STA DSNIEUWS Om een royement Haarlem, 26 Oct. BEURS VAN AMSTERDAM MARIA STICHTING 50-35-20 De vroegbeurs Wisselkoersen DONDERDAG 26 OCTOBER Onrechtmatigheid betoogd Heider h&nkt het tied, AGENDA Beurs-thermometer DONDERDAG 26 OCTOBER 1933 VOLKSZANG Algemeene vergadering te Haarlem Vele dissonanten WAT BEDOELT „DE GRAAL" MET HAAR ALLERHEILIGEN- TOCHT MUZIEK VOLKSZANGAVOND DE STUCADOORSSTAKING TE AMSTERDAM Nasleep te Haarlem VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken De gestolen saneeringsbollen De andere drie verdachten Trampersoneel „St. Raphael" EEN VOORJAARSBEURS In Mei 1934 DE STEUN-AFFAIRE TE ASSENDELFT Tegen ieder der verd. één jaar gev. geëischt Personalia BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BENNEBROEK IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Pleidooi voor mr. van Doorne in het proces tegen het A. V .R.O.-bestuur OPENING VERKEERSBRUG OVER DE WAAL Minister Kalff verricht de plechtigheid Vereeniging van Nederlandsche Pluimvee-exporteurs wanneer iedere zanger zijn stem volkomen beheerscht. Doet evenals de groote looneel- kunstenaars: Wybert-tabletten, gedurende het oefenen tot be scherming der keel. Wybert vóór het op treden om de stem helderheid te geven. Verlaagde prijzen 27 October 2Vs 10 Nadat de leden van de Nederlandsche Ver eeniging voor den Volkszang, die om 11 uur in Haarlem waren aangekomen, bij Brinkmann de lunch gebruikt hadden, ving in een der boven zagen om 3 uur de algemeene vergadering aan. De voorzitter, de heer E. A. Kingma, Den Haag, heette de aanwezigen, in het bijzonder de afdeeling Haarlem, die voor het eerst geor ganiseerd aanwezig was, hartelijk welkom. Nadat de notulen goedgekeurd waren, ont spon zich in de vergadering een vraaggesprek over een briefwisseling van de bestuursleden, de heeren J. Weber, uit Arnhem, secretaris; J. Brouwer, Breda, penningmeester; W. Din- kersloot, Culemborg, onder-voorzitter en mej. J. C. Beekman, Arnhem,. 2e secr.-penningmees- teresse, met de afdeelingen over een geschil met den voorzitter van het hoofdbestuur, waarmede zij moeilijk konden samenwerken en waarom zij hun ontslagaanvrage als lid van het hoofd bestuur indienden. Hieruit vloeide een voor stel van de afdeeling 's-Gravenhage voort, om deze reden direct over te gaan tot de verkiezing van de leden van het hoofdbestuur, welk punt als no. 7 op de agenda voorkwam. Alvorens hiertoe werd overgegaan werden de brieven, die over de aangelegenheid gewisseld waren, voorgelezen. De heer Nyssen uit Assen, had betreffende deze zaak de notulenboeken nageslagen en hier in niets dan lof over het beleid van den voor zitter gelezen. Uit sprekers verder betoog bleek, dat er ook een kwestie loopende was over het tekstboek tusschen den penningmeester en de commissie uit het hoofdbestuur, die met de verzorging hiervan belast was. Er was een grief tusschen mej. J. Beekman uit Arnhem en den penningmeester. Spr. zocht hierin de oorzaak van de ontslagaanvragen. De afdeeling Utrecht stelde twee moties van afkeuring voor. De eerste over het aftreden der betreffende leden vóór de algemeene vergade ring en een tweede over enkele anti-semitische Uitlatingen in brieven van mej. Beekman. De afdeeling Den Haag sprak afkeuring uit over de oneenigheid die in het hoofdbestuur bestaat. Over deze strubbeling werd nog door diverse afgevaardigden het woord gevoerd. De afdeeling Assen was er van overtuigd, dat de oorzaak niet bij de leiding berustte en sloot zich aan bij de moties van de afdeeling Utrecht voor geen bestuursverkiezing te doen houden, maar een commissie te benoemen, die een onderzoek in zal stellen naar de oorzaak der oneenigheden. De voorzitter las in antwoord op de diverse opmerkingen twee brieven voor van den se cretaris, den heer Weber, die niet bevredigd was over de tekstboek-quaestie en het ant woord van spreker hierop. Spr. voorzag onaan genaamheden op de algemeene vergadering, zei echter die herrie niet te vreezen en deed ten slotte in zijn schrijven een beroep op den se