Wettelijke bescherming van den banderolleprijs VERGADERING SIGAREN WINKELIERS GEMEENTERAAD VAN VELSEN WOENSDAG 25 OCTOBER DE REORGANISATIE DER POLITIE De behandeling der begrooting STADSNIEUWS RARE CHINEEZEN Het gaatje in den pull-over, de waterslang en een pak slaag Motie 95-JARIGE FAILLISSEMENTEN Statuten SCHAKEN Heemstede IHaarlem-Noord 6—4 Velser Burgerwacht BROCHURE READY-SCHOLEN BILJARTEN Clubkampioenschap Drie banden SCHIETEN Haarlemsche Vrijwillige Burgerwacht DAMMEN J. C. Bom t Clubkampioenschappen Haarlemsche Damclub Kampioenschappen van Noord-Holland Haarlemsche Damclub Opheffing der raadscommissie voor steunverleening Naar een compromis bij de voortuintjes aan de Kennemerlaan Reorganisatie van de politie De commissie voor steun verleening De tuintjes aan de Kenne merlaan Rondvraag De begrooting BOEK EN BLAD Georganiseerd door de gecombineerde be sturen van Si^arenwinkeliersvereenigingen in Haarlem had Dinsdagavond in café-restaurant „Gebr. Brinkmann" een drukbezochte verga dering van winkeliers plaats. In de zaal waren twee grcote doeken opge hangen met de opschriften: „De sigarenwinke liers van Haarlem bestrijden het banderollen- geknoei" en „De sigarenwinkeliers van Haar lem vragen wettelijke bescherming der bande- rolle." In zijn openingswoord besprak de voorzitter, de heer L. van Berkel, de gevolgen van de ta bakswet ten opzichte van de sigarenwinkeliers en bestreed de niet-bona-fide-winkels. Spr. achtte wettelijke regeling van het cadeau stelsel noodzakelijk, evenals beperking van het aantal vergunningen voor sigarenwinkels. Voorts hekelde spr. scherp het veikoopen van sigaren enz. door ambtenaren. Spr. zeide dat het tabaksvak zeer geschikt is voor de regeling volgens de bedrijfsradenwet van Minister Verschuur en besloot met een propagandistisch woord tot versterking van de organisatie. De volgende spreker, de heer Van Aalst, voor zitter van den Ned. Sigarettenfabrikantenbond, wees op de noodzaak van wijziging der tabakswet, omdat de toestand in het tabaks- vak zeer nijpend is. Er zijn wel lichtpunten, zooals de afschaffing van het toeslagzegel, maar eerst dan zal de horizont zijn opgeklaard, als de banderolle-prijs wettelijk geregeld is- Spr. wekte allen op daarvoor eendrachtig te strijden en het petitionnement, dat met dat doel opgesteld is, te teekenen. Hierna was het woord aan den heer F. L. van der Leeuw, adj.-directeur van den Kon. Ned. Middenstandsbond, die er op wees dat de verhooging van den tabaksaccijns fnuikend zal zijn voor het geheele sigarenbedrijf, waarin heel wat arbeiders werken. Er zal 5 millioen gulden minder verloond worden en dit zal voor de arbeiders in het sigarenvak zeer ernstige gevolgen hebben. Men is dan ook eensgezind in het sigarenvak tegen de verhooging van den tabaksaccijns, want de werkloosheid zal door dit laatste veel vergroot worden. De noodtoestand in het tabaksvak heeft ver schillende oorzaken: de economische depressie, de verzwaarde bedrijfslasten, de knellende Ta bakswet, maar niet het minst de overbezetting van den détailhandel. Wat de Tabakswet betreft, betoogde spr., dat de verkoop beneden banderolle-prijs daarmede reeds thans in strijd is; er bestaat echter geen sanctie, gelijk spr. nader uiteenzette. Een groot kwaad in het vak, aldus spr., is de gemakkelijke vestiging van kleinhandelaren, waardoor in het tabaksvak een sterke over bezetting is ontstaan. De bedrijfs- of tabaksvergunning wordt thans slechts benut voor fiscaal administratief doel. Zij biedt, bij scheiding tusschen productie vergunning en distributie-vergunning (détail- handel) een welkome gelegenheid tot sanee ring. Zonder dat het bedrijf gesloten fltordt, zou men door het stellen van voorwaarden de. uit oefening kunnen overlaten aan vakbekwame zakenlieden met gevestigde bedrijven. Door onder die voorwaarden op te nemen het ver bod van verkoop beneden banderolle-prijs zou men op eenvoudige wijze een practische oplos sing verkrijgen. Wie de voorwaarden bij her haling overtreedt, zal zijn vergunning inge trokken zien. Dat is een veel zwaardere straf, dan boete of hechtenis. (Applaus.) Behalve banderolle-bescherming is ook noo- dig een betere regeling voor de tabaksvergun ning. Thans kan vrijwel iedereen die bekomen met het gevolg, dat het aantal uitgegeven