STA D S N I E U W S Dienststukken Haarlem, 25 Oct. BEURS VAN AMS1 De vroegbeurs Wisselkoersen WOENSDAG 25 OCTOBER VOOR VEILIG VERKEER De organisatie van speciale weken De politie treedt op HET DOODELIJK ONGEVAL IN DE HAARLEMMERLIEDE- STRAAT De officieele lezing Levenstragedie Spel van kat en muis VERKEERSONGEVALLEN Jongen van tractor gevallen R.K. VROUWENBOND Lezing pater dr. B. Zuure VOOR DEN KANTONRECHTER Dronken achter het stuur KRUISVERBOND MUZIEK LEDENCONCERT H.O.V. Solist: Maurits v. d. Berg (viool) TERAARDEBESTELLING I. S. GROEN FEEST BIJ BO-BAR-KEI Een winkelweek Feestavond Herwonnen Levenskracht Franciscaansche ontwikkelings cursus Noodlottige vrouwen Het opplakken van boycot-zegels niet toegestaan LAGENDAAL CENTERVOOR De oefenwedstrijd tegen D. F. C. Praag Mishandeling van werkwillige HET ZILVEREN JUBILEUM VAN „MEERZICHT" Waardeering voor het werk der Eerw. Zusters AGENDA 26 October Zuster Gerarda BURGERLIJKE STAND Orgelbespeling Beurs-thermometer WOENSDAG 25 OCTOBER 1933 De Commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt ons plaatsing van het volgende: Nu het aantal verkeersongelukken hand over hand toeneemt, behoort het publiek meer dan ooit medewerking te verleenen om te komen tot een veiliger verkeer en wel in de eerste plaats door de verkeersvoorschriften en -aan wijzingen op te volgen. Aangezien echter het publiek in het al gemeen gesproken blijkbaar niet voldoende het belang daarvan inziet, althans veelal ge makkelijk te voorkomen verkeersovertredin gen dag ;n dag uit begaat, moet de politie het hare doen, d.w-z. de overtreders op het ver keerde opmerkzaam maken en zoo noodig ver baliseeren. Over het algemeen worden veel verkeers overtredingen gepleegd door gebrek aan aan dacht en teneinde nu die aandacht van het publiek te prikkelen en zooveel mogelijk ge spannen te houden, zal de po1 itie overgaan tot het houden van bepaalde „weken". Zoo kun nen worden verwacht een „Lichtrweek", een „Knalpottenweek", een „Remweek", enz. In zoo'n week zal de politie speciaal optre den tegen „lichtovertreders", „knalpottenover- treders", enz., wat natuurlijk niet inhoudt, dat op andere zaken dan niet zal worden gelet. Teneinde de weggebruikers evenwel niet on voorbereid tegenover dit krachtiger optreden der politie te stellen, zullen deze „weken" van tevoren door de welwillende medewerking van de pers en ook door het politiepersoneel zeir worden aangekondigd. Zoo zal dan van 30 October tot en met 5 November a.s. werden begonnen met een „Licht- week", d.w.z. dat gedurende die week de poli tie speciaal zal optreden tegen: verblindende autoverlichting, niet dimmen, berm'amp ver keerd geplaatst, stop- en achterlichten niet voldoende, richtingaanwijzers des avonds niet goed zicntbaar, kenteeken onvoldoende ver licht, verblindende rij wiel verlichting, reflecto ren op rijwielen niet voldoende, verwarring stichtende verlichting, ver'ichting van hand wagens, e.d. niet goed, geen lichten bij opgra vingen en andere verkeersobstakels, enz. Ieder die dus niet precies weet wat hü doen moet. kan bij zijn garagehouder, rijwielher steller, of in moeilijke gevallen bij de verkeers politie aan het bureau in de Smedestraat, in lichtingen vragen. Ieder dient in elk geval te zorgen, dat bo venstaande punten gedurende de üchtweek in orde zijn en daarna in orde blijven! Tot 30 October as. zal de poltiie waar noo dig aanwijingen geven. In het algemeen wordt nog opgemerkt, dat de verplichting tot waarschuwing voor de po litie niet bestaat en dat zoo noodig direct kan worden overgegaan tot het opmaken van pro ces-verbaal. los laten loopen, maar later beetgepakt, omdat verd. waggelend liep. In het politieposthuis aan het Stationsplein had hij verdachte ten slotte ingesloten, omdat hjj het een gevaar voor den weg achtte, ver dachte weer achter het stuur te laten plaats nemen. Een ander getuige bevestigde nog de meening omtrent bet onder invloed zijn van sterken drank. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie achtte het ten laste gelegde wettig en overtui gend bewezen en eischte twee weken hechtenis- straf en de ontzegging om een motorrijtuig te besturen voor den tijd van één jaar. De verdediger bestreed de getuigenverklarin gen, die niets positiefs bevatten. Hij vond de straf te hoog en vroeg vrijspraak. De kantonrechter ten slotte uitspraak doende veroordeelde verdachte tot een geldboete van 100 of 20 dagen hechtenis. Hoewel de politie gisteren ons mededeelde dat het doodelijk ongeluk in de Haarlemmer- liedestraat veroorzaakt zou zijn bij het achter uitrijden van den gemeentereinigingsauto, rap porteerde zij hedenmorgen dat het ongeval ge schied was, toen de wagen in voorwaartsche richting reed. Het slachtoffer is de ruim drie- en-half-jarige T. C. Versteeg. Van eventueele schuld van den autobestuurder is niets gebleken. danks een aanvankelijk eenigszins zwakke toongeving en vooral in de hooge ligging spich- tigen vioolklank wist de solist, Maurits van den Berg spoedig te boeien door zijn uiterst muzikaal en geraffineerd spel, afwisselend vol verve en vol teederheid en subtielen klank. In de Can zonetta bekoorde hij door zijn fraai donker ge tinte spel en zijn levendige voordracht maakte van het Allegro Vivacissimo een boeiend en werkelijk imposant slot. Op een enkel moment na was de begeleiding door het orkest uiterst accuraat. Maurits van den Berg, die reeds na het eerste deel waarschijnlijk om de virtuoos gespeelde cadens met de origineele, beroemd geworden dubbelgrepen een applaus in ont vangst had te nemen, werd na de finale tot driemaal toe door enthousiast applaus van toe hoorders en orkestleden teruggeroepen en deel de welverdiend de hem gebrachte hulde met dirigent Adam en het ensemble. Voor ons culmineerde de avond evenwel on danks alles in de schitterende uitvoering van Bruckner's Derde Symphonie. Met stijgende voldoening en bewondering hebben wij geluis terd naar de ongetwijfeld met veel zorg voor bereide verklanking van dit machtige orkest werk dat den laatsten December precies zestig jaar oud is. We kunnen den rijkdom aan muzi kale gedachten hier niet nader ontleden. Ge noeg zij te vermelden dat dirigent Adam er in slaagde een waarlijk het zij zonder chau vinisme gezegd indrukwekkende interpretatie van deze heerlijke symphonie te leveren, een taak, waarin hij met groote volgzaamheid en liefde door alle orkestgroepen werd bijgestaan. Afgezien van een enkele even rammelende pas sage in het koper in de Finale, was de uitvoe ring werkelijk onberispelijk, hier en daar zelfs grandioos van effect. Meer dan één onder de Voor de Amsterdamsche rechtbank stond te recht K. D., beschuldigd van poging tot dood slag, subs, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel van een vrouw. De verdachte had zich op 28 Mei j.l. naar haar woning begeven en heeft haar daar, toen zij van een feestje met vrienden naar huis terugkeerde, met een mes verwondingen toegebracht aan den rechterarm, de linkerborst en rechter schouderblad- Verdachte was reeds vroeger ter Zake van een aanslag op dezelfde vrouw tot gevangenis straf veroordeeld, welke hij had ondergaan. Toen de zaak op 28 Juli j.l. voor de vacantie- kamer behandeld werd, vroeg de verdediger, mr- F. Pauwels, een onderzoek naar verd.'s geestvermogens, welk verzoek door de recht bank werd ingewilligd. Thans bracht dr. Overbeek zijn rapport uit. De deskundige concludeerde, dat verd. vermin derd toerekeningsvatbaar is, maar dat hij des niettemin niet valt onder art. 37a van het Wet boek van Strafrecht, waardoor hem wegens ge brekkige ontwikkeling of ziekelijke stoornis zij ner verstandelijke vermogens zijn daad niet zou kunnen worden aangerekend. Op een vraag van den President, mr. Dons, of een hernieuwde aanslag op de vrouw te vreezen is, gaf de deskundige als zijn meening te kennen dat indien deze Wederom met den verdachte omgang aamknoopt, deze kans in het geheel niet uitgesloten is- De vrouw heeft met verd. het spelletje van kat en muis ge Hedenmorgen reed op de Leidschevaart bij de Leidschestraat een tractor met aanhang wagen. Bij het oprijden van de brug aldaar