Een onderzoek ter plaatse Hitler in de Bevrijdingshal Duitschland wil geen oorlog Het nieuws van heden NAAR DEN „BRANDWEG VAN v.d. LUBBE EEN DONKEREN TIJD TEGEMOET DUIDELIJKE TAAL VAN GOEBBELS DE BAROMETER VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 23 OCTOBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een twee maal wegens oplichting veroordeeld persoon als getuige Dimitrof ongeduldig HET EERZAME HANDWERK Het Weeroounu'iuiiuii'iiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii PETROLEUMTREIN IN BRAND GRAAF HELLDORF EN VAN DER LUBBE TENTOONSTELLING DE CAMERA Duizenden uit de Beiersche Oost mark naar Kehlheim a/d Donau saamgestroomd Voor eenheid en eer Als men onze eer niet aantast, zijn we bereid onder zware offers ons met Frankrijk te verzoenen" Saargebied bij het Rijk Duitschlands wensch Geen sabelkletterend Duitschland Een feeststoet van 12 Kilometer Lebrun te St. Etienne Oorlogsmonument onthuld Aanslag op een trein DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Russisch vlootbezoek aan Italië Moord in een Sovjet consulaat Door smokkelaars dood geschoten Dreigt Daladier met inflatie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18511 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ft BERLIJN, 21 Oct. (W.B.) Bij het begin der zitting van heden deelde de voorzitter mede, dat hij om te beginnen slechts één getuige wilde hooren, waarna het gerecht den weg in oogen- schouw zal nemen, dien Van der Lubbe bij de brandstichting heeft afgelegd. De pers zal apart worden rondgeleid. De arbeider Organistka uit Rostz schildert een ontmoeting, welke hij ongeveer een jaar gele den heeft gehad met Van der Lubbe op een reis naar Constanz. Hij ontmoette toen twee Wanderburschen, Waarvan een Van der Lubbe moet zijn geweest. Hij heeft ook den pas gezien, welken Van der Lubbe had. Deze droeg ook het communisten insigne en een Sovjet-hemd. Getuige droeg het hakenkruis. Men heeft toen over politiek gesproken. Van der Lubbe verklaarde, dat in Duitschland het Rijksdaggebouw er den langsten tijd gestaan had. De kameraad van Van der Lubbe zei toen: Je zult nog eens zien, je zult nog wei van Van der Lubbe hooren. Getuige zeide toen nog: Uit die politiek van jullie komt toch niets, alleen het Nationaal- Socialisme zal wat brengen. Van der Lubbe antwoordde hierop: Als dat komt gaat het met vuur en zwavel. Toen getuige hoorde van den brand in den Rjjksdag, moest hü oogenblikkelijk aan Van der Lubbe denken. Getuige wordt dan met Van der Lubbe ge confronteerd en herkent Van der Lubbe, deze herkent hem evenwel niet. De voorzitter wil dan weten of Van der Lubbe wel eens in Constanz is geweest op zijn ver schillende tochten. Van der Lubbe zegt: Nee. Nu ontwikkelt zich weer het gewone vragen- spel tusschen den voorzitter en Van der Lubbe- Van der Lubbe geeft geen, of geen duidelijke antwoorden. De getuige herkent ook den pas van Van der Lubbe. Hij noemt ook zijn kameraad, die bij deze ontmoeting aanwezig was. Het gerecht zal trachten dezen man te vinden. Vervolgens gaat de Senaat over tot het be zichtigen van de plaatsen, waar de brand ge sticht is. BERLIJN, 21 Oct. Hedenmiddag stelde de Senaat in het Rijksdagbrandproces ter plaatse een onderzoek in naar den weg, dien v. d. Lubbe in het Rijksdaggebouw bij zijn brand stichting zou hebben gevolgd. Dit duurde twee volle uren en daarna kreeg de pers nog gedu rende een uur gelegenheid den weg gade te slaan. De leiding berustte bij commissaris Heisig. De tocht begon in de restauratie-loka len, op de plaats waar v. d. Lubbe door het venster naar binnen is geklommen. Met krijt is op den vloer aangegeven, hie v. d. Lubbe ge- loopen is; de weg eindigt bij den clubfauteuil, waarin volgens sommige getuigen een bran dende fakkel gestoken