Waarom duurder vleesch? Goederen in de doode hand Om een royement Het conflict met den middenstand HET SLAGERSSTANDPUNT DE NED. VAKBEWEGING ONTWERP TOT HEFFING EENER BELASTING WOENSDAG 25 OCTOBER Minder verbruik bij overvloed DE LOONSVERLAGING LIJNWERKER DOODGEREDEN Door een locomotief gegrepen Onrechtmatige daad? Voor het zelfstandig voortbestaan Deze moet worden beschouwd als een aequivalent van de ver mogensbelasting Vermogenswaarde tot maatstaf gekozen Aftrek van schuld INBRAAK IN EEN PASTORIE AMBTENAAR EN OVERHEID ONBEZONNEN DAAD PRINS HENDRIK BIEDT HULP ONTSLAG OP 65-JARIGEN LEEFTIJD CASINO TE ZANDVOORT GESLOTEN DOOR TREIN GEGREPEN Niet in strijd met het recht? DE ROULETTE DRAAIT NIET MEER DUITSCHE VRACHTBOOT VASTGELOOPEN LOONSVERLAGING BIJ HET HOOGOVENBEDRIJF ZELDZAME KOEIENTROUW Kleinhandel, consument en boer met den huidigen toestand niet gebaat? Het krantenlezend publiek is de laatste maanden herhaaldelijk opgeschrikt door alarmeerende berichten over een te veel aan vee op de malsche weiden van ons goede, vette land. Men aanvaardde van zelfsprekend de consequentie, dat, wat er te veel was aan staart-zwiepende herkau wende dieren des velds, naar het abattoir zou worden verwezen. En reeds verheugde men zich in den overvloed van sappige biefstuk en malsche carbonaadjes. die zich nu ging uitstorten op den mageren crisis- disch van den Nederlandschen consument. Van dien overvloed toch zou het eerste gevolg zijn een prijsdaling, welke het vleesch regelmatig binnen ieders bereik bracht, ook van den minder en minst- vermogende. Het behoort tot de wonderlijke machi naties van onzen ontwrichten tijd, dat het resultaat van dezen erkenden vleesch- overvloed geen verlaging is geworden, maar een belangrijke verhooging van de prijzen, dat dus de praktijk zal zijn, niet een meer der, maar een verminderd gebruik van vleesch. Wel heeft de felle concurrentie strijd in den kleinhandel, vooral in de volks wijken, de verhooging der prijzen, als on vermijdelijk gevolg van de nieuwe zware crisis-heffing, tot op heden nog tegen gehouden, maar het is de vraag, hoelang de toch al niet rooskleurige slagersbedrijven dit prijsniveau kunnen handhaven. De een vandaag, de ander morgen, langzamerhand zullen zij er toch toe over moeten gaan de prijzen evenredig met de heffing om hoog te brengen, waarmee dan de draag kracht van het publiek opnieuw op een harde proef zal worden gesteld. De vraag rijst, hoe toch een radicale inkrimping van 3en veestapel, dus het beschikbaar komen van groote kwanta vleesch, voor den con sument zoo nadeelige gevolgen kan hebben. Om een goed inzicht te krijgen in deze nerkwaaridge situatie hebben wij ons ge vend tot de Commissie van Overleg, sa mengesteld uit den Ned. Slagershond, den Med. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Ned. Grossiersbond voor den ifleeschhandel, die ons van de voorgeschie denis de volgende lezing gaf. De georganiseerde boerenstand bleek reeds lang van meening, dat het evenwicht tusschen veeteelt en akkerbouw was ver broken. De afzetmogelijkheden van de zuivel waren door den geleidelijk inge krompen export sterk verminderd. Er kwam te veel melk, te veel boter, welke in eigen land door de margarine-productie geen afname vond. De eenige oplossing achtte men een radicale inkrimping van den vee stapel en bestemming, waar mogelijk, van den vrij komenden weidegrond voor akker bouw. Ook de regeering deelde dit inzicht en verkoos daarbij het radicale ingrijpen boven den veel natuurlijker weg van „uit zieken", dus beperking van de veeteelt tot een voor te schrijven maximum. Een krachtig voorstander en propagandist van gewelddadige inkrimping van den veestapel door het innemen en afslachten van ruim 200.000 runderen was de regeeringscom- missaris Buckmann, belast met de uitvoering van de crisis-zuivelwet. In zijn geest werd een