STA DSNIEUWS Prikkeldraad P. J. Raaymakers t DONDERDAG 19 OCTOBER Verstomd DE ZIJLWEG Wwm^m IN MEMORIAM VOOR DEN KANTONRECHTER De gevaarlijke kruispunten De linkerhand moet het ontgelden Ergerlijk DE BEGROOTING VAN HET PROVINCIAAL ZIEKENHUIS TE SANTPOORT Weer hoogere cijfers! In Medemblik lager rr~ Wat Santpoort kostte Duin en Bosch AUTODIENSTEN HAARLEM- SCHIPHOL EN HAARLEM— ZANDVOORT HET PARKHERSTELLINGS OORD Doel en inrichting ALWEER EEN STEUN- PARASIET Een half jaar gevangenisstraf geëischt CIRCUS RAUSCH TE HAARLEM Weer gerepareerd De stucadoorsrelletjes te Warmond Kennemer Fotokring Behandeling door den Raad van State BRIEVENBESTELLER GESCHORST Omdat hij „De Tribune" toonde DE OEVERVERBINDING TE IJMUIDEN De Hoogovens interesseeren zich voor het vraagstuk Personalia VERKEERSONGEVALLEN Te Santpoort Intrekking rijbewijzen HET ZEDENDELICT TE IJMUIDEN De straf tot vijf jaar verhoogd ZILVEREN JUBILEUM Feestavond van de vereenigde Huiseigenaren JONGENS VALLEN AGENT AAN Een maand gevangenisstraf voor ieder DE PRIKPLANK IN DISCREDIET Twee overtredingen van de Loterijwet In eenige weken tijds is het beeld van d en Zijlweg veel veranderd, zooals op de foto's op deze pagina duidelijk te zien is. Mede door het gunstige weer kon het verbreedingswerk voorspoedig uitgevoerd worden en men is thans reeds zoover ge vorderd, dat nog slechts een kort gedeelte tot het viaduct op het gladde wegdek wacht. Van het viaduct tot de Julianalaan kost de verbreeding meer tijd wegens het omvangrijke grondwerk. De weg aansluiting bij den Zijlsingel komt gelijk met met het asphalteeren van dien singel klaar Onverwachts kwam het bericht, dat de heer P. J. Raaymakers, oud-directeur der Rijksverzekeringsbank, in Huize t)uinrust te Overveen is overleden. Een mensch is heengegaan van wien men Véél, zéér veel goeds en moois kan zeggen Een beminnelijk mensch, die tot het einde toe tot op zijn sterfbed nog gewerkt heeft en diep doordrongen was van den waren sensus catholicus. Een beminnelijk mensch. Zijn tal rijke vrienden onder katholieken en anders denkenden kunnen ervan getuigen hoe hij, oud van lichaam, maar tot het laatste toe frisch van geest, met fijn beschaafde vrien delijkheid converseerde; in alles belang stelde, méé wist te leven met ieder. Wie zijn gast was in de gezellige huiska mer van „Duinrust" onderging de bekoring van zijn persoon en prettig wist deze le venswijze man te vertellen over zijn vele levens-ervaringen. Vele medeleden van Staatscommissies, waarin de heer R. zit ting had,, getuigen van de vele en warme vriendschapsbanden, die daaruit zijn voort gevloeid voor den oud-secretaris-generaal. Een werkzaam mensch. Wat heeft hij niet verzet sinds Kuyper hem benoemde tot secretaris-generaal der pas-opgerichte Rijksverzekeringsbank. Talrijke moeilijkhe den moest hij overwinnen. De organisatie Van de bank moest worden ontworpen; medische vraagstukken kwamen in zijn leven; een jurisprudentie der wet bestond nog niet; strijd ontwikkelde zich over aller lei kwesties; wat is een ongeval? Waarin moeten de gelden der bank worden belegd? enzoovoorts! De heer Raaymakers trotseer de alles met onvermoeibare werkkracht en Werklust, dezelfde die hem met liefde het lidmaatschap en voorzitterschap aan ver schillende staatscommissies deed aanvaar den. En dit alles nam hij waar, zoolang het maar even kon. Een katholiek. Als zóódanig vooral verdiende de heer Raaymakers groote be wondering en waardeering. Als zoodanig vooral moge hij zijn belooning hierboven hebben verworven. De H.H. Uitvaartdiensten voor den overledene Worden gehouden in de Parochiekerk te Over veen op Zaterdag 21 October te 7, half 8, kwart over 8 en te 10 uur de plechtige requiemmis. De kantonrechter kreeg Woensdagmorgen, Zooals gewoonlijk, weer een heele lange serie overtredingen van de verkeersregels te berech ten. Het .'ijkt ons zoo, dat tenslotte geen enkele auto-rijdeude Nederlander (eigenaardig dat het meestal mannen zijn, die in zaken van ver