STADSNIEUWS P. J. Raaymakersf Haarlem, 18 Oct. Valsche reclame voor de N.S.B. BEURS VAN AMSTERDAM De vroegbeurs Wisselkoersen WOENSDAG 18 OCTOBER Brand in de Doelstraat Beurs-thermometer AGENDA WOENSDAG 18 OCTOBER 1933 Bovenverdieping voor groot ge deelte uitgebrand Winkel veel waterschade R.K. GRAFISCHE BOND De nieuwe C.A.O. niet aanvaard ONZE WINKELSTAND Wijnhandel „De Druiventros" DE H.O.V. Wie er zullen dirigeeren VEREENIGING „HAERLEM' MUZIEK HAARL. BACHVEREENIGING Soliste: Jo Vincent Dirigent: Pierre Monteux Zilveren professiefeest Lezing over Italië Donateursuitvoering „Alberdingk Thijm" Franciscaansche ontwikkelings cursus Met pensioen De oud-secretaris-generaal van de Rijksverzekeringsbank overleden Excursie naar Alkmaar Triduum R.K. Volksbond Voor de stille armen M. A10 R.K. Coöp. Bouwvereeniging „De Spaarnestad" W. H. Smit t BURGERLIJKE STAND Steunverleening werkloozen Weer een Winkelweek te Heemstede 19 October De Bisschop van Haarlem op unfaire wijze in den poli- tieken strijd betrokken In den nacht van Dinsdag op Woensdag even voor vier uur werd brand gemeld in perceel Doelstraat 28, bewoond door den groenten- koopman J. Wijkhuizen. Deze sliep met zijn vrouw en 5 kinderen op de tweede verdieping. Een dikke rook was oorzaak, dat ze wakker schrokken en in allerijl, gekleed in nachtge waad, de straat op vluchtten. In de Korte Lakenstraat verleende de schoon zoon hun onderdak. De brand bleek ontstaan te zijn op de eerste verdieping. De voor- en zijkamer zijn geheel uitgebrand, de achterkamer gedeeltelijk. De benedenverdieping, bestaande uit den win kel en een soort pakhuis, kreeg veel water schade, zoodat de groentenvoorraad onbruik baar voor consumptie werd. Het vuur werd met drie slangen op de wa terleiding bestreden. De staf van de brandweer was op het terrein aanwezig. Om vier uur was men den brand meester. W. was tegen brand verzekerd. Een hoofdagent heeft een geldkistje en de huishoudportemonnaie gered. Volgens een af gelegde verklaring van W. wordt een portefeuil le met 600 uit een linnenkast, die voor het grootste gedeelte verbrand is, vermist. De oorzaak van den brand is onbekend. W. vermoedt, dat er vonken uit een fornuis gespat zijn, en het vuur zich aan de daarbij hangende kleedingstukken heeft meegedeeld. Onder buitengewone belangstelling had gister avond in het gebouw der Militairen Vereeniging onder voorzitterschap van den heer C. J. Selhorst een ledenvergadering plaats van bovengenoemde afdeeling ter behandeling en bespreking eener nieuwe collectieve overeen komst m de typografie. Allereerst deed de. voorzitter eenige mededee- lingen in verband met de a s. voorzlttersvergade- ring, welke 23 October te Utrecht gehouden zal worden en waar de einduitslag en laatste be spreking van de C. A. O. zal plaats vinden. Er komt een vacature bij de gesalarieerde be stuurders, in verband met de ontslagneming wegens gevorderden leeftijd van den bondssecre- orkestwerk van Debussy werd. in tegenstelling met zfjn vroeger? werken, spoedig veel aandacht geschonken. Dit is mede toe te schrijven aan de omstandigheid, dat het Russische ballet het op zijn repertoire plaatste (al was het door D. niet als 'n balletwerk bedoeld). Uit deze Prélude spreekt Debussy's groote voorliefde tot de natuur. Op onnavolgbare wijze schildert hij ons het natuurtafereel met de sub tielste klankbeelden voor oogen. Opvallend schoon wendt Debussy hier harp, fluit en nobo aan. Vooral de partijen dezer instrumenten ver- eischen inzake klankkleur, sfeer en techniek zeer veel van de spelers. Ze worden echter door de leden van het Amst. Concertgebouworkest op schitterende wijze, met buitengewone be- heersching gespeeld. Dat Monteux de vereischte stemming ver kreeg, behoeft geen betoog. Tot slot gingen vóór de pauze twee Gezangen van Hendrik Andriessen. Het eerste: „Fiat Do- mine" deed door zijn bijna recitatief-ach tig karakter en uiterst sobere begeleiding wat vreemd aan in deze omgeving en geleek meer geëigend voor een kerkconcert. Het tweede: ..Magna Res est amor", met zijn breeden melo- dieënstroom van eenigszins jubelend karakter en de zeer kleurrijke, stralende begeleiding kwam volkomen tot ^jn recht, dank zij mede de