De onderaardsche gang in den Rijksdag Erkent Amerika de Sovjets De katholieken in Duitschland Het nieuws van heden Leiderscongres der N.S.D.A.P. GEEN S.A.-MANNEN IN GOERING'SHUIS Geen mijnstaking in België DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 19 OCTOBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De leugencampagne in zekere buitenlandsche pers aan de kaak gesteld Wien zag ïr. Bogun? NAAR HET TUCHTHUIS Trampersoneel staakt te Athene Verkiezingsstrijd" in Duitschland Nieuwe Britsche gezant bij Von Hindenburg Catharien en George Kelly, de hoofdbe- schuldigden in het proces inzake de ont voering van den jongen Charles F. Urschell, lachend, na hun veroordeeling tot levenslange tuchthuisstraf Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ minimum Invoerrecht op buitenlandsche steenkool \eidt tot hand having der loonen HET DUITSCHE CONCORDAAT Generaal Johnson, de leider der economische herstelbeweging in Amerika Washington voldaan Nationaliseering der oorlogsindustrie Voorstel van Leon Blum President van Ecuador afgezet STAKINGSONLUSTEN IN AMERIKA Te Ambridge (Pennsylvania) trad de politie met geweren, gummi stokken en traangasbommen op tegen de stakende staalfabrieks arbeiders, waarbij verschillende personen gedood en een grooter aantal gewond werden De diplomatieke betrekkingen zou den reeds vóór November hersteld zijn Vier vraagstukken WASHINGTON, 18 Oct. De Uni ted Press verneemt uit betrouwbare bron, dat de kwestie der erkenning van Sovjet-Rusland door de Veree- nigde Staten een grooten stap verder is gekomen tijdens den heden gehou den kabinetsraad, waarin Roosevelt de kwestie ter sprake bracht. Hooge leden der regeering verzekerden de United Press, dat de diplomatieke betrekkingen misschien reeds vóór 1 November hersteld zouden zijn. Benesj' bezoek aan Dollfuss Naar een aanvullend handels- verdrag? De rede van Daladier Italiaansche bemiddeling De uitnoodiging van Hitier afgeslagen Kardinaal Bertram bespreekt de buitengewone zorgen der Duitsche bisschoppen Beroep op de leidende instanties DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Rede van Hitler over den builen- landschen en binnenlandscken toestand De strijd voor de Duit sche eer China en Japan NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18508 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. eén 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 18 Oct. Na de pauze in het proces inzake den Rijks dagbrand, tijdens welke het Hooggerechtshof de onderaardsche gang van den Rijksdag aan een nauwkeurig onderzoek had onderworpen en waarbij bleek, dat zonder gerucht te maken een man op kousen de gang nauwelijks kan passee- ren, wordt de nachtportier van het paleis Ader- mann, nogmaals aan een verhoor onderworpen. De getuige verklaart, dat de Rijksdagpresi dent een lijfwacht van ongeveer zes man heeft gehad, wanneer de minister-president echter niet in het paleis vertoefde, was ook de lijf wacht er niet. Dr. Sack wijst op een verklaring van den sociaal-democratischen fractie-secretaris Dr. Hertz te Londen, waarin deze beweerde, dat sinds het presidentschap van Goering, in het paleis voortdurend vele S. A. en S.S -mannen in uniform in- en uitgingen. Öf deze S. A.- mannen persoonlijk een wacht in het paleis vormden, schijnt mij wel een vraag van betee- kenis. Getuige Adermann zeide dat deze verklaring gelogen is. Er is nooit een wacht van S. A. of S. S. in het paleis van den president gekomen. Wan neer er heeren in uniform zijn geweest, dan wa ren dat gewoon bezoekers. De vraag van Dinntrof, of het mogelijk was, dat, ondanks het toezicht, vreemde personen onbemerkt door de onderaardsche gang konden komen, beantwoordt getuige ontkennend Als volgende getuige wordt dan de portier Müller gehoord, die op den dag van den brand van 8 tot 2 uur 's middags in het paleis dienst heeft gedaan. Op de vraag of in het paleis van den presi dent voortdurend een S. S.