Dimitrof stelt weer vragen Rust en koelbloedigheid" Rede van Simon Het nieuws van heden KOHLS' ONDERHOUD MET GOERING DALADIER SPREEKT IN DE KAMER AMERIKA 'S INTERESSE VOOR GENEVE DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 18 OCTOBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Konden Rijksdagleden in de por tiersloge sleutels bemachtigen? Groot aantal getuigen gehoord Interessante verklaring van Kohls Een verklaring van dr. Noë 99 ,Wij zijn voor geen enkel woord doof, doch evenmin blind voor daden" Begrooting voorgelegd HET TWEEDE LISTRUM DER R.K. UNIVERSITEIT Professoren in den stoet. Van rechts naar links: Prof. dr. Titus Brandsma, prof. dr. J. Hoogveld, prof. dr. Ferd. Sassen, prof. dr. Gerard Brom, prof. dr. Jac. v. Ginneken Duitschland eischte onverwachts een belangrijke her bewapening" Daladier In den Senaat „Geen enkele vriend in de wereld" De Passiespelen te Oberammergau Rolverdeeling voor het vol gend jaar De bom in het portaal van Sint Pieter Drie personen gearresteerd Weer op vrije voeten Oproep van Goering Vandervelde mag niet spreken te Weenen De opstand in Siam DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Zoolang er nog kans op succes is, zal Amerika de ontwapenings pogingen steunen Verklaring van Norman Davis De stratosfeertocht in Rusland ,19 K. M. hoog' Tweede „Zesdaagsche", 17-23 Nov., Amsterdam NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18507 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 17 Oct. Vandaag wordt het getuigenverhoor voortgezet en zal volgens me- dedeeling van den President ook de kwestie der z g. onderaardsche gangen onder het Rijks daggebouw worden behandeld. Er staan weer elf personen op de getuigenlijst. Behalve de vier getuigen, die gisteren niet meer aan de beurt konden komen, zijn nog verschillende an dere Rijksdagemployé's gedaagd, onder hen o. a. de werktuigkundige ir. Heinrich Riese, de chef machinist Eugen Mutzka en ingenieur Paul Bogun. Bij den aanvang der zitting houdt de presi dent dr. Biinger een korte toespraak, waarin hij mededeelt, dat de Nederlandsche consul- generaal te Leipzig, de heer Knobel, cie het proces bijwoonde en er bijzondere belangstelling voor heeft getoond, gisteravond is overleden. Naar aanleiding van het verzoek een aantal personen te dagvaarden, die verklaringen kun nen afleggen inzake Popof's verblijf te Moskou, verklaart de procureur-generaal dr. Werner, dat de Justitie moeilijk deze getuigen, die voor een deel te Moskou vertoeven, kan dagvaarden. Indien beklaagde of zijn verdediger kans zien deze getuigen naar Berlijn te krijgen, gaat hij volkomen accoord ermee, dat zij als getuigen gehoord zullen worden, wat hij zelfs van groot belang vindt. Dr. Teichert heeft voorts het verhoor van den juridischen adviseur der Communistische Rijks dagfractie, Felix Halle, gewenscht. Halle's ver blijf is op het oogenblik echter onbekend. Eeni- gen tijd geleden schijnt hij Duitschland te heb ben verlaten. Ook de procureur-generaal blijkt accoord te gaan met het verhoor van een aantal andere getuigen, o.a. van een aantal personen die bij de Internationale Roode Hulp te Berlijn werk zaam waren en kunnen verklaren, dat Popof daar nooit kwam. Als eerste getuige wordt de postbode Willy Otto gehoord, die op den avond zijn gebruike- 1 ijken gang door het Rijksdaggebouw had ge maakt, om de brievenbussen te leegen. Deze ge tuige deelt mede: „Tegen kwart voor negen kwam ik in portaal V en vroeg dén portier of nog iemand van de afgevaardigden aanwezig was. Mij werd gezegd, dat Torgler juist was weg gegaan. Ik heb toen mijn lantaarn opgestoken en ben naar boven gegaan. Het was geheel don ker in het gebouw. Er brandde geen enkele lamp. Ik heb niets