keersovertredingen veroordeeld werden!) meer zal zijn, die niet een of meer vonnissen van den kantonrechter geïncasseerd of liever uit betaald heeft. De Haarlemsche kantonrechter klaagde Woensdagmorgen tenminste in sterke bewoordingen over de roekeloosheid der auto bestuurders Het zijn voornamelijk drie groote fouten, Waaraan de overtreders van verkeersregels zich schuldig maken: autobesturen onder invloed Van sterken drank of zonder goede remmen of rechts geen voorrang verleenen. Natuurlijk de gevaarlijke kruispunten in Haarlem spelen een ijselijk groote rol bij der gelijke verkeersdelicten! Een automobilist werd tot totaal 7 of 7 dagen veroordeeld, omdat hij op 14 Juli j.l. de tram uit Bloemendaal links gepasseerd had toen hij onderuit het viaduct van den Kruis weg kwam en het Staten Bolwerk wilde op rijden. De tram passeerde juist in de bocht ter plaatse en als de bestuurder daarvan niet sterk geremd had, dan had er een patiënt meer in het ziekenhuis gelegen Een verdachte, die een Amsterdamsch chauf feur op den hoek van de Nieuwegracht en den Kruisweg geen voorrang verleende, wat stukken en brokken tengevolge had, kreeg 10 of 10 dagen. Dat is duurder betaa'd! De dansleeraar H. K., die op 3 September des nachts om een uur of twee per auto met 2o K.M. snelheid den hoek VerwulftKonings straat passeerde en daarbij een van rechts komenden auto ramde, kwam er met een klei nere boete af. Verdachte had nog wel eenige keeren luid geclaxond, zoo zelfs dat zijn naast hem zittende echtgenoote opmerkte: Maak niet Zoo'n leven, want de menschen slapenEn ondanks dat, toch een aanrijding! Men moet ffiaar pech hebben! Bovenstaande gevallen zijn met talrijke an dere te vermeerderen. Eenigszins tragi-ko- misch doet het daarbij aan, dat degenen, die trouw de verkeersregels opvolgen en richting aangeven, juist daardoor aangereden worden. Een dame b.v., die op 4 Augustus j.l. het ge vaarlijke verkeerspunt KruiswegViaduct Kennemerplein per rijwiel passeerde en toen plichtmatig haar linkerarm als richtingaan wijzer uitstak, kreeg een ongeval omdat deze arm werd aangereden door een passeerenden auto, die haar geen voorrang verleende. De dader werd gestraft met 25 of 10 dagen Ook de linkerarm van een weduwe, die op 5 September op het fietspad van den Rijks straatweg te Haarlem-Noord reed en links af Wilde slaan, moest het ontgelden en werd door een passeerenden auto aangereden. De chauf feur kwam er met 8 of 8 dagen af. In beide gevallen waren buitelingen en ge kneusde armen de gevolgen van de aanrijdingen en in beide gevallen waren de schuldige auto- Biobilisten doorgereden Wel heel erg bont maakte het een Haar lemsche jongen van goeden huize, v. D. ge- heeten, die op 10 September j.l. op de Velser- duinweg met zijn auto een bocht nam, terwijl hij heel erg onder invloed van sterken drank Verkeerde en met zoodanige snelheid reed, dat de auto aan de andere zijde van de straat over het trottoir zwalkte. Eenige personen, die daar stonden te praten, waren een poort in gesneld, nog juist op tijd, want anders waren 2e nu misschien reeds dood en begraven Verdachte had op denzelfden dag om onge veer kwart over 8 (het eerste feit geschiedde een uur vroeger) op den Zeeweg een café be kocht en wéér bier gedronken en was toen met zijn auto wéér met groote snelheid naar den Willem Beeksweg gereden omwéér een café te bezoeken! Maar bij het uitstappen uit zijn auto greep hem hier de hand van Justitia, vertegenwoordigd door een flinken agent, die den dronken automobilist in het politiebureau opsloot. Ondanks dat verdachte voor den kanton rechter het tweede feit ontkende, waren de ge tuigen zeer pertinent en zeer bezwarend in hun vergaringen. De kantonrechter en de ambtenaar van het O. M. achtten de ge pleegde feiten buitengewoon ernstig en het vonnis luidde dan ook 50 of 50 dagen voor het in gevaar brengen van het verkeer en 3 weken hechtenis met intrekking voor één jaar van het rijbewijs voor het besturen van een auto in staat van