volle overgave waarmede de soliste het voordroeg. De componist leidde persoonlijk deze gezan gen. Na de pauze ging de derde Symphonie van Saint-Saëns. De muziek van dezen componist brengt nimmer, wij wezen er reeds meerdere malen op, dramatische conflicten, kent geen heftige bewogenheid of adembenemende angst wekkende momenten, is nooit gigantisch, fan tastisch of fanatiek, zelfs niet diepzinnig, het is steede behagelijke, charmante muziek, die hoogstens in 'een fortissimo majesteus aan doet. Een enkele maal doet Saint-Saëns eeni- germate gewichtig, de gemoedelijke toon neemt een eenigszins ernstige wending (bijv. fuga- f'nale) doch aldra is het weer de onderhouden de conferencier, die tot ons spreekt. Maar al laat zulke muziek ge«n blijvende in drukken na, een enkele maal hoort men toch ook wel eens gaarne zoo'n symphonie. Ht spel was bewonderenswaardig, Monteux liet deze muziek haar volle recht wedervaren. Eijzonder goed kwam het piano- en orgelspel (door Jan Nieland uit. De belangstelling voor de „Bach-concerten verflauwt in geenen deele. Zooals gewoonlijk een volle zaal! O. K. „De Druiventros", een wijnhandel, die in 's-Gravenhage zijn hoofdkantoor heeft, heeft de vorige week in de Gen. Cronjéstraat 121 zijn 17de zaak geopend en dus de tweede in Haar- taris, den heer J. van Eindhoven. Het bestuur c.rjn c;e Kleine Houtstraat 47 exploiteert stelde voor deze functie candiMat te stellen i c;eze jj,.ma reeds jaren een wijnhandel met den heer W. de Zwager. Nadat deze zaak door I siytgrij. den voorzitter was toegelicht, werd besloten j Met den groei van de verschillende steden deze candidatuur voor te dragen. houdt de vestiging van verkoophuizen door „De De practische zakagenda van den VolksbondDruiventros" gelijken tred: in Dordrecht, meer over dan wat het museum als specimen, merkteekens, stempels bewaart. Er zijn even wel ook zeer goede stukken van groote meesters o.a. een Kerstnacht van Hontrust en in gri saille de slag in de Sont onder Wassenaar van Obdam door Van der Velde den Oude. Dan noemen we o.a. Kinderportret door Cornelis van Everdingen, de Kaasmarkt door Charles Rochussen en, zoo men zei, het mooiste portret van Prins Willem I, even na den aanslag in 1583 te Antwerpen gemaakt. Tal van mooie prenten waren er, o.a. vele van het thans veël besproken Hof van Egmond. In het Stadhuis (le helft 16e eeuw) werden bezocht de leeskamer, de Polder-Kamer (van de Schermer, met het portret van stadhouder Willem III), Raadzaal, Burgemeesterskamer en de Wethouderskamer. De kerk kon niet geheel en al bezocht wor den wegens de restauratie, die al jaren aan den gang is. Het inwendige maakt bij het binnen komen wel wat den indruk onzer Haarlemsche Sint Bavo. Ook hier ter weerszijden kapellen der oude gilden, o.a. van de schippers. Daar ligt onder een groot met schepen beschilderd bord van genoemd gilde de grafkelder der Foreesten, waarop een prachtig gegraveerde koperen plaat in plaats van steenen zerk. Ook ligt in deze kerk de Ter Gouwsche zeevaarder en ontdekkingsreiziger Cornelis Houtman en Wolbrand Gelijnsz. de Jonge, een Alkmaarsche weesjongen, die het tot de hoogste ambten bij de N.O.I.C. bracht. Merkwaardig was ook de tombe van Graaf Floris V, wiens hart en ingewanden hier liggen. Het orgel zoowel als de „heerenbanken" en de gebeeldhouwde houtomsluitingen der pilaren is werk van den bouwmeester Jacob van Cam- pen. Dat ook het Alkmaarsche scheepje „De Prins te Paard", eenmaal een commandoschip van De Ruyter, nauwkeurig werd besproken en be keken, behoeft geen betoog. Een woord van waardeering aan het bestuur voor initiatief en organisatie dezer excursie. Zoo men weet is de dirigent van de H. O. V., de heer Frits Schuurman, ziek. Deze handicap wordt van den anderen kant opgeheven, door het spontane aanbod van verschillende be roemde dirigenten, die het orkest geheel be langloos willen dirigeeren. Dinsdag 31 October zal een Fransche avond worden gegeven tot gelegenheid van de officieele opening van het Maison Descartes, onder be scherming van Z. Exc. Baron de Vitrolles, ge zant van Frankrijk in Nederland. Dit Fransche concert zal worden gedirigeerd door Théodore Mathieu, dirigent der Concerts Lamoureux en