BEHOEFTIGE LANDGENOOTEN Invoerbeperking Het royement van van Doorne mr. AAN ARMOEDE TEN PROOI! DE VEILIGHEIDSWEEK VRIJDAG 27 OCTOBER Slechts de allernoodzakelijkste levensbehoeften kunnen zij zich verschaffen Oe steun ontoereikend Wanhoop nabij Treurige woningtoestanden Sprekende voorbeelden GOUVERNEUR KIELSTRA Te Paramaribo aangekomen Onteigening te Warmond en Oegstgeest INTERNATIONAAL HOF VAN JUSTITIE Oude man beroofd Drie bandieten bedreigden hem met den dood EEN PSEUDO-DEURWAARDER IN ARREST Hij inde „kwade posten" ten eigen bate m i-. WBÊfëm Verschillende artikelen gecontingenteerd INBRAAK IN R. K. PASTORIE WERKLOOSHEIDSVERZEKE RING VOOR LANDARBEIDERS Niets vermist m Ernstig auto-ongeluk in den IJpolder Een zwaar en een licht gewonde Vrije vaart op den Rijn? In afwachting eener internationale crisisregeling De K.N.A.C. gaat met haar safe- tylane" verder den boer op" Om den oranjewimpel DE MUITERIJ OP „DE ZEVEN PROVINCIËN" Rechter-commissaris naar Koeta Radja CONFLICT TE AMSTERDAM Duitsche eenheidslijst Hugenberg als tiende candidaat Geen Nazi-betooging te New York Vrees voor tweedracht Pleidooien van mr. Adriaanse en mr. Salm, optredend voor het A.V.R.O.-bestuur Rechter niet bevoegd? De juridische zijde Noodweer in Canada Hevige stormen richten ontzaglijke schade aan Ook storm aan Engelands Oostkust Duisburg, 26 October. In gezelschap van den heer J. Leclou, voor zitter der vereenlging „Eendracht" te Duisburg- Meiderich en lid van het groepsbestuur Duis burg van den Ned. Bond in Duitschland hebben we een aantal gezinnen bezocht, die onder steuning genieten van den Ned. Rijkssteun dienst om te onderzoeken in hoeverre de klachten-, dat velen in bittere armoede ver- keeren, gemotiveerd zijn. Vooraf nog enkele algemeene opmerkingen over de steunregeling. De heer v. Schaick heeft beweerd, dat de ge steunde Nederlanders in Duitschland er beter aan toe zijn dan de Duitschers. Dit is over 't algemeen juist, maar de Duitsche autoritei ten geven zelf toe, dat de steun ontoereikend Is, om in de allernoodzakelijkste levensbehoef ten te voorzien. Vandaar de geweldige actie voor winterhulp. De Duitscher wordt bovendien geregeld geholpen door kerkelijke gemeenten, volkskeukens enz. De Nederlander moet deze hulp ontberen. Wel verleende de Cosa winter hulp in den vorm van erwten, boonen en mar garine, maar dit is weer bijna een jaar ge leden. De prijzen der levensmiddelen zijn in Duitsch land den laatsten tijd sterk gestegen, marga rine b.v. is sinds Maart gekomen van 28 op 63 Pfennig. En juist in deze periode is door den Riikssteun dienst 10 pCt. op het „behoefte cijfer" een uitdrukking van den heer v. Schaick zelf gekort. Vóór deze 10 pCt. korting bedroeg de uitkee- ring per week: M. 8.50 voor een alleenstaande; M. 13.voor een echtpaar; M. 16.50 voor een echtpaar met 1 kind; M. 20.voor een echt paar met 2 kinderen; M. 23.50 voor een echt paar met 3 kinderen; M. 27.voor een echt paar met 4 kinderen; M. 29.50 voor een echt paar met 5 en meer kinderen. Dat deze bedragen ontoereikend zijn om er behoorlijk van te leven, behoeft nauwelijks be toogd, evenals we ons volkomen in de verbitte ring dezer menschen kunnen indenken, nadat van deze minimale uitkeering nog 10 pCt. werd ingehouden. We hebben dan ook niet te veel geschreven, toen we voor ons bezoek aan Duisburg beweerden dat vele Nederlandsche gezinnen in Duitschland in een ellendigen toe stand verkeeren en de wanhoop nabij zijn. Een moeder van een groot gezin verklaarde ons, dat zij in geen maanden een stukje vleesch op tafel had gehad. Een grief, die we meermalen hoorden idtén, was gericht tegen het feit, dat de Rijkssteundienst slechts rekening houdt met vijf kinderen; de kinderen boven dit aantal en er zijn onder de ondersteunde gezinnen vele met 6 en meer kinderen behoeven vol gens den Rijkssteundienst schijnbaar niet te 'ten! In Meiderich een arbeiderswijk in de na bijheid van Duisburg bezochten we enkele ander den Rijkssteundienst vallende gezinnen, en wat we er te hooren en te zien