STAD S NIE U W S WOENSEL schoenen Ambtelijke plicht ASPimH Haarlem, 23 Oct. BEURS VAN AMSTERDAM aa/tcm De vroegbeurs Wisselkoersen MAANDAG 23 OCTOBER Oude man doodgereden /Ooru AGENDA Beurs-thermometer MAANDAG 23 OCTOBER 1933 Plotseling den weg overgestoken UITVOERING VAN „DAS LIED VON DER GLOCKE" Door de R. K. Oratorium- vereeniging GEORGANISEERD OVERLEG Intercommunaal contact R. K. VOLKSBOND DE GEVAARLIJKE LINKSCHE ZWENKING Twee voetgangers op Leidsche- vaart door vrachtauto gegrepen Zeer geslaagd triduum VERGOEDINGEN EEN DERDE VERLAAGD Van het politiepersoneel ALS MEN NIET THUIS IS.... Komen ongewenschte bezoekers LOOP DER BEVOLKING Minder katholieken, meer onkerkelijken mdat GROOTE HOUTSTRAAT 41 Meerwaarde voor uw geld Huwelijken Kerkelijk gezindten DE DERDE SUPPL. BEGROOTING Voor het dienstjaar 1932 WERKVERSCHAFFING TE. HEEMSTEDE Straataaanleg nabij de Heem-. steedsche Dreef R. K. Vrouwenbond Zich onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid SANEERINGSBOLLEN GESTOLEN Twee personen aangehouden OPBRENGST COLLECTEN STADSSCHOUWBURG Schuld en boete PRESENTIEGELD VOOR DE WETHOUDERS Het oude Koninklijk Besluit gehandhaafd WERKGELEGENHEID Nieuwbouw van woningen zéér toegenomen Werkloosheid W erkverschaffing Bouwwerken Nederl. Vereeniging v. d. Volkszang Esther de Boer gehuldigd 24 October BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HAARLEMMERLIEDE 1% Zondagavond omstreeks zes uur heeft op den Wagenweg een ernstige aanrijding plaats ge had, welke een 80-jarige man het leven gekost heeft. Er reed op bovengenoemden weg een 7-per- soons auto, bestuurd door den 19-jarigen G. uit Santpoort. De auto kwam uit de richting Heemstede en had ter hoogte van de Span jaardslaan een tegenligger gepasseerd. Plotse' ling stak van den linkerkant een man in ge bogen houding den weg over in de richting van de Spanjaardslaan. Hij lette niet op het ver keer, liep tegen den auto aan en sloeg tegen den grond. De bestuurder, die, volgens zijn zeggen, met een snelheid van 40 KM. reed, stopte tien M. verder en stapte uit. Hij zag den man bewus- teoosloos op den weg liggen en waarschuwde on middellijk den ongevallendienst, die spoedig aanwezig was. Ook een dokter uit Heemstede was spoedig ter plaatse en constateerde een schedelbasisbreuk en een kaakfractuur. Met den ziekenauto van Mathot is de man, die later bleek te zijn de 80-jarige A. Bertholée, wonen de Leliestraat 21, naar het St. Elisabethgast- huis vervoerd, waar hij in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwondingen is overleden. De commissaris van politie verzoekt eventu- eelen ooggetuigen van het ongeval, voor het geven van inlichtingen zich te willen vervoegen aan zijn bureau, Smedestraat. De ruim tweehonderd zangeressen en zangers tellende R. K. Oratoriumvereeniging te Haar lem zal Vrijdagavond 3 November een uitvoe ring van „Das Lied von der Glocke" geven, het gedicht van Schiller (op muziek van Max Bruch) „Das Lied von der Glocke" is indertijd gemeen goed van het Duitsche volk geworden en ge bleven Wat zeer verklaarbaar is, wijl het, naast een geniale behandeling van den vorm. al het gemeenzaams bevat wat 's menschen hart kan ontroeren. In een cyclus van beelden voert de dichter het menschelijk leven van de wieg tot het graf aan ons oog voorbij. De eereplaats on der de componisten, die op dit onderwerp htm krachten hebben beproefd, neemt Max Bruch in. De R. K. Oratoriumvereeniging zal zijn werk uitvoeren. Als solisten zullen optreden de dames To van der Sluys en Annie Woud, respectievelijk sopraan en alt, bij de Haarlemmers welbekend, terwijl