IN EN OM HAARLEM De H.O.V. v' DINSDAG 24 OCTOBER Werkloozensteun BURGEMEESTER SLOB RECHTSZITTING VERSTOORD Met acht dagen gestraft STEKENDE LIEFDE De dolkwonde weer geheeld Onderzoek naar den toestand in ons land Amsterdam EM. PASTOOR HOGEMAN Toestand langzaam vooruitgaande VERKOOPINGEN VERKEERSONGEVALLEN Haastige spoed Natriumverlichting op wegen Met pensioen BESTRIJDING VAN DEN WINTERVLINDER Het omleggen van lijmbanden r;^ in een Betuwschen boomgaard Inzet: Geen half werk! Ook de nieuwe aanplant moet beschermd worden HH 1 ifSlf iii STRAPERLO EN ZIJN UITVINDERS Een nieuw plannetje op komst? Nauwkeurige controle Een nieuw spel DE NOODVERORDENING VAN VELSEN Voor den Hoogen Raad MUZIEK KUNSTKRING HEEMSTEDE Solisten: Carel v. Leeuwen Boom kamp (cello), Marinus Flipse (piano) EFFECTENKANTOOR EVERARD Een regelingsvoorstel HET PRESENTIEGELD VOOR DE WETHOUDERS De overwegingen van de Kroon ONDERWIJS LICHAMELIJKE OPVOEDING Adres aan den raad KON. OUDH. GENOOTSCHAP Gift van Dr. Sterk tlllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuii,,,!!,,,, iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimimiiiimii Het gaat met de H. O. V. nu snel berg afwaarts. De oogenblikkelijke liquidatie van het corps is slechts opgehouden doordat de musici zich bereid hebben verklaard met 50 pet. van het salaris genoegen te nemen. Op deze manier zal worden getracht het leven der H. O. V- tot 1 Januari te rekken en het kan best zijn, dat daarmede het voortbe staan der H. O. V. gered wordt bijaldien de gemeenteraad van Haarlem het subsidie ver hoogt of dat de voorzitter van het Utrechtsch Stedelijk Orchest, dr. ir. G. W. van Heukelom, succes heeft met zijn ontworpen plan om een gedeelte der te heffen radiobelasting af te zonderen ten bate van de in nood verkeerende orkesten. Dit plan is, naar men weet, in onder zoek by de regeering. Dat het met de H. O. V. fout zou gaan was te voorzien van het oogenblik af, dat de Raad begon met het gemeentelijk subsidie te ver lagen. En toen dat verleden jaar tot 20.000 teruggebracht was, wist iedereen, dat daarmede het einde van het roemruchte korps van Kriens", zooals het in den tyd der Haarlemsche schutterij werd genoemd, gekomen was. Velen hadden dan ook verwacht, dat het bestuur der H. O. V. al dadelijk den bitteren doodstrijd van het corps zou hebben verkort door kort en goed de H. O. V. op te heffen, maar een com missie uit de burgery, die een prachtige steun- actie voor de H. O. V. ontwierp en uitvoerde- is er in geslaagd aan te toonen, welke een taai leven de H. O. V- heeft. De geldinzameling slaagde prachtig, maar was natuurlijk hoogstens voldoende om de H. O. V. nog één jaar in stand te houden. De moedige bestuursleden der H. O- V., die niet van de brug weken in de moeiiyke uren van de H- O. V., verdienen de achting van allen, die nog eenige waardeering hebben voor op offeringsgezindheid en goeden burgerzin. En nu is het merkwaardig overigens geen nieuw beeld onder de zon dat juist deze bestuurs leden van zekere zyde worden gehoond en be schimpt. Men verwijt hun, dat de leiding der H. O. V. niet goed is geweest; de stuurlui aan den wal zouden het beter hebben gedaan enz. ..Het Volk" dient zich klaarbiykelijk aan als de uitlaat der kankeraars tegen het bestuur der H. O. V- Dat behoeft niet te verbazen. De lui, wier meeningen in „Het Volk" als het nee plus ultra van koopmanschap worden geventileerd, zitten onder de leden van het H. O. V.-orkest zelf en zijn de socialistische elementen, die eenige jaren geleden al hebben beproefd een eigen orkestje in elkaar te timmeren op kosten van de gemeente. Ook nu speculeeren zü er op, dat het verlaagde subsidie der gemeente aan een door hen te vormen korps zal gegeven wor den. Dat „Het Volk" aan dit soort mijnwerk gaarne hand- en spandiensten verleent, spreekt vanzelf. ,,Het Volk" toch is het hoofdorgaan van de partij, met die de muiterij op „De Zeven Provinciën" goedpraatte; van de party, waar van de leden-onderwyzers het als een sport beschouwen het gezag van het hoofd der school, bij wien zij werkzaam zijn, te ondermynen; van de party, die in A'dam drie raadsleden aan den dyk zette, omdat zij eerlijk voor hun mee ning