Een kabinet-Sarraut gevormd JL. Soedermann over v. d. Lubbe Ontwapeningsconferentie verdaagd Het nieuws van heden BUITENLANDSCHE ZAKEN ONDER BONCOUR LITWINOF NAAR DE V.S. VERTROKKEN Inzinking in de V.S. VOOR DE DERDE MAAL DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 27 OCTOBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Daladier aan Oorlog De nieuwe premier VLOOTMANOEVVRES fSiilips H Sarraut, Frankrijks nieuwe Minister-P resident De Zweedsche criminoloog gelooft niet dat hij apathisch het proces volgt Passieve tegenstand Een groot aantal regeerings- personen doen den minister uitgeleide Het Amerikaansche vliegtuigmoeder schip „Saratoga", gevolgd door eenige kruisers Engelsch journalist gearresteerd Het Weer'iiiKmiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het aantal werkloozen voor het eerst weer toegenomen De a.s. verkiezingen Hoe de uitslag zal worden berekend EEN GROOTSCHE STUW TE WAPIENICA 5 Eereleden Financieele delicten DE DVCE BIJ ZIJN MORGENRIT I In den tuin van zijn villa Torlonia te Rome Henderson doet nogmaals een be roep op de gedelegeerden om het werk toch voort te zetten 4 December weer bijeen Koning Alexander aan Mussolini Vrees voor Italiaansche inter ventie in Oostenrijk Weygand naar Marokko Nieuwe operaties? Duitsche vliegbooten naar Rio Grijshemden in Z.-Afrika DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Hulp aan Duitsche vluchtelingen Labourzege te Londen Conservatieve zetel veroverd Aanslag op Oostenrijk- schen zender Hitier te Keulen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18515 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 27 Oct. (V.D.). Nadat Sarraut Donderdagavond laat den president der republiek had mede gedeeld, dat hij definitief de op dracht tot het vormen van een kabinet aanvaardde, keerde hij naar het Ministerie van Oorlog terug, waar hij de onderhandelingen met de candidaten voor zijn kabinet en met verschillende bevriende poli tieke persoonlijkheden tot in den nacht voortzette. Eerst om één uur werd de volgende lijst van het nieuwe kabinet bekend gemaakt: Minister-president en minister van oorlogs marine: Sarraut. Minister van justitie en vicei minister .presi dent: Dalimier. Minister van buitenlandsehe zaken Paul- B o n c o u r. Minister van financiën: Georges Bonnet. Minister voor de begrootingen: Abel Gardy. Minister van binnenlandsche zaken: Chau- temps. Minister van Oorlog: Daladier. Minister van luchtvaart: Pierre Cot. Minister van landbouw: Q u e u i 11 e. Minister voor de pensioenen: Due os. Minister van Openbare Werken: P a g a n o n. Minister van onderwijs: de Monzie. Minister van koloniën: P i e t r i. Minister van Arbeid: Frot. Minister van handelsmarine: Jacques Stern. Minister van Gezondheid: Lisbonne. Minister van handel: Lao rent Eynac. Minister van P. T. T.: Listier. ..Het kabinet bestaat uitsluitend uit leden van de radicaal socialistische kamerfractie, de de mocratische linkerzijde van den senaat en ver. wante kleinere groepen. De neo socialisten en de groep_Flandin zijn niet vertegenwoordigd. De nieuwe Fransche premier, Albert Sarraut. die in 1872 te Bordeaux werd geboren, werd in 1902 voor het eerst in de Kamer gekozen, waarna hij ononderbroken tot 1924 daarin zit ting had. Van 1906 tot 1909 was hij onder staatssecretaris van het ministerie van binnen landsche zaken. In 1909 ging hij als onder staatssecretaris over naar het ministerie van oorlog, onder Briand. In 1911 ging hü als gou verneur-generaal naar Indo-China; in aan sluiting hierop werd hij in het kabinet-Viviam benoemd tot. minister van openbaar onderwijs, waarna hij van 1916 tot 1919 naar Indo-China terugkeerde. Van 1920 tot 1924 maakte Sar raut als