kregen was Sén-en-al ellende en armoede. Eerlijkheids halve voegen we hieraan onmiddellijk toe, dat de oorzaak daarvan niet geheel op rekening ran den Rijkssteundienst kan worden gescho ven. De woningtoestanden in die wijk zijn er nog allertreurigst en eigenlijk een schande voor het hedendaagsche „verlichte" Duitschland. We vonden er huurkazernes, waar licht en lucht nauwelijks kunnen binnendringen, met hokjes van kamers, zooals we ze in ons land zelden meer aantroffen. Eïectrieiteit is in Duisburg blijkbaar nog een weelde-artikel. Het is geen zeldzaamheid, wan neer men in de huizen nog petroleumlampen aantreft. Toch zijn de menschen niet slor dig en 't is voor een buitenstaander opvallend, hoe zij zich in hun lot weten te schikken. Het nationaliteitsgevoel is bij vele Hollanders in Duitschland nog sterk ontwikkeld, ondanks het feit, dat de Regeering hun ten halve den rug heeft toegekeerd! Ons eerste bezoek gold het echtpaar A. van Haaren, in Meiderich. Man 70 jaar, vrouw 63 jaar, ziekelijk; jongste dochter voorziet in de huishouding. Twee zoons getrouwd, werkloos. Totale inkomsten R.M. 64.75 per maand, Hier van gaat af 24 Mark huur, blijft over 40.75 M. per maand, voor levensonderhoud van drie vol wassen menschen! Willem Palada, Adolf Hitlerstraat 376, Duis- burg-Beeck, sinds 1928 werkloos. Man, vrouw en 7 kinderen beneden 16 jaar. Inkomsten 61 Mark per maand! Door dit gezin werden in Juli voor twee zieke kinderen, op voorschrift van Dr. Albers. melkkaarten aangevraagd bij den Rijkssteundienst. In Augustus let wel, twee maanden later! werd dit verzoek zonder meer afgewezen. Ressorteerde dit gezin onder den Duitschen steundienst, dan zouden de inkomsten 2.75 Mark per week hooger zijn. Bovendien worden gratis schoenzolen verstrekt en melkkaarten voor kinderen beneden den 2-jarigen leeftijd. Willem Smit, Austrasze 10, Duisburg-Laar, bewoont met zijn -vrouw en 4 kinderen, be neden 16 jaar, drie kamertjes. Ontvangt aan steun 52 Mark in de 14 dagen, waarvan 22.14 Mark per maand aan huur afgaat. In geen maanden heeft dit gezin een kleedingstukje kunnen koopen. Scholman, Walportzheimerstraat 62, Duis- burg-Beeckerwerth, man, vrouw en 4 kinderen, beneden 16 jaar. Een 3-jarig jongetje ligt in het ziekenhuis, wegens ondergane breuk operatie. De vrouw lijdt reeds maanden aan een nieraandoening en heeft versterkende middelen noodig. Kindje van 7 maanden heeft rachitis. Reeds in Mei is aan het Rijkssteunbureau een aanvrage gericht om versterkende middelen, we schrijven nu October en het gezin heeft taal noch teeken gehoord. De man loopt al acht jaar in dezelfde schoenen en heeft eindelijk den moed gehad een paar nieuwe schoenen aan te vragen. We willen het voor vandaag hierbij laten. Ons dunkt dat deze gevallen voor zichzelf spreken en verderen commentaar overboding maken! PARAMARIBO, 25 Oct. (Aneta) De nieuwe gouverneur van Suriname, prox. Kielstra, is al hier aangekomen en door de bevolking op har telijke wijze ontvangen. Wegens rouw geschied de de ontvangst met beperkt ceremonieel. De rede, waarmede Z.Exc. het bestuur aanvaardde, was uiterst sober. t Ingediend is een wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening voor de verbetering van de Zijl door afsnijding van bochten, met bijkomende werken in de gemeen ten Warmond en Oegstgeest. Blijkens de toelichting hebben Ged. Staten van Zuid-Holland verzocht te bevorderen, dat bij de wet het algemeen nut wordt verklaard van de onteigening ten behoeve van de verbetering van de Zijl. De verbetering zal bestaan in hst wegnemen van twee voor de scheepvaart hin derlijke bochten. De eerste bocht is gelegen in de gemeente Warmond nabij den watermolen van den Boterhuispolder en zal als vaarwater- worden vervangen door een afsnijding in den Zwanenburgerpolder. De tweede bocht ligt op onfgeveer 1200 M. ten Zuiden van bedoelde af snijding en zal worden verbeterd door afsnij ding van een strook grond langs den Weste lijken oever van de Zijl, in de getneente Oegst geest. deze liefde zal in staat zijn veel van de so ciale ellenden te lenigen. Wat een bemoediging voor vele neergedruk- ten en door de crisis getroffenen Zondag te er varen, hoe honderd-duizenden door het dra gen van het kruisje openlijk bekennen volgelin gen van Dien Liefdekoning te zijn, zijn wet te erkennen! In elke gemeente, waar de kruisjes te koop aangeboden zullen worden, zullen de baten ten goede komen aan een of ander bepaald liefde werk of sociaal doel. Ook dat feit zal menigeen bewegen zoo'n in signe te koopen., Laat ons dat echter niet enkel aanvaarden tot steun voor zoo'n ideëel doel, doch 't vooral heel den dag dragen fier en frank als een getuige nis van geloof in, en liefde tot Christus, onzen Koning. TOOS POST Hedennacht hebben drie tot nu toe onbekende mannen een bezoek gebracht aan de woning van den alleenwonende 72-jarigen man M. Horsels te Burgermond (L.). Toen zij in de keuken niets van hun gading konden vinden, zijn zij de slaapkamer van den ouden man binnengedrongen, dien zij met den dood bedreigden, als hij niet goedschiks zijn geld willde afgeven. Hevig geshcrokken gaf de man, beducht voor de boeven, zijn spaarduitjes af. Nadat de inbrekers Waren weggetrokken, heeft het slachtoffer zijn buurman gewaarschuwd, die op zijn beurt onverwijld de politie heeft geroe pen. Deze heeft direct een onderzoek ingesteld. HET FEEST VAN CHRISTUS' KONING SCHAP EN KATHOLIEK NEDERLAND De actie tot het dragen der insignes op net Peest van Christus' Koningschap kunnen we heden van bijzondere beteekenis noemen. Ie. Omdat de steeds driester wordende Gods- haat van de massa, een massale getuigenis van geloof in, en liefde tot God noodig heeft ge maakt. 2e. Omdat de wereld behoefte heeft aan het vertrouwen op Christus' liefde en konings macht. De heftige actie van het ongeloof tegen Chris tus' heerschappij deed de H. Kerk als reactie instellen het Feest van Christus' Koningschap. Sindsdien verrijzen kerkgebouwen, die „Koning- Christus" tot titel dragen; sinds richt men standbeelden op voor „Christus Koning". En de mannelijke jeugd herhaalt dagelijks blij z'n patronaatswoord; „Voor Christus, onzen Ko ning". Maar ook grijpen sindsdien jaarlijks op dat Feest van Christus' Koningschap honderd duizenden Katholieken, jong en oud naar het kruisje in de kerkelijke kleuren, om zich ter eere Gods er mede te tooien. Hoe grooter de actie van het ongeloof groeit, hoe breeder onze actie tot getuigenis van Chris tus' Koningschap moet uitbloeien. Zondag a.s. willen we het kruisje koopen en dragen óók omdat de wereld bijzonder behoefte heeft aan deze getuigenis van het christenvolk. Immers in deze sombere tijden, waarin mis moedigheid menig hart beangstigt, kan het dra gen van de insignes door de massa voor velen wellicht een troost beteekenen. Het feest van Christus' Koningschap kan als een vlammende hoop openstralen over benauw de levens, over zielen, bijna tot wanhoop ge dreven door de bekommerde tijden. Het is immers het Feest van den Koning, Die ons heeft verzekerd, dat „geen muschje van het dak valt zonder Zijn Hemelschen Vader"; en „dat al onze hoofdharen zijn geteld". We weten, dat HU zelf Zijn gruwelijke verla tenheid aan het kruis heeft uitgekreten en en kele dagen daarna in heerlijkheid verrees tot de volheid van het eeuwige Leven in God. Van Hem den Almachtigen Koning leert de mensch be trouwen op God, zelfs in duisteren doodsnood en in het uur van schijnbaren ondergang. 