Crisis-Rundvee-Centrale in het leven geroepen, waarin zitting kregen vertegen woordigers der landbouworganisaties, ter wijl de heer Zwanenberg, eigenaar van de bekende geconserveerd-vleeschindustrie te Oss, met de leiding werd belast. Deze Crisis-Rundvee-Centrale ging uit van de gedachte: het overtollige vee te doen afslachten, te verwerken tot blikken comedbeef en voorloopig op te slaan. En hoewel een beslissing in dezen zin nog lang niet vast stond, ging men er toch reeds toe over om in Juni j.l. de voor een uit voering dezer plannen benoodigde blikken te laten aanmaken. Dit stond gelijk aan een forceeren van de beslissing ten gunste der vleesch-conserven-industrie. Hiertegen kwam zeer terecht het georganiseerd sla- gersbedrijf in verzet. Daar had men op uitnoodiging van den Minister van Econo mische Zaken eveneens plannen ingediend inzake de wijze, waarop naar het inzien van dezen bedrijf stok het af te slachten vee moest worden gedistribueerd. De slagersorganisaties deden den Minister oplossingen aan de hand, welke in het kort hierop neer kwamen, dat het overtollige vleesch in verschen toestand via grossier en slager in distributie zou worden ge bracht en tegen door de regeering vast te stellen prijzen gedistribueerd, hetzij nor maal aan het publiek, hetzij, en dan na tuurlijk goedkooper, uitsluitend aan steun- behoevenden. In elk geval zouden hierbij de vleeschprijzen verhoogd móeten worden, om de extra-kosten te dekken. Voor een goed begrip der dingen moet men n.l. weten, dat het overtollige vee, het welk den boeren zou worden afgekocht, z.g. ebruiksvee is, dus vee, dat nog enkele aren melk moet geven alvorens het wordt fgemest en voor slachtvee bestemd. Dit ebruiksvee is derhalve méér waard dan slachtvee, waar de voordeelen van melk- levering al van genoten zijn. Daarom zou, hoe dit vee ook op de markt werd gebracht, daarvan altijd een prijsverhooging het ge volg moeten zijn. Op de voorstellen der slagers-organisa ties, welke definitief geformuleerd op 2 Augustus werden ingediend, vernam men niets. Op 4 September echter verscheen on verwachts een ander plan, en wel van den heer Ruijter, pas benoemd lid van de Cri sis Zuivel-Centrale. Dit plan nam het hoofd motief der slagersvoorstellen over distri butie dus aan steunbehoevenden tegen vaste prijzen echter met deze wijziging, dat het geschieden zou in blikvorm, niet als corned-beef, maar als z.g. kort vleesch. De heer Ruijter zette hierbij de volgende berekening op: een koe van 250 K.G. wordt van den boer opgekocht en aan den conser venfabrikant ter bewerking gegeven. Het resultaat zou dan zijn: Opbrengst: 1 huid, 28 K.G. a 25 ct 7.— 1 tong 1 1 slag darmen 1.50 15 K.G. nier en los vet 6.— 3 K.G. lever a 40 ct. (de helft afgekeurd) 1.20 50 K.G. beenderen a 70 ct. per 100 K.G 0.35 24 K.G. kop, hart en nier voor destructie 0.48 175 K.G. bouillon vleesch a 25 ct.. 43.75 61.28 Kosten Keurloon 2 Slacht- en pelloon 3.75 Blikken voor 175 K.G. a 5 ct. 8.75 Loon op 175 K.G 21 Vergoeding winkelier 8.75 Voordeelig saldo 17.03 61.28 Van het geld, dat de regeering den boer voor zijn koe heeft betaald, krijgt zij vol gens deze berekening hoogstens 17.03 terug, een cijfer, dat waarschijnlijk nog ge flatteerd is, daar b.v. voor emballage en transportkosten niets blijkt uitgetrokken. Het verschil in de plannen van den heer Ruijter en van de slagers-organisaties zit hem dus hierin, dat eerstgenoemde den blik vorm verkiest boven distributie in verschen vorm, als door de laatste voorgesteld. De kosten van het plan Ruijter aankoop der koeien, afslachten en verwerken door de vleeschconserven-fabrikanten worden ge raamd op 20 millioen gulden. De slagers organisaties hebben echter voorgerekend, dat bij den door hen voorgestelden gang van zaken, waarbij dus de conservenfabri kanten er buiten blijven, en het vleesch na afslachting versch wordt