STADSNIEUWS Haarlem, 17 Oct. BEURS VAN AMSTERDAM MARIASTICHTING K.N.V.B. of R.K.F. De vroegbeurs Wisselkoersen tTERSsXKAk wÊmmÊMWÊiM DINSDAG 17 OCTOBER De meineedzaak-Voge- lenzang Bakker en knecht vrijgesproken AAN DE LEERLINGEN DER ST. THERESIA5CHGOL Zuster Realino viert feest! EEN LASTIGE BOOM Verspert de Elswoutsla&n BEGRAFENIS J. A JUNG DE H.O.V. MOET GERED WORDEN N.V. WED. OOSTEN ZOON Tentoonstelling van moderne meubelen Broeder Malachias j" VERKEERSONGEVALLEN Tegen de tram gereden Tram tegen auto Geloof en Wetenschap Lezing prof. dr. J. P. Steffes „Im Weissen Rössl" Statuten IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK CHRONISCHE INDI GESTIE DOOR NIEUW RECEPT VERHOLPEN Vrijwel oogenblikkelijk verlichting GELOOF EN WETENSCHAP T ooneeluitvoering Haarlems Salon-Orkest Feestavond R.K. Bond van H. K. en W. Brand in een kolenkist Gouden echtpaar Gaan de Zuidelijke eerste klassers over naar de R. K. F. Een aparte eere-afdee- iing? BURGERLIJKE STAND AGENDA 18 October Beurs-thermometer DINSDAG 17 OCTOBER 1933 Bevordering onderwijs in kinder nazorg en opvoeding Het Amsterdamsche Hof wees vandaag arrest ln de zaak tegen den bakker C. J. A. P. te Vogelenzang, die door den politierechter te Haarlem was veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden wegens bedreiging van een ambtenaar. Het Hof sprak verdachte vry. De procureur- generaal had bevestiging gevorderd. In een hiermede samenhangende zaak was de knecht S. van den bakker wegens meineed door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Ook in deze zaak wees het Hof vandaag een vrijsprekend arrest. Op 25 Juni 1932 was de agent van politie Laduc in de bakkerij gekomen, om een over treding van de arbeidswet te constateeren. Bij het toen volgend onderhoud tusschen agent en bakker zou deze laatste den man van de wet hebben bedreigd met een mes. De politie maakte proces-verbaal op wegens bedreiging tegen een ambtenaar. De knecht van den bakker verklaarde bij de zitting voor den Haarlemschen politierechter, dat zijn baas géén mes in de hand had gehad. Het gevolg was, dat tegen den knecht proces verbaal wegens meineed werd opgemaakt. Wij behoeven niet te zeggen, na alles wat wij over deze zaak in onze courant hebben ge schreven, dat deze uitspraak van het Hof ons oprecht verheugt. De hoop, die wij hebben uitgesproken dat wij verwachtten, dat het Hof den goeden weg zou vinden, om het rechtsgevoel van de katholieke bevolking van Vogelenzang te bevredigen, is niet ijdel gebleken. Ook voor de verdedigers van den bakker en diens knecht moet deze uitspraak van het Hof een groote voldoening zijn. Wij stellen ons voor t-z.t op de uitspraak van het Hof terug te komen. In de eerste helft van de maand November zullen de leerlingen van de „St. Theresia- schooi" aan den Kleinen Houtweg met een van die genoeglijke feestjes, waarvan ze daar het monopolie schijnen te bezitten, het feit herdenken, dat de eerwaarde zuster Realino, 25 jaar lang aan die school verbonden is ge weest. Wij hebben gemeend, dat bij die gele genheid ook de oud-leerlingen van hun waar deering voor wat zij op den Kleinen Houtweg hebben genoten, zullen willen getuigen en ver zoeken daarom aren, Woensdagavond kwart over acht in de school aan den Kleinen Hout weg te komen teneinde daar zoo mogelijk een plannetje in elkaar te zetten om „onze" zus ter Realino te huldigen. Wy hopen, dat er velen aanwezig zullen zijn en dat zjj, die niet kunnen, door een kaartje, een briefje of een telefoontje toch instem ming met ons plan zul'en betuigen bij J. Co- maita, Ged. Oude Gracht 121, telefoon 11146. Het is kort dag, vandaar onze haast! Stelt ook de oud-leerlingen onder uwe kennissen van onze piannen op de hoogte! Eenige oud-leerlingen. Maandag werd de Elswoutslaan onveilig ge maakt door een boom, die door een rukwind middendoor was gebroken en waarvan de kroon