't Is het Feest van den Koning. Wiens grond wet is het gebod der broederlijke liefde, en alleen In den laatsten tijd diende zich in het West- land bij verschillende particulieren en vereeni- gingen de 43-jarige P. v. d. M. uit Rotterdam aan, die zich gaarne zou willen belasten met het innen van de z.g.n. „kwade posten". De man vertelde deurwaarder te zijn, terwijl hij zich soms ook weieens als zaakwaarnemer voorstelde. In 's Gravenzande kreeg hij zijn eerste op dracht van een huis-eigenaar, die achterstalli ge huur te innen gaf. v. d. M. kweet zich goed van zijn taak, hij maakte het den schuldenaars zoo lastig, dat sommigen betaalden. Maar, hier hield de taak van den deurwaarder-zaakwaarnemer blijkbaar op, want op zijn beurt werd hij de „kwade post" van den huiseigenaar. De man droeg n.l. het ontvangen geld niet af. Ook in Monster had v. d. M. relaties gekregen, mede dank zij eenige aanbevelingen, die hij elders had weten los te krijgen. Een huizen- verhuurdersvereeniging liet v. d. M. eveneens achterstallige huurbedragen innen. Aanvankelijk werden enkele huurgelden afge dragen, doch toen het een beetje „liep", vond v. d. M. dat blijkbaar niet meer noodig, en verdween met de ontvangen huurbedragen. Wanneer de huurders niet snel genoeg be reid waren hun schuld te vereffenen, dan dreigde hij met uitzetting. Zoo heeft hij en kele malen een deurwaardersacte opgemaakt, waarvoor hij dan flink liet betalen. Doch hij wachtte zich er wel voor de acte bij het kan tongerecht te laten beteekenen. Op allërlei manieren scharrelde hij met kwitanties, zoodat de zaak vrij ingewikkeld werd. Aanvankelijk was het moeilijk de noodige be wijzen van oplichting tegen v. d. M. in handen re krijgen. De politie meende dezer dagen evenwel dat het voldoende was en op verzoek werd v. d. M. te Rotterdam gearresteerd en naar Monster overgebracht. Daar werd hij enkele dagen in bewaring gesteld, waarna hij naar het Huis van Be waring te 's Gravenhage is overgebracht. Er zijn eenige processen-verbaal wegens ver duistering en oplichting tegen hem opgemaakt. Vr/- - s 1 <V V V'V' Gezicht in de zittingszaal hij de opening der dertigste zitting van het Inter nationale Hof van Justitie te Den Haag. Behandeld wordt een kwestie tusschen Tsjecho-Slowakije en Hongarije De Staatscourant van gisteravond bevatte het K. B. houdende contingenteering van den in voer van; pluche, fluweel, trijp en andere stof fen met opstaanden pool, alsmede van voor werpen daarvan vervaardigd, meubelen van hout, al of niet bekleed en onderdeelen van deze meubelen, meubelen van bamboe, rotting, riet, teen of twijgen, al dan niet bekleed. De contingenteering van den invoer van deze artikelen zal van kracht zijn voor den tijd van vijf maanden, ingaande 1 October. Het percentage van den toegestanen invoer is bepaald op 75 pet. van de waarde van den ge middelden invoer per vijf maanden in de jaren 1931—1932. De hoofdbesturen van de drie landarbeiders bonden hebben, volgens de ..Volkskr.", den mi nister van Sociale Zaken verzocht met ingang van 1 Dec. a s. wanne-r de werklooze leden hun reglementaire uitkeering uit de werkloozenkas- sen kunnen trekken, te bepalen: 1. dat aan die werklooze leden tijdens de Uitkeeringsweken een zoodanige bijslag op de uitkeering uit de werkioozenkassen wordt ver- rekt, dat zij ten minste het bedrag ontvangen, t at volgens de steunregelingen of een even- rieele uitvriessteunregeling voor de tegen werk- 1 rosheid verzekerden is vastgesteld; 2e. dat de verzekerden tijdens de in de kas- jrglementen voorgeschreven wachtdagen mogen blijven werken in de werkverschaffingen of uit keering mogen ontvangen volgens steunrege- -ing resp. uitvriesregeling. De landarbeidersbonden hebben verder den "ninister verzocht hunne vertegenwoordigers te villen ontvangen, om de verzoeken nog nader i?c 1? mogen lichten. Hedennacht hebben onbekend gebleven per sonen gepoogd in te breken in de R.K. Pastorie te Jutphaas. Met behulp van een bijl is een gat in een 'uik geslagen, waardoor men zich toegang wist te verschaffen tot de pastorie. Naar is gebleken, wordt echter niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Donderdagnamiddag te omstreeks kwart voor vijf had op den Hemweg te Amsterdam een ernstig auto-ongeluk plaats, waarbij een per soon zwaar en een ander licht werd gewond. Een vrachtauto, waarop, behalve de chauf feur, nog drie personen waren gezeten, reed vanaf de Hembrug in de richting van de stad. Vermoedelijk doordat twee auto's van tegen overgestelde richting kwamen, raakte de chauf feur op een gegeven moment het beheer over zijn stuur k-wijt. Hij remde sterk, waardoor de wagen slipte en tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Door den schok vloog de auto over den kop. De chauffeur werd licht gewond. De naast hem zittende persoon is er echter zeer ernstig aan toe. Door den G. G. en G. D. is hij naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. De auto behoorde aan de firma Van Egas in de Leg- meerstraat. De wagen werd ernstig beschadigd. De Minister van Economische Zaken heeft aan den Minister van Justitie een schrijven gezonden in verband met de wet op de even redige vrachtverdeeling bij de binnenscheep vaart, welk schrijven weer ter kennis is ge bracht der betrokken justitioneele autoriteiten. In dit schrijven, waarin op het in werking treden van de wet de aandacht wordt geves tigd, wordt medegedeeld, dat niet definitief is opgelost de vraag in hoeverre de verbodsbepa. lingen, waarin de onderhavige wet voorziet, met het oog op art. 1 der Mannheimer acte van 1868 (Rijnvaartakte, waarvan de tekst is ge plaatst in Staatsblad 1869 nr. 75) van toepas- In een persconferentie bij de Kon. Ned. Au tomobielclub, onder leiding van den secretaris d!er club, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, zijn de totale resultaten van de vei- ligheidsweek, en meer in het bijzonder die van de onder haar auspiciën ingerichte veiligheids- laan tijdens genoemde week, waarvan Den Haag de primeur heeft gehad, medegedeeld en onder de loupe genomen. De perscommissaris van de K.N.A.C., de heer Herman Levy, heeft zich daarbij beijverd, om de noodige gegevens te verschaffen. De opzet van de K.N.AC. om bij het auto rijdende Nederlandsche volk en er rijden tegenwoordig in ons land 180.000 motorvoertui gen, waarvan 85000 personenauto's, 4000 motor bussen, 51000 vrachtauto's, 35000 motorrijwie len en 5000 rijwielen-met-hulpmotor warme belangstelling op te wekken voor de veiligheid van hun wagen, is prachtig geslaagd. Overal in den lande valt waar te nemen, dat automobilisten hun wagen aan deskundige con- tróle hebben laten onderwerpen, hetzij in eigen beheer, dan wel bij hun dealers, servicestations, garages e.d. De Haagsche veiligheidslaan in het bijzonder heeft echter de gelegenheid verschaft om die belangstelling eens te peilen. Natuurlijk is het overgroote deel van autorij dend Nederland niet in de gelegenheid geweest, naar Den Haag te komen uitsluitend om 'n proefritje door de Safetylane te maken. Dit blijkt wel, als we zien, dat 2314 van de gekeurde wagens uit Den Haag of andere plaatsen in Zuid-Holland afkomstig zijn en slechts 220 uit alle tien overige provincies te zamen. Reeds dadelijk kunnen we hieraan de mede- deeling toevoegen, dat de K.N.A.C. voornemens is, met haar Safetylane „den boer op" te gaan, zoodat binnenkort ook in andere deelen des lands de gelegenheid voor een kostelooze wa genkeuring zal worden opengesteld. Hoezeer de wensch, om het oranjewimpeltje van de K.N.A.C. op de motorkap te mogen aanbrengen, is doorgedrongen, blijkt wel uit het feit, dat tal van rijders, wier wagen bij de eer ste keuring niet in alle opzichten perfect werd bevonden, onmiddellijk de noodige maat regelen hebben genomen om de fouten te doen herstellen en daarna in de Safetylane terug keerden, desnoods tot drie-, viermaal toe, met hetzelfde doel, dat dan ook in zeer vele geval len inderdaad werd bereikt. De keuring was on verbiddelijk, zónder aanzien van persoon, of merk. Er zat ook een aardige climax in het aantal ter keuring voorgeleide wagens. Maandag 16 October, den eersten keuringsdag meldden er zich 276 aan, waarvan 133 den wimpel verkre gen en 143 moesten worden afgewezen. Den tweeden dag waren er resp. 333 (204 en 129), den derden dag 416 (284 en 132), den vierden 458 (297 en 161), den vijfden 484 (345 en 139) en Zaterdag, den laatsten dag, 567 (404 en 163). Voor een klein deel is die climax ook aan de inmiddels verkregen routine van de inschrij vende medewerkers en medewerksters en van de keurende experts toe te schrijven. Met eeni ge heeren van het Centraal Bureau voor de Af