cretaris, om van den volkszang iets moois te maken. Uit den verderen uitleg van den spre ker bleek deze van oordeel te zijn dat de quaestie was opgeschroefd door het uitstellen van de algemeene vergadering van 19 Septem ber tot 25 October. Om. had de voorzitter uit de door hem met den secretaris gevoerde correspondentie, opgemerkt, dat, toen hij had willen aftreden als, als ant woord hierop het geheele hoofdbestuur had willen aftreden, welke verantwoordelijkheid hij niet had willen dragen. De afdeeling Utrecht diende hierop een motie in, om een commissie te benoemen, die redenen uit zal zoeken, die geleid hebben tot de onrust in het Hoofdbe stuur. Deze commissie moet binnen 2 maanden met haar werk gereed zijn, waarop dan een buiten gewone algemeene vergadering zal worden bij een geroepen. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. De commissie zal be staan uit een der leden van de afdeelingen Haarlem, Rotterdam, Apeldoorn, Bloemendaal en Deventer. De beide reeds te voren genoem de moties van de afdeeling Utrecht werden hierna in stemming gebracht. De eerste werd met 18 tegen 10 stemmen verworpen, de tweede werd gewijzigd door de verklaring van het Hoofdbestuur, dat het een neutraal standpunt Inneemt. Een voorstel om de verdere agendapunten op een volgende vergadering te behandelen ont lokte weer een heftig debat tusschen de af deelingen. Ten slotte werd overeenstemming bereikt. De uitgestelde agendapunten zullen op de eerstvolgende algemeene vergadering het eerst aan de orde gesteld worden. Men schrijft ons: Zoo langzamerhand zijn de plannen van „De Graal" om den vooravond van Allerheiligen met een lichtstoet te vieren, meer algemeen bekend geworden en is het zeker dienstig hier een en ander te schrijven over de bedoeling van dezen tocht. Waar „De Graal" op de eerste en voornaam ste plaats een godsdienstige beweging is, ligt het natuurlijk ook in haar bedoeling, om de feesten van het Kerkelijk jaar zooveel mogelijk door haar leden te doen beleven. Een mensch bestaat nu eenmaal uit ziel en lichaam en het is aan de Katholieke Kerk diep- eigen, dat Zij ook Haar kinderen met ziel en ïirKtam God laat dienen en verheerlijken, door hun uiterlijke houding en voorkomen met hun innerlijke gevoelens in overeenstemming te brengen. Dat herkent men overal in de Liturgie dierzelfde Kerk en verder in het geheele Ka tholieke cultuurleven. Voor niemand is de behoefte aan overeen stemming tusschen het innerlijke en het uiter lijke zoo groot als voor de jonge vrouw, en als beweging voor onze Katholieke opgroeiende meisjes heeft „De Graal" dus ook niet die vrees en afkeer voor uiterlijkheden, die onze calvinis tische landgenooten wel eens plegen te bezitten. En zoo wil zij dan ook de feesten der Katho lieke Kerk door leden en buitenstaanders beter doen beleven, door ze ook naar buiten te vieren. Op den vooravond van Allerheiligen zal daar om weer een „Stille Omgang" voor vrouwen plaats hebben. Ieder zal een gekleurde lampion met zich mee voeren, waarin de naam van een heilige vrouw staat geschreven. Bij haar eigen ledental van jonge vrouwen, «al „De Graal" ook dit jaar weer alle gehuwde /rouwen, alle Katholieke moeders uitnoodigen, om met haar het feest van alle Heiligen te vie ren, om met haar de levens der heilige vrou wen te overwegen, om met de hulp van haar groote voorgangsters de wereld te wijzen naar God. In een stilte, die het stadsrumoer overwint, sullen alle Katholieke vrouwen, jongeren en ouderen, samen weer haar „Stillen Omgang voor vrouwen" houden. Het verlangen van vele onzer Katholieke vrouwen om ook eens een „Stillen OlSjW'' AU iot W6£ kelijkheid worden in den Allerheiligentocht. Het zal een gezamenlijke stille lofzang worden van alle Katholieke vrouwen, èie ons zijn voor gegaan. Het zal een rustig gebaar van vertrouwen zijn tevens, da onze groote voorgangster ons hel per zullen, om ieder in eigen kring en ook ge zamenlijk naar buiten de wereld te brengen bfj God. Als op Allerheiligen heel veel Katholieke vrou wen spontaan met een kinderlijk geloof en een brandende liefde zich opnieuw aan deze taak zoow'al in eigen gezin als daar buiten toewijden, zal deze gebeurtenis ontwijfelbaar een genaden- rijke uitwerking hebben. God zal helpen. Voor den buitenstaander lijkt het wel eens, dat de actie ter verbetering van den volkszang stop is gezet, althans eerder verflauwt dan toe' neemt. Die actie had voor den wereldoorlog in kor ten tijd een geweldig hoogtepunt bereikt. Over al werden vereenigingen en afdeelingen ge sticht, verzen en zangwijzen bekroond, gebun deld en uitgegeven en tallooze zangavonden ge houden. Bij officieele gelegenheden (aubades e.d.) bleek duidelijk de gunstige invloed dier actie, alleen gelukte het niet het straatlied te verbeteren. Zelfs op nationale feestdagen zingt Jan Publiek liefst een of ander danslied van vreemden bodem (op rhythmisch gebied eenigs- zins aantrekkelijk), al is de vertaalde, Holland- sche tekst nog zoo onbenullig, futloos, ja me nigmaal plat. Toch hebben de leiders der volkszangbewe ging niet stilgezeten. Ondanks de moeilijkhe den, die de Jaren in en na den oorlog oplever den, zijn ze paraat gebleven, hebben zooveel mogelijk in stand gehouden wat reeds bestond en immer getracht nieuw arbeidsveld te vinden. Dat bleek ook thans op den Volkszangavond, georganiseerd door de afdeeling der Ned. Ver. van den Volkszang. Een volle zaal, die het Utrechtsche propagandakoor, den declamator (van René de Clercq's „Terwe") en 't Drent- sche zangspel met aandacht volgde, maar bo venaldapper meezong, en dat niet alleen bekende, doch zelfs nieuwe liederen. Deze liederen, die soms slechts een- of twee maal voorgezongen, werden met lust en moed door alle aanwezigen, oud en jong, Dren tenaar en Hollander, gezongen. Dat het doel: het publiek zelf te laten zingen, zoo gemakke lijk werd bereikt, moet men voor een groot deel toeschrijven aan de onvermoeide, begeesterende leiding van den heer Sixma. Hij kent zijn pu bliek, weet het te boeien met en te interessee ren voor het goede volkslied (alleen hoede hij zich voor de snelle en groote tempo-wiselingen). Ook wordt het den bezoekers buitengewoon aantrekkelijk gemaakt door de liederen af te wisselen met zangspelen, waaraan zij door de liederen mee te zingen als het ware zelf deel nemen. Het Drentsche zangspel was toepasselijk ge maakt op „Volkszang" en de Haarlemsche af deeling, die het vorig jaar herboren en nu zeer actief is. „Terwe" werd prachtig uitgebeeld, maar het invoegen van andere liederen dan die van de Clercq zelf, vinden we totaal overbodig. „Terwe" heeft geen aanvulling noodig, spreekt voldoen de door zijn eigen liederen. De begeleiding geschiedde op piano, door klein orkest of „trekpiano". O.a. werd een nieuw lied ingestudeerd, tekst van Steenhuizen, muziek van Jos. de Klerk: „Ga je mee naar den Hout?" Een zeer geschikt lied, dat ruime verspreiding verdient. O. K. De stucadoorsstaking te Amsterdam heeft te Haarlem een nasleep gehad. Woensdagmiddag om 5 uur arriveerden n.l. aan de Amsterdamsche Poort per auto een tweetal werkwilligen uit Am sterdam, die daar uitstapten om naar huis te gaan. Zij werden begeleid door twee agenten, die op den Heerensingel, omdat een groote groep Com munisten en O.S.P.'ers opdrongen, hun sabel trokken en de menschenmenigte uit elkaar joe gen. Er zijn harde klappen uitgedeeld, maar niemand werd gewond. De Haarlemsche Rechtbank deed Donderdag ochtend uitspraak in de zaak van den 21-jarigen koopman J. de H. en den 36-jarigen koopman A. P., beiden te Haarlemmermeer, die in den nacht van 29 op 30 Aug. U. een groote hoe veelheid saneeringsbollen gestolen hadden, toe- behoorende aan de Nederlandsche Bloembol lenkweekers-Centrale. De Officier van Justitie had veertien dagen geleden tegen ieder acht maanden gevangenis straf met aftrek van preventief geëischt. De Rechtbank veroordeelde heden beiden tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Drie Haarlemsche kooplieden, die in den nacht van 21 op 22 Augustus eveneens sanee