-wacht van 30 man is geweest, antwoordde de getuige, dat dit is uitgesloten. S. A.-mannen zijn nooit in het paleis van den president geweest. S.S.-mannen alleen dan, wanneer minister-president Goering als Rijks dag-president besprekingen hield. Ook de por tier Wutstrach legt een gelijkluidende verkla ring af. Hierna wordt als getuige de drogist Weber gehoord, als leider van een S. S.-commando. voortdurend tot het gevolg van Goering be hoort. De getuige zegt, dat hij op 27 Februari dienst in het ministerie van Binnenlandsche Zaken had. Toen de minister-president tegen half tien het bericht van den brand vernam, heeft hij hem dadelijk per auto naar den Rijksdag gereden. Aan den ingang stond ka pitein Jakobi met drie wachtmesters van de Schupo. Deze gaf den raad de gang te door zoeken. Getuige heeft uit het paleis van den president de sleutels gehaaid en is met de politie in de gang gegaan. De toegang en ook de deur aan den Rijksdagkant waren ge sloten. Er was niets opvallends te zien.. (Advocaat dr. Sack wijst op een bewering in de buitenlandsche pers. Minister Goering zou dien dag, niets uitvoerend, in zijn ministe rie hebben gezeten en, om zoo te zeggen, op den brand hebben gewacht. Getuige Weber zegt, dat dit gelogen is. Getuige Adermann verklaart, dat vóór We ber niemand in de gang is geweest. Hij zou ook Weber niet hebben binnengelaten, als hij geen politie bij zich had gehad. Het onderzoek in de gang heeft 7 a 8 minuten geduurd. De deskundige Dr. Schatz verklaart, dat hij getracht heeft op zijn teenen door de gang te loopen. Ofschoon hij zeer voorzichtig liep kon men toch iets hooren. Vervolgens schildert de ingenieur Bogern uitvoerig zijn waarnemingen op den dag vóór den brand. Hij verklaart o.a.: Toen ik in de nabijheid van portaal II kwam, hoorde ik rammelen aan de deur, juist alsof iemand haar wilde openrukken, ik keek naar den anderen kant en zag daar een man met een gladgeschoren gezicht en een donkere overjas, is» die in de deur stond. Toen hij mij echter zag, keek hij naar de deur aan den tuinkant, waar twee vrouwen naar hem toekwamen. Ik geloofde te bemerken dat deze vrouwen hem een teeken gaven, juist alsof ze hem wenkten. Op hetzelfde oogenblik liep de man hard weg. Hij sprong de trap af en liep weg in de rich ting van de Siegesallee. De vrouwen keken nog meermalen om en toen de man bij de lantaarn op den hoek was, zag hij ook nog een keer ach ter zich. Daarna verdween hij. Ik dacht eerst, dat het een beambte van den Rijksdag was. Dan viel het mij echter op, dat er nergens licht brandde en dat ook de deur niet achter hem gesloten werd. Ik wist dat er altijd een politie agent op den hoek stond en besloot hem te ver tellen wat ik gezien had. Ik kon echter geen politie-agent vinden. Ik ben toen de richting van het Gebouw van den Generaien Staf inge- loopen. Ers tonden daar een man met een Jee- ren jas aan en een vrouw. Zij keken naar den Rijksdag en ik hoorde de vrouw zeggen: „Kom, man, het zal vanzelf wel komen". Verder was er nergens iemand te zien. Toen ik thuis kwam hoorde ik door de radio dat er brand was in den Rijksdag. Ik was er dadelijk van overtuigd dat de man dien ik in het por taal gezien had, daar iets mee te maken moest hebben. Ik ben naar de politiepost Branden burger Tor gefietst en heb daar alles verteld. President: Hoe was het met het sluiten