gifte van Rijvaardigheidsbewijzen, waren dit experts en ambtenaressen van de K.N.A.C., in totaal ongeveer twintig personen, die van 's morgens half 9 tot des namiddags 5 uur in de Safetylane dezen arbeid hebben verricht. Zij deden dat op de meest prettige wijze „with a smile" en lieten zich niet ontmoedigen, wanneer ietwat nerveuze of onhandige candi- daten hun wagen naast, in plaats van óp de remproefplaten reden, zoodat dan opnieuw moest worden gemanoeuvreerd. Naar de provincies verdeeld, hebben aan de keuring deelgenomen: 2314 wagens uit Zuid- Holland, 143 uit Noord-Holland, 25 uit Utrecht, 11 uit Overijsel, 8 uit Gelderland, 5 uit Noord- Brabant, 5 uit Friesland, 3 uit Limburg, 2 uit Drenthe, één uit Groningen en nul uit Zee land. Verder: 10 wagens van het Rijk met de let ter R, 3 uit Indië, 12 uit België en 2 uit Enge land. Technisch waren de resultaten als volgt: Remmen 2144 goed en 390 slecht; rempedaal resp. 2492 en 42; handrem 2513 en 21; banden 2151 en 383; speling stuurwiel 2505 en 29; richtingaanwijzer 2395 en 139; achteruitkijk spiegel 2513 en 21; signaal 2529 en 5; ruiten- wisschers 2515 en 19; koplampen, stand van de rechter lamp 2090 en 464; idem van de linker lamp 2251 en 283; idem brandpunt R 2214 en 320; L 2238 en 296; vol licht 2472 en 62; ge dimd licht 2457 en 77; stoplicht 2337 en 197; nummerverlichting 2510 en 24; stadslampen 2522 en 12; wielstand (matig: 45) 2336 en 152 Ten aanzien van de remmen volgt hier nog een verdeeling over de zes dagen: le dag 192 goed en 84 slecht; 2e dag resp. 274 en 54; 3e dag 353 en 63; 4e dag 373 en 85, 5e dag 434 en 50 en 6e dag 513 en 54. Niet alleen personenauto's, doch ook ver scheidene vracht- en bestelwagens werden aan de keuring onderwerpen. Ware de week wat langer dan zes dagen ge weest, dan zouden nog vele wagens meer ge keurd zijn, wier eigenaars nu onverrichter zake moesten worden teleurgesteld. Maar zooals ge zegd, de veiligheidslaan komt over eenigen tijd in andere deelen des lands en dan kunnen ve le teleurgestelden alsnog aan de keuring deel nemen. De K.N.A.C. heeft recht op dankbaarheid van autorijdend Nederland niet alleen, maar ook van de overige weggebruikers, voor wier veiligheid zij belangrijk werk heeft gedaan. Indien te zijner tijd dit werk eens mocht wor den aangevuld met een wegenveiligheidsinspec tie, dan mogen ook daarvan belangrijke resul taten worden verwacht sing kunnen zijn. De minister zou daarom mee- nen, dat hfet veiligheidshalve aanbeveling zou verdienen, indien althans de vaart op den Rijn, zoowel met vreemde schepen als met schepen onder Nederlandsche vlag voorshands onge. moeid werd gelaten. Zulks in afwachting van de totstandkoming eener thans in overweging zijnde internationale crisisregeling voor de Rijn vaart. Onder den Rijn zijn in dit verband mede te verstaan Waal, Boven- en Beneden-Merwede, Noord, Lek, Nieuwe Maas en Nieuwe Water weg." Uit deze publicatie valt te lezen, dat de vaart op den Rijn in haar geheel vrij zou zijn en de op deze vaarwateren vervoerde goederen buiten de controle der evenredige vrachtverdeelings- commissies zouden blijven. We meenen te moeten opmerken, dat zulks de bedoeling van het ministerieel schrijven niet kan zijn. p Het verbod van aanhouden op den Rijn zegt voor de onder evenredige vrachtverdeeling val lende schepen niets afdoende. De vaartuigen, die goederen vervoeren voor binnenlandsch gebruik en van den Rijn gebruik maken, vallen van te voren al onder art. 7 van de wet op de evenredige vrachtverdeeling, wel ke een verbod inhoudt om buiten voorkennis van de bevrachtingscommissie goederen in te laden of in lading te nemen. Deze actie is der halve al strafbaar, en schipper en verlader kun. nen en moeten al verbaliseerd zijn in de ge meente van vertrek voor een vaartuig den Rijn bereikt. MEDAN, 26 Oct. (Aneta) In verband met de behandeling door 't Hoog Militair Gerechts hof van de zaak tegen den commandant van „De Zeven Provinciën", kapt.-luit. ter Zee E.. zal de rechter-commissaris bij den Raad van Justi tie te Medan, mr. Joustra, zich binnenkort naar Koeta Radja begeven om aldaar enkele perso nen te verhooren, o.a. den assistent-resident Van der Reyden en den leider der veldpolitie. De vier organisaties in het scheepsbevrach- tingsbedrijf, de Nationale, de Internationale, de Chr. Protestantsche en de R. K. Schippersbond hebben aan de Centrale Bevrachtingscommissie verzocht haar werkzaamheden te hervatten. Deze verklaarde zich daartoe bereid, indien de organisaties de toezegging wilden doen in het vervolg mede te werken tot een goeden gang van zaken. De vier bonden hebben deze toezegging ge daan, waarop de commissie haar werkzaam heden weder opnam. De gestrafte schipper blijft geschorst en zal heden door de commissie worden gehoord. BERLIJN, 27 Oct. (V.D.) Gisteren zijn bij de leiders van alle kieskringen de lijsten voor de Rijksdagverkiezing van 12 November a.s. in gediend. Van lijsten kan niet gesproken worden, omdat overal slechts ééne lijst is ingediend en wel die van de Nationaal-Socialistische Partij, die in alle kieskringen gelijkluidend is. De eer ste tien namen van deze lijst, die ook op het stembiljet zullen worden afgedrukt, zijn: IV 1. Rijkskanselier Adolf Hitler. 2. De waarnemende partijleider Rudolf Hess. 3. Rijksminister Dr. Wilhelm Frick. 4. Rijksminister Hermann Goering. 5. Rijksminister Dr. Josef Goebbels. 6. De chef van den Staf der S. A. Eemst Roehm. 7. Rijksminister Walter Darre. 8. Rijksminister Franz Seldte. 9. Vice-Kanselier Franz Von Papen. 10. Oud-Rijksminister Dr. Alfred Hugenberg. De eenheidslijst bevat in totaal ongeveer 600 namen, waaronder alle tegenwoordige Rijksdag afgevaardigden der N.S.D.A.P. Het „W. B." meldt nog, dat de vraag, of op de eenheidslijst ook leden van de voormalige Centrumpartij, Beiersche Volkspartij en Duitsch Nationale partij voorkomen, bevestigend kan worden beantwoord. Of de lijst nog vóór de verkiezingen zal worden gepubliceerd, is nog twijfelachtig. NEW-YORK, 26 Oct. (Reuter) De birrge- meester van New-York, O'Brien, heeft besloten de vergadering van de in New-York woonach tige Duitschers, welke voor 29 dezer was aan gevraagd, te verbieden, om te voorkomen dat er tweedracht gezaaid werd en dat „vreemde op ruiers een debat zouden overbrengen naar dezen grond, hetwelk in Duitschland reeds had geleid tot oneenigheid en dood". Voor de Eerste Kamer der Arrondissements rechtbank te Amsterdam werden Donderdag zooals wij reeds uitvoerig berichtten de plei dooien gehouden in het proces, dat mr. van Doorne, advocaat te Utrecht, voert tegen het A. V. R. O.-bestuur, naar aanleiding van zijn veelbesproken royement als lid van de A.V.R.O. Voor mr. van Doorne pleitte mr. R. van Woel- deren. Na de pauze was het woord aan Mr. Adriaan se, optredende voor het bestuur van de A.V. R. O., die in zijn pleidooi zeide, dat het bestuur met een bloedend hart het royement van Mr. van Doorne had besloten. Spr. betreurt het, dat deze zaken in het publiek moeten worden behandeld. Het algemeen bestuur heeft met 16 van de 17 stemmen het royementsbesluit genomen. Men kan toch niet aannemen, aldus pl„ dat dit gewichtige besluit zonder degelijke redenen werd genomen. Op de algemeene ver gadering, die zeven maanden later volgde, was het bestuur reglementair vertegenwoordigd. Met klem ontkent pl. dat de algemeene verga dering een schijn vertooning was. Ondanks de verdediging van Mr. van Doorne, werd het royement door de algemeene vergadering be vestigd. De redenen tot royement waren over vloedig, ten bewijze hiervan verwees pl. naar de notulen. Wanneer de heer van Doorne grie ven tegen het bestuur had gehad, had hij dit in de vereeniging moeten behandelen, of hij had brochures kunnen schrijven, doch niet op de wijze, zooals dit thans is gebeurd. Mr. van Doorne is op eigen gelegenheid naar den Minister gegaan en op de vergadering, die dienzelfden dag gehouden werd, weigerde hij mededeelingen over dit onderhoud te doen. Door de gestes van mr. van Doorne werden de grondvesten van de A. V. R. O. aangetast. Het