STA D S N I E U W S INCASSO-BANK n.v. HANDELSCREDIETEN %lch wat wiU R.K. en Neutrale sport MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak NEDERLANDSCH FABRIKAAT ZATERDAG 21 OCTOBER Nog geen enkel contact GEMEENTEZAKEN Woningbouwver. „St. Bavo" Ontslag vakonderwijzeressen Rechtsvordering Kleingoed EEN 100-JARIGE FIRMA Woninginrichting I. C. Haan Geschiedenis der firma Verkoop vooreen en thans Het verbouwde Luxor Theater DE MILLIOENPOOTEN-INVASIE IN ZANDVOORT KUNST S.O.S. Crisis-tentoonstelling R. K. Gemeenteraadsleden COMITÉ VAN KATH. ACTIE TOONEEL GELOOF EN WETENSCHAP Kap. 3o.ooo.ooo.— Haarlem Kruisweg 59 Reserve j 9.300.000— De z.g. overgang der Brabantsche eerste-klassers Middagconcert H.O.V. BURGEMEESTER PONTSTRAAT TE HILLEGOM TREKJES No. 807 G. N. B. en W. stellen voor te besluiten: Nadat het voorschot voor den bouw der hier na bedoelde woningen uit 's Rijks kas zal zijn toegekend, aan de alhier gevestigde Woning- bouwvereeniging „St. Bavo" voor een tijdvak van ongeveer 50 jaar in erfpacht uit te geven met de bestemming om daarop 52 arbeiders woningen te bouwen, de op de bij dit besluit behoorende teekening met groene kleur in twee bouwblokken aangeduiden grond, gelegen aan een geprojecteerde straat ten oosten van de Gouwwetering en ten zuiden van de Zomer- vaart zulks tegen een jaarlijkschen erfpachts canon van 0.45 per M.2 Ten einde te geraken tot beperking der uit gaven voor het vakonderwijs bij het openbaar lager onderwijs, zijn B. en W. voornemens met ingang van 1 November a.s.: a. het onderwijs in de lichamelijke oefening aan de leerlingen der 3e en 4e klassen op te dragen aan de klas se-onderwijzers (essen)b. door wijziging van het leerplan de klasse-onderwijzeressen der zes- klassige scholen in de gelegenheid te stellan het vakonderwijs in de nuttige handwerken te ge ven; c. slechts dan een vakonderwijzeres in de nuttige handwerken bij het openbaar on derwijs werkzaam te stellen, indien dit niet kan worden gegeven door de aanwezige onderwijze ressen der betrokken of wel der in hetzelfde gebouw (c.q: gebouwen-complx) gelegen school. Als gevolg hiervan zullen overbodig raken de diensten van nagenoeg alle tijdelijke vak onderwijzers (essen), zoowel in de handwerken, als in de lichamelijke oefening, en voorts van eenige definitieve vakonderwijzers (essen) in de lichamelijke oefening. In verband hiermede stellen zij voor met ingang van I November a.s. ontslag te verleenen aan de dames G. van Gelderen en B. A. Proentjes, alsmede aan den heer J. Bongertman, allen vakonderwijzers (essen) in de lichamelijke ofening. De betrokken leerkrachten krijgen recht op wachtgeld ten laste der gemeente. B. en W. stellen voor te besluiten: Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, te bepalen, dat de gemeente een rechtsvordering zal instel len tegen A. P. Zuurendonk, wonende te 's Gra- venhage, Lekstraat no. 235, zoowel in eersten aanleg als zoo noodig in cassatie, tot be taling van het door hem aan de gemeente schuldig gebleven bedrag ad 284.34 van het deel van de bij beschikking van den Pensioen raad, te 's-Gravenhage, van 5 November 1926, ten laste van deze gemeente vastgestelde in koopsom, dat krachtens raadsbesluit van 15 No vember 1922, no. 30, op hem wordt verhaald. B. en W. stellen voor aan de Gebroeders van Schuppen, alhier, tegen den prijs van 14.50 per M.2 in koop af te staan, grond, gelegen aan de Pegasusstraat, groot pl.m. 440 M.2 B. en W. stellen voor te besluiten aan de firma P. van Cittert en Zn., alhier, tegen den prijs van 15 per M.2 in koop af te staan, grond, gelegen aan de oostzijde van den Orionweg, groot pl.m. 301 M.2 B. en W. stellen voor te besluiten aan de Gebroeders Blokker, alhier, tegen den prijs van 14000, in koop af te staan grond, gelegen aan de oostzijde van de Duinoordstraat, groot 1256 M.2 In een tijd, waarin de winkelstand méér dan ooit te lijden heeft van de slechte economische omstandigheden en faillissementen zelfs gere nommeerde firma's bedreigen, viert de firma I. C. Haan, Barteljorisstraat 3941, heden haar 100-jarig bestaan. Wél moet deze firma ge vestigd zijn op de degelijke principes, van den Hollandschen koopmansstand om in staat te zijn een eeuw lang te kunnen bogen op een uit gebreide cliënteele in Haarlem en omstreken en haar jubileum in een crisistijd als deze te kun nen vieren. Waar de artikelen, die de jubileerende firma verkoopt (bedden, tapijten, meubelen, enz., maar vooral haar specialiteit: dekens) op zich zelf al eischen dat haar koopers vertrouwen stellen in de firma, zoo hebben de voortduren de uitbreiding van de zaak in een eeuw tijds wel bewezen, dat de Naarlemmers tot nu toe ook inderdéad vertrouwen stellen in de firma Haan, die beschikt over een eeuw-lange erva ring, vakkennis, uitgebreide sorteeringen, groote verkoopsruimte eigen ateliers, enz., enz., enfin alles bezit, waardoor een firma succes kan heb ben. Maar eerst eens iets over de geschiedenis der firma. In 1833 vestigde de heer Haan een bedden- makerü in het perceel Barteljorisstraat 39, dat een monumentalen 17e-eeuwschen gevel had, welke helaas in 1879 loor brand grootendeels verwoest werd. In 1894 nam een nieuwe eigenaar de zaak over, welke reeds een reputatie in de stad en omgeving had. Uitbreiding van zaken maakte uitbreiding van verkoopsruimte noodzakelijk en daarom werd het perceel Barteljorisstraat 41 bij den ouden winkel gevoegd en tot een architec- tisch geheel gerestaureerd. In deze gebouwen was de firma vele jaren gevestigd. In November 1930 kwam een grootsche, algeheele verbouwing tot stand, waardoor belangrijk meer ruimte voor toonkamers verkregen werd. Uit een be schrijving van het door architect P. M. Kramer ontworpen gebouw in ons blad van 15 November 1930 nemen wij het volgende markante gedeel te over: Beneden één groote verkoopruimte met uit stekende etalages. Schitterende vitrines voor de kens vormen een warm decor. Op de eerste ver dieping showrooms voor complete meubileerin gen, daarnaast de tapijtafdeeling. Tweede verdieping: losse meubelen, ledikan ten, kinderbedjes, wiegen, etc. Daarnaast bed den- en matrassenmakerij. Derde verdieping: groote ateliers. Alle ruimte, zeked wel driemaal zoo groot als in het oude gebouw, is benut en practische verdeeld. Van de artikelen behoeven we toch heusch niets te zeggen, ieder Haarlemmer weet dat Haan „pri ma goed" levert! Een conclusie, die ook thans nog voor 100% geldig is! Het spreekt vanzelf, dat in een eeuw tijds een grooté evolutie heeft plaatsgehad in veler lei opzichten. Toen wij hierover den directeur van de firma spraken, vertelde deze ons, hoe vroeger b.v. de ledikanten met groote troonhe mels favoriet waren. Daarna waren witte „ge wone" houten ledikanten in trek en thans gaan gekleurde en vooral verchroomde het meest van de hand. Voorts is er verandering gebracht in de vul ling der matrassen en bedden, die ook nu nog door de firma in eigen ateliers vervaardigd wor den. Terwijl de matrassen en bedden tegenwoor dig veelal met kapok, paardehaar, enz., gevuld worden, geschiedde dit vroeger grootendeels met veeren. Een 40 jaar terug placht een boer uit de omstreken van Haarlem, die een meubeluit- zet voor zijn huwende dochter noodig had (be staande uit o.a. linnenkast, ledikant en matras!) des Zondags naar den kerkdienst met zijn til bury even naar Haan in de Barteljorisstraat te rijden (zondagssluiting bestond toen nog niet!) en dan op zolder onder het genot van een kop koffie en een praatje toe te zien, hoe de knechts van de zaak even een matras of bed voor den kooper vervaardigden. Als hij zelf bij de ver vaardiging tegenwoordig was, zoo meende de boer toen, dan wist hij zeker, dat het in ieder geval goed was! Was het matras of bed gereed, dan werd dit achterop de tilbury geladen en ging het huis, toe! Moesten er overigens meube len naar de woning van een kooper in de stad gebracht worden, dan geschiedde dit op een handwagen. Men had toen nog den tijd! Thans vervoert de snelle expeditieauto van