ringsbollen gestolen hadden in de Haarlemmer meer en opgaven ze op de vuilnisbelt gevon den te hebben, werden hedenmorgen vrijgespro ken. De Officier van Justitie had geëischt resp. tegen A. S. 4 maanden, en tegen K. S. en J. B. 2 maanden. Woensdagavond vergaderde het R. K. geor ganiseerde tramwegpersoneel van den Ned. R. K. Bond van Spoor en Tramwegpersoneel „St. Ra- phaël" onder leiding van den voorzitter, den heer L. Geers, in gebouw „St. Bavo". De notulen werden ongewijzigd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een, hetwelk nog al eenige discussie uitlokte, namelijk een gecom bineerd schrijven der drie organisaties aan den chef van Exploitatie over de invoering eener nieuwe rouleering welke niet eerst den organisa ties ter beoordeeling was toegezonden. Het betrof een rouleering zonder onderbreking in den ar beidstijd. Hoewel deze bij wijze van proef werd toegepast meende men dat men zich houden moest aan gedane toezeggingen. De behandeling der beide beschrijvingsbrieven lokte geen discussie uit. Het voorstel om geen feestvergadering te hou den, doch de op de begrooting uitgeschreven bedragen voor andere doeleinden te benutten en alleen te doen plaats vinden een H. Mis met ge meenschappelijk ontbijt, werd goedgekeurd. Ais afgevaardigde werd gekozen met den voorzitter voor het Mgr. Mutsaersoord de heer J. Out. En voor den Raad van afgevaardigden te houden te Enschede met den voorzitter de heer A. d. Rooij. De tweede Haarlemsche voorjaarsbeurs, geor ganiseerd door de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, afd. Haarlem en Omstreken, zal gehouden worden van 3 tot en met 11 Mei 1934. Zondag 6 Mei zal de Beurs gesloten zijn. Zij zal zijn in het Gemeentelijk Concertge bouw. Dit jaar was het aantal gecontroleerde be zoekers 11975. Voor de Haarlemsche rechtbank hebben he denmorgen terecht gestaan de twee gebroeders V„ die op 16 September 1.1. den burgemeester van Assendelft, den heer J. J. de Boer, in het lokaal waar zij steun wilden ontvangen, opzet telijk beleedigd en mishandeld hebben, zooals de tenlastelegging luidde. Beklaagden waren in het stempelokaal geko men, hoewel zij wisten, omdat dit hun mede gedeeld was, dat zfj niet meer voor steun in aanmerking kwamen. Er lag voor ongeveer 600 aan bankpapier A. V. werd in het lokaal op nieuw medegedeeld, dat hij geen steun kon Krij gen. Hij zeide toen: „Ik moet steun hebben" en gaf daarop den burgemeester een slag in net gezicht, waardoor deze bloedend onder het oog verwond werd. P. V. pakte het bankpapier weg en ging er mede van door. Daarna zijn, zooals men zich nog herinneren zal, pogingen aangewend door andere steuntrekkenden, om de broeders te be wegen het geld terug te geven, aan welk ver zoek zij tenslotte gevolg hebben gegeven, yan den burgemeester ontvingen zij daarna, uit diens eigen zak eenigen steun. De burgemeester zou nog gezegd hebben: „Eerst moet het geld terug, dan kunnen jullie straks terug komen". Bij de behandeling voor de rechtbank oor deelde de president, dat een dergelijke handel wijze van den burgemeester niet geschikt was om het gezag hog te houden. P. V. zou nog gezegd hebben, dat hij hei geld alleen wilde teruggeven, als hij er wat van kon krijgen. De president merkte daarbij op dat hy niet kon begrijpen dat de burgemeester is ingegaan op een voorwaarde door een dief gesteld. De Officier van Justitie ging de heele geschie denis nog eens na en merkte daarbij op, dat net tegenwoordig geen unicum is, dat burgemeesters van verschillende plaatsen belast zijn met de steunuitkeering. Zij hebben het daarbij vaak zeerm oeilijk, omdat het hun dikwijls zoo lastig gemaakt wordt. Het is hem echter onbegrijpelijk, dat de burgemeester voorwaarden geaccepteerd heeft, om het gestolen geld maar terug te krijgen. Hij oordeele een strenge straf voor ue daders op haar plaats omdat dergelijke natu ren z. i. niet in een geordende maatschappij thuis behooren. Hij eischte tegen ieder der verdachten een jaar gevangenisstraf. Uitspraak 9 