verdachts gemerkt, geen geluiden gehoord en geen brandlucht waargenomen. Een van de beide groote glazen deuren in de wandel hal stond open. Ik heb den Rijksdag ongeveer 5 of 6 minuten voor negen verlaten." Daarna wordt de timmerman Lippert gehoord, die een nauwkeurig verslag geeft van de meu bileering en stoffeering van de groote zaal. Vervolgens verklaart de beambte, die sedert elf jaar portier van portaal II is, dat hij op den avond van den brand de deur eenige mi nuten over achten heeft gesloten Zijn collega Kohls riep hem toe, dat Torgler nog in het gebouw was en onmiddellijk daar na werd hem telefonisch verzocht de garderobe van Torgler naar boven te brengen. Getuige heeft de deur van portaal II op de gebruikelijke wijze gesloten en den grendel er voor geschoven. Hij acht het niet mogelijk, dat iemand den sleutel bemachtigd heeft. Ook ge looft hij niet, dat iemand een was-afdruk van het slot heeft kunnen nemen. Het O. M. vraagt dan of het mogelijk was, dat Rijksdagleden als zij in de portiers-ioge telefoneerden, den sleutel konden bemachtigen. Getuige: Dat zou mogelijk zijn, doch dat mag ik van de heeren, die daar telefoneerden, niet denken. Als vertrouwenswaardige Rijksdagleden in de loge telefoneerden werd natuurlijk niet verder op hen gelet. Dr. Teichert: Hebt u op den dag van den brand een man met een pet op door portaal II zien komen? Getuige: Neen. Dr. Sack: De secretaris van de soc. dem. partij dr. Hartz heeft te Londen verklaard, dat op den dag van den brand in de fractie kamer van de SPD een bijeenkomst met bui tenlandsche journalisten heeft plaats gehad. Getuige is hier evenwel niets van bekend, door portaal II is niemand van deze bijeen komst naar binnen gekomen. De Rijksdagemployé Kohls, die nu gehoord wordt, heeft ruim twintig jaar dienst gedaan bij de garderobe van portaal II. Tien minuten voor achten had hij dien avond gezien, dat de garde robe van afgevaardigde Torgler er nog hing. Hij belde kamer 9a op, doch er kwam niemand aan de telefoon, evenmin als bij een tweede gesprek. Ook hoorde hij geen in-gesprek-signaal. Toen hij den hoorn nog in de hand had, werd er in de garderobe gebeld, waar geantwoord werd dooi den liftbediende. Hij kreeg het verzoek, Torg- ler's garderobe boven te brengen, wat ook ge beurde. Om 8 uur was de bediende van de lift weer beneden. Drie minuten later werd het por taal gesloten. De president verklaart in de pauze zich zelf er van te willen overtuigen, welk signaal men door de telefoon hoort indien de opgeroepene niet antwoordt. De verdediging verzoekt dan een tegenspraak te mogen vaststellen tusschen vroegere getui genverklaringen en de thans afgelegde verkla ringen. Volgens vroegere verklaringen heeft get. slechts in het algemeen van één oproep naar de communistische fractiekamer gesproken. Volgens de verklaringen van nu heeft get. echter vier maal opgebeld en wel tweemaal op toestel 321 e« tweemaal op toestel 322. Geen dezer vier maal had hij antwoord gekregen, doch onmiddellijk na de vierde poging belde Torgler door het andere toestel op. Na een uitvoerige gedachtenwisseling en nadat tal van vragen gesteld zijn, blijkt get. Kohls met Minister-President Goering per auto van den Rijksdag naar het Pruisische Ministerie van Binnenlandsche Zaken Unter den Linden was ge reden om daar nog op den avond van den brand te 11.20 door den secretaris van den chef der Pruisische Staatspolitie Daluege te worden verhoord. In dit protocol spreekt get. slechts in het algemeen over telefoongesprekken met de communistische fractiekamer. Dimitrof wenscht wederom verschillende din gen te weten, o.a. wie de onmiddellijke chef van dezen getuige was. De president vindt' hier een aanleiding, Dimitrof met nadruk