de firma de gekochte goederen in een minimum van tijd door geheel Kennemerland en den bollenstreek, waar zich in den loop der jaren de clientele van de firma verspreid heeft. Opmerkelijk is ook hoe vroeger veel ameuble menten in hun geheel verkocht werden. Nu ge schiedt dit voornamenlijk nog grootendeels met huiskamer-meubileering, maar het gebeurt meermalen dat iemand, die thans, zijn salon wil meubelen, een tweetal crapauds b.v. koopt en een ronde tafel, een canapé en derg., die wel eenigszins bij elkaar passen, maar toch geen geheel vormen. Zoo zou er nog veel meer uit de 100-jarige er varing van de firma te vertellen zijn. En omdat deze ervaring zich paart met mo derne inzichten betreffende den verkoop op meubelgebied, zoo twijfelen wij niet of de firma Haan zal er ook in de toekomst naar streven het in haar gevestigde vertrouwen ten volle te handhaven. Wij wenschen haar veel succes in de volgende eeuwen toe! Met kunst en vliegwerk was de verbouwing van het Luxor Theater vóór den jubileum datum voltooid. En toen de feestelijke inge bruikneming een feit werd, waren er meer bloemstukken dan vernieuwingen te zien. Thans is alle verf gedroogd, is de laatste hand aan het werk gelegd. De heer Hartman gaf de pers dan ook ge legenheid al het moderne nieuws te aan schouwen. De bouwkundige de heer J. Sietses heeft werkelijk van het voorgeborchte van 't thea ter iets heel bijzonders gemaakt. Het sloopen van het 12 V2 jaar oude geraamte duurde veel langer dan gedacht was, het materiaal was té solide geweest. Het trappenhuis is geheel vernieuwd, even als terooms, tusschenverdieping, hall en wachtgangen. De wanden zijn met marmeren platen bedekt, Cuba-mahoniehout is overal gebruikt, parketvloeren geven een prettige vloerbedekking. De pui is in brons opgetrokken en de vitrines zijn gemoderniseerd. In de hall is indirecte verlichting aangebracht. Het buf fet is uit de tearoom verdwenen en in moder ne stijl bij de garderobe getrokken. De toi letten zijn vernieuwd. Het moderne schilderwerk doet goed aan; bijzonder mooi zijn ook de handgeknoopte traploopers. Overal zijn gemakkelijke zitjes gebouwd. Men zal opmerken, dat nu het interieur van het theater niet past bij dit alles. Dit is juist. Het ligt dan ook in de bedoeling van den heer Hartman het volgend jaar zomer met de zaal-metamorphose te beginnen. Hij zal daartoe in het buitenland zijn licht gaan op steken en de opgedane ervaringen bij de eigen vindingen voegen. Het tooneel zal in elk geval geheel veran derd worden en de wand-decoratie behoeft óok een algeheele verversching, stijl 1934. Rest ons nog te vermelden, dat de fietsen stalling voortaan achter het gebouw gelegen is, zoodat de voorgevel niet meer door deze vehikels ontsierd kan worden. Een woord van waardeering voor de energie van dezen oudsten bioscoop-exploitant mag zeker niet achterwege blijven. Mooie theaters verhoogen de aantrekkelijk heid van een stad in hooge mate. De heer Hartman verricht dus goed werk in het belang van Haarlem. Onder dezen titel schrijft de „N.R.Ct.": In het verslag over 1932 van de werkzaam heden van den Plantenziektenkundigen dienst te Wageningen wordt herinnerd, dat in de maand Juni van dat jaar in Zandvoort mil- lioenpooten in een ontelbaar aantal op de straten aan den duinkant voorkwamen, de huizen binnendrongen en zeer veel last ver oorzaakten. En al zijn ze overigens niet direct schadelijk, ze schrikken pensiongasten af en reeds gehuurde huizen werden afgezegd, om dat ze vol millioenpooten zaten. Geen wonder dus, dat Zandvoorts burgervader de hulp van den P.D. inriep teneinde deze ongenoods gasten kwijt te raken. Deze zand-millioenpoot leeft van rottende plantendselen. Daar ieder gegeven betreffen de een toe te passen bestrijdingsmethode ont brak en ook geen broedplaatsen konden wor den ontdekt, terwijl geregeld nieuwe colonnes de tenten en huizen binnendrongen, waar ze letterlijk over alles heenkropen, toog men in het Wageningsche laboratorium aan het werk en beproefde