Men te&tijft oni: Mogelijkheden in het Noorden 8eW!NRAAR Onze COUPE vedeied uw QEEFT ACUT OP VERKEEQJi Ba laa si J. J. LUNENBERG DE AFSLUITDIJK ALS VERKEERSWEG DINSDAG 24 OCTOBER COSTUUMS NAAR MAAT vanaf f 35.- 25e KOOPER CADEAU! WINTERJASSEN OF ULSTERS vanaf f 30.- STADSNIEUWS VEILIG VERKEER IN HAARLEM Gevonden dieren en voorwerpen UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE SCHIETEN BLOEMENDAALSCHE BURGERWACHT BILJARTEN Jubileumwedstrijden Haarlem- Noord WANDELSPORT „De Trekvogels" MET 2 PANTALONS EN 2 MAAL PASSEN BOVEND1EN IEDERE EEN OVERJAS OF COSTUUM NAAR MAAT NAAR MAAT 2 MAAL PASSEN van één COSTUUM NAAR MAAT de heer Heussensstraat 52 GED. OUDE GRACHT 78 - HAARLEM (H)aarlemsche (W)andelaars (V) ereeniging VRAGENBUS „Verkeers weken" De heer G. A. Drayer, inspecteur van politie te Haarlem, schrijft in „De Auto" het volgende: „De enorme uitbreiding die 't moderne verkeer eiken dag n.eer ondergaat doet zich in de ge meente Haarlem, evenals in elke oude stad, waarvan het centrum bestaat uit nauwe, bochtige straten, ernstig voelen. Haarlem is een knooppunt, waardoorheen het verkeer van Amsterdam naar west en het ver keer van zuid naar noord en omgekeerd, geleid en dikwijls gewrongen moet worden. Het gemeentebestuur en de politie zijn echter paraat en streven bij voortduring naar oplossing en verbetering. Die bestaat in het verbreeden van bruggen en soms zelfs geheele straten, in het verbeteren van het wegdek enz. Op dit oogenblik wordt zelfs de aloude Zjjlweg, naar Overveen en Bloemendaal, ondanks de slechte tijdsomstandigheden, geheel gemoderniseerd. Dit is een onderdeel in den grooten doorgangsweg, zooals de wethouder van Openbare Werken, de heer mr. Gerritsz, zich dien denkt van het oosten over de Gedempte Oude Gracht naar het westen. Ook de politie doet al het mogelijke. De com missaris beijvert zich om het corps aan de mo derne eischen te doen aanpassen. De groote taak van de politie is daarbij, dat zii er in moet slagen de aandacht van het publiek bij voortduring op het verkeer te concentreeren en die taak is niet gemakkelijk. Want het publiek wordt met het verkeer vertrouwd, verslapt daar door gemakkelijk in het uitkijken naar gevaar en het opvolgen der verkeersregels en veroor zaakt daardoor ongelukken. Nu willen wij in Haarlem telkens de belang stelling van het publiek prikkelen door het in stellen van bepaalde weken. In zoo'n week wordt dan door de politie bij zonder opgetreden tegen een bepdhld euvel. Zoo zal worden begonnen met een „lichtweek". Gedurende die week zal speciaal worden gelet op verblindende lantaarns, zoowel van rijwielen als van auto's. Daarna volgt b.v. 'n „knalpottenweek", daarna een „bochtenweek" enz. We trachten de zaak een sportief kantje te geven en spelen „fair play". Daarom zal het publiek van tevoren worden bekend gemaakt met datgene, waarop in de komende „week" zal worden gelet. De plaatse lijke pers is verlangend ons daarbij te helpen. Wij verwachten nu, dat het publiek door de activiteit der politie er toe zal worden gebracht zelf ook actief te worden, nJ. bij het betrachten der verkeersvoorschriften. Voor we evenwel zoover waren, hebben wij eerst de hand in eigen boezem gestoken en zijn we begonnen met, waar noodig, de aan dacht en kennis voor en over verkeerszaken bij het politiepersoneel zelf op te wekken. Want het dient, zeer