sprongen een viertal jongens van den auto, waarvan een. de 10-jarige J. S„ viel en zich ernstig aan den knie verwondde. De jongen werd binnengedragen in den winkel van den heer P. F. Verhoogd en later naar de Maria- stichting overgebracht. De leden van den R. K. Vrouwenbond, af- deeling Haarlem, kwamen gisteravond bijeen in de Kroonzalen van Gebr. Brinkmann. De presidente, mevrouw Schousv. Delft, opende de druk bezochte bijeenkomst met een welkomstwoord, speciaal ook tot de Graalleid- sters. Spr. wees op de gedegenheid van het winterprogramma, dat voor alle Katholieke vrouwen van Haarlem geschikt is. De Vrouwenbond zal nog niet reorganiseeren, maar zich eerst oriënteeren, om later te zien, of de nieuwe richting gewenscht is en in hoe verre de nieuwe koers moet worden inge slagen. Spreekster wees op de verschillende instel lingen van den Bond en op den Ziekenverple- gingscursus, Moedercursus, Handenarbeidcur- sus etc. In den vervolge zal voor iedere bijeenkomst een convocatie worden rondgezonden. De presidente wees er op, dat we in de Mis- sieweek zijn en dat juist daarom als lector voor dezen avond gekozen is pater dr. B. Zuure W. P., de alombekende missie-pater van onze Mittovos. Inderdaad is pater Zuure voor Haarlem geen onbekende, want zijn praatjes, plaatjes en lied jes van en oven de Afrikaansche Missie zijn reeds bij velen bekend. Er is volop van genoten en ook gisterenavond luisterden de dames met volle aandacht naar de wederwaardigheden bij de Zwartjes, naar de humoristische voordracht van den vroolijken, Brabantschen Missie-pater. Spreker verdeelde zijn lezing in twee dee- len, n.L de rondreizen door de streken der hei- densche negers in Midden-Afrika en het wer ken der Witte Paters voor O. L. H. onder deze zwarte menschen. Natuurlijk ontbraken ook ditmaal de „mop pen" niet en menige schaterlach klonk als de pater sprak over zijn Nijlpaardendroom, zijn Afra-Tax en duizenden anecdoten meer. De plaatjes van de prachtige natuur trokken na tuurlijk aller aandacht. Spreker zette zich dan achter de piano en speelde eenige negerdeuntjes met aardige re freintjes. En als de missionaris vroeg: „Zal ik nu eens een neger-romannetje vertellen?", klonk uit één mond een hartgrondig „ja". Zóó wist hij zijn auditorium weer te boeien en mede te voe ren. „Zoo'n pater zou je den laatsten cent laten offeren," zei een dame en dat er nog veel noo dig is kwam ook wel duidelijk naar voren in de voordracht. Na de pauze maakte de pater duidelijk, dat het verblijven van de paters in de missie niet alleen voor tijdpasseering is. Met applaus werd de beeltenis van kardinaal Lavigerie, stichter van de orde, begroet. In zeer veel lichtbeelden werd het geweldige werk gedemonstreerd, in zestig jaar tot stand gebracht voor het Rijk van Koning Christus. Mevrouw Schous dankte den missionaris voor diens heerlijk betoog, waarmede de vergade ring met een langdurig applaus instemde. In de pauze wekte een hoofdleidster van de Graal de dames op deel te nemen aan den Al- lerheiligentocht. Deze zal niet als verleden jaar alleen door Graalleden gemaakt worden, maar door alle Katholieke vrouwen van Haarlem. Op de zitting van Woensdagmorgen werd de zaak voortgezet tegen D„ die in de President Steynstraat op 2 September 's avonds een wiel- rijdster had aangereden. De diverse getuigen, die veertien dagen ge leden reeds gehoord waren, behoefden met toe stemming van den verdachte en zijn verdediger mr. Groen, niet meer gehoord te worden. Vanwege het openbaar ministerie werd aller eerst de verbalisant gehoord. Deze was van de aanrijding geen getuige ge weest, doch had bij het verbaliseeren geconsta teerd dat In het gebouw der R.K. Militairenvereeni- ging vergaderde Dinsdagavond het Kruisver- bond onder leiding van den heer H. B. v. d. Sande. Er werden een aantal mededeelingen gedaan betreffende de actie van het hoofd bestuur in samenwerking van de afdeelingen. Met een speech, waarin de beteekenis van de onthouding voor den persoon en zijn omge ving werd aangegeven, installeerde de voor zitter een nieuw aspirant-lid. In verband met de dreigende opheffing van de Reddingsbrigade werden besprekingen ge voerd, die onmiddellijk een goed resultaat af wierpen. De heer G. W. v. d. Hoek verklaarde zich bereid, wederom de leiding van het red dingswerk op zich te nemen, wanneer hij op medewerking der leden mocht rekenen en de financieele kant der kwestie behoorlijk ge regeld kon worden. Het is n.l. noodzakelijk, dat de Reddingsbrigade wekelijks vergadert en dit eischt van het Kruisverbond een belangrijk bedrag aan zaalhuur. De voorzitter verklaarde, dat de bescheiden middelen van het Kruis verbond die lasten niet dragen kunnen, maar dat getracht zal worden door het verkrijgen van steun in dien nood te voorzien. Het voort bestaan van de Reddingsbrigade is van zoo groot belang, dat op de hulp van personen en organisaties gerekend moet kunnen worden. Daarom zal een actie op touw worden gezet om in die hulp te voorzien. Onder applaus van de vergadering kon toen worden medegedeeld, dat reeds volgende week Woensdagavond te acht uur, de eerste bijeenkomst van de bri gade zal plaats hebben. De ledige plaats in het bestuur, ontstaan door de ontslagname van den heer G. Vlekke, werd aangevuld door de verkiezing van den heer G. van Kleef. Vervolgens werd de aan staande propagandistenvergadering behandeld, die op 26 November te Leiden zal worden ge houden. Deze vergadering is ook hierom zeer belangrijk, omdat de weleerw. Pater Weenink het onderwerp „De R.K. Kerk en de geheel onthouding" zal inleiden. Besloten werd. in zoo groot mogelijk aantal naar Leiden te gaan; de heer Drost belast zich weer met de orga nisatie van de reis, zoo mogelijk in contact met het Kruisverbond van Heemstede. Evenals het vorige jaar zal ook nu weer een opstellenwedstrijd worden gehouden, waaraan alle leden kunnen deelnemen. De secretaris, de heer W. H. Rijbroek, geeft daaromtrent ver dere inlichtingen. Bij de rondvraag werden verschillende punten besproken. Zoo drong de heer IJsselmuiden aan op propaganda voor drankbestrijding onder de jeugd, .die noode in onze beweging wordt ge mist. De geest van zelfverloochening, die door de moderne jeugdbeweging wordt beleefd, is zoo duidelijk in overeenstemming met dien van de katholieke drankbestrijding, dat samen werking meer dan ooit mogelijk schijnt. De voorzitter releveert, wat er op dat gebied door het Kruisverbond en meer nog door hoogere in stanties is gedaan en stelt in het licht, dat de nieuwe jeugdactie van Sobriëtas zich reeds bij den tegenwoordi gen toestand heeft aangepast. De groote moeilijkheid is nog altijd: het ge brek aan leiders. Met het gebruikelijke gebed werd daarna de geanimeerde vergadering ge sloten. toehoorders moet onder den indruk en de be- s.PelcJ' ™et ^]s gevolg dat verd. tenslotte in koring zijn gekomen van den rijkdom van dit werk, waarin de grootste symphonicus na Beet hoven, zooals Brahms den eenvoudigen Bruck ner noemde, het orkest als een orgel bespeelt. Dirigent Adam daarvoor onze bijzondere dankbaarheid en hulde. De aanwezigen waren opgetogen en brachten staande leider en orkestleden dank voor het gehoorde. J. S. Het programma voor dit ledenconcert ver meldde slechts een drietal namen: de beide Russen Borodin en Tschaikowsky voor de pauze, en Anton Brückner er na. De uitvoering werd één groot crescendo met de waarlijk grootsche verklanking van Bruck ner's Derde Symphonie als het stralend slot van dezen avond. Van Borodin ging de Ouverture „Prins Igor", uit de door dezen nooit geheel voltooide opera, in een uitvoering welke ons geen aanleiding was tot bijzondere opmerkingen. Blijkbaar hadden dirigent Adam en zijn musici voorna melijk al hun aandacht geconcentreerd op de twee groote werken die nog zouden volgen. Het vioolconcert in D groote terts van Tschai kowsky, waain Maurits van den Berg als solist optrad en de reeds genoemde Derde van Bruckner. Het eerstgenoemde werk is nog altijd en on bestreden het meest beteekenende en ook het meest succsvolle Russische vioolconcert. Hier 's een echt muzikaal temperament aan het woord. De Fransche viooltechniek, in den loop der verd. naar sterken drank rook en vorige eeuw nog sterk in zwang is hier ge heel druk sprak. Vervolgens had hjj hem eerst weken voor een eigen boeiende speelwijze. Ón- Gistermiddag heeft op de begraafplaats „Westerveld" te Driehuis, de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen den heer I. S- Groen in leven een voor aanstaand figuur op visscherijgebied te IJmuiden. Onder de zeer talrijke belangstellenden merkten wij op het bestuur van de IJmuider Vischhandelsvereeniging, het bestuur van de Reedersvereeniging te IJmuiden, den heer C. Oud, Directeur van het; Staats Visschershaven. bedrijf, den heer J. D. Heykoop, Halchef. Voorts waren aanwezig het personeel der Fa. Wed. S. I. Groen, directeuren van reederijen, de heer P. Bakker, vice-consul van Duitschland en vele belangstellenden uit den kring van den visch- handel. In de Aula van de begraafplaats werd o.a. het woord gevoerd door een der leden van hei; personeel, die zeide, dat het voor het personeel een behoefte was op deze plaats te getuigen van de gevoelens van trouw en hoogachting welke men den overleden directeur heeft toegedragen. De overledene was een voortreffelijk voorbeeld van werklust en toewijding. Ik sta hier ook aldus de spr. namens de afwezigen, die ver van hier, op zee, hun plicht doen op de sche pen en die hun directeur bewonderden en eer biedigden om zijn grooten ijver- Spr. dankte namen allen voor hetgeen de overledene voor het personeel heeft gedaan. Hierna werd het woord gevoerd door den heer Blase, die als persoonlijk vriend van den overledene, diens verdiensten op visscherijge bied in het licht stelde. De overledene deed den eersten trawler vanuit IJmuiden naar zee gaan. Hij verrichtte pionierswerk in den waren zin van het woord. Vele schepen zijn nadien ge volgd en wat er thans te IJmuiden bestaat aan industrieën en hallen, vormt het resultaat en zijp pionierswerk. De overledene heeft in IJmuiden zelf een monument gesticht. Moge zijn opvolger dezelfde kracht bezitten om deze taak voort te zetten- Nadat de jongste zoon nog een woord van afscheid had gesproken, werd het stoffelijk overschot naar de groeve gedragen. Vier oudste leden van het personeel fungeerden daarbij als slippendragers. De kist was met een schat van bloemen be dekt. Nadat het stoffelijk overschot in het graf was neergelaten, dankte de oudste zoon voor de betoonde belangstelling. De buurtvereeniging BotermarktBarrevoete- straat en Keizerstraat, zal ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan van 3 tot en met 11 No vember a.s. een reclame winkelweek organisee- ren. Als attractie voor het publiek zullen gedurende die week eiken dag f 25 aan prijzen worden toe gekend respectievelijk verdeeld als volgt: f 10, f 7.50, f 5 en f 2.50. Bovendien over de geheele week nog een extra prijs van f 25. Verder zijn versiering der straten en concer- certen in voorbereiding. Dat „Herwonnen Levenskracht" aller be langstelling en sympathie heeft is gisteravond weer eens gebleken in gebouw St. Bavo, waar een groot aantal medewerksters en medewer kers van den jaarlijkschen bloempjesdag aan wezig was om het jaarlijksche feestavondje te vieren. De voorzitter, de heer P. Dijt bedankte allen voor deze medewerking en betreurde het dat wegens de crisis de bloempjesdag f 400 minder had opgebracht dan vorig jaar. Hij hoopte ech ter volgend jaar weer op de medewerking van allen te mogen rekenen. Het vroolijke gedeelte, dat geheel belangeloos verzorgd werd door de Jaszband van den heer G. Elsnerus, voldeed in alle opzichten. De hu morist de heer A. G. van Leunenburg, die zich ook gratis had beschikbaar gesteld, oogstte ook veel succes. In de pauze werd een gratis verloting ge houden, waarvoor een tiental aardige prijzen waren beschikbaar gesteld. Na de pauze had onder leiding van den heer Van Leunenburg een gezellig samenzijn plaats. De feestavond is uitstekend geslaagd. Te om- veeks half elf gingen allen zeer voldaan huis aarts. Pater Chrysanthus Roorda heeft de tweede ezing van den Franciscaanschen ontwikk ling?, cursus (over Franciscaansche opvoeding) ge- ouden. In het eerste deel van zijn rede beschreef hij het huisgezin, waarin de wereldsche geest heerscht; in het tweede deel beeldde hij een gezinsleven uit, dat bezield wordt door den Franciscaanschen geest, waar geleefd wordt woede is ontstoken- Mr. van Arkel requisitoir nemend, vroeg ver oordeeling terzake van poging tot doodslag. De officier was van meening, dat verd. hoogst waarschijnlijk weer tot gewelddaden zal komen ten opzichte van de vrouw, zoodra hij vrij is, hij vorderde daarom een gevangenisstraf gelijk aan de preventieve hechtenis en ter beschik king stelling van de regeering, subsidiair eisch te spreker een gevangenisstraf van drie jaar. Mr, Fr. Pauwels voerde in zijn pleidooi aan, dat het niet de bedoeling van verd. is geweest de vrouw te dooden, omdat hij in het wilde weg stekende, slechts eenige oppervlakkige wondjes heeft toegebracht. Na drie dagen in het ziekenhuis te zijn geweest, kon de gewonde vrouw zonder verder levensgevaar naar huis gaan. Verd. heeft vroeger een vaste betrekking gehad, hij voldeed daar zeer. Toen hij als overcompleet werd ontslagen, heeft hij noodgedwongen gebruik gemaakt van zijn aanleg als pianist en een betrekking ge vonden in een bar. Hier kwam hij in aan raking met de vrouw, die in zijn verder leven zoo noodlottig is geworden. Zij is een typische Carmen-figuur, die het ongeluk wordt voor iederen jongeman, die met haar in aanraking komt. De eenige oplossing zou wezen dat men deze vrouw, een Duitsche. over de grens zou zetten. Mr. v. Arkel interrumpeert, dat dit niet mo gelijk is, daar zij door haar huwelijk met een Hollander, Hollandsche is geworden, Mr. Pauwels betoogt, dat het betreurens waardig is, dat allerlei verdachte Duitsche ele menten hier in Holland betrekkingen krijgen en Nederlanders tot strafbare feiten verleiden of uitlokken. PI. sloot zich tenslotte aan bij het requisitoir, voor zoover het de ter beschikking stelling van de regeering betrof. Vonnis 7 November. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen ge zonden, betreffende zegels op dienststukken. Deze circulaire luidt als volgt: Het geval heeft zich voorgedaan, dat een door een gemeentebestuur verstrekte re tour-enveloppe ter inzending van de kennis geving (door middel van de z.g. individueele kaarten) bedoeld bij art. 9 tweede lid van het Werkloosheidsbesluit 1917, werd terug ontvangen, voorzien van een zegel uitgaande van de S-D-A-P. en het N.V.V. inzake de boycot van Duitsche waren. Het behoeft geen betoog, dat het opplak ken van zegels als hier bedoeld, op dienst stukken niet is toegestaan. Ik verzoek U er op toe te zien, dat dit niet geschiedt en dienststukken voorzien van zulk een zegel te weigeren. Als tweede wedstrijd voor de .voorbereiding van de samenstelling van het elftal voor den wed strijd NederlandOostenrijk op 10 December, zal morgen, Donderdagmiddag om half 3 op het Spartaterrein te Rotterdam het volgende A-elftal tegen het Praagsche D.F.C. een oefen wedstrijd spelen. Van Male (Feyenoord), Weber (ADO) en van Run (PSV), Pelikaan (Longa), Andriessen (Ajax) en van Heel (Feyenoord), Adam (HVV), Bonsema (Velocitas), Lagendaal (Xerxes), Slot (DWS) en Mulders (Ajax). Deze wedstrijd zal worden geleid door den heer Mutters uit Den Haag. volgens de voorschriften van den Derde Orde regel. Geheel zijn interessante, leerzame rede werd met gespannen aandacht gevolgd. Alle aanwezigen, waaronder vele niet-Terti- arissen, begrepen, welk een machtigen invloed er moet uitgaan van een huisgezin, waar die echte Franciscusgeest heerscht. Vanavond om, half negen houdt pater dr. Ni podemus Sanders O.F.M. in het St. Vincentius- gebouw, Zoetestraat, de derde lezing en wel over St. Franciscus' liefde voor de Kerk. Toegang is vrij voor alle Katholieken. Het Gerechtshof te Amsterdam behandelde Dinsdag de zaak tegen een IJmuider varensge zel, die door den Haarlemschen politierechter wegens mishandeling van een werkwillige, ge organiseerd in den Christelijken Transportar beidersbond tijdens de IJmuider staking dit jaar was veroordeeld tot tien gulden boete of tien dagen hechtenis. De Officier van Justitie te Haarlem, die vier maanden gevangenisstraf geëischt had, was van dit vonnis in hooger beroep gekomen. De procureur-generaal bij het Hof achtte na getuigenverhoor mishandeling in verband met de staking bewezen en eischte een maand ge vangenisstraf. Uitspraak 7 November. Zondag was het een kwart eeuw geleden, dat de Eerw. Zusters van het Arm Kind Jezus zich in huize „Meerzicht" te Velsen-Noord kwamen vestigen, om daar de verzorging en opvoeding van ouderlooze meisjes op zich te nemen. Het schoone werk heeft zich in den loop der jaren uitgebreid en .„Meerzicht" hield met deze uit breiding gelijken tred. Het was de wensch der Zusters, dat met het oog op de tijdsomstandigheden waarin wij le ven, feestelijkheden achterwege zouden blijven, maar de parochianen van Velsen—Noord heb ben gemeend, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij mocht gaan. Uit de verschillende katho lieke organisaties werd dan ook een comité ge vormd, dat zich beijverd heeft om gelden bijeen te zamelen, ten einde den Eerw. Zusters op de zen dag een passend geschenk te kunnen aan bieden en op deze wijze aan de gevoelens van dankbaarheid en waardeering jegens de Zusters van „Meerzicht" uiting te kunnen geven. Het comité is in dezen opzet volkomen ge slaagd. Des morgens werd in de parochiekerk van Vel sen—Noord een plechtige Hoogmis gecelebreerd door den pastoor der parochie, den zeereerw. heer J. Schoenmaker, die geassisteerd werd door den zeereerw. pater dr. Gulickx, Overste van het Missiehuis te Driehuis, als diaken en den weleerw. heer Determeijer, kapelaan der. parochie, als sub-diaken. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door den hoogeerw. heer J. M. Lucassen, deken van Beverwijk. Des middags om 3 uur verzamelde het comité zich in de receptiezaal van het jubileerende huis, waar behalve de Eerw. Moeder en de Zusters, ook de Provinciale Overste aanwezig was. De zeereerw. heer pastoor, die namens het comité het woord voerde, herinnerde eraan, dat de Zusters aanvankelijk geen feest wenschten, zulks met het oog op de tijdsomstandigheden. Men was het hiermede evenwel niet eens en" daarom is besloten den Zusters een geschenk aan te bieden, dat in deze tijdsomstandigheden thuis behoort, iets, dat hun helpt, wanneer zij aan O. L. Heer steun vragen voor hun werk in deze moeilijke tijden. De eerw. spr. zeide dan, dat aan het geschenk een fraaie wandschildering achter het altaar in de kapel ieder heeft bijgedragen, zelfs de armsten. Allen wilden blijk geven van hun lief de voor „Meerzicht". Ook van voogdijraden en van niet-kathciieken, die met het werk sympa thiseren. werden bijdragen ontvangen. In to taal is een bedrag van f 500.- bijeengebracht. De Eeiw spr. venschte de Zusters tenslotte van harte geluk en eindigde met de hoop uit te spreken, dat de wandschildering in de kapel >'eel goeds zal bijdragen tot het scbcone werk der Zusters. De Eerw. Moeder Overste dankte met enkele hartelijke woorden. Hierna nam de receptie een aanvang. Zeer velen maakten gebruik van de gelegenheid om de Zusters geluk te wenschen, terwijl een stroom van bloemstukken de gelukwenschen van vplen vertolkten. Des avonds werd het jubileum in meer intie- men kring gevierd, waarbij de R. K. Harmonie „St. Caecilia" voor een muzikalen gelukwensch zorgde, terwijl de meisjes van „Meerzicht" verschillende aardige stukjes ten tieste gaven. Vermelden wij nog, dat de fraaie wandschil dering uitgevoerd is door den kunstschilder Laureijsen, uit Haarlem. Gebouw „St. Bavo" Kunst en Arbeid, 8 uur Trampersoneel, 8 uur Kellners, half 1 des nachts R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur. Rembrandt-Theater „20.000 jaar in Sing- Sing" en „The royal merry four", 2.30, 7 en 0.15 mm. Gebouw „St. Bavo" Grossiers, half 4, Proza, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. Rembrandt-theater 20000 jaren in Sing- Sing en „The royal merry four", 7 en 9.15 uur. HEEMSTEDE Raadhuis