dronkenschap. Een zware straf, die ditmaal wel meer dan ooit dubbel en dwars verdiend is! Ged. Staten schrijven aan de Provinciale Staten: De totale lasten der exploitatie zijn voor 1934 geraamd op 1.807.888.50, hetgeen ƒ12.792.15 meer is dan de werkelijke lasten over 1932 heb ben bedragen. Deze vermeerdering is, enkele kleinere posten buiten beschouwing gelaten, in hoofdzaak toe te schrijven aan de meerdere uitgaven, welke artikel 15 „Salarissen van het personeel van den geneeskundigen- en verple gingsdienst" zal vergen. Hoewel voor 1934 geen vacantietoeslagen voor het personeel zijn ge raamd, moest dit artikel niettemin ƒ19.175.50 hooger worden geraamd dan de uitgaven over 1932 bedroegen. Op de oorzaak hiervan de geringe mutatie onder het vrouwelijk verplegend personeel en een daardoor steeds grooter wordend aantal „verplegenden" (salarisklasse III) werd ook in vorige begrootingen reeds gewezen. In direct verband hiermede staan de hoogere lasten ad ƒ11.704.07 van Artikel 52 „Bijdrage aan het pensioenfonds ingevolge de Pensioen wet 1922", welke bijdrage is gebaseerd op de pensioengrondslagen. In verband met de huidige tijdsomstandig heden mag er op worden gewezen, dat het to taal der lasten groot ƒ1.8 millioen voor 5/6 deel of 1.5 millioen wordt gevormd door kosten, welke geheel buiten den invloed van ons be stuur vallen, n.l. de salarissen van het perso neel, de pensioenlasten en de rente en afschrij vingen. Het bedrag, waarop invloed kan worden uit geoefend en waarin de eventueele bezuinigin gen door ons moeten worden gezocht, bedraagt in totaal ƒ311.000.Uit dit bedrag, waarin alleen reeds voor aankoop van voedingsmidde len 150.000.begrepen is, moeten de overige exploitatiekosten van het Ziekenhuis (plaats biedende voor ruim 1500 patiënten) worden be taald. Alhoewel de begrooting zoo mogelijk met nog meer zorgvuldigheid dan reeds jaren onze ge woonte was, is samengesteld, kunnen groote bezuinigingen op deze gewone exploitatie-uit gaven niet meer verkregen worden zonder de verpleging der patiënten te schaden. Ten aanzien van de baten dezer begrooting zij opgemerkt, dat de slechte maatschappelijke toestanden mede oorzaak zijn van de veraere daling der verpleeggelden. Naast de verlaging van de tarieven van verpleeggelden, welke 1 Januari 1933 is ingegaan, is ook het aantal patiënten wederom teruggeioonen, zoodat voor 1934, vergeleken bij de ontvangsten over 1932 (oude tarieven) totaal aan verpleeggelden van alle klassen tezamen 99.157.60 minder moest worden geraamd. Met het oog op het vrij groote aantal plaatsen in de 3e klasse, op het moment van samenstel ling der begrooting, werd voorzichtigheidshalve voor 1934 op de verpleging van 20 patiënten minder in deze klasse gerekend dan voor het jaar 1933 werd geraamd. Artikel 10 „Ingehouden vergoeding voor kost, inwoning enz. op de salarissen van het perso neel" moest in verband met het kleiner wordend aantal inwonende verpleegsters voor 1934 ruim 7000 lager worden geraamd dan in 1932 werd ontvangen. Vergeleken bij 1932 moet voor 1934 worden gerekend op mindere ontvangsten aan verpleeg gelden e.a. tot een totaal bedrag van rond 108.000, terwijl de lasten bovendien ongeveer 12.800 hooger zijn. Als bijdrage van de Provincie zou dienten gevolge voor 1934 120 800 meer of totaal 328.300 uitgetrokken moeten worden, ware het niet dat de tijdelijke kortingen op de salarissen en loonen van het personeel (artikel 11a) die op 101.700 zijn begroot, hierop in mindering kunnen worden gebracht, waardoor de genoem de bijdrage kan worden geraamd op 226.600. De kosten der verpleging in de 3e klasse kun nen op grond van de cijfers dezer begrooting worden geraamd op 995 per patiënt per jaar. Terwijl het eindcijfer der begrooting voor Medemblik, dat gedurende de laatste jaren slechts geringe schommelingen vertoonde, voor 1933 reeds eenige neiging tot dalen liet zien, is deze daling in de begrooting voor 1934 wat sterker uitgesproken. Het eindcijfer bedraagt 370.992 tegen 385.165 in 1933. Ten gevolge van de gewone periodieke verhoo gingen is er nog een geringe stijging in het totaal bedrag der salarissen echter beneden dat van het vorig jaar en wordt 243.658 tegen 247.249 in 1933. De exploitatierekening over 1932 geeft als eindcijfer aan een bedrag van 1.795 096.35 te genover een geraamd bedrag van 1.890.435.O0 De lasten bleven derhalve 95.339.15 beneden de raming. Het aantal onbezette plaatsen varieerde tus- schen 29 en 67 per dag. Tegenover deze minde, e uitgaven staat een geringere ontvangst aar verpleeggelden van 36.102.40, wat aan het klei nere aantal verpleegdagen toe te schrijven is. De bijdrage der Provincie, welke op 265.000 was geraamd, kan worden vastgesteld op 207.554.49. De verpleegprijs der derde klasse patiënten welke over 1931 1054.70 bedroeg, onderging weinig verandering en is nu berekend op 1047.79 en bleef dus belangrijk onder het op grond van de begrooting becijferde bedrag ad 1090. Indien alle plaatsen bezet waren geweest, zou de verpleegprijs ongeveer 29 lager zijn ge weest dan die van 1931. Bij vergelijking van de geraamde en werke lijke lasten der exploitatierekening blijkt, dat eerstgenoemde op 1.277.583 waren gesteld, ter wijl de laatste 1.198.674.59 bedroegen, dus 78.908.41 minder dan de raming. Dit gunstig verschil werd echter tot een lager bedrag teruggebracht, doordat de baten (zonder de bijdrage van de Provincie) 859.143 45)4 opbrachten tegen een geraamd bedrag van 873.734, d.i. 14.590.54)4 minder, waardoor de exploitatie per saldo f 64.317.86)4 gunstiger bleek dan bij de begrooting was aangenomen. September; P. Th. Groot, wonende te Houtrak- polder, voor drie maanden, ingaande 16 Sep tember; B. J. A. M. Hommes te Haarlem, voor drie maanden, ingaande 18 September; J. Zand bergen te Haarlem, voor zes maanden, in gaande 18 September. De Radiocontröleoommissie is eindelijk tot de ontdekking gekomen, dat de roode Internationale een revolutionnair lied is; diensvolgens heeft zij de uitzending van dit lied, waarmede de V. A R. A haar zendavonden placht te besluiten, radicaal ver boden. Bravo! Alweer een ergernis minder in de wereld, al weer een stukje nationale waardigheid terug gewonnen, alweer een symptoom van eerherstel aan den geest van orde en gezag, alweer een revolutie-duiveltje uitgebannen. Héél ordelievend en gezag-eerbiedigend Ne derland zal juichen en de Radiocontrölecom- missie mitsgaders ook de in deze actief op getreden Regeering dankbaar zijn voor dit verbod. Te lang reeds was het gegalm van den roo- den revolutiezang door den aether een schan de voor ons volk zooals trouwens steeds een groot gedeelte van ieder V. A R. A-pro gram een schande voor ons volk was en nóg is- Wij hopen het spoedig te beleven, dat aan alle V. A. R. A-onbehoorlijkheden op den kortst mogelijken termijn en zonder eenige genade een einde gemaakt wordt. Het begin is er nu. Zij het ook dat het begin een beetje laat begonnen is. Maanden lang heeft de Radiocontróleeommis- sie er over moeten studeeren in correspon dentie en conferentie nb. met het V. A R. A- bestuur om tot de conclusie te kunnen komen, dat de Internationale een revolutionnaire strekking heeft en dus niet langer geduld mag worden, en we vreezen een beetje, dat de diep gaande studie nog langer geduurd zou hebben als de regeering tenslotte niet méé was gaan studeeren. Afijn, 't verbod is er, en wat méér zegt: er bestaat gerechtvaardigde hoop, dat de Radiocontrölecommissie in het vervolg ontzet tend vlug zal weten te studeeren en verbazend vlot haar conclusies zal durven trekken. Immers: nauwelijks was gisterenavond de V. A R. A.-uitzending geëindigd en had het bestuur natuurlijk om het Internationale verbod te ontduiken den Socialistenmarsch opgezet, of.... pang! doör de Radiocontröle commissie werd de uitzending afgebroken! In enkele seconden tijds had de radiocontro leur uitgemaakt, dat de Socialistenmarsch „be hoort volgens Art. 2, lid 1 van het radiorogle- ment, tot de mededeelingen van woord- en toon-inhoud van politieken aard, welke niet voldoen aan den terzake in den laatsten zin van het tweede lid van artikel 2 van het radio reglement gestelden eisch (n.l., dat zij boven dien niets anders mogen inhouden dan een stellige uiteenzetting of toelichting van poli tieke beginselen). Ziedaar een staaltje van veelbelovende vlug heid! De werklooze P. H. te Haarlem maakte zich schuldig aan oplichting door als lid van een werkloosheidsbestrijdingsvereeniging te Haar lem, gedurende geruimen tijd geregeld zijn handteekening als werklooze op de lijsten gezet te hebben. Hij ontving daardoor uitkeeringen tot een bedrag van 84. De man werkte intusschen wel en verdiende zelfs 140.in dezelfde periode. De Officier van Justitie merkte op, dat der gelijke feiten herhaaldelijk voorkomen en dat ze streng gestraft moeten worden. Hij eischte zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 2 November a.s. Zooals bekend, is bij den storm verleden week Woensdag circus Rausch, dat te Heemstede zijn tenten opgeslagen had, voor een groot deel vernield. Dientengevolge kon de slotvocrstelling aldaar niet meer plaats vinden, terwijl het besluit, om te Haarlem te komen spelen, niet uitgevoerd zou kunnen worden. Dit laatste is echter voorkomen kunnen wor den. Met spoed heeft de directie den herstel- lingsarbeid van het circus ter hand laten ne men en kost wat kost moet dit werk Zondag •geheel gereed zijn. Want dan wordt de openings voorstelling hier ter stede gegeven en wel des middags 3 uur. Het circus zal standplaats innemen op het Pretoriaplein. Vergunning daartoe was reeds door B. en W. verleend van 15—22 October, doch deze is nu een week verschoven. Woensdag- en Zaterdagmiddag wordt een kindervoorstelling gegeven en voorts iederen avond 8 uur groote voorstelling. Uit de recensie in ons blad weet men reeds, hoe gunstige praestaties het circus levert. De politierechter te 's-Gravenhage heeft de Haarlemsche stucadoors A. J. N. en H. J. v. d. S., die ter zake van bedreiging met zware mis handeling tijdens de stucadoorsstaking te War mond, terecht hadden gestaan, vrijgesproken. Het Haagsche Hof vernietigde Woensdag dit vonnis ten aanzien van N. en veroordeelde de zen verdachte tot 4 maanden gevangenisstraf, en bevestigde het vrijsprekend vonnis ten aan zien van v. d. S. Door den advocaat-generaal was tegen de ver dachten resp. 3 en 6 maanden geëischt. Dinsdag 24 October a.s. des avonds om 8 uur zal de Kennemer Fotokring een vergadering houden in de Sociëteit „Vereemgmg", Zijlweg alhier. De agenda vermeldt o.a. lezing door den heer Ir. G. M. Uitermark, over röntgen-fotograDhie met demonstratie en proefproject» De afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State heeft Woensdag be handeld de beroepen van de Ned. Spoorwegen, de N.Z.H.T.M., de gemeente Haarlem en eenige autobusdienstondernemingen tegen een besluit van Ged. Staten van Noord-Holland waarbij aan de N. V. Autobusdienstonderneming „Stormvo gels" te IJmuiden vergunning is verleend tot het exploiteeren van autobusdiensten Haarlem —vliegveld Schiphol en HaarlemZanuvoort. Gedufende de maanden Mei tot September, waarbij voor enkele deelen van het traject een vervoerverbod is opgelegd. De heer IMMINK optredende namens de N.Z. H.T.M., refereerde zich aan de schriftelijke stuk ken. De heer VAN DER GOOT ple'tte namens „Stormvogels" en wees op de betere verbinding, die met het strand in Zanuvoort onts.aai uour de nieuwe verbinding. Men wil in hoofdzaak de menschen brengen naar Zandvoort-Noord. De spoorwegverbinding is buitengewoon onvoldoen de, de tram geeft toe niet aan de eischen te kun nen voldoen door zelf een autobuslijn aan te vragen. PI. meent, dat de „Stormvogels" de eenige exploitatie is, die hier in aanmerking komt. De heer KRAAK STEEMAN, secretaris van den bond van Autobusondernemers, pleitte voor andere gegadigden, die in beroep wren se'-o- men tegen de aan „Stormvogels" verleende ver gunning. De heer VAN DER WAL trad op