in het algemeen en de goeden niet te na gesproken, te worden erkend, dat men als weggebruiker wel eens voor zon derlinge beslissingen komt te staan. Doch ook dit euvel behoort na een grondige voorbereiding te Haarlem tot het verleden. Naast hetgeen van de zijde der overheid wordt gedaan, zouden wij tegenwoordig echter niet meer kunnen missen het particulier initia tief, dat op zoo'n eminente wijze telkens weer door de K.N.A.C. in haar weekblad „De Auto" wordt gedemonstreerd. Wij hopen daarom van harte, dat de opzet van de door de K.N.A.C. georganiseerde veilig- heidsweek zal slagen en in het algemeen be lang met een maximum succes zal worden be kroond. straat 1, Hengelstokken: Jolles, Oranjeplein 1, dameshandschoen; Zuiderveld, Ploresstraat 99, gele hond: Torrer, Pijnboomstraat 118, zwart bruine hond; Bur. van Politie, Smedestraat 9. handschoen, pet, ring met sleutels; v. Eeken, Nachtegaalstraat 19, jas; v. Soest, Mentawi- straat 22, oranje kat; Vooges, Spiegelstraat 17r-, witte kat; Klaasen, Leidscheplein 10, manchet knoop: Sondorp, Beresteynstraat 19, 1 pakje waschgoed; v. d- Heyden, Beukenstraat 33, plaatsbewijzen H.O.V. Koko, Mrt. v. Heemskerk straat 45, portemonnaie; v. Noordt, Bl'daalsche- straatweg 74, rijw-bel.plaatje; Zoorn, Saenre- damstraat 21, idem; Lederaarde, Slachthuis straat 87, rozenkrans; v. d. Sluis, Floresstraat 114, ring; Franken, Hoogerwoerdstraat 43 rd, rozenkrans; Klein, Krom 39, regenjas; Glazen maker. Leidschestraat 17 rd, damestasch; Schraar, Gasthuissingel 22, vulpen; Blijswijk, Bantamstraat 68, hondenzweep. Schultz. Kinderhuisvest 53, autoband met velg: Van Oostveen, Berkenrodestraat 42, arm bandhorloge; Kenselaar, De Clerqstraat 79, kin derarmband; v. Boekei, Wouwermanstraat 81, heerenhandschoen; Asyl, Ridderstraat 11, 1 bruine en 1 grijze hond; Schuitvlot, Voltastraat 11, dameshandschoen; Timmermans, Snellius- Aan de oud-leerlingen der Theresiaschool. Aan onzen oproep van 17 Oct. 1.1. hebben zeer vele oud-leerlingen gehoor gegeven door Woens dagavond bij de besprekingen tegenwoordig te zijn. Uit dezen is een comité gevormd. Tevens is besloten zuster Realino ter gelegen heid van haar 25-jarlg jubllé als hoofd der school een stoffelijk huldeblijk aan te bieden. Zaterdag 4 November zal er van 35 voor de oud-leerlingen receptie zijn ln de Theresiaschool Kleine Houtweg 22. Zij, die geen circulaire ontvingen, worden ver zocht eventueele bijdragen aan onderstaand adres te deponeeren. Namens het Comité v. Oud-leerlingen: MARY VOLLAERTS, Anegang 12, Haarlem. Burgerlijke Stand. Geboren: A. van Bar- nt véld-Dirkzwager d; R. de Muralt-Breiten- stein d; J. SmitBusbroek d. Ondertrouwd: R. Hulsebos en J. Kor; W. H. Hogenbirk en E. Beekman. Getrouwd: Th. W. de Wit en M -A. Roeien- Overleden: C. M. Wildeboer, oud 6 dagen, overleden te Haarlem. Bouw- en woningverordening Bij raadsbe sluit van 20 Augustus 1931 werd vastgesteld een nieuwe bouw- en woningverordening. Ged. Staten hebben bij schrijven van 17 Augustus in overweging gegeven enkele wij zigingen en aanvullingen in deze verordening aan te brengen. Naar de meening van B. en W. bestaan tegen het aanbrengen van de gewenschte wijzigingen en aanvullingen, op enkele uitzonderingen na, geen bezwaren. De Commissie voor Openbare Werken kan zich met de voorgestelde wijzigingen vereenigen. Daar Ged. Staten hebben verzocht te willen bevorderen, dat de verordening in haar geheel opnieuw wordt vastgesteld, noodigen B. en W. den raad uit, ter voldoening aan dat verzoek, de verordening vast te stellen. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 1621 Oct. genomen 557 douchebaden en 25 kuipbaden. Aan 19 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 24 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 2>7 volwassenen gebruik gemaakt. Uitslag eind wedstrijd op geweer Model '95 Eere-baan: 1. W. G. Hogestein 49, steun 47; 2 Ch. F. Visse 49, 6teun 46; 3. F. Berzee 49, steun 41. De afsluiting van de voormalige Zui derzee en de indijking van een deel daarvan brengen vanzelfsprekend belangrijke gevolgen mede ten aanzien van onze geheele volkshuishouding: nieuw ves- tigingsgebied voor een klein deel der be volking en een niet onbeduidende uitbrei ding van de bebouwbare oppervlakte des lands. Doch daarnaast ondergaat in het bijzonder de geografische positie der aan grenzende gewesten een wijziging door het verdwijnen van de binnenzee, een wijziging die niet zonder invloed kan blijven op de economische structuur dier gewesten. Vooral Friesland, dat eenerzijds plotseling de helft van zijn kust van de vrije zee ziet afgesloten en anderzijds een directe over- land-verbinding met Holland heeft gekre gen, zal komen te vallen in de werkings sfeer van enkele nieuwe factoren die de levensvoorwaarden van de bevolking zeker in eenig opzicht zullen wijzigen. Hetzelfde geldt zij het in veel mindere mate ook voor de provincie Groningen. De economische positie der beide Noor delijke provinciën wordt in hoofdzaak ge kenschetst door hun excentrische, voorheen zelfs geïsoleerde ligging ten opzichte van ae overige deelen van het gemeenebest. Reeds Tacitus verhaalt op boeiende wijze van de tallooze moeilijkheden die de Ro- meinsche legioenen hadden te overwinnen om vanuit Zuid- en Midden-Nederland ln het land der Friezen door te dringen. De onfortuinlijke avonturen van meerdere graven van Holland, die zulks eveneens, thans over de Zuiderzee, trachtten te doen, zijn ook bekend. In de vroege middeleeuwen bloeide de handel van Friesland met de Oostzee, Scandinavië en de Vlaamsche steden, doch het betrof hier uitsluitend zeehandel: Stavoren en Leeuwarden (toen gelegen aan de thans niet meer bestaande Middelzee) waren de voornaamste havens. Naarmate de schepen echter grooter wer den, verplaatste de handel zich naar de Hollandsche havens op de Westkust der Zuiderzee: de Friesche kust bleef nog slechts een basis voor de Zuiderzeevissche- rij. Over land bleef de verbinding met de andere provinciën uiterst gebrekkig. Fries land, Groningen, Drente en Overijsel beza- Personeel: 1. Ch. F. Visse 143; 2. H. Prins 138, sec. 20; 3. P. Langendonk 138, sec. 25. Geluksbaan: 1. B. Belleman 96699 8 10 10 8 8 44; 2. W. Zoet 99 986 8887 10 41; 3. H. Broers 86568 7 10 6 10 7 40. Vrije baan; le klasse: 1. Ch. F. Visse 50 30 1 X 29, 25% 5.96; 2. P. Langen donk 60 30 X 29 5 X 28, 20% 4.77; 3. H. Prins 60 30 1 X 29 3 X 28, 15% 3.57. 