er voor te waarschuwen, geen verdere naar dr. Bünger's meening volkomen overbodige vragen te stellen. Dimitrof wilde verder graag weten, tot welke partij get. behoort. Get. Kohls verklaart, nadat de president op nieuw zijn twijfel over de noodzakelijkheid van deze vraag heeft uitgesproken, nog nooit lid van een party te zijn geweest. Hierna wordt gepauzeerd. Na de pauze wordt de portier Wockoeck nog maals door den voorzitter ondervraagd hoe hy het mogelijk acht, dat de getuige Bogern des avonds laat een man uit portaal II heeft zien komen. Wockoeck verklaart, dat deze man dan niet alleen een sleutel, maar ook een helper in het Rijksdaggebouw moet gehad hebben, die later weer de deur moet hebben gesloten. De bedrijfsingenieur van den Rijksdag Risse geeft een uiteenzetting van de technische in richting van den Rijksdag. Dr. Sack vraagt hem, of er in den kelder een aantal kisten stonden, die al brandmateriaal dienst konden doen, zooals in het bruinboek be weerd wordt. Getuige antwoordt ontkennend. Op de vraag van Dr. Sack of het personeel van het paleis van den president, wanneer het in den Rijksdag wilde komen, van de onder aardsche gang gebruik moest maken, antwoordt getuige bevestigend. Dr. Sack: Als in het paleis van den presi dent een zoogenaamde lijfwacht van dertig man had gelegen, had u die dan kunnen zien? De getuige antwoordt, dat hij dat niet zeker acht, maar misschien kan de machinist Mutzka daarover uitsluitsel geven. Op de vraag van den procureur-generaal of de getuige onder zijn personeel onbetrouwbare menschen had, antwoordt Risse beslist ont kennend. Op de vraag van Dimitrof of er sinds einde Januari nieuwe arbeiders zijn aangesteld, ant woordt getuige, dat er niet meer dan twee man nen zijn aangesteld met wie de beste ervarin gen zijn opgedaan. Ais volgende getuige wordt de machinist Mutzka gehoord. Hij verklaart, dat de onder aardsche gang niet van den Rijksdag naar het paleis van den president leidt, maar naar het ketelhuis. Deze gang heeft later een vertakking gekregen naar het paleis van den president om ook daarvan de verwarming te verzorgen. Wan neer het ketelhuis gebruikt wordt, zijn de beide toegangen tot de gang geopend. De president verklaart dan, dat een onder zoek ter plaatse zal worden ingesteld. Op een vraag van den president of hij den 27en Februari in de onderaardsche gang iets bijzonders heeft opgëmerkt, antwoordt getuige ontkennend. Mutzka vertelt dan dat er eens een sleutel is zoek geraakt, die nooit meer te ruggevonden werd. Het is echter al lang gele den, dat dit voorval plaats had. Van een wacht, die uit S. A. of S. S. -mannen zou bestaan, in het paleis van den president, is getuige niets bekend. Hij weet ook niet of Minister-President Goering toen ter tijd in het paleis verbleef. Dr. Werner zet uitvoerig uiteen hoe in het bruinboek zonder een schijn van bewijs beweerd wordt, dat onder de aanvoering van Heines, Schulz en Graaf Helldorf S. A.-afdeelingen door de onderaardsche gang in den Rijksdag doorgedrongen zijn en daar brand gesticht hebben. Voor eiken S. A. en S. S.-leider afzon derlijk zou nauwkeurig vastgesteld geweest zyn waar hij brand moest stichten. Een avond te voren werd er generale repetitie gehouden. Van der Lubbe was als vijfde of zesde meegegaan. Zoodra degene die in den Rijksdag op den uit kijk stond meldde, dat de lucht zuiver was, to gen de brandstichters aan den arbeid. De brandstichting was in een paar minuten beëindigd en zij gingen langs denzelfden weg heen, dien zij waren gekomen. Van der Lubbe bleef alleen in het Rijksdaggebouw achter. Als getuigen stelde de procureur voor te hoo- ren: Heines, politie-president te Breslau, Ober- leutnant Schulz en graaf Helldorf, politie-pre