verschillende gifmengsels, die te gen andere soortgelijke dieren met succes ge bruikt worden. Daarbij bleek, dat twee meng sels zeer goed voldeden: het „oorwormenmid del", bevattende 20 gewichtsdeelen tarwe, 10 deelen suiker, 10 deelen vleeschmeel en 3 dee- len Parijsch groen; en vervolgens het „pisse beddenmiddel", bevattende 10 deelen haver mout, 5 deelen suiker en 2 deelen Parijsch groen. Een voortzetting dezer proeven wees uit, dat men hetzelfde succes bereikt wanneer men het Parijsch groen vervangt door het minder giftige kiezelfluoor natrium, hetgeen voor aan wending langs de wegen beter in aanmerking komt. Opmerkelijk was, dat mengsels zonder suiker geen resultaat opleverden. Inmiddels werd in Zandvoort opgemerkt, dat juist op diep uitbestoven plaatsen in het duin geheele zoden van doode millioenpooten lagen. De mulle, steile zandhelling bleek voor hen een onoverkomelijke hindernis, en de zonbestraling op den duur doodelijk te zijn. Men kwam er zoo toe greppels te graven met steile wanden, welke methode, bij opnieuw voorkomen van de plaag, volgens den P. D. het best te combinee ren zou zijn met de vergiftigingsmethode, door n.l. in de bedoelde greppels vergift te strooien. In 1933 heeft zich de plaag niet herhaald. Men meldt ons: Evenals op vele andere plaatsen in het land, zal ook te Haarlem van 15 November tot en met 17 December een crisis-tentoonstelling gehou den worden, uitgaande van het comité: „Kunst S.O.S.", waarvoor zich een werk-comité gevormd heeft. Getracht zal worden van het Gemeente bestuur hiervoor de nieuwe zaal van het Frans Halsmuseum te verkrijgen. De leden van „Kunst zij ons doel" en zij, die lid zijn van een vereeniging aangesloten bij de Ned. Federatie van beeldende kunstenaarSver- eenigingen, hebben het recht tot jury-vrije in zending. De inzending van alle overige inzenders zullen onderworpen zijn aan het oordeel der Jury. Deze is samengesteld uit de leden van het werk-comité. De inzendingen zullen bestaan uit schilderijen, aquarellen, teekeningen, pastellen, grafische kunst en beeldhouwwerken. Ieder zal slechts één werk mogen inzenden, uitgezonderd de beeldhouwers, die twee werken zullen mogen inzenden. Bij verkoop zal 2 maal verwisseld mogen wor den, bij de grafische werken 4 maal. De minimum- en maximum-prijzen van den verkoop zijn vastgesteld. Van de verkochte werken zal 10% afgehouden worden ter bestrijding van de onkosten der ten toonstelling, terwijl van het restant 20% zal af gedragen worden aan „Kunst zij ons doel", 15% aan het hoofd-comité en 65% verdeeld zal wor den onder de inzenders. De inzendbiljetten zijn te verkrijgen aan het secretariaat Wagenweg 6. Theemiddagen met voordrachten, muziek, zang en declamatie zullen georganiseerd worden. Een Eere-comité is in voorbereiding. Het werk-comité van de crisis-tentoonstelling: „Kunst S.O.S." afdeeling Haarlem en omstreken bestaat uit de heeren: H. F. Boot (Voorzitter) Alb. Avens (le Secretaris Wagenweg 6) A. Mioleé (2e Secretaris) D. Knaap Jr. (Penningmeester) H. van Borssum Buisman G. D. Gratama R. Heiloo Jz. J. B. Kamp A. L. Koster Oscar Mendlik Herman Moeskerk Jhr. F. Teding van Berkhout Jr. H. J. Wesseling. Een dezer dagen vergaderden de R. K. Raadsleden, wonende in de Provinciale Kies kringen HaarlemVelsen. Een huishoudelijk reglement werd vastge steld. De contributie werd, inbegrepen het maand blad „De Gemeenteraad" op f 4.per jaar bepaald. Bemoedigend was, dat alle R. K. raadsleden van Velsen als lid zijn toegetreden. Secretaris is de heer W. Laurent, Corvers- laan 70, Velsen. Tot afgevaardigde naar de jaarvergadering der Federatie werd aangewezen de heer W. Laurent en als plv. de heer J. Nijssen, beiden te Velsen. Op voorstel van den heer Th. Castricum zal geïnformeerd worden naar een scherpe formuleering onzer principieele uitingen en op verzoek van den heer J. G. van Kessel aan gedrongen op de tot standkoming van het gemeenteprogram. Een interessante bespreking werd nog ge houden over het facisme. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Dinsdag 24 October 8 uur: Lezing met licht beelden als openingsavond voor de leden van den R.K. Vrouwenbond in De Kroon. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade van het Kruisverbond in het Militairen Gebouw, Zoetestraat 14. Woensdag 25 October 8.45 uur: 3e Instructie der Oriëntatie-cursus voor de leden van de K. J. M. V. in het Eigen Huis. Donderdag 26 October 8 uur: Bureau-ver- gadering R.K. Reclasseeringsvereeniging in het St. Vincentiusgebouw, Nieuwe Groenmarkt 22. Repetitie R.K. Oratorium bij Brinkmann: 8 uur: sopranen en alten; 9.30 uur: tenoren en bassen. 8 uur: Cursus R.K. Esperantistenvereeniging Abbé Richardson, waarna te 9 uur ledenver gadering met conversatie bij Brinkmann. Zaterdag 28 October: Retraite voor de leden van de K. J. M. V. te Noordwij kerhout. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken wordt allen R.K. Vereenigingen verzocht bij het uitschrijven van een vergade ring vooraf overleg te plegen met het alge meen secretariaat mej. W. van der Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608 en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. „45 23 0". Vroolijk spel in drie bedrijven door Jac. Ballings. Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel. Stads schouwburg Een watersnood kan zonderlinge gevolgen na zich sleepen. In dit geval zijn die merkbaar ten huize van Dictus Diezei, die met zijn zuster Pa- méla samenwoont, en in zijn huis twee vluchte lingen voor de ramp opneemt: den heer Leander Jutte en zijn dochter Hanna. Het ligt in de lijn der romantiek, dat deze samenloop een samen treffen van harten tengevolge heeft en al heel gauw ziet de cholerieke Pamèla in Leander haar toekomstigen man, terwijl Dictus van een ver bintenis met Hanna droomt. Maar Hanneke is 23 en Dictus, die nooit eerder zoo zijn hart verloor, telt er 45. 't Is de grap pige vriend van den vrijgezel, Vokens Horks, die ervan overtuigd is, dat het verschil te groot en het geluk voor beiden daarom onbereikbaar moet zijn. Dat meent ook Evert Blazoen, het petekind van Dictus, en hij slaagt erin, zijn oom het meisje afhandig te maken. Maar dit zou hem zeker niet gelukt zijn, als die goedmoedige Dic tus Diezei voet bij stuk had gehouden en niet in een edelmoedige bui zich teruggetrokken had. Dat is zoo ongeveer de inhoud van dit spel, dat zijn vroolijk karakter twee bedrijven lang vol houdt, maar deerlijk zijn zwakken bouw ver raadt, als de ernst op het tapijt komt. Wanneer de schrijver toch eenmaal zoo sterk op het ge voel had gesteund, waarom dan ook maar niet van den jongen Evert een flinken kerel gemaakt, inplaats van een onbetrouwbaren vlegel, wien niemand het onnoozele Hanneke gunt? Nu zal menigeen haar lot veiliger geacht hebben bij den nobelen Dictus, al is hij vijf en veertig, dan bij zijn jeugdigen en redeloos fortuinlijken con current. Eigenlijk is het jammer, dat de auteur zich niet beter tot den humor van het geval bepaald heefft, vooral ook omdat hij hierin vrij sterk staat, 't Is gezapige humor, 'n beetje plat Vlaamsch, maar toch niet van slechten huize. En zeker een humor, die door een publiek, als gisteravond den schouwburg tot in alle hoeken vulde, volop gewaardeerd kan worden. Alleen een katholiek auditorium kan dit spel volkomen genieten, omdat het doorspekt is van uitdruk kingen en bon mots, die alleen aan een katho liek Vlaamsch dorpsleven eigen zijn. En er is genoten en gelachen dat het daverde. Een beter drietal, om de succesrollen van Dic tus, Paméla en Vokens weer te geven, had men in geen anderen dan Johan Elsensohn, Fie Ca- relsen en Adolphe Engers kunnen treffen. Zij hebben van het stuk veel meer gemaakt dan het bevat en het scheen wel, dat het onmiddellijk verkregen contact met het uitmuntend gestem de publiek hen voordurend aanmoedigde om het uiterste van hun kunnen te geven. Louis van Gasteren deed behoorlijk moeite om van de onduidelijke Leanderfiguur iets te ma ken, Joh. Schmitz en