2e klasse: 1. H. Broers 60, 35% 1.90; 2. W. Prins 55 2 X 27, 25% 1.35; 3. R. Belleman 55 2 X 26, 20 1.09. De prijsuitreiking zal plaats vinden op Za terdag 28 October a.s., des avonds 8 uur in Ho tel „Roozendaal" (Van Schooten) te Overveen. Maandagavond werd voor de afd. A in café v. d. Bos,, aan, het Soendaplein, de ontmoeting gespeeld tusschen B.V. „De Korenbeurs" en B.V. „HaarlemNoord." Na een van beide zijden goed gespeelden wedstrijd bleven de gastheeren 46 car. in de meerderheid. De cijfers zijn: KorenbeursTHaarlem-Noord A. BaartA. Denker 149200 J. SteffersMeeuwenoord 115125 D. Steffers—v. Vliet 125—100 Totaal 389—435 Voor de klasse B komt Woensdagavond de B.V. „D.E.S." op bezoek. Onder begunstiging van fraai weer is Zon dag in de omgeving van Leiden een 30 K.M. wandeltocht gehouden, georganiseerd door de vereeniging „De Trekvogels,." Aan dezen tocht namen niet minder dan 110 wandelaars deel, waaronder ook negen deelne mers uit Haarlem, ni. van de St. Josephsge- zellenvereeniging N. 2. Aangezien alle deelnemers met succes dezen wandeltocht volbrachten, kan „De Trekvogels" met genoegen op dezen dag terug zien. ten nog in 1814 geheel geen straatwegen. Vandaar dat reeds in de zestiende eeuw kanalen werden aangelegd, die het binnen land van Friesland en Groningen met de Wadden en de Zuiderzee verbonden, om althans over zee eenige communicatie met de overige deelen des lands te hebben. Pas toen in de negentiende eeuw ook de Drent- sche veenen ontgonnen werden en ook daar waterwegen tot stand gekomen waren, werden de Noordelijke provincies tenmin ste bereikbaar voor ons vaderlandsche ver voermiddel: de trekschuit. In het midden der eeuw had de stad Groningen geregelde diensten met Zaandam, Nijmegen, Amster dam en Schiedam, en Leeuwarden een met Rotterdam, verbindingen die zooal niet aan handels- dan toch aan teedere familie betrekkingen ten goede kwamen. De aanleg van spoorwegen, welke na 1863, zij het in spaarzame mate, tot stand kwam, en waar door de beide hoofdsteden zoowel onderling als via Meppel met het Nederlandsche en via Nieuwe Schans met het Duitsche Spoor wegnet verbonden werden, was een eerste stap om de provincies uit hun isolement te verlossen. ïntusschen is deze hoek van Nederland door de spoorwegen nog stiefmoederlijk bedeeld. Van de 3.639 K. M. spoorlijn die ons land bezit, liggen er maar 500 op Frie schen en Groningschen bodem, terwijl de frequentie van het verkeer op deze lijnen zeer gering is. De stoomtrams, die aan het stile Friesche landschap hier en daar een accent van oudmodische bedrijvigheid ge ven, vullen deze leemte zeer onvoldoende aan, zooals in groote lijnen kan blijken uit onderstaande, zeer onvolledige cijfers, da teerend uit 1931: Nederland (Gemeen- Friesland te tr. niet en Gronin- medegere- gen kend) Personenvervoer per tramweg, in 1000-tallen pas sagiers in pCt. der bevol king oederenv ervoer in 1000 K.G. 51.340 637 3.045.806 1.896 238 Boekhouder bij het Kadaster VAN 354.557 (12 pCt.) Het is dan ook zeer begrijpelijk, dat het verkeer per rail het verkeer over de bin- Begunstigd door zeer mooi herfstweer heeft bovengenoemde vereeniging Zondag haar wan delexcursie naar „Schiphol" in uitstekende con ditie volbracht. De Nederlandsche Wandelorganisatie (N. W. O.) was vertegenwoordigd door de heeren G. J. Pos Jr. en G. J. C. Donk resp. voorzitter en commissaris van vorengenoemde organisatie. Omstreeks 11 uur werd onder een groote pu blieke belangstelling aan de Hoofmanstraat ge start en ging het aaneengesloten, voorafgegaan door het H. W. V.