sident te Potsdam. Ook stelde hij voor Goering en Goebbels te hooren. In het Bruinboek wor den telkens de ongehoordste beweringen ge daan, zonder maar een schijn van bewijs te probeeren. Los wordt beweerd, dat minister Goebbels de vader is van het plan. en dat premier Goering het verder heeft uitgevoerd. Het is een plicht, om, wanneer zulke dingen worden beweerd zonder zweem van bewijs, den aangevallen heeren de mogelijkheid te geven, zich uit te laten over al deze dmgen en vooral beschouwingen te houden over den toenmaligen politieken toestand en over de maatregelen, die toen noodzakelijk waren. Het verhoor der getuigen Heinis. Schulz en graaf Helldorf zal Vrijdag plaats hebben. De ministers Goering en Goebbels zullen verhoord worden, wanneer het gerecht begint met de politieke beschouwingen. Dimitrof vraagt, of hij het Bruinboek niet mag bestudeeren. De Senaat zal er morgen over beslissen. Dr. Sack wijst er op, dat Heines heeft getele grafeerd uit Breslau, dat hij van 26 Febr. tot begin Maart in Gleiwitz was. Hij stelt voor ge tuigen te hooren, of dit waar is. Niet, omdat hij politie-president Heines wantrouwt, maar omdat de mentaliteit van het buitenland dit verlangt. Ook Oberluitenant Schulz heeft per brief me degedeeld, dat hij in den tijd van den brand ziek lag te Tutzing. Juist omdat luitenant Schulz in de emigrantenpers als leugenaar wordt voorgesteld, is het noodig, om getuigen uit Tutzing te laten komen. De procureur-generaal heeft geen bezwaar. Ook het Hof niet. De getuigen zullen worden geciteerd. (De zitting wordt verdaagd tot Woensdag) Dr. C. G. N. Noë schrijft ons, dat hij zeer onaangenaam is getroffen door het feit, dat in de laatste dagen in verschillende groote bladen mijn naam genoemd wordt in verband met de zaak van der Lubbe. Om de zaak tot de juiste proporties terug te brengen, kan ik u mededeelen, dat slechts het volgende gebeurd is: toen ik te Berlyn vertoefde voor het bijwonen van het gynae- cologencongres werd mij den laatsten dag gevraagd 'niet door het gerechtshof) oi ik als arts en bovendien als landgenoot van van der Lubbe dezen wilde onderzoe ken. Toen ik antwoordde dat ik als vrouwen arts daarvoor niet de aangewezen medicus was, verklaarde men my, dat het niet ging om een psychiatrisch onderzoek, maar dat net gold een onderzoek op lichamelijk letsel (her toedienen van injecties en dergelijke) waar toe ik mij principieel niet ongenegen verklaar de, doch ik voegde er aan toe, dat ik mij er liever buiten hield. Ik heb verder van de zaak niets meer gehoord. (Voor de zitting van heden zie men boven de „Omroepers") PARIJS, 17 Oct. De Fransche Kamer is van middag om drie uur voor het eerst na het zo merreces weer bijeengekomen. Het Huis was ge heel bezet. Nadat de voorzitter de tijdens het reces overleden afgevaardigden had herdacht, nam minister-president Daladier het woord Hij legde er den nadruk op, dat het aanblijven van de regeering afhankelijk is van de goed keuring der begrooting. Daladier eischte directe behandeling van het voorstel, waarmede de Ka mer met 470 tegen 120 stemmen instemde. Daladier verklaarde, dat Duitschlands uittre den uit den Volkenbond het nog noodzakelijker maakte, de financiën op regel te brengen, om dat anders een vaste politiek op langen termijn onmogelijk zou zijn. Daladier wil voorts de sta biliteit van den franc handhaven. Elk specula tiegevaar kan slechts met een stevig sluitende begrooting worden bestreden. Het uittreden van Duitschland uit den Vol. kenbond heeft een nieuwe situatie geschapen, waarvan de regeeringen de consequenties moe ten bestudeeren. De regeering is zich er van be wust, dat zij steeds opnieuw de politiek der sa menwerking heeft bevorderd, welke de veiligheid en de waardigheid van alle volken in gelyke mate heeft gewaarborgd. Wij zijn zoo riep Daladier uit voor geen enkel woord doof, doch wij zijn even min blind voor handelingen. (Langdurig applaus). Waarom begint de Duitsche re geering met een breuk, wanneer zij een ac coord wenscht? Waarom verzet zij zich tegen controle, wanneer het bereid is, ook de laat ste mitrailleur en het laatste geweer te ver nietigen? Frankrijk zal trouw blijven aan de politiek der samenwerking en in dezen geest den toestand --- is,*, !