Pasdeloup te Parijs. Solist is Marix Loevensohn. Ook Albert van Raalte is spontaan voor de H. O. V. in de bres gesprongen en zal 14 November als gast-Girigent optre den. Pigno-soliste is Henriëtte Bosman. Zondag 5 November zal Prof. Felix Robert Mendelsohn dirigeeren. Deze solo-cellist heeft alle groote orkesten in Duitschlarid gedirigeerd. kon men tegen een geringen prijs bij het be stuur bekomen. De bendspenningmeester, de heer L. Nelissen, kwam thans als medeonderhandelaar der nieuwe concept C. A. O. aan het woord. Het werd hem niet gemakkelijk gemaakt daar de vergadering nogal luidruchtig was, maar na eenige oogenblikken kwam men onder den indruk van het gesprokene. Artikelsgewijze werd het concept behandeld. Het langste werd stilge staan bij den factor loon, omodat het hoofdbe stuur ten zeerste aanvoelde het geweldige offer, dat de werknemers moeten brengen door deze ingrijpende loonsverlaging. Voor de machinezetters zal het 5 cent per uur, voor drukkers en zetters 4 cent per uur ver laagd worden. Jonggezellen, half-vakarbeiders en leerlingen ondergaan procentsgewijze een verla ging. Ook werden besproken de tegenvoorstellen der patroons en de economische toestand op het bedrijf. Verschillende voordeelen werden behaald, speciaal voor het dagbladbedrijf met ochtend en avondeditie, waarbij de vacantiedagon werden bepaald op 9 dagen en op de feestdagen niet eerder mag begonnen worden dan des avonds 10 uur; voorheen was dat 3 uur. Na deze duidelijke uiteenzetting volgde een zeer uitvoerige discussie, waarbij grieven en wenken werden naar voren gebracht, welke de heer Nelissen op afdoende wijze behandelde en verder nog eens toelichtte de moreele bezwa ren. die bij een verwerping daaraan vastzitten. Hij wekte allen op tot aanvaarding van deze nieuwe C. A. O. Het was reeds tamelijk laat, toen stemming gehouden werd en velen hadden reeds de ver gadering verlaten. De uitslag der stemming was 28 voor, 73 tegen en 3 blanco, zoodat het nieuwe concepc- C. A. O. door de afdeeling Haarlem verwor pen is. Het was reeds bij twaalven geworden toen de voorzitter deze vergadering met den chris- telijken groet sloot. Utrecht, Eindhoven, Den Haag en thans ook Haarlem, zijn, behalve in de binnenstad, ook in de „buitenwijken" een of meer zaken geves tigd. Dit gestadig voortschrijden ook in deze „ongunstige" tijden bewijst wel dat „De Drui ventros" op een trouwen en zich steeds uitbrei- denden kring van cliëntèle kan rekenen. De nieuwe zaak in de Cronjéstraat is weer verzorgd en prettig ingericht: een overzichte lijk geplaatste, ruim gesorteerde voorraad met „vcor elck wat wils" noodt de bezoekers tot een keuze, nadat men in de étalage reeds ge legenheid gehad heeft, van de duidelijk ge prijsde soorten kennis te nemen. Een bij zonderheid is nog, dat men in de zaken van ..De Druiventros" welhaast alle dranken in li- terflesschen kan verkrijgen, die bijna VA maal zooveel bevatten als een „gewone" flesch!' Vermeld zij tenslotte nog de aardige prijs vraag, die tot het einde van deze week in de Gen. Cronjéstraat 121 loopt: „hoeveel deciliter is de inhoud van het vaatje, dat in de étalage staat" is de vraagen de prijs is de moeite van het oplossen waard. Voor hen, die een kansje willen wagen, bestaat hier dus een ge legenheid, evenals de liefhebbers van het kos telijk nat eventueel gelegenheid vinden bij ..De Druiventros" hun voorraad te kunnen inslaan. Het eerste „Bach"-concert in dit seizoen stond, vanwege de ziekte van dr. Mengelberg, onder leiding van Pierre Monteux, die ons 'n Fransch- Itaiiaansch programma bracht. Wel vermeldde het programma ook de na men van 'n Duitscher en van 'n Hollander, doch het karakter der werken dezer componisten is niet Germaansch doch meer Latijnsch. Na de speelsche, tintelende muziek van een Rossini-Ouverture: ,1'Italiana in Algeri" uiterst verfijnd van klank en charmant vertolkt, droeg Mevrouw Vincent de Aminta-aria uit Mozart's opera: „II Re Pastore" voor. Dit werk wijkt wat stijl betreft van zijn vo rige opera-werken af, Mozart schreef het ge heel in den trant der toenmalige Italiaansche opera. Dit geschiedde wellicht om den opdracht gever, den graaf-aartsbisschop Hieronymus van Salzburg, te behagen, die zijn vorig operawerk „La Ginta giardiniera" niet kon waardeeren. Ondanks dien stijl draagt het werk toch Mo zart's eigen cachet. Dit blijkt ten volle uit de thans gezongen aria. Vorm, stijl en instrumen tatie bieden niets nieuws, maar de geest van het werk is, ondanks dit en den grooten een voud, zeer voornaam en getuigt reeds van Mo zart's genialiteit op 17-jarigen leeftijd. Mevrouw Vincent droeg de aria op artistieke wijze voor, zonder het geringste effectbejag, met gave techniek en groote beheersching. De violist Helmann, Zimmermann vervangen de, sloot zich met zijn solospel uitstekend bij den zang aan. Van Debussy speelde men daarna de „Prélude It l'après-midi d'un faune". Debussy compo neerde dit werk naar aanleiding van Mallarmé's gedicht: „Eglogue". De muziek is geen zuivere uitbeelding der tekstwoorden, doch geeft den algemeenen indruk weer, dien het gedicht op Zondag 22 Oct. hoopt de Eerw. Zuster M. Lu- cilla (in de wereld mej. Wilhelmina Mense, ge boren te Vogelenzang) den dag te herdenken, waarop zij voor 25 jaar aar intrede deed in de orde van het Goddelijk "<ind, gesticht „De Voor zienigheid" te Amster dam. 3. Indien vraag 2 ontkennend wordt beant woord kan het college dan mededeelen om welke reden dit niet geschiedt? En verder: 1. Is het aan het college van B. en W. be kend, dat met ingang van 1 October j.l. inge volge een besluit van den minister van Sociale Zaken, een verslechtering in de steunregeling vcor de werkloozen werd ingevoerd? 2. Is het college ook niet van meening, dat de steunregeling zooals deze vóór 1 October j.l. geldend was, slechts een minimumbestaan aan de gezinnen der werkloozen verzekerde en dat iedere verslechtering, hoe gering ook, foutief is? 3. Is, het college bereid, zoo mogelijk in sa menwerking met andere gemeentebesturen, bij de regeering aan te dringen op intrekking van den genomen maatregel? Bij gelegenheid van het feit, dat het thans 10 jaar geleden is, dat Esperanto als internationale handelstaal officieel is erkend op de Internatio nale Handelsconferentie te Venetië, heeft „Abbé Richardson" een lezing met lichtbeelden geoiga- seerd in de bovenzaal van Restaurant Brinkman (Groote Markt) op Donderdag 19 dezer met als onderwerp: Een bezoek aan Italië, waar dit jaar het Italiaansch Esperanto-Congres werd gehou den. De spreker van dezen avond, de heer J. v. d. Berg heeft dit land dit jaar persoonlijk bezocht, en zal van zijn ervaringen een en ander vertel len. Het doel van dezen avond is, ook dit land nog meer bekend te maken aan hen, die dit jaar niet in de gelegenheid waren daarheen te gaan. Officieel wordt tot 28 dezer nog de bekende korting van 70 pCt. aan jongehuwden gegeven, die Italië bezoeken. Hoe nu de kennis van Esperanto in Italië vooral voor den vreemdeling van groot nut kan zijn, zal den bezoekers a.s. Donderdagavond ter oore komen. Toegangskaarten zijn ook des avonds aan de zaal verkrijgbaar. De R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" geeft op Maandag 30 October in den Jansweg-schouwburg haar tweede donateurs uitvoering voor dit jaar. Het op te voeren too- neelwerk is getiteld: „Op afbetaling", een co- medie in drie bedrijven en een tusschenspel door Jac. Ballings en Gerard Nielen, van welk stuk „Alberdingk Thijm" het eerste opvoerings- recht voor Haarlem heeft verkregen. Evenals voorheen is óók deze uitvoering uitsluitend toe gankelijk voor donateurs. Nieuwe donaties kun nen nog worden opgegeven bij den heer J. Leeflang, Nagtzaamstraat 36, of bij den voorzit ter van A. T., Hasselaersplein 35, Telefoon 16704, en wel tot uiterlijk 25 October, 't Plaats bespreken zal ook ditmaal geschieden in drie series; de volgorde wordt nog nader bekend ge- maakt. Zooals velen bekend zal zijn, is Jac. Ballings de populaire schrijver van verscheidene too- neelwerken, zooals „Amor in de pastorie", „De dorpspoëet", „Het lammeke" enz. Dit is de eer ste maal, dat Ballings een stuk schreef in sa menwerking met een anderen tooneelschrijver en het getuigt voorzeker van niet geringe ver diensten op dit gebied, dat onze stadgenoot, Gerard Nielen, hiervoor in aanmerking mocht komen. Wij twijfelen dan ook niet, of de do nateurs van deze