-peleton, door Haarlem naar den Haarlemmermeerpolder. Daar werd het groepsverband losgelaten en ging ieder op eigen gelegenheid verder. Ongeveer 2.15 uur waren allen op „Schiphol" aanwezig en werd door den voorzitter van Kampen het zilveren K. L. M -speldje uitgereikt. Hierna werd den wande laars (sters) en excursie over het vliegveld e. a. aangeboden, welke zeer op prijs gesteld werd. Na afloop dezer excursie werd gretig gebruik ge maakt van een vliegtocht welke óók aan deze wandelexcursie verbonden was. Om half vier werd vertrokken. Allen bereik ten te 6.30 uur de finish. Bij binnenkomst werd onmiddellijk overgegaan tot het uitreiken der herinnering welke bestond uit een keurige me daille met lint in de Haarlem-kleuren (rood wit). De heer Donk sprak hierbij eenige woorden en de heer Pos namens de Nederl. Wandel organisatie. nenwateren geenszins verdrong, doch slechts aanvulde, en dat pas door het auto verkeer groote gebieden van het platteland uit hun afzondering verlost zijn. De secre taris der Kamer van Koophandel te Leeu warden, Dr. G. J. Otten, schreef vorig jaar dan ook in een Friesland-nummer van het maandblad „Ons Nederland": .Vormden vroeger spoor en tram de hoofdverbindingen met daarnaast een aan tal kar- en beurtvaartdiensten, de autobus en de vrachtauto hebben thans een ver- keersnet over de provincie gespreid, waar door het platteland rechtstreeks aan de centra is aangesloten en heele streken uit hun isolement werden verlost. De tram en de beurtschepen zien zich een belangrijk deel van het vervoer ontno men en het veevervoer, dat deze beide voorheen bedienden gaat thans overwegend per vrachtauto al of niet in geregelden dienst, terwijl de autobus zich van het per sonenvervoer in hoofdzaak heeft meester gemaakt. Wekelijks wordt Leeuwarden ge frequenteerd door ruim 525 autobussen en een 750 vrachtauto's, behoorende tot resp. 63 en 220 geregelde diensten." Toch zou het verkeerd zijn, te meenen dat het aantal automobielen in de noorde lijke provinciën ook maar verhoudingsgewijs grooter is dan in de andere deelen van ons land. Het volgende staatje geeft cijfers van 1 Aug. 1932: Friesland en Gronin- Nederland gen Motorrijtuigen (alle soorten) totaal aantal 171.248 16.548 per 1000 inw. 21,24 20,76 Autobussen totaal aantal 3.783 536 per 1000 inw. 0,47 0,67 Vrachtautomo bielen totaal aantal 48.494 4.265 per 1000 inw. 6,01 5,35 Welken invloed zal nu de nieuwe ver keersweg, die de afsluitdijk vormt, op het economisch leven van beide provinciën uitoefenen? Een eerste, voor de hand lig gend verschijnsel, dat zich dezen zomer reeds heeft doen gelden, is een krachtige toeneming, van het vreemdelingenverkeer. De hotel- en dergelijke bedrijven hebben het dit seizoen drukker gehad dan anders. En al zal het bezoek van touristen in de volgende jaren, wanneer „het nieuw tje" er af is, wel weer iets terugloopen, de De grootst deelnemende vereeniging was „De Kievit" uit Bussum met 17 leden. Een woord van dank is op zijn plaats aan de transportcolonne van het Nederlandsche Roo- de Kruis afdeeling Haarlem, welke zich als E. H. B. O. zeer verdienstelijk maakte, en verder aan allen, die hebben medegewerkt om dezen wandeltocht te doen slagen. Vraag: Hoe lang moet men een gevonden voorwerp in zijn bezit hebben, om het als zijn eigendom te mogen beschouwen? Antw.: Dat hangt van verschillende omstan digheden af. Wend u tot een rechtskundige. Vraag: Hoe kan ik glacé handschoenen, door vocht gespikkeld, weer goed krijgen? Antw.: Hiervoor is geen middel. Vraag: Mijn zoon is bestemd voor de lichting 1935. Nu is hij voor den vrijwilligen landstorm afgekeurd, geldt dit nu ook voor actieven dienst? Antw.: Als uw zoon onvoorwaardelijk is af gekeurd voor den vrijw. landstorm, dan is hij ook afgekeurd voor den actieven dienst. Vraag: 1, Welke Maggisoepen mogen des Vrij. dags gegeten worden? 