20 Carl. Rydahl's orkest 7.20 Fransche balletmuziek door het omroeporkest o.l.v. Emile Reesen 10.30 dansmuzi-'- -'oor de band van Restau rant „Nimb" o.l.v. Jens Wamy. BRUSSEL (5.09 M.) 12.20 Gramofoon muziek 12.40 Pianorecital 1.05 Gra mofoonmuziek 1.30 concert door het kleine orkest van het N. I. R. onder lei ding van P. Leemans 5.20 Concert door het omroeporkest o.l.v. Arthus Meulemans 6.35 gramofoonmuziek 6.50 Cello recital 8.20 Concert door het omroep- symphonieorkest o.l.v. Arthus Meuelmans 10.05 cellorecital. BERLIJN (419 M.) 3.50 Dansmuziek 5.20 Gramofoonmuziek 8.30 omroepor kest 11.20 Concert. HAMBURG (372 M.) Populaire -mu ziek 1.30 Gramofoonmuziek 3.20 Con cert 5.20 Dansmuziek 9.40 Concert door het Norahorkest o.l.v. José Eiben- schutz. LANGENBERG (472 M.) 12.55 Populair concert o.l.v. Gustav Görlich 2.10 gra mofoonmuziek 3.20 Concert 5.05 Gramofoonmuziek 8.40 Concert door het orkest van den Westduitschen omroep on der leiding van Kühn. DAVENTRV (1554 M.) 12.20 Orgelconcert 12.50 Concert door het Paramount Astoria- orkest o.l.v. Anton 1.50 Concert door het Midland Studio-orkest o.l.v. Frank Cantell 4.50 Concert -7.40 Concert door het B. B. C. orkest 9.40 Luisterspel 11.00 Lew Stone en zijn Band. PARIJS Eiffel (1446 M.) 8.05 Gramo foonmuziek. PARIJS (1725 M.) 8.05 Gramofoonmu ziek i 12.20 idem -1.25 Gramofoonmu ziek 7.10 idem 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Gramofoonmuziek. MILAAN (331 M.) 4.30 Dansmuziek 6.00 Gramofoonmuziek 7.00 Gramofoon muziek 7.50 Operetteuitzending. ROME (441 M.) 4.35 Orkestconcert 7.35 Gramofoonmuziek 8.05 Concert. WEENEN (517 M.) 9.35 Populair concert. WARSCHAU (1411 M.) 5.40 Populair con cert 7.20 Populair concert door het om roeporkest o.l.v. St. Nawrot -8.35 Lithau- sche muziek; omroep orkest o.l.v. J. Osmin- ski 9.45 Dansmuziek. BEROMUNSTER, (460 M.) Concert door het omroeporkest 7.35 Vocaal con cert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De ter gelegenheid van de Veiligheidsweek der Koninklijke Nederlandsche Automobiel- Club aan de Boorlaan bij het Malieveld te 's Gravenhage ingerichte Veiligheidslaan zal Maandag a.s. des morgens te 9 uur ingebruik worden gesteld. De burgemeester van 's Graven_ hage, Jhr. Mr. Dr. Bosch ridder van Rosenthal, heeft zich bereid verklaard de laan officieel te openen. De K.N.A.C. wekt allen, die belang stellen in de veiligheid van het verkeer, op bij deze ope ning tegenwoordig te zijn. Zjj verwacht, dat vele automobilisten door hun auto's op de verschillende proevingsinstal. laties te laten onderzoeken, ook daadwerkelijk zullen bewijzen, dat zij alles in het werk willen stellen om een veiliger verkeer te verkrijgen. Naar Ned.-Indië kunnen eenige personen worden uitgezonden ter benoeming daar te lande tot ambtenaar 3e klasse voor de textiel nijverheid. Bezoldiging f 300 tot f 600 's maands, waarop thans 17 pet. wordt gekort. Overtocht naar Indië 3e of 2e klasse (afhankelijk bedrag aanvangsbezoldiging) Uitrustingspremie f 1000; gehuwd bij vertrek f 1500. Bootsalaris f 200 of f 250 's maands, waarop eveneens korting van 17 pet. Nadere bijzonderheden bevat de Staatscou rant. Sollicitaties (ongezegeld) vóór 1 November a. s. te zenden aan het Commissariaat voor In dische Zaken (afdeeling B, eerste Bureau) bij het Departement van Koloniën, onder overleg ging van afschriften van diploma's en getuig schriften, van een beschrijving van opleiding sn levensloop, zoomede van een volledige opgave der voorpraktijk. SOEMEDANG, 14 Oct. (Aneta.) De Gouver neur van West-Java leidde gisteren oriëntee- rende besprekingen met het Europeesche en Inlandsche Bestuur en houtvesters, ter bestrij ding van de gevaren van ontbossching van den bovenloop der Cheribonsche rivieren. Bij deze besprekingen werd de aanplant van vruchtboomen op groote schaal bepleit. De instelling van een permanente commis sie, omvattend het Binnenlandsch