^mSi onderzoeken, welke niet alleen Duitschland en Frankrijk interesseert, doch alle volken, die zich voor een edele taak vereenigden (levendig ap plaus van links). De zware offers, welke wij in het verleden brachten, machtigen ons te volhar. den in een matigingsvolle houding, welke geen marchandeeren toelaat. In dezen geest zal Frankrijk deelnemen aan de op 26 October in de Volkenbondsstad te houden zitting. Franrijk is allerminst geisoleerd. Sedert het einde van den oorlog, heeft het nimmer meer vriendschappen gehad dan thans. Van alie zij den ontvangt het bewijzen van vertrouwen. De regeering is vastbesloten een voorbeeld te ge ven van rust en koelbloedigheid. Zy is zich er van bewust, dat de verdediging van het grond gebied en van de vrijheid van Frankrijk is ge waarborgd. De kamerdebatten over de buitenlandsche politiek worden op 27 October gehouden. De regeering was in de openingszitting van den senaat vertegenwoordigd door minister Paul-Boncour. Het eenige woord aldus Paul-Boncour dat ik heden hier uit kan spreken zonder de bestaande zorgen te vergrooten, is dat Frank- rijks vriendschapsbanden sterker zijn dan ooit. De Senaat werd verdaagd tot 24 October. LONDEN, 17 Oct. (Reuter). De Engelsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Sir John Simon, zeide hedenavond in een radiorede, dat de geheele wereld zich rekenschap geeft van den ernst van Duitschlands stap, de ontwape ningsconferentie te verlaten. Namens Groot- Brittannië zal geen enkel woord overijld wor den uitgesproken, dat den toestand kan verer geren. Groot Brittannië's toekomstige gedrags lijn zal een zeer grondige bestudeering en een zeer nauwkeurige overweging eischen van het geheele kabinet. Deze lijn zou overlegpleging kunnen behelzen met andere mogendheden, naar wij hopen ook met de Duitsche regeering. Na een overzicht van de geschiedenis der ont wapeningsconferentie vervolgde de minister: Iedereen weet, dat Duitschland een groote ge meenschap is, welke krachtens het Verdrag van Versailles is ontwapend Wij begrepen heel goed de Duitsche gevoelens en Groot Brittannië heeft dan ook veel gedaan, om Duitschland in staat te stellen, zelf te beschikken over zijn in stellingen en waardigheid. Groot-Brittannië vervulde een leidende rol bij de opstelling van de door Frankrijk, Italië, Amerika en Groot- Brittannië onderteekende verklaring, dat Duitschland gelijkheid van rechten op het stuk van veiligheid moest verkrijgen. Ook thans houden wij aan deze verklaring vast. De jongste gebeurtenissen hebben ontegen zeglijk de onrust oen toenemen, welke in En geland en meer nog op het Europeesche conti nent heerscht en welke de ware reden is, waar om de sterk bewapende staten aarzelen hun strijdkrachten te verzwakken. Iedereen kent de oorzaak van die onrust en nervositeit. Daarom hebben wij getracht, ons plan te wij zigen. De kwestie, die naar*alle waarschijnlijkheid de meeste moeite zou geven, was de vraag of Duitschland van meet af zou krijgen, wat „monsters" genoemd werden, d.w.z. types van wapens, die dit land thans verboden zijn. Ik had verzocht er door de Duitsche regeering over te worden ingelicht, wat het nauwkeurig verstond onder monsters. Wat gebeurde? Toen