namens de Brockway-Bus Maatschappij, die ook gegadig de is. De heer VAN ALPHEN, burgemeester van Zandvoort, sprak namens het gemeentebestuur, erop wijzende, dat een goede verbinding voor Zandvoort een levensbelang is. De Spoorwegen nu hebben Zandvoort verwaarloosd. Zandvoort is de dupe van de. afwezigheid der concurrentie. Over de exploitatie van de „Stormvogels" is de gemeente zeer tevreden. PI. concludeerde tot handhaving van het besluit van Gedeputeerde Staten. De heer v. d. PAATTW, chef der afdeeling han del en vervoer der K.L.M., zette uiteen, dat het K.L.M. een dringende behoefte gevoelt aan een rechtstreeksche verbinding tusschen Schiphol en een centrum als Haarlem. De „Stormvogels" hebben op punctueele wijze geëxploiteerd. Staatsraad SANDBERG betreurde de afwe zigheid van het gemeentebestuur van Haarlem. De Koninklijke beslissing zal later volgen. Zaterdagavond j.l. arriveerde te Noordwijker- hout een luxe-auto, waaruit eenige propagan disten van den N.S.B. stapten, die colporteerden met hun blad „Volk en Vaderland". Een dezer heeren bood het blad ook aan den brievenbe steller van het dorp, den heer v. M. Deze haalde daarop op zijn beurt het communistische dag blad „De Tribune" voor den dag en zei: „Die moet je lezen!" De N. S. B.'er antwoordde hem snedig: „Als je op „De Tribune" gaat zitten, dan zak je er door!" Aan dezen woordenstrijd kwam spoedig een einde, maar het verwekte wel opzien dat de heer v. M. zoo openlijk propaganda voor „De Tribune" maakte. Thans vernemen wij, dat de brievenbesteller v. M. reeds met ingang van den volgenden dag (Zondag 15 October) geschorst is, wat echter naar men ons mededeelt aan het optreden van Zaterdagavond alléén niet te wijten zou zijn. Meerdere klachten zouden bij de betrokken autoriteiten over den brievenbesteller zijn inge komen. Door de directie der N.V. Hoogovens worden pogingen gedaan om verbetering te brengen in de oeververbindingen van het Noordzeekanaal te IJmuiden. Aan het personeel, wonende ten Zui den van het Noordzeekanaal zijn de volgende vragen ter beantwoording uitgereikt: Maakt gij bij het gaan van en naar de fabriek gebruik van het veerbootje, varende van de Ju-» lianakade naar de Noordersluis, gedurende het geheele jaar? gedurende een gedeelte van het jaar? Indien gij er geen gebruik van maakt, waar om niet? Zoudt gij er wel gebruik van maken, indien de verbinding meer naar het Oosten lag? Ten slotte: Weet gij een andere oplossing? Zoo ja, welke? Bij Koninklijk besluit van 14 October is een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst met ingang van 15 October, aan den reserve luitenant-kolonel L. C. J. M. van Overeem, van de schoolcompagnie van den motordienst. Zaterdag a.s. luidt weer de noodklok van het parkherstelingoord van de afd. Haarlem en Omstreken van het Ned. „Roode Kruis" aan den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord. Dan zal, naar wij verwachten, weer een leger van collectrices en collectanten in alle deelen van Haarlem de kleine, en hopelijk ook groote gaven innen voor deze instelling, waarover zoo weinig gesproken en geschreven wordt, maar die toch zoo héél, héél nuttig is! In de 5-jaren van het bestaan van het Parkherstellingsoord heb ben heel wat mannen en vrouwen daar hun al- geheele gezondheid teruggevonden dank zij intensieven rust en goede verpleging en kon den weer „volwaardig" tot de maatschappij te- rugkeeren. En dat is juist het doel van de in stelling zooals Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen ons in een persconferentie uiteenzette om n.l. patiënten, die nog niet zóó ziek zijn. dat zij in een ziekenhuis moeten opgenomen worden en toch ook weer niet geheel gezond zijn (overwerkt b.v.), te helpen. Dus om „gedeelte lijk onvolwaardigen" op te knappen opdat zij anders niet geheel onvolwaardig zouden worden en dan ook geheel ten laste van de gemeen schap zouden komen. Dat is vooral in dezen tijd van een niet te onderschatten belang! Voorts is het doel ook