was blijven hangen tusschen de andere boo- men. De Bloemendaalsche politie heeft gedurende de hangperiode de laan voor het verkeer af gesloten. Het kostte heel wat moeite het bovengedeelte van dien boom zonder ongelukken op den grond te krygen en het verkeer over de laan weer veilig te doen plaats hebben. Hedenmorgen had onder groote belangstel ling de begrafenis plaats van den heer J. A. Jung, in leven oud-secretaris van de Kegel club „De Volharding" op de algemeene begraaf plaats aan den Kleverweg, vanuit het gebouw van den H. K. B. aan de Tempeliersstraat, waar de voorzitter van den H. K. B„ de heer Jac- Maris, de familie dankte voor het feit, dat de begrafenis van hieruit kon plaats hebben. Voor het gebouw van de fa. C. Serné aan de Botermarkt en voor het restaurant „Köhlinger" aan de Jansstraat werd even stil gehouden. Op de begraafplaats werd het stoffelijk over schot grafwaarts gedragen door leden van de kegelclub „De Volharding". Een twaalftal kran sen dekten de baar, waaronder van den Ned. Kegelbond, den Haarlemschen Kegelbond, de Kegelelub „De Volharding" en andere kegel clubs, voorts van familieleden en vrienden. Aan de groeve werd allereerst het woord ge voerd door een neef van den overledene, den heer Schoolman uit Scheveningen. De heer C. Serné bracht den overledene dank voor het geen deze in de voorbije jaren in het belang van de Kegelsport gedaan heeft, waarbij de heer D. Bremer, voorzitter van de Kegelclub „De Volharding" zich aansloot. HU zeide o m. het zich tot een voorrecht te rekenen met wijlen den heer Jung, een man, op wien men altUd kon rekenen, te hebben mogen samenwerken. De heer Jac. Maris schetste de kameraad schap van den overledene en bracht in het byzonder dank voor wat hy voor den H. K. B. had gedaan. Wegens ziekte van den bondsvoorzitter voer de de heer C. L. Zeilinga uit Arnhem, vice- voorzitter van den Ned. Kegelbond, het woord, die erop wees, dat de overledene vrienden heeft over het geheele land. De heer Schootman dankte voor de betoonde belangstelling en de toewydende zorg den overledene de laatste da gen bewezen. Op de begraafplaats waren nog aanwezig ver tegenwoordigers van talrUke kegelclubs uit ver schillende plaatsen des lands en de heer H. J. Wilten, redacteur van het Kegelblad. huis der Congregatie in Haarlem geweest en het is dan ook geen wonder, dat hy by tal van Haarlemmers een goede bekende was. Hij was Duitscher van geboorte en vertegenwoordigde het type van den echten goedmoedigen Duit scher. Iedereen was hy ter wille en nooit was hem iets te veel. Als trouw zoon zijner congregatie was hij een der meest geziene broeders der „Deo", niet het minst ook door zUn groote vroomheid. De plechtige uitvaart zal plaats hebben as. Donderdag te 9 uur in de Deo-kapel. Zooals u wel reeds bekend zal zyn, is het plan geopperd om in de a.s. ledenvergadering voor te stellen de H. O. V. te liquideeren, ten zij er voor dien tijd nog financieelen steun toegezegd zou worden. Beseft u wel, wat dit voor Haarlem zal be- teekenen? Geen H. O. V. meer. Geen hard werkend or kest, dat ons zoovele avonden van intens ge not gegeven heeft. Geen stedelijk orkest meer, waar wij Haarlemmers terecht trotsch op mo gen zyn. Een orkest, samengesteld uit artisten, die met hart en ziel zich aan de kunst wijden en die nu plotseling voor het feit komen te staan: de H. O. V. moet ontbonden worden. Het is begrijpeiyk, dat de orkestleden met hun dirigent Schuurman zeer onder den indruk zyn van dit droeve feit, en ik weet zeer zeker óók hun trouwe bezoekers, die wel inzien, dat met het verdwenen van hun H. O. V. ook hun avonden van muziekgenot verdwynen. De H. O. V. ziet nu den dag naderen, dat zy niet meer tezamen zullen zijn, dat zij ieder voor zich moeten trachten om zich door het leven te slaan, dat de band die in de loop der jaren steeds hechter is geworden, verbro