is. Commissaris Heisig is echter van meening, dat het geen fakkel is geweest, omdat men die niet zooals geschied is eenvoudig nad kunnen uittrappen, waar na niets dan stof overbleef. Het zal vermoede lijk een in elkaar gerold stuk gordijn zijn ge weest; er bevindt zich in den fauteuil trouwens alleen een gat, dat erin is gebrand, niet ge stoken. Na de heropening der zitting wordt als ge tuige gehoord de 22-jarige ingenieur Hintze, die zegt de politie ervan op de hoogte gesteld te hebben, dat de communisten een overval hadden voorbereid op het steunbureau Neu- kölln. Een paar dagen vóór die overval zou worden uitgevoerd, zat hij s morgens in een café en zag hoe v. d. Lubbe door Pfeiffer en een anderen communist naar binnen gebracht werd. In een achterkamer hadden de commu nisten een conferentie. Van der Lubbe werd daar voorgesteld en heeft zeer opgewonden en snel gesproken. Volgens getuige zeide v. d. Lubbe ongeveer: Kameraden en partijgenooten, het is nu de laatste dag, waarop wij actie kunnen voeren. Na de gebeurtenissen in Neukölln willen wfj nog een keer probeeren toe te slaan, ten einde het doorbreken der nationale beweging te rem men. Er moeten onlusten te weeg gebracht worden, doch voorloopig moet worden ver meden, dat menschenlevens in gevaar komen In antwoord op vragen van den president verklaarde getuige, niet precies te weten op welken dag dit alles gebeurd is; het moet Woensdag of Donderdag geweest zijn, doch in geen geval later. Pfeiffer stelde v. d. Luboe voor en zeide, dat hij een Nederlandsch partij genoot was die actief aan de actie wilde deel nemen. Hij kwam van de „roode hulp". Getuige zegt, dat ook de naam Torgler en het woord Dorotheenstrasse genoemd is. Van der Lubbe heeft geïnformeerd naar verschil lende personen, die leidende functies bekleeden in de communistische partij en hij was om trent allerlei menschen goed op de hoogte. Ik vroeg hem, aldus getuige, hoe lang hij ai in Duitschland was. Hij antwoordde, dat nb pas was aangekomen en een reis had gemaast. Op mijn vraag hoe het kwam, dat hij zoo goeo op de hoogte was, lachte hij en gaf geen ant woord. Getuige vertelt verder, dat Van der Lubbe heel snel heeft gesproken, zoodat men niet al les kon verstaan. Toen van der Lubbe zeide dat men actief moest optreden, heeft Janciie zich daartegen verzet, omdat z. i. het juiste tijdstip daarvoor nog niet was aangebroken. In antwoord op een vraag van dr. Parisius her haalt getuige, dat Van der Lubbe een roodge kleurd identiteitsbewijs had. Dr. Sack: Van welken kant is de naam Torgler genoemd? Getuige: Dat weet ik niet. Van der Lubbe sprak over een costuum en over een jas en ln dat verband werd ook gesproken over de „roode hulp" en toen is ook de naam van Torgler ge noemd. Dr. Sack: Van der Lubbe heeft altijd, ook bij het verhoor door den deskundige, verklaard dat hij Torgler zelfs niet bij naam kende. Dr. Sack vraagt dan aan getuige of hij iden tiek is met den man uit Neukölln, die den bij naam heeft van „Schwindelhitze"? Getuige: Neen. Dr. Sack: Is het de rechtbank bekend, dat getuige reeds verscheiden malen gestraft is? Verwachting: Zwakke tot matigen wind, waarschijnlijk meest uu EE Zuidelijke richtingen, toenemende be- S EE wolking met kans op regen, waarschijn- 5 EE lijk iets kouder overdag. H Hoogste stand: 775.3 te Riga. S Laagste stsand: 751.7 te Biarritz. EE Zon op 6.40, onder 4.48. Licht op 5.18. 