be- drijfsvergunningen ontelbaar is. Men kan deze kwestie oplossen door de ta baksvergunning als regel alleen te geven aan hem, die in zijn beroep van kleinhandelaar in tabaksfabrikaten de vergunning daadwerkelijk in den winkel uitoefent. In dit verband besprak de inleider het adres van den Ned. Bond van Marktkoopliedenver- eenigingen tegen de bescherming. De markt- handel zal. zich in elk geval volgens spr. aan de normale verhoudingen moeten aanpassen. De verbruiker is per saldo het best gediend door het betrekken van goede waar tegen redelijken prijs bij vakbekwame handelaren. Spr. achtte het een ernstige fout, dat men deze materie uitsluitend als een fiscale kwestie heeft beschouwd. De knellende bepalingen der Tabakswet hebben economische moeilijkheden tengevolge, welke men behoort te compen- seeren. Den kleinhandel moet de mogelijkheid wor den geboden de belasting voor den fiscus te innen. Daarvoor is banderolle-bescherming dringend noodig. Spr. wees een drietal rechts- Een vermakelijke Chineezen-historie heeft op den Nieuwen Meerdijk in de Haarlemmer meer plaats gehad. Een pull-overs-verkoopende Pinda-chinees vervoegde zich bij mej. O. om een dergelijk kleedingstuk aan den man, beter aan de vrouw te brengen. Mej. O. bekeek den „over- gooier" met een critisch oog en.... ontdekte er een gaatje in. Vanzelfsprekend werd het kleedingstuk geweigerd en aan den Chinees teruggegeven. Maar de man was een rare Chinees en ver weet nu mej. O. dat.... deze het gaatje in den pull-over had gemaakt! Hij wilde noch het kleedingstuk terugnemen, noch van het erf van de woning afgaan. Buren schoten te hulp en de Chinees nam de wijk, met achterlating van zijn koffer Toen begon de historie pas! De Chinees zon 0 op wraak en de wraak kwam in den persoon van een kameraad ook een Chinees! waarmede de verdreven Chinees des middags in het dorp arriveerde. Helaas vergisten zij zich echter in de woning, waar de een zijn koffertje had achtergelaten, en wilden bij mej. S. bin nendringen, die met het heele geval niets te maken had. Deze verweerde zich metde waterslang tegen beide indringers, die echter blijkbaar tegen water wel bestand waren, want zij sprongen op mej. S. toe, grepen haar bij haar haren en eischten geld van haar, wat mej. S., om van de Chineezen maar af te zijn, hun tenslotte gaf. En toen kwamde zoon van mej. S., en gaf den beiden Chineezen.... zóó'n gevoelig pak slaag, dat zij zich voorloopig wel niet meer in het dorp zullen vertoonenü gronden voor deze banderolle-bescherming aan. Mag overigens van een regeering, die een Bedrijfsradenwet in het leven riep en streeft naar bedrijfsordening, niet worden verwacht, dat zij het noodlijdende tabaksvak te hulp komt? riep spr. uit. Spr. herinnerde er aan, dat vorige regeerin gen de tallooze verzoeken om ingrijpen naast zich neergelegd hebben. Gelukkig is er met het nieuwe kabinet nieuw licht gekomen. Mr. Oud voelde reeds vroeger voor banderolle-bescherming en Mr. van Schaik kent de nooden in het vak maar al te goed De Minister van Economische Zaken droeg den Middenstandsraad op een advies samen te stellen. Te verwachten is, dat dit spoedig zal worden uitgebracht in gunstigen zin. Spr. wees tenslotte op de resultaten van de actie der si garenwinkeliers en vroeg krachtige bestrijding van het euvel, dat ambtenaren soms tevens handelaren zijn. Spr. besloot m^t een klemmend beroep op allen om eendrachtig samen te wer ken en de organisaties te versterken. Aan het einde der vergadering werd onder applaus de volgende motie aangenomen: De vergadering van Sigarenwinkeliers, ge houden onder auspiciën van de Haarlemsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers afd. Haar lem; Gezien den noodtoestand in het sigarenwin keliers- en in het geheele tabaksbedrijf; Overwegende dat, waar de bestaansmogelijk heid van honderden sigarenwinkeliers staat en valt met de kans op wettelijke bescherming der banderolle en tot een zoodanige regeling nopens de Tabaksvergunningen dat als regel slechts houder daarvan kan zijn, hij, die het beroep van kleinhandelaar daadwerkelijk in een win kel uitoefent; Overwegende dat de voorgestelde accijnsver- hooging op sigaren funeste gevolgen zal heb ben en in geen geval de beoogde millioenen zal opbrengen; Verzoekt de Regeering zoo spoedig