1 Hitier spreekt in het Sportpalast Een treinramp in Frankrijk -ï' r~m:- Het Rijksdagbrandproces te Berlijn i Het nieuws van heden GEWELDIGE BELANG- STELLING DE ZELFONTBRANDBARE VLOEISTOF DE BAROMETER VEEEENIG DE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 „Poolsche corridor is ingesteld om Polen en Duitschland tot eeuwige vijanden te maken Nogmaals Duitschlands vredeswil Rede van den Rijkskanselier Heele wereld vol wapenen Hitier Bij een snelheid van 100 K.M. stortten de locomotief en drie personenwagens in de diepte Reeds 35 dooden ge borgen 35 dooden Het Weeriiu'nomiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiuiiiiiiiiiiuiii Bernard Otte*f* De oud-voorzitter van het I.C.V., bij een auto-ongeluk om hef leven gekomen ALFRED NOBELS NAGEDACHTENIS GEËERD De president ontneemt Dimitrof voor den zooveelsten keer het woord Gefeliciteerd" roept de Bulgaar De gelukzalige Louise Marillac Walfried Winkler heeft te samen met Arthur Geiss op den straatweg Tat Boedapest nieuwe records op een 175 cM.- motor gevestigd BIJ HET GRAF VAN KEIZERIN VICTORIA De gemalin van ex-keiser Wilhelm, Auguste Victoria stierf te Doorn Haar lijk werd naar bovenstaand antiek tempeltje te Potsdam overgebracht. Zondag zou zij 75 jaar geworden zijn. Het publiek huldigde haar nagedachtenis In den storm vergaan DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De crisis in Frankrijk Sarraut kabinetsformateur? Het intern, arbeids bureau Duitschland doet officieel mede- deeling van zijn uittreden Overstroomingen in Noord-Span j e Spoorwegverbindingen verbroken Rome millioenenstad NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18513 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek BERLIJN, 24 Oct. Reeds van vier uur vanmiddag af stroomden de belangstellenden voor de redevoering, Welke Hitier vanavond zou houden, het Sportpalast binnen. Korten tijd later waren nog slechts de gereserveerde eere tribunes onbezet, waarna het gebouw van po- litiewege werd gesloten. In de buurt van het Sportpalast stond het zwart van de menschen. Het verkeer moest over grooten afstand wor den verlegd. Verder waren nog 60 zalen in de stad gereserveerd, waar gelegenheid werd ge boden te luisteren naar de redevoering. Zeer gespannen wacht de menigte op de woorden van Hitler. In de zalen is in het geheel on geveer een vierde millioen Duitschers bijeen. Het Sportpalast is voor deze gelegenheid op de gebruikelijke wijze versierd. Er zijn transpa ranten opgehangen, waarop staat: Hitler's strijd is de strijd om den werkelijken vrede der we reld. Met Hitier voor een vrede van eer- en rechtsgelijkheid. Het Duitsche volk wil den vrede, maar een vrede van eer en rechtsgelijk heid. Tegen zeven uur verschenen in het Sportpa last de vroegere kroonprins met eenige andere heeren, gekleed in de uniform van het vroe gere leger. Leden van het corps diplomatique zijn in grooten getale opgekomen. Generaal Litzmann wordt bij zijn aankomst luide toegejuicht. Vervolgens verschenen de politie-president van Berlijn, admiraal v. Levetzow, gekleed in de S. A.-uniform, v. Papen, die door een eere- wacht van S. S. werd binnengeleid. De standaarden en stormvaandels werden luide toegejuicht. Om acht uur verscheen Hitler in gezelschap van Dr. Goebbels. De ovaties waren niet van de lucht. Na een kwartier nam Goebbels het woord. Hij zeide o. m. dat het Duitsche volk het na veertien jaren van toegevendheid aan Hitier heeft te danken, dat voor de eerste maal een Duitsch „Neen" werd uitgesproken. Het Duitsche volk is vastbesloten mét hem den strijd voor de Duitsche eer en de Duitsche rechtsgelijkheid en