November. (Ongecorrigeerd.) Actie van communisten In verband met de interpellaties van de hee ren Mars en Peper in den gemeenteraad van Haarlem gisterenmiddag, over de steunverlaging aan werkloozen, had het Werkloozen Stryd- comité een oproep gepubliceerd, om op de Groo te Markt te demonstreeren, aan welken oproep een aantal werkloozen had voldaan. De politie had wel voorzorgsmaatregelen ge nomen, doch behoefde niet tegen de werkloozen op te treden. Te Den Haag is geslaagd voor het voorloopig diploma van machinist de heer J. M. Niedel- stein Walter, alhier. Ondertrouwd: 25 October J. H. Snijder en I. Klus, S. Weyers en L. C. v. d. Putten, J. Hoffschlag en J. A. v. Wort, J. Ledder en J. A. Lunenberg, E. Ausma en A. v. Amersfoort, H. C. v. d- Kommer en E. E. Heldt, J. P. P. Courtier en J. J. L. Blansjaar, H. J. P. v. Maanen en E. H. Venniker, A. H. Faas en H. Schrijver, P. v. Koningshoven en M. Nelissen. Getrouwd: 25 October: M. Hey en G. Broek huizen, C. Kroon en A. E. v. Riemsdük, N. Knap en J. W. de Vos, A. v. Duijn en M. A. Hogeveen, G. P. Molenaar en B. M. Piso, H. J. B. v. d. Mey en G. E. Oelmann, M. Rovers en M. P. v. d. Ak ker, W. Elsthout en E. E. Will, A. v. Neste en G- Bond, S. v. Mourik en C. F. v. Musscher, M. P. v. Poppelen en A. J. T. v. d. Vaart, P. T. Hofkes en J. W. Kooien, M. v. Mierlo en E. H. Peetoom, J. H. Mastenbroek en E. Kuipers, N. A. Zoet en C. Klaassen. Geboren: 24 October I. L. A. v. LooyLowes, z„ 24 October D. H. TeeuwenZonneveld, z„ 25 Oct. J. S. A- Netzv. Empelen, z„ 24 Oct. A. Poelgeestv. d. Meij, d.; 24 October W. C. M. Sanbergv. Looy, z„ 25 October E. A. M. de HaanJansen, z.; .23 October W. L. Koster Suntrop, z„ 23 October E. J. Meüboom—Koll- mannthaler, d. Overleden: 24 October A. Liedmeijer, 56 jaar, Tweede Zuidpolderstraat, 24 October T. C„ 3 jaar, d. van J. J. Versteeg, Haarlemmerliede- straat. Raadsvergadering. Gisterenavond kwam de Raad in voltallige zitting büeen ten raadhuize, onder leiding van burgemeester K. J. G. baron van Hardenbroek. Na opening werd allereerst overgegaan tot installatie van het nieuwe raadslid, de heer M. Otte, die de vereischte eeden in handen van den burgemeester aflegde. Vaststelling pensioengrondslag van D. Kuit. Door B. en W. werd voorgesteld dezen grond slag te bepalen op f 2215.—, zijnde de gemid delde verdiensten van genoemden gemeente opzichter. Door den heer J. Dubbis werd opgemerkt, dat er in het betalen van procentengelei van ge meentewerk boven de f 509.eenig. gevaar schuilt, en brengt dit in verband met het werk aan den Binnenweg, dat veel te lang heeft ge- Hedenmorgen half twaalf zyn voor de Eerste Kamer van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam de pleidooien begonnen in het proces dat mr. van Doorne, advocaat te Utrecht, voert tegen het A.V.R.O.-bestuur, naar aanleiding van zijn veelbesproken royement als lid van de A.V.R.O. Voor mr. van Doorne pleitte mr. R. van Woel- deren, die in de eerste plaats bezwaar maakte tegen de wijze, waarop dit royement tot stand is gekomen, verder tegen onware publicaties. Pleiter bestreed de meening, dat het hier een vereenigingskwestie zou betreffen buiten rech terlijke competentie. De rechter is bevoegd kennis te nemen van de wijze, waarop eischer is behandeld en de rechtvaardigheid hiervan te beoordeelen. Releveerend de gebeurtenissen van Septem berDecember 1930, die aan het bewuste roye ment vooraf gingen, herinnerde pleiter aan de groote Houtrustmeeting van de A.V.R.O., waarby opnieuw nadrukkelijk was beloofd: „Geen samenwerking, onder welken vorm ook, met de V.A.R.A.". Steeds heeft eischer als be stuurslid met kracht op dit standpunt gestaan en men begrijpt, hoe hij onaangenaam werd verrast, toen in October 1930 de eerste teeke nen vielen waar te nemen van Vogt's vrijage met de socialisten. Zonder ruggespraak met zijn dagelijksch bestuur verleende Vogt een interview aan „Het Volk", waarin hij zich zelfs niet ontzag critiek uit te oefenen op leden van dat dagelijksch bestuur. In de eerstvolgende