Bestuur, het Boschwezen, de Landbouwvoorlichting en de Irrigatie, werd noodzakelijk geacht. De R. K. Ned. Bond van Waschindustriee- len heeft Zaterdagmiddag in het Zuid-Holl. Koffiehuis te 's Gravenhage een vergadering gehouden, waarin als sprekers optraden de heeren prof. J. G. C. Volmer over het onder werp: „Men moet aanvoelen, dat eigenbelang reclame veieischt", L. Harpman uit Maastricht over „de gunstige werking der collectieve pro paganda op de individueele reclame" en J. Kamerbeek, reclame-expert, over de dagblad reclame. De voorzitter, de heer Hoes, opende de ver gadering en sprak namens de aanwezigen ge- lukwenscnen uit tot den geestelijk adviseur, rector Kok, die onlangs zijn zilveren priester jubileum vierde. Spr. gaf voorts een overzicht van de saneeringspogingen, den laatsten tijd gedaan. Prof. Volmer zette in zijn causerie uiteen, dat de ontwikkeling der maatschappelijke structuur medebrengt, dat men de wasch bui tenshuis geeft. Er zijn er nog velen, die dit niet gevoelen of begrijpen en daarom moet veel reclame ge maakt worden. Het mooiste meisje trouwt niet als het door niemand gezien wordt. Wat men niet ziet, schept geen behoefte. Reclame is een middel tot opvoeding van het publiek, maar iedere reclame houdt een belofte in, het geen spr. den aanwezigen op het hart drukte. Nadat de heer Harpman een voordracht over de collectieve reclame gehouden had en het nut daarvan had uiteengezet op de door ieder afzonderlijke reclame, sprak de heer J, Kamerbeek over de reclame door middel van de dagbladen. De dagbladpers zeide 'spr. wordt niet alleen door onze industrie, doch door de mees te industrieën veel te stiefmoederlijk behan deld. Dagbladreclame is ten onrechte naar het oordeel van velen te duur. Naar verhouding der publiciteitswaarde is zij niet duur en voor de industrie absoluut onmisbaar. Van de re- clame-betrouwbaarheidsritten wint de dagblad reclame net van elke andere reclame. De weg van de pers leidt immers door diuzenden gezin nen. De Amerikaansche en Engelsche wasch- industrieën hebben collectief en individueel honderdduizenden guldens door de pers laten circuleeren om de wasch uit huis te krijgen en het succes is meer dan bevredigend geweest. Spr. beval dit voorbeeld ter navolging aan. De Belgische gendarmen hebben Vrijdag op de Bilserbaan te Maastricht een groep zigeu ners niet hun drie wagens de Nederlandsche grens overgezet. Direct nam de Maastrichtsche politie maat regelen, en gesteund door de marechausees heeft de politie het nomadevolkje opgevangen en toen de Belgische gendarmen de grens 'n oogenblik onbewaakt lieten, de ongewenschte gasten de grens overgezet. De Minister van Defensie heeft zich Vrijdag, vergezeld van zijn adjudant luitenant ter zee le klasse Post Uiterweer, het hoofd ""an de af deeling Materieel en den chef van het bureau Scheepsbouw per auto naar de werf Wilton te Schiedam begeven, om den op stapel staanden kruiser en de twee in afbouw zijnde onder zeebooten te bezichtigen. Vandaar heeft de minister zich begeven naar de Rotterdamsche Droogdok Mij., waar eveneens de twee in afbouw zijnde onderzeebooten werden bezichtigd. Ver volgens heeft de Minister een bezoek gebracht aan het Oost-Indische Huis op de Boompjes en aan het R.K. en Protestansche Militaire Te huis in Rotterdam. Des middags vertrok de Minister naar Zuid- Beijerland, om vandaar met de veerpont te worden overgezet naar de Tien Gemeten, waar de zich aldaar bevindende marine-opslagplaat sen in oogenschouw werden genomen. Van Zuid-Beijerlandis de Minister per auto naar Den Haag teruggekeerd. In een daarvoor belegde vergadering van den Nijverheidsraad, welke 13 October is gehou den, heeft de aftredende voorzitter, de heer dr. F. E. Posthuma het presidium, hetwelk hij ruim 12 jaren heeft bekleed, overgedragen aan zijn opvolger, den heer C. J. P. Zaalberg. Alvorens hiertoe werd overgegaan, heeft