daarmede voor een waarachtigen en perma nenten vrede in de geheele wereld op te ne men. Hij gaf vervolgens het woord aan Hitier. De Rijkskanselier begon met een terugblik op de periode na den oorlog, toen Duitschland in vertrouwen op de 14 punten van Wilson de wapens had neergelegd. Natuurlijk heeft de overwinnaar het recht om over den vrede te beslissen, maar het over wonnen land verliest daarmede niet het recht op zijn eer en mag daardoor niet tot een tweederangs natie gemaakt worden. Onze tegenstanders hebben niet beseft wat het zou beteekenen, wanneer de overwonnen natie het slachtoffer van het Bolsjewisme en Marxisme en daarmede aan den chaos over geleverd sou worden. Wat het Bolsjewisme Is, dat zien wij aan den honger en de ellende der millioenen in Rusland, waar de landbe volking in verhouding tot de stad veel grooter is. Hitier vergeleek vervolgens de vredesvoor waarden van 1919 met die van 1870, zeggende, dat aan de schuld van den oorlog van 1870 geen twijfel kon bestaan. Frankrijk heeft des tijds zijn oorlogsschatting in drie jaren kun nen afbetalen. Thans wil men een volk van 65 millioen aan den wil der anderen onder werpen en voor eeuwig in knechtschap hou den. Hitier besprak daarna de in de afgeloopen 14 jaar gevoerde politiek en bracht daarbij tevens de kwestie van den Poolschen Corridor ter sprake, welke, zoo zeide hij, door de overwin naars slechts is ingesteld om Polen en Duitsch land tot eeuwige vijanden te maken, terwijl toch gemakkelijk een andere oplossing had kunnen gevonden worden, die Polen en Duitschland niet zoover van elkaar had gebracht. Hetzelfde stelsel zeide de Kanselier is te zien in de financieele politiek der tegenstanders. De politici hebben in de afgeloopen 14 jaar voort durend nieuwe verplichtingen onderteekend, waarvan zij wisten, dat zij deze niet zouden kunnen naleven en waarvan ook de tegenstan ders wisten, dat Duitschland ze niet zou kun nen naleven. Dit diende uitsluitend, om na Duitschlands politieke schuld tot een financieele gemaakt te hebben, het land te knechten onder de rente lasten. Deze politiek is ook toegepast in de ontwa peningskwestie. Hitier betoogde, dat Duitsch land zijn verplichtingen van het vredesver drag inzake de ontwapening volledig was na gekomen, terwijl de andere landen tot dusver hiertoe niet waren overgegaan. De geheele wereld is vol wapenen en de hoeveelheid wapens wordt steeds grooter, doch niet uit angst tegen het ontwapende Duitsch land, maar uit wantrouwen tegen elkander Na de bewapening der andere mogendheden nog eens te hebben belicht, legde Hitier na druk op den vredeswil van het Duitsche volk en der nationalistische Duitsche regeering. In dezen geest motiveerde Hitier ook Duitschlands uittreden uit den Volkenbond, waarbij hij duidelijk deed blijken, dat de an dere mogendheden de verplichtingen van het verdrag van Versailles inzake de ontwapening, niet zijn nagekomen. Vervolgens ging hij over tot de economische crisis, die weliswaar de geheele wereld teistert, doch elders niet in die mate als dit m Duitschland sedert jaren het geval is. Scherpe woorden sprak de Rijkskanselier te gen de Duitsche emigranten. Hij zeide niet te kunnen begrijpen, hoe de groote massa tn het buitenland lieden hun vertrouwen kon schen ken, die de wereldopinie vergiftigden en Duitschland sedert de nationale revolutie smaad aandoen en de wereld ophitsen tot een boycot tegen Duitschland, welke ten slotte ook den anderen landen schade moet berokkenen, omdat Duitschland onder invloed van den boycot minder van deze landen kan invoeren. In verband daarmede maakte hij ook gewag van de gruwelpropaganda