bestuursvergadering werd Vogt hierover ge kapitteld, maar Vogt ging rustig door en in November bleek, dat hij aan Oudegeest de ver zorging van de Radio Vólks-Universiteit voor de helft had afgestaan en bovendien onder handeld over samenwerking en gezameniyken zenderbouw. Het bestuur wist van niets, zooals bleek in de vergadering van 5 November. Achteraf kwam uite dat de heer Gildemeester, secretaris van den A. V. R. O. er wel van wist, maar het bij de heeren „niet veilig" achtte. Vogt bleef handelen of er geen bestuur bestond, trad op als dictator. Mr. van Dcorne liet niets on beproefd om een zuiveren toestand te verkrij gen, den heer Vogt tot de orde te roepen, maar zyn bemoeiingen werden door mede-bestuurde- ren verdraaid tot „een greep naar de macht". Met behulp van „de Telegraaf", met welk blad hy reeds sedert de dagen van H. D. O. en A. V. R. O. financieel was verbonden, wist Vogt zyn tegenstanders uit den weg te ruimen. In de vergadering van 13 December, waartoe mr. van Doorne niet werd geconvoceerd en men via de Telegraaf-directeur Holdert het be stuurslid Hulstijn bij hem in dienstbetrekking die alle beschuldigingen had kunnen ontzenu wen, wist weg te houden, verscheen tegen Mr. van Doorne een acte van beschuldiging, op grend waarvan de bestuursvergadering tot zijn royement besloot. Mr. van Doorne, hiervan in kennis gesteld ontkende al de tegen hem uitgebrachte beschul digingen, stelde een onpartijdig onderzoek voor, aanvankelijk door een commissie, later door een eereraad, doch de A.V.R.O. durfde hier niet op ingaan. Niet één beschuldiging werd waar ge maakt. Het A.V.R.O.-bestuur ontkende zelfs het be staan van een acte van beschuldiging, maar de officieele acte waarin de meest dwaze en onware aantygingen, kwam in handen van Mr. van Doorne en kon aan de rechtbank worden over gelegd. Ook formeel is het gebeurde in de bewuste bestuursvergadering onbehoorlyk onjuist en strydig de de statuten. Gevraagd wordt derhalve opheffing van den onrechtmatigen toestand, waarin eischer nu se dert drie jaar verkeert. Des middags ving het pleidooi aan van Mr. Adriaanse voor den A.V.R.O. De plechtige opening der nieuwe verkeers- brug over de Waal by Zalt-Bommel op 18 No vember a.s. zal, naar men ons bericht, geschie den door den Minister van Waterstaat. Woensdag is te Utrecht een vergadering ge houden van vooraanstaande exporteurs in pluimvee en wild. De vergadering was druk bezocht. Opgericht werd de Vereeniging van Nederlandsche Pluimvee-exporteurs. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Th. Moorman, Goor, voorzitter, W. van Schaik, Den lip, vice-voorzitter, J. Koens, Velp, secretaris, J. Hornstra, Amsterdam, en A. H. P. Engels, Zwolle. Als administrateur werd toegevoegd Hens Hentzen, Rochussenstraat 251, Rotterdam, waar het adres van de vereeniging is geves tigd. IERT laag mogelyk te houden over de geheele linie, stellen B. en W. voor, het verzoek niet in te willigen. Aldus geschiedde. Voorstel onbewoonbaarverklaring Dit voorstel betreft 3 woningen op Dageraad van den heer D„ die nog bewoond worden. Deze huisjes moeten door omstandigheden toch wor den verkocht en gezien den toestand waarin ze verkeeren achten B. en W. het raadzaam ze onbewoonbaar te verklaren. De bedoeling is om de bewoners niet te forceeren. Aldus wordt besloten. De 1ste en 2de suppletoire begrooting 1933 werden vastgesteld inzake verkoopsprijs grond voor het nieuwe postkantoor en koopprijs van grond van den heer Van Ittersum benevens voorschot van den ontvanger. Door den kantoorhouder van het hulppost kantoor van post en telegrafie, den heer C. Vis, was ontbinding van het huurcontract gevraagd naar aanleiding van de verplaatsing naar het nieuwe gebouw, dat op 15 Nov. a.s. plaats heeft. Behoudens goedkeuring van den raad zullen B. en W. trachten het oude kantoor te ver huren of anders zoo voordeelig mogelijk te ver- koopen. Aldus wordt besloten. Voorloopige vaststelling bedrijfs- rekeningen 1932 Door den voorzitter wordt aan de heeren Dubbis