gedistribueerd, de kosten 8 millioen gulden minder bedragen. Daarbij komt nog het zeer krachtige argu ment, dat de Nederlandsche verbruiker aan versch vleesch verre de voorkeur geeft boven ingeblikt vleesch. Ten slotte zou door die 3 millioen lagere kosten de crisisheffing op het gewone rundvleesch beduidend geringer kunnen zijn, zoodat terwijl nu de vleesch prijzen gemiddeld met 10 cent per pond moeten worden verhoogd, dan kon worden volstaan met een toeslag van hoogstens 5 tot 6 cent per pond. Ondanks al deze duidelijke voordeelen van de opvatting der slagers-organisaties, heeft de Minister toch de voorkeur gegeven aan het plan-Ruijter, dat dan ook in den Con- sumentenraad een groote meerderheid kreeg. In hoeverre hierbij het voldongen feit van de reeds door de C. R. C. op eigen houtje bestelde blikken een rol heeft ge speeld, is moeilijk na te gaan. Het gevolg was in elk geval, dat de 200 pCt. crisishef fing op den accijns dezer dagen van kracht werd en dé' gemiddelde vleeschprijzen met 10 cent per pond moeten worden verhoogd. Het is te begrijpen, dat de slagersorgani saties dezen gang van zaken maar matig toejuichen. Op kunstmatige wijze wordt h.i. hier het grootbedrijf uitgeschakeld op de binnenlandsche markt en het kleinbe drijf benauwd om langs onnatuurlijken weg het op export gebaseerde grootbedrijf aan werk te helpen. Wie betalen daarbij het gelag? Niet alleen de slager, die zich dood concurreert en toch zijn omzet ziet dalen, maar ook de consument, die zijn vleesch duurder moet betalen en dus minder kan gébruiken, de steunbehoevende, die voor hetzelfde geld ook liever versch vleesch dan uit blik eet en ten slotte ook de boer. Want met deze politiek, aldus de Commissie van Overleg, zijn wij weer beland in den bekenden vicieuzen cirkel: door de prijsverhooging vermindert de omzet en zal de slachtveemarkt gedrukt worden. Op nieuw zitten de boeren met overproductie, nu niet alleen van gebruiksvee, maar ook van slachtvee, m.a.w. wij kunnen weer van voren af aan beginnen! Of wij daarmede op den juisten weg zijn, valt sterk te betwijfelen. Aan de Papierfabriek te Velsen In aansluiting bij ons bericht van Zaterdag, betreffende de loonsverlaging aan de Papierfa briek te Velsen vernemen wij thans nog, dat het minimumloon van f 23 tot f 22 per week wordt teruggebracht. Voorts zal de premie met 10 pet. worden verlaagd, terwijl de pensioenen worden terug gebracht van f 13.50 tot f 12 per week. A.s. Maandag zal de conferentie plaats heb ben tusschen de hoofdbesturen der werkne mersorganisaties en de directie. De ongeveer 40-jarige Iijnwerker Verhagen, wonende te Tilburg, is gistermorgen omstreeks elf uur op de spoorlijn TilburgDen Bosch door een losse locomotief gegrepen en op slag gedood. De man laat een vrouw en een kind achter. Donderdag a.s. begint het proces tusschen mr. Van Doorne en het A.V.R.O.-bestuur Op Donderdag 26 October 's namiddags twee uur, zullen in de openbare zitting van de Eer ste Kamer van dé Arrondissementsrechtbank te Amsterdam, Prinsengracht 476, de pleidooien worden gehouden in het proces, dat mr. van Doorne, advocaat te Utrecht, naar aanleiding van zijn veelbesproken royement als lid van de AVRO voert tegen het AVRO-bestuur. Men zal zich herinneren, dat in de bestuurs vergadering van 13 December 1930 mr. van Doorne, die toen ruim drie jaar lid van het AVRO-bestuur was, is geroyeerd op grond van een aantal beschuldigingen, tegen hem uitge bracht bij monde van den voorzitter, dr. H. Molhuizen. Nadat het verzoek van mr. van Doorne deze beschuldigingen te doen onderzoe ken door een onpartijdige commissie niet door het AVRO-bestuur werd ingewilligd, en dit be stuur evenmin bereid bleek mede te werken aan het onderzoek van den eereraad bestaande uit de professoren Starbusman, Eigeman, Rib- bius en de algemeene vergadering van de AVRO, hoewel daarin de acte van