uitkwamen; van de party, waar,"? raads leden het branie vinden om zich zoo lang mo gelijk tegen het hooger gestelde gezag te ver zetten, de partij, waar de eerbied voor het ge zag onbekend isDat „Het Volk" het als vanzelfsprekend beschouwt, dat leden van de Haarlemsche Orkestvereeniging het bestuur ver dacht maken en ook daar het gezag ondermij nen, behoeft niet te verwonderen. Het is echter te hopen, dat de Haarlemsche gemeenteraad den wroeters de winst voor hun mijnbedryf ont houden. De bedoeling van „Het Volk" is duide- ïyk: het huidige H. O- V-bestuur moet weg; het gemeentelijk subsidie behoeft niet te wor den verhoogd, maar het moet ten goede komen aan een zeer verkleind orkest, dat uitsluitend of bijna uitsluitend zal bestaan uit de socialisti sche elementen van het korps. Wij hopen, dat de Raad zich voor een dergelijk spelletje, dat nu op een meer dan ongemanierde wyze op den rug van de huidige bestuursleden der H. O. V. wordt uitgespeeld, niet zal leenen. Straks zal de Raad te oordeelen krijgen over de wenscheiykheid van het al of niet voort bestaan van de H. O. V. zyn beslissing dient daarbü niet vertroebeld te worden door bijmo tieven. Wij worden langzamerhand misselijk van al de politieke slimmigheid die by de on schuldigste voorstellen in den Raad in werking komt en die soms een groot doel opoffert aan de belangen van partij en partyvriendjes. Als de Haarlemsche Raad van meening is, dat "«ze stad voortaan een eigen orkest kan missen, het zij zoo: de H. O. V. worde opgeheven! Maar de Raad most niet de H. O. V. opofferen en met het daardoor vrijkomende subsidie korpsen van slecht gehalte onderhouden. Een van tweeën: de H. O. V. blijft behouden en dan moet de meerderheid van den Raad het subsidie tot minstens 25 000 verhoogen; óf de Raad meent, dat De Moor de H. O. V. kan gaan, maar dan dient hij ook de verantwoorde lijkheid te durven dragen door het geheele sub sidie af te schaffen. Tegenover de oneerlijke en daardoor onwaar dige critiek van zekere zyde op menschen, die beter verdienen, wenschen wij onzerzijds een woord van hoogachting en waardeering te spreken voor de bestuursleden, die de belangen van de H. O. V. in een moeilijk tijdsgewricht blijven dienen. Belangeloos. Dat is tenminste nog wat anders dan het gedrag van menschen socialisten die geen stap wenschen te doen als zij er geen voordeel van hebben. Een Haarlemmer veedryver, in zy'n vrijen tyd een bekend amateur-jurist, zaakwaarnemer en vedediger, moest 5 Juli j.l. als getuige voor den kantonrechter verschenen. Toen de uitspraak in deze zaak viel, merkte hij op: „Er is hier geen goede rechtspraak". Daardoor ontstond opschudding en verontwaardiging. De kanrech- ter legde den man het zwijgen op, doch dit bleek niet veel te baten. Daarop werd een veld wachter te hulp geroepen, die korte metten maakte en het heerschap uit de zaal verwij derde. Even later kwam de veedryver echter terug en terwijl de ambtenaar van het open baar ministerie aan het woord was, eischte hy vanaf de publieke tribune getuigengeld, omdat hy tijdsverzuim had. Opnieuw schoot de veldwachter naar voren en opnieuw werd de man buiten het gebouw gezet. Voor overtreding van art. 184 moest ver dachte zich gisteren voor den politierechter verantwoorden, nadat hij eenige weken geleden uitstel der behandeling had gevraagd in het be lang zijner verdediging. Verdachte was al spoedig op zijn praatstoel en merkte op, dat de kantonrechter niet gezegd zou hebben, dat hij er uit moest. „Mijn rechts- gevoelig hart zit op de goeie plaats", deelde hy onder hilariteit mede. „Ook heeft de veldwachter zijn handen niet vuil behoeven te maken aan mijn oude vestje Politierechter: Dat doet allemaal niets ter zake Verdachte: Hoor eens hier, ik ben nu aan het woord! Als getuige werd gehoord mr. v. d. Burg, ambtenaar van het O.M. Deze verklaarde, dat verdachte wel gesommeerd was de zaal te ver laten. Getuige was in zijn werk door ver- dachte's herrie gehinderd. Verdachte: Ik ben niet gauw benauwd, maar dit is toch te erg. Als nu een ambtenaar van het Openbaar Ministerie de waarheid niet meer zegt.... De politierechter hamerde uit alle macht en trok geweldig van leer tegen