van de deur? Getuige: De deur viel dicht met een dubbelen slag. Ik heb niet gehoord dat zij ge sloten werd. Samen met de politie hebben we proeven genomen met de deur. Wanneer men de deur aan den buitenkant dicht trekt, hoort men geen dubbelen slag. Wanneer men - van binnen dicht duwt, hoort men den dubbelen slag wel. Toen ik Popoff bij de confrontatie zag, schrikte ik, want ik meende hem dadelijk te herkennen. Zijn figuur en zijn houding ver toonden een treffende gelijkenis. Ook had hij een zelfden hoed. Intusschen acht ik een ver gissing niet heelemaal buiten gesloten. BERLIJN, 18 Oct. (W. B.) Aan het slot der middagzitting ontspon zich een lange discussie over zekere tegenstrijdigheden in hetgeen in genieur Bogun bij verschillende verhooren ver klaarde over den man, dien hij kort voor den brand uit den Rijksdag had zien vluchten en in wien hij Popof gezien meende te hebben. Dr. Teichert stelt voor den politie-iuitenant Lateit te vragen wat getuige op den avond van den brand heeft gezegd over de kleeding van den betreffenden man. Popof verklaart, dat hij er voor zijn arres tatie geheel anders heeft uit gezien dan op den dag der confrontatie met getuige. In de drie weken arrest heeft hij veel geleden van griep en maagpijn; in dien korten tijd heeft hij 56 K.G. aan gewicht verloren. Popof wijst er verder op, dat getuige Bogun vijf elkaar tegensprekende verklaringen heeft afgelegd over zijn hoofddeksel. Op de vraag van den president of Bogun na deze woorden zijn verklaring wil veranderen of aanvullen, antwoordt deze: Neen. Popof verwijt Bogun. dat hij onwaarheid heeft gesproken over zijn persoon, tegen welke uit drukking de president zich verzet. Popof betuigt opnieuw zijn onschuld. Dimitrof stelt de vraag tot welke partij Bogun behoort. Deze antwoordt, dat hij tot 1927 heeft behoord tot de Duitsch-nationale bedrijfsgroep bij Siemens; echter niet tot de partij. De zitting wordt daarop verdaagd tot Vrij dag. Donderdag zal geen verhoor plaats heb ben en zal ook geen onderzoek in loco worden ingesteld. ATHENE, 18 Oct. (Reuter.) Het tramperso neel hier ter stede is in staking gegaan, waar door het geheele tramverkeer stilstaat. De stakers eischten het weder in dienst ne men van 40 arbeiders, die bij een vorige sta king zijn ontslagen. De chauffeurs van de gemeentelijke auto bussen hebben zich niet bij de stakingsbewe ging aangesloten. BERLIJN, 18 Oct. (W. B.) Rijksminister dr. Goebbels heeft als rijkspropagandaleider der N. S. D. A. P. de leiding van den a.s. verkiezings strijd op zich genomen. BERLIJN, 18 Oct. (W. B.) Blijkens het Staatsblad zal het groene stembiljet voor de verkiezingen op 12 November den volgenden tekst bevatten: Keur jij, Duitsche man, en jü, Duitsche vrouto, de politiek van je rijksregeering goed en ben je bereid, om haar te verklaren tot de uitdrukking van je eigen opvatting en van je eigen wil en om je plechtig voor haar uit te spreken? Onder dezen tekst bevinden zich twee vier kantjes, respectievelijk bedrukt met Ja en Neen BERLIJN, 18 Oct. (V. D.) De nieuwe Brit sche ambassadeur te Berlijn, Sir Eric Phitts, werd hedenmorgen ontvangen door Rijkspre sident Von Hindenburg ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Met het gebruikelijke cere monieel werd hij door den chef van het pro tocol, graaf Bassewitz, afgehaald en met een rijtuig van den Rijkspresident naar het presi dentieel paleis geleid, gevolgd door de andere leden der Britsche ambassade. Voor het paleis bracht de eere-wacht hem het gebruikelijke militaire saluut. Bij de ontvangst waren o. a. aanwezig de Rijksminister van Buitenlandscne Zaken, baron Von Neurath en staatssecretaris ,Von Bülow. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Oostelijken wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, waarschijnlijk nachtvorst, weinig verandering in temperatuur. E Hoogste stand: 776.3 te Hemösand. Laagste barometerstand: 746.3 te Vestmanör. Zon op 6.33 - onder 4.56 - Licht op 5.26 EE N.M. 6.05 v.m. BRUSSEL. 18 Oct. (V.D.) Woensdagmid dag hebben de Belgische ministers een belang rijken kabinetsraad gehad. Eerst werd een be spreking gevoerd over het wetsontwerp, waarbij het dragen van uniformen door politieke or ganisaties wordt verboden. De tekst daarvan werd goedgekeurd en zal morgenmiddag in de Kamer worden ingediend. De ministers hebben besloten het verbod eener socialistische betooging op 12 November te Malmédy te handhaven. Vervolgens werd een overeenkomst goedge keurd met de mijndirecteuren, volgens de wel ke een recht van tien franken per ton zal wor den geheven op den invoer van steenkolen. De ze regeling geldt tot 31 December 1933. Als gevolg hiervan zullen de werkgevers de loonsovereenkomsten niet opzeggen. De prijzen der kolen zullen niet worden verhoogd. De gemengde commissie der mijnen zal Don derdagmiddag vergaderen om kennis te nemen van deze overeenkomst, waardoor het stakings gevaar is geweken. ROME, 18 Oct. (Reuter.) Momenteel ver toeft te Rome de Duitscher Schulemberg, die tegenwoordig was bij de onderteekening van het Duitsche concordaat door vice-kanselier von Papen. Naar gezegd wordt, vindt Schulem- berg's verblijf te Rome een verklaring in de noodzakelijkheid, bepaalde gedeelten van het concordaat nauwkeuriger te omschrijven. r WASHINGTON, 18 Oct. (Reuter) Het depar tement van buitenlandsche zaken heeft zich voldaan verklaard over de veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf van de S.A - mannen, die in Düsseldorf den Amerikaan Velz hadden aangevallen. MüNCHEN, 18 Oct. (W. B.) De vraag naar het boek van Hitier „Mein Kampf" is zóó ge stegen, dat nog vóór het einde van dit jaar 1 y2 millioen exemplaren van dit boek verkocht zullen zijn. PARIJS, 18 Oct. (Reuter). De financieele Kamercommissie heeft bij de beraadslaging over de financieele saneeringsvoorstellen met 22 tegen 9 stemmen bij 5 onthoudingen een aan vullend voorstel aangenomen van den socialis- tischen leider Blum. Hierin is sprake van na- tionaliseerirf van nroductie en verkoop van oorlogswapens, welk monopolie de regeering binnen denzelfden tijd zou moeten doorvoeren als de te Genève voorgestelde z.g. proefperiode. QUITO, 18 Oct. (Reuter). De Senaat van Ecuador heeft met 19 tegen 4 stemmen besloten, den in November 1932 door de radicale partij ge kozen president Martinez Mera van zijn post vervallen te verklaren, daar Mera een misda diger genoemd wordt. Montalvo zou hem als president opvolgen. Naar verder verluidt, zouden reeds informeele besprekingen geopend zijn, waarbij in hoofd zaak overeenstemming wordt gezocht in vier kwesties, van welker oplossing de erkenning afhankelijk wordt gesteld. Deze vier kwesties zijn: 1. De Amerikaansche goederen, die door de bolsjewisten in beslag genomen zijn, en de niet ingeloste Kerenskibons. Men zoent hier naar een modus operandi. 2. De communistische propaganda in de V. S. De Russen zouden reeds verzekerd hebben, dat de Russische diplomaten en consuls zich hier van zullen onthouden. 3. De methode van financiering van den Russisch-Amerikaansehen handel. 