beschuldi ging niet in behandeling was gekomen, het royement had bevestigd, heeft mr. van Doorne een actie tegen het AVRO-bestuur ingesteld op grond van onrechtmatige daad. Hij is met deze actie eerst begonnen nadat hij in het bezit was gekomen van de officieele acte van be schuldiging, zoodat deze thans voor het eerst in openbare behandeling komt- Plannen tot stichting van een alge- meenen raad ter bescherming der algemeene belangen Het bestuur van de Nederlandsche Vakcen trale heeft de besturen van het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen, het Roomsch- Katholiek Werklieden Verbond en het Christe lijk Nationaal Vakverbond een resolutie doen toekomen, waarin de politiek-onafhankelijke vakbeweging in Nederland, georganiseerd in de Nederlandsche Vakcentrale zich onomwonden verklaart voor handhaving van het democra tisch karakter van ons volksleven en tegen het beginsel van de dictatuur als regeeringsvorm. Voorts is aan genoemde besturen medege deeld, dat in de op 23 October j 1. gehouden vergadering van het Algemeen Bestuur de noodzakelijkheid is gevoeld, de besturen van de vakbeweging in Nedeiiand, georganiseerd in Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, Roomsch-Katholiek Werkliedenverbond, Chris telijk Nationaal Vakverbond en Nederlandsche Verschenen is een wetsontwerp heffing van een belasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ontleend: Bij instellingen van de doode hand ontbreekt geheel of nagenoeg geheel een rechtsband tus schen haar en de personen, door of voor wie zij bestaan, hetgeen zich uit in het feit, dat aanspraken op het vermogen van die lichamen nagenoeg in geen enkelen vorm vererven. Het ontbreken van dien rechtsband noopt ertoe, eventueel bij deze lichamen zelf de draagkracht te belasten, welke zij zoo al niet hebben, dan toch wel vertegenwoordigen in het vermogen, dat zij bezitten. Ook instellingen van de doode hand maken deel uit van de Nederlandsche staatsgemeen- schap, zelfs op veel zelfstandiger wijze dan naarrflooze vennootschappen en dergelijke licha men. Bezwaarlijk gaat het aan, natuurlijke per sonen nog verder met belastingen te bezwaren, alvorens ook de sfeer der instellingen tot haar bijdrage in de algemeene lasten is geroepen. Deze instellingen zijn in de laatste halve eeuw in beteekenis en in verscheidenheid toegenomen. Deze laatste omstandigheid ontneemt eiken grond aan de gedachte, dat de voorgestelde be lasting beoogen .zou, inzonderheid bepaalde uitingen van geestelijk leven te treffen. De on misbaarheid van den staat ook voor de geeste lijke en stoffelijke belangen, welke verzorgd worden door middel van het vermogen der in stellingen van de doode hand, en de beteekenis, welke vele vormen van overheidszorg ook voor die belangen hebben, rechtvaardigen bovendien het omslaan van de kosten der staatshuishou ding over de kapitalen, welke deze belangen vertegenwoordigen, voor zoo ver de vermogens niet, naar bepaalde beginselen, van de belas ting vrijgesteld behooren te blijven. De Minister van Financiën meent, dat, mits het tarief der thans voorgestelde be lasting matig blijft, in ieder geval by den huidigen toestand van 's rijks financiën de invoering van die heffing gerechtvaardigd en zelfs noodig Is. Waarom zou niet de op getaste draagkracht, bestemd tot het nut van enkelen of van velen, thans ln geringe mate bijdragen tot het nut van allen? De opbrengst van het -ermogen van instel lingen van de doode hand is, economisch be schouwd, het inkomen van die instellingen zelf. Voor zoo ver zij dit inkomen niet aan wenden tot vergrooting van haar vermogen, doen die instellingen die revenuen aan ande ren ten goede komen, hetzij in geld, hetzij in anderen vorm. Wat die anderen aldus genie ten, behoort echter doorgaans niet tot het in komen der genieters, zooals de wet op de in komstenbelasting dat opvat. Opbrengst van het vermogen van instellingen van de doode hand wordt in het algemeen noch bij de instellin gen noch bij de uiteindelijke genieters als in komen belast. De minister ziet er geen be zwaar in, deze toestand te bestendigen, be halve wellicht ten aanzien van de z.g.n. fa miliestichtingen, waarover hij zich nog be raadt. Een aequivalent voor de inkomstenbe lasting en de gemeentefondsbelasting moet dus in de thans voorgestelde heffing niet worden gezien. De voorgestelde belasting moet echter wel worden beschouwd als een aequivalent van de vermogensbelasting. Alleen dus de draagkracht, welke steekt in het bezit van ver mogen, afgezien van zijn opbrengst, zal door de belasting worden getroffen. Daarom, en ook omdat een heffing naar het vermogen eenvoudiger geregeld kan worden dan eene naar de vermogensopbrengst, is de ver mogenswaarde tot maatstaf van de heffing ge kozen. De belasting zal worden geheven naar het zuiver vermogen der instellingen, d.w.z. dat aftrek van schulden plaats zal vinden. Maar de aftrek dient hier beperkter te zijn dan bij particulieren. Bij een physiek persoon bestaat geen aanleiding, van zijn vermogen iets af te trekken ter zake van de verplichting om de vrouw en kinderen te blijven onderhouden. Op gelijke wijze dient aan instellingen van de doode hand geen aftrek te worden toegestaan, wegens haar verplichting om haar revenuen overeenkomstig haar aard en doel te besteden. Een aftrek voor verplichtingen, welke voor anderen vermogen vertegenwoordigen, dient echter te worden toegestaan. De vermogensbelasting bedraagt thans, naar het normale tarief der hoofdsom, 1 0/00. Afge zien van de provinciale en gemeentelijke opcen ten (welke tot 90 kunnen oploopen) bedraagt het aantal opcenten nu 55 plus 80 is 135. Te zamen met de hoofdsom vormt dit 2.35 o/oo. Een normale heffingsvoet van 2 o/oo voor de instellingen van de doode hand, zooals de mi nister thans voorstelt, is dus relatief zeer ge matigd te noemen. Opcenten zullen niet wor den geheven. Opbrengst 3 millioen Gegevens, welke de opbrengst van de belas ting zouden kunnen doen kennen, ontbreken nagenoeg. De minister meent, de opbrengst te kunnen ramen op 3 millioen. Zij zal echter ook hooger of iets lager kunnen uitvallen. Naamlooze vennootschappen en daarmee verwante associatievor- men, waarbij het zijn van vennoot enkel voortvloeit uit de gerechtigd heid tot het vennootschappelijk vermogen en niet, omgekeerd, de aanspraken op het kapitaal voort vloeien uit het zijn van vennoot, kunnen bezwaarlijk beschouwd wor den als instellingen van de doode hand. Met coöperatieve vereenigin- gen is het anders gesteld, al moge het denkbaar zijn, dat coöperaties, op dezelfde wijze als naamlooze ven nootschappen, een in aandeelen ver deeld kapitaal hebben. Practised gesproken is elke coöperatieve ver- eeniging er eene, waarbij het persoonlijk lid maatschap op den voorgrond staat en het recht op een evenredig deel van het zuiver vermogen der vereeniging bij overlijden van een lid voor een deel vervalt. Dikwijl# vererft wel het inleggeld, maar niet het evenredig aandeel in het bedrag, waarmee het vermogen der vereeniging dat der inleggelden te boven gaat. Zoo is de coöperatie veelal ten deele een instelling van de doode hand. Voor zoover zij het is, zal haar vermogen door de belasting worden getroffen. Ook overigens komt de doode hand voor in allerlei vorm, die men oudtijds niet kende Voorzieningsfondsen, vakcentrales, vereenigin- gen van tedrijfsgenooten, loges, pensioenfond sen, sociëteiten, reisvereenigingen, toeristen bonden, vereenigingen tot behoud van natuur monumenten of dierentuinen, wetenschappe lijke genootschappen, kerkelijke gemeenten en kerkvoogdijen, parochiën, orden en congrega ties, zij alle zullen, indien zij een niet vrijge steld vermogen bezitten van 11000 of meer hun bescheiden bijdrage