bekende, Katholieke tooneel- club: kunnen wederom een prettigen avond te- gemoetzien bij dit spel van ernst en luim. Hedenavond om half negen zal de Eerw. Pater Chrysanthus Roorda O.F.M. de tweede lezing houden van den Franciscaanschen ontwikke lingscursus in de zaal van de St. Vincentiusver- eeniging Zoetestraat. Onderwerp is: Francis caansche Opvoeding. Vrije toegang is er voor alle Katholieken. Na een ruim 30-jarigen staat van dienst is de heer J. Glas, politie-agent hier ter stede eervol ontslagen en in het genot van pensioen gesteld. Hedenmiddag om 1 uur is in Huize Duinrust te Overveen overleden de heer P. J. Raayma- kers, oud-secretaris-generaal van de Rijksver zekeringsbank. De heer Raaymakers werd in 1847 te Wouw geboren. Na in 1867 te Roosendaal te zijn aan gesteld als klerk der telegrafie, doorliep hij de verschillende rangen, was commies der le klas se te Amsterdam en achtereenvolgens directeur der bijkantoren van de Posterijen en Telegra fie te Amsterdam aan de Rietlanden, Handels kadé en het Tulpplein, werd adjunct-inspecteur der Posterijen en Telegrafie te Zwolle in 1902 en in 1904 secretaris-generaal der Rijksverze keringsbank. Bij het korps Post- en Telegraafambtenaren was hij zeer gezien. Bij gelegenheid van zijn zilveren ambtsfeest in 1892 werd dan ook door de ambtenaren een bijzondere belangstelling getoond. Ook in 1909 toen de heer Raaymakers 40 jaar werkzaam was in /s lands dienst, mocht hij van de ambtenaren der posterijen en tele grafie, der Rijksverzekeringsbank en van de Regeering een zeer bijzondere belangstelling on dervinden, welke deed zien, in hoe hooge ach ting hij stond. Een belangrijke plaats nam de heer Raay makers ook in op politiek gebied. Hij was vele jaren voorzitter der R. K. Kiesvereeniging te Nieuwer-Amstel en werd als zoodanig door Z. H. den Paus in 1889 onderscheiden met het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice". In 1893 werd hij benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Van Januari 1897 tot 1902 was hij voorzitter der R. K. Kiesvereeni ging Amsterdam IX. Hij was meermalen can- didaat voor de Staten in Nieuwer-Amstel en voor de Tweede Kamer in Amsterdam. In Juli 1914 werd aan den heer Raaymakers op zijn verzoek eervol ontslag verleend als se cretaris-generaal der Rijksverzekeringsbank, onder dankbetuiging voor de langdurige dien sten den lande bewezen. Bij de oprichting van het ,,Rijkspensioen- fons voor weduwen en weezen voor burger lijke ambtenaren" werd hij benoemd tot corn- moissaris, terwijl hij langen tijd de functie van secretaris waarnam.. Voor de oprichting van dit fonds heeft de heer Raaymakers zeer veel gedaan, o. a. schreef hij in dit verband een aantal hoofdartikelen in „De Tijd". In 1890 introduceerde hij in ons land de „caisse générale de cautionnement", welke in stelling den ambtenaren hun borgstelling leverde tegen betaling van rente of annuï teiten. Behalve de reeds genoemde onderscheidingen van den heer Raaymakers, vermelden we nog, dat hij o.m. is commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, Ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw en ridder 3e klasse in de Orde van Simon Bolivar van Venezuela, enz. Tot commandeur in de Orde van Oranje-Nas sau verhief H. M. de Koningin hem toen hem in 1925 op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend als Voorzitter van den Raad van Toe zicht op de Rijksverzekeringsbank. Zijn naam blijft onverbrekelijk verbonden aan den opbouw van het door Minister Borgesius gestichte sociale instituut der Rijksverzeke ringsbank welke te Amsterdam werd gevestigd- In de hoofdstad is de overledene jaren lang een vooraanstaande ijverige en in alle kringen Zaterdagmiddag tegen tweeën waren een vijftigtal dames en heeren van „Haerlem' in de hal van ons station vereenigd om met den trein van 1.03 onder geleide der heeren Tadema en Dijkema naar Alkmaar te vertrekken. Daar wachtte de heer N. J. M. Dresch, archivaris van Alkmaar, zijn Haarlemsche gasten op voor een tocht langs en door eenige merkwaardige gebouwen van Kinheims tweede hoofdplaats. In den ommetocht van ruim twee en een half uur werd heel wat gezien, te veel om op te noemen, veel te veel om