minister van koloniën deel uit van de regeeringen Briand, Leygues en Poincaré In 1926 werd hij in den senaat gekozenen nam hij ;n het kabinet-Poincaré het ministe rie van binnenlandsche zaken op zich. Na den radicaal-socialistischen landdag van Angers diende hij zijn verzoek om ontslag in en aan vaardde eerst weer een portefeuille in de ra dicaal-socialistische regeeringen van chau- temps en Steeg. Herriot en later Paul-Boncour benoemden hem eveneens in hunne kabinetten, waarin hij het ministerie van koloniën leidde. In dezelfde functie had Sarraut zitting In de regeering Daladier. Na den dood van Ley gues, die jarenlang minister van oorlogsmarine was geweest, werd Sarraut kort geleden tot zijn opvolger aangewezen. In den senaat be hoort Sarraut tot de linksche democraten, die op een lijn staan met de radicaal socialistische fractie in de Kamer. V Wt*1 BERLIJN, 26 Oct. (V. D.) De Zweedsche criminoloog Dr. Soedermann publiceert in het Dagens Nyheter, dat te Stockholm verschijnt, zijn indrukken over het proces inzake de brand stichting in het Rijksdaggebouw. Soedermann beschouwt van der Lubbe als een robusten, asocialen, wilden en in zich zelf ge- keerden vijand van de menschelijke maatschap pij, een type, waarmee de oude Lombroso vreug de zou hebben gehad. Zijn cynisch ingehouden lachen logenstraft den schijn, dien hij zich tracht te geven, n.l. dat hij volkomen apathisch de onderhandelingen volgt. Ongetwijfeld spreekt uit dit optreden niets anders dan een zekere verachting voor het gerecht en het streven passieven tegenstand te bieden. De nationaa;- socialisten hebben niets te vreezen, wanneer hij uit de school zou klappen en zij wenschen zeer zeker niets liever, dan dat hij hen ein delijk zou verraden. Zijn zwijgen zal in de we reld tegen de nationaal-socialisten worden uit gelegd, waarvoor volgens Dr. Soedermann geen reden bestaat. Indien volgens de meening van Dr. Soedermann ook het aandeel der overige beschuldigden niet bewezen kan worden be schouwd, dan is het nochtans zijn overtuiging, dat de nationaal-socialisten in geen geval de hand in het spel hebben gehad. Dr. Soedermann verklaart, dat hij het Rijks gerechtshof heeft leeren kennen als eerlijk en correct en dat de getuigenverklaringen volko men overeenstemmen met het politie-protocol. Dr. Soedermann verwerpt de veronderstel ling dat v. d. Lubbe dagelijks door slaag, ver gif en hypnose tot stilzwijgen wordt gedwongen, v. d. Lubbe heeft tijdens de onderhandelingen dikwijls verstandige antwoorden gegeven. Dr. Soedermann beroept zich verder op het oor deel van Zweedsche autoriteiten. De lichaams zwakte van v. d. Lubbe is het gevolg van zijn voedselstaking. MOSKOU, 26 Oct. (Eigen bericht.) Litwi- nof is hedenavond te 11 uur met de Mos kouParijs express uit Moskou vertrokken voor zijn reis naar de Vereenigde Staten. Een groot aantal autoriteiten nam op het station van den minister afscheid en wenschte hem een goede reis. Litwinof was vergezeld van Lumansky, die echter naar verluidt niet mede gaat naar Amerika, maar naar Spanje reist om daar een conferentie bij te wonen. Litwinof had zijn vertrek voor de jour nalisten geheim gehouden. Een aparte wa gon was voor hem gereserveerd. (United Press) LONDEN, 25 Oct. (Reuter) Het ministerie van Buitenlandsehe Zaken ontving heden be vestiging van het bericht, omtrent de arresta tie van den Engelschen journalist, Noel Panter, te Miinchen, en van de weigering der Duitsche autoriteiten om aan den Engelschen consul- generaal toe te staan Panter te bezoeken. In verband hiermede heeft de consul-generaal de zaak aan den Engelschen ambassadeur te Ber lijn overgegeven. Volgens V. D. wordt vermoed, dat de nat.