moeten leveren voor de instandhouding van den staat. Artikel 1 van het wetsontwerp bepaalt o.m., dat als instellingen van de doode hand niet worden beschouwd publiekrechtelijke licha men, rechtspersonen, ingesteld of opgericht bij of krachtens de wet of eenig ander wettelijk voorschrift, instellingen van weldadigheid, be doeld in art. 2, lid 1, letter a. der armenwet, welke niet reeds vallen onder de vorige groep, en de Carnegiestichting. Art. 3 bepaalt o.m., dat alle zaken, welke geldswaarde hebben, als vermogen in aanmer king komen en dat bij de bepaling van de waarde dezer zaken geen verkoop- of gelds waarde wordt toegekend aan zaken, uitsluitend of nagenoeg uitsluitend bestemd voor den openbaren eeredienst. Vrijstelling van kerkgebouwen In de memorie van antwoord bespreekt de Minister de vraag, of er vrijstellingen zouden moeten zijn en zoo ja, welke. Hierbij wordt opgemerkt, dat een vrijstelling voor kerkgebouwen en andere tot den openba ren eeredienst bestemde zaken niet mag ont breken. De belastingheffing ligt in de sfeer der economische dingen. De genoemde zaken zou de Minister willen beschouwen, als daarboven uit te zijn geheven. Vakcentrale, in een bijeenkomst saam te bren gen, teneinde in die bijeenkomst te besluiten tot de stichting van een algemeenen raad, aan wien wordt opgedragen de bescherming van de algemqene belangen van de Nederlandsche vakbeweging. Het bestuur acht een eensgezind en krachtig optreden van de Nederlandsche vakbeweging in deze ernstige tijden meer dan ooit geboden, nu herhaaldelijk geconstateerd wordt, dat ver schillende groepen den arbeid van de bona-fide vakbeweging in Nederland verdacht trachten te maken en het bestaansrecht dier vakbewe ging beoogen aan te tasten. Een verdeelde vakbeweging, dit leerde ons Duitschland aldus luidt de brief verder is niet in staat tot een zelfstandig krachtig ver weer, dat de zelfstandigheid van de vakbewe ging niet wordt geschaad. Waar het hier gaat om de groote belangen, de vrijheden, de rechten en het zelfstandig voortbestaan van de Nederlandsche vakbewe ging, meent de Centrale het verzoek tot een samenspreking onder de aandacht der besturen te moeten brengen, met den dringenden wensch, daartoe wel te willen besluiten. Alles overhoop gehaald, doch de buit was gering In de afgeloopen nacht, vermoedelijk tus schen 5 en 6 uur hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot de R. K. Pastorie te Wes terblokker, door verbreking van een raam in de serre. De inbrekers zijn zeer brutaal te werk gegaan en hebben alles overhoop gehaald, alle kasten en bureaux werden opengebroken, doch de buit bestond slechts uit een trommel, in houdende ongeveer f 25.De trommel is la ter in de onmiddellijke nabijheid van de kerk teruggevonden. Voor zoover ons thans bekend is, hebben de inbrekers kerk en sacristie ongemoeid gelaten. De pastoor was afwezig, alleen de kapelaan was thuis. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Vakcentrale over het besluit van den Ministerraad Het Algemeen Bestuur van de Nederlandsche Vakcentrale heeft in zijn vergadering van 23 October naar aanleiding van het besluit van den Raad van Ministers, waarbij de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke open bare actie tegen de overheid en haar beleid, een motie aangenomen, waarin het er zijn ver ontwaardiging over uit, dat hierdoor den amb tenaar het recht van iederen staatsburger om in het openbaar maatregelen van de overheid aan critiek te onderwerpen, wordt ontnomen en het hem onmogelijk gemaakt wordt het pu bliek over de beteekenis dezer maatregelen in te lichten. Deze motie is toegezonden aan den voorzit ter van den Ministerraad en aan de beide Ka mers der Staten-Generaal, alsmede aan de aangesloten organisaties. Bloedige proef met een nieuw mes Maandagavond stond een groepje werkloozen bij hotel de Gouden Leeuw