Crisis-invoerwet aanvaard Wering van vreemde arbeiders W erkloozensteun Uitslaande brand ARTIKEL 3 VERWORPEN RADIOPROGRAMMA, DE MEENING VAN DE TWEEDE KAMER DE ZESDAAGSCHE WOENSDAG 25 OCTOBER Twee rechtbanken ge vallen Agrarische crisissteun Donderdag 26 Oct. 1933 Ook van toepassing op de scheepvaart? De roode fractie te Zaandam Bezuiniging in Indië Aanval van razernij TWEEDE KAMER Ook in de toekomst moeten de con- tingenteeringen wettelijk worden bekracht Verzet tegen art. 3 Douaneverdrag met Duitsch- land aangenomen Minister Verschuur Tot 7 November Monopolie-beschikking Onbegrijpelijk bericht over een te verwachten Rijkskorting DE DIEFSTAL VAN f S600 TE DEURNE LOON IN BOUWBEDRIJVEN Instemming met het wetsontwerp, al betreurde men de nood zakelijkheid ervan Vreemde dienstboden Nieuw artikel? Houtopslagplaats Achter Twijn straat te Utrecht geheel door vuur verwoest Commissie van onderzoek naar het gedrag der ondeugende broeders Massa-ontslag bij den Pandhuis- dienst Kind vermoord, daarna de hand aan zichzelf geslagen VELDWACHTER BEDREIGD Mislukte poging tot ontvluchting van den veroordeelde Van Egmond is vol goeden moed MR. H. J. KNOTTENBELT Als Eerste Kamerlid geïnstalleerd DE STRAF VERMINDERD Verboden verkiezingstocht van O. S. P.-ers CRISIS-ZUIVEL-CENT RALE Den Haag, 24 October De Kamer heeft heden eenstemmig want de notitie, dat de aanhangers van Moskou tegen waren, kan men gevoeglijk buiten beschouwing laten weder een on derdeel toegevoegd aan het apparaat, waar mede Nederland thans, nu het laatste restantje hoop van Dr. Colijn op terugkeer van het internationaal gerond verstand te Londen in rook vervloog, een minder lijde lijke economische politiek gaat voeren: zij aanvaardde zonder hoofdelijke stemming de wijziging van de Crisis-invoerwet, welke beoogt naast het totnogtoe bestaande stel sel van proportioneele contingenteering de mogelijkheid van differentieele contingen teering in te voeren. Stelde men totnogtoe t>ij „overmatigen in voer" van een bepaald artikel een zeker, voor alle landen gelijkelijk geldend, invoerpercen- tage vast, voortaan zal dit algemeene percen tage lager gesteld kunnen worden, opdat daar boven nog een invoermarge overblijft, die tegen contraprestaties in den vorm van bij zondere contingenten aan bepaalde ons in eco nomisch opzicht welgezinde landen kan worden toegewezen. Kernachtig kenschetste de sociaal democraat VAN DER WAERDEN deze bijzon dere contingenten als een door andere landen door middel van economische tegemoetkomin gen te verdienen „bewijs van goed gedrag" te onzen opzichte. Unaniem, zoo zeiden wij, heeft de Kamer dit .stukje actieve handelspolitiek" binnengehaald. Zoo eensgezind was men, dat bij den aanvang der vergadering zelfs geen sprekers stonden in geschreven. De gelegenheid voor Algemeene Beschouwingen was voorbij, voordat men er erg in had. Maar president RUYS DE BEERENBROUCK heeft aan degenen, wien zijn hamer te vlug was. later nog gelegenheid gegeven tot eenige alge meene opmerkingen door hen niet al te streng aan de orde te houden bij artikel 3. Over dit artikel liepen de meeningen uiteen. Het beoogde, uit de Crisisinvoerwet de bepa ling te lichten, die er indertijd door een amen dement-Oud werd ingebracht en volgens welke de Tweede Kamer telkens aan iedere contin genteering haar goedkeuring zou hebben te geven. De Minister wilde zich voortaan be perken tot enkel mededeeling aan de Kamer van genomen contingenteeringsbesluiten. >-■- Onder aanvoering van den anti-revolution- nair SCHOUTEN hebben verschillende leden de sociaal-democraat dr. VAN DER WAER DEN, de vrijzinnig-democraat SCHILTHUIS, de Vrijheidsbonder dr. BIEREMA, de Christe lijk-Historicus LOVINKzich verzet tegen deze wijziging. Juist nu de regeering met haar con- tingenteeringspolitiek andere wegen ging in slaan, achtte men behoud van de goedkeuring achteraf door de Staten-Generaal noodzake lijk. Dr. KORTENHORST stelde zich