ken moet worden. Doch hoe dikwijls hebben zij dien dag reeds gevreesd, hoe vele malen heeft de H. O. V. niet op het punt gestaan om te liquideeren. Maar steeds en er schijnt iets te bestaan dat de H. O. V. niet mag verdwynen wist men de gevaarlijke klippen te omzeilen. En dat geloof, dat de H. O. V. niet mag ver dwijnen, zult ge vinden bij alle orkestleden. Zij hebben het getoond op het concert dat j.l. Zondagavond gegeven werd onder leiding van Marinus Adam. Het was een genot weder hun vertolkingen te hooren en het scheen mij toe, dat hun muziek klonk als een smeekbede: H(oort) O(nze) V(ertolkingen) H(elpt) O(ns) V(erder). En de H. O. V. moet geholpen worden, wat er ook gebeure. Er moet iets gebeuren en er zal iets gebeuren. Het gaat niet om een klein bedrag, maar om een groot een zéér groot bedrag en dat be drag moet er komen. Steunt de H. O. V. met wat ge kunt. Maakt propaganda, zendt een bijdrage hoe gering ook. Vele kleintjes maken een groote en een groot be drag zal de H. O. V. redden. En laat dit ook uwe leuze zyn: Er moge ko men wat er komt, maar onze H. O. V. biyft be staan. Uwe bydrage ziet de H. O. V. gaarne tege moet op Postgiro no. 4000 van de Twentsche Bank alhier, met vermelding: „Bydrage H. O. V." F. P. HAITSMA MULIER. (Ongecorrigeerd) De N.V. Wed. Oosten en Zn. organiseert in haar magazUnen, Barteljorisstraat 13—17 een tentoonstelling van moderne meubelen. Een twaalftal ameublementen zyn hier op over- zichtelyke en keurige wijze geëxposeerd, welke ameublementen alle door een eigen binnen huisarchitect zyn ontworpen en in eigen werk plaatsen vervaardigd. Alles is Nederlandsch fabrikaat! Als men deze tentoonstelling bezichtigt, hetgeen inderdaad aanbevelenswaardig is dan bemerkt men eerst wat de kenmerken van „moderne" meubelen zijn. Zoo b.v. wat het materiaal betreft: men vindt hier een in terieur van een kantoor, nagenoeg geheel van staal vervaardigd. Ultra-modem dus! Voorts een „knusse" eigenhouten meisjesslaapkamer, salons en eetkamers van palissander-, eiken-, noten- en andere houtsoorten. Dan de vorm: de stalen meubelen zyn in gebogen vorm, de eetkamer-ameublementen hebben gemakkelyk hanteerbare stoelen en ruime tafels, de geriefelyke sa'ons en de meis jeskamer zUn gekenmerkt door de geringe hoogte der meubels (speciaal der tafels) enz. enz. Vervolgens de keuren, zacht getint, effen of ln ryke afwisseling, de bekleeding, kortom op deze tentoonstelling kan men de nieuwste moderne meubelen leeren kennen en ook hoe men een gezellig, comfortabbel en practisch interieur kan Inrichten dank zy het ge bruik van de bypassende etsen van Kees Koe man als wandversiering heeft men op de ten toonstelling een expressief geheel weten te be reiken. Er is keus voor ieders smaak en ge legenheid te over zyn interieur een eigen cachet te geven. Op 64-jarigen leeftyd is heden in het zie kenhuis St. Joannes de Deo overleden de eerw. broeder Malachias. Hy is ruim 27 jaar in het Zondagmiddag reed de bediende van de firma R. ter hoogte van de St. Martinuskerk te Hil- legom met een bakfiets. Het jongmensch keek om en bemerkte de electrische tram niet. Hij reed met het rijwiel tegen de tram, vloog van de fiets af en bleef bewusteloos liggen. De E. H. B. O. was spoedig ter plaatse, alsmede dr. Hanrath, die geneeskundige hulp verleende. De zeereerw. heer pastoor Kr ook deelde hem het H. Oliesel toe, omdat men het ergste vrees de. Per ziekenauto werd de ongelukkige naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is zorgeiyk. Vermoedelijk heeft de jongeman een hersenschudding gekregen. Maandagmorgen reed de heer H. met zijn auto op de Valkenburgerlaan te Heemstede, toen zyn motor afsloeg. Er was Juist een tram gepasseerd. Na zyn motor weer op gang te hebben ge bracht, meende de heer H. dat er nog geen tram weer op komst zou zyn en reed naar het Raadhuisplein over de trambaan. Hy