4. De status der Amerikanen in Rusland en der Russen in Amerika. WEENEN, 18 Oct. (V.D.). In een officieel communiqué betreffende de samenkomst van bondskanselier Dollfuss met Benesj, wordt o.m. verklaard, dat de beide ministers op grond van de van Oostenrijksche zijde ingediende deside rata zijn overeengekomen, de onderhandelingen betreffende een aanvullend handelsverdrag zoo spoedig mogelijk aan te vangen. Ook het Ita- liaansche memorandum is ter sprake gekomen. Bondspresident Miklas heeft dr. Benesj even eens ontvangen; deze is vervolgens naar Praag doorgereisd. WEENEN, 18 Oct. (V.D.). Dinsdagavond is te Weenen een stinkbom ontploft, terwijl heden te Graz (Stiermarken) in een gang van het gemeentehuis een helsche machine tot ontplof fing gebracht is, waardoor eenige materieele schade is aangericht. kalmen en gematigden toon van Daladier's rede De Fransche Kamercommissie van Bui tenlandsche Zaken is eenstemmig van meening, dat het pact-van-vier door Duitschlands uittreden uit den Volkenbond niet langer van toepassing is. Zij besloot verder, Paul-Boncour te hooren over de Duitsche eischen betreffende het Saargebied. GENèVE, 18 Oct. (V.D.). De uit Rome ont vangen berichten, volgens welke Italiaansche regeeringskringen een levendige diplomatieke activiteit ontwikkelen, om reeds in de naaste toekomst een bijeenkomst tusschen de vier groote Europeesche mogendheden Engeland. Frankrijk. Duitschland en Italië tot stand te brengen, hebben hier groot opzien gebaard. De Fransche regeering zou aan een zoodanige vier- mogendhedenconferentie deelnemen, wanneer de door het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond geschapen internationale toestand op de conferentie behandeld zou worden. Zij zou echter niet deelnemen, wanneer uitsluitend de regeling der ontwapeningskwestie besproken wordt. In Volkenbondskringen zijn tot nu toe nog geen officieele mededeelingen van Italiaansche zijde ontvangen. PARIJS, 18 Oct. (Reuter.) De rede van Dala dier heeft tot dusver weinig commentaar ver wekt. Men is vooral verrast door het feit, dat Daladier in zijn rede de uitnoodiging van Hitier tot het aanknoopen van directe Fransch- Duitsche besprekingen zonder meer heeft af geslagen. De Italiaansche pers prijst eenstemmig den BERLIJN, 19 October De „Germania" pu bliceert onder het opschrift: „Betooging van kardinaal Bertram. Uit de dagen van mijn reis naar Rome in 1933".Nauitvoerigebeschouwin- gen over zijn reis, over de betoogingen der Duit sche bisschoppen in 1933, de ratificatie van het concordaat e.d. schrijft de kardinaal dan o.a. het volgende: Nog vele andere zorgen en problemen uit den jongsten tijd wachten op 'n openhartig belee- rend woord der bisschoppen, dat wordt voorbe reid en dat te zijner tijd gesproken zal worden, in volslagen uitvoering van de pauselijke ency clieken. Hieruit moge in het bijzonder genoemd worden de volheid van de taken der katholieke actie, die een kernstuk in het program der glo rierijke werken van onzen rusteloos arbeiden den Heiligen Vader vormt. Nog een andere buitengewoon ernstige en zware zorg drukt op vele duizenden trouwe ka tholieke christenen: de bezorgdheid om diege nen, die in den vroegeren partijstaat de leiders volgden, die uit religieus plichtsgevoel den gees telijken strijd tegen marxisme en bolsjewisme in vormen trachtten te bewerkstelligen, die zich aanpasten bij den vroegeren staat. Deze man nen, die het welzijn van volk en staat, van re ligie en kerk, naar beste kunnen en in plichts getrouwe gehoorzaamheid jegens de bestaande overheid, nastreefden te dienen, staan ook thans gereed den nieuwen staat om der wille van het volk oprecht en trouw en in eerlijke harmonie met de bestaande regeering hunne krachten en capaciteiten te geven voor het gemeenschappe lijke reddingswerk. De eisch is verre van ons menschen te onttrekken aan een onomkoopbare rechtvaardigheid