tegen Duitschland. Geen wereldrevolutie, zoo sprak hij, is zoo on bloedig verloopen als de nationale Duitsche re volutie. Hier zijn geen huizen verwoest, geen guillotines opgericht. Slechts 50 personen hebben in de revolutie den dood gevonden. Hitier besloot zijn rede met een „smeekbede" tot het Duitsche volk, om dé politiek der na tionale regeering te steunen bij de a.s. verkie zingen en op de candidaten der N. S. D. A. P. te stemmen. „Ik zelf, zoo besloot hij, „zal nooit iets on derteekenen, waarvan ik niet weet, dat ik het zal kunnen houden. Het Duitsche volk wil niets anders dan zijn eer". PARIJS, 24 Oct. (Reuter). Hedenochtend is de trein, welke om 6-10 uur uit Cherbourg ver trok met bestemming Parijs, omstreeks tien uur nabij Conches ontspoord. De locomotief viel in de beek, welke langs den spoorweg loopt. Een groot aantal gewonden werd reeds in het ziekenhuis te Evreux opgenomen. Men vreest, dat nog dooden onder de verbrijzelde wagons liggen. Het verkeer is op beide sporen gestremd. PARIJS, 24 Oct. De omvang van het spoor wegongeluk bij Evreux op het traject Parijs Cherbourg blijkt grooter te zijn dan aanvan kelijk werd vermoed. Tot in de eerste middag uren werden uit het puin reeds 22 dooden ge borgen. Men kan verwachten, dat nog even veel slachtoffers onder het puin bedolven zul len liggen. Het aantal gewonden bedraagt tot nu toe 60. Het ongeluk greep plaats op het oogenblik dat de trein met een snelheid van ongeveer 100 K.M. per uur over de spoorbrug reed. Onder een vreeselijk geraas stortten de locomotief, de tender, de bagagewagen en' drie personenwagens in de diepte, waar nog slechts eén groote puinhoop over was. Van de spoor brug heeft men een droevigen aanblik. De lijken, welke reeds zijn geborgen, zijn grooten- deels deerlijk verminkt. Zij werden opgebaard in de wachtkamer van het station Bonneville. Intusschen is een kraan aangekomen, waar mede men tracht de wagens te lichten, om op deze wijze de nog ingesloten lijken vrij te leggen. Het parket is eveneens ter plaatse gearri veerd. Men meent, dat de oorzaak gelegen is in een verzakking van de rails. De machinist en de stoker werden op slag gedood. Het tra ject is op beide sporen versperd, het verkeer is omgelegd. Het ernstige spoorwegongeluk bij Evreux is naast de iegeeringscrisis het gesprek van den dag. Tot zes uur vanavond waren niet minder dan 23 lijken geborgen. Ongeveer 40 gewonden zijn Dinsdag in den loop van den middag naar Evreux overgebracht. Eenigen hunner verkee- ren in hopeloozen toestand. Een der gewon den is reeds in den namiddag overleden. De opruimingswerkzaamheden zullen bij schijnwerpers worden voortgezet. Men zal niet voor Woensdagavond of Donderdagochtend ge reed zijn. Het onderzoek is tot nu toe zonder resultaat gebleven. PARIJS, 25 Oct. (Reuter) Volgens de jongste uit Evreux ontvangen berichten, bedraagt het aantal dooden van de spoorwegramp thans 35. Vijftig personen werden gewond, waaronder Verwachting: Zwakke tot matige winden uit Noordelijke richlin- jj| gen, nevelig tot zwaar bewolkt, waar- H schijnlijk eenige regen, weinig verande- H ring in temperatuur. §j Hoogste stand: 781.0 te Seydisf jortL Laagste stand: 745.0 te Ingö. Zon op 6.44, onder 4.44. Licht op 5.14. Eerste Kwartier 10.41 n.m. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii enkele zoo zwaar, dat zij waarschijnlijk zullen bezwijken. De werkzaamheden tot het vrijmaken en her stellen van de spoorlijn zijn hedenmorgen met kracht ter hand genomen. De heer Bernard Otte, te Berlijn, een der meest bekende persoonlijkheden van de Duit sche Christelijke vakbeweging, is jongstleden Zaterdag het slachtoffer geworden van een ern stig ongeluk. In gezelschap van een familielid bevond hij zich in een auto op weg van Berlijn naar Bres- lau en op deze route is de auto in volle vaart tegen een boom gereden. Beida inaittenden weirden ernstig gewond. De heer Otte kreeg een schedelbreuk, aan de gevolgen waarvan hij enkele uren later over leed. De heer Otte stond aan 't hoofd van de Duit sche Christelijke vakbeweging, totdat de nieu we machthebbers in Duitschland deze beweging bij het „Duitsche Arbeidsfront" inlijfden. Dit jaar heeft hij als lid der Duitsche dele gatie nog deelgenomen aan de Internationale Arbeidsconferentie te Genève. Gekozen op de lijst van de Centrum-partij was Otte lid van den Pruisischen Landdag, totdat deze op 14 October j.l. ontbonden werd. Sedert 1928 was Otte voorzitter van het te Utrecht gevestigde Internationaal Christelijk Vakverbond. Onder den drang der politieke ontwikkeling in Duitschland had hij zich even wel enkele maanden geleden genoodzaakt ge zien, dit voorzitterschap neer te leggen. Otte had dit jaar den 50-jarigen leeftijd be reikt. Hij laat een vrouw en zes nog jeugdige kinderen achter. Te Stockholm werd Zaterdag de dag herdacht, waarop voor 100 jaar Alfred Nobel werd geboren. Dr. Hallström, de secretaris der Zweedsche Academie, bij de krans- legging op het graf van den grooten uitvinder en pacifist 99 ROME, 24 Oct. (Reuter.) De H. Congrega tie der Riten heeft in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus het voorstel der heiligverkla ring van de Gelukzalige Louise Marillac, stichteres van het instituut der Dochters van Barmhartigheid, onderzocht. BERLIJN, 24 Oct. Bij de voortgezette be handeling van het Rijksdagbrandproces werd vervolgens de zoon van Frau Pretsch, Moel ier geheeten, als getuige gehoord, die ver klaart te hebben vernomen, dat de inhoud van Torgler's tasschen in verband stond met den brand. Getuige kan echter niets met zekerheid zeggen. Als aan getuige een van Torgler's tas schen getoond wordt, verklaart hij, dat hij deze wel gezien kan hebben. De andere was echter grooter geweest. Hij acht het mogelijk, dat de tasschen met kranten gevuld waren, waarop de voorzitter erop wijst, dat getuige dit bij zijn eerste verhoor voor onmogelijk verklaarde. Op verzoek van dr. Pelkmann krijgt Torgler toestemming zijn tusschen met kranten te vul len, zooals hij dat gewoon was. Met in iedere hand een volgepropte tasch loopt Torgler »angs Moeller. Deze verklaart hierop, dat Torgler des tijds ongeveer dezelfde houding had. Getuige neemt een der tasschen zelf in de hand en noemt haar zeer zwaar. Vervolgens wordt de vroegere secretaresse der communistische Rijksdagfractie, Frau Rehme, gehoord. Op haar verzoek mag zij den eed zon der de godsdienstige formule afleggen. Ze was op 27 Februari tegen half twaalf den Rijksdag binnengekomen, waar Torgler reeds aanwezig was. Verder waren er o.m. de communistische afgevaardigden Florin, Ulbrich, Vogt, Hein en Frau Reese. Ook dr. Neubauer moet zeker in 't gebouw zijn geweest, ofschoon ze hem niet had gezien. Koenen was eerst omstreeks half zeven in den Rijksdag gekomen. Wat vreemde be zoekers betreft herinnerde getuige zich slechts een man, die Ulbrich wilde spreken. Dat was tusschen 2 en 3 uur geweest. Later was nog 'n zekere Bruno uit het Karl Liebknechthuis ver schenen, die met Torgler, Koenen en anderen gesproken had en omstreeks half zeven weer was heengegaan. Torgler had zeer vele malen in het vertrek voor zaal II gezeten, waar hij met bezoekers had gesproken. Hoe laat de jour nalist Birkenhauer had opgebeld, kon zij met zeggen. Voor zoover zij