- socialisten bijzonder vertoornd zijn over het feit, dat Panter beschrijvingen had gegeven van de buitengewone voorzorgsmaatregelen die bij de demonstratie te Kelheim genomen waren om militaristische beschrijvingen te onderdrukken of 't nemen van photo's onmogelijk te maken. H Hoogste stand: 774.3 te Isafjord. Laagste stand: 743.7 te Blavansheek. 5 Verwachting: Matige tot krachtigen, Westelijke tot Zuidelijken j§ wfnd, zwaarbewolkt tot betrokken, re- genbuien, iets kouder. Zon op 6.47, onder 4.40. Licht H op 5.10. 2 November Volle Maan. iiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiinii WASHINGTON, 26 Oct. (Reuter) Volgens het overzicht van de Federal Reserve Board Is het aantal werklieden in de fabrieken in de eer ste helft van October afgenomen. Dit is de eer ste afname sedert het begin van de Herstel campagne. Anderszijds zijn de prijzen van klee ding sedert Mei met ongeveer 24 pCt. gestegen, hetgeen een van de redenen van de ontevreden heid van de boeren is. De kantoorbedienden klagen eveneens over de vermeerdering van de kosten van het levensonderhoud, welke niet- officieel op 10 pCt. sedert April wordt geschat De productie van de industrie is afgenomen: het schijnt, dat het publiek niet bereid is te koopen tegen de huidige hooge prijzen. BERLIJN, 25 Oct Officieel zijn richtlijnen aangegeven voor de vaststelling der verkiezings uitslagen op 12 Novemberr a.s. Men weet, dat den kiezer op dien dag twee biljetten zullen worden voorgelegd, het eene betreffende de ver kiezing van een nieuwen Rijksdag, het andere betreffende de volksstemming over Duitschlands verlaten van de ontwapeningsconferentie. Wanneer een omslag nu slechts 1 stembriefje bevat, bijv. slechts voor de volksstemming, aan is deze stem toch geldig, terwijl het ontbreken van het stembriefje voor den Rijksdag zal wor den beschouwd als „onthouding". Indien een omslag geen stembriefje bevat, geldt zulks voor „onthouding". Wanneer een stemgerechtigde op andere wij ze dan door het plaatsen van een kruis in het „Ja"- of „Neen"-kringetje zijn stem uitbrengt, dan is het stembiljet geldig, wanneer zijn wl^ anderzins op ondubbelzinnige wijze tot uitdruk king komt. Teneinde elke verdenking, dat de stemming op onjuiste wijze zou geschieden, te voorkomen, zullen de verkiezingen en de vaststelling van In Poolsch Opper-Silezië werd na jarenlangen, moeizamen arbeid een stuwdam ingewijd, die de grootste van dit soort in Polen is de uitslagen in volledige openbaarheid geschie den. Het stemmen zelf geschiedt natuurlijk in stemhokjes en is vanzelfsprekend geheim. De desbetreffende wettelijke bepalingen blijven volledig van kracht. Onder het kiezen zelf dient te worden verstaan het invullen van het stem biljet en de overhandiging ervan, nadat bet in een enveloppe is gesloten, aan het stembureau, welks voorzitter de enveloppe in het biizijn van den kiezer in de stembus stopt. De Rijkskieswet bepaalt, dat iedereen tot het stemlokaal toe gang heeft, die de rust en orde niet verstoort en het stemmen niet belemmert. BERLIJN, 2>5 Oct. (V.D.) De plaatsver vanger van den „leider" deelt mede, dat op 9 November die partijleden, die lidmaatschaps nummers hebben van 1 tot 100.000 en die van hun toetreden tot de partij af zonder onder breking lid zijn geweest, een eereteeken zullen krijgen, dat op de rugzijde het lidmaatschaps- nummer zal dragen. Het New-Vorksche beursbestuur heeft het hoofd der firma Labranche Co. voor twee jaar geschorst, wegens onrechtvaardige en ontoelaatbare handelingen. Wegens overtreding van 't deviezen-verbod zijn Woensdagavond aan de Duitsch-Lotharingsche grens 23 Italianen gearresteerd. GENÈVE, 26 Oct. De hoofdcommissie der Ont wapeningsconferentie heeft Donderdag in open