nauwkeurig te be schrijven en al te veel om in eenen in zijn geest volledig op te nemen. Toch was het voor de „Haerlemmers" een middag van groot genot, die velen zeker nog eens graag zullen overdoen. Een der eerste bezoeken betrof het Hof van Sonoy. Zoo men weet was Dirk Sonoy stad houder van den Prins in het Noorderkwartier. Sedert 1744 is het perceel als Diaconiehuis der Ned. Herv. Gemeente in gebruik. Het vormt met het er naast gelegen „Provenhuis van Nordingen" aan de Lombardsteeg zoowel uit- als inwendig een zeldzaam mooi geheel uit ver vlogen jaren. Hier werd de Regentenkamer nauwkeurig in oogenschouw genomen met o.a. twee regentenstukken. De wandeling ging ook langs de gerestaureer de Kapelkerk, thans een bijkerk van de Groote of Sint Laurenskerk en voerde o.a. naar het gerestaureerde Willemshuis, thans een pakhuis voor gedistilleerd. Op deze plaats stond eertijds een huis. 1252 door Wülem II, Roomsch Koning gesticht. Ook de namen Koningsweg en Koningsstraat in deze buurt herinneren nog aan dezen bekenden graaf uit het Hollandsche huis. Natuurlijk werd ook het Waaggebouw, eertijds een kerk, nauwkeurig bekeken en het 17e eeuwsche pakhuis „Vigelantie". Op de Oude Gracht werd het Wildemanshofje bezocht. De stichter van het ongerepte, goed in stand ge houden 18e eeuwsche hofje was Gerrit Floris Wildeman, een rijke Alkmaarder, die als wapen een wildeman koos. Deze prijkt ook boven den ingang. Natuurlijk werden ook de schreden ge richt naar den Accijnstoren aan het Noord- Hollandsch Kanaal, die in 19^4 een meter of drie achteruit is gevaren. Ook de Remonstrantsche kerk aan heFnidsen op het Venetiaansche eiland kreeg een beurt. Daar werden de koperen bogen boven het doop hek, de koperen lessenaar van 1728 en de dito zandlooper bewonderd. Meer eerbied dwong het feit af, dat alles nog was als in de dagen der verdrukking. Den langsten tijd bleef men evenwel op het Stadhuis en in de Groote Kerk. In het Gemeentemuseum zagen we een gansche serie schilderstukken. Eigenaardig is 't dat het geheel der rijke kleeding der stads- dapperen in Alkmaar was vervaardigd. Van de De leden van den R.K. Volksbond worden er aan herinnerd, dat hedenavond 8 uur het tri duum geopend wordt voor de leden van den R.K. Volksbond, in de Jozefkerk aan de Jans straat. De leider van het triduum is de bekendê kanselredenaar, de weleerw. heer W. A. M. van Alphen, kapelaan te Den Haag. Dinsdagavond hield de Bouwvereeniging „De Spaarnestad" een ledenvergadering, waarin de toestand van de bouwvereeniging besproken werd. De voorzitter heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder den heer Castricum als voor zitter van den R. K. Volksbond. Na goedkeuring van de notulen deelde de heer P. Dekker mede, om grondige redenen ge noodzaakt te zijn als voorzitter te bedanken. Hierna had een gedachtenwisseling plaats over het al of niet voortbestaan van de Bouwveree niging. De heer Castricum sprak een woord van op rechte waardeering aan het bestuur voor zijn onvermoeiden arbeid, in anderhalf jaar ver richt. Spr. vond het zeer jammer, dat bestuur en leden veel teleurstelling hebben ondervon den, doch meende, dat de vereeniging zeker levensvatbaarheid heeft. Nu het bestuur veel ervaring heeft opgedaan in de praktijk, moet het hem, z.i. juist een groote voldoening zijn, deze moeilijkheden tenslotte te overwinnen. Spr. vertrouwde, dat het bestuur een nieuw perspectief voor de leden zal weten te openen en dat de leden het bestuur zullen blijven volgen. De aanwezigen betuigden volle instemming met het gesprokene. Na ruime gedachtenwisseling besloot het be stuur een nieuw perspectief te openen. De meerderheid van het bestuur, dat in beginsel bedankt had, zegde medewerking toe. Bij de verdere bespreking bleek, dat er nog een gezonde kern bestaat en dat men .vast be sloten is, op den ingeslagen weg voort te gaan. Met nieuwen moed zal het bestuur weer beginnen. De voorzitter van den R. K. Volksbond ver zocht de leden, geruchten welke absoluut on juist zijn, onmiddellijk den kop in te drukken, omdat zij schade doen aan liet streven van de vereeniging. Spr. verheugde zich over het be sluit en bracht daarvoor hartelijken dank. De voorzitter sloot hierna