ten slotte de Duitsche eisch formeel gesteld was, bleek deze, inplaats van te definieeren wat verstaan werd onder monsters, een belangrijke herbewapening te eischen van den eersten aanvang af. Ik betreur het ten zeer ste dat minister Von Neurath in zijn toespraak tot de buitenlandsche pers my in dezen heeft beschuldigd van het verkeerd voorstellen van feiten. Ik ben volkomen bereid documenten te publiceeren om de juistheid mijner verkla ringen aan te toonen. Zonder eenigen twijfel is de verrichte zware arbeid door de Duitsche houding in gevaar ge bracht, zoo niet vernietigd. Zeer dwaas is de bewering, dat de Duitsche regeering besloot, om de ontwapeningsconfe rentie te verlaten, alleen wegens mijn verkla ringen te Genève op Zaterdag j.l. Deze werden volledig gesteund door Norman Davis. Baldwin zeide het onlangs juist, dat elke natie, welke door haar optreden de ontwapening onmogelijk maakt, geen enkelen vriend in de wereld zou hebben. Het doel der Engelsche politiek is niet het verwekken van gevoelens van wrevel. Wij blijven trachten, om van een sa menwerking tusschen alle staten van goeden wil te begunstigen. Ik vertolk de gedachte der geheele Britsche regeering, wanneer ik zeg, dat niets ongedaan is gebleven in deze recente onderhandelingen, om te zoeken naar een basis voor een eerlijke en eervolle overeenkomst, waarop de hoop der menschheid op een toe- komstigen wereldvrede in zoo groote mate is gevestigd. OBERAMMERGAU, 17 Oct. (V.D.) Met groote spanning werd heden te Oberammergau het resultaat afgewacht van de keuze der spe lers voor de jubileum-Passiespelen, die het volgend jaar zullen worden opgevoerd. De ge bruikelijke godsdien:,Vochtigheid, die aan ae keuze vocrafgaat, werd gehouden in het bijzijn van ongeveer de geheele bevolking. Na afloop kwam de gemeenteraad in een geheime zitting op het raadhuis bijeen. Nadat geruimen tijd vergaderd was, werden de voornaamste resul taten der bespreking voor het stadhuis aan geslagen. De hoofdrollen zijn als «volgt verdeeld: Chris tus wordt uitgebeeld door Alois Lang, de pro loog wordt geleid door Anton Lang en 't koor door Guido Diemer. Verder is Petrus: Peter Rendl, Judas: Hans Zwink, Johannes: Willy Bierling, Maria: Anny Rutz, Magdalena: Klara Mayer, Caïphas: Hugo Rutz, Annas: Anton Lechner, Pilatus: Melchior Breitsamter en He rodes: Hans Mayr. Behalve voor de Judas-, Johannes- en Mag- dalenarol zyn voor alle overige hoofdrollen de zelfde spelers gekozen als in 1930. ROME, 17 Oct. De politie is er in geslaagd de daders te arresteeren van den aanslag, in het voorjaar gepleegd in het voorportaal van de St. Pieterskerk, waar by de garderobe een bom was gedeponeerd, welke was voorzien van een tijdlont. Het zijn de gebroeders Renato en Aldo Cianca en een zekere Bucciglionus. De drie gearresteerden zullen zich te verant woorden hebben wegens anti-fascistische en terroristische activiteit. Nog meer arrestaties worden verwacht. De arrestanten pleegden hun terreurdaden in opdracht van den te Parijs levenden anti- fascistischen emigrant Alberto Cianca, die hun ook het noodige materiaal en geld leverde. BERLIJN, 17 Oct. De Nederlandsche jour nalist jhr. C. de Marees van Swinderen, wien op grond van een serie artikelen in de Indische pers op het hoofdbureau van politie een ver hoor is afgenomen, heeft het bureau weer ver laten. BERLIJN, 17 Oct. (V.D.) De Pruisische Mi nister van Binnenlandsche Zaken heeft per radio een oproep gericht tot de bevoegde auto riteiten, waarin het wordt voorgesteld, alsof de molestatie, waaraan buitenlanders somtijds blootstaan, het werk is van Marxistische of communistische provocateurs, die Duitschland in diplomatieke moeilijkheden willen wikkelen De betrokken