25 October Eerste Kwartier. President: Hij zit thans een straf uit van acht maanaen wegens oplichting; in 1924 is hij eveneens wegens oplichting tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dr. Sack: Op den achtsten dag van dit proces verklaarde getuige Jahncke, dat hij bijna op den rand eener verschrikkelijke verleiding haa gestaan. De arbeider Hintze was nX bij hem en zijn kameraden gekomen en had hen aan gespoord, wegens den zelfmoord van zijn zwa ger, een actie te ondernemen tegen het steun bureau. Men wantrouwde Hintze echter omdat hij geld uit de inzamelingsbussen had ont vreemd. Hintze noemt deze verklaringen van Jahncke onwaar. Vervolgens deelt kriminal-kommissar Heisig mede, dat de verklaringen van de Hollandsche kennissen van v. d. Lubbe, Sink en Almada door v. d. Lubbe ten deele bestreden werden Misverstand is hier onmogelijk. Dimitrof: De hoofdbehandeling van het pro ces heeft nu juist een maand geduurd. Wij heb ben van v. d. Lubbe geen duidelijk woord ge hoord. Ik vraag den getuige, die v. d. Lubbe vaak een verhoor afnam, nog eenmaal onder eede, of v. d. Lubbe werkelijk met zijn eigen mond en taal de verklaringen heeft afgelegd die de basis vormen van de aanklacht. Getuige: Jawel, het kan niet anders gezegd worden. Vervolgens wordt de zitting tot Maandag verdaagd. BOEKAREST, 22 Oct. (Reuter). Nabij Sinnia is een petroleumtrein in botsing gekomen met een rangeerende locomotief, waardoor de petro leumtrein in brand geraakte. Vijf personen wer den gedood en acht zwaar gewond. Vrijdag werd in het Rijks dagproces als getuige ge hoord o.a. de politie-presi- dent van Potsdam, Graat Helldorf, wiens verklaringen de beweringen in 't „Braun- buch" logenstraften. Onze foto geeft het oogenblik weer, waarop de Graaf (met den rug naar de toeschou wers) met Van der Lubbe geconfronteerd werd. Tus schen hen in staat de tolk ln de tentoonstellingshallen aan den Kaiserdamm te Berlijn wordt koortsachtig gewerkt aan den opbouw van de expositie „De Camera", welke 4 November zal worden geopend ft 1> REGENSBURG, 22 Oct. Naar het naburige Kehlheim a. d. Donau waren duizenden samen gestroomd uit de Beiersche Oostmark voor een manifestatie van trouw aan den „Fuehrer" in de Befreiungshalle, waar aan den ingang een gouden krans was aangebracht en een adelaar in gevecht met de slang der tweedracht. Er heerscht een ademlooze stilte, als de Rijks kanselier in begeleiding van stafchef Roehm en den Rijksstadhouder general Rioter von Epp, zich naar zijn plaats gegeeft. Nadat Richard Wagner's „Einzüg der Goetter in Walhall" was gespeeld, hield Roehm een korte toespraak, waarin hij o. a. zeide: Op de plaats, waar 70 jaar geleden een waar achtig Duitsch koning aan het Duitsche volk het teeken zijner eenheid schonk en waar 20 jaar geleden de Duitsche bondsvorsten de een heid van het Duitsche volk bezegelden, staat thans onze „Fuehrer" als de vervuiler van Duitschlands verlangens en wenschen, die na 15 jaren van bitter lijden het Duitsche volk weder tot een groote eenheid samenvoegt. Door Hitier werd vervolgens een lauwerkrans bij het monument neergelegd, met het op schrift: „Aan de gevallenen". Hierop werd door alle aanwezigen het „Lied vom Guten Kame raden" gezongen. Vervolgens hield de Rijkskanselier een groote redevoering, waarin hij wees op de stroomen bloeds die moesten vergoten worden en op het geweldige lijden, dat moest worden geleden, om de Duitsche stammen tot een eenheid samen te voegen. Hier past geen hoera-vaderlandsliefde, wij weten zelf maar al te goed, welke offers er zijn gevergd, want wij hebben het 4 lA jaar lang in De eigenaar van een grooten schoenwinkel te Berlijn heeft in één der étalages een werkplaats laten inrichten BERLIJN, 21 Oct. (W.B.). Rijksminister Dr. Goebbels heeft gisterenavond in het Sportpalast een lange redevoering gehouden, waarin hij den algemeen politieken toestand en de redenen uit eenzette, die tot Duitschlands uittreden uit den Volkenbond hebben geleid. Na een uitvoerige schildering te hebben ge geven van de ontwikkeling van den binnen- landschen toestand in Duitschland en het aan de macht komen der Nationaal-Socialisten, waarbij