het door de Haarlemmers ongetwijfeld cp prijs zal worden gesteld dat zij op deze uit voering kennis zullen kunnen maken met Marcus PI coyer als tenor en L. Bogtman een veelbeloo- vende baryton. De Haarlemsche Orkestvereeni- ging zal voor deze gelegenheid in versterkte be zetting optreden. Aan de voorbereiding is veel zorg besteed, zoodat mag worden verwacht, dat hier een mooie vertolking van „Das Lied von der Glocke" zal worden gegeven. B. en W. schrijven aan den Raad: In den loop der jaren is gebleken, dat onderscheidene gemeente-besturen ten opzich te van het plaatselijk georganiseerd overleg meermalen hebben gevoeld het gemis aan con tact betreffende personeelsvraagstukken tus- schen de gemeenten, ten aanzien van welke krachtens het zielental mag worden aangeno men, dat zich bij de behandeling van die vraag stukken gelijksoortige moeilijkheden voordoen. Dit heeft de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten op het denkbeeld gebracht om sa menwerking te zoeken tusschen de besturen van gemeenten met meor dan 40.000 zielen. In een samenkomst van vertegenwoordigers dier gemeenten werd een commissie benoemd, welke deze aangelegenheid nader onder oogen zou zien. Door deze commissie is een gemeen schappelijke regeling ontworpen, welke als doel vermeldt, hetgeen in art. 2 van bijgaand ont- werp-besluit is omschreven. Bedoeld ontwerp werd daarna aan een vrij blijvende bespreking onderworpen door de ver tegenwoordigers van de onderscheidene gemeen tebesturen. De bestaande nationale organisa ties van gemeente-personeel hebben zich in middels in beginsel bereid verklaard tot het voeren van besprekingen in het nieuw te vor men instituut. Het komt ons, met de Commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken voor, dat tegen het aangaan van eene gemeenschappelijke re geling, overeenkomstig de desbetreffende arti kelen der gemeentewet, in beginsel geen be zwaar bestaat. Temeer nu de Regeering het voornemen heeft ten aanzien van de rechtspo sitie van het gemeentepersoneel meer hande lend op te treden, achten wij het van belang, dat althans de groote gemeenten een speciaal voor deze zaak organisch samengestelde verte genwoordiging bezitten; afgezien van deze be paalde reden komt het in het leven te roepen instituut bovendien tegemoet aan het meerma len ondervonden bezwaar, dat bij het overwe gen van personeelsaangelegenheden belangrijke gegevens omtrent de arbeids- en dienstvoor- waarden in andere gemeenten niet onmiddel lijk overzichtelijk kunnen worden verkregen. door den voorzitter, den heer Jè Ph. H. Cas- tricum, die zijn dank uitsprak over dit zeer goed geslaagde Triduum en wees op de ken tering ijj het wereldgebeuren, ook in het or ganisatie- en geestelijk leven. Hij wees er op, dat de strijd zal gaan tusschen Rome en Mos kou en spoorde aan eensgezind te blijven en een goed katholiek persoonlijk leven te leiden, om daardoor de eenheid en kracht te bewaren. Waardeert, aldus spr., de weldaden van uw gees telijkheid en leiders. Er is een geweldige terug gang in het economisch leven, er worden of fers gevraagd, maar weest katholieken van de daad. Schenkt vertrouwen aan de gezogsdragers beziet hen met een critischen blik, maar in het raam, waarbinnen wij leven Werkt mede aan het sociale en politieke leven, waarin wij vroeger zijn te kort geschoten. Helpt mede be strijden het communisme en het opdagende fascisme. Spr. besloot zijn toespraak met het uitspreken der verwachting dat dit Triduum zal hebben bij gedragen tot een intens katholiek leven. Hierna sprak rector Timp nog een opwek kend woord. Hij bewondert altijd den voor zitter in zijn daden en woorden, in zijn echt katholiek leven en bracht hem daarvoor alle hulde. Men roept wel eens om den sterken man, maar wij hebben noodig sterke mannen, die door hun heerlijke leiding en hun voorbeeld, sterke mannen zijn voor Jezus. Laat dit Tri duum in allen uitwerken niet drie dagen, maar weken, maanden. Knielt dikwijls bij Jezus neer. Wij zijn Christusdragers en moeten dus mee werken aan het „alles herstellen in Christus". Wij hebben allen gevolgd den tocht der jonge fietsende werkloozen naar Rome, aldus spr., en hoe de Paus hen toegesproken heeft; dat de arbeiders zijn de vrienden van Christus Blijft dus sterk tegen de aanvallen en laat dit Tri duum in u uitwerken, dat ge kunt blijven vrienden van Christus. „St Cecilia" voerde onder leiding van den heer Pielage tijdens het ontbijt enkele keurige nummers uit, waaronder „Christus is sterven de". De voorzitter sprak nog een dankwoord tot de heeren Kuipers voor het opzetten der ^ta fels, Scholte, Stevens en zijn echtgenoote voor het verzorgen van het ontbijt en aan „St. Ce cilia" voor haar medewerking verleend aan dit Triduum. Tot slot werd Zondagavond in de St. Jo- sephkerk het St. Willibrorduslof gehouden, dat gecelebreerd werd door rector Timp, geassis teerd door kapelaan Van Alphen als diaken en pater Dekkers O. P. M. als subdiaken. Kape laan Van Alphen hield een schitterende Willi- brordus-predikatie Met het zingen van „Aan u o Koning der Eeuwen" werd dit goedgeslaagde Triduum be sloten. Zaterdagavond liep de 30-jarige Zandvoorter de G. met zijn 28-jarige echtgenoote op de tram rails van de Leidsshevaart nabij de Adriaan de Jongestraat. Toen er vanaf de Schouwtjesbrug een tram trein naderde, waarvan de bestuurder belde, gingen de voetgangers links van de rails af. Op dat oogenblik was juist een vrachtauto, bestuurd door den 25-jarigen melkventer D„ hen genaderd. Deze kwam eveneens van de Schouwtjesbrug en reed in de richting van de stad. De beide voetgangers werden door den auto tegen den grond geworpen. De Ongevallendienst en twee doktoren ver leenden de eerste hulp, waarna man en vrouw met den ziekenauto van Mathot naar het Dia- conessenhuis werden vervoerd, waar ze ter ver pleging zijn opgenomen. De man liep verschillende wonden op, o.m. aan het hoofd, de vrouw kreeg vermoedelijk een bekkenbreuk. De auto werd aan de voorzijde licht bescha digd. De leden van den R.K. Volksbond hebben hun jaarlijksch Triduum weer gehouden. Hun geestelijk leven is weer versterkt, waartoe het begeesterend wcord van den leider van dit Triduum, kapelaan W. C. C. M. v. Alphen, uit 's-Gravenhage zeer veel heeft bijgedragen. Op den openingsavond schetste de leider de waarde van de onsterfelijke ziel; den tweeden avond de beoefening der deugden en zelfbeheersching, den derden avond het leekenapostolaat. Zondagmorgen, het hoogtepunt van dit Tri duum, werd door den geestelijken adviseur, rector J. B. M. Timp, het H. Misoffer voor de leden opgedragen waaronder hij een predikatie hield ter voorbereiding der algemeene H. Communie. Onder het communiceeren werden door het R.K. Mannenkoor „St. Cecilia" eenige toepas selijke liederen ten gehoore gebracht, en nadat na het H. Misoffer door allen gezamenlijk „Dat Jezus leev"'gezongen was, toog men naar het gebouw „St Bavo" voor het gemeenschappe lijk ontbijt. De deelname was dit jaar zoo groot, dat de groote zaal daarvoor gereserveerd moest worden. Aan tafel zaten mede aan de geestelijke adviseur en de heer Ch. van der Bilt, lid der Tweede Kamer. Tijdens het ontbijt werd het