aan de zijde der regeering met het argument, dat juist het feit, dat men thans door mid del van de bijzondere contingenten met het buitenland marchan- deeren gaat, een aan leiding moest zijn, om die goedkeuring nu maar achterweg? te laten. De regeering zou dan immers dit 3r. L. G. Rortenhorst wapen veel soepeler kunnen hanteeren. En men zou toch altijd naar aanleiding van getroffen contingentee- ringen den minister ter verantwoording kun nen roepen of hem inlichtingen vragen met andere middelen. Ook minister VERSCHUUR heeft uitvoerig de voorgestelde wijziging verdedigd. Hij had tegen handhaving van den bestaanden toe stand vooral dit practisch bezwaar, dat de re- geering, als eindelijk een bepaalde contingen teering bij de Kamer in behandeling werd ge nomen, onmogelijk zich zou kunnen uitlaten over alle motieven, die haar hadden geleid bij haar beleid ten aanzien van het vaststellen der contingenten. Zij zal, aldus de minister, bij het treffen van maatregelen op dit gebied altijd voor een groot dilemma staan. Wil zij de ruilwaarde der bijzondere contingenten zoo hoog mogelijk opvoeren, dan dient zij het al gemeene proportioneele contingent zoo laag mogelijk vast te stellen. Maar tegen dit laat ste verzetten zich tenslotte weer de behoeften van het bedrijfsleven. Het feit, dat bij deze politiek menig artikel zal moeten dienen, om de exportbelangen van andere artikelen te be vorderen, stelt de regeering voor allerlei pré caire beslissingen, welke alleen in het bepaalde kader van op een gegeven oogenblik bestaan de verhoudingen op haar Juiste waarde zou den te schatten zijn. De Kamer zou daarover op een later tijdstip hebben te richten. En dan zou men trouwens vaak ook reeds gebonden zijn aan toezeggingen aan het buitenland. De drang van de Kamer, om deze beslis singen in laatste instantie aan zich te hou den, is tenslotte voor 's Ministers practi- sche bedenkingen niet gezwicht. -Men ver wierp in een zeer verdeelde stemming het betreffend artikel met 50 tegen 29 stemmen. Er zal Minister Verschuur dus nog wel eens een sappig debat te wachten staan. Het toeval wilde, dat na de wijziging der Cri- «isinvoerwet op de agenda stond de goedkeu ring van het Nederlandsch-Dultsche douane- verdrag van 25 April van dit jaar, bij welk ver drag nog eens duidelijk bleek, hoe buitenge- J. R. H. van Schaik woon zwak wij totnogtoe stonden bij economi sche onderhandelingen. Wèl werden bij die gelegenheid door ons eenige concessies ten aanzien der Duitsche ta rieven verkregen, waartegenover van onze zijde de verlaging van de rente van het door ons indertijd aan Duitschland verstrekte crediet stond, maar wanneer toen onze onderhandelaars de beschikking hadden gehad over meer ruil objecten, zou het resultaat heel wat grooter zijn geweest. De wederzijdsche concessies zijn in- tusschen van tijdelijken aard het verdrag loopt op 31 December 1933 af zoodat de hoop mag worden gekoesterd, dat de toekomst, waar in onze positie sterker is, ons grootere voordee- len op onzen Oostelijken nabuur zal doen ver overen. Het verdrag en ook de daarmee gepaard gaande wijziging van het Nederlandsch-Dult sche Douane- en Credietverdrag van 26 Novem ber 1925 werden zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Van het uiterst beknopte debatje, dat eraan gewijd werd, dient alleen vermeld de laatdunkende wijze, waarop de sociaal-demo craat VLIEGEN zich meende te moeten uitla ten, over het vertrouwen, dat in de huidige Duitsche machthebbers te stellen is. Terecht werd hij daarvoor door dr. Kortenhorst geka pitteld. De katholieke afgevaardigde wraakte het, dat de heer Vliegen aan den vooravond van de nieuwe onderhandelingen op de tegen partij alvast een blaam wierp en dat hij de ruzies van de S.D.A.P. met het landsbelang ver warde. Aan het einde van den middag heeft de Kamer zich nog zonder hoofdelijke stem ming vereenigd met de bezuiniging op de rechterlijke macht en de nieuwe indeeling van de rechtsgebieden, die in Februari tot de motie-Boon en de ontbinding der Ka mer leidden. Minister VAN SCHAIK heeft alsnog besloten, de rechtbanken te Dordrecht en Zutfen te hand haven zoodat thans alleen Tiel en Win schoten op het veld van eer vallen ter wijl ook het kantonge recht Oud-Beyerland bestaan blijft. De Ka mer stond thans mede door verschillende ver klaringen van Minis ter van Schaik in zijn laatste nota b.v. betreffende voorne mens tot herziening van geheel de compe tentieregeling onzer rechterlijke macht en tot uitbreiding der competentie van den kan tonrechter veel rustiger tegenover de* kwes tie, zoodat de bewindsman zich bepalen kon tot een gemoedelijk en vrij beperkt slotwoord. is thans de Tweede Kamer uiteengegaan. Op dien dag zal dan allereerst beslist moeten wor den over een verzoek van den heer Albarda. om de Regeering te mogen interpelleeren over het verbod van deelneming aan iedere openbare actie tegen de Overheid en haar beleid, dat zij voor de ambtenaren uitvaardigde. Ministerieele beschikkingen De Staatscourant van Dinsdagavond bevatte een beschikking van den Minister 'van Econo mische Zaken welke aangehaald kan worden als „Crisis Steunbeschikking 1933". Blijkens deze beschikking mogen geen gel den van het Landbouw-Crisisfonds worden be steed tot steun dan krachtens een beschikking welke de post van de begrooting van het fonds aanwijst, waaraan die gelden zullen worden ontleend. Middellijke of onmiddellijke steun wordt verstrekt hetzij door den Minister, hetzij door een Crisis-Organisatie, daartoe bij be schikking aamgewezen. UStkeering van steun door een Crisis-Organisatie geschiedt slechts krachtens een door het bestuur daarvan vast gesteld, bij beschikking goedgekeurd reglement. Middellijke steun mag slechts de strekking hebben ten goede te komen aan bij beschikking erkende groepen van producenten van crisis producten. Onmiddellijke steun mag slechts strekken ten bate van door den Minister of vanwege hem onder bij beschikking te stellen regelen door een Crisis-organisatie erkende producenten van crisisproducten. De Staatscourant van Dinsdagavond bevat tevens een „Crisis Monopoliebeschikking 1933". Blijkens deze beschikking moeten de mono poliehouders wekelijks aan het hoofd van den crisisaccountantsdienst een staat zenden, be helzende de door hen als prijsverschil ontvan gen gelden en de door hen, in hoedanigheid van monopoliehouder gemaakte onkosten. Het hoofd van den crisisaccountantsdienst dient deze staat in bij den Minister, vergezeld van de opmerkingen, waartoe het stuk hem aan leiding geeft. Tenzij de Minister bepaalt, dat de saldi van de overeenkomstig de ingediende staten door den monopoliehouder ontvangen en uitgegeven gelden, door dien monopoliehouder moesten worden besteed overeenkomstig de Crisis- Steunbeschikking 1933, worden zij maandelijks of zooveel eerder als door den Minister ten aan zien van een monopoliehouder wordt bepaald, gestort ten behoeve van het Landbouwcrisis fonds op de schatkistpostrekening no. 1 dan wel op de rekening van den staat der Nederlan den bij de Nederlandsche Bank te Amsterdam- HUIZEN, 1875 M.: 8.0(1 KRO-Morgencon- cert, 10.00 NCRV: Gramofoonmuziek, 10.15 Morgendienst door Ds. H. L. G. Ouwerkerk, 10.45 Gramofoonmuziek, 11.00 KRO: Gra mofoonmuziek, 11.30 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Perquin O.P., 12.00 Politieberichten, 12.15 KROujrkest onder leiding van Marinus van 't Woud, I.00 Gramofoonmuziek, 1.20 KRO-orkest 2.00 NCVR: Fraaie handwerken door mej. G. Ablii, 3.00 Gramofoonmuziek, 3.30 Rustpoos, 4.00 Bijbellezing door Ds. N. Buffinga. J. H. Smit Duyzentkunst, zang. H. Smit Duyzentkunst. orgel. 5.00 Handen arbeid voor de jeugd door H. J. Steln- voort, 5.30 Liederenrecltal door Mevr. Ans de Rookvan Leeuwen, sopraan. A. d. vleugel Kees van Baaren, 6.30 Gramofoon muziek. 7.00 Politieberichten, 7.15 Gra mofoonmuziek, 7.30 Weekoverzicht door C. A. Crayé, 8.00 Het mandoline- ensemble: Con Graziate Amsterdam, onder leiding van Bram Kwist, afgewis seld door bespeling van het studio-orgel door L. Blaauw, 9.00 Ouderuurtje: L. W. J. van Hasselt „Kinderen die moeilijk lee- ren", 10.30 Vaz Dias. 10.40 Gramofoon muziek, 11.30 Sluiting. HILVERSUM, 296 M.: 8.00 AWR: Gra mofoonmuziek, 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Sollstenconcert, M. Prick van Welv, piano. Leo Wolfsber gen bariton. A. d. vleuee' Egbert Veen, II.00 Rie Beyer leest voor, 11.30 Voortzet ting solistenconcert, 12.00 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep. Afgewisseld door gramofoonmuziek, 2.15 uur Rust poos, 2.30 Omroeporkest, 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuwvan Rees, 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen, 4.30 Omroeporkest onder leiding van Nico Treep, 5.00 Voor grootere kinderen door mevr. Ant. van Dijk, 5.30 Omroeporkest on der leiding van Nico Treep, 6.30 Sport- praatje door H. Hollander. 7.00 Kamermu ziek door het Brusselsch strijkkwartet, 7.30 Engelsch voor beginners door Fred. Fry, 8.00 Vaz Dias, 8.05 Causerie over: de snelste lucht "os tverbinding Nederland—Indië, 8.20 Aansluiting met het concertgebouw te Amsterdam. "*onn"ir °ntscor - *t onder leiding van Ed. v. Beinum. Het concert gebouworkest. Marix Loevensohn, cello, 9.20 Fransche chansons door Héritza, 9.45 Radiotooneel. De kringloop van het ver langen. Hoorspel van Hans Natonek. Vert. Gustav Czopp. Regie Kommer Kleyn, 10.30 Hans Schindler en zijn orkest, 11.00 Vaz Dias. 11.10 Gramofoonmuziek. 11.15 Hans Schindler en zijn orkest, 12.00 Slui ting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.50 Duitsche avond, svmohonie-concert, 8.40 Orkestcon cert, 10.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 509 M.: 12.20 Gramofoonmu ziek, 1.30 Gramofoonmuziek, 5.20 Po pulair concert door het radio-orkest onder leiding van Karei Walpot. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert door het Omroepsymphonieorkest onder lei ding van Jean Kumps, 9.20 Populair con cert door het radio-orkest onder leiding van Karei Walpot, KALUNDBORG, 1153 M.: 11.20 Strijk orkest onder leiding van Harald Ander, sen, 2.05 Deensche dansmuziek. 7.30 Om- roepsymphonie-orkest onder leiding van Prof. Nikolai Malko, 10.10 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M.: 3.50 Gramofoonmu ziek, 7.25 Gevarieerd programma. HAMBURG, 372 M.: 11.40 Concert, 12.40 Populaire muziek, 1.30 Gramofoonmuziek, 3.20 Concert, 7.20 ,Clau6jne von Villa Bella" spel van von Geuthe. LANGENBERG, 472 M.: 11.20 Gramo foonmuziek, 12.55 Populair concert door het omroeporkest onder leiding van Sey- fert,'2.00 Gramofoonmuziek, 3.20 Concert door het kamerkoor, 7.30 Luisterspel, 11.20 Gramofoonmuziek. DAVENTRY, 1554 M.: 12.20 Concert door het New Victoria-orkest. 4.25 Concert doör het Midland Studio-orkest ond°r leiding van Frank Cantell, 10.00 Concert, 11.05 B.B.C.-dansorkest. PARIJS EIFFEL, 1446 M.: 7.50 Gramo- foonmtiziek. PARIJS R„ 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu ziek, 12.50 Gramofoonmuziek, 7.40 Gra mofoonmuziek. MILAAN, 331 M.i 4.30 Gramofoonmu ziek, 6.20 Gramofoonmuziek, 7.00 Gra mofoonmuziek. ROME, 441 M.: 4.35 Vocaal en instru mentaal concert, 7.35 Gramofoonmuziek, 8.05 Concert door het trio, 9.35 Vocaal concert, 10.00 Dansmuziek. WEENEN, 517 M.: 6.25 Populair concert door een militair orkest onder leiding van Thann. 9.20 Populair concert door de Karl Hauptkapel. WARSCHAU, 1411 M.i 7.20 Johann Sti-ei'ssconcert. door het omroep-svmpho- nieorkest onder leiding van J. Ozminski, 9.30 Dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M.: 6.30 Gewijde muziek. 7.30 Declamatie en muziek, 9.30 Radiotooneel. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Naar aanleiding van het verslag van de zitting van den gemeenteraad van Gronin gen, voorkomende in het ochtendblad van heden van „Vooruit", volgens welk verslag de wethouder van Financiën zou gezegd heb ben, dat hij van den minister van Finan ciën zou hebben vernomen, dat een rijks- korting op de werkloozenuitkeering te ver wachten is van ongeveer 100.000, welke korting bedoelt te zijn een korting van ongeveer 10 pet., hebben wij ons tot den minister van Financiën gewend, die ons echter verklaarde van dit bericht niets te begrijpen. Ook de minister van Sociale Zaken, wien wij inlichtingen verzochten, deelde ons mede, dat deze mededeeling in den Gro- ningschen gemeenteraad hem volkomen onbegrijpelijk was. Eenigen tijd geleden werd een nachtelijke in braak gepleegd in het Liefdegesticht te Deurne waarbij een bedrag' van 5600 verdween. Nog denzelfden nacht werd de vroegere tuinman van het gesticht te Eindhoven gearresteerd. Hij wees de plaats aan, waar in den tuin het geld verstopt was, dat daar ook Werkelijk werd aangetroffen. Reeds aanstonds bleek, dat de man, de 32- jarige H. W. te Eindhoven, die evenals zijn familie, gunstig bekend staat, den diefstal niet had gepleegd om zichzelf te bevoordeelen, doch om anderen uit moeilijke omstandigheden te redden. Thans is, nadat deze aangelegenheid tot verdere opheldering werd gebracht, de tuin man uit het Huis van Bewaring te Roermond, waar hij was opgesloten, ontslagen en op vrije voeten gesteld- Moderne Bondsraad heeft nog niet beslist ,1U wvS\ »iv» De Bondsraad van den Algemeenen Neder landschen Bouwarbeidersbond is Maandag te Amsterdam bijeengekomen ter behandeling van de thans in het bouwbedrijf ontstane si tuatie. De bondsraad van den modernen bond had, zooals bekend, de nieuwe overeenkomst goed gekeurd. Het referendum, daarna onder de le den gehouden, deed evenwel een tegenoverge stelde uitspraak en verklaarde zich tegen aan vaarding van de nieuwe arbeidsvoorwaarden, die een loonsverlaging van vijf zes pet. in houden, terwijl de patroons in eersten aanleg vijftien pet. verlaging wilden doorvoeren. De bondsraad besloot de thans bestaande situatie voor te leggen aan een buitengewoon congres, dat zooals het „Volk" meedeelt, op Zondag 5 November a.s. zoo mogelijk te Utrecht, zal bijeenkomen. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp re geling van het verrichten van arbeid in loondienst door vreemdelingen. Hieraan wordt ontleend, dat men zich algemeen met de indiening van dit wetsontwerp kon ver eenigen, al betreurde men de noodzakelijk heid ervan. Verscheidene leden betreurden, dat de maat regelen, tot het nemen waarvan de regeering nu de bevoegdheid vraagt, niet eerder zijn ge nomen. Zij hoopten, dat de regeering niet zal talmen, van de bevoegdheid onverwijld gebruik te maken. Eenige leden, die ook met het wets ontwerp instemden, vroegen, of de regeering zich van de moeilijkheden der aan de grens gevestigde industrie ten volle bewust is. Maas tricht is door zijn ligging aan den linker Maas oever, voor wat de arbeidsmarkt betreft, so ciaal-geografisch op België aangewezen. An dere leden ontkenden dit met nadruk. Thans zijn er ook te Maastricht honderden werkloo- zen uit alle bedrijven, die hunkeren naar door vreemde arbeiders bezette posten. Andere leden, die het wetsontwerp ook ur gent achtten, drongen aan op voorzichtigheid bij de toepassing, speciaal ten aanzien van uit hun eigen land verdrevenen en van werkge vers, die vreemde arbeidskrachten in dienst nemen, wijl dit als voorwaarde werd gesteld voor het uitvoeren van werken in het buiten land. Ook ten aanzien van vreemde dienst boden oordeelden eenige leden, dat de wet voorzichtig moet worden gehanteerd. Er schijnt een groot tekort te bestaan aan inheemsch vrouwelijk huispersoneel. Eenige leden vestigden de aandacht op de hier te lande werkzame vreemde musici. Daar zulk een groote werkloosheid heerscht onder de Nederlandsche musici, moeten de buiten- landsche met kracht worden geweerd. Andere leden merkten op, dat de luxe-etablissemen ten hun aantrekkelijkheid belangrijk verhoo- gen door buitenlandsche kapellen te engagee- ren. Volgens verscheiden leden had het wetsont werp ook moeten bepalen, dat het aan vreem delingen niet geoorloofd is, zelfstandig een be drijf uit te oefenen zonder voorafgaande ver gunning. i Naar de meening van andere leden had moe ten worden voorgeschreven, dat alle vreemde lingen, die zich in ons land willen komen ves tigen, in bet bezit van een verblijfpas moeten zijn, terwijl aan het verleenen van die pas voorwaarden hadden moeten zijn verbonden. In dit verband wees men op een Russisch bu reau te Rotterdam, genaamd „N. V. Export- chleb", dat vreemdelingen naar ons land trekt met beloften van arbeidsgelegenheid en, wan neer zij weigeren, bepaalde, soms ontoelaat bare werkzaamheden te verrichten, hen ont slaat. De vergunning, zoo heeft de regeering te ken nen gegeven, zal in den regel worden verleend, als niet is gebleken, dat er geschikte Neder landsche arbeiders beschikbaar zijn, die in staat zijn, den arbeid te verrichten. Eenige le den vroegen, of deze gedragslijn ook zou worden gevolgd ten aanzien van sinds Jaar en dag in loondienst werkzame vreemdelingen. En zullen de ingevolge deze wet werkloos geworden vreemdelingen naar hun land worden terugge zonden? Gevraagd werd, of niet een artikel in het ont werp zou kunnen worden opgenomen, krach tens hetwelk de regeering bevoegd wordt, de wet in te trekken, als de huidige omstandighe den veranderd zijn, zooals dit b.v. bij de huur wetten is geschied. Bij artikel 2 vroegen eenige leden, of het wetsontwerp ook van toepassing zal zijn op de scheepvaart. H.i. zou wering van vreemde werk krachten aan boord van Nederlandsche sche pen voor onze scheepvaart noodlottige gevol gen kunnen hebben. Zij verzochten de regee ring, de Nederlandsche zeescheepvaart uitdruk kelijk van de werking der wet uit te sluiten. Andere leden meenden, dat ook hier beperking in de samenstelling van vreemde werkkrach ten noodig is. Gisternacht te ongeveer 1.53 werd de brand weer gemeld door de politie Tolsteeg, dat uit een -perceel Achter Twijnstraat te Utrecht rook kwam, direct gevolgd door meerdere berichten, dat het perceel Oudegracht 387 in brand stond. Onmiddellijk rukte het aan de wacht zijnde personeel met één der autospuiten en den lad derauto uit, terwijl eveneens de betrokken spuitkring werd opgeroepen. Bjj aankomst van de brandweer sloegen de vlammen reeds van onder tot boven uit het vijf verdiepingen hoog zijnde gebouw naar buiten en stond het geheele perceel reeds in lichte laaie en kon aan redden van het perceel niet meer gedacht worden. De brandweer stelde zich dan ook tot taak den brand tot dit perceel te beperken en er voor te waken dat de belendende bebouwingen behouden bleven en uitbreiding te voorkomen. Hiertoe werden een aantal stralen op de wa terleiding aangesloten en de autospuit in be drijf gezet op het grachtwater van de Oude gracht en eveneens werd de grootste autospuit naar het terrein van den brand ontboden om bij het blusschingswerk te helpen. De stralen werden via de belendende per- ceelen, boomladders en mechanische- en auto ladder, zoowel voor, opzij en achter het perceel naar boven gevoerd, om van de daken en aan de voorzijde direct van de ladders het vuur aan alle zijden aan te tasten, zoodat de brand ge heel was ingesloten. Te half vier kon worden gezegd dat de brandweer het vuur meester was en dat voor uitbreiding geen gevaar meer be stond. Te ongeveer 6 uur kon het personeel der spuitkringen met het materiaal inrukken. Tijdens het schrijven van dit bericht was de brandweer nog niet in de garage teruggekeerd en was het nablusschen nog in vollen gang. Het geheele perceel brandde uit. In het perceel, dat eigendom is van de Fa. ^tibbius Peletier, was gevestigd de fabriek van rollend materiaal van G. W. Koppen, waar uit den aard van het bedrijf nog al wat brandbaar materiaal was opgeslagen. De oorzaak van den brand is onbekend. De premie voor de slangenwagens werd be haald door personeel van slangenwagen no. 1 en de tweede premie door no. 8. Nadere by zonderheden In den nacht van Maandag op Dinsdag werd door een politie-agent om vijf minuten vóór 2 een brand ontdekt in het perceel Oudegracht 387. Dit perceel behoort aan de firma Peletier, terwijl de heer Koppen het nu in huur heeft voor het bewaren van hout. De brandweer verscheen spoedig met 2 mo torspuiten en tastte het vuur met 6 stralen aan. Het bleek al spoedig, dat er van het brandende perceel, niet veel meer te redden viel. De bewoners der belendende perceelen moes ten deze verlaten, daar de brandweer deze nat hield, om uitbreiding van den brand te voor komen. De twee belendende woonhuizen waren beide één verdieping lager dan het brandende, zoo dat zij van den vonkenregen, welke op de da ken terecht kwam, veel te verduren hadden. Hoofdcommandant Vleming leidde zelf het blusschingswerk, terwijl de commissaris van politie, de heer Brandt, ook aanwezig was. Het perceel, waarin veel hout was opgesta peld, brandde tot den grond toe af. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Het geheel was verzekerd. De recherche stelt èen onder zoek in. ii Te Zaandam had Dinsdagavond de partij- afdeeling van de S. D. A. P. in het bootwer kersgebouw „Ons Huis" een huishoudelijke vergadering belegd, tijdens dewelke in behan deling is gekomen het voorstel van het be stuur tot royeering der partijgenooten K. Prins, L. Kelder, beiden wethouder, en A- G. Verbeek, oud-wethouder. De aanleiding tot dit voorstel is gelegen in het feit, dat de drie genoemde raadsleden bij de behandeling van de gemeentebegrooting in strijd met de wenschen der raadsfractie en van de partij-afdeeling hebben gestemd voor: 1 betaling van een pensioenpremie voor het gemeente-personeel; 2 invoering eener straatbelasting; BATAVIA, 24 Oct. (Aneta). In aansluiting op de berichten omtrent de bezuiniging bij den Pandhuisdienst, deelt het „Bat. Nieuwsblad" mede, dat aan 630 Inheemschen uit het lager personeel van den Pandhuisdienst en 140 Euro- peesche en Inlandsche pandhuisbeheerders per 1 Januari 1934 ontslag is aangezegd. BINDJEI, 24 Oct. (ANETA). Een Batakker heeft in Kampong Tjinokassi in een toestand van razernij een aanval gedaan op het kind en de echtgenoote van zijn broer. Hij sneed het kind den hals af en verwondde de vrouw levens gevaarlijk, waarna hij zelfmoord pleegde. Zaterdag j.l. is door de Haagsche politie te Rotterdam aangehouden de 27-jarige fruit handelaar C. N„ laatstelijk wonende in den Swietenstraat te 's Gravenhage, wiens gevan genneming door het gerechtshof te 's Graven hage was bevolen, aangezien hij drie en een half jaar gevangenisstraf moet ondergaan, tot welke straf hij was veroordeeld in verband met de bedreiging van een veldwachter te Wassenaar. Hij stelde thans pogingen in het werk om door een vlucht naar het buitenland zich aan het ondergaan van zijn straf te onttrekken. Onder de wolken. „Boven de wolken schijnt altijd de zon" zoo besloot dezer dagen nog een radio-redenaar een klaagzang over vermeend onrecht„Boven de wolken schijnt altijd de zon," troost gaarne de optimist den pessimist. Alwel't is natuurlijk een be moediging bij duisternis en druilerig weer te weten dat de zon nog bestaat en wel weer zal gaan schijnen. Maarvoor 't oogenblik zelf is 't een schrale troost. Daarom moeten we zorgen dat altijd de zon schijnt, ook onder de wolken. Dat kan door ons karakter, door onzen omgang, door onze woorden en onze daden. We moeten zonneschijn en zonne warmte rond ons verspreiden en aan onze omgeving mededeelen. We moe ten voor anderen zijn een bemoedi ging, een opbeuring, een troost, een gedachte aan beter! Als we dit voor anderen zijn, is 't ook in ons licht en warm. Méér zon onder de wolken.... In het R.A.I.