hoorde daarop het bellen van een.tram, doch had geen gelegenheid meer om de trambaan geheel te verlaten, met het gevolg dat zijn auto door de tram werd aangereden, waardoor de auto nogal ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats en de tram had geen noemenswaardige vertraging. Vrydagavond hield Prof. dr. J. P. Steffes uit Münster voor de Vereeniging Geloof en We tenschap voor Haarlem en Omstreken in den Jansweg-schouwburg een lezing over „Die reli giose Krise der Gegenwart und der Katholicis- mus" Na door den voorzitter, den heer mr. F. Vorst man te zijn ingeleid, die o.m. meedeelde, dat de volgende week door het Hofstad-tooneeJ niet „Moord", maar 45 23 0" zal worden opge_ voerd, begon de gewyde redenaar uiteen te zet ten, hoe in onze dagen, als de dagbladpers steeds ontstellende berichten bevat van aardbeving, omwentelingen, storm en hoe de aarde zelf ver woest, wat ze eerst heeft opgebouwd, dan een aiepe rouw onze ziel grypt. Wat een omvang van ontzettende omwente lingen heeft de laatste 20 jaar te aanschouwen gegeven. Oorlog, revolutie etc. Zoo is het in het verre Oosten, zoo is het in het avondland. Wat meent men, als men spreekt van crisis. De een zegt het is de ondergang der oude wereld, de ander hieruit zal een nieuwe wereld geboren worden. Bezit, eigendom, cultuur, economie, alles is bezig ineen te storten. Men zegt, dat de religie van heden ten einde loopt. Anderen zeggen we gaan een godsdienst, loozen tyd tegemoet. Als de grondslag der samenleving, de religie wankelt, dan wordt het bestaan van den mensch bedreigt. Waaruit bestaat de godsdienst-crisis? Men spreekt van God en religie, om zich er van te bevryden. Nu is dit anders. Religie is een heilige, ern stige zaak. Men zoekt God en godsdienst. Of men het vinden zal? De machten en krachten, die voor den oor log den godsdienst trachtten te vernietigen, ziet spr. in de omwentelingen, die maakten, dat de mensehen God niet meer zagen en hoorden. Maarten Luther leerde, dat God direct met zyn genade in de zielen der menschen werkte. Als dat werkelijk zoo is, wat zouden dan de kerk, de processies, de sacramenten? Dat alles zou zijn bestaan en beteekenis verliezen. Langzaam bracht de leer van Luther Gods troon aan het wankelen, maar nog waren de menschen geen atheïsten. In den tijd der ontwikkelingsleer van 18e en 19e eeuw leerden de beide natuurkundigen en philosophen Kant en Laplace dat de aarde niet uoor één daad van schepping tot stand gebracht was, maar uit de Kosmos zich langzamerhand ontwikkeld had en nog steeds ontwikkelde. Men zag God niet meer. Wat is gewichtiger, de stof, de materie, of de geest? Men weet het niet meer. De stof is alles, dat leeren nog later socia. isme en communisme en de naturalistische wereldbeschouwing. De mensch schept zich zyn paradys zelf. Dat is hun toekomstdroom. De geloovige mensch was sterk in God. Nu zyn de menschen van God afgesneden. De mensch is een nummer. Als men hem niet meer noodig heeft werpt men hem weg. En deze mensch verliest nu ook nog zyn ziel! Welke mogelijkheid biyft er nog voor den ïensch open om God terug te vinden? Wanneer men alleen als waarheid be- chouwt, wat men met zyn verstand kan be- rypen, zal de consequentie zUn, dat de mensch Jod niet meer als waarheid aanvaard. Naast alle groote voortbrengselen van onzen ijd is het Godsbegrip, genade en eeuwigheid ot een futiliteit geworden. Als dan de mensch ■oor den grooten oorlog komt te staan, is hy liet voldoende bereid den slag op te vangen. Na de pauze gaf de professor, die zyn voor dacht in fynen styl en in gloedvolle woorden ot zijn gehoor bracht een beeld van de laatste .0 jaren. Hoe de mensch van dezen tyd zonder gods- lienstigen grondslag door den oorlog en wat laar na kwam weer toegankelyk werd voor den godsdienst. Alles wat de mensch voortgebracht had, werd loor het verschrikkelijke oorlogsvuur vernield, 'aar stond de mensch machteloos.... Voor de rate maal ziet hij weer naar de eeuwigheid jje verloren geraakte ziel meldt zich en de nensch slaat weer den blik naar binnen. Hy was nog wel niet direct godsdienstig, maar er kwam toch weer iets nieuws. De menigte ontdekte weer, dat er buiten het itof, in zyn innerlyk nog iets leefde. Hij hoorde weer de stem van zyn geweten, die hy voordien l;et zwygen had opgelegd. Eindelyk kwam hy weer tot de ontdekking, dat zyn lichaam, dat wonderbaar instrument, het omhulsel was, dat zyn ziel omgaf. Ook in zijn medemensch ontdekte men weer de ziel, waarvan men de diepte niet doorgronden kan. In de geheimenis van het huisgezin, speurt men daar niet de groote macht van de zielen? Nu de menschen weer door den oorlog begre pen hebben, wat de beteekenis der ziel is, nu ontdekte men ook weer zijn vaderland. De mensch zag weer de grootschheid der natuur en uit dat alles gezin, gemeenschap, vaderland, natuur, waaraan de menschen poëzie en mu ziek gewyd hebben, waarop zyn opmerkzaam heid weer meer gericht werd, leerde hij lang- -nerhand ook weer zijn aandacht t.e richten op den oorsprong van dat alles. Toen de blik voor dit alles weer geopend was, plaatste zich I de kerk er tusschen. Er was nog veel, wat de menschen nog niet begrepen. Wat wist de christen, die in de kerk zat, van dat alles daar buiten. Wat heeft de Katholiek aan deze wereld te zeggen. I Als geloovige moesten we meer weten van het mysterie van gezin, gemeenschap, vader- i land. En met die wetenschap moeten we de j medemensch, die het Rijk Gods niet kent, in zijn nood tegemoet komen Waarom verbergt de Christenmensch wat hij weet van zijn God en de eeuwigheid? De Christenmensch moet den mensch zeggen, dat hy niet alleen staat, dat God by hem is met zyn Sacramenten, Zijn genade in de H. Eucharistie. Waarom onthoudt men zijn medemensch die troost? Waarom wijzen we hem niet op onze ker ken met hun heilige symbolen. Dit kunnen we slechts ais de menschen ge- looven kunnen wat de waarheid is. Als we als apostelen tot die menschen gaan, dan moeten de groote dingen zich in ons wezen en ons leven weerspiegelen. Een gul applaus en een hartelyk dankwoord van den voorzitter vertolkten de gevoelens, waarmee de aanwezigen de fijn-gedachte en leerzame voordracht van den spreker gevolgd hadden. (Door een misverstand eerst heden geplaatst). Men verzoekt ons er opmerkzaam op te maken, dat bovengenoemde Fritz Hirsch-operette, wel ke a.s. Donderdag in den Stadsschouwburg ge geven wordt, om 8 uur begint en dus niet om kwart over 8, zooals oorsnronkeiyk gemeld is. De „Staatscourant" bevat de statuten van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van on roerende goederen „De Theeroos", alhier. Na gedurende 4 Jaar een chronisch lijder ge weest te zijn, steeds bevreesd om iets te eten en daarna vrijwel oogenblikkelijk verlichting te vin den dank zij het nieuwe geneesmiddel, dat door doktoren en in ziekenhuizen in Engeland alge meen wordt voorgeschreven, dat is de zeldzame ervaring van den Heer E. T. M. te Londen. Hy schryft ons: „Nadat ik gedurende de afgeloopen vier of vyf laar aan chronische indigestie en maagpijn ge leden had, besloot ik Uw Macleans (Gedeponeerd) Maagpoeder te probeeren. Het is mij een groote vreugde U te kunnen berichten hoe goed ik mij wel voel sedert dien. Ik was bang om te eten. i maar nu kan ik weer zonder eenigen angst vooi i maagpijnen alles eten, dank zij Macleans (Ge deponeerd) Maagpoeder; het gaf mij vrywel on- middellijk verlichting. Mijn gewicht is belangrijk toegenomen sedert ik geen pijnen meer heb. Ik j heb het talryken kennissen, die aan hun maag lijden, aangeraden en zy allen verklaren, dat het een schitterend middel is." Kunt gij nog grooter aanbeveling wenschen, vooral wanneer gy weet, dat de Engelsche zieken huizen het gebruiken, zelfs ln de meest