spreker er o.a. op wees, dat dit geen verandering van regeering betrof, doch een al- geheele wijziging van het systeem, wees Goeb bels er op, dat de Nazi's op 14 September 1930, toen zij 107 zetels in den Rijksdag hadden, ge weigerd hadden in de regeering als „gedulden" zitting te nemen. De nationaal-socialisten nemen slechts als gelijken aan besprekingen deel, anders blijven zij weg. De leider van het tegenwoordige Duitsch land en de door hem gevolmachtigden, aldus spreker, zullen niets ongemoeid laten, om Eu ropa voor een nieuwen oorlog te behoeden. Dat een vrede offers kost, weten we, doch wij zijn van meening dat deze minder offers kost, dan een oorlog. Wij zijn geen Hoera-patriotten. Ons volk acht een oorlog nimmer een geluk, doch een bittere en vreeselijke noodzakelijkheid. Wij verklaren: Als het onder zware offers van ons mogelijk zou zijn, met Frankrijk een verzoening tot stand te brengen en wel een verzoening, die onze eer niet aantast, en een werkelijke vrede zou garandeeren, dan zullen wij ons voor millioenen menschen in Duitsch land en Frankrijk verdienstelijk maken. Nu zegt men dat het moeilijk is dit te berei ken. Dat het moeilijk is, weet ik, aldus Goebbels, doch dat het onmogelijk is. dat betwijfel ik. Als wij niets onbeproefd laten en wederzijds onze meeningen uiteenzetten, dan is de weg, die naar verzoening leidt, wel te vinden. Toen Adolf Hitler in Mei in den Rijksdag ver klaarde, dat wanneer men ons onze eer zou ontnemen, en ons de gelijkberechtiging zou wei geren, wij vroeg of laa. de internationale confe renties zouden verlaten, moet het de wereld toch duidelijk geweest zijn, dat dit niet een holle phrase was, doch dat Hitier voornemens was dit ook te doen. Als men heden verklaart, dat wü met onze S.A.-mannen een nieuwen oorlog voorbereiden, dan kan ik dat, aldus Goebbels, slechts be lachelijk noemen. Een moderne oorlog wordt met moderne technische wapens gevoerd, doch niet niet troepen die bestemd zijn voor de be strijding van het communisme. Na te hebben verklaard, dat de Nationaal- Socialisten geen document zullen onderteekenen, dat zij niet kunnen nakomen, zeide spr., dat Duitschland b.v. aan Frankrijk kan verklaren, dat wanneer het Saargebied weder bij het Rijk is aangesloten, wij geen verdere ïaterieele eischen meer hebben. Dit is geen onmogelijk verlangen, daar iedereen weet dat 95 van de bevolking van het Saargebied de aanslui ting bij Duitschland wenscht. Als dit verlangen vervuld is zijn wij tevreden Wij zijn niet voornemens met geweld in het be stuur van een anderen staat in te grijpen. Voortgaande verklaarde dr. Goebbels als het buitenland onze gelijkberechting erkent, zullen wij trachten tot een overeenkomst te komen en als dit verdrag draaglijk is, zullen wü het onderteekenen. Een ding moet echter ieder weten, een verdrag dat de onderteekening van Adolf Hitler draagt, draagt daarmede de onder teekening van het geheele Duitsche volk (groote bijval) Ook moeten wij duidelijk verklaren: ïoo loyaal als wij zijn in alle materieele vraagstukken, zoo onverbiddelijk zijn wij in vraagstukken die de ontwapening betreffen. Duitschland heeft ontwapend en daarom be hoeven wü ook eigenlijk niet deel te nemen aan een ontwapeningsconferentie (groote bijval). Laat de andere staten nu eerst ontwapenen rbijval). Frankrijk spreekt steeds over de veiligheid van Frankrijk. Over de veiligheid van Duitschland wordt echter in het geheel niet gesproken, en daarom hebben wij het volk voor een beslissing opgeroepen. In alle openlijkheid kan ik hier verklaren: Wij zijn geen sabelkletterend Duitschland, wij zijn Nationaal-Socialist. Thans zegt men in het buitenland, dat de Rijkskanselier en misschien ook de verant woordelijke leiders zoo denken, maar het volk, het volk