tegenover werkelijk strafbare handelingen, een gerechtigheid, die tegenstan ders en vrienden met gelijke maat meet en die geen willekeurige uitzonderingen kent. Ons deel nemend herderlijk woord heeft betrekking op die talrijke mannen en vrouwen, die van zuiver karakter en van besten loyalen wil waren en zijn. Tot de leidende instanties in Rijk en Staat richtten Wij het dringende verzoek genomen harde maatregelen aan een ernstige, welwillende en bespoedigde herziening te onderwerpen. De kardinaal besluit dit artikel met in het licht te stellen, dat hij zich in al het hierboven gezegde eensgezind weet met den Opperherder aller Duitsche diocesen. Het RÜksdagbrandproces. Wien zag ir. Bogun? Socialistisch voorstel tot nationaliseering der Fransche oorlogsindustrie. Geen mijnstaking in België. Loonen gehand haafd. Beperking garnalen-invoer in overwogen. België wordt Vliegdienst op Leningrad in voorbereiding. Installatie der Commissie tot samenstelling van een Staatkundig beginselprogram der R. K. Staatspartij. Het R.K. Werkliedenverbond vraagt Regeerings- maatregelen in verband met de prijsstijging der levensmiddelen. De Tweede Kamer heeft o.m. goedgekeurd de wetsontwerpen betreffende naasting van eenige spoorwegen en inzake de organisatie der open bare organen, belast met de uitvoering der so ciale verzekering. De Internationale en de Socialisten-marsch door de Radio-contrèle-commissie verboden. Een verkoopverbod van ftneerkaas en -vet wel dra te verwachten. Prof. Kaag bepleit het loslaten van den gouden standaard. Het verbod voot Burgerwachten om lid te zijn van de N. S. B. blijft gehandhaafd. Dijkdoorbraak bij Ambt-Hardenberg. Ernstig verkeersongeluk in Den Haag. O BERLIJN, 18 Oct. In de leidersbijeenkomst der N.S.D.A.P., die onder voorzitterschap van Rudolf Hess in de zittingszaal van den Pruisi- schen Landdag werd gehouden, heeft Rijks kanselier Adolf Hitler een groote rede gehou den, waarin hij zoowel den buitenlandschen als den binnenlandschen politieken toestand be sprak, die in het nauwste verband staat met de binnenlandsche werkzaamheden in de ko mende weken. De worsteling om gelijkberech tigdheid, waarbij de Duitsche natie thans in een beslissend stadium is getreden, is onafscheiden- lijk verbonden met den strijd om het econo misch herstel, den strijd om het brood, dien het Duitsche volk reeds langer dan acht maan den doelbewust voert. Hitier noemde zijn voorgangers in vroegere regeeringen min of meer lijdend aan de „Ge- neefsche ziekte", waardoor zij pessimisten ten aanzien van Duitschland en optimisten ten aanzien van den Volkenbond werden. Hitier daarentegen is optimistisch ten aanzien van zijn volk en pessimistisch ten aanzien van Ge nève en den Volkenbond. Terwijl Duitschland elké geweldpolitiek af wijst, is het anderzijds vastbesloten zijn rech ten te beschermen. In dit verband dient de ver kiezingspropaganda der partij gezien te wor den, met achterstelling van alle bijzaken en moet alles geconcentreerd worden op de be langrijkste kwestie. Ook den vroegeren tegenstanders op het ter rein der binnenlandsche politiek wordt in het teeken van dezen strijd der geheele natie de hand gereikt, indien zij bewijzen, dat ook zij voor de Duitsche eer willen strijden en een even groote liefde tot den vrede toonen. Met een opwekking aan ieder om zijn plicht te doen, beëindigde Hitier zijn rede en werd de bijeenkomst door Rudolf Hess gesloten. SJANGHAI, 18 Oct. (VX>.). De Chineesche regeering heeft te Kanton en te Sjanghai alle anti-Japansche demonstraties verboden. Stand op Donderdag 1 uur n.m. 7-54. Vorige stand: 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1