te Almelo. Een hun ner had een nieuw mes gekocht, dat van hand tot hand ging. „Zou het scherp zijn?" vroeg G. S. en zette zekeren H. het wapen op de borst. Hij drukte met zooveel kracht, dat het mes door de kleeren heen drong en H. een zoo ernstige wonde in de borst toebracht, dat hij, na veel bloed verloren te hebben, ter ver pleging in het Algemeen Ziekenhuis moest op genomen worden. Bij een auto-ongeluk onder Wassenaar Maandagavond is op den Rijksstraatweg bh de Maaldrift onder Wassenaar, een auto, be stuurd door van der Zuit Den Haag, die in groote vaart in de richting Den Haag reed, bij een bocht tegen een boom gebotst en in een sloot terecht gekomen. De bestuurder had Dij die gelegenheid op gevaarlijke wijze den auto „gesneden", waarin Prins Hendrik en zijn ge volg zaten. Prins Hendrik liet stoppen, om hulp te verleenen aan de passagiers. Mej. R. uit Den Haag had verschillende wonden opgeloopen en een arm gebroken. Van der Z. was er met lichte verwondingen afgekomen. Tegen v. d. Z., die dronken zou zijn geweest, is proces-verbaal opgemaakt. De wagen werd in beslag genomen. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat arbeidsovereenkomsten, gesloten met personen, die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt of be reiken, behooren te worden beëindigd uiteraard met inachtneming van den opzeggingstermijn. Gisterenavond is het Casino te Zandvoort gesloten. Het was er zóó druk, dat geen plaats meer aan de speeltafels te krijgen was. Wh schatten het aantal bezoekers op minstens twaalfhonderd. Om kwart over elf werd aange kondigd, dat de laatste spelen zouden worden gedaan, en weldra klonk van alle tafels voor de laatste maal het „rien ne va plus". De ta fels werden opgebroken en tot drie uur was jr nog gelegenheid om te dansen. De directie en ook de Zandvoortsche autori teiten hopen, dat het volgend seizoen weer met niewen moed zal kunnen worden begonnen, zooal niet met Straperlo, dan toch met een ander „behendigheidsspel". Gistermorgen omstreeks negen uur wilde de spoorwegarbeider T. Hardeman nabij de Klomp te Veenendaal voor een naderenden trein uit wijken, toen juist op het andere spoor een snel trein naderde. Hij werd gegrepen en op slag gedood. De houding van den R.K. Bond bij het afsluiten van verzekeringen Naar aanleiding van de motie, Zaterdag door de Centrale Reorganisatie Commissie voor het verzekeringswezen aangenomen tegen de hou ding van den Ned. R.K. Middenstandsbond in zake z.g. collectieve verzekering harer leden, geven wij hieronder een nadere uiteenzetting van het geschil: Zooals men weet sluit de Bond voor haar le den verzekeringscontracten af met daarvoor in aanmerking komende maatschappijen. De af- sluit-provisie die zij daarbij van die maatschap pijen ontvangt, staat zij wederom af aan be treffende lid, zoodat het voor de leden voor- deeliger is via den Bond een verzekering af te sluiten dan dit door tusschenkomst van een agent te doen, te meer daar de Bond in staat is door een groot aantal verzekeringen in het vooruitzicht te stellen, gunstiger tarieven bij de maatschappijen te bedingen. Opgemerkt zij hierbij, dat dit niet is collectie ve verzekering in den gangbaren zin des woords, waarbij een groot aantal personen zich tegelijk verzekeren en daarbij, in verband met de aan de maatschappij daardoor bespaarde administratiekosten, een reductie genieten. Het is te begrijpen dat deze handelwijze van den Bond allerminst welgevallig is aan de ver zekeringsagenten, die zich daardoor een aantal cliënten, en de daaraan verbonden afsluit-pro- visie zien ontgaan. In de R.K. Middenstander van 27 Juli 1927 verdedigt de geestelijk-adviseur van den Bond, dr. J. van Beurden, deze „collectieve verzeke ring". Het stelsel is, volgens dr. van Beurden, niet in strijd met het recht: omdat de agenten geen strikt recht hebben op het afsluiten van