2. Geldt dit ook voor Honingsoepen? Antw-: 1. He zoogenaamde magere soepen. 2. Ons niet bekend. Vraag uw winkelier of het een magere soep is. Vraag: Is serie 1913 no. 36 van den Rotter- damschen Schouwburg reeds uitgeloot? Is het premieaandeel van de Hollandsche Grondcre- dietbank serie 48796 no. 46 reeds uitgeloot? Antw.: Nog niet uitgeloot. Vraag: 1. Wie betaalt het geld van de Ziekte wet uit? 2. Welke dokter gaat hierover? Antw.: 1. De werkgever stort premie volgens de Ziektewet, maar de Raad van Arbeid be taalt het ziektegeld uit. 2. De dokter van den Raad van Arbeid. Vraag: Hoe kan ik muizen achter het be hang verwijderen? Vergif en dergelijke helpt niet. Een poes kan ik niet houden. Antw.: Vraag uw drogist een afdoend ver giftigingsmiddel. Dat middel bestaat zeer zeker. Vraag: Mag een katholieke vrouw, die met man en kinderen in het huisgezin leeft, in het klooster treden? Antw.: Onder bepaalde, omstandigheden en met inachtneming van zekere voorwaarden wel. Vraag: "at is het adres van de R. K. Mid- denstandsvereeniging? Antw.: Secretaris van de afd. Haarlem is de heer H. Th. Fibbe, Nassaustraat 14, Tel. 13781. Vraag: 1. Kunnen jongen en meisje, beiden meerderjarig, waarvan de vader van 't meisje waarschijnlijk zijn toestemming weigert, voor het gerecht trouwen? 2. Hoe lang moeten zij dan onder de geboden staan? Antw.: 1. Een meerderjarig kind, dat nog geen dertig jaar is, moet toestemming vragen aan vader en moeder. Kan het kind die toestem ming niet bekomen, dan kan het de bemidde ling inroepen van den kantonrechter. Weigeren de ouders of een van hen ook voor den kan tonrechter, dan mag het huwelijk eerst wor den voltrokken na drie maanden. Vraag: Zijn de Rouwmisgewaden van den pas toor van „De Duif", welke bij de uitvaart van den zeereerw. heer pastoor Zwart te Zaandam gestolen waren, nog teruggevonden? Antw.: Ja, ze waren achter een boom te Am sterdam gedeponeerd. Vraag: Hoe kan men het weer uit een spiegel verwijderen? Friesche meren en het Groninger land met de Drentsche heidevelden zullen zeer zeker bij voortduring een groot aantal Neder landers tot zich blijven trekken, nu de moeilijkheid van de verre reis voor een groot deel is verdwenen. Naast het bezoek van touristen staat het bezoek van handelsreizigers, die reeds dit seizoen in meerdere mate dan voorheen de noordelijke provincies tot operatie veld hebben gekozen. Reeds is een opmerkelijke toename geconstateerd van het marktbe zoek vanuit Noord-Holland aan Leeuwar den. Een en ander zal zeker strekken tot versterking der economische banden, die Friesland en Groningen met de overige provincies verbinden. De belangrijkste gevolgen van de open stelling van den nieuwen verkeersweg over de Zuiderzee zullen zich doel gelden ten aanzien van het goederenvervoer. Het ontbreken van een statistiek voor den binnenlandschen handel maakt het echter zeer moeilijk de verdeeling van de producten der beide provinciën over bin nen- en buitenland na te gaan. Het is