mogelijk tot wettelijke bescherming der banderolle over te gaan en de voorgestelde accijnsverhooging in te trekken, teneinde den noodtoestand in dit bedrijf, door een onvermijdelijk gevolg van werkloosheid niet nog grooter te maken. jmmm, De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag de volgende faillissementen uit gesproken J. Lammers wonende te Heemstede, garage houder, Raadhuisplein. Curator Mr. Ali Cohen alhier. M. J. Koenderman, makelaar in onroerende goederen, wonende te Zandvoort, Kostverloren- straat 67. Curator Mr. F. van der Goot alhier. S. Mul, molenmaker, wonende te Haarlem, Zomervaart 172. Curator Mr. C. Blankevoort alhier. Fr. van Dansik, kantoorbediende, wonende te Haarlem, Heussenstraat 46. Curator Mr. C. Blankevoort alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. S. J. Pit. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: Voor den heer A. Koene zal Zaterdag 28 October een gedenkwaardige dag zijn. Dan toch zal hij niet minder dan 50 jaar in de parochie van den H. Joseph wonen. Een gebeurtenis, welke niet veel voorkomt. En het feest wordt nog verhoogd, doordat hij denzelfden dag 95 jaar wordt De „Staatscourant" bevat de statuten van Van der Laan's Modemagazijn (Maisons des Modes) N.V., alhier. Voor de competitie van den Noord-Holland- schen Schaakbond, welke heden is aangevangen, speelden de eerste tientallen van Heemstede en Haarlem-Noord. Na spannenden strijd, waarbij eerst laat in. den avond de beslissing viel aan de borden 1 en 5, wonnen de Heemstedenaren met 64. De gedetailleerde uitslag luidt: 1. W. MantelF. Minnema 01. 2. F. AbspoelM. P. Hulshoff Poll 0—1. 3. Th. v. d. Bosch—nJ. Korringa 10, 4. S. J. AbspoelJ. Steenke 10. 5. J. Sterkman—W. A. de Tello half—half. 6. H. J. SteenbergenP. Schuster 01. 7. W. A. LindemanJ. Wesselink halfhalf 8. C. E. AbspoelF. C. Kuyken 01, 9. P. van WieringenH. J. Tuinder 01. 10. H. de VriesC.Kokke 10. Totaal 46. Hierna werd overgegaan tot de uitreiking der prijzen. Eerst werd een speciaal woord van lof ge bracht aan den heer B. A. Dammers, comman dant der Burgerwacht VelsenIJmuiden, die met zijn Burgerwacht drie van de vier eerste prijken wist te winnen. Deze prijzen werden door den Burgemeester van Velsen als hoofd der Burgerwacht in ont vangst genomen. Ook de verdere prijzen wer den met een woord van hulde en felicitatie aan de diverse winnaars uitgereikt. Tot administrateur van de Vrijw. Burger wacht te Velsen is benoemd de heer P. H. J. Gulikers, Kanaalkade, IJmuiden. V. Rosewitz wonende te Zaandam. Curator Mr. L. Ali Cohen alhier. W. N. Balledux wonende te IJmuiden. Cura tor Mr. A. Bruch alhier. M. van Renswou wonende te IJmuiden. Cu rator Mr. A. Bruch alhier. H. Veluwenkamp wonende te IJmuiden. Cu rator Mr. A. Bruch. Geëindigd zijn de faillissementen door het ver bindend worden der uitdeelingslijst van: N.V. Visscherij Maatschappij „Zandvoort III" gevestigd te IJmuiden, gem. Velsen. Curator Mr. Dr. W. P. Vis alhier. Joh. van Velsen wonende te Lisse. Curator Mr. H. J. M. Tonino alhier. D. van Delden destijds wonende te Hillegom. Curatrice Mevr. Mr. J. H. G. Schutte—Struick alhier. Door de Vereeniging van Leiders en Leeraren aan Ready-Scholen wordt een brochure uitge geven, welke ten doel heeft: Bevordering van het conversatie-onderwijs. Men tracht de belangen te behartigen, zoo wel van degenen, die de vreemde taal leeren, als van hen, die de vreemde taal kennen, doch bij gemis aan gelegenheid hun practische vaar digheid verliezen. Deze laatsten vinden in de ge regelde bijeenkomsten onder leiding van bui tenlanders de gelegenheid, door vrije conversa tie de verworven kennis niet alleen te onder houden, maar zelfs uit te breiden. Natuurlijk dragen ook de voordrachten en lezingen door buitenlanders, de buitenlandsche reizen en het tijdschrift Ready Post in belang rijke mate daartoe bij. Telkens op andere wijze wordt getracht, de leden bekend te maken met het vreemde land, zijn bewoners en hun ge woonten. Immers, het aanvoelen van de sfeer, d.w.z. de omstandigheden, waaronder de bewo ners van het vreemde land leven, denken en spreken, vormt een overheerschende factor bij de conversatie. Van geheel andere beteekenis is het conser vatiediploma. Het examineeren is aan gediplo meerde buitenlanders opgedragen. Inlichtingen