de vergadering on- dank met gebed. Op 60-jarigen leeftijd is hier ter stede over leden de heer W. H. Smit, administratief hoofd ambtenaar bij den Rijksdienst der uitvoering van de Zuiderzeesteunwet. A.s: Vrijdag om 12 uur zal de begrafenis plaats vinden op de algemeene begraafplaats aan de Kleverlaan. Getrouwd: 17 Oct.: L. J. Versluijs en B, M. S. Luining. Geboren: 17 Oct.: C. D. KooijKorporaal, d.; 15 Oct.: G. Snel—Woudenberg, d.; 16 Oct.: H. v. DrielZomer, d.; 14 Oct.: Jkvr. J. E. v. d. Brugghen—v. d. Goes, d.; 16 Oct.: C. P. Coers Lucas, z.; M. GeerlingsVervoort, d.; J. J. de BoeverWakka, d. Overleden: 16 Oct.: L. A. Ophuijsen, 80 j., Zuidpolderstraat; 15 Oct.: J. F. L. v. Hasselt, 74 j., Linnaeuslaan. Debussy maakte. Aan dit ragfijne, teere, het eerste belangrijke lakenwevers en aanverwante bedrijven is mets Het raadslid Mars heeft de volgende vragen gesteld: 1. Is het aan het college van B. en W. be kend, dat in het besluit van den minister van Sociale Zaken van 15 September 1933, wordt ge sproken van een commissie van advies voor de steunverleening welke commissie dan zou be- hooren te bestaan uit een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, vertegenwoordigers van de werkgevers- en arbeiders-organisaties? 2. Indien vraag 1 toestemmend wordt be antwoord kan het college dan aan den raad mededeelen of het bereid is tot de samenstel ling van een dergelijke commissie zoo spoedig "yprt'ifr 8ün medewerking te verleenen? Dinsdagavond hield de Commissie „Heem- steedsche Winkeliers" een vergadering, met als agenda „Bespreking eventueel te houden win kelweek. De voorzitter, de heer P. Oosterhoorn, sprak er zijn voldoening over uit, dat, hoewel niet groot, de opkomst toch zóó was, dat de plannen over een te houden winkelweek wel besprosen konden worden. Naar aanleiding van een op een vorige ver gadering geuiten wensch om paal en perk te stellen aan het verstrekken van ventvergun ningen, deelde de voorz. mede, dat gevoerde correspondentie met B. en W.. waarin de klacht tot uiting kwam. dat venters zonder kosten konden verkoopen, dat zelfs door het verschaf fen van geld aan werkloozen door charitatieve vereenigingen de winkeliers schade leden in hun bedrijf, waarom zij verzochten de venters tenminste een ventvergunning te laten beta len en zoo den straathandel eenigszins te be perken. Dit adres, aldus de vice-voorzitter, is nog in studie bij B. en W. Ingekomen was een schrijven van het plaat selijk crisis-comité, waarbij dit comité een be roep doet op de commissie om eenige finan- cieele medewerking. Hierna volgde het kardinale punt: „Bespre king eventueel té houden winkelweek". Na am pele bespreking werd besloten van 16 tot 23 November a.s. weer een winkelweek te hou den. Het doel is de reclame en deze zal als voor- loopig plan bestaan uit in die week te verstrek ken bonnen, om zoo het publiek tot koopen aan te sporen. Een deel van de opbrengst dezer bonnen zal beschikbaar gesteld worden voor het plaatselijk crisis-comité, de rest zal be steed worden aan prijzen, terwijl het plan be staat om weer een prijsvraag voor het publiek te organiseeren. Het bestuur werd opdracht gegeven op een spoedig te houden vergadering met definitieve plannen te komen. De rondvraag leverde nog eenige zeer be langrijke besprekingen, o.a. over de te hooge kosten van havengeld voor de jachten in de jachthaven, waardoor velé eigenaars van jach ten in een andere plaats hun zomervacantie doorbrengen, en dat een schade is voor de Heemsteedsche winkeliers; het verstrekken van kaarten aan de winkeliers met: „Middenstan ders! Koopt bij middenstanders!" en een actie voor goedkoopen electrischen stroom voor nachtgebruik. Het bestuur zegde toe een en ander op een volgende vergadering te behandelen of ter be- voegder plaatse te brengen. Nederl. Staatsleennauwel. prijshoudend Gemeenteleenprijshoudend Youngleening vast Philips prijshoudend Unilever prijshoudend Aku prijshoudend Koninklijke prijshoudend H V A goed prijshoudend Rubber vaster Tabakvaster Amerik. waarden vast Gebouw „St. Bavo" Kunst na Arbeid, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur R.K. Bevolkings bureau, 8 uur. St. Jozefkerk Jansstraat Triduum