denkt anders. Om nu te bewijzen, dat de regeering met haar vredeswil en haar eisch tot gelijkberechtiging niet alleen staat, kan het volk op 12 November a.s. zich voor of tegen deze politiek uitspreken. De nieuw-gekozen afgevaardigden van den Rijksdag zullen onder eede zich ertoe verplich ten, dat zij een vredespolitiek zullen volgen en de plechtige gelofte afleggen, dat zij vol komen achter de regeering staan. Als de Nationaal-Socialistische partij zich een doel gesteld had, heeft zij dit steeds be reikt. Nu wij in de afgeloopen acht maanden den binnenlandsche vijand verslagen hebben, moeten wij grootmoedig zijn en de verzoenende hand reiken aan hen, die ons werk in dezen tijd hebben leeren waardeeren. Op 12 November moet de geheele natie zich achter Hitier en zijn politiek scharen. Op 12 No vember mag er in Duitschland geen noemens waardige oppositie tegen de regeeringspolitiek zijn. De wereld moet zien, dat op dien dag het geheele volk één is. De rede van Goebbels werd met oorverdoo- venden bijval beantwoord. den oorlog ondervonden. Hoe verder wij ons houden van oppervlakkig patriotisme, des re meer recht hebben wij, om voor het levensrecht van ons volk op de bres te staan. Vijftien jaren lang zijn de Duitsche levens belangen zoo slecht vertegenwoordigd, dat de wereld het Duitsche volk niet meer ziet zooa's het is, daar men zijn zwakke regeerders ver eenzelvigde met het volk, waarvan de hoofd kenmerken schenen halfheid en besluiteloos heid. Het zal niet gemakkelijk zijn, dit valsche beeld weg te nemen en de wereld duidelijk te maken, dat het Duitsche volk niets gemeen heeft met ben, die geen gevoel bezaten voor zijn eer (stormachtige toejuichingen). Mijn S.A.-kameraden: Vrijwillig hebt gij u voor de taak aaneenge sloten om niet theoretisch, maar practisch een groote gemeenschap te zijn van onderling hulp betoon, niet alleen voor het heden, maar ook voor de toekomst. Wjj gaan een donkeren tijd tegemoet en ieder Duitscher moet zich daarvan bewust zijn. Er moest eindelijk iemand in Duitschland komen, die zeide: Den vrede willen wij, maar onteering wijzen wij af. (Toejuichingen). Duidelijk zeggen wij het aan de wereld: Als Gij ons wilt zien in uw internationale confe renties, als Gij ons in den Volkenbond hebben wilt, dan alleen, als Gij ons als volk erkent. (Stormachtige toejuichingen). Te allen tijde zijn wij bereid verdragen te onderteekenen, wanneer wij ze kunnen na komen en als zij niet in strijd zijn met ons rechtsgevoelen. Aan dictaten verleenen wij onze medewerking niet. De tijd, dat men Duitschers met Duitschers kon ten onder brengen, is voorbij en keert nooit terug. Daarvan is deze Tempel der Duitsche een heid het symbool! WEIMAR, 23 Oct. Naar aanleiding van de viering van den Duitschen boerendag is alhier het Darréhuis ingewijd, aldus genoemd naar den rijksminister van Landbouw. De minister sprak de aanwezigen persoonlijk toe. BERLIJN, 22 October (W.B.) De Rijks hoofdstad heeft een week lang reclame gemaakt voor het aloude, eerzame ambacht. De week werd Zondag besloten met een grooten optocht, die 12 Kilometer lang was. Meer dan 100.000 ambachtslieden marcheerden mede. Tallooze muziekkorpsen en 400 praalwagens waren in den stoet. De ambachtslieden droegen veelal de oude kleeding of insignes der vroegere gilden. SAINT ETIENNE, 23 Oct. (Reuter) Presi dent Lebrun kwam hier gisteren aan, vergezeld door verschillende ministers, om aan de Hoo- gere Rijschool het kruis te verleenen van het Legioen van Eer voor het heldhaftige gedrag der officieren, welke er opleiding genoten en voor het kader van directeuren en administra teurs van de meest onderscheiden instellingen, wélke er worden gevormd. De bevolking der stad bereidde den president een geestdriftige ontvangst. Na de officieele