be kend dat Friesland een land van veeteelt en zuivelproductie is, dat Groningen daar entegen meer op landbouw en industrie is georiënteerd. In 1930 bedroeg de normale afzet van fok-, melk- en slachtvee van Friesland, dat van alle provinciën verre weg den grootsten en mooisten rundveesta pel bezit, 75.000 stuks per jaar. In ditzelfde jaar bedroeg de Nederlandsche export van rundvee 24.052 stuks, waarvan het over- groote deel naar België ging. Wij mogen aannemen dat het Friesche vee in dezen export een voorname plaats innam. Maar het grootste deel der productie blijft toch hier in het land, hetzij voor binnenlandsche consumptie, hetzij om la ter als versch gerookt of gezouten vleesch te worden uitgevoerd. Waar nu de export van landbouwproducten door het buiten land steeds meer bemoeilijkt wordt, en de uitvoer van „dieren en dierlijke produc ten" in de jaren 19281932 in omvang daalde van 915.250.000 K.G. op 770.214.000 K.G., en in waarde van 524.670.000 gulden op 207.811.000 gulden, ligt het voor de hand, dat de binnenlandsche handel een steeds voornamere plaats gaat innemen. En waar het betreft veevervoer, dat voor een zeer groot deel per auto geschiedt, is de afsluitdijk van zer groote beteekenis voor het verkeer tusschen het Friesche en het Noord-Hollandsche veeteeltgebied, tusschen de veemarkten Leeuwarden en Sneek eenerzijds, Purmerend anderzijds, Een feit is, dat op marktdagen reeds meer Noord-Hollandsche veeauto's te Leeu warden gezien worden dan vroeger. Van de Groningsche veeteelt is de paar- denteelt het meeste van belang: het aan tal fokmerriën per 1000 inwoners be draagt 71, tegen 32 voor het geheele land. Nu is de uitvoer van paarden in de laat ste jaren teruggeloopen van 8.780 stuks in 1928 tot 5.270 stuks in 1932, terwijl de ge weldige val der exportprijzen in dat tijd perk wel het best geïllustreerd wordt door het feit dat de waarde van den uitvoer in dat tijdperk terugliep van 9.872.000 tot 1.173.000: een gemiddelde prijsval tot op één vijfde van de oude prijzen. Dat tenge volge van deze omstandigheden ook voor het Groningsche warmbloedpaard de bin nenlandsche markt ook al is die uiter aard niet ruim in beteekenis sterk is toegenomen, ligt voor de hand, te meer daar sedert 1930 onze invoer krachtig is ingekrompen: van 35.207 stuks in dat jaar tct 8.970 in 1932. De ligging der paarden markten in ons land, waarvan Rotterdam verreweg de belangrijkste, en tevens de uit- voerhaven naar Frankrijk is, ons voor naamste exportland voor paarden, maakt het evenwel weinig waarschijnlijk dat de afsluitdijk hier van groot belang zal kun nen zijn. Hij komt als verkeersweg alleen in aanmerking voor vervoer naar de markten Amsterdam en Purmerend. Een artikel dat zich buitengewoon goed leent voor vervoer per auto, en waarvoor de afsluitdijk dan ook een bijzondere be teekenis heeft, is versche visch. Langs de geheele kust van Friesland en Groningen wordt visscherij uitgeoefend, zoowel in de Noordzee en Wadden als in het IJsselmeer. Voor de Noordzee is in deze gewesten Har- lingen wel de voornaamste visschershaven en vandaar uit rijden dagelijks de visch- auto's over den afsluitdijk naar Amster dam en andere steden in Noord-Holland. Als veeteeltland is Friesland natuurlijk ook een belangrijk exportgebied voor zui velproducten en gecondenseerde melk. De Friesche boterproductie alleen