ernstige gevallen van maagstoornissen? Aangenaam om in te nemen, zuiver en vol komen onschadelijk. Alle apothekers en drogisten verkoopen Mac leans (Gedeponeerd) Maagpoeder. Alleen echt met de handteekening „ALEX C. MACLEAN". Het wordt nooit los verkocht, doch ln groote flesschen k. f 1.75 en kleine flesschen I 1. Agenten voor Nederland: BOEOMAG, Manu facturers' Agents, 258, Heerengracht, Amsterdam, VOORUITB Op de derde byeenkomst van de Vereeni ging „Geloof en Wetenschap" zal het Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel de première geven van „45 23 ....0", een vroolyk spel van simpel gebeuren in 3 bedrijven door Jac. Ballingo. De regie is van Adriaan v. d. Horst. De bijeenkomst vindt plaats Vrijdag 20 Oct. a.s. om 8.15 uur in den Stadsschouwburg. Ter gelegenheid van den Vyfden Amuse mentsavond kwamen gisterenavond de leden en donateurs van dit ensemble byeen in Dreef- zicht, waar hun het welkom werd toegeroepen door den in Haarlem en omgeving welbekenden feestarrangeur Robert Speakman. De aardig gedecoreerde zaal was met 'n groot aantal vroolijke en fleurige feestviersters en -vierders bezet en de stemming zat er al spoe dig in. Een paar muzieknummers van meer ernstig karakter, als men de stemmingsnum mers van Ketèlbey en Reissiger zoo noemen wil, gingen het meer vroolyke gedeelte vooraf. In plaats van Joanita en Maupie de Vries traden op de heer en mevrouw Fummer, even min als de eersten onbekenden in deze krin gen. Alleen en gezamenlyk droegen deze chan sonniers een aantal meest vroolyke levens liedjes voor en ze besloten hun optreden met 'n wel heel droevig nummer uit het mynwer- kersleven. De typische Hollandsche uitspraak der echt- genoote van den heer Fummer, die een Tsecho- Slowaaksche is, naar de humorist meedeelde, droeg er zeker veel toe by om het succes nog te verhoogen, dat beiden hadden met hun geestige en beschaafde voordrachten. Het succes van den avond was ongetwyfeld de dirigeerwedstryd, al kwam die wat later dan we hadden verwacht. Een drietal daartoe door het lot aangewezen dirigenten uit de aanwezi gen zouden in een nummer naar keuze een proeve van directie moeten afleggen. Het werd een kostelyke vertooning en een lachwekkende parodie van het dirigenten-wezen, door elk der drie mededingers ongewild of gewild, dit la ten we in het midden ten beste gegeven. Er zyn tranen gelachen om het optreden van de drie gegadigden, die zulk een goedwillend orkest tot hun dispositie hadden, dat, ook al sloegen ze dwars tegen de maat en het rhythme in, toch geen oogenblik uit het goede spoor ge raakte, maar het hardnekkig tot 'n goed einde wist te brengen. Een drietal prijzen, waaronder een fraaie moderne schemerlamp, werden door de geestdriftig gehuldigde pseudo-dirigenten in de wacht gesleept, onder daverend applaus van de aanwezigen. Het was al laat toen we met een paar col lega's, die met ons voor de stille Juryleden wer den aangezien, de zaal verlieten. Maar volgens het programma moest het nog later worden. En dat zal het, gezien de gezellige geest die er heerschte, ongetwyfeld wel geworden zyn ook. Zondagavond hield de Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden afd. Haarlem, zyn jaarlykschen feestavond in hotel „De Leeuwerik Nadat te 8 uur de voorzitter, de heer Van Duren, den feestavond geopend had met den Dhristelijken groet, heette hij de aanwezigen hartelijk welkom, in het byzonder den heer Hamersveld, den bondsvoorzitter van de H.K.W. Hierna werd aan het 250ste lid een geschenk in den vorm van een tasch aangeboden. Na deze toespraak werd een aanvang gemaakt met een tooneelstukje „De zeeman en de mis maakte", opgevoerd door het Klein-Tooneel- snsemble Tula en Johan Schmidt-di Vista, het welk op een voortreffelijke wyze werd gespeeld. Vervolgens kwam de conferencier Theo Ver- steynen aan het woord, die met eenige aardige voordrachten