ontvangst werd een monu ment onthuld voor de oorlogsdooden, waar de president een krans neerlegde en het herden- kingsvuur ontstak. Vervolgens werd in het ge bouw van de Kamer van Koophandel het eeuw feest dezer instelling gevierd en werd tevens t eeuwfeest herdacht der Spaarbank. De president der Commissie voor Buitenland- sche Zaken van den Senaat, Henri Berenger, publiceetr in de „Agence Economique Finan- cière" een buitengewoon fel artikel tegen Duitschland, waarin hij tot de volgende con clusie komt: .Duitschland heeft den Volken bond verlaten, om zich weder te bewapenen en om te ontsnappen aan de controle, die door de ontwapeningsconferentie was bepaald. De tegen woordige chefs van het Rijk kunnen door de radio net zooveel beroep doen op den vrede als zij willen, in werkelijkheid is dit niets anders dan valsch gefluit, om beter den oorlog te kun nen voorbereiden." MOEKDEN, 21 Oct. (V.D.). Bij Tsitsikar is een Japansch-Mandsjoerijsche gepantserde trein ontspoord, die ten offer gevallen is aan een aanslag van Chineesche benden. Zestien sol daten zijn gedood en 45 min of meer ernstig gewond. Drie Italiaansche grenssoldaten door smokke laars doodgeschoten. Moord in het Sovjet-consulaat te Lemberg door een Oekrainsch nationalist Duitschlands nittreden uit .den Volkenband. Het antwoord van AvenoL Een verbindingsraad tusschen de fascistische militie en Italië's leger. Belangrijke rede van Goebbels in het Sport palast te Berlijn. Roosevelt's plannen om de Sovjet-Unie te er kennen niet overal gunstig ontvangen. Voortzetting Rijksdagproces. Duitschland treedt ook uit het Int. Arbeids bureau. De heer Monod de Froideville wenscht geen nieuwe olkscandidatuur voor de I.KJP. Nationale vereeniging tegen de Werkloosheid te Amsterdam in vergadering bijeen. De fietsende pelgrims in Rome. De ontvangsten der Ned. Spoorwegen dalen nog steeds. Geheime distilleerderijen ontdekt in het West- land. Het straperlo nog rustig beoefend te Zandvoort Delftsche missieweek door Mgr. Aengenent ge opend. Socialistenmarsch verboden. O MOSKOU, 22 Oct (VD.) Op initiatief van den Volkscommissaris van Oorlog, Worosjilow, zal een Russisch eskader, dat uit drie kruisers en drie duikbooten bestaat, naar Italië vertrek ken, om het bezoek der Italiaansche schepen te beantwoorden. WARSCHAU, 21 Oct. (VD.). Naar uit Lem berg wordt gemeld, heeft daar een Oekrainsch nationalist een politieken moordaanslag in het Sovjetconsulaat gepleegd. De man verlangde den consul te spreken. Toen men hem niet on middellijk binnenliet, loste hij twee revolver schoten op den consulaatssecretaris Majlof, waardoor deze werd gedood. Een ander amb tenaar van het consulaat verwondde hij in den arm. De politie arresteerde den aanslagpleger, die onmiddellijk bekende en verklaarde, dat hij den moord had gepleegd in opdracht van de organisatie van Oekrainsche nationalisten. De Poolsche autoriteiten hebben den consul haar leedwezen betuigd. De misdaad wordt in Polen levendig afgekeurd. MILAAN, 21 Oct. Drie Italiaansche grens soldaten, die niet na het verstrijken van hun patrouilledienst in de kazerne terugkeerden, zijn op 3000 meter hoogte als lijken geborgen. Zij zijn het slachtoffer geworden van een ge vecht met smokkelaars. Een in het Jekenhuis te Innsbrueck opgenomen smokkelaar heeft bekend, dat zijn kameraad ae soldaten heeft neergeschoten. LONDEN, 21 Oct. Reuter meldt uit Parijs: De Fransche premier Daladier moet in de wan delgangen van de Kamer hebben verklaard, dat men een nieuwe inflatie onder het oog zou moe ten zien, indien de begrooting niet binnen vijf tot zes weken in evenwicht is gebracht. li^ iv w 'vi i ii n i ii i 11 m 7 rr r r i r 7 Stand op Maandag 9 uur van.: 753 Vorige stand: 753

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1