de scheidende voorzitter de aanwezigen, onder wie den vertegenwoordiger van den Minister van Economische Zaken, den heer A. Th. Lam ping, en den oud-chef van de Afdeeling Han del en Nijverheid, den heer F. K. J. Heringa, tóe gesproken. De heer Lamping heeft daarop den dank en de waardeering van den Minister voor al het geen de heer Posthuma als voorzitter van den Nijverheidsraad heeft gedaan, overgebracht, waarna de onder-voorzitter in hartelijke be woordingen de gevoelens van de leden jegens hun aftredenden voorzitter heeft vertolkt. Na de aanvaarding van zijn ambt heeft de nieuwe voorzitter de groote verdiensten van den heer Posthuma jegens den Nijverheidsraad en de Nederlandsche industrie in het licht gesteld. Namens den minister van Economische Za ken, maakt de regeeringscommissaris voor de uitvoering van de garantieleening 1933 ten be hoeve van de kippen- en eendenhoudery be kend, dat de uitkeering volgens de garantie regeling voor de week van 16 tot en met 21 Oct. is vastgesteld op 25 ct. per 100 stuks uit te voe ren versche kippeneieren, tot een e,wicht van maximum 50 K.G. per 1000 stuks en op 40 ets. per 100 stuks uit te voeren versche eenden eieren. Naar wij vernemen, heeft de Maatschappij „Zaanland" zich in beginsel bereid verklaard een arbitrage van den Minister van Waterstaat te aanvaarden. Zij heeft daarby vooropgesteld, aldus deelt de directie ons mede, dat het geschil tusschen de provincie en haarzelve in de eerste en voor naamste plaats betreft de vraag, of Zaanland het recht heeft haar bedryf na 10 Augustus 1934 krachtens de haar voor veertig jaren ver leende vergunning voort te zetten. „Zaanland" zou niets liever zien dan dat de exploitatie, die goed en goedkoop plaats vindt en voor de gemeenten-aandeelhouders tengevol ge van zuinig en doelmatig beheer een niet on belangrijke winst afwerpt, ook na genoemden datum in haar handen biyve. De provincie, die de gemeenten Amsterdam, Haarlem en Zaandam (bevattende te zamen on geveer 65 pCt. van de electrieiteitsverbruikers van Noord-Holland), ongemoeid laat, wenscht thans aan Zaanland haar bedrijf te ontnemen, teneinde de daaruit voortvloeiende voordeelen zelve deelachtig te worden. zy heeft daartoe het door „Zaanland" aan gelegd en haar toebehoorend net noodig, en tracht nu, teneinde haar doel (vernietiging van het bedryf van „Zaanland" en overneming van haar net op voor het P. E. N. zoo gunstig mogeiyke en voor „Zaanland" zoo nadeelige mogeiyke voorwaarden) te bereiken, gebruik te maken van machtsmiddelen, die zy meent dat haar in hare hoedanigheid van publiekrechte lijk lichaam ten dienste staan, daarby tevens een ten eenenmale onjuiste uitlegging gevende aan de bepalingen harer Ryksconcessie. Het is bekend, dat Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die Zaanland niet tot overdracht van haar net kunnen dwingen, zich in groote moeilykhedën zouden bevinden, indien vóór 10 Augustus a.s. door het P. E. N. een nieuw net naast het bestaande moest zy'n aangelegd. „Zaanland", die moeilykheden gevoelende, zou na ryp beraad, bereid zyn haar wensch tot voortzetting van de exploratie na 10 Augustus 1934 prijs te geven, en haar net alsmede hare exploitatie aan de provincie over te dragen, waarby zy tevens bereid zou zijn het aanbod van arbitrage van den Minister van Waterstaat tot vastlegging van de voorwaarden van over gang van net en exploitatie te aanvaarden. Het behoeft, echter, geen betoog dat, indien door Zaanland het zware offer (zijnde de ver nietiging van haar bestaan) zou worden ge bracht, ook van Gedeputeerde Staten een tege_ moetkoming mag worden verlangd, en wel in dien zin, dat zy by de vastlegging van de voor waarden van overgang geen beroep zullen doen op de tot dusverre door hen aangewende machtsmiddelen, m.a.w. dat de arbitrale uit spraak, waarby de voorwaarden van overgang van net en exploitatie, met in acht