er de stemming inhield. Daarna speelde de band eenige schlagers, waarna ver volgens het Klein-Tooneelensemble weer op de planken kwam met een stuk getiteld „Bekente nissen". Na de pauze kwam de conférencier weer en en besloot het Klein-Toouseiensembie zyn r-ogram met een humoreske van P. D. v. Eijs- "en „Ik kan er niet tegen". Ook dit stuk werd dtengewoon goed gespeeld. Ten slotte was er eg een langdurig gezellig samenzyn. Een woord van hulde aan het bestuur en de feestcommissie voor het vlotte verloop en de goede organisatie is hier zeker wel op zijn plaats. Voor de H. K. W.ers is de leus thans: „Op naar de 500 leden". In den nacht van Maandag op Dinsdag half drie werd door de kinderen van D., Slamatstraat 15, brand ontdekt in de kolenkist van den buur man op no. 13. De kist stond in den tuin, waar de kinderen vermoedelyk overdag met vuur had den gespeeld, dat was blyven nasmeulen. Ook de kolenkist van D„ die aan die van zijn buurman grensde en bovendien eenig timmer hout en een kippenren verbrandde. De kippen waren gevlucht. Met eenige emmers water is het vuur door de bewoners gebluscht. De babyspuit was aanwezig doch behoefde geen assistentie te verleenen. I November a.s. hoopt het echtpaar M. Hey- nisR. Veldman, wonende aan den Bloemen- daalscheweg te Santpoort, zijn 50-jarig huwe- lyksfeest te herdenken. Naar wy vernemen hebben tusschen afge vaardigden van de Zuidelyke eerste klassers van den K. N. V. B. en een aantal kerkelijke autoriteiten besprekingen plaats gehad, om trent een overgang van deze clubs naar den I. V. C. B. Volgens onze inlichtingen zou het zoo goed als zeker zijn, dat de Zuidelijke eerste klassers met uitzondering van Philips en N. A. C. het volgend jaar in een te vormen eere-afdeeling van den I. V- C. B. zullen uitkomen. Ingevolge het schrijven van het Doorluchtig Episcopaat over de Katholieke Sportbeweging heeft de geestelyke adviseur van de R.K.F., Rector Vissers, besprekingen geleid, welke blij kens dit bericht gunstig resultaat hebben gehad. Wij vernemen verder, dat de K. N. V. B. van deze besprekingen op de hoogte is. De secretaris van den K. N. V. B„ de heer A. Staal, verklaarde ons dat hem van een defi nitief besluit echter nog niets bekend was- ging en opvoeding, wordt in hec „Huis van Ouders", Tuchthuisstraat 3, een tentoonstel ling gehouden van wetenswaardigheden over den kleutertijd, speciaal betrekking hebbend op den kleuter thuis. O.a. heeft mevr. A. Mul- ler-van Geuns een collectie handwerkjes en kinderbezigheden ingezonden en zal gedurende eenige uren persoonlyk een demoiist':aUe geven van haar „sprookjes poppen" en zelf te maken daarbij toebehoorend materiaal. Geboren: 14 Oct. zoon van G. BakkerKra mer, dochter van E. v. Turnhoutv. Dyk, zoon A. C. Nieuwpoortv. Gastelen. 15 October zoon van C. KlumperDeun, dochter van P. B. MooijWennips. 16 October, dochter van B. E. BolhaarRuepert. Gebouw „St. Bavo" Grossiers kleinhandel, 8 uur Woningbouwvereniging „De Spaarne- stad", 8 uur Bestuur Melkhandel „St. Jo zef", 8 uur „St. Caecilia", 8 uur R. K. Bouwvakarbeiders, 8 uur Rechtskundig Bu reau, half 9 Vertrouwensmannen spoorweg personeel, 8 uur Cursus R. K. Volksbond, 8 uur. St. Francisca Romana Liefdewerk Kouden- horn 34 Tentoonstelling 35 en 8half 11 uur. Gem. Concertgebouw Concert Haarlemsche Bachvereeniging, 8 uur. Stadsschouwburg Abonnementsvoorstelling Ver. Rott. Hofstadtooneel Leontientje, kwart over 8. Kembranüt-theater „Walzerkrieg" en The Dewills, 7 en 9.15 uur. Palace „The Big Broadcast" en „Bel-Ar- gay", 7 en 9.15 uur. Luxor „De Wereld zonder Mannen" en Paul Duval's Dans Intermezzo, 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Kunst na Arbeid, 8 uur Alberdingk Thym, 8 uur R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. St. Jozefkerk Jansstraat Triduum R.K. Volksbond, 8 uur. Rembrandt-Theater „Walzerkrieg" en The