bare zitting na langdurige beraadslagingen het voorstel van het bureau om de conferentie tot 4 December te verdagen goedgekeurd en het bu reau de gewenschte volmachten gegeven voor het verder voeren der onderhandelingen. Dit is de derde verdaging der Ontwapenings conferentie binnen enkele maanden. Op 29 Juni werd de conferentie verdaagd tot 16 October ver volgens van 16 October tot 26 October en nu van 26 October tot 4 December. Henderson heeft in de zitting der hoofdcommis sie verklaard, dat de conferentie haar werkzaam heden moet voortzetten om te kunnen komen tot een conventie, welke gebaseerd is op het Britsche ontwerp, dat de publieke opinie zal voldoen. Indien de conferentie zou mislukken, zou dit een ramp voor de geheele wereld beteekenen. Henderson herinnerde er aan, dat het bureau de verdaging tot 4 December voorstelt ten einde ge legenheid te geven de meeningsverschillen te overbruggen. De Britsche onderstaatssecretaris van Buiten landsehe Zaken, Eden, keurde de voorgestelde korte verdaging goed en merkte op, dat terwijl het duidelijk is, dat het terugtrekken der Duit sche delegatie niet zonder effect zal blijven op den voortgang der conferentie, de meening der Britsche regeering is, dat hoewel deze gebeurte nis ernstig betreurd moet worden het haar werk zaamheden niet zal kunnen doen eindigen. Hij achtte het noodzakelijk, dat de c^elegaties geen tijd moeten verliezen in beschouwingen over het verleden, doch rekening moeten houden met de toekomst en zich niet moeten laten afleiden van het doel der conferentie. De meest doeltreffende methode moet worden gekozen en dit is de taak van het bureau. De vertegenwoordigers van verschillende an dere naties hebben eveneens him goedkeuring uitgesproken met het voorstel van Henderson. In de later gehouden geheime zitting van het bureau werd besloten op 9 November nog eens bijeen te komen. Henderson heeft opdracht ont vangen, intusschen, indien mogelijk, direct on derhandelingen met de verschillende regeerircgen te voeren. Eveneens werd vastgesteld, dat de af zonderlijke leden van het bureau, waarvan alle mogendheden deel uitmaken, gemachtigd zullen zijn de onderhandelingen met de diverse regee ringen te voeren. LONDEN, 26 Oct. (V. D.) De „Daily Ex press" meldt uit Weenen, dat Koning Alexan der van Joego-Sla- vië een persoon lijke nota aan Mussolini heeft ge zonden, waarin hij de vrees uitspreekt voor een eventu- eele interventie van Italië in Oosten rijk. Volgens het Lon- densche blad doen te Weenen geruch ten de ronde, dat ambtenaren van den Joego-Slavi- schen geheimen dienst gemeld had den, dat Oostenrijk aan den vooravond van een ernstige crisis staat en dat de Joego-Slavische regeering een Itali aansche interven tie in Oostenrijk vreest Hierdoor zou het even wicht tusschen de staten in het gebied van de Adria verstoord worden. Aanvankelijk was men te Weenen geneigd, in de nota van Koning Alexander een be vestiging van deze geruchten te zien, doch meer en meer gelooft men thans, dat Alexander de geruchten slechts heeft gebruikt als aanlei ding om Mussolini zijn standpunt inzake een eventueele Italiaanche interventie bekend te maken. Koning Alexander PARIJS, 27 Oct. (V. D.) De inspecteur- generaal van het Fransche leger, generaal Wey gand, is gisteren in gezelschap van eenige hoo ge officieren van den Franschen generalen staf naar Marokko vertrokken om een onderzoek in te stellen naar den militairen toestand aldaar. De „Echo de Paris", die, zooals bekend, zeer nauwe relaties met den generalen staf onder houdt, weet hieromtrent mede te deelen, dat men in Marokko aan den vooravond van nieu we militaire operaties staat, waardoor Frank rijk zijn invloed wil uitbreiden tot