Corrie Korevaar deden hetzelfde met de uitbeelding van het jonge paar en Enny HeymansSnijders slaagde erin, de vriendin Charlotte levendig voor te stellen, maar van het eerst genoemde trio hing voor het suc ces toch alles af en zij hebben zich geen oogen- blik onbetuigd gelaten. Dat Fie Carelsen voor haar schitterend typeerend spel eenmaal een open doekje kreeg, was volkomen terecht, maar Elsensohn en Engers gaven haar in komische en toch scherp karakteristieke uitbeelding niets toe. En zij allen klapten zoo aannemelijk Vlaamsch, dat de eigen sfeer van het stuk voortdurend werd beleefd. Naar den aard van het stuk lag het er alles dik op, maar dat redde juist menige zwakke situatie. De regie van Adriaan van der Horst zal bij zulke executanten geen zware taak zijn geweest, maar zeker mag ze geprezen worden, evenals de goede verzorging van het tooneel. Aan het einde van de voorstelling, die zoowel voor het gezelschap als voor Geloof en Weten schap een groot succes is geweest, waren er bloemen voor de actrices en voor alle medewer kenden gulle toejuichingen. Het was dan ook een tooneelavond, die evenals trouwens vroe gere, door deze vereeniging georganiseerd naar meer doet verlangen. H. B. v. d. S. Naar aanleiding van de in het begin dezer week in de Nederlandsche pers gerezen pole miek over de vraag of het meerendeel der Zui delijke eerste klassers van den KJST.V.B. naar den I.V.C.B. zou overgaan, heeft „De Volks krant" een onderhoud gehad met den geeste lijken leidsman der R.K.F., rector Vissers te Boxtel. Aan dit onderhoud ontleenen wij het volgende „Er heeft absoluut geen enkele bespreking plaats gevonden tusschen kerkelijke autoriteiten en Zuidelijke vereenigingsleiders, zoodat het verhaal van de acht K.N.V.B.-ers en de eere- afdeeling volkomen op fantasie berust". In „Het Volk", dat een interview had met ór. Van Prooye, wordt verklaard dat de voor zitter van den K.N.V.B. reeds in Augustus j.l. op de hoogte was van besprekingen die tus schen kerkelijke autoriteiten en leiders van de Zuidelijke vereenigingen gevoerd waren: dit klopt dus niet met het feit dat er tot dusver totaal geen contact is geweest! Inderdaad, aldus rector Vissers, klopt dit niet zoodat de eenige oplossing is dat óf dr. Van Prooye, óf de „Volk"-verslaggever dingen vertelt die absoluut onwaar en onmogelijk zijn. Voorts acht ik het een pijnlijk geval dat een man als dr. Van Prooye die nota bene ka tholiek is er op deze wijze met de pet naar gooit en een tweede pertinente onwaarheid lan ceert als hij vertelt dat de R.K.F. vroeger het contact met den N.V.B. verbroken heeft. De N.V.B. is bij de overname der royementen zijn eigen weg gegaan en momenteel is het de I.V. C.B. die nog steeds de door den K.N.V.B. uitge sproken royementen overneemt, wat aan de overzijde niet wordt gedaan. Wat denkt u van dr. van Prooye's dreige menten in „Het Volk"-artikel dat de K.N.V.B.- clubs die tot de katholieke organisatie overgaan door den KN.V.B. worden geboycot? We zouden ons er weinig van aantrekken, evenmin als we het thans doen, in weerwil van de optimistische beschouwing in de „Maasbode" waarbij in de toekomst een kampioenscompetitie wordt voorgesteld, waarin de I.V.C.B.-kampioen zal spelen tegen de kampioenen van den K.N. V.B.; van die heeren is eenvoudig niets te ver wachten Dr. van Prooye wees er in „Het Volk" op dat zich in België het „merkwaardige verschijn sel" voordeed dat een secretaris van een kar dinaal, kanunnik Dessin, tweede voorzitter is van den neutralen K.B.V.B. Op de eerste plaats is kanunnik Dessin reeds eenigen tijd geleden afgetreden en boven dien is het een vergelijking die in alle onder- deelen mank gaat, de katholieke voetbalbewe ging in België, die nog in zijn allerkleinste kinderschoenen staat, te stellen tegenover de krachtige en volgroeide organisatie in ons land. Kunt u een oorzaak noemen waardoor de valsche geruchten over den overgang van acht eerste klassers in de wereld zijn gekomen! Na het schrijven van het