personen, die uit een ziekenhuis ontslagen worden, maar nog niet ge heel hersteld zijn, hier te verplegen, maar dergelijke personen prefereeren blijkens de erva ring meerhuisverpleging dan in een inrichting als het parkherstellingsoord. Eigenaardig is wel, dat zich meer vrouwen dan mannen in het herstellingsoord aanmelden, een eigenaardigheid, welke ook voor Dr. F. A. v. d- Breggen, den geneesheer, onverklaarbaar is. De patiënten worden alléén overdag verpleegd (van ongeveer 9 tot 5 uur) en krijgen in te genstelling met het Amsterdamsche systeem vol ledige voeding. Dit heeft tot voordeel, dat de pa tiënten als zij des avonds thuis komen, zich geen zorgen over een maaltijd behoeven te maken. Er worden in géén geval t.b.c.-patiënten op genomen. Het aantal patiënten is sinds de oprichting in korten tijd sterk gestegen, maar thans door de tijdsomstandigheden, niet zoo groot meer. Wat de exploitatiekosten betreft, deze worden geheel door de Haarlemsche afdeeling van het „Roode Kruis" gedragen. De gemeente betaalt alléén voor de patiënten, die voor rekening van den gem. gezondheidsdienst verpleegd worden. De meeste patiënten komen uit den middenstand en arbeidersstand. Het succes van de verpleging is, zooals gezegd, zéér groot. In de maximum 46 weken gaan de patiënten sterk in gezondheid en levenskracht vooruit. Voor sommigen is eigenlijk langere ver pleging noodzakelijk, maar dat is helaas in de zen tijd zoo goed als onmogelijk! Alle patiënten wilen graag terugkomen en allen wilen gaarne een beetje langer blijven, zoo deelde het bestuur ons mede. En inderdaad, toen wij een rondgang langs de lighal maakten, zagen wij slechts te vreden gezichten van hen, die in dit oord, dat bijna midden in het tegenwoordige Haarlem Noord ligt en waar tóch het geraas van het woelige verkeer niet doordringt, rust en ge nezing vinden. Het herstellingsoord is 't zij terloops opge merkt in het geheel niet grootsch, integendeel zeer bescheiden, maar proper. De zorgzame zus ter van het huis, Zr. Windhouwer, beschikt over een kleine geriefelijke woning er is een ruime keuken en een gezellige eetkamer, voorts een lighal op het Zuiden en een op het Noorden, welke bijna nooit gebruikt wordt. Beide hallen zijn25 jaar geleden gebouwd, n.l. voor de verpleging van t. b. c.-patiënten, die in 1928 naar „Brederodeduin" verhuisd zijn. De tuin is des tijds aangelegd door den bekenden tuinarchitect L. A. Springer. De samenwerking met den Gem. Geneeskun digen en Gezondheidsdienst is uitstekend, aldus vertelde ons tenslotte de secretaris, Dr. A. A. G. Land, maar bezuiniging is ook daarbij thans het parool!! En daarom zij de collecte van a.s. Zaterdag nog eens bijzonder in de edelmoedigheid van de Haarlemmers aanbevolen. Een tweetal muziek corpsen, van het trampersoneel en de politie, evenals de reclamewagen van het Rembrandt- theater zullen op dien dag figuurlijk en letter lijk de groote trom slaan voor de col lecte! Zij, die mede willen werken als collec tanten, gelieven zich te wenden tot den heer Rohlfs, Anegang 17. Maar overigens: alle Haar lemmers moeten met hun giften Zaterdag a.s. medewerken om de collecte te doen slagen! Dinsdagavond zes uur reed de heer W. uit Haarlem op een motorfiets te Santpoort het Spekken wegje uit den Rijksweg op in de rich ting Haarlem. Door een in dezelfde richting rijdenden auto werd hij aangereden en tegen den grond geslingerd. Dr. de Groot en de heer Slebos, lid E. H. B. O., waren direct ter plaatse en constateerden hoofd- en handwonden. Na verbonden te zijn werd W. per auto naar zijn woning in de Judith Leysterstraat vervoerd. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. De rijks politie onderzoekt de schuldvraag. De bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen is ontzegd aan J. F. van den Berg, te Noord- wij kerhout, voor drie maanden, ingaande 16 Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank terecht de 42-jarige zee man P. v. T., wonende te Velsen, die art. 246 W. v. Str. overtreden had. Met een 8-jarig jon getje had hij op een afschuwelijke wijze niet- oirbare handelingen verricht en het o.a. met een mes mishandeld. Het knaapje had hij in zijn kooi op een schuit gelokt. De Officier van Justitie eischte vier jaar ge vangenisstraf. De rechtbank verhoogde de straf hedenmorgen tot vijf jaar. Dinsdagavond heeft de Vereeniging „Veree- nige Huiseigenaren" voor Haarlem en omstre ken haar 25-jarig bestaan herdacht in het ge bouw „Dreefzicht", dat geheel door de leden en hun dames was bezet. Precies half negen open de de voorzitter deze bijeenkomst met een wel komstwoord. Hij verheugde zich over de groote opkomst, doch vond het jammer, dat niet een even groot aantal de twee verplichte vergade ringen per jaar bezocht, daar het getrouwe be zoek hiervan meer goed deed aan de Vereeni ging dan de jaarlijksche contributie. Spreker memoreerde den toestand onder de huiseigenaren ten tijde van de oprichting, een tijdperk, waarin een ieder dacht, „laat ieder maar voor zichzelf zorgen en bekommer je niet over een ander." Klanten met schulden en anderen, die van een nette woning een krot maakten, werden als goedbetalenden overgehe veld naar een Collega. Bij het begin van den oorlog werd door diverse huurders geen cent be taald, want daar had volgens hen de huisbaas geen recht op. De eerste maand boekte de ver eeniging onder haar leden een wanbetaling van huishuur tot ongeveer 6.000, doch zij droeg zorg, dat deze achterstand werd ingehaald en ook nu zou de toestand zonder het bestaan der vereeniging voor de eigenaren weder précair zijn. Veel moet nog worden bereikt; doch aan de leden is het, dit mogelijk te maken.. De voorzitter deed een beroep op de aanwe zigen, de hun toegezonden circulaire betreffende het steunfonds alsnog in te zenden. Hierna dankte hij den secretaris voor zijn 25-jarig beleid, evenals den hoofdinspecteur, die eveneens 25 jaar dezen moeilijken post voor zijn rekening heeft genomen. Daarna verkreeg de voorzitter van het feest comité de heer Oostwald, het woord. Deze wendde zich allereerst tot den voorzitter den heer Joh. H. Albus en dankte hem voor al les wat hij gedurende het bestaan der vereeni ging heeft gepresteerd. Hij sprak de hoop uit, dat hij nog lang op zijn post zou mogen blijven. Als blijk van waardeering werd den voorzitter een mooie fruitmand geschonken. Ook de secre taris, de heer J. H. Bierboom, werd gecompli menteerd en ook hij ontving eenzelfde ge schenk, terwijl ook de hoofdinspetceur, de heer P. P. Hagen met een gelijk cadeau begiftigd werd. Vervolgens deelde hij mede, dat de feestcom missie der vereeniging als een aandenken aan het zilveren jubileum een foto van het huidige bestuur had laten maken, welke in de bestuurs kamer achter het kantoor in de Ridderstraat zal worden geplaatst. De verschillende redevoeringen werden met applaus begroet en nog lang bleven de leden en hun dames gezellig bijeen. A Een aantal jongens voetbalde in de Allan- straat. Bewoners waarschuwden de politie en toen deze verscheen maakte een drietal bel hamels het den agent zeer lastig. Zij vielen hem aan, ontnamen hem zijn gummistok en scheur den zijn jas. Wegens wederspannigheid stonden ze voor de Haarlemsche rechtbank terecht. De officier van Justitie eischte tegen ieder 8 weken gevangenisstraf, waarvan de rechtbank heden morgen een maand maakte. t Een koopman uit Hilversum exploiteerde prikplanken en toen de politie er een in beslag nam, bleek het systeem niet goed gevolgd te zijn, weshalve de loterijwet overtreden was. Ver dachte was reeds door den kantonrechter ver oordeeld doch in appèl gekomen. De Officier van Justitie eischte bevestiging. De rechtbank veroordeelde verdachte, nadat een puzzle-des- kundige was gehoord, tot een boete van ƒ25. Twee Amsterdammers hadden geen goeden sleutel bij de puzzle. Ook hier overtreding van de loterijwet en veroordeeling tot een boete van een rijksdaalder voor ieder. k

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5