aan de Zui delijkste grens van Marokko. Ook de toestand aan de Spaansch-Marokkaansche grens zal door generaal Weygand onderzocht worden. De Ma- rokko-oorlog is niet beëindigd, doch verkeert slechts in een rustperiode. LONDEN, 26 Oct. (V. D.) Twee Domier Wal- vliegbooten, welke Donderdagochtend uit Tra- vemunde zijn vertrokken, zijn vanmiddag om 4 uur 10 A. T. in de vlieghaVen Woolston bij Southampton aangekomen. Vrijdagochtend zal worden verder gevlogen naar La Coruna aan de Westkust van Spanje. De Londensche vertegenwoordiger der Luft hansa deelt mede, dat het „drijvende eiland", de Westphalen, dat de vliegbooten onderweg zullen aandoen, is aangekomen op zijn positie in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan op het vliegtraject tusschen Afrika en Zuid-Amerika. LONDEN, 27 Oct. (V.D.) De „Times" meldt, dat sedert eenigen tijd te Kaapstad onder den naam van Grijshemden een organisatie bestaat, die Nationaal-Socialistische propaganda voert en de publieke aandacht op zich begint te ves tigen door haar toenemende anti-Joodsche pro paganda in de laatste weken o.a. bestaande uit het plakken van antï-semietische plakkaten. Ontwapeningsconferentie tot 4 Dec. verdaagd. Litwinof naar de Vereenigde Staten vertrokken. Noodweer in Canada. Laboor verovert een conservatieven parlements zetel in Londen. Nazi-betooging te New-York verboden. Inzinking in de V. S. Aantal werkloozen weer toegenomen. Kosten voor levensonderhoud te hoog. Gouverneur Kieistra te Paramaribo aange komen. Grooter aantal arbeidersjremmers bij de Spoor wegen op wachtgeld? Het proces mr. van Doome tegen het A.V.R.O.- bestuur. Nieuwe crisisheffingen? Roofoverval ba Zuid-Limburg. Adres aan de Regeering van het Kon. Ned. Landbouwcomité Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting voor Economische Zaken. Nederlandsch A-elftal wint van D.F.C. (Praag) met 64. Nieuwe contingenteeringsmaatregelen. O GENÈVE, 26 Oct. Volgens mededeeling van het Volkenbondssecretariaat heeft de voorzit ter van den raad besloten den Amerikaanschen professor James MacDonald te verzoeken, de functie van commissaris voor de internatio nale hulpactie ten behoeve van de Joodsche en andere Duitsche vluchtelingen op zich te ne men. Het werk van den vluchtelingencommissaris zal zich voornamelijk beperken tot de zorg voor de onderbrenging, paspoorten enz der vluchte lingen en de regeling met de verschillende regeeringen voor de technische verzorging der vluchtelingenkwesties. Het werk draagt in geen enkel opzicht een politiek karakter. Prof. James MacDonald is geen actief poli ticus, doch reeds geruimen tijd voorzitter van de groote American Society for Foreign Af fairs. LONDEN, 26 Oct. (Reuter) Bij de tusschen- tijdsche verkiezingen te East-Fulham (Londen) kreeg de Labour-candidaat Wilmot 17.790 stem men, de Conservatief Waldron behaalde 12.950 stemmen. Bij de laatste verkiezing behaalde in dit district de Conservatieve candidaat een meerderheid van 14.521 stemmen. WEENEN, 26 Oct. (Reujer.) Naar de avond bladen melden heeft een aantal onbekenden een aanslag op den radio-zender Bisamberg ge pleegd. Een viertal mannen trachtte het prik keldraad der omheining door te knippen, doch de dienstdoende hulppolitie zag het en vuurde op hen. Twee mannen zouden gewond zijn, doch allen slaagden erin te ontkomen. KEULEN, 26 Oct. (W. B.) Rijkskanselier Adolf Hitler heeft heden alhier een rede ge houden om het volk op te wekken op 12 No vember as. vóór de regeerisg te stemmen. Eenige tienduizenden woonden de vergadering, die op het grootste tentoonstellingsterrein werd gehouden, bij. Stand op Vrijdag 1 uur non.: 738 Vorige stand 741

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1