Doorluchtig Epis copaat is het Federatie-bestuur bijeen geweest om te bespreken wat naar aanleiding van deze aanmaning op den weg van het bestuur der ka tholieke voetbalorganisatie lag om te doen; hierbij is vanzelfsprekend het idee geopperd om een poging te doen contact te zoeken met ka tholieke leiders van neutrale vereenigingen in het Zuiden, daar het bisschoppelijk schrijven over de houding van katholieke leiders in de neutrale organisatie zeer duidelijk is, doch, zoo als gezegd, dit contact is tot dusver nog niet tot stand gekomen, hoewel dr. Van Prooye er reeds in Augustus jJ. van op de hoogte was..., Hoe verklaart u het bericht in de „Tele graaf" over een vergadering in Tilburg tusschen kerkelijke autoriteiten en de besturen van de drie neutrale eerste klassers, die echter uitge steld is? Dit bericht is inderdaad juist, deze ver gadering zou nu het allereerste contact moeten brengen doch door verschillende omstandighe den ging deze bijeenkomst niet door en zal nu binnenkort gehouden worden, wat dus zuiver een eerste kennismaking beteekent, een uiteen zetten van eikaars standpunt, ziehier den oor sprong van het bericht over den overgang van de acht eerste klassers. In het „Vaderland" wordt reeds verklaard dat de drie Tilburgsche eerste klassers op deze te houden bijeenkomst zullen meedeelen dat zij van hun standpunt uittreding uit den K. N. V. B. geheel verkeerd vinden. Ik ben ,,'t Vaderland" zeer dankbaar voor deze onthulling aldus rector Vissers dan weten we nu reeds meteen wat we te hooren zul len krijgen, prettig als men zulke onbekende en gedienstige vrienden heeft Zou het echter zoo gek zijn aldus onze zegsman indien de katholieke vereenigingen in het Zuiden die thans nog in neutraal ver band spelen, tot de katholieke organisatie over gingen, als bewezen wordt dat de I. V. C. B. kan voldoen aan alle eischen die hierbij redelijk gesteld kunnen worden? Indien de katholieke vereenigingen zich als aan alle technische verlangens voldaan wordt tóch nog verzetten tegen toetreding tot de katholieke organisatie, zou ik deze hou ding openlijk als ongehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag moeten brandmerken. Laat de K. N. V. B. eens toestemming geven aan haar eerste klassers om eenige wedstrijden tegen de beste van onze katholieke vereenigin gen te spelen, wij durven dit volgaarne aan en voetballend Nederland, dat voor een groot deel nog steeds moedwillig in onwetendheid wordt gehouden over den groei en stijging van het spelpeil in de katholieke voetbal-organisatie, zou ervaren dat de I.V.C.B. over krachten be schikt die met de neutrale eerste klassers op één Hjn gesteld mogen worden. Maar men durft dit in het neutrale kamp niet aan, alles wat het praedicaat „katholiek" draagt wordt zorgvuldig geboycot. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging geeft Zondagmiddag te half drie uur een concert in de Gemeente-Concertzaal onder leiding van Marinus Adam en met medewerking (als piano solist) van Pierre Verdonck. Het programma is als volgt: Oxford-Sym- phonie, Jos. Haydn; Piano-concert in F groote terts, W. A. Mozart; Krakowiak (Concert Rondo), Fr. Chopin, en Serenade voor strijk orkest, van P. Tschaikowsky. De gereedgekomen Burgemeester Pontstraat te Hïllegom, welke zich in een groote belangstelling van deskundigen op het gebied van wegenbouw mocht ver heugen. De Hillegommers zijn blij dat deze goede verbinding tot stand ge komen is 'kHeb u lief.... Waar de blanke top der duinen Schittert in de de zonnegloed, En de Noordzee vriend'lijk bruisend Nêerland's smalle kust begroet, Juich ik aan het vlakke strand: Juich ik aan het vlakke strand: 'k Heb u lief, mijn Nederland, 'k Heb u lief, mijn Nederland. Waar bij elk nieuw schepje suiker Fiscus óók een schepje doet, En m'n kopje thee of koffie Bitter wordt in plaats van zoet, Zing ik toch als „trouwe klant": Zing ik toch als „trouwe klant": 'kHeb u lief, mijn Nederland! 'kHeb u lief, mijn Nederland! Waar elk hapje vleesch weer duurder En wellicht weer kleiner wordt, Menigeen misschien moet kijken Op een „mager", vleeschloos bord, Zuchten wij met lange tand: Zuchten wij met lange tand: 'kHeb u lief, mijn Nederland! 'kHeb u lief, mijn Nederland! Als met nieuwjaar ons sigaartje Weer 'n beetje „zwaarder trekt", Van de brave echtgenoot weer De privé-begrooting nekt. Steekt hij in z'n pijp de brand En knort puffend: 'k Heb het land Aan mijn boomlos Nederland! Aan mijn boomlos Nederland! Als belasting op de omzet Straks weer alles drukt en knelt, En het met het huishoudpotje Allertreurigst is gesteld Zucht de vrouw met leege hand: Zucht de vrouw met leege hand: 't Gaat te ver, mijn Nederland! 't Gaat te ver, mijn Nederland! Vijf procent op schoenen, kousen, Vijf procent op zeep, op vet, Vijf procent op melk en boter. Op je das, je hemd, je pet, Vijf procent op wol en band, Op het trekken van een tand, 'k Heb u lief, mijn Nederland, 'kHeb u lief, mijn Nederland! Vijf procent op naalden, spelden, Vijf procent op jam, op stroop, Vijf procent op wonderolie, Op je broek en boordenknoop, Vijf procent op soda, zand, Op je postpapier, je krant, 'kHeb u lief, mijn Nederland! 'kHeb u lief, mijn Nederland! Als de ambtenaar geduldig Weer één van z'n veertjes laat En als een geplukte kip straks Op z'n „dierbaar plekje" staat, Kreunt hij, zoekend naar 't restant Van 't benevelde verstand: 'k Sterf voor u, mijn Nederland! 'kSterf voor u, mijn Nederland! Veel producten, weinig uitvoer, Landbouw, veeteelt in de put, Alles crisis en malaise, Nergens houvast, grond of stut. Beker vol tot aan de rand Bij groot, klein en middenstand, Ik beklaag u, Nederland! Ik beklaag u, Nederland! Minder inkomst, meer belasting, Minder vreugde, meer verdriet, En maar steeds geen zonne-plekje In het somber, grijs verschiet. 't Lijkt een bodemlooze mand, 't Lijkt een bodemlooze mand, Heel ons dierbaar Nederland! Heel ons dierbaar Nederland! Waar fascisten, communisten Steeds maar doen als hond en kat, De politie handen vol heeft Met hanteeren van „de lat", Waar het telkens kraakt en spant. Waar het telkens kraakt en spant, 'tis in 't dierbaar Nederland! 'tis in 't dierbaar Nederland! Waar men scheldt op de regeering, Die 't nu juist zoo moeilijk heeft, Waar men dreigt en vloekt en kankert, Veel meer haat dan liefde geeft, Allen schreeuwen moord en brand, Allen schreeuwen moord en brand, 'tis in 't dierbaar Nederland, 'tis in 't dierbaar Nederland! Waar met ingezonden stukken Fel „de waarheid" wordt gezegd, Waar in woord, brochuurtjes, blaadjes Alles dwars wordt uitgelegd, W>ar de revolutie-klant Hoopt, dat strak ons scheepje strandt, 'tls alwéér in Nederland! 't Is alwéér in Nederland Waar ons Crisis-Comité nog Prachtig, heilzaam werk verricht, Waar een berg van milde giften Voor ons land gereed weer ligt, Waar men geeft met volle hand! Waar men geeft met volle hand! 'tls :'n t dierbaar Nederland! 'tls in 't dierbaar -'Nederland Waar de Dochter der Vorstinne Medehelpt in woord en daad, Waar in ongerepte glorie Het Oranje-huis nog staat, Van ons volk het dierbaar pand! Van ons volk het dierbaar pand! 'tls in 't klein, mooi Nederland! 'tls in 't klein, mooi Nederland! Waar men over onze grenzen Haat en twist en tweedracht voedt, Waar in zoogenaamde „Heilstaat" Heel 'n volk verhong'ren moet, Waar men 't vorstenhuis verbant. Waar men rooft en moordt en brandt...» Dat is niet in Nederland! Dat is niet in Nederland! Waar de godsdienst wreed vertrapt wordt, Waar de Kerk wordt afgeschaft, Waar de priester, die zijn plicht doet. Met verbanning wordt gestraft, t Kruis gerukt wordt van de wand Jeugd wordt opgevoed in schand'. Dat is niet in Nederland! Dat is niet in Nederland! Waar de blanke ziel der kind'ren Voor veel vuil nog wordt bewaard, Waar in geloof en Godsvertrouwen In de toekomst wordt gestaard, Waar door stuurman's vaste hand Tóch het schip van staat niet strandt 'tls beslist in Nederland! 'tls beslist in Nederland!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9