woord gevoerd Vrijdag 20 October jJ. vergaderde de Com missie van overleg voor het politiepersoneel on. der leiding van den wethouder voor personeels aangelegenheden, mr. J. Gerritsz, ter behande ling van een schrijven van Burgemeester en Wethouders betreffende herziening van de be dragen, welke als vergoeding worden toegekend aan hen, die om den aard der opgedragen werkzaamheden verplicht zijn in politiedienst burgerkleeding te dragen, welke herziening dan tevens betreft de bepaling van de geldswaarde van het genot van uniformkleeding. Na breedvoerige besprekingen besloot de Commissie eenstemmig de tot nu toe geldende bedragen, zoowel voor de hoofdinspecteurs en inspecteurs als voor de hoofdagenten en agen ten met een derde te verminderen, ongeacht de kortingen welke krachtens de desbetreffende raadsbesluiten op de uitbetaalde vergoedingen worden toegepast. Zaterdagavond omstreeks half 11 kreeg de politie bericht, dat in perceel Pegasusstraat 87, bewoond door van H„ was ingebroken. Bij onderzoek bleek, dat men zich tijdens de afwezigheid van de bewoners, tusschen half 8 en kwart over 10, toegang tot het huis had ver schaft door overklimming van een schutting. Een ruit van de keukendeur aan de achterzijde van het perceel is vernield en zoo zijn de die ven binnen gekomen. Het geheele huis is door zocht, maar niets is gevonden, wat van hun gading was. Volgens de statistische gegevens omtrent de gemeente Haarlem bedroeg de bevolking van deze gemeente op 30 September 126480 (vorig jaar 124224) personen, d. i. 60382 mannen en 66098 vrouwen (vorig jaar resp. 59180 en 65044). Op 31 Augustus bedroeg de bevolking 126322 personen, zoodat ze in een maand tijds met ongeveer 160 personen vermeerderd is. Wat het aantal geboorten betreft, de maand Augustus was daarvoor in het tot nu toe af geloopen jaar een recordmaand, n.l. 118 jongens en 80 meisjes werden geboren. In de maand September werden 90 jongens en 84 meisjes (vorig jaar resp. 104 en 71) geboren. U bij Van Woensel in ver houding tot de uitstekende kwaliteiten den laagsten prijs betaalt. 35 mannen en 26 vrouwen overleden in laatst genoemde maand (vorig jaar 31 en 42). Er ves tigden zich in Haarlem in September 352 man nen en 446 vrouwen (waarvan totaal 116 per sonen uit Amsterdam) tegen in September 1932: 391 mannen en 450 vrouwen (143 perso nen uit Amsterdam). In September 1933 ver trokken 343 mannen en 410 vrouwen, waarvan totaal 97 personen naar Amsterdam, 53 naar Bloemendaal, 54 naar Heemstede en 46 naar Velsen. In September 1932 verhuisden 304 mannen en 425 vrouwen uit Haarlem naar (misschien) betere gewesten, waarvan 110 personen naar Amsterdam, 60 naar Bloemendaal, 47 naar Heemstede en 46 naar Velsen. Het aantal huwelijken bedroeg in Juli j.l. 86, Augustus j.l. 99 en September j.l. 88, tegen in September 1932 80, waarvan telkens resp. 37. 31. 43 en in September 1932; 29 werden in gezegend. Het aantal echtscheidingen bedroeg in Juli en Augustus 4, in September van dit jaar: 9 en in September 1932: 8. Wat de kerkelijke gezindten aangaat, hierbij valt opmerkelijke vermeerdering van het aan tal onkerkelijken te constateeren. De kerkelijke gezindten bedroegen: 1 October 1933 24780 Hervormden, 2815 Lutherschen, 4135 Doopsgezinden, 6446 Gere formeerden, 909 Remonstranten, 177 oud-Room- schen, 935 Israëlieten, 43004 Katholieken, 3079 andere gezindten, 40222 onkerkelijken. 1 October 1932 36005 Hervormden, 3573 Lu therschen, 4312 Doopsgezinden, 7041 Gerefor meerden, 893 Remonstranten, 225 oud-Room- schen, 986 Israëlieten, 45544 Katholieken, 2891 andere gezindten, 22675 onkerkelijken. Het aantal onkerkelijken is in één jaar tijd met 18547 personen toegenomen en het aantal Katholieken met 2500 personen verminderd. Ontstellende cijfers! Blijkens de derde suppletoire begrooting dienst 1932, heeft de werkloozensteun f 149.300 en de steun aan uitgetrokken werkloozen f 118.300 meer gevorderd dan geraamd was. Over 1932 is aan het Rijk terugbetaald moe ten worden wegens te veel genoten opcenten op de belasting f 125.248.97. B. en W. van Heemstede deelen aan den raad mede, dat zü in de vergadering van 28 Septem ber mededeelingen hebben gedaan zich met het rijk in verbinding te stellen voor de uitvoering van werken in werkverschaffing. De verlangde inlichtingen zijn nog niet ontvangen, maar B. en W. zijn van meening, dat, in afwachting daarvan maatregelen dienen te worden getrof fen, voor de tewerkstelling van werkloozen. Zij hebben overwogen welke maatregelen ge nomen kunnen worden en stellen zich voor de werkloozen, voor zoover er plaats is, gedurende twee halve weken achtereen te werk te stellen, te weten Donderdag, Vrijdag en Zaterdag van de eene week en Maandag, Dinsdag en Woens dag van de volgende week. Als loon voor elke halve werkweek zal nu worden uitbetaald 12.50, overeenkomende met een bedrag van ongeveer 57.5 cent per uur. Boven dat loon wordt aan de werkloozen uitge keerd een bedrag, gelijk aan den steun, welken zij zouden hebben ontvangen, wanneer zij niet zouden hebben gewerkt, verminderd met 12.50. Bovendien zijn de werkloozen, die tewerk ge steld worden, gedurende drie dagen voor hun tewerkstelling en gedurende drie dagen na hun tewerkstelling vrijgesteld van stempelen, terwijl op hetgeen zij persoonlijk in die dagen mochten verdienen, geen korting ter berekening van het steunbedrag zal worden toegepast. Het is de bedoeling, wanneer de regeling, als boven uiteengezet, in de raadsvergadering van a.s. Donderdag wordt goedgekeurd, met de te werkstelling op deze vA ze aan te vangen met ingang van 9 November. B. en W. stellen voor den stratenaanleg in werkverschaffing te doen uitvoeren, waarvoor de totale kosten moeten verhoogd worden met 5000.Zij vragen nu machtiging om een strook grond ter groote van 3716 M2.. gelegen aan de Oostzijde van de Heemsteedsche Dreef, voor wegaanleg te bestemmen, de noodige gron den te aanvaarden van H. M. Fockens c.s. tot een bedrag van 20.500.en hun een credief te verleenen van 20.720 (dan te verhoogen met -enoemdi 5000.voor de uitvoering in werk- orschaffing van genoemde werkzaamheden. De R. K. Vrouwenbond geeft Dinsdag 24 Oc tober des avonds om 8 uur zijn openingsa^on, van het winterseizoen in café-restaurant „Gebr. Brinkmann", Groote Markt. De Zeereerw. pater Dr. B. Zuure O.P. zal dan een lezing met lichtbeelden houden over zijn Missiewerk. Mu ziek en zang zullen de bijeenkomst opluisteren. Wij ontvangen het volgende af schrift van een besluit van den ministerraad De Raad van ministers, overwe gende, dat in deze woelige tijden de ambtelijke plicht medebrengt, dat de ambtenaar de overheid in haar zware taak steune en haar geen moeilijkheden berokkene, noch in noch buiten de uitoefening zijner bediening, besluit: dat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de Over heid en haar beleid. w.g. de Minister van Staat, voorzitter v. d. Raad van Ministers H. COLIJN In den nacht van Zaterdag op Zondag te half vier zag een surveilleerend agent van politie, dat aan het Zuider-Buitenspaarne een tweetal personen met een roeibootje met bloembollen aankwam. Toen zij dit wilden gaan lossen, hield de agent de twee personen aan. Het waren de 40-jarige Van N. en de 47-jarige Th. Zij zeiden, de bollen van een onbekende ge kocht te hebben. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de bollen van een vuilnisbelt te Heemstede wa ren ontvreemd. De aangehoudenen zijn aan de Heemsteedsche politie overgeleverd. De collecte voor de St. Martha-vereeniging op 22 October in de parochiekerk van de H.H. Eli sabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat gehouden, heeft opgebracht f 270, waaiWoor het bestuur hartelijk dank betuigt. De collecte, gehouden Zondagmorgen in de Kleverparkkerk na een predikatie door prof. D. Bont, leeraar aan het Seminarie „Hageveld," ten bate van het Wit-Gele Kruis heeft opgebracht een bedrag van f 344. Zaterdag werd de jaarlijksche collecte ten bate van het Parkherstellingscord van de afd. Haar lem van het Ned. Roode Kruis gehouden, welke collecte in Haarlem en omstreken een bedrag van f 1980 opbracht. De directie van den Stadsschouwburg meldt ons dat de N. V. Amsterdamsche Tooneelver- eeniging, art. leiding A. v. Dalsum en A. Defres- ne, Zaterdag 18 November a.s. „Schuld en Boete" zal opvoeren. Het is de heer Deinum tevens mogen gelukken gedurende de a.s. Kerstdagen de schitterend gemonteerde revue „O bedoel je dat" met Lou Bandy in de hoofdrol te engageeren. Afgekondigd is het Staatsblad, bevattende het besluit tot vernietiging van artikel 8, tweede alinea, van het bij besluit van den raad der ge meente Haarlem van 27 April 1932 vastgestelde reglement van orde voo» de vergaderingen van dien raad, voor zooveel betreft de in die bepa ling voorkomende woorden „uitgezonderd de Wethouders." Dit betreft het presentiegeld voor het bijwo nen van raadsvergaderingen door wethouders. Bij de vaststelling van het nieuwe reglement van orde wenschte de gemeenteraad geen presentie geld meer toe te kennen aan de wethouders. Ged. Staten van Noord-Holland hebben den Raad daarna, op grond van een oud Koninklijk Besluit, in overweging gegeven deze uitzonde ringsbepaling te laten vervallen. Maar de Raad handhaafde zijn standpunt, omdat bedoeld Ko ninklijk Besluit reeds van ouden datum is. Thans heeft dus de Kroon het raadsbesluit vernietigd en het oude Koninklijk Besluit nog altijd van kracht verklaard. Het aantal aanbiedingen van werknemers bedroeg in September j.l. 2127, het aantal aan vragen van werkgevers 552 en het aantal plaat singen 376. Gedetailleerd is het aantal aabiedingen als volgt: Sept. '33 Sept. '32 Bouwvakarbeiders 782 775 Metaalbewerkers 302 347 Handels- en Kantoorbedienden 97 76 Fabrieks-, haven- en transport arbeiders 364 465 Arbeiders in grafische vakken 31 36 Personeel voor huiselijke diensten 141* 160* Andere werkkrachten 410 322 Totaal 2127 2181 *Het aantal aancragen van werkgevers om dit personeel bedroeg resp. 203 en 162. Er waren dus in September j.l. ongeveer anderhalf maal zooveel aanvragen van werkgevers dan aanbie- .lingen van werknemers. Het totaal uitgekeerd bedrag aan werkloozen in het tijdvak 4 Septemebr tot 1 October be droeg 171247,86 voor gemiddeld 3824 werk loozen per week, tegen 191439,20 in het over eenkomstige tijdvak van het vorig jaar voor gemiddeld 4045 werloozen per week. e tijdelijke werkgelegenheid, geheel of ge deeltelijk voor rekening van de gemeente ge en, is zéér belangrijk toegenomen. aantal arbeiders tewerk gesteld bedroeg in: 1933 1932 Juni 441 160 Juli 442 140 Augustus 467 143 September 482 135 Er werden in September j.l. 67 bouwwerken coltooid en 3 gesloopt tegen resp. 59 en 3 in September 1932. Het totaal van de bouwsommen der werken, waarvoor bouwvergunning werd verleend, be droeg in: 1933 1932 Januari 17480.