Dewills, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „The Big Broadcast" en „Bel-Argay", .230, 7 en 9.15 uur. Luxor „De Wereld zonder Mannen" en Paul Duval's Dans Intermezzo, 2.30 en 8.15 uur. Overleden: 13 October, K. Kok, 51 jaar, Kruisweg; H. J. Rotteveel, 74 jaar, M. van Heemskerkstraat; J. E. Roelse, 54 jaar, Zon- nelaan; 14 October, J. H. van DobbenKuij- pers, 74 jaar, Wagenweg; J. A. H. Jung, 78 jaar, Jansstraat; J. Gabor, 72 jaar, M. van Heemskerkstraat; E. J. J. v, d, Biezenbos, 36 jaar, Hazepaterslaan; A. J. Schoutende Vink, 73 jaar, Zomervaart; H. Buter, 57 jaar, Gasthuisvest; L. A. I. Hogeman, 60 jaar, Zyl- weg; 15 October, D. C. Endert, 86 jaar, Z. B. Spaame; J. Swart, 71 jaar, Eendjespoortstraat. Ondanks de kunstmatige maatregelen, den dollar, credietinflatie, werkprogram enz. valt in Amerika geen conjunctuur-verbetering waar te nemen en staat de prijsontwikkeling voort durend aan obnormale fluctuaties bloot. Gis teren is op alle Amerikaansche goederenmark ten, wegens den stygenden dollar, een sterke daling ingetreden en werd Wallstreet hierin betrokken. De slotkoersen kwamen belangrijk lager af en de invloed hiervan bleef op onze voorbeurs vandaag niet achterwege. Voor Steels was de stemming zeer flauw by een verlies van 3% pet. tot 27 pet. Anaconda's moesten 1 pet. prysgeven op &'A pet., terwyi in Bethl. Steel geen handel was. Leidende locale waarden zetten ook lager in, maar toen het feit bekend werd, dat de dollar vandaag weer belangryk lager was op 169173 (176%) en men betere New-Yorksche slotkoersén voor morgen verwacht, trokken de koersen weer aan. Zoo monteerden Phihpslampen na 5% pet.- -r lager geopend te zijn, weer van 200 tot 202, Koninkiyke olie van 165% tot 167 (168%). HVA van 166 tot 168 (168%) en Unilever van 80% tot 81 (82%). De Youngleening zette ook 1 pet. lager in, maar vond weder herstel van 41 tot 42 pet. Van de andere valuta's waren Ponden en Marken ook flauw respect, op 777%785 (791) en 58.50—59.00 (58.95). Nederl. Staatsleen. tamel. prijshoudend prijshoudend vaster zwakker zwak zwak flauw zwak luier Amerik. waarden zeer flauw DINSDAG, 17 Oct. Vorige slotkoersen. Heden Londen 791 7.81 Berl«n 58.95 5ll%j Parys 9.70% Brussel 34.56 Zwitserland 48.08 *ö-u;> Weenen Kopenhagen 35 35 Stockholm 4c.85 -o- Oslo 39.75 New York (cable) 1.76% Rome 13.02% Praag 7.35 Madrid 20.75 zu /5 Vanwege het bestuur der vereeniging tot Be vordering van het Onderwys in Kinderverzor- Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101 101 4% Nederland 1916 102Vs 102Vs 4% Nederland 1917 101% 1016/e 4 Nederland 1933 99s/4 99% 4% N. Xnd. 1926 AB 87 86% 4% N. Ind. 1931 87% 87 5% Youngleen. 1930 42 42% Banken Koloniale Bank 49% 48 Indische Bank 48% 48 Cert. Handel-My46% 46 Industrieën Unilever 82% 80% Calvé Delft o4Vt 52% Alg. Kunstzyde 23% 23 Van Berkel's Pat16% 15 Nieuwe Philips 205% 105 Küch. Accoustiek l,Vü 1 Ned. Ford 130% 129% Industr. Buitenland Anaconda 9% Bethlehem Steel 22 20% Kennecot 12% 12% U. S. Steel oc^s 27% U. S. Leather 6% Intern. Nickel 12% 12 Stand. Brands 17% 157/g Mynbouw Boeton Mynbouw 1®% Alg. Exploratie 132 131 Redjang Lebong 114 H4 Petroleum Kon. Olie 168% 166% Gaboes 13% i3 Perlak 97 96 Peudawa 4% 4% Vorige slotkoersen. Heden Shell Union OU Rubber Bandar Deli Bal Silau V. X. G. O Allied Intercontin. Rubber Scheepvaart Java Ch. J: Dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Suiker H. V. A. N. I. S. U. 10% 107/s 5% 51/8 905/4 89% 69 68 397/g 39 27 26 23% 25% 44% 44 44 40 1% 17/8 221/4 22 2 2 1 1 77/s 7% 46% 45% 168% 165% 91 90 60 59 25 ^4 15.00 14.00 Actions idem Tabak Deli Batavia U7 115% Oude Deli 109 107 Oostkust lf/8 18 Senembah 12' 125% Spoorwegen Union Pacific 75% 71% Wabash 2% 2% Erie 11% 10 Kansas City South 9% 8 South. Railw17% A Chic. Milw4.% 3% Maxwell L. Gr. I4 I4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2