den veedryver- amateur-jurist. Ook de deurwaarder van het kantongerecht verklaarde gehoord te hebben, dat verdachte zich moest verwijderen. Verdachte: Daar is geen beginnen tegen. Het zijn zes handen op één buik! De officier van justitie achtte de overtreding bewezen. Ook op deze zitting is het gedrag van verdachte meer dan ergerlijk geweest. De kan tonrechter is een zeer kalm en bezadigd man en wanneer deze heeft moeten ingrijpen, is het feit toch wel heel erg geweest. Spreker eischte acht dagen gevangenisstraf. Verdachte deelde daarna mede maar een eenvoudige jurist te zyn. Niettemin achtte hy de dagvaarding onjuist. Hij voegde er by „maar 't geeft misschien toch allemaal niets". De politierechter dacht er ook zoo over en veroordeelde verdachte conform den eisch. Het Amsterdamsche Hof zal straks met den veedry ver kennis kunnen maken. Een los werkman van 24 jaar verloofde zich met een werkstertje, zeer tegen den zin van haar moeder en broers. Het gevolg van een en ander was, dat de jongeman zich een dolkmes aanschafte om zich eventueel tegen aanvallen van de familie van zyn aangebedene te verde digen. Hy kon niet vermoeden, dat hij dit vlijm scherpe wapen nog eens tegen het beeld zyner droomen zou opheffen. Om een kleinigheid, om drie centen, kregen ze op een kwaden dag ruzie. Zy was niet bef tegen hem en hy trok als ant woord daarop het mes en stak haar in de borst en bij den linkerschouder. Zonder af te wachten wat er verder gebeurde, holde hij het huis uit, regelrecht naar de politie, waar hy zich als moordenaar aanmeldde. Door gelukkige omstandigheden waren de steken niet ernstig aangekomen, zoodat alleen mishandeling ten laste kon worden gelegd. De politierechter stond bij het berechten van deze zaak voor een groote moeilijkheid, omdat het tweetal zich inmiddels weer verzoend had. Zij keek weer met verliefde blikken naar haar held en hy moest een traan uit het oog pinken. De officier van justitie noemde het puur ge luk, dat de steken maar oppervlakkig waren. Het meisje had evengoed vermoord kunnen zyn. Dat de verloving nu weer hersteld is, doet aan den ernst van het feit niets af. Spreker eischte dan ook veertien dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. B. W. Stomps, schetste de familieomstandigheden en meende dat deze voor verdachte verzachtend zouden zijn. Pleiter drong aan op een voorwaardelyke veroordee ling. De politierechter zal 27 October schriftelyk uitspraak doen. Ter gelegenheid van het zilveren ambts jubileum van mr. Adriaan Slob, burgemeester van de gemeente Haarlemmermeer van 29 October 1908 tot heden, publiceeren wij zijn nieuwste portret en verwijzen voor zijn groote verdiensten naar het uitvoerig artikel, dat wij eenige maanden geleden in de rubriek „In en om Haarlem" afdrukten. Rijn; genummerd 43, ƒ3995, W. A. Bulters. Zes woonhuizen met erven en tuinen aan de Goetzeestraat. Combinatie: ƒ16500, J. H. T. Harte. Twee huizen met erven en tuinen aan de Ma- raisstraat. Combinatie: ƒ7780, J. H. T. Harte. Een huis met erf en tuin aan den Schoter- weg no. 194, 6450, J. de Goede. Het fabrieksgebouw met woonhuis te Haarlem aan den Spaarndamschenweg 37 en 39; opge houden. Het heerenhuis met voor- en achtertuin en schuur aan de Westerhoutstraat no. 30; opge houden. Weiland, groot 1 H.A. 34 Aren 10 e.A., zeer geschikt als bouwterrein, te Haarlem-Noord, langs de spoorbaan HaarlemUitgeest en aan de Delft, ten Noorden van het terrein der Haar lemsche IJsclub. Het perceel groot pl.m. 70 Are 20 c.A. 13.150, H. Boggerman; het perceel, groot pl.m. 63 Are 90 c.A., ƒ11.610, H. Bagger man. In de September-aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek zyn, in aansluiting op de gegevens over de 3de week van Januari en de 4de week van April 1933, opgenomen de resultaten van het derde onderzoek (loopende over de week van 17—22 Juli 1933) naar de ondersteuning van werkloozen. Het onderzoek strekte zich uit tot alle niet in werkverschaffing werkende va lide werkloozen, met uitzondering van diegenen onder de tegen werkloosheid verzekerden, die uitkeering uit de werkloozenkas ontvangen. Evenwel zijn omtrent laatstbedoelde personen enkele aanvullende gegevens opgenomen. 