verzekeringen; niet met de naastenliefde: omdat deze niet gebiedt een eigen voordeel van een groote groep prijs te geven ten behoeve van een kleine groep, en ook niet in strijd met het alge meen belang omdat het strekt tot versterking van den middenstand, en een sterke midden stand een grot maatschappelijk belang is. In het nieuwe „Beginsel- en werkprogram 1933" van den Bond wordt het zelfs tot de so ciaal-economische taak der standsorganisatie gerekend „het verzekeringswezen in onderlingen of col lectieven zin ter hand te nemen, waar en voor zoover dit zich hiertoe leent of niet uit den aard van het voorwerp der verzekering, aan de vakorganisatie of groepen van vakorgani saties moet worden overgelaten". Bij de be handeling van dit program op de algemeene vergadering, die aan het congres te Breda, eind September 1.1., vooraf ging, werden reeds door verschillende vertegenwoordigers van plaatse lijke afdeelingen bezwaren geuit tegen dit pro grampunt, te meer daar hetzelfde program krachtig stelling neemt tegenover verbruiks coöperaties e.d., die door samenwerking van consumenten den middenstand als tusschen- schakel in den detailhandel pogen uit te scha kelen. Wanneer dit standpunt wordt ingenomen ter verdediging van midden»Landsbelangen, dan mag men ook niet door toepassing van dezelfde practijken op verzekeringsgebied, den verzeke- ringsageat, zelf middenstander, uit zijn so ciaal-economische functie trachten te verdrin gen. Bouêndien achtte men het gevaarlijk, al te veeldirecte materieele voordeelen te verbinden aan het lidmaatschap van den Bond. Dr. van Beurden voerde tegen deze opwerpingen aan, dat zoolang we nog leven in een liberalistisch- ongeordende maatschappij, de middenstand dit middel mocht en moest aangrijpen om zich in het economisch leven te handhaven. De Centrale Reorganisatie Commissie nu, welke door verschillende instanties in het ver zekeringsbedrijf is opgericht met het doel, te komen tot verbetering van verschillende mis standen op verzekeringsgebied, had tegen Za terdag een vergadering uitgeschreven, waartoe, behalve belangstellenden uit verzekeringskrin gen, ook het hoofdbestuur van den R.K. Midden standsbond en van de Ned. Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen middenstand waren uitgenoodigd. Naar men weet heeft eerstgenoemd bestuur aan de uitnoodiging geen gevolg gegeven, waar van de motie, die men in ons blad heeft kunnen lezen, het gevolg is geweest. Stopzetting te Maastricht Op order van den Officier van Justitie te Maastricht heeft de politie Dinsdagmiddag den exploitanten van het „Ulle jeu d' adresse" in de sociëteit „Momus" aan het Vrijthof te Maas tricht aangezegd, deze speelgelegenheid voor loopig te sluiten. Hedenmorgen is een Duitsche vrachtboot, ge naamd „Wagogo" uit Hamburg op weg naar Vlissingen vastgeloopen op het Zuiderstrand te Westkapelle bij dijkpaal 32. Een Belgische loods bevindt zich aan boord van het vrachtschip. Twee sleepbooten bevinden zich bij het schip, dat vermoedelijk niet geladen is, ter assistentie. Naar wij vernemen zullen met ingang van i December as. de loonen voor de ambtenaren van het hoogovenbedrijf te IJmuiden met 4 pCt. worden verlaagd. Te Berlicum heeft zich een treffend geval van dierentrouw voorgedaan, vertelt het „Volk". De veehouder v. V. verkocht één zijner koeien. Het dier werd naar Den Bosch vervoerd. Wié schetst echter de verbazing van den voormali- gen eigenaar, toen hij eenige dagen later de koe voor de stalpoort vond staan. Het beest was van de verandering blijkbaar niet gediend geweest en was naar zijn ouden baas terugge- loopen. Door de duisternis misleid Te Vinxeveen is Dinsdagavond de zeventig jarige alleenwonende Groen in 't Woud door de duisternis misleid te water geraakt en ver dronken. Het lijk is hedenochtend opge haald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10