neming van de resultaten van het bedrijf van Zaanland, evëhtueél worden vastgesteld, gegrond zal zijn op het feit, dat „Zaanland" gedurende de nog overige jaren der 40-jarige vergunning haar bedryf zou kunnen voortzetten. Gedeputeerde Staten zullen zich tegen dit verlangen te goeder trouw niet kunnen verzet ten; immers, het is hoogst bedenkelyk om in een stryd oyer privaatrechtelijke belangen (de voorwaarden van overgang) te trachten een fi- nantieel voordeel te behalen door het gebruik maken van machtsmiddelen, die men in eene publiekrechtelyke functie meent te bezitten. Men mag derhalve hopen, dat de Gedeputeer de Staten tegenover het offer, waartoe „Zaan land" bereid is, hun ten onrechte gebezigd machtstandpunt zullen verlaten, waardoor, in geval tot het bouwen van een eigen centrale af te zien, een minneiyke oplossing van de reeds zoolang bestaande moeilykheden zal kun nen worden bereikt. De Nederlandsche Journalistenkring viert zijn vijftigjarig bestaan en op dezen dag reiken we onzen feestvierenden collega's in den geest van harte de hand, hen gelukwenschende met hun gouden jubileum. Bij de oprichting en in de jaren, die achter ons liggen, hebben vooraan staande katholieke journalisten deel van den Kring uitgemaakt en toen later, door de prin- cipieele ontwikkeling van ons katholiek ver- eenigingswezen, de Kring niet meer represen tant der geheele journalistiek in ons land kon blijven, bleef er toch steeds een elkaar respec- teerende en collegiale samenwerking tusschen de Ned. Kath. Journalistenvereeniging en den Kring. By alle verschil van denken en handelen is er een gemeenschappelyk stre ven om het vak en de belangen der journalisten hoog te houden. De Kring heeft nu een halve eeuw mede de geschiedenis van ons Nederlandsche Dagbladwezen geschreven en wij wenschen hem alle heil! Zaterdagavond had in de groote zaal van Hotel „De Witte Brug" te 's-Gravenhage de feestmaaltijd plaats ter herdenking van het 50- jarig bestaan de den Nederlandschen Journa listen-Kring. De maaltyd werd bygewoond door Z. K. H. Prins Hendrik, die vergezeld was van zyn adju dant, den luitenant ter zee le klasse J. W. Ter- my'telen. De heer D. Hans, Kring-Voorzitter, was ta felpresident. De Prins was gezeten tusschen hem en den Minister-President. Verder zaten aan d hoofdtafel de overige Ministers, de Com missaris der Koningin, de heer dr. Loder, baron van Geen, de burgemeesters van Amsterdam en 's-Gravenhage, enkele andere gasten en de leden van het Kringbestuur. Aan vyf zytafels waren de overige gasten en deelnemers gezeten. By den aanvang van dezen maaltyd bracht de voorzitter een dronk uit op Hare Majesteit de Koningin. Hy wenschte in dien dronk te vertolken dank en hoop. Eerbiedige dank voor de wijze, waarop de Koningin zich in een tijd perk van 35 jaar aan Haar volk had gegeven, hoop, dat Haar leven nog menig jaar gespaard zou mogen worden. Geestdriftig stemdende aanwezien hiermede in. Het strykje speeld het Wilhelmus, dat werd meegezongen. In den loop van den maaltyd nam de voorzitter het woord, om de aanwezigen te verwelkomen. By Kon. Besluit is aan E. Alard op zyn ver zoek met ingang van 1 November 1933 eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van Com missaris van Politie te Nijmegen, De journalist Het gouden feest van den Neder landschen Journalistenkring vestigt de aandacht op een halve eeuw Ne derlandsche journalistiek en op de beteekenis van den journalist in ons maatschappelijk leven. Wat is de journalist? Hij schrijft voor u en stelt voor u een courant samen. Hij haalt de wereld naar u toe, brengt u met belangrijke perso nen in kennis. lederen dag ontvangt u in uw courant een cursus in de brandende vragen van den dag en ziet in overzichtelijken vorm beknopt en evenredig het belangrijkste gebeu ren van ver en nabij aan u voorbij gaan. Wat hem ergert, ergert u, wat hem verblijdt, verblijdt