zich kon herinneren, hadden Torgler, Koenen en zij kort voor half negen den Rijksdag verlaten. Het was echter in geen geval later dan 8.35 uur. Van een vlucht uit het gebouw kon geen sprake zijn, omdat zij zelf wegens een dik ver band om den voet slechts moeilijk kon loopen. Dr. Coenders: Is U Dimitrof bekend? Getuige: Neen. Dr. Coenders: U staat onder eede. Hebt U hem nooit gezien? Getuige: Neen, alleen bij verhooren. Coenders: Ook Popof en de anderen niet? Getuige: Neen. Coenders: Zijn er wel eens op kamer 9 din gen afgegeven als pakketten, enz.? Getuige: Dat kan ik mij niet herinneren. Er werd vaak iets besteld of gebracht, schrijf materiaal, enz. Coenders: Ik vraag U thans direct, U behoeft niet te antwoorden: Heeft U op een of andere wijze deel gehad aan de brandstichting of had U er kennis van? U staat onder eede. Getuige: Neen. Over heet feit der telefonische oproepen van de communistische kamer vanuit de garderobe, kan getuige geen verklaring geven. De procu reur-generaal wenscht deze kwestie door een deskundige te doen ophelderen. Omtrent den persoon van „Bruno", die voluit Bruno Petersen heet, verklaart getuige, dat hij voor vergaderingen en sprekers moest zorgen. Dr. Parisius: Merkwaardig, dat u hem slechts bij zijn voornaam kendet. Getuige: Bij ons was het gewoonte elkaar bij den voornaam te noemen. Dr. Parisius: Weet u, waar Birkenhauer zich bevindt? Getuige: Neen. Voorzitter: Had „Bruno" ook iets te maken met het emigranten wezen? Getuige: Dat weet ik niet. President: Popof heeft n.l. aanzienlijke be talingen aan een zekeren Bruno gedaan. Weet u misschien of dit dezelfde kan zijn? Getuige: Neen. Ik geloof ook niet, dat het dezelfde is. BERLIJN, 24 Oct. In de namiddagzitting werd nog gehoord de Kanzlei-assistent Home- mann, die aan portaal V dienst doet als por tier. Op 27 Februari is hem de houding van af gevaardigde Koenen opgevallen, die tusschen 6.15 en 6.45 den Rijksdag door portaal V be trad. Koenen heeft niet naar de portiersloge, maar naar links gekeken en is met opgeslagen kraag zonder te groeten de loge voorbijgeloo- pen. Op de vraag van den president, hoe Koenen zich overigens gedroeg, antwoordde getuige, dat Koenen gewoonlijk den Rijksdag door por taal II betrad. Hornemann zegt verder, dat eenige heeren door zijn portaal gingen en er hem op straat op attent maakten, dat zij ben zine in den Rijksdag hadden geroken. Hü zeide den heeren. dat dit van den kleinen auto kwam, die er stond. De president: Rook deze auto anders oos naar benzine? Getuige: Dat is meer gebeurd. Voor mij was het niets bijzonders. Een der heeren maakte echter een of andere opmerking, dat de Rijks dag wel eens in de lucht zou kunnen vliegen Dr. Teichert: Heeft getuige een der Bulgaar - sche verdachten op den dag van den brand of vroeger door portaal V zien gaan? Getuige wijst op Dimitrof en zegt: alleen die eene der heeren valt mij op; het komt me voor alsof hij het was, die zeide, dat de Rijks dag in 20 minuten in de lucht zou kunnen vliegen. (Vroolijkheid) Dimitrof: Wanneer heeft de getuige mij in den Rijksdag gezien? Getuige: Op den dag van den brand na drie uur. Dimitrof: Hebt u na den brand mijn foto in de krant gezien? Getuige: Ja. ik had direct van binnen het gevoel: dat kan hij wel geweest zijn. Dimitrof: Hebt u dat aan den rechter van instructie medegedeeld? Getuige: Neen. Dimitrof, luid en energiek: Waarom niet? Getuige: Omdat ik er niet heelemaal zeker van was. Thans zie ik den verdachte beter. In de foto kan men zich natuurlijk vergissen. President: Kunt u zich ook vergissen? Getuige: Heel precies kan ik het niet zeg gen. Dimitrof: Tot welke