en Van Bakel dank gebracht voor het nazien der rekeningen, die in orde werden be vonden. De vaststelling van de bedryfsbegroo- tingen 1934 betreffende het beheer van de gel den, die in het wegenfonds worden gestort en het woningbedrijf. Het verlies van dit laatste werd geschat op 1150. Vaststelling gemeentebegrooting 1934 De opzet van de begrooting is geweest om deze sluitend te maken zonder belastingverhoo- ging, hetgeen niet gemakkelyk viel by uitgaven die nog niet dalen en by inkomsten, die niet rijzende zyn. De hoop blyft op vestiging in de gemeente en in de laatste maanden doet zich dat beslist voor. Over den bouw van een nieuwe Openb. La gere school kan nog niet worden gedacht. By den verbouw van de School met den Bij bel worden de helft van alle kosten van over name, zynde 11250.door het schoolbe stuur gedragen. Een reden om tractementen te verlagen, was er nog niet, doch wanneer de nood aan den man komt, zullen we verder zien. Hierna richtte Dr. de Blinde een woord van waardeering tot B. en W. voor de zuinigheid die werd betracht bij het sluitend maken der begrooting, te meer daar de Stichting Vogelen zang tot de uiterste grens was gekomen. De heer Dubbis betreurde het weder uitstellen van nieuwe Openb. Lag. School. Verder werd de noodwoning nog besproken en waar geen der Raadsleden iets meer te zeg gen had werd de begrooting aangenomen. Gebouw „St. Bavo" Grossiers, half 4, Proza, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling, 34 uur. Rembrandt-theater 20000 jaren in Sing- Sing en „The royal merry four", 7 en 9.15 uur. HEEMSTEDE Raadhuis Gemeenteraad, 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Bevolkingsbureau, 8 uur Alberdingk Thijm, 8 uur Bestuur Trans portarbeidersbond, 8 uur H.G.K., 8 uur. Circus Rausch, Pretoriaplein Avondvoor stelling, 8 uur. Palace „Rome-Express" op het tooneel Roosje Kohier en partner 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theateir „Die Fahrt ins Grüne op het tooneel Risgoe en Bernard „gekke menschen" 7 en 9.15 uur. Luxor „Het testament van dr. Mabuse" 8.15 uur. Vervolgens wordt een kasgeldleening aangeno men. Door de Bybelschool werd verzocht gel den beschikbaar te stellen. De raming van den bouw van 2 lokalen was 27200., een besluit van 3 jaar geleden. De Gebr. v. d. Pol willen aan den Zwartenweg doorgaan met bouwen en de raad moet over den wegenaanleg beslissen. De kosten voor de brug over de Bennebr. vaart geraamd op 3500, worden verhoogd tot 5000. Voorts stelde de Burgemeester voor om de oudere werkloozen drie dagen in de week te laten werken in plaats van steun te geven. Verder werd nog 20 toegestaan aan den Tuin- bouwcursus in de R.K. School. Door den heer van Bakel werd het verzoek toegelicht. By de rondvraag bepleit de heer van Bakel de beplanting van de Schoollaan en Duinlaan waaraan zal worden voldaan en vraagt om verlaging van meterhuur en stroomgebruik van het electrisch licht voor de gemeente woningen. Verder nog om de veiligheid van den weg op Dageraad te verbeteren, door met de tram maatschappij te onderhandelen. Door den h<— Dubbis wordt herinnerd aan de straatjes woningen op het Wilhelminaplein, het f in de vorige vergadering was toegezegd bespreekt nogmaals den toestand van de Openb. Lagere school, waar de stank ondraaglijk is, ten nadeele van de gezondheid der kinderen en waar zelfs een stuk uit den gevel was ge vallen. Met de opruiming der oude tramrails zal worden gewacht tot de werkzaamheden aan Bijweg beginnen. Hierna sluiting. De omstandigheden zijn voor de beurs ongc- wyzigd en derhalve werd hedenochtend in het telefonisch effectenverkeer de gewone terug houdendheid weder in acht genomen. Van t weder beter afkomende New-Yorksche sic. koersen werd weinig notitie genomen, om. men overtuigd is, dat naar gelang de dollai zich wyzigt, de stemming te New-York zien hiernaar regelt en er dus geen houvast bestaat. Ten opzichte van de Fransche begrooting wacht men af, of het nieuw te vormen kabi- net-Sarraut er in slagen zal, deze te doen slui ten. Indien niet, dan staat de frank opnieuw aan de willekeur der speculatie bloot en zul len sommigen het er wel op aansturen, te adv:- seeren, dat Frankryk den gouden standaar moet loslaten. Er bestaat derhalve nog v twyfel. Franken en Ponden werden heden piet tegen elkaar uitgespeeld en blevén vrijwel onveran derd op respectievelijk 969%—970% en 783 786, Ook de dollar bleef op peil 163166, zoodat ook de effectenhandel van geen beteekenis was. De stemming voor toonaangevende waarden was goed prijshoudend en vóór Amerikaansche goed vaster. Philips bewoog zich op 211 (210%), Koninklijke Olie op 171% (170%), H.V.A. op 170 (169) en Unilever op 84 (83). Steels bedongen 27 (25 13 16), Bethl. Steel 19% (18%) en Ana condas 9% (9%). De Youngleening onderging op 42% nagenoeg geen verandering. Nederl. Staatsleenprijshoudend Gemeenteleen. prijshoudend Youngleening prijshoudend Philips é....eoed prijshoudend Unilever prijshoudend AkU prijshoudend Koninklijke prijshoudend H V A prijshoudend Rubber I«ie' Tabaklnier Amerik. waarden beter KINDERDAG, 26 Oct. Vorige slotkcersen. Heden Londen 7.84% 7.84l/2 Berlyn 59.11 59.12% Parijs 9.70V* 9.70% Brussel 34.57% 34 57% Zwitserland 48.05 48.05 Weenen Kopenhagen 35.20 34.60 Stockholm 40.55 40.50 Oslo 39.50 39.50 New York (cable) 1.64 1.64% Rome 13.05 13.05 Praag 7.35 7.35 Madrid 20.75 20.70 Vorige slotkoersen. Heden Vorige slotkoersen. Heden duurd en dus zou de opzichter, hoe langer een werk wordt gerekt, daar meer voordeel van trekken. De voorzitter antwoordde, dat de lange duur van bedoeld werk zijn oorzaak vond in de arbeidskrachten der werkloozen, waarop de heer Dubbis verzocht, om voortaan dan maatrege len te nemen, waardoor de werhü«.niheder,_ vlotter zouden verloopen. Aan de R. IC. B!rimlstarbei(ÏSrsvereei£ging werd voor de te houden huisbroeitentoonstelling evenals het vorige Jaar f 7.50 toegestaan. Door den Ttser Dubbis was een voorstel inge diend om de subsidie niet toe te staan, om principieele redenen, n.l. omdat ook des Zon dags tegen entree toegang werd verleend, waar mede de heer de Blinde instemde. Hun voorstel werd echte 1 verworpen. B. en W. stellen voor, om voor straatmuzi kanten een vergunning te heffen van 10 cent en voor muziekuitvoeringen, bruiloften en la ter open zyn van café's 50 cent. De verordening zal soepel worden toegepast. Verzoek tot verlaging personeele be lasting voor café's. Het verzoek van de caféhouders zou aan de gemeente f 350.— kosten en daar het algemeen beleid moet gericht zyn om de belasting zoo Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101% 4% Nederland 1916 102% 4% Nederland 1917 1017e 4 Nederland 1933 99_ 4% N. Ind. 1926 AB 4% N. Ind. 1931 5% Youngleen. 1930 44 U Banken Koloniale Bank 46 Indische Bank SI Cert. Handel-My48% Industrieën Unilever 83 Calvé Delft 54 Alg. Kunstzijde 23% Vm Berkei's Pat. ...j... 15% Nieuwe Philips w 210% Kiich. Accoustiek Ned. Ford 131% Industr. Buitenland Anaconda 9% Bethlehem Steel 18% Kennecot 13 U S. Steel 25% (J. S. Leather 6% Intern. Nickel 12% Stand. Brands IS.%8 Mijnbouw Boeton Mynbouw 8 Alg. Exploratie ^6 Redjang Lebong H4 Petroleum Kon. Olie 1707* Gaboes 11% Perlak 94% Peudawa 4% 101% 102% 101% 99% 84% 85 12% 45 51 43% 837* 63 23% 15% 211 S/4 132% 19% 13% 267/8 6% 12% 16 8 126 115 170% 12 94 4% Continental Oil 10% Shell Union Oil 5 Rubber A'dam Rubber®4 Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Silau V. I. G. O. Allied Interconfctft- Rubber 27% 26 46 49 174 Scheepv Java Ch. Japan 2\$ Holl. Amerika Lyn Dito Gem. Eigend1 '2 Kon. Ned. Stoomb. 76/ Scheepvaart-Unie '8 Suiker H. V. A169 Jav. Cultuur 87 N. I. S. U. 6 Vorstenlanden ?4 Actions idem 15.60 Tabak Deli Batavia 1°7% Oude Deli 103% Oostkust Senembah H"/a Spoorwegen Union Pacific 697a Wabash 2% Erie 97s Kansas City South 8 South. Railw14% Chic. Milw3% Maxwell L. Gr. 147ï llVg 5% 927* 70 39 26% 26 46 48 17* 21 1% 1% 7 44% 168% 88 58 24 15.00 102 103 16% 119% 71 8% 14% 378 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2