verschaft gaarne het Secreta riaat: Roodborstlaan 7, Den Haag. Deze wedstrijden zijn dit jaar eenigszins an ders geregeld dan vorige jaren. Er zijn thans twee klassen, A. en B. In de eerste klasse zijn vier vereenigingen ingedeeld. Oorspronkelijk waren er vijf, maar de B. V. Rembrandt is af gevallen. Dit zijn de sterkste clubs, waarbij be halve de B. C. der Sociëteit-vereeniging" al hier, ook nog behooren: K.R.A.S. uit Amster dam, 's Gravenhaagsche B. C. en Rotterdam. Zij spelen uit en thuis partijen van 40 caram boles. Klasse B. is in twee groepen verdeeld. In de eerste groep zijn vier clubs en in de tweede drie clubs ingedeeld. Ook deze spelen uit en thuis, doch partijen van 30 caramboles. Dinsdagavond kwam K.R.A.S. op bezoek bij de B. C. der Sociëteit-vereeniging met een team van zes spelers. Van de zes partijen won de Sociëteit-Vereeniging er drie en K.R.A.S. ook drie na spannenden strijd. Zaterdag heeft in Hotel Lion d'Or de uitrei king plaats gehad van de Provinciale wedstrij den. Alvorens tot de prijsuitreiking overgegaan werd, had eerst een kleine huldiging plaats. Eerst werd de heer P. Louis, oud-secretaris penningmeester van het Provinciaal Wedstrijd Comité gehuldigd ter gelegenheid van zijn af scheid uit b.g. Comité. Hem werd een horloge met inscriptie aangeboden als herinnering. De heer Louis dankte voor deze hulde, welke door hem zeer op prijs werd gesteld. Vervolgens nam de heer Kolfschoten, Burge meester van Edam het woord, die in een gloed volle rede den voorzitter van het Provinciaal Comité Jhr. O. van Lennep, hulde bracht ter gelegenheid van zijn 15-jarig jubileum. Hem werd ter herinnering een oorkonde aangeboden. Door den heer van Lennep werd dank ge bracht voor deze huldiging, spreker memoreerde de prettige samenwerking waardoor de wed strijden bij hem steeds in prettige herinnering zullen blijven. Te Haarlem is vrij onverwachts na een zeer korte doch hevige ongesteldheid overleden in den ouderdom van ruim 30 jaren de heer J. C. Bom, in leven lid der „Haarlemsche Damclub." Bom was een speler die niet op den voorgrond trad door bijzondere damtalenten, doch die door z'n aangeboren bescheidenheid en hartelijken omgang zich onder de Haarlemsche damspelers veel vrienden had verworven. In het a.s. seizoen zou hij 't eerste bord van de „Haarlemsche Damclub" IV bezetten. De „Haarlemsche Damclub" verliest in Bom een zeer ijverig lid. Hij ruste in vrede! In ,,'t Hof van Holland" werden Maandag avond j.l. de wedstrijden om de clubkampioen- schappen 1933/1934 der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse: H. G. Teunisse wint van J. P .van Eijk; J. B. Sluiter Jr. wint van H. Greeuw; H. van Lunenburg Jr. remise met J. v. d. Giessen; J. W. van Dartelen wint van P. J. Bijrij. Tweede klasse: Ph. G. Amelung Jr. wint van T. Kerkman; D. Kleen remise met J. Otter; J. Balk wint van Th. C. v. d. Sluijs. Derde klasse H. G. J. Andriessen wint van G. Molenaar; I. Ravensbeygen wint van J. J. van Toom; J. Merts wint van P. v. d. Waarden; W. J. A. Matla remise met J. J. Aling; J. Pus wint van A. Munnikhuis; J. J. van Kesteren wint van U. H. Jötten; L. Minnema verliest van J. Kuntze; A. Smit wint van E. Sonnega; J. Kla- verstijn wint van Jac. Fr. van Garderen; W. Jonkhof remise met J. J. Groenewoud. In ,,'t Hof van Holland" werden Maandag avond ji. bovengenoemde wedstrijden voort gezet. Hieronder volgen de uitslagen: Tweede klasse: Th. Wesselman wint van H. J. Rozijn. Derde klasse: B. Henneke wint van C. Vis; J. Zurel ver liest van J. v. d. Heide. In ,,'t Hof van Holland" vond Maandagavond j.l. de huldiging plaats van de spelers der Gisterenavond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. Voortgegaan wordt met de behandeling van het reorganisatieplan der gemeentepolitie. De heer v d. VEER stelt voor om de rijwiel toelage van ƒ20 op ƒ30 te brengen. De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. bereid zijn de bestaande toelagen te handha ven. Dit neemt niet weg, dat de raad hierop terug kan komen, wanneer de zaak der toelagen in haar geheel aan de orde komt. In dit ver band achtte spr. het juister, om thans geen incidenteele beslissing te nemen. De heer v. d. VEER neemt hiermede genoe gen. Door den heer VISSER was een voorstel in gediend, om in het artikel, regelende de aan spraken ingeval van vacantie, verlof en afwe zigheid wegens ziekte, de verschillende gevallen nader te omschrijven. B. en W. adviseerden tot verwerping van dit voorstel, omdat de raad tot het stellen van een dergelijke bepa'ing niet bevoegd is. De heer VISSER had gehoopt dat B. en W zijn voorstel zouden overnemen. Het door B en W. voorgestelde artikel is zeer rekbaar. Spr. is echter bereid zijn voorstel terug te nemen. De VOORZITTER merkt nog op dat in de practijk nimmer moeilijkheden zijn ondervon den. Door den heer VISSER was verder voorge steld om de verlofdagen, welke met het oog op den dienst niet genoten zijn, te doen inha len. Dit voorstel wordt door B. en W. over genomen. Tenslotte had de heer Visser voor ges te'd om voor overwerk een vergoeding te betalen. B. en W. adviseerden dit voorstel te verwerpen. Zij achten het uitbetalen van een dergelijke vergoeding ontoelaatbaar. De heer VISSER vraagt waarom B. en W. het uitbetalen van een dergelijke vergoeding ontoelaatbaar achten. Spr. acht deze vergoe ding in a'le opzichten billijk. Zij werkt ook als rem tegen overwerk, vooral in onnoodige ge vallen. De heer TEN BROEKE acht het beter om deze kwestie bij het ambtenarenreglement te behandelen. De VOORZITTER is van dezelfde meening Maar bovendien blijkt het in de praktijk, dat een dergelijke vergoeding het overwerk juist 'n de hand werkt. Het zou ook enorme kosten meebrengen. Men mag van politieagenten tn abnormale tijden wel eens wat meer vragen, zonder hiervoor nu direct een geldelijke vei- goeding te moeten geven. De heer HOMBURG acht een overwerkver goeding ook niet noodig, evena's de heer MAA», die er op wijst, dat de toestand van thans vee! zuiverder ir Men moet het overwerk niet m de hand werken. Is er te véél werk, dan kan men er beter een mannetje bij zetten. Na nog eenige discussie wordt het voorste) van den heer Visser verworpen met 18 tegen 8 stemmen. Vóór stemden de sociaal-democraten en de Jieer v. Woensel. Nadat nog enkele opmerkingen gemaakt zijn, wordt het reorganisatieplan goedgekeurd. Aan de orde is hierna het voorstel van B. en W. tot opheffing van de raadscommissie voor steunverleening. De plaatselijke vakcentra'es hebben een adres ingediend, waarin aangedrongen wordt op de instelling van een commissie van advies. B. en W. adviseeren hieromtrent afwijzend, zulks op grond van het besluit van den Minis ter, waarbij de verantwoordelijkheid voor de uitvoering der steunregeling geheel in handen van hun college wordt gelegd. Een commissie van advies achten zij overbodig. De heer STARK merkt op, dat de commis sie reeds lang aan den kant gezet is, zonder dat de raad er in gekend was. De wethouder van sociale zaken echter heeft indertijd verklaard, dat er een commissie van advies zou komen. Hiervan is echter nog niets gebleken. De heer MAAS is ook verbaasd over de op heffing van de commissie zonder meer. Er was haast bij, want de Minister zat er achter. Maar dan voelt spr. 't toch als een ernstige grief, dat, toen de Minister eertijds een commissie van werkgevers en werknemers toestond, men twee maanden noodig had om tot een beslissing te komen, terwijl men thans, 8 dagen na de be slissing van den Minister, het bedankbriefje thuis had. Dat is meten met twee maten. Het verwondert spr. dat B. en W. zoo huiverig zijn voor deze commissie. Er wordt toch slechts ge vraagd om een commissie van advies, om het zoo hoog noodige contact met het orgaan van steunverleening te behouden. Met alle respect voor den werklust van B. en W. vreest spr. toch dat men den gevaarlijken weg opgaat, n.l. dat in de practijk de beslissing gelegd wordt in han den van een persoon. Welk nadeel is er in ge legen, wanneer B. en W. werden voorgelicht? Dat is nu niet meer mogelijk. Deze tijden drin gen naar medezeggenschap en gezonden volks invloed. Er is een richting, die dit niet wil. Door het afwijzen van deze commissie drukt men die richting een wapen in de hand. Spr. hoopt dan ook, dat B. en W. alsnog aanleiding zullen vin den om deze commissie in het leven te roepen. De heer TEN BROEKE onderschrijft dit. Het is vooral een nadeel voor ongeorganiseerden, die alleen staan en thans hun belangen niet meer naar voren kunnen brengen. In de practijk is gebleken, dat tegenover hen wel eens fouten gemaakt, worden, al berusten die dan ook op een misverstand. De heer HOMBURG sluit zich hierbij aan en pleit voaor een blijvend contact. De heer SLUITERS vindt er ook veel voor te zeggen. Het is inderdaad een bezwaar dat de be slissing in handen van een persoon, in dit geval den directeur van M. H., kan gelegd worden. De heer v. WOENSEL is heelemaal niet ver baasd over het voorstel tot opheffing. Het zou spr. niets verwonderen, wanneer er een voorstel komt om den geheelen raad op te heffen. Het zijn alle dictatoriale maatregelen van de bur- geoisie, waartegen spr. zich moet verzetten. Men behoorde een commissie in te stellen, uitslui tend bestaande uit werkloozen. Spr. dient ver der een voorstel in, om een brandstoffentoeslag van f 2.50 te geven, welk voorstel echter niet ondersteund wordt. De heer v. d. VEER vraagt wat er tegen is om deze commissie in te stellen. Het gaat toch uitsluitend om het uitbrengen van advies. De Minister heeft de mogelijkheid hiervoor open gelaten. Spr. zou tal van onbillijkheden kunnen noemen, begaan tengevolge van misverstan den. De commissie is dus wel noodig en spr. dringt dan ook sterk op instelling aan. Ook de heer VISSER wijst er op, dat de Mi nister een commissie van advies toelaat. Wethouder BOSMAN antwoordt, dat de moei lijkheden, waarop de heer v. d. Veer doelde, niet zijn ontstaan, omdat er geen commissie van advies was. Ze zijn ook alle opgelost. Spr. ontkent, dat de beslissing in handen van één persoon gelegd wordt. De beslissing blijft in handen van het College. Een commissie zal de taak van het College niet kunnen verlichten. Zij zou zich moeten bepalen tot advies en daarom is zij overbodig. Men kan zijn bezwaren schriftelijk bij het Col lege indienen. Wenscht men zijn moeilijkheden mondeling toe te lichten, dan wordt dit toege staan. Spr. is er van overtuigd, dat aan de menschen niets te kort wordt gedaan, ook niet aan ongeorganiseerden. Velen komen er en worden ook ontvangen. Zoo spoedig B. en W. meenen, dat een commissie noodig is, zullen zij een voorstel doen. B. en W. voelen mede met de werkloozen, maar de Minister heeft de verant woordelijkheid uitsluitend bü B. en W. gelegd en het spreekt van zelf dat het college dan de zaak zelf in handen wil houden. Indertijd heeft spr. slechts verklaard, dat hij de instelling van een commissie zou overwegen. Aan een kolentoeslag wordt gewerkt. Hij zal er komen. De VOORZITTER merkt op, dat B. en W. een sub-commissie hebben ingesteld, bestaande uit de wethouders Dunnebier en Bosman, die met den secretaris de zaken behandelen. Verschillende leden repliceeren. De heer v. ZUTPHEN vestigt er de aandacht op, dat menschen boven de 65 jaar, die niet meer onder de steunregeling kunnen vallen, door Maatschappelijk Hulpbetoon worden door- gesteund, omdat men daar nog geen beslissing van het bestuur heeft. Wethouder BOSMAN antwoordt, dat de in stellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon zelfstandig beslissen. Zoolang de besturen nog geen beslissing hebben genomen moet de direc teur en dat doet hij ook zelf handelen. Enkele personen zijn doorgezonden, omdat zij niet in aanmerking konden komen. De heer MAAS verzoekt de betrokkenen tij dig te doen waarschuwen. De heer VERMEULEN zegt, dat de discussies hem niet overtuigd hebben van de noodzake lijkheid dezer commissie. De menschen zullen er niet onbillijker om behandeld worden. B. en W. kunnen overal adviezen vragen. Hiervoor is geen commissie noodig. Spr. vertrouwt, dat B. en W. de regeling goed zullen uitvoeren. Zijn er bezwaren, dan kan men zich toch te allen tijden tot het college wenden. Na nog eenige discussie verklaart de heer VISSER genoegen te nemen met de toezeg ging van B. en W., dat een commissie in het leven zal worden geroepen, wanneer zulks noo dig zal blijken- te zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z. h. s. aangenomen. In behandeling komt vervolgens het adres van verschillende winkeliers, wonende aan de Ken nemerlaan, houdende het verzoek om de nieuwe aanschrijving van het gemeentebestuur, betref fende het maken van eigendomsafscheidingen voor hun winkels, te niet te doen. B. en W. meenen dat aan het betreffende artikel in de politieverordening uitvoering dient te worden gegeven, waarom zij adviseeren het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer HOMBURG betoogt, dat B. en W. zelf wel zullen begrijpen, dat hun eisch om een eigendomsafscheiding te maken vóór de win kelhuizen, onaanvaardbaar is. Men wil nier elkaar niet begrijpen. Ook B. en W. hebben niet altijd op de juiste manier gehandeld. Wanneer het altijd tijdig maatregelen had genomen, n.l. toen vergunning werd gegeven voor ombouw tot winkelhuis, hadden deze moeilijkheden zich niet voorgedaan. Is het nu de tijd om met net proces door te gaan? Is er geen regeling ie vinden? Kan de nu voorgenomen maatregel niet tijdelijk worden opgeschort? Intusschen zou met de organisaties over een oplossing onderhan deld kunnen worden. Dan kunnen de partijen tot elkander worden gebracht. Er moet in ieder geval iets gebeuren. Spr. doet een voorstel in dezen geest. Wethouder DUNNEBIER antwoordt dat B. en W. hiertoe bereid zijn, wanneer de Raad daarmede instemt en de heer Homburg, als voorzitter van de Middenstandscentrale bereid is, dit overleg in te leiden. Na nog eenige opmerkingen wordt hiertoe oe- sloten. Bij de rondvraag werden nog enkele aange legenheden ter sprake gebracht. De heer SLUITERS vraagt hoe het staat met de Verbetering van de Hoofdstraat te Sant poort. De VOORZITTER antwoordt, dat thans een telegrafisch bericht is ontvangen, volgens het welk de regeering het plan onder restrictie goed keurt. Omtrent den aard van deze restrictie tast het college nog in het duister. Mr. v. d. FLIER vraagt hoe het staat met den slachthuisbouw. De VOORZITTER antwoordt, dat het plan gereed ligt. Met de financieele regeling van het olan moet ichter gewacht worden, totdat de begrootingszaken geregeld zijn. Momenteel is nog iemand bezig, die als een mol de gemeente doorwroet, teneinde na te gaan, of hier ook ongerechtigheden gebeuren. De heer DIEPENDAAL vestigt de aandacht op het colporteeren op Zondagen in het Zuiden der gemeente, waarna de heer VERMEULEN de aandacht vestigt op de ontoelaatbare manier, waarop men bezig is de ondergrondsche tele foongeleidingen in IJmuiden te leggen. Met een en ander zal rekening worden gehou den. Tenslotte deelt de VOORZITTER mede, voor nemens te zijn om de behandeling der gemeen- tebegrooting op Woensdag 8 November a.s„ des v.m. 10 uur te doen beginnen. Hierna volgt sluiting. „Haarlemsche Damclub" I, n en III in verband met het behalen der nationale clubkampioen schappen hoofdklasse en tweede klasse van den Ned. Dambond en het clubkampioenschap derde klasse van den Districtsbond „Noord-Holland". De spelers werden door den len voorzitter der „Haarlemsche Damclub", den heer J. W. van Dartelen, op hartelijke wijze toegesproken. „VENI CREATOR SPIRITUS" door p. Dr. L. Vogel CE.Sp. G. Mosmans Zoon, 's-Hertogen- bosch. Een veertigtal goede overwegingen over de werking van den H. Geest. De derde persoon der H. Drieëenheid is helaas voor vele geloovigen een te weinig tastbare persoon, het werk Zij ner heiliging is voor hen een veel te vage wer kelijkheid. En dat is jammer, wijl juist de wer king van den H. Geest in de Kerk en in de zie len een der schoonste, zoo niet het schoonste leerstuk is. Hoe meer de geloovigen in dezen hun kennis vermeerderen, des te meer zal hun de schoonheid der Katholieke levensbeschou wing tegenstralen. En daarom een hartelijk welkom aan dit boek. L. B. „NOROPA-TAALCURSUS; EN- GELSCH VOOR BEGINNERS" Uitg.: Rudolf Mosse, Amsterdam. Het onderricht met behulp van de gramo- foon, door leeraren afkomstig uit het lend der taal zelf, wordt sinds lang erkend als de aan genaamste en meest doeltreffende mc-hode om zich vreemde talen eigen te maken. Verschillen de uitstekende taalcursussen op grau.ofoon- plat enzijn reeds in den handel. Noropa brengt hier den nieuwsten. Aangezien alles er op wijst, dat Engelsch ook in de toekomst de dominee- rende wereldtaal zal zijn, opent zij de reeks met een Engelschen cursus. Duitsche, Fran- sche, Spaansche en Italiaansche zijn in voor bereiding. De samenstelling van den Engel schen cursus werd toevertrouwd aan den be kenden leeraar C. CampbellMac Callum en de Nederlandsche bewerking aan prof. dr. A. E. H. Swaen, oud-hoogleeraar in het Engelsch aan de Gemeente-Universiteit te Amsterdam. Het is de bedoeling, door dezen cursus de mo gelijkheid te openen, een taal te leeren spreken zooals die inderdaad in het dagelijksch leven gesproken wordt, zonder het onderricht te ver zwaren of te overladen met overbodige stof. HOE KAN IK MIJN ZINGEN VERBETEREN? door P. C. Bre- derode. Uitg.: H. J. Paris, Am sterdam. Dit werkje heet bestemd voor leden van zang- vereenigingen, leerlingen van Kweek- en Nor maalscholen, M.U.L.O.