-gebouw zijn de voorberidingen voor de Tweede Amsterdamsche Zesdaagsche reeds aangevangen. Het geraamte van de baan en een deel der tribunes staat reeds overeind en het opbouwen van de baan geschiedt in een tempo, dat aan den opbouw van een circustent doet denken. Het werkje is nj. heel wat eenvoudiger dan verleden jaar. De baan, welke verleden jaar werd aangelegd door de N.V. Technisch Bureau en Aannemings Mij v.h. J. H. de Wilde te Gouda is toen netjes uit elkaar gehaald en opgebor gen. Het is dus niet juist, zooals velen meenden, dat de baan in Gouda of elders dienst heeft ge daan. Nu werden de palen en latten weer aan elkaar geschroefd en gespijkerd en binnen enkele dagen zal de piste met tribunes verrezen zijn. Vermoedelijk zal op 5 November de trai ning reeds kunnen aanvangen. Jacques van Egmond, die definitief geënga geerd is, keek met begeerige blikken naar de baan. „Hoe dikwijls zal ik dat ding nou rond rijden" zei hij. De vorige zesdaagsche werden 33000 rondjes afgelegd, reken dus zelf maar uit: Misschien 300 merkte een pessimist op. Maar de lange Haarlemmer is zelf zeer opti mistisch. 't Zal wel niet meevallen, zei hij, zoo'n klein baantje met zooveel koppels, daar kom ik niet tusschen uit. De eerste dagen zal ik de kat uit den boom moeten kijken om wat te nemen, maar dan De voorverkoop is zeer druk en het staat nu reeds vast dat ook de tweede Amsterdamsche Zesdaagsche zich in een groote belangstelling zal kunnen verheugen. ined ajflos De Eerste Kamer kwam Dinsdagavond om half negen onder voorzitterschap van mr W. L. baron de Vos van Steenwijk bijeen. De voorzitter deelt mede dat de Centrale Afdeeling heeft besloten, Donderdag a.s. om elf uur in de afdeelingen te doen onderzoe ken een reeks wetsontwerpen, o. m.: naasting van de spoorwegen UtrechtZwolle, Zwolle Kampen en Den DolderBaarn; regeling der huisindustrie; arbeid in broodbakkerijen; en contingenteeringsontwerpen. Nadat mr. JANSSEN (R. K.) namens de commissie van onderzoek der geloofsbrieven van den heer mr. H. J. Knottenbelt rapport had uitgebracht, werd tot diens toelating be sloten waarna deze de vereische beloften aflegde en zitting nam. Aan de orde zijn de volgende wetsontwer pen: 1. Niet-goedkeuring van de besluiten van den G.G. van N.-Indië tot intrekking en her- Mr H j Knottenbelt nieuwde vaststelling van de afd. IX en IX B der begrooting van Ned.-Indië voor 1933; wijziging en aanvulling van voornoemde afdeelingen; goedkeuring van het besluit van den G. G. van Ned.-Indië tot intrekking van afd. IX A van voornoemde be grooting (drie wetsontwerpen); 2. Goedkeuring van de besluiten van den G. G. van Ned.-Indië tot; le. wijziging en aan vulling van de afd. I, II, III, IIIA, IV, VI, VII en VIII der begrooting van Ned.-Indië voor 1933; 2e. vaststelling van de nieuwe afd. VIID (haven van Semarang) van voornoemde be grooting (negen wetsontwerpen); 3. Wettelijke voorziening naar aanleiding van het Kon. besluit van 8 Juni 1933 (Stbld. no. 311) tot instelling van een departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Ministerie van Sociale Zaken en tot wij ziging van den naam van het Ministerie van Economische Zaken en Arbeid. Zonder debat en zonder h.st. worden deze wetsontwerpen aangenomen. De vergadering wordt te kwart voor negen verdaagd tot heden elf uur. Twaalf Delftsche O. S. P.'ers zijn door den kantonrechter te Delft wegens het deelnemen aan een verboden rijwieloptocht tijdens de ver kiezingen, veroordeeld tot een geldboete van 7.50 ieder. De Haagsche rechtbank verminderde de straffen voor ieder hunner tot 3 subs. 1 dag. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 29 October tot en met 4 November 1933 de prijs vvoor het taxe-gedeelte van consumptiemelk, gekocht op regeerings- contract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 6, 6'/, en 6'A cent per liter. Het bedrag der afdracht op andere in con sumptie gebrachte melk zal nog nader worden bekend gemaakt. De vastgestelde prijs geldt af boerderij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6