Goed spel van het Ned. elftal Economische regeeringsmaatregelen De regeering en de landbouw Invoer van granen DE CRITIEK VAN DE TWEEDE KAMER TWEEDE ZESDAAGSCHE RADIO-PROGRAMMA D.F.C. (PRAAG) MET 6-4 GESLAGEN BEGINT HET NAJAAR GOED In het hart van Londen VRIJDAG 27 OCTOBER Voorloopig verslag over de begroo ting van Economische Zaken Landbouw en industrie Hoofdstuk I Clearing-wet Directorium gewenscht De middenstand Veehouderij De Italiaansche en Zwitsersche Zesdaagschen Sterren ge- engageerd Ambtenaar en overheid Het A. C. O. B. over het besluit van den Ministerraad Audiëntie met den minister-president Zaterdag 28 Oct. 1933 KOOPT EEN Rationalisatie bij de Spoorwegen 479 remmers op wachtgeld? WpnM PLAZA Inbrekers veroordeeld DE VERMOORDE ONSCHULD De inbraak op Zondagmorgen te Rotterdam Ruststand 3-2 KLEEDT GOED, PAST G0ED.STAAT GOED Eenige opmerkingen betreffende de Rijksbegrooting van het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité Vitale belangen moeten ontzien DR. F. E. POSTHUMA Zijn afscheid van den Alg. Ned. Zuivelbond WIELRIJDER GEDOOD Beveiliging Importeurs moeten zich door de Ned. Graancentrale als con tractant doen erkennen Ingaande 30 October DOOR EEN AUTO GEGREPEN Aan de gevolgen overleden DE BOYCOT-ACTIE Onjuiste geruchten Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de bcgrooting van Econo mische Zaken. Voor wat de economische politiek betreft vermeldt het verslag slechts die beschouwin gen. welke een aanvulling vormen van den inhoud van het voorloopiog verslag over Algemeen gaf men uiting aan zijn waar deering voor de groote werkkracht en toewij ding van den minister. Allereerst richtten de klachten zich tegen het feit, dat wel talrijke regeeringsmaatrege len zijn genomen ten behoeve van den land bouw, doch dat slechts weinig is gedaan ten bate van de industrie. Talrijke maatregelen voor den landbouw beteekenen moeilijkheden voor de industrie. Vele leden waren van oordeel, dat aan het behoed en de uitbreiding van de werkgelegen heid in de nijverheid meer aandacht had moe ten worden gesteld. Deze leden hadden gaarne een duidelijke uiteenzetting ontvangen van de economische politiek, die de regeering ten aan zien van de industrie wil voeren. Zij wilden met betrekking tot de handelspolitiek een geheel andere richting inslaan. Andere leden zouden zich hiermede niet kun nen vereenigen. O. m. werd gevraagd of de regeering de clearing-wet zal toepassen en welke maatrege len de regeering zal nemen tegen dumping. Wat is het standpunt der regeering ten op zichte van Ouchy? Biedt het verdrag van Oslo nog gunstige perspectieven? Is de commissie- Bruins met haar arbeid omtrent de verhouding tusschen Nederland en Indië al gereed? Naar het oordeel van verscheidene leden behoort de uitvoering van crisismaatregelen te worden gelegd in handen van economische or ganen, steunende op organisaties van belang hebbenden uit het bedrijfsleven, waarbij ook de organisaties van werknemers betrokken die nen te worden. Sommige leden meenden, dat de crisisbu- reaux te zelfstandig zijn, dat de regeering er onvoldoende contact mee houdt. Verscheidene leden klaagden, dat de minister nog onvoldoenden overleg pleegt met de be langhebbenden. Naar het oordeel van verscheidene leden gebiedt de rechtszekerheid, dat een crisis rechtspraak wordt ingesteld. Wellicht ware ook te overwegen een directorium van een drietal hoogstaande en deskundige perso nen aan te stellen, die bij voortduring de regeering zouden moeten bijstaan bij haar zware taak. Gevraagd werd naar mededeeling van de plannen ter saneering van de Rijnvaart en of de regeering al mededeelingen kan doen be treffende de ervaringen, opgedaan met de zoo veel mogelijk evenredige vrachtverdeeling. Verzocht werd naar een uiteenzetting van de politiek der regeering ten aanzien van den mid denstand. De meening werd uitgesproken, dat onvoldoende wordt tegemoet gekomen aan de wenschen van den middenstand. Te dezen aan zien werden verschillende wenschen geuit. Gewezen werd op de wenscheüjkheid, een bijslag te geven voor fabrieksturf en orde te stellen op het gebied van het steenbakkers bedrijf. Aangedrongen werd op contingenteering van yischnetten. Verscheidene leden oefenden critiek uit op de samenstelling van den Economischen Raad Er hebben geen leiders van organisaties zit ting in, zoodat veel ervaring onbenut blijft. Verscheidene leden meenden ernstig te moe ten klagen over de wijze, waarop consenten krachtens de crisis-uitvoerwet worden ver leend. Zij achtten een andere verdeeling dezer consenten noodig. Verscheidene leden achtten voorzieningen ten aanzien van het executierecht urgent. Met kracht werd erop aangedrongen, dat tot benoeming van een directeur-generaal van den landbouw zal worden overgegaan. - Gevraagd werd om hulp voor het textielbe drijf. Verscheidene leden vroegen een overzicht te mogen ontvangen van de werkzaamheden die de Maatschappij tot behartiging der Nationaie Scheepvaart be langen tot dusverre verricht heeft. Verscheidene leden betreurden, dat het sub sidie inzake het vreemdelingenverkeer wordt ingekrompen. Reclame voor bezoek van vreem delingen is in hooge mate productief. Oosten rijk b.v. heeft dit Jaar daarmede een groot suc ces behaald. Aangedrongen werd ook op maatregelen om den kwijnenden scheepsbouw meer op gang te brengen. Het scheepscrediet is volkomen ver stoord. Naar de meening van verscheidene leden is te lang gewacht met maatregelen voor de vee houderij. Men meende ook, dat de tuinbouw nog zeer onvoldoende wordt gesteund. Er werd over geklaagd, dat de plannen der regeering te laat bekend worden. De regee ring schijnt wel een teeltregeling voor land en tuinbouw op het oog te hebben, doch om deze voor het jaar 1934 volkomen effectief te doen zijn, zou zij in het najaar volledig be kend moeten zijn. Gewezen werd op de geweldige verschillen tusschen de prijzen, welke de producenten van gesteunde agrarische producten ontvangen en die, welke het publiek moet betalen. Op die wijze wordt liet lev«i duur en komt het geid niet waar het zijn moet. Mag binnenkort een ontwerp voor een nieu we pachtregeling worden tegemoet gezien? Met betrekking tot de plannen met den ak kerbouw werden verschillende vragen gesteld. De wijze, waarop de steun aan de teelt van Consumptie-aardappelen wordt verleend, onder vond veel critiek. De maatregelen welke ten aanzien van de distributie dezer aardappelen genomen zijn, zouden beter tot hun recht ge komen zijn, Indien de uitvoering daarvan aan den georganiseerden handