Stadsnieuws INCASSO-BANK n.v. Effecten Safe-loketten Steek 'n Kyriazi op! GEMEENTERAAD VAN VELSEN WOENSDAG 18 OCTOBER Kyriazi „tijdelijk" voor sterk gereduceerden prijs. VERKEERSONGEVALLEN Auto van den dijk R.K. VOLKSBOND Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde FAILLISSEMENTEN Kon. Vereeniging Oost en West Kap. 30.000.000.— Haarlem - Kruisweg 59 Reserve t Het vernieuwde R.K. Vereenigings- gebouw te Heemstede Denk aan de Weeldebelasting LEIPZIGER BONTHANDEL De Indische vereeniging Badhuizen „Witte Kruis" Kunstkring Heemstede UIT DEN OMTREK De Crisis-Rundveecentrale houdt inkoop HEEMSTEDE NOORDWIJK De reorganisatie van de politie De noodzakelijkheid van uitbreiding wordt algemeen gevoeldSamenstel ling en uitbreiding van het corps goedgekeurd Het loon bij de werkverschaffing Installaties W erkverschaffing De begrooting Reorganisatie van de politie VOORHOUT Maandagavond reed de heer J. uit Haarlem met een luxe-auto op den Vijfhuizerdijk. Nabij de woning van den heer R. Verbrugge te Vijf huizen kwam zijn auto in botsing met een vrachtauto van den heer v. S., die uit de te genovergestelde richting genaderd was. Door het springen van een band raakte de heer zijn macht over het stuur kwijt, wat ten gevolge had, dat zijn auto over de kruin van den dijk reed; het hek vernielde en eerst beneden aan den dijk tot staan kwam. Dit ongeluk had be trekkelijk nog een goeden afloop. Niemand werd gewond. De oorzaak van deze aanrijding zal Wel ge zocht moeten worden in het onvoorzichtig rijden dat steeds langs genoemden weg plaats heeft. Het bestuur van den R. K. Volksbond afd. Haarlem heeft het aangedurfd den leden iets nieuws aan te bieden, n.l. een practische en nuttige zakagenda voor het jaar 1934. Het boekje is gebonden in een stevig, fraai linnen bandje, waarop in gouden letters prijkt: „R. K.. Volksbond, Haarlem 1934". Men vindt er zeer vele nuttige wenken en inlichtingen in ten dienste van de leden. Zoo b.v. het spreek uur van voorzitter en administrateur, verschil lende inlichtingen en mededeelingen van de onderafdeelingen St. Nicolaas, Coöperatieve Bakkerij „Arbeid Adelt", de R. K. Begrafenis onderneming, de Centrale Volksbank, 't Rechts kundig Bureau, de Rederijkerskamer „Alber- dingk Thijm" enz. Mogen de leden veel gebruik maken van de inlichtingen, welke deze zakagenda biedt. Het bestuur van het R. K. Post- en Telegraafper soneel doet een oproep om de Zondagsrust te bevorderen en de Katholieke Typografenbond beveelt aan drukwerk bij georganiseerde pa troons te laten vervaardigen. Verder treft nog nieuws aan van „St. Raphaël" en „St. Paulus". Bovendien biedt de agenda gelegenheid tot het maken van aanteekeningen bij eiken dag van het jaar. En dat alles wordt aangeboden tegen een kleine vergoeding. Naar men ons tenslotte nog mededeelde, is er nog maar een klein aantal beschikbaar. De afd. Haarlem en Omstreken van de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde kwam Dinsdagavond in hotel „Lion D'or" in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. L. Bouwer opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot den penningmeester, den heer Teunis, die hersteld is van een langdurige ziekte. De secretaris, de heer R. M. v. d. Hart, deelde hierna een en ander mede over een plan tot organisatie van een bloemencorso en bloemen- week. De voorzitter zeide zich af te vragen of een bloe- menkweek in Haarlem kans van slagen heeft en merkte op dat het voornaamste vraagstuk hier bij is: Hoe komt het benoodigde geld bij elkaar. Uitvoerig werd vervolgens besproken de kwes tie of de afdeeling medewerking aan het plan zal verleenen. De secretaris concludeerde ten slotte dat vele aanwezigen veel voor het plan voelen en dat de afdeeling mede zal werken als de initiatiefnemers van het plan zekerheid kun nen stellen dat het benoodigde geld bij elkaar komt. Spr. deelde mede, dat de burgemeester van Haarlem zeer enthousiast voor het plan is. Daarna volgden eenige mededeelingen over een te houden cursus voor opleiding tot tweeden knecht. De secretaris dankte de commissie voor het leerlingenwezen voor hetgeen zij met de be trekking tot den cursus gepresteerd heeft en hoopte dat de werkgevers de jongelui zullen op wekken om aan den cursus deel te nemen. De voorzitter sloot zich hierbij aan en dankte den secretaris voor zijn bemoeiingen. De hierna gehouden onderlinge tentoonstelling had tot resultaat dat de volgende punten werden toegekend: S. Pool en Zn.: 2 Nephrolepus (10 punten); 1 Ficus (7 pnt.)1 Dracena (9 pnt.)6 Cypri- pedium (8 pnt.); 1 Pandanas (10 pnt.). J. J. van Cruyninger: 2 Vanda cerulius (10 punten). Tenslotte hield de voorzitter een inleiding over den aanleg van de nieuwe begraafplaats te Haarlem-Noord. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken op Dinsdag 17 October: De Handelsvennootschap onder de firma K. en J. Baarse, Handelskweekerij, gevestigd te Aalsmeer en hare leden KI. Baarse en J. Baar se, beiden wonende te Aalsmeer. Curatoren Mr. L. G. van Dam te Haarlem en J. Mensing te Aalsmeer. N.V. Zand en Grinthandel v.h. A. C. God schalk en Zn gevestigd te IJmuiden gem. Vel- sen, Rijpstraat 91. Curator Mr. M. A. van Eek, alhier. S. Schuyt, fouragehandelaar, wonende te Be verwijk, Oosterwijkstraat 23. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. J. P. A. W. Brokaar, kapper, wonende te Haarlem, Mr. Cornelisstraat 31. Curator Mr. G. W. C. Pliester alhier. A. Hennekam, kleermaker, wonende te Haar lem, Amsterdamstraat 2r. Curator Mr. L. V. Hoog, alhier. Tj. van der Zee, garagehouder, wonende te Haarlem, Leidschevaart 342rd. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. H. Ineke, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, Lijsterstraat 36. Curator Mr. F. M. Hagemeyer, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. S. J. Pit. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: A. Kruisman, wonende te Wijk aan Duin. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. A. Oudhoff, wonende te Haarlem. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelinglijst Van: De handelsvennootschap onder de firma Pharmaceutische Fabriek „Erica", gevestigd te Haarlem: Curator Mr. A. H. J. Merens, alhier. W. H. A. Ahling wonende te Zaandijk. Curator Mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam. C. Slijkerman wonende te Haarlemmermeer. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink alhier. Maandag 23 October a.s„ des avonds om 8 uur, zal in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, alhier, jhr. dr. J. C. Mollerus voor de Koninklijke Vereeniging „Oost en West" een lezing houden met lichtbeelden over her inneringen aan een luchtreis naar Ned.-Indië. 9.300.000- Badhuis v. Egmondstraat1893 mannen, 1114 vrouwen, 1119 schoolbaden, 184 baden werk- loozen, totaal 4037. Badhuis Van Egmondstraat: 1893 mannen, vrouwen, 902 schoolbaden, 221 baden werkloo- zen, totaal 4130. Nu circa 26 jaar geleden werd door het R. K. Kerkbestuur van de St. Bavo-parochie onder het pastoraat van den zeereerw heer H. A. V. IJzerman, op den Heerenweg te Heemstede een gebouw gesticht, ten doel hebbende de ver schillende R. K. organisaties een eigen tehuis te verschaffen. Grootsch werd de zaak toen aangepakt, zóó zelfs dat dit gebouw door geen enkel ander vereenigingsgebouw is overtroffen geworden, trots de moeite die men zich hier in Heemstede heeft gegeven om een eenigszins belangrijk ge bouw of zaal te stichten. Maar wat 25 jaar geleden aan de eischen van dien tijd voldeed, is nu ouderwetsch! Toen dan ook de nieuwe pastoor der St. Bavo-parochie, de zeereerw. heer J. M. v. d. Tuijn, hier zich geheel van de zaken op de hoogte had gesteld, wenschte hij dit gebouw naar de eischen van dezen tijd te restau- reeren, omdat eenig comfort en een gezellige omgeving het vergaderingbezoek toch zeker zal bevorderen. Toen wij eens een kijkje gingen nemen in het nagenoeg gereed zijnde gebouw waarbij de heer N. J. Nijman, onder wiens architectuur de vernieuwingen zijn aangebracht, ons bereid willig inlichtingen verschafte, bemerkten wij, dat van het oude gebouw niet veel meer was overgebleven dan de buitenmuren. Reeds het entrée is veranderd, doordat de hooge en voor velen gevaarlijke stoep is ver vangen door een veel gemakkelijker opgang. De groote deuren binnenkomend, bevindt men zich in een ruim portaal, dat door tochtdeuren toegang geeft tot een gang van 3 M. breedte, waarlangs men een hal van 7 bij 7 M. bereikt. In deze hal zijn de toegangen tot de ver schillende zalen. Links geeft een gang van 3 M. breedte toegang tot de tooneelzaal, rechts komt men in de cafézaal. De tooneelzaal heeft een groote modernisee ring ondergaan. In zachte en prettige kleuren geschilderd, met een fraai „tooneeldoek" en moderne verlichting maakt de zaal een uitste kenden indruk. De toegang is nu in het midden gelegen. In de hal is ook de toegang tot de garde robe, plaats biedende voor pl.m. 400 bezoekers en zeer practisch ingericht. De oude toiletten zijn uit de tooneelzaal ver dwenen en in een ruime gang, achter de hal zijn nieuwe moderne aangebracht. Ook is hier de toegang naar net tooneel ge maakt, zoodat het hinderlijke geraas van het deurtje naast het tooneel vervalt. Dit gedeelte is geheel nieuwbouw, evenals een ruime feestzaal, groot 10 bij 11 M. In deze zaal zullen de verschillende organisaties haar meer intieme feestjes kunnen organiseeren. De ven tilatie geschiedt hier door tuimelramen in glas in lood. De muren zijn in zacht groen geschilderd, met een bruine moderne lambrizeering. Achter in het gebouw, naast de feestzaal is een ruime keuken, die met deze zaal in ver- BONTMANTELS, BONTKRAGEN EN BONT VELLEN ZIJN NU GOEDKOOP GRATIS OPZETTEN VAN BONTKRAGEN SPOED-REPARATIE-INRICHTING GROOTE HOUTSTRAAT 103 - TELEFOON 1057Ï binding staat en die bij feesten goede diensten zal kunnen bewijzen. De oude cafézaal is als repetitielokaal inge richt en door een opvouwbare deur gescheiden van de cafézaal, welke laatste een oppervlakte heeft van 10 bij 10 M. Uit de voorzaal zijn de onooglijke kolommen weggenomen. Waar het maar even tot verfraaiing kon dienen, is glas in lood aangebracht; in de za len, maar vooral in de gang en in de hal, in welke laatste ook nog glas in lood is aange bracht als bovenverlichting. Het oude buffet is door een modern vervan gen. De meest moderne verlichting is toege past en de kachels hebben plaats gemaakt voor een centrale verwarming. Bijzondere aandacht vraagt de aankleeding der gangen en de hal, die totaal 30 M. lang zijn. De vloerbedekking is uitgevoerd in een looper- en tapijtidee, met een lambrizeering van fraaie tegels, alles Hollandsch fabrikaat. Vanuit de hal geeft een monumentale trap met Dura-bekleeding toegang tot het boven gedeelte, waar een uiterst gezellig vergader lokaaltje gelegen is, dat men bereikjt door een aardige hal, voorzien van een garderobe. De rest van het bovengebouw is gereserveerd voor woning van den concierge. Voorts zijn ruime kelders aanwezig. Met de tooneelzaal mee, bevat het gebouw nu 9 zalen, waarbij in tijd van nood ook nog de beide tooneel-kleedkamers voor bestuurs vergaderingen gebruikt kunnen worden. Rest ons nog te melden, dat het werk is uit gevoerd door de firma Gebr. v. d. Putten, en in totaal ongeveer ƒ30 000 zal kosten. Donderdagavond zal de zeereerw. heer pas toor J. M. v. d. Tuijn het vernieuwde gebouw plechtig inwijden, waarbij alle katholieken van Heemstede boven 17 jaar zijn uitgenoodigd aan wezig te zijn. Heemstede is thans weer in het bezit van een grootsch, modern en fraai vereenigings gebouw! Naar wij vernemen zal binnenkort worden overgegaan tot oprichting van 'n vereeniging van Indische oud-gasten, welke zich ten doel stelt, de in Haarlem en omstreken vertoevende Indi sche families meer in onderling verband te bren gen. Dit zal worden bevorderd door gezelschaps leven, waarvoor reeds de beschikking is verkre gen over een vereenigingslokaal. Het daaraan te verbinden Indisch Restaurant verkeert in een vergevorderd stadium van voor bereiding, terwijl een arts en een tandarts, bei den met Indische praktijk, zich bereid hebben verklaard zich aan die vereeniging te verbinden. Ook een accountants-kantoor heeft zich voor de Indische vereeniging beschikbaar gesteld. Er bestaat in de Indische Kolonie te Haarlem en Omstreken overgroote belangstelling voor de vereeniging. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand September was: Badhuis Koudenhorn: 1096 mannen, 527 vrou wen, 111 baden werkloozen, totaal 1734. Badhuis Leidscheplein1735 mannen, 870 vrouwen, 714 schoolbaden, 135 baden werkloozen, totaal 3454. Badhuis Schotersingel 2206 mannen, 1054 vrou wen, 752 schoolbaden, 190 baden werkloozen, totaal 4182. Maandag 23 October om 8.15 uur zal de Kunstkring Heemstede in het gebouw van den Ned. Protestantenbond een concert geven van Carel van Leeuwen Boomkamp (violoncello en violoncello-piccolo) en Marinus Flipse (piano). Dinsdag is te Purmerend op de markt door de Crisisrundveecentrale inkoopen gedaan. Het aanbod voor dezen aankoop was niet gering. Als taxateurs traden op de heeren P. Schut ting te N.-Amstel; Jb. Vethaak, Oudorp; S. v. Schie, Haarlem; J. J. Bregman, Berkhout en C. Donker Pz. te Twisk. Als vertegenwoordiger der provinciale com missie was aanwezig de heer J. J. Blauwboer uit Schagen met als assistenten de heeren Jac. de Wit, Beemster en D. de Haan, Ouder- Amstel. Er werden omstreeks 80 koeien en pinken aangekocht. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij: J. Woudenberg, Talmastraat 12 een man chester jas. W. Schoo, Van Merlenlaan 44. een rozenkrans. J. v. d. Putten, Binnenweg 117, een rijwielpomp. Koopman, Borneostraat 4, een grijze ceintuur. J. L. de Graaf, Timorstraat 14, een grijze slipover. F. Teerink, Eikenlaan 4, een hamer. Concierge Bronsteeschool, een rood re genhoedje. Aardewijn, Borneostraat 50, een schoolétui. Philippo, Landzichtlaan 28, een rij wielsleutel. D. Hoefgeest, Zandvoortschelaan 73, een portemonnaie met inhoud. Spanhoff, Berkenrodestraat 40, Haarlem, een dames arm bandhorloge. J. A. de Graaf, Meer en Bosch een rijwielbelastingmerk. G. de Vries, Leidsche vaart 138, Haarlem, een bruine ceintuur. A. Verdonschot, Binnenweg 43, een rozenkrans. Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een hand schoen en een hondenhalsband met penning. Gouden feest Eerw. Zusters Het gouden herdenkingsfeest van de vestiging der E.E. Zus ters van J.M.J. te Noordwijk, dat Dinsdag werd gevierd, werd ingezet met twee H.H. Missen te 7 uur, waarvan één voor den Z.E. Heer Pastoor van der Horst, stichter der scholen en één voor de levende en overleden Zusters, die in Noord- wijk hebben gearbeid. Onder deze H.H. Missen naderden de feestvierende Zusters en alle kin deren der meisjesscholen ter H. Tafel. Te half negen werd door den H.E. Deken een plechtige H. Mis opgedragen waarbij hij werd geassisteerd door de W.E. Heeren Kapelaans Meijnders en Heemskerk. Tijdens deze H. Mis hield de H.E. Heer Deken een feestpredikatie, waarin hij in de eerste plaats dank bracht aan God voor de zegeningen uit het 50-jarig onder wijs der Zusters, voortgekomen, dank aan Pas toor van der Horst, die de Zusters in Noordwijk bracht, dank aan de Congregatie, die haar Zus ters naar Noordwijk stuurde, dank aan alle Zus ters, die in die vijftig jaren veel meer dan hun plicht deden en den wensch uitte dat God vele vruchten mocht laten rijpen aan het werk der Zusters en dat zij „die velen onderricht zullen hebben tot gerechtigheid, als sterren zullen schitteren in de eeuwigheid". Na de H.H. Mis had in tegenwoordigheid van vele genoodigden de huldiging der Zusters plaat in het Juvenaat, dat met bloemen en pal men was opgesierd. O.m. waren aanwezig de plaatselijke geestelijken met het Kerkbestuur, Steek 'n Apis, 'n Special, 'n No. 1 of 'n Ferik op. De prijs kan nü geen bezwaar meer zijn. Deze heerlijke, wereldvermaarde kwa- liteits-sigaretten worden - ter her denking van het 60-jarige jubileum der Kyriazi-fabrieken - nu tijdelijk tegen nevenstaande sterk ge reduceerde jubileum-prijzen ver krijgbaar gesteld. Stap vandaag nog bij Uw sigarenwinkelier binnenl En geniet) Geniet van Kyriazi! APIS van löö ets. voor 50 ets. SPECIAL van ets. voor 40 ets. No. 1 van $Q ets. voor 34 ets. FERIK van $Q ets. voor 22y2 ets. (in doosjes van 20 stuks) KYR1AI het volledige college van Burgemeester en Wet houders, de Inspecteur van het L.O., het bestuur der plaatselijke schoolcommissie, besturen en afgevaardigden van plaatselijke vereenigingen enz. Nadat de Zusters op het versierde tooneel hadden plaats genomen verwelkomde de Voor zitter van het Kerkbestuur, de H.E. Heer Deken de Zusters en alle aanwezigen. Vervolgens was het woord aan de kinderen, die verschillende aardige stukjes ten beste gaven en daardoor van een ernstige voorbereiding van dit feest ge tuigden. Verschillende geschenken werden den Zusters aangeboden. De HF. Deken bood de Zusters voor de Zusterskipel als geschenk van de Parochie aan een speciaal voor dit feest naar een ontwerp van Pater Randag OF.M. door de grijze Zusters te Amsterdam vervaar digd kazuifel aan. Na de kinderhulde voerden nog verschillende personen het woord, die allen de Zusters dank ten voor haar niet genoeg te waardeeren werk Gisteravond vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van den burgemeester. Na de opening wordt overgegaan tot onder zoek van den geloofsbrief van het nieuw be noemd raadslid, den heer H. Groeneveld. De bescheiden worden in orde bevonden, waarna de heer Groenveld, nadat door hem de voorgeschreven eeden zijn afgelegd, door den voorzitter met eenige vriendelijke woorden wordt geïnstalleerd. Onder de ingekomen stukken is een schrijven van den heer H. Dekker, dat hij ontslag neemt als lid van den raad. Voorts is ingekomen een verzoek van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van O. L. Vr. van Altijdd. Bijstand te Santpoort, om beschik baarstelling van de benoodigde gelden voor de stichting van een R.K. school voor L. O. Het verzoek van den R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond, inzake steunverleening van tuin ders, wordt in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Medegedeeld wordt dat door den Minister van Sociale Zaken is goedgekeurd dat, met ingang van de eerste werkweek van Dinsdag, het uur loon bij de gemeentelijke werkverschaffing wordt gebracht op 38 cent. De vergoeding voor regenverlet is vastgesteld op 30 cent. Thans wordt betaald respectievelijk 36 en 29 cent. Aangeboden wordt de begrooting voor 1934. B. en W. stellen voor dit jaar geen vooronder zoek van de begrooting te doen plaats hebben. De heer VISSER verzet zich hiertegen. Zijn fractie acht het afdeelingsonderzoek zeer ge- wenscht. De heer MAAS zegt, dat hij ook voorstander is van afdeelingsonderzoek. In deze abnormale tijden echter is het onnoodig. De begrooting is feitelijk een administratief atuk geworden, waaraan niets meer te kluiven valt. De raad kan den tijd en de kosten, aan het onderzoek bonden, beter besparen. De VOOZITTER onderschrijft dit. Wijzi ging van de begrooting in dien zin, dat de posten verhoogd worden, behoort tot de onmo gelijkheden, omdat de gemeente een rijksbij drage in de kosten der gemeentehuishouding heeft aangevraagd. Na eenige discussies wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 17 tegen 8 stemmen. Goedgekeurd wordt een voorstel tot verla ging van den huurprijs van een bloembollen- schuur op „Rooswijk". Aangenomen worden verder: het voorstel tot vaststelling van straatnamen; het voorstel tot het verleenen van vergunning tot het rioleeren en dempen van een gedeelte beek te Driehuis; het voorstel tot het verleenen van vergunning van de Coöp. Vereen. Part. Woningbouwver. „Wijkeroog" te Velsen en aan Th. Winter, te Beverwijk, tot het aanleggen van wegen; verschillende voorstellen tot verkoop van gronden en tot verleenen van ontheffing van de bouwverordening; Na vaststelling van de vergoedingen aan het Bijzonder Onderwijs, wordt aan de N.V. Ken- nemer Expl. Mij. van onroerende goederen te Bloemendaal vergunning verleend tot het aan leggen van wegen te Santpoort. Aan de orde is hierna het voorstel tot reorga nisatie van de politie. In een Maandagavond gehouden raadsbijeenkomst heeft de burgemees ter een technische uiteenzetting van het reor ganisatieplan gegeven. Van den heer Visser e.a. is een voorstel in gekomen, om in de verordening een omschrijving te geven van de dringende gevallen, waarbij aan den ambtenaar verlof wordt verleend met behoud van salaris. Verder wordt voorgesteld om over verlofda gen, welke in verband met het dienstbelang niet genoten kunnen worden, dubbel salaris uit te betalen. Tenslotte wordt voorgesteld om overwerk te vergoeden. Met dit laatste kunnen B. en W. zich niet vereenigen. Zij achten de uitbetaling van een dergelijke vergoeding ontoelaatbaar. Met het tweede voorstel kunnen zfj zich ver eenigen. Wat het eerste betreft merken B. en W. op, dat de raad niet bevoegd is dergelijke bepalingen vast te stellen. Over het plan in het algemeen wordt vrij lang durig gediscussieerd. De heer ENZERINK, vraagt of het vaststaat, dat het Rijk de bijdrage zal verleenen, wanneer de gemeente in de volgende jaren meer voor de politie gaat uitgeven. De heer HOMBURG meent ook, dat B. en W. aan den optimistischen kant zijn gebleven. Wanneer de tijden weer normaal worden, moet de gemeente de kosten toch kunnen dragen. Ten opzichte van de salarisherziening behoeven wij niet te wachten op de staatscommissie. Het is gewenscht om dit tijdig zelf te doen. Wat den opzet van het plan betreft, B. en W- willen het hoofdbureau in Velsen vestigen, maar in IJmuiden dient dan toch een zeer be langrijke post te blijven. Want daar ligt het dichtstbevolkte deel. De heer SLUITERS vraagt waaruit blijkt dat het corps te klein is. Het „leerlingenstelsel" lijkt spr. niet juist. De kans bestaat dat de geschik te leerling-agenten reeds spoedig naar andere plaatsen verhuizen met het oog op een betere salarieering. Voor het zelfde geld had spr. lie ver volwaardige krachten. In ieder geval zal het volgen der cursussen in vrijen tijd dienen te ge schieden. Het vestigen van den hoofdpost in Velsen lijkt spr. geheel onjuist. Deze dient in IJmui den te blijven, waar de meest belangrijke dingen voorvallen. De bezetting van het corps is niet groot, maar we hebben hier ook de rijkspolitie- Laat men den Minister verzoeken deze wat meer in Velsen te laten werken. Tenslotte vraagt spr. in hoeverre het rijk bereid is in de kosten bij te dragen. De heer TEN BROEKE brengt hulde aan den burgemeester voor zijn plan. Er is een te kort aan manschappen. Het is gelukkig dat het plan over zes jaar loopt. Dat maakt het finan cieel lichter te dragen. De heer VAN WOENSEL zegt dat het groot ste deel der bevolking vindt dat er te veel agen ten zijn- Deze uitbreiding beteekent aldus spr. meer slaag en minder brood. Daarom is spr. er tegen. Het is een machtsinstituut van de bourgeoisie. De heer VISSER erkent dat het politie-toe- zicht onvoldoende is. De bevolking heeft recht op overheidstoezicht. De heer Van Woensel loopt, wanneer hij aangevallen wordt, ook naai de politie- Andere gemeenten geven er veel meer voor uit dan Velsen. Op het plan zelf evenwel heeft spreker aanmerkingen. Waarom wordt uitbreiding van zeden- en kinderpolitie achterwege gelaten? Als voor het eene geld te krijgen is van het Rijk, waarom dan niet voor het andere? Voorts acht spr. al die ran gen niet noodig. Ze zijn aanleiding van na ijver onder het personeel. Het maakt het plan onnoodig duur. Onnoodig zijn ook acht man voor de mobiele brigade. Spreker geeft toe dat verkeerspolitie goed is, doch het is ni-et noodig hiervoor een speciale afdeeling te maken,. Ook ziet spr. het nut niet in van le en 2e klas agenten, die toch hetzelfde werk doen. Dat geeft ook maar aanleiding tot naijver. Wanneer er zooveel leerling-agenten ko men als B. en W. voorstellen vreest spr. dat op alle slakken zout gelegd zal worden en dit maakt de politie onsympathiek bij het publiek. Een proeftijd van 3 jaar is te lang. Spreker vraagt voorts of alle diploma's er kend zullen worden. De heer VERMEULEN wijst op de nood zaak van deze reorganisatie. De raad is ook ten opzichte van de politie, vroeger steeds zuinig geweest, met het gevolg dat we thans zoo'n lage uitkeering uit het gemeentefonds krijgen. Zouden B. en W„ bij de besprekin gen met het rijk niet een regeling kunnen bepleiten, waarbij het rijk de verplichting op zich neemt bij te dragen in de kosten van het toezicht op de vele rijkswerken, welke in onze gemeente liggen? Het zou de lasten van deze reorganisatie verlichten. De vestiging van het hoofdbureau in het centrum der gemeente acht spreker in tegenstelling met andere leden zeer juist, zulks met het oog op het contact. Het toe zicht in IJmuiden hoeft er niet minder om te worden. Van het opleidingsinstituut van jonge krachten vreest spr. niet de onheilen, welke anderen er van verwachten. De jonge krach ten kunnen eenvoudige diensten verrichten én wanneer zij later naar andere plaatsen gaan is dat geen nadeel. Overigens is er alles voor te zeggen om ons eigen corps hier op te leiden. De heer MAAS juicht het plan van harte toe. Er is hier veel te weinig politie. Opper vlakkig lijkt een aantal van 44 agenten veel, maar in verband met den achturendag, moet men de aantallen op alle posten met drie deelen en dan houdt men een bedroevend beetje over. De practijk bewijst het tekort dan ook telkens. De voorgestelde uitbreiding dient dan ook te worden doorgevoerd. Wat de verschillende rangen betreft, er moe ten bevorderingsmogelijkheden blijven. Ten aanzien van het verkeer, beveelt spr. de automatische verkeersregeling in de aandacht van B. en W. aan. In verband met de financieele zijde van deze aangelegenheid wijst spr. er op, dat deze reorganisatie ons eigenlijk wordt opgedrongen. Naar aanleiding van het betoog van den heer Van Woensel, zegt spr., dat deze moet wachten tot zijn maatschappij er zijn zal. Dan zijn er slechts consumenten en is er geen Gepoe meer noodig- Men heeft dan het paradijs zon der politie. Maar zoolang het zoover nog niet is en ook omdat spr. met den heer Van Woen sel van overtuiging verschilt, vindt hij 44 agen ten tekort en zal hij met volle instemming voor het voorstel van B. en W. stemmen. De VOORZITTER antwoordt, dat de voor keur dient gegeven te worden aan de vestiging van het hoofdbureau te Velsen. Er is dan het beste contact tusschen den burgemeester en den commissaris. Deze zaak komt nog weer in den raad, wanneer het zoover is. Twee ministers hebben hun goedkeuring aan het plan gehecht. De Minister heeft geschre ven, dat de uitbreiding niet mag afstuiten op den toestand der gemeentefinanciën, temeer niet, waar de gemeente een rijksbijdrage in de kosten der gemeentehuishouding heeft ge vraagd. Spr. wijst er in verband hiermede op, dat de financieele zijde van de kwestie dus geen ongerustheid behoeft te baren. Het is ook billijk dat Velsen, die zooveel rijkswerken bin nen zijn grenzen heeft, een extra bijdrage van het rijk ontvangt. Wat de rangen betreft, het personeel waar deert de promotie-mogelijkheden. De noodzakelijkheid van uitbreiding is in de practijk overduidelijk bewezen. Spr- verdedigt dan het opleidingsinstituut. De gemeente bezit reeds een cursus. Maar bo vendien leent de gemeente, met haar zeer ver schillende deelen, er zich uitstekend voor, om menschen uit eigen omgeving te nemen. De leerlingen kunnen in dat deel der gemeen te geplaatst worden, waar zij vreemd zijn en waar zij dus vrienden noch vijanden hebben. Spreker wijst den heer Visser dan op de noodzakelijkheid van de verschillende afdeelin- gen, o.a. van de mobiele brigade, die als een zeer snel verplaatsbaar instrument goede dien sten kan bewijzen. Voor al te grooten ijver van de leerling-agen ten behoeft niet te worden gevreesd. De supe rieuren zouden dien spoedig onderdrukken. Drie jaar leertijd voor de leerlingagenten is noodig om hen voldoende te leeren kennen. De diploma's van alle bonden zullen worden erkend. Met het toezicht op de rijkswerken bemoeit het rijk zich niet. Een typisch voorbeeld hier van vormen de rijksponten, waarbij het toe zicht door de gemeentepolitie moet worden ver richt. Doet de gemeente dit niet, dan zou het daar een janboel worden. Intusschen erkent het rijk, al is het dan niet met zooveel woor den, dat de gemeente met dit toezicht zwaar belast is. Nadat nog enkele opmerkingen zijn beant woord, worden de artikelen, betreffende de sa menstelling en uitbreiding goedgekeurd- Alleen de heer VAN WOENSEL stemde tegen De overige artikelen, alsmede de overige punten van de agenda, worden hierna aange houden tot de volgende vergadering, welke aA. Dinsdag plaats heeft. voor de opvoeding der jeugd. Namens de Zus ters werd door het hoofd der R.K. Jongens school, de heer H. G. de Boer aan allen dank voor de huldiging gebracht. Na afloop kregen alle aanwezigen de gelegenheid de Zusters per soonlijk te feliciteeren. In den namiddag be stond voor alle parochianen de gelegenheid de Zusters geluk te wenschen, waarvan druk ge bruik gemaakt werd. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEM BOLLENCULTUUR In de jaarvergadering werden als candidaten voor het hoofdbestuur gesteld de heeren P. A. van Reijsen, Voorhout; J. W. A. Lefeber, Lisse. De voorzitter meende, dat het nuttig is, de aandacht van den Minister van Economische Zaken te vragen voor den grooten nood, waarin momenteel 't bloembollenvak verkeert. Uit de wijze, waarop de voorschriften werden nage leefd mag worden afgeleid, dat men van het nut der maatregelen, waardoor zooveel ver slechtering werd tegengegaan, allerwegen over tuigd is. Aangezien op goede gronden mag worden voor speld, dat, indien de Regeering nog slechts een maal wilde ingrijpen en het bollenvak de hel pende hand toesteken, een aanmerkelijk deel der vakbeoefenaren daarmede gered zou zijn, omdat in een volgend jaar de getroffen maat regelen beter zouden doorwerken en het voor deel ervan meer tot z'n recht zou komen, dan zulks thans door bijzondere omstandigheden mogelijk was, meende de heer H. v. d, Nouland dat het geheele vak zich tot den Minister van Economische Zaken moet wenden met het ver zoek, het daarheen te willen leiden, dat de le verbare bollen worden betaalbaar gesteld, te weten: I. de in te nemen bollen, die onder de be kende garantie-bepaling vallen; II. de in te nemen bollen, die na verplichte inlevering buiten de eerder genoemde garantie vallen, als onverkoopbare raap; III. de ingeleverde leverbare bollen. Het schijnt spr. te minder bezwaarlijk om Z-Exc. te verzoeken tot het sub I en II over te gaan, daar hierdoor geen bijdrage uit 's Rijks kas wordt vereischt, maar slechts een voor schot, dat uit de reeds ingestelde heffingen op den export zal worden terugbetaald. Maar ook t.a.v. het sub III genoemde zou spr. den Minis ter geen gift willen vragen, maar een voorschot, bijv. uit het Crisisfonds, daarbij de mogelijk heid tot terugbetaling openende, doordat 't vak zich gaarne voor een tijdvak van tien jaren verbindt een belasting op te brengen: a. via den export, dien het recht van verhaal op de kweekerij zou kunnen worden toegekend; ofwel b per Rijnlandsche roede: 1. voor elk gewas af zonderlijk (het eerlijkst volgens de wetten der strikte rechtvaardigheid); 2. voor elk gewas door elkander (het best verantwoord naar de wetten der verdeelende rechtvaardigheid). Mocht daarbij de looptijd der Crisislandbouw- wet (zijnde drie jaren) een bezwaar zijn, dan moge het vak Z.Exc. wel beleefd een regeling aanbevelen, als indertijd bij het z.g. Tiendrecht plaats vond. De heer W. v. d. Laan behandelde de vragen: Wat moet worden betaald? Hoe moet worden betaald? Aan wie moet er uitbetaling geschie den? Hoeveel is er totaal benoodigd? Hoe moet het terugkomen? en: Wanneer kan een even- tueele heffing het best aanvangen? Uitbetaald moet worden: 1. datgene wat valt onder de garantie; 2. datgene wat behoort tot den onverkoopbaren raap, doch buiten de ga rantie valt, overeenkomstig het gegeven com muniqué dd. 4 Mei 1933; 3. datgene wat werd ingeleverd, met toepassing van art. 5 der Land bouwcrisis wet 1933. Uitbetaling moet geschieden aan al degenen die de gestelde maatregelen naleefden. Volgens zijn berekening zal er totaal benoo digd zijn: voor het onder 1 en 2 genoemde te zamen f 450.000.voor het onder 3 genoem de, berekend naar den minimumprijs f 3.922.698.69.verminderd met datgene, wat niet behoeft te worden betaald wegens verleen de ontheffingen ten vorige jare verplichte, eerst thans plaats gehad hebbende inlevering van sommigen van 2 HL,. Hyacinthen: f 278.811.792. Zoodat totaal benoodigd zal zijn: f 3.643.886.898. Hierna volgde een verzoek van eenige aan wezigen, om het hoofdbestuur te verzoeken 'n spoedeischende vergadering te beleggen, tenein de deze urgente aangelegenheid nog voor de behandeling van de Rijksbegrooting in de Twee de Kamer te kunnen behandelen. Hierna sluiting.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9