partij behoort getuige? Getuige: Rechts. Dimitrof: Welke partij? President: Dit is voldoende. Dimitrof: Wie heeft hem beïnvloed zoo te getuigen? Getuige: Niemand. President: Ik wijs deze vraag af. Dat is een beleediging. Nu ontneem ik u het woord. DimitrofGefeliciteerd. De procureur-generaal: Komt getuige ook de spraak van Dimitrof bekend voor? Getuige: Ja. Daarna wordt Van der Lubbe voor de tafel der rechters geroepen waar de tolk hem voor lezing doet van hetgeen de chemische deskun dige dr. Schatz gisteren heeft verklaard. Na afloop hiervan vraagt de president aan ver dachte: „Van der Lubbe. hebt ge over deze verklaring iets op te merken?" Van der Lubbe: Neen. SINGAPORE, 24 Oct. (Reuter). Zondagavond is in een hevigen storm een kustvaartuig ver gaan. 28 leden van de bemanning, meest Chi- neezen, worden vermist. Tot nu toe werden ne gen personen gered. SPOORWEGRAMP IN NOORD-FRANKRIJK: 35 DOODEN. Rede van Hitler in het Sportpalast te Berlijn. Het proces mr. van Doome tegen het AVRO- bestuur. De Tweede Kamer aanvaardde de wijziging van de crisis-invoerwet; art. 3 van het wetsontwerp (het vervallen der wettelijke bekrachtiging van contingenteeringen) werd verworpen. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het dona- neverdrag tusschen Nederland en Duitschland nam de Tweede Kamer z. h. s- aan. Verschenen is een wetsontwerp tot heffing van een belasting naar het vermogen van instellin gen van de doode hand. De meening der Tweede Kamer over het ver richten van arbeid in loondienst door vreem delingen. Ministerieele beschikkingen inzake agrarischen crisissteun. Z- h. s. aanvaardde de Tweede Kamer het wetsontwerp inzake bezuiniging op de rechter lijke macht en nieuwe indeeling der rechts gebieden. Felle brand te Utrecht. PARIJS, 25 Oct. (Reuter) De vrienden van Renaudel en Marquet, de leiders der oppositie onder de socialisten, hebben besloten geen mi nister-portefeuille te aanvaarden, indien deze hun wordt aangeboden. Deze beslissing is een logische gevolgtrekking uit het standpunt van de socialistische minderheid, om zich niet buiten de SFIO te sluiten. Als kabinetsformateur blijft men noemen Sar raut, die reeds zeer dikwijls minister, doch nog nooit hoofd van een regeering is geweest. Met zijn broer Maurice Sarraut, die evenals hij, sena tor is, behoort hij tot de meest geziene personen uit de radicaal-socialistische partij, hoewel hij eigenlijk nog rechtscher is georiënteerd dan Daladier. De gebroeders Sarraut zijn eigenaars van het invloedrijke provinciale dagblad „La Dépeche de Toulouse" te Toulouse. BERLIJN, 24 October. (V. D.) Na het uittre den van Duitschland uit den Volkenbond, is thans ook een officieele mededeeling gezonden aan het Internationaal Arbeidsbureau te Ge nève, waarin het uittreden van Duitschland uit het Internationaal Arbeidsbureau wordt be kend gemaakt. MADRID, 24 Oct. (V. D.) Tengevolge van den hevigen regenval zijn verschillende ge deelten van de Spaansche provincie Guipuzcoa overstroomd en zijn de verbindingen tusschen Iran en Nendaya verbroken. Vele straatwegen zijn vernield en het spoorwegverkeer moest ge staakt worden. In sommige dorpen staat het water 1 a 2 M. hoog. De materieele schade is zeer groot en verscheidene personen worden vermist. De overheid heeft tal van maatregelen genomen, teneinde de getroffen bevolking te helpen. Men meldt ons uit Rome: Naar de nieuwste berekeningen telde Rome op einde September 1.007.300 inwoners, waarmee de stad is komen te behooren tot de rij van millioenensteden. Stand op Woensdag 9 nor v.m.: 750 yorige stand 750

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1