R.K. Volksbond, 8 uur. Gebouw „St. Bavo'* Grossiers Kleinhan del, 8 uur Proza, 8 uur St. Marcus, 8 uur Onderling Belang, 8 uur Smedenpatroons, 8 uur Lomacursus, 8 uur. Stadsschouwburg Fritz Hirsch Operette „lm weissen Rössl", 8 uur. Raadhuis „De Nagtekaal'' Overveen Gemeenteraad Bloemendaal, 2 uur. Groote of St. Bavakerk Orgelbespeling, 34 uur. geziene katholieke persoonlijkheid geweest die hard gewerkt heeft en de voldoening mocht smaken zijn zoon verheven te zien in de hoog ste rangen van ons geestelijk en wetenschap pelijk leven. (Ongecorrigeerd.) In een Dinsdagavond te Alkmaar gehouden vergadering van de N.S.B., deelde de heer Vlekke mede, dat Z.H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge- nent tegen een persoonlijken vriend van Vlekke had gezegd: „De N.S.B. is voor Katholieken niet ver boden. Ik verbied ze niet en ik kan ze niet verbieden, want jullie fascistische leer is niet in strijd met de katholieke beginselen". Bij informatie te bevoegder plaatse is ons gebleken dat van de bewering van den heer Vlekke geen woord waar is. Bij de ontvangst van de New-Yorksche slot- koersen van gisteren lag het al aanstonds in t vooruitzicht, dat de Voorbeurs heden wel iets beter gestemd zou zijn. Het goede herstel, waar in Wallstreet zich mocht verheugen, hield ver band met den dollar, die na de stijging der vo rige dagen een reactie onderging en volgens de regels van het spel, door Roosevelt uitgedacht, dat automatisch een verbetering van de Ame- rikaansche goederen- en effectenprijzen ten gevolge heeft gehad. Het feit kan zich echter weer herhalen, dat de dollar stijgt (alles is bij een niet gestabiliseerde valuta mogelijk) waar door dan weder Walstreett daalt. Bij deze on verkwikkelijke vooruitzichten nam de Voorbeurs de willigte te New-York kalm op en werd de gewone terughoudendheid maar weder in acht genomen. De ondertoon was wel iets vaster, maar omdat er feitelijk geen handel was, wa ren de koersverbeteringen van geen belang. Al gemeen kon de markt een kleinigheid boven 't vaster slot van gisteren verbeteren. Philips o.a. noteerde tot 207 (206) HVA tot 168 (167), Uni lever tot 81 (81) en Koninklijke Olie tot 168 y„ (168). Steels liepen tot 28%28 y (27 7/8) op; Anaconda en Bethl Steel bleven vrij wel onveranderd. Voor de Young-leening was de stemming vast op 43 (42 5/16). De dollar was weer iets luier op 168170% (171) maar dat beïnvloeddde de stemming bijna niet. WOENSDAG, 18 Oct. Vorige slotkoersen. Heden Londen 7.73 7.75 Berlijn 58.8758.85 Parijs 9.70% 9.71 Brussel 34.531/2 34.52 Zwitserland 48.06 48.07% Weenen Kopenhagen 34.8O 34.50 Stockholm 40.25 40.00 Oslo 39.20 39.00 New York (cable) 1.71 1,69% Rome 13.02% 13.05 Praag 7.35 7.35 Madrid 20.75 20.75 Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 4 K Nederland 1916 4K, Nederland 1917 4 Nederland 1933 4<A N. Ind. 1926 AB 434 N. Ind. 1931 5% Youngleen. 1930 Banken Indische Bank Industrieën Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Küch. Acooustiek 101% 101% 102% 102% 101% 101% 99% 99'Xt 86% 86% 87% 87 42% 42% 48 48 47% 48 46 46 81 81% 53 53 23 23% 15% 15 206 206 1% 1 129 132 8% 8s/4 21 20% 12% 12Vs 27% 28 6% 6% 12% 12 16% 16% Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel Kennecot U. S. Steel U. S. Leather Intern. Nickel Stand. Brands Mijnbouw Boeton Mijnbouw VM Alg. Exploratie 130% Redjang Lebong %4 Petroleum Kon. Olie 1673/4 Gaboes 137/8 Perlak 97% Peudawa 4/6 10% 132 113 168% 13 96 4% Continental Oil Shell Union Oil Vorige slotkoersen. Heden 9% 11 53/g 5% Rubber A'dam Rubber 90% Bandar 08 Deli Batavia Rubber 38 Serbadjadi 27 SilaU 43 44 V. I. G. O Allied Intercontin. Rubber 91% 68V2 39 26% 26 441/2 41 1 Scheepvaart Java Ch. Japan Holl. Amerika Lijn Dito Gem. Eigend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie 21% 22 2 2 1 1 7% 1% 46 46 Suiker H. V. A107 168 Jav. Cultuur 89% 90 N. I. S. U6° "O Vorstenlanden 3323 Actions idem 15.00 15.00 Tabak Deli Batavia 115% %6 Oude Deli 105% 1°8 Oostkust 18% 18 Senembah 125% 12ö /4 Spoorwegen Union Pacific 72% 71 Wabash 2% 2% Erie IOV4 1°% Kansas City South 9% 8% South. Railw15% 16% Chic. Milw5% 3% Maxwell L. Gr14% 14%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2