u. Gij ziet door zijn oogen, gij hoort door zijn ooren, gij denkt door zijn gedachten, gij be oordeelt naar zijn maatstaf. Ge moogt nog zoo zelfstandig we zen, toch is na een ernstig gesprek spoedig te onderkennen wat voor een dagblad ge leest. Daarom juist dat voor den katho liek zulk een waarde heeft: lees een katholieke courant! De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat door de Crisis Rundvee Centrale gelegenheid zal worden geboden aan haar te leveren drachtig rundvee in alle soorten en kwa liteiten (uitgezonderd kunnen worden by de afname zeer hoogdrachtige dieren) op een daar toe byzonder aangewezen plaats op of bij de veemarkten in de onderstaande gemeenten en op de volgende tydstippen: Groningen: Dinsdag 17 Oct. 1933 van 8—11 uur Purmerend: 17 3—11 Rotterdam: 17 8—11 Lochem: Woensdag 18 810 's-Bosch: 18 8—11 Zutfen: Donderdag 19 8—10 Hoogeveen: 19 8—11 Leeuwarden: Vryd. 20 811 Zwolle: 20 8—11 Utrecht: Zaterdag 21 810 Het ligt in de bedoeling van de C.R.C. weke lijks mede te deelen op welke plaatsen vee zal worden afgenomen. Uit den aard der zaak is het niet mogelijk reeds thans op alle plaatsen, welke daarvoor in aanmerking komen, vee af te nemen. De algemeene werkwyze by de overname zal in het hort zijn als volgt: De aangeboden dieren zullen volgens de ge bruikswaarde worden ingedeeld in de volgen de klassen: Klasse A: Dieren met volle gebruikswaarde; B: dieren welke niet geheel volwaar dig zyn; Klasse C: dieren welke meer afwyken in ge bruikswaarde. Overigens zal zoo noodig gebruik worden ge maakt van klasse A plus: voor dieren met hooge gebruikswaarde doch gering gewicht; klasse C min: voor minderwaardige dieren. In het bijzonder wordt nog gemeld, dat onge veer l'/2-jarige, in den winter afkalvende pinken ook kunnen worden geleverd en het niet de be doeling is dieren, welke voor afmesten geschikt zijn en door uiergebreken daarvoor in aanmer king komen, over te nemen. De som van overname zal worden bepaald naar het levend gewicht in dien zin, dat wordt betaald: Voor dieren in klasse A plus: 34 ct. per K.G, n m A 30 ct. per K.G. h m B 25 ct. per K.G, m C 20 ct. per K G. Bovenstaande prijzen zullen vóór 1 Januari 1934 niet lager worden gesteld dan hoogstens 4 cent onder de bovengenoemde. Wanneer na slachting blykt, dat dieren niet drachtig zijn, zullen de pryzen met 20 pCt. wor den verminderd. Van dieren in klasse C min worden de pry zen per stuk bepaald. Betaling zal zoo spoedig mogelyk plaats heb ben door de C.R.C., terwijl elke leverancier da delijk na de levering een bon voor zyn levering ontvangt. in aansluiting op het desbetreffende K. B. deelt de Minister van Economische Zaken mede, dat het bedrag der heffing op rundvee is vast gesteld op tweemaal het bedrag, dat als ac- cyns op het geslacht wordt betaald. Een nieuwe luxe Citroën-auto, welke Vrydag te Hoogmade (Z.H.) bleek ontvreemd te zyn, werd te Turnhout (België) reeds ontdekt en in beslag genomen. Hier was de auto aan een inwoner van het gehucht Mol, onder de ge meente Turnhout, voor een bedrag van 6000 francs verkocht. De „kooplieden", een paar jonge kerels uit Tilburg, werden eveneens te Turnhout door de Belgische politie nog aan getroffen en gearresteerd. Zy blyven voorloo pig aldaar ingesloten in afwachting van hun uitlevering, waarom zal worden gevraagd. H.M. de Koningin heeft een milde gift ge schonken aan het gezin van Jac. v. Peer Broos te Bosschenhoofd (N.B.) ter gelegen heid van de geboorte van het 18de kind van dit echtpaar, van welke kinderen er nog 13 in leven zyn. De heer A. Maas, wonende aan den Korten- dyk te Roosendaal, die dit jaar voor de 55ste maal deelnam aan de Processie naar Kevelaar, kreeg dezer dagen van Z. H. den Paus een me daille toegezonden, waarop ter eenerzijde de beeltenis van Z. H. den Paus en ter andere zyde een afbeelding van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6