bestuur was toen wel verplicht het mes diep in de wonde plek te zetten, om het re volutieplan van Van Doorne te voorkomen. Mr. van Doorne is niet geroyeerd op de acte van beschuldiging, doch wegens het geheime bezoek bij den Minister en zijn actie buiten de ver eeniging om. Ons besluit tegen mr. van Doorne, zou thans, wanneer het nog eens zou moeten worden ge nomen, niet anders uitvallen. Pl. bestrijdt, dat de heer Hulstijn van de bestuursvergadering werd weggehouden, wel is aan den heer Holdert medegedeeld, dat de heer Hulstijn betrokken was in de .samenzwering" tegen het bestuur. Van een onrechtmatige daad is geen sprake, daar het royement volkomen volgens de regle menten is geschied. Pl. concludeerde tot niet ontvankelijkheid van den eisch. Mr. Salm licht hierop voor de A.V. R. O. de juridische zijde van de kwestie toe. Mr. van Doorne is geroyeerd als lid van de A.V.R.O. Volgens art. 8 van de Statuten is dit mogelijk door een besluit van het dagelijksch bestuur. Dit D. B. is niet gebonden door een agenda. Dé statuten en het Huishoudelijk Reglement vormen het eigen objectieve recht van de ver- eeniging, waaraan de leden onderworpen zijffi181'11 De grieven zijn niet ingebracht tegen het be sluit van de algemeene vergadering, doch tegen het besluit van het D. B„ if.us tegen het besluit in eerste instantie. Het besluit in tweede in stantie wordt over het hoofd gezien. De vor dering zal op dezen grond niet ontvankelijk moeten worden verklaard. De rechter kan, voer de voorts pl. aan, niet treden in de beoordee ling van de utiliteit van een bestuursbesluit. Het is hier een bestuurszaak en van recht spraak is geen kwestie. Wel kan de rechter beoordeelen, of de formeele voorschrif ten in acht zijn genomen. Het besluit is in het D. B. genomen met 6 van de 8 stemmen. Ook al had de heer Hulstijn geen convocatie ontvangen, is het besluit nóg geldig, daar dit géén invloed op den uitslag van de stemming heeft gehad. De aanwezigheid van den heer Hulstijn zou géén invloed hebben gehad. De heer van Doorne had vrijwillig de vergadering verlaten. De Hooge Raad heeft tweemaal beslist, dat royement noch rechtspraak, noch arbitrage is De kwestie van „goede trouw" of „kwad« trouw" is zeer nauw verbonden met de utiliteit van het besluit. Het besluit is gedekt door de Algemeene Vergadering en de kwade trouw blijkt nergens uit. De rechtbank zal het besluit slechts kunnen vernietigen, wanneer de tegenpartij de kwa de trouw van <de A. V. R. O. zonneklaar kan aantoonen. Mr. Salm concludeerde op bovenstaande gronden tot niet ontvankelijkverklaring van de vordering. Na een korte repliek van Mr. van Woelderen werd de uitspraak vast gesteld op 28 November. Op deze vergadering zou de Duitsche gezant te Washington, dr. Luther, spreken. O'Brien raadpleegde tevoren verscheidene Joodsche en Duitsche personen. HALIFAX, 26 Oct. (V.D.) Hevige stormen hebben in de afgeloopen 20 uren ontzaglijke schade aangericht in de Atlantische provincies van Canada. 7 houtvlotters, die op een klein eilandje in de Lorcnz-rivier een toevlucht had den gezocht, werden door de watermassa s meegesleurd en zijn verdronken. In New-Seottland zijn vele bruggen wegge spoeld, straten onder water gezet en spoor dijken vernield. Het verkeer is ten deele ge heel stilgelegd en in het Westelijke gedeelte der provincie zijn vele dorpen van de buiten wereld afgesneden. Het scheepvaartverkeer ïr de havens is geheel gestagneerd. De Engeische Oostkust werd Woensdag en Donderdag door hevige stormen geteisterd, welke gepaard gingen met regen- en hagel buien. In de haven van Scarborough zijn ver scheidene visschers- en zeilbooten gezonken, eenige stoomschepen zijn van hun ankers weg geslagen. Het dak van het paviljoen op de Pier is weggeslagen. Te Lowestoft heeft de storm een aardverschuiving veroorzaakt. Tal van hui zen, welke langs de rotskusten staan, verkee ren in gevaar. De temperatuur in geheel En geland is in de laatste dagen aanzienlijk ge daald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10