bedroeg in 1631 ongeveer 22 pCt. van de productie over het geheele land; de kaasproductie wel 50 pCt. De uitvoer van boter geschiedt voorna melijk naar Duitschland (dat nog steeds op de eerste plaats staat, al is de uitvoer daarheen sedert 1929 tot één derde vermin derd), Groot-Brittannië, België en Frank rijk. Ook kaas gaat voornamelijk naar Duitschland, België, Frankrijk, Groot- Antw.: Daartoe moet de kwiklaag achter op den spiegel worden vernieuwd. Dat kan echter slechts een vakman doen. Vraag: Heeft een jaar Wel eens 53 weken, zoo ja, welk? Antw.: Het kan zoo uitkomen, dat in één jaar 53 Zondagen, Maandagen enz. zijn, maar het telt slechts 52 weken en één of twee dagen. Vraag: Hoe kan ik een rood leeren autobe- kleeding, welke zwart geworden is, weer rei nigen? Antw.: Als benzine niet helpt, dan zal de zwarte kleur een gevolg van slijtage zijn. In dat geval is er uit den aard der zaak niets aan te doen. Vraag: Waar kan ik een cursus E. H. B. O. volgen? Antw.: Wend u om inlichtingen tot den heer F. J. Rohlfs, Anegang 17, Haarlem. Vraag: Waar is het secretariaat van den R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef" gevestigd? Antw.: Het secretariaat van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozef" is gevestigd: C. Munnink, Gen. Botha- straat 43 (Haarlem-Noord). Vraag: 1. Kunt u mij ook zeggen, waar het plaatsje Drongen ligt? 2. Hoeveel K.M. ligt het van Haarlem af? 3. Kan men dit plaatsje per spoor of boot bereiken? Antiv!: Het plaatsje Drongen is biö'onbekend". Wel kénnen wij de plaatsen Drongelen bij Heus* den in Noord-Brabant en Dongen, eveneens Noord-Brabant. Vraag: Wat is het adres van de gymnastiek- vereeniging „Bato"? Wie is haar directeur? Is dit een katholieke vereeniging? Antw.: „Bato" is een neutrale vereeniging. Leider is de heer C. Smal. R. K. Turnvereeniging voor Haarlem, is: „St, Winfridus", secretariaat L. Duyn, Jansstraat. Brittannië, waarvoor speciaal Cheddas- en Cheshirekaas gemaakt wordt, en Spanje. Gecondenseerde melk gaat voor het over- groote deel naar Groot-Brittannië, en ver der voor belangrijke deelen naar Engelsch- en Nederlandsch-Indië. Nu geschiedt de export, uit Friesland naar Groot-Brittannië bijna geheel via Harlingen, doch voor den overigen export, voorzoover die over zee ge schiedt, ligt de afsluitdijk zeer gunstig als kortste verbinding tusschen het gewest en de haven van Amsterdam. Voor dit soort vervoer zou echter een spoorweg over den dijk wel van belang zijn. Naar men weet is op de Waterstaatsbegrooting 1934 een eer ste post uitgetrokken voor aanleg van een zoodanige spoorbaan. Het is echter toch de vraag of een dergelijke aanleg, naast het bestaande vrachtautovervoer en de ove rigens zeer gebrekkige route Stavoren— Enkhuizen, wel de kosten zou loonen. In een pas verschenen artikel in „De Inge nieur" overweegt Ir. W. Kamp in ditzelfde verband den aanleg van een autodienst op spoorwegbasis, d.i. op speciaal daarvoor aangelegde en voor ander verkeer afgeslo ten betonwegen. Een deel van het spoor wegnet in Noord-Holland en ook in de Oostelijke provinciën zou daaraan aanslui tend dan ook in dien zin moeten worden opgebouwd. ïntusschen roepen, losstaande van al dergelijke toekomstplannen, de toegangs wegen tot den afsluitdijk luide om verbe tering. *0** WK o ►°Tcluo m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6