autoriteiten moeten alles doen voor de bescherming van buitenlandsche staats burgers. Indien politioneel ingrijpen noodzake lijk is, moeten zij met voorzichtigheid en hof felijkheid optreden. De plaatselijke autoriteiten moeten zich met S. A., S. S. en Stahlhelm in verbinding stellen om met alle middelen derge lijke molestaties te bestrijden in de gemeen schappelijke overtuiging, dat het de vanzelf sprekende plicht van elk nationaal-socialist is. de gastvrijheid te beschermen en te eerbiedigen WEENEN, 17 Oct. (Reuter.) De voorzitter van het I. V. V., Vandervelde, heeft van de poli tie bericht gekregen, dat het hem verboden is op de socialistische bijeenkomst, die hier ge houden wordt, te spreken. Ook de Engelsche gedelegeerden mevrouw Joe Compton en Smith mochten niet spreken. De politie heeft bovendien een bevel uitge vaardigd, waarbij alle socialistische bijeenkom sten verboden zijn. BANGKOK, 17 Dec. (Reuter). De rebellen zouden naar het Noorden zyn teruggetrokken, na 500 dooden en duizend gewonden te hebben verloren. Rede van Daladier in de Fransche Kamer over Duitschlands stap. De daders van den bomaanslag in Sint Pieter gearresteerd. Voortzetting Rijksdagproces. Het aantal werkloozen in Indië stijgt. In de laatste week van September is de werk loosheid nagenoeg niet veranderd. Minder boter in de margarine? De lustrumviering der R. K. Universiteit; rede van Z. H. Exc. den Aartsbisschop. Plannen voor de stichting van een waardig monument op het graf van Z. Em. W. M. Kar dinaal van Rossum. Invoer van Nederlandsche kolen in Zwitser land beperkt. EE Verwachting: Zwakke tot EE matigen, Zuidelijke tot Oostelijken wind, EE gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re- EE EE gen, mogelijk nachtvorst, weinig veran- ES dering in temperatuur. Ij Hoogste stand: 767.0 te München. Laagste stand: 736.8 te Reykjavik. EE Zon op 6.31 onder 4.59 - Licht op 5.29 EE EEj 19 October N M. illlllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiillllllllllillllllllll GENEVE, 17 Oct. (Reuter) Op grond van de gisteren uit Washington ontvangen instruc ties, heeft de Amerikaansche vertegenwoordiger Norman Davis de volgende verklaring gepubli ceerd: Wij zijn te Genève enkel en alleen voor ont wapeningsdoeleinden. Zoolang er een mogelijk heid bestaat de onderhandelingen over ontwa pening met succes voort te zetten, zullen wft daartoe bijdragen. Wij zijn evenwel niet aan het politieke ele ment of een zuiver Europeesche zijde van het vraagstuk geïnteresseerd. Wij stellen nogmaals vast, dat wij op geen enkele wijze in politieken zin met een Euro peesche mogendheid verbonden zijn. Onze medewerking betreft alleen de ontwa pening. Of de omstandigheden voor het vervolgen van de huidige ontwapenings-pogingen gunstig zijn of niet, is een vraag, welke door de Europee sche mogendheden en niet door de Vereenigde Staten moet worden opgelost. In den loop van deze week zullen besprekin gen tusschen de Europeesche hoofdsteden plaats hebben. Wij wenschen aan deze besprekingen niet deel te nemen, aangezien zy van zuiver politieken aard zijn. De in Mei van dit jaar door president Roo sevelt in zijn boodschap aan de staatshoofden opgestelde grondbeginselen blijven voor de po litiek van de Vereenigde Staten maatgevend. MOSKOU, 17 Oct. (Reuter). De statosfeer- ballon „U. R. S. S." heeft een hoogte bereikt van 19000 M. boven het zeeniveau. Aldus het resultaat van het onderzoek, ingesteld door de commissie, die bestond uit 3 professoren, verte genwoordigers der militaire luchtvaart e. a. ZIE BIJZONDERHEDEN OP PAGINA PUBLIEKE VERMAKELIJKHEDEN Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 753 Vorige stand: 752

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1