— 377205.— Maart 512550.— 124530.— Mei 330035.— 389100.— Juni 657730.— 239125.— Juli 329690— 98865.— Augustus 290812.— 222047.— September 664515— 188573.— Vergunning werd verleend in September 1933 voor den nieuwbouw van 201 percelen tegen.... 33 perceelen in 1932 Het aantal perceelen, dat verbouwd zal wor den, is ongeveer hetzelfde gebleven: 26 tegen 28 in 1932. Men schrijft ons: Haarlem zal op Woensdag 25 October a.s. veel volkszangers van binnen en buiten de stad vereenigd zien. De Ned. Vereeniging voor den Volkszang houdt op dien datum haar al gemeene vergadering te Haarlem en des avonds is er een groote zangavond in de sociëteit „Vereeniging." Er zal daar weer dapper gezongen worden. Ter afwisseling wordt een zangspel opgevoerd en zal een Drentsche koffietafel (een gebruik van eeuwen her) plaats vinden. De Drentsche deelnemers(sters) zullen bij goed weer om ongeveer 12 uur v.m. in hun mooie Drentsche kleederdracht naar hotel „Brinkmann" wandelen. Het wordt dus voor de Volkszangers een groo ts dag. Bij het zangspel verleenen medewer king mevr. René de Clercq, piano, mej. M. Hertier, zang, de heer heer P. H. Spaan, fluit, en de heer R. Sixma, algemeen leider, terwijl de heer Vink de volkszangen zal begeleiden. Het bestuur verwacht groote opkomst. Zondagavond is Esther de BoerVan Rijk ter gelegenheid van haar jubileum gehuldigd bij een tooneelvoorstelling in den schouwburg aan den Jansweg. De heer Kaart Sr. was de eerste spreker. Op hartelijke wijze huldigde hij de tooneelspeelster en bood haar een groote fraaie bloemenmand aan. Jaap van Poll huldigde alle leden van het gezelschap en schonk ieder bloemen, ook den zakelijken leider de Vries. Daarna trad deze op zijn beurt naar voren, om van Poll in de algemeene hulde te laten deelen, waarbij inbegrepen was de aanbieding van sigaren. dit tevreden gezicht? Nu, U weet het wel. Hij heeft Aspirin ge probeerd en heeft nu het werkelijk afdoende middel, wanneer hem iets pijn doet. Wij ge ven U een raad: Doet het hem na. een iQ de wereld Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ctt. Sociëteit „St. Bavo" Bestuur Tramperso neel, 8 uur Kernvergadering R.K. Staats partij, 8 uur Bestuur R.K. Grafische Bond, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur R.K. Zwemvereeniging „St. Bavo", 8 uur R.K. Commissie voor Beroepskeuze, 8 uur. Gem. Concertgebouw Lezing met filmver- tooning Kon. Ver. „Oost en West", 8 uur. Rembrandt-Theater „20.000 jaar in Sing- Sing" en op het tooneel „The Royal Merry Four", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" „St. Caecilia", 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 Grossiers kleinhandel, 8 uur Studieclub Grafische Bond, 8 uur. Café-restaurant „Gebr. Brinkmann" Gecom bineerde Sigarenwinkeliersvereeniging, half 9 R.K. Vrouwenbond, 8 uur. Sociëteit „Vereeniging" Kennemer Foto kring, 8 uur. Rembrandt-Theater „20.000 jaar in Sing- Sing" en „The royal merry four", 7 en 9.15 uur. Geboren: 20 October G. M. MeijnckensDin- genouts, d.; 20 October T. AartsPan, d.; 19 October M. E. J. A. AldersBackers, z.; 21 Oc tober E. HounietStevenhaagen, z.; 21 October J. de Boerv. Oosten, z.; 20 October J. M. C. HogeweijTJllers, d. 20 October A. M. A. M. SomersKors, d.; 20 October M. Huijboom Negrijn, d. Overleden: 20 October J. KnopZanting, 82 jaar, Amsterdamschevaart; 20 October T. Twisk Krom, 60 jaar, Gasthuisvest; 20 October J. EvenMolenkamp, 62 jaar, Kamperlaan; 21 Oc tober T. J. C. Houtkamp, 69 jaar, Schalkwijker straat; 21 October E- de VosBerendrecht, 70 jaar, Oostvest. Burgerlijke Stand G. G. SpigtHand- graaf, dochter; J. B. van der AarVan Hul- sen, 2 dochters. In het telefonisch verkeer van vanochtend was men, zoo mogelijk, op nog grooter terug houdendheid aangewezen dan gewoonlijk. Twee beslissingen staan te wachten. Eerstens in be trekking tot de verdere stappen in Amerika, om het herstelplan te verwezenlijken en waar van men vreest, dat de regeering zich aan in flatie zal blijven vasthouden. Tweedens stelt men zich de vraag, of de Fransche regeering er in slagen zal de geweldige begrootingstekor- ten te dekken en, in verband met den twijfel daaromtrent, gaat men voor den frank vreezen, hetgeen reeds kapitaal- en goudvlucht uit Frankrijk ten gevolge heeft gehad. Er heerschte een onzekere stemming en aan gezien men omtrent Roosevelt's radio-rede te weten kwam, dat de politiek der regeering op herstel van het prijsniveau gericht blijft en deze op het oogenblik tegen een blijvende re valuatie van den dollar is, bleef weer alle koop lust uitgesloten. In Koninklijke Olie ging nogal wat om, maar de stemming was zeer afwisse lend blijkens het volgend verloop: 169169'/2— 168 K170169 (v. slot 169 X). Philips was weer iets aangeboden en bewoog zich op 203 (204). Unilever liep van 82 Vz tot 81 achteruit (82%). H.V.A. bleef vrijwel onveran derd op 167. Steels en Beth. Steel waren op respect. 25%25% en 17% flauw en ook Ana conda was op 713/16 zwakker. De Young- leening was weer iets vaster. Van de valuta's was de dollar flauw op 169—174 (176%). Ponden ook luier op 788—796 (7.96%). De Franc bleef echter op peil 969% 970% (970%). Nederl. Staatsleenprijshoudend Gemeenteleennauwel. prijshoudend Youngleening prijshoudend Philips vaster Unilever prijshoudend Aku onveranderd Koninklijke vaster H V A prijshoudend Rubber vast Tabakzwakker Amerik. waarden .zwak MAANDAG, 23 Oct. Vorige slotkoersen. Heden Londen 7.96V2 7.9iy3 Berlijn 59.17% 59.15 Parijs 9.70% 9.70 Brussel 34.57% 34.55 Zwitserland 48.05 48.05 Weenen Kopenhagen 35.65 35.37V3 Stockholm 41.15 40.87% Oslo 40.15 39.871/3 New York (cable) l.76Vs 1.71% Rome 13.05 13.05 Praag 7.35 7.35 Madrid 20.75 20.75 Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101% 101% 4% Nederland 1916 102.% 102% 4% Nederland 1917 101% 101% 4 Nederland 1933 99% 99% 4% N. Ind. 1926 AB 85% 85 4% N. Ind. 1931 851/2 85 5% Youngleen. 1930 43V3 43% Banken Koloniale Bank 46% Indische Bank 49% 49 Cert. Handel-Mij47% 4/% Industrieën Unilever 82% 82 Calvé Delft 54 53% Alg. Kunstzijde 22% 22% Van Berkei's Pat15% 15% Nieuwe Philips 204 205% Küch. Accoustiek Ned. Ford 129% 128% Industr. Buitenland Anaconda 8% 8 Bethlehem Stee) 18% 17% Kennecot 11% H% U. S. Stee) 26% 25% U. S. Leather 5% 4% Intern, Nickel 11% 9% Stand, Brands 16% 15% Mijnbouw Boeton Mijnbouw 10% 9 Alg. Exploratie 126% 123 Redjang Lebong H4 113% Petroleum Kon. Olie 169% 170 Gaboes IIV2 12 Perlak 95 93 Peudawa 4% 4% S Ex-dividend Vorige slotkoersen. Heden Continental Oil 11 10% Shell Union Oil 5 5 Rubber A'dam Rubber93% Bandar 71 Deli Batavia Rubber 39% Serbadjadi 27% Silau 25 V. I. G. O. 45 Allied 43 Intercontin Rubber Scheepvaart Java Ch. Japan 20 Holl. Amerika Lijn 1 Vi Dito Gem Eigend1% Kon. Ned. Stoomb7% Scheepvaart-Unie 45 Suiker H. V. A167% Jav. Cultuur 85% N. I. S. U58 Vorstenlanden 227/p Actions tdem 15.80 Tabak Deli Batavia 111% Oude Deli 108% Oostkust 17% Senembah 125 Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South. 94% 72 40 28 26 45 45 20 lVs IV* 45 167% 85 58 22% 15.00 110 105% 17 121Vs 701/2 69 2% 2 9 8% 8 14% 13 3% 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2