515 (van de 1076) gemeenten verleenden aan 94.800 gezinnen en afzonderlyk levende perso nen werkloozenondersteuning tot een bedrag van 1.08 millioen; bovendien werd aan 72.800 trekgerechtigde, tegen werkloosheid verzeker de personen aan reglementaire uitkeeringen, vermeerderd met den daarop verleenden toe slag, rond ƒ822.000.verstrekt. Aan ondersteuningen en kasuitkeeringen werd tezamen uitgegeven: in de 3de week van Juli rond 1.9 millioen, in de 4de week van April 1.91 millioen en in de 3de week van Januari 1933 ƒ3.23 millioen. Het overzicht, hetwelk ook als overdruk by de Algemeene Landsdrukkery verschenen is, geeft o. m. de volgende uitkomsten met betrek king tot de werkloozenondersteuning: Gemiddeld bedrag (in gld.) der onderst. 3e week 4e week 3e week Jan.'33 Apr.'33 Juli'33 Afzonderlijk levenden 7.4 7.4 6.9 Gezinnen van 2 pers. 11.6 10.8 10.3 Gezinnen van 3 pers. 12.7 12.- 11.2 Gezinnen van 4 pers. 13.5 12.9 12.3 Gezinnen van 56 pers. 14.- 13.6 13.4 Gezinnen van 79 pers. 14.6 14.- 13.9 Gezinnen van 10 en meer personen 14.6 13.8 13.9 De gemiddelde ondersteuning per onder steund geval beliep voor het geheele Rijk in bovengenoemde perioden resp. 12.5, 11.9 en ƒ11.4, de gemiddelde uitkeering per verzeker den werklcoze resp. 10.6, 8.4 en 11.3. Dat de steun aan grootere gezinnen relatief lager is dan de steun aan kleinere gezinnen, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat in de grootere gezinnen veelal een grooter aantal ge zinsleden met eigen inkomsten is, en met de inkomsten rekening wordt gehouden bij de vaststelling van het bedrag van den steun. Het gemiddelde steun bedrag (in gld.) per geval was in de 6 grootste gemeenten en de 9 gemeentegroepen als volgt: 3e week 4e week 3e week Jan. 33 Apr. '33 Juli '33 13.7 13.- 12.7 Rotterdam 14.4 13.8 13.7 Den Haag 12.8 13.4 12.2 Utrecht 12.6 12.9 11.8 Haarlem 11.2 11.8 11.3 Groningen 10.5 10.1 9-8 Bij de beschouwing van bovenstaande cyfers moet in aanmerking worden genomen, dat de steun rekening houdt met het loon, en de la gere cijfers van de kleinere gemeenten der halve in sterke mate worden beïnvloed door den lageren loonstandaard in die gemeenten. Met betrekking tot de cyfers van Rotterdam valt op te merken, dat deze gemeente in de statistische opgaven niet heeft verwerkt de z g. losse fluctueerende verdiensten van onder steunden, waardoor 't vermelde gemiddelde be drag der ondersteuning per geval hogger is dan het werkelijk uitgegeven gemiddelde be drag. Het aantal ondersteunde gevallen in de zes groote gemeenten beliep in de derde week van Juli 54.7 pet. van het totaal voor het Ryk, het bedrag der ondersteuning 61.9 pet. Met deze korte mededeelingen moge hier worden volstaan. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de volledige uitkomsten van het onderzoek. De toestand van den Zeereerw. heer G. L. J. Hegeman, emeritus-pastoor van de parochie van St. Gerardus Majella aan het Ambonplein te Amsterdam, van wien wy onlangs meldden dat hij van de H.H. Sacramenten is voorzien, is langzaam vooruitgaande. De uitslag der Maandagavond in het Alge meen Verkooplokaal gehouden veiling is als volgt: Het winkel- en woonhuis met erf en werk plaats te Haarlem aan den Ryksstraatweg 399. ƒ5600. M. J. de Kraker. Het winkel-woonhuis te Santpoort aan den Bloemendaalschenweg 132. Opgehouden. Een huis met erf en tuin aan de Duvenvoor- destraat 73 zw. en rd. 6835. H. Outman. Twee winkel- en woonhuizen met erven en tuin aan de Kloosterstraat, 14.385. J. H. T. Harte. Zeven huizen met erven en tuinen aan de Tugelastraat; perc. genummerd 13 ƒ2890, J. Bongers; genummerd 15 ƒ2975, E. J. Hendriks; genummerd 17, ƒ2800, E. J. Hendriks; genum merd 19, ƒ2800, J. Witkamp; genummerd 21, ƒ2810, J. E. M. Paulen; genummerd 23, ƒ2790, J. E. M. Paulen; genummerd 25, 2775, J. Bon gers. Drie huizen met erven en tuinen en een win kelhuis aan de Reitzstraat; perc. genummerd 37, ƒ2820, G. v. d. Horst; genummerd 39, ƒ2850, G. v. d. Horst; genummerd 41, ƒ3020, J. yan Maandagmorgen half elf reed een luxe-auto op den ryksweg te Santpoort naby den Slaper dijk in de richting Haarlem. Een daarachter rijdende vrachtauto wilde passeeren en reed daarbij den eersten