-scholen, enz. Het bevat een 8-tal hoofdstukken over adem haling voordracht leding Dij zanglessen beheersching van de zenuwen, enz.: hoofdstuk ken, waarin dus allerlei nuttige wenken wor den gegeven, om goed en gezond te leeren zin gen. Dat zingen vooral een uitstekende longen- gymnastiek is, indien het goed wordt gedaan, laat schr. duidelijk in zijn werkje uitkomen. En in een slot-hoofdstuk over de „Prachtstem" van Caruso toont hij aan, hoe door voortdurend oefenen en energiek volhouden zelfs uit een zeer onvoldoend en „dun" stemgeluid zoo'n prachtstem kan verkregen worden, als men.... dan tevens in zoo'n Caruso-geval verkeert, dat „tal van factoren hem gunstig waren, die een ander missen moet!" Dat de eigenaar van die „prachtstsem" later heeft verklaard, bij z'n eerste smartelijke ervaringen inzake z'n stern- capaciteit „aan zelfmoord te hebben gedacht," dat had de schr., die toch zijn opus ook voor scholieren bestemde, niet moeten vermelden: 't is on-paedagogisch en gevaarlijk Ook moet de auteur bij een eventueelen her druk vooraf eenige storende fouten wegnemen. We vinden b.v.: „wanneer eenigen aanleg aan wezig is" (pag. 48) enz. Doch voor 't overige mag deze uitgave mee in het bijzonder voor de eerstgenoemde categorie van belanghebbenden beslist ter bestudeering worden aanbevolen. NEUE AUSWAHL ZUM LESEN UND UEBERSETZEN von Dr. W. J. Noordhoek. Uitg.: J. B: Wolters, GroningenDen Haag. Een prachtige bundel verhalen en schetsen schetsen met leerzamen inhoud vooral van verschillende knappe schrijvers. „Modern Duitsch" en „levende taal" noemt schr. terecht, wat hij bundelde. Ook is het niet gemakkelijk: dit is volkomen te verklaren, wijl de lees- en vertaaloefeningen bestem zijn voor de middelste klassen der Middelb. scholen en Gymnasia. We twijfelen niet, of de leeraren dezer on- derwijs-inrichtingen zullen dit degelijke en doeltreffende werk gaarne en met succes in htm klassen gebruiken. Jammer genoeg zijn er enkele hoofdstukken, o.a. een der „Christusle genden" van Telma Lagerlöf, en een stuk uit „Hl. Zeitung" over Zwingli, welke het mooie werk voor onze onderwijs-inrichtingen min der geschikt maken. G. J. TWINTIG MONDELINGE EXA MENS VOOR DIPLOMA B: ES PERANTO door P. Heilker. Uitg.: Van Gorcum Co., Assen. We kunnen met onze beoordeeling over dit werkje heel kort zijn. Er valt alleen van te zeggen, dat de 20 zeer getrouwe verslagen van examens voor het B-diploma (leeraar Esperan to), van de hand van een der bekwaamsten onder de kenners en leiders der Esperanto-be weging, zonder eenigen twijfel zal beantwoor den aan het doel, dat de schrijver zich met de uitgave stelde: Ze als betrouwbaren gids te doen dienen voor het mondeling examen. En we onderschrijven nog gaarne H.'s wensch, dat dit „eerste nummer in „Vangorcuma Espe- ranto-Libretaro" door vele andere moge ge volgd worden." BEKNOPTE UITWERKINGEN der Opgaven uit ,JBeknopt Leerb. Handelsrekenen" door H. L. C. Kok. Uitg.: J. B. Wolters,Gro ningen, Den Haag. Ter voorkoming, dat deze titel van het werk verkeerd worde gelezen, vermelden we vooraf even, dat het Bekn. Leerboek van den heer H. Kok, doch dat de Uitwerkingen der Opgaven uit dat werk van een paar andere bewerkers zijn. In het Voorbericht lezen we dienaangaan de, dat de H.H. Vos en Woltman, evenals voor de beide vorige deelen, ook voor dit 3e deel ,de goedheid hébben gehad de uitwerkingen ge reed te maken." Nu, die beide heeren hebben schitterend werk geleverd: hun „Uitwerkingen" zijn voor dege nen, die de Opgaven onder handen namen, een uitstekend middel om èn hun eigen prestaties te beoordeelen. èn van hetgeen ze „lieten zit ten" een alleszins bevredigende oplossing te erlangen, waarmee ze tevens een flinke hulp ter completeering van htm studie krijgen. HERDRUKKEN Van „Carnaval" door C. en M. Scharten Antink verscheen in de Wereldbibliotheek de 2e druk (5e duizendtal).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9