Gemeenteraad, 8 uur. 2. a. Aria uit de H moll Messe b. „Komm. süsser Tod" c. „Gott lebet noch!" (zang) J. S. Bach 3. Praelirdium et Fuga c kl. t., (orgel) J. S. Bach 4. Nos. 1 en 3 uit „Vier emste Gesange" (zang) Joh. Brahras 5. Pax Vobiscum (orgel) S. Karg-Elert In den leeftijd van 62 jaren is dezer dagen in het St. Franciscus-Gasthuis te Rotterdam over leden de eerw. zuster Gerarda (in de wereld mej. Tecla Kraan uit Haarlem. Ongeveer twintig jaren is zuster Gerarda in de ziekenverpleging in de Maasstad werkzaam geweest, ook veel in particuliere verpleging. Bij de ziekentridua was zij altijd een der eersten. Ondertrouwd: 24 October. J. W. v. Wamelen en M. M. v. d. Laag. Geboren: 22 October, z. van P. A. Hendriks Hegman; d. van L. de BruijnBoogaard; 24 October, d. van M. C. KleinBout. Overleden: 22 October. A. Bertholee 80 jaar, LeliestraatF. M. Veltkamp, 13 j„ Spionkop straat; W. der Kinderen, 83 j„ Klarenbeek- straat. In de Groote of St. Bavokerk te Haarlem is Donderdag 2>8 October des namiddags orgel bespeling van 34 uur door den heer George Robert met medewerking van mevr. Jeanne de GreiffQuist, zang. Het programma vermeldt: 1. Variaties ,,Mein junges Leben hat ein End" (orgel) J. P. Sweelinck Men nam hier vanochtend van het feit ken nis, dat Wallstreet en de Amerikaansche goe derenmarkten gisteren bij uitstek willig gestemd zijn geweest, maar hield zich er wijselijk van terug op deze aanwijzingen in te gaan. De be- roepshandel nam weder zijn gewone terughou dendheid in acht, overtuigd, dat de ups en downs te New-York slechts schijnbewegingen zijn, die alle reden geven, om op zijn hoede te zijn. Met meer aandacht volgt men den toe stand in Frankrijk, die op den tweesprong staat, n.l. óf zijn geldelijke stabiliteit te ver liezen óf wel hierin versterkt te worden, afhan gende van de begrooting. Hoewel er momenteel nog twijfel bestaat, liep de frank heden niet terug en handhaafde zich op het peil van gis teren, n.l. 939%970)4. Er hadden in het ef fectenverkeer ook geen verdere aankoopen in Koninklijke Olie voor rekening van Parijs plaats, waarvoor de stemming onveranderd bleef op 172 <4. Overigens reageerden leidende waarden niet op het willig slot van Wallstreet en bewogen deze zich eveneens op het slot van gisteren. Philips n.l. 210, Unilever 8383 J4, ter-10 wijl in H.V.A. niets werd ondernomen, pl.m. 174. Van Amerikaansche waarden konden Steels slechts fractioneel verbeferen tot 26'4 26)4, Bethl. Steel pCt. beter op 1919 1/8 en Anaconda J4 pet. op 9 1/8. Algemeen bleef de affaire tot een minimum beperkt en de markt reageerde ook geenszins op den flauwen dollar, die 4 a 8 cent terug liep tot 1.631.67. Ponden waren ook flauw op 7.87)47.92%. Nederl. Staatsleenprijshoudend GemeenteleennauweL prijshoudend V oungleening luier Philips vaster Unïlever onveranderd Aktl vaster Koninklijke luier H V A luier Rubber onveranderd Tabakonveranderd Amerik. waarden beter WOENSDAG, 25 Oct. Vorige slotkcersen. Heden Londen 7.(8 7.90 Berlijn 59.11 59.10 Parijs 9.709.70 Brussel 34.57 34.57% Zwitserland 48.04% 48.05 Weenen Kopenhagen 35.70 34.57 Stockholm 41.20 40.75 Oslo 40.15 39.50 New York (cable) 1.70% 1.65 Rome 13.05 13.05 Praag 7.35 7.35 Madrid 20.75 20.75 Vorige slotkoersen. Heden Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 101% 101% 4% Nederland 1916 102% 102% 4)4 Nederland 1917 101% 101% 99% 99% 4% N. Ind. 1926 AB 84 841/4 4% N. Ind. 1931 83% 84 5)4 Youngleen 1930 42% 42% Banken 46 51% 52 49 48 Industrieën 83V4 54 22% 23% 15% 15% 211% 133V4 Industr. Buitenland 9% 19% 12% 13 26% 6% 10% 15% 15% Mijnbouw 9 8 124 124 114 114 Petroleum 172% 171% 12 94 4% 10% 10% 5% 4% Rubber 94% 94% 71 71 Deli Batavia Rubber 39% 39% 287/8 28% 26% 27 47 47 49 49 1% 1% Scheepvaart Java Ch Japan 21% 21 Holl Amerika Lijn 1% 1% Dito Gem Eigend iVs 1% Kon. Ned Stoomb 6% 0°/4 Scheepvaart-Unie 45% 45 Suiker H. V. A 72% 171% 88% 90 00% 62 24 25 1560 15.70 Tabak 107% 105 105 17 120% 1201/g Spoorwegen 69% 70 2% 10 8 8 137/e 14 H 3% 3% 14%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2