auto aan. Deze werd tegen een boom geduwd en daardoor aan de voorzyde geheel ingedrukt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De vrachtauto was onbe schadigd. De luxe-wagen is per kraanauto weg gesleept. De Velsensche politie maakte proces verbaal op. E.H.B.O. was direct ter plaatse, doch behoefde geen hulp te verleenen. Men wijst ons erop, dat in tegenstelling met hetgeen in vele 'bladen gemeld is de pasgeopende Burgemeester Pontstraat te Hille- gom niet de eerste weg is in Zuid-Holland, welke een natriumverlichting heeft. De weg Katwijk a. d. Ryn—Katwyk aan Zee is nJ. reeds in het begin van het badseizoen van het afgeloopen jaar van een natriumverlichting voorzien. Hierbij dus „amende honorable". Na ruim 30-jarige dienstvervulling is aan den agent van politie W. de Beer eervol ont slag verleend en is hy in het genot van pen sioen gesteld. ,,De Telegraaf" heeft een onderhoud gehad met den heer Strauss, een der exploitanten van het Straperlo-spel te Scheveningen. Deze ver telde den verslaggever hoe hij in connectie kwam met de directie van de maatschappy Zeebad Scheveningen. „Ik heb toen," zeide hy, „het Straperlo-systeem uitgelegd en daarna is het voor politie-ambtenaren te Den Haag vertoond. Destijds heeft men toegegeven, dat Straperlo een behendigheidsspel was en geen hazard en daarop heeft men mij verlof verleend om het spel te Scheveningen te exploiteeren." ,Wy zijn begonnen met twee tafels in het Kurhaus, doch de aandrang van het publiek was zoo groot dat wij weldra negen tafels in gebruik moesten nemen. Intusschen was de directie van het Palace- Hotel te Noordwyk by ons gekomen met het verzoek om ook daar het Straperlo te willen exploiteeren. Zandvoort volgde dit voorbeeld. Men weet met welk succes. Wat Den Haag be treft, is er steeds controle uitgeoefend. Wy waren zeer streng in het toelaten van het pu bliek. Er werden lysten aangelegd van hen, die entrée tot het Straperlo wilden hebben en deze lijsten werden steeds door de pclitie gecontro leerd. Ik kan u zeggen, dat wij tot alle tevre denheid hebben gewerkt Van de directie van het Palace-Hotel te Noordwijk, en van den burgemeester te Noordwijk hebben wy brieven ontvangen, dat zij buitengewoon tevreden wa ren met de leiding. Voorts heeft de directie van het Palace-Hotel erkend, dat zij groote voordeelen heeft gehad wat het bezoek betreft, dank zij het Straperlo en dat geheel Noordwyk heeft geprofiteerd van de attractie van onze vinding. Zooals bekend, is in Scheveningen op 3 September j.l. het seizoen in overleg met den burgemeester ge sloten. Een half uur voor het einde zijn al onze tafels in beslag genomen en wij wachten thans den uitslag van dit z.g. proefproces af. Doch drie dagen nadat dit geschied was, heeft de directie der maatschappij 30 000 ter be schikking gesteld voor liefdadige doeleinden in de Residentie. Dit bedrag was aangewezen door de overheid. Want wat was geschied? Tijdens onze exploitatie zijn gedurende tien dagen acht ambtenaren uit Den Haag als con troleurs in onze zalen opgetreden Zij hebben nauwkeurig alle tafels nagegaan en gezien, wat er verdiend en uitbetaald werd. Ook 's avonds by het opmaken van de kas zyn zy tegenwoor dig geweest, zoodat zij nauwkeurig konden na gaan, welke voordeelen de bank in Schevenin gen heeft genoten. Toen men de som van 30.000 vaststelde, die wij voor liefdadige doel einden ter beschikking moesten stellen, heeft men rekening gehouden met de opgaven dier controleurs. Nadat het seizoen in de badplaats gesloten was, hadden wy volstrekt niet de bedoeling elders het spel voort te zetten. Doch wat is er gebeurd? Als paddenstoelen verrezen de Straperlo- banken uit den grond. Moesten wy nu nog langer toezien, dat zij profiteerden van onze vinding en ons eigendom? Wy voelden, dat er iets gedaan moest worden en daarom hebben wij gebruik gemaakt van het aanbod van een adellyke dame om op haar landgoed een mo delclub te organiseeren. Wij konden toch niet heelemaal buiten gevecht gesteld worden door allerlei elementen, die ons Straperlo gingen ex ploiteeren. Nu zult u zich afvragen hoe het mogelijk was, dat anderen volgens ons systeem te werk gingen. Dat zit nl. zoo: Wy hebben onmiddellijk patent aangevraagd op het Straperlo, doch dit zou eerst op 15 No vember a.s ingaan. Het is een fout in uw wet geving dat men gebruik kan maken van een vinding, zoolang het patent hierop niet is ver leend. Doch tot 15 November staan wy mach teloos tegen ieder, die ons Straperlo imiteert. Wat Spiralo betreft, is het geval geheel an ders. Het Spiralo is ook in Duitschland niet erkend als behendigheidspel en valt dus onder de hazardspelen. De verslaggever vroeg den heer Strauss daarop of het Straperlo een hazard was of behendigheid. Ik kan u zeggen, aldus de heer Strauss, dat het uitsluitend behendigheid is. Doch om aan alle bezwaren een einde te maken, heb ik een nieuw spel geconstrueerd, waarop de croupiers geen invloed kunnen uitoefenen. De kogel wordt als het ware geleid. En by dit nieuwe spel zal niet de croupier, doch iemand uit het publiek den kogel in gang zetten. Dit spel zal bestand zyn tegen iedere critiek van pers en overheid. Ik weet zeker, dat, zoo er al bezwaren zullen worden geopperd tegen het Straperlospel, myn nieuwe spel boven iedere critiek staat wat betreft de vraag behendig heid of hazard. Niemand zal dit spel voor ha zard kunnen uitmaken. Hy vroeg verder, wat dan de verdienste is van de bank, die toch groote onkosten heeft. Wij hebben, aldus de heer Strauss, 25 nummers: de nummers I tot en met 24 en de Zéro. En toch betalen wy maar 23 maal uit. Wanneer een tafel dus eenigermate bezet is, ver dienen wij 4 pet. Wat nu de behendigheid be treft, is onze ondervinding, dat verschillende bezoekers van onze speelgelegenheden inder daad behendigheid aan den dag hebben gelegd. Doch het meerendeel van het publiek Is niet behendig en dat bracht ons de groote win sten. Daar komt nog iets anders bij. Wanneer men een kleine berekening gemaakt heeft en men maakt een kleine beweging, dan is de toe stand geheel anders geworden en moet men zich opnieuw instellen. Dat heeft het publiek niet begrepen en vandaar, dat de behendig heid hen dan in den steek liet. Tot zoover „De Telegraaf". Na alles wat wij over behendigheid of hazard in het Straperlo-spel geschreven hebben, be hoeven wij wel niet te zeggen, dat er, naar onze meening, geen sprake van is, dat de au toriteiten dit nieuwe spel zullen toelaten. De burgemeester van Velsen heeft een nood verordening uitgevaardigd, krachtens welke het is verboden, zich tusschen 12 en 5 uur des nachts op de openbare straat te bevinden. Een IJmuider arbeider, die dit verbod heeft over treden, heeft terechtgestaan voor het kanton gerecht te Haarlem, dat de verordening niet verbindend heeft verklaard, aangezien het wet boek van strafrecht alleen strafbaar stelt het overtreden van algemeene politievoorschriften, uitgevaardigd krachtens art. 220 der gemeente wet (verbod van samenscholingen enz.). De noodverordening berustte echter op art- 219 der gemeentewet (bevelen inzake openbare orde). De rechtbank te Haarlem was het niet met den kantonrechter eens, deze verordening wel een algemeen politievoorschrift achtende en veroordeelde den verdachte tot drie dagen hech tenis. Deze zaak is Maandag voor den Hoogen Raad behandeld. Namens requirant heeft mr. H. O. Drilsma uit Haarlem vier cassatiemiddelen toe gelicht. Hy concludeerde tot ontslag van rechts vervolging. De conclusie van den procureur- generaal werd bepaald op 6 November. Het eerste door den Kunstkring Heemstede georganiseerde winterconcert van dit seizoen vend gisterenavond plaats in het Gebouw van den Ned. Protestantenbond. De optredenden mochten zich in een goede belangstelling ver heugen. Het programma, door den cellist ge kozen, bevatte voor de pauze de prachtige So nate in A dur (op. 69) van Beethoven, waar van we slechts het eerste hoekdeel wat gerekt vinden, met het eenigszins dramatisch getinte Scherzo, het kenmerkende Adagio, met de ty pische staccato's in de pianopartij vooral, en even in de cello-partij, en met het levendige en bewogen allegro vivace. We behoeven wel niet te zeggen met welk een overwogen voordracht en geacheveerde techniek dit meesterwerk ten gehoore werd ge bracht, waarby Marinus Flipse zorgde voor een even accurate als soepele begeleiding Daarna trad Carel v. Leeuwen alleen op met zyn zeldzaam fraai klinkende violoncello piccolo, een instrument dat op heden niet meer in de orkesten wordt gebruikt, en waarvoor ook als solo-instrument een slechts beperkte literatuur bestaat. Bach schreef er voor, en de Suite in D dur, welke de solist als tweede programma nummer had uitgezocht, bracht ons een prach tig staal van Bach's compositorische oeuvre zoowel als v. Leeuwen's geacheveerde en stijl volle interpretatie. We bewonderden behalve de byzondere techniek op het vijfsnarige instru ment ook het sterke muzikale geheugen van den solist, die deze lange Suite feilloos ten einde bracht, na reeds Beethoven's Sonate voor het grootste gedeelte ex corde te hebben gespeeld. Na de pauze was de Sonate voor cello en piano van onzen stadgenoot Hendrik Andries- sen aan de beurt. Een Fransch getinte com positie, met nochtans zeer origineele passages en hier en daar, zoo byvoorbeeld in het Alle gro capriccioso en in het Arioso van zeer per soonlijk cachet. Ook de begeleiding heeft in alle deelen een eigen, levendige taak. De uit voering voldeed zeer en de componist, in de zaal aanwezig, dankte de uitvoerders dan ook hartelyk voor hun interpretatie en de toehoor ders voor het applaus dat hy den solisten toe wees. De romantici in de zaal kregen ten slotte ook hun deel met het gebruikelijke kleingoed, dat evenwel opnieuw van een fyne keuze ge tuigde Le Cygne van Saint Saëns, Guitarre van Mosskowsky, de eigenaardige Oriëntale van César Cui, en tot slot de bromvlieg, „Le vol du bourdon" van Rimsky Korsakof. Alle vry be kende werken, die gemakkelyk aanspreken en gelegenheid geven tot meer opvallende, brilli- ante techniek De cellist, die alles weer uit het hoofd speelde, gaf er een onberispelijke ver tolking van en behaalde ook hiermee met z'n begeleider groot succes. Den heer Marinus Flip se mogen we naast Carel van Leeuwen Boom kamp onze hulde voor zijn bescheiden en toch waar noodig zelfstandige begeleiding niet ont houden. Samenspel en klankverhouding waren uitmuntend op elkander afgestemd. De leden van den Heemsteedschen Kunst kring lieten zich dan ook niet onbetuigd en brachten beiden kunstenaars een lang en harte lyk applaus, waarvoor deze laatsten weer dankten met het fijngeestige Menuet van Beet hoven. Een succesvol ingezet winterprogram voor den Kunstkring Heemstede, met een prachtige uit voering, welke nog door vele even goed ge slaagde moge worden gevolgd. J. S. Aan een rondschryven, door mr. C. Frik kers, raadsman van de N. V. Effectenkantoor F. Th. Everard, aan crediteuren dier vennoot schap gezonden, is het volgende ontleend: Aangezien gebleken is, dat het bedrijf van de vennootschap niet zou kunnen worden voort gezet, meent de N. V. Everard, dat het belang der crediteuren het best wordt gediend, indien zij in liquidatie treedt en een geleidelyke af wikkeling van den vennootschappelijken boe del plaats vindt. De voordeelen van een minnelijke liquidatie bestaan in het prijsgeven door de heeren F. Th. en H. E. Everard van hunne aanzienlyke vorderingen op de Vennootschap en het be schikbaar stellen door den heer F. Th. Everard van privémiddelen. een en ander op voor waarde, dat het faillissement der firma zal worden voorkomen. Voorts bevordert een minnelyke liquidatie een bevredigende regeling voor geschillen, die met enkele crediteuren bestaan, waardoor langdurige kostbare procedures, waarvan bo vendien ce resultaten onzeker zyn, kunnen worden vermeden. Het aan credieturen gedane voorstel, waar omtrent de beide bewindvoerders, de heeren mr. M. Geerling en M. F. C. van Teeseling verklaren, dat aanvaarding hun voorkomt in het belang van crediteuren te zyn, stelt de volgende uitkeeringen in uitzicht: 1. Crediteuren, wier vordering ƒ500 of min der bedraagt en crediteuren, welke hun vorde ring tot 500 ontvangen vóór uit. December 1933, indien het regelingsvoorstel is aanvaard en de surséance beëindigd is, 50 pet. hunner (eventueel tot 500 verminderde) vordering. 2. De overige crediteuren zullen vóór uit. December 1933, indien het regelingsvoorstel is aanvaard en de surséance is beëindigd, 15 pet. van het bedrag hunner vordering als eerste uitkeering ontvangen. Naarmate de afwikke ling van der boedel vordert, zullen aan deze crediteuren verdere uitkeeringen plaats vin den. Verwacht wordt, dat aan deze crediteu ren met inbegrip van de eerste uitkeering ad 15 pet. in totaal 30 k 35 pet. hunner vorde ringen betaald zal kunnen worden. Bij K. B. is, zooals reeds gemeld, vernietigd de bepaling van het bij besluit van den raad der gemeente Haarlem van 27 April 1932 vastgestel de reglement van orde voor de vergaderingen van dien raad, voor zooveel betreft de in die be paling voorkomende woorden „uitgezonderd de Wethouders". In dit besluit heeft de Kroon over wogen, dat, wanneer de raad, overeenkomstig art. 64 der gemeentewet bepaalt, dat de raads leden voor het bywonen van zijn vergaderingen een vergoeding zullen genieten, hierin alle le den behooren te deelen, ten ware hun zulks by de wet mocht zijn verboden. Zoodanig verbod bestaat voor de wethouders echter niet. Im mers ingevolge art. 100 derde lid der gemeen tewet genieten de wethouders, behalve hun jaarwedde als zoodanig, geenerlei inkomen, on der welken naam ook, uit de gemeentekas, dan hetgeen verbonden is aan een andere, hun op gedragen gemeentebediening. Volgens de Kroon nu moet onder openbare gemeentebedieningen het lidmaatschap van den raad geacht worden te behooren, zoodat de wethouders, evenals de andere leden van den raad der gemeente Haar lem, ingevolge art. 8 tweede alinea van boven genoemd reglement, aanspraak hebben op de vergoeding voor het bijwonen van de verga deringen van dien raad. Door de afd. Haarlem van de Vereenigiug van Leeraren en Onderwijzers in de Lichame lijke Opvoeding in Nederland is een adres aan den raad gericht, waarin gevraagd wordt, niet aan te nemen het voorstel van B. en W„ eenige leerkrachten in de L. O. by het open baar lage ondewijs te ontslaan. Adressante meent, dat het een stap achter waarts is, als het onderwijs in de L. O. op gedragen wordt aan een niet-vakonderwyzer(e i. Zij «ment, dat het voordeel der bezuiniging niet opweegt tegen het ontslag aan vakpersoneel. Het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap bestaat 75 jaar en in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik, van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, den vertegen woordiger van den Minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen, den waarn. bur gemeester en tal van vooraanstaande per- soonlykheden met hunne dames is gisteravond dit feit in het Rijksmuseum te Amsterdam her dacht. Het Kon. Oudheidkundig Genootschap heeft veel schoons in den loop van driekwart eeuw gered, en tot veel goeds op kunstgebied den stoot gegeven. Wie het prachtige gedenkboek doorbladerd moet eerbied gevoelen voor den mooien piëieitvollen kunstzinnigen arbeid van dit genootschap. In de groote overdekte hal van den aan bouw achter het Ryksmuseum waren de ge- noodigden bijeen gekomen. De voorzitter, prof. dr. F. W. Kudig hield de feestrede. Aan H. M. zal, als erkenning voor den groo- ten steun van het Koninklyk Huis, een eerste gieting van een penning worden aangeboden, die door Willem Kloeke is vervaardigd als hui depenning, welken het genootschap voor ver diensten zal uitreiken. Spr. memoreerde het werk van Jhr. Victor de Stuers in den geest van het Genootschap, die met Thym en Cuypers het Rijksmuseum tot stand wist te brengen, waar de schatten van het Genootschap eindelijk een goede plaats kregen. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat dr. J. F. M. Sterck een jubileumgift aan het Ge nootschap had geschonken, bestaande in een zestal prenten van Jurriaan Andriesse. Later hebben we van deze allergeestigste prenten uit 't begin der negentiende eeuw van den hier genoemden Amsterdammer op de tentoonstel ling kunnen genieten. Er was van een „vriend van het Genootschap" bovendien nog een gift van 500.ingekomen als eersten steen voor een jubileumfonds, uit welks rente nieuwe aanwinsten zouden aange schaft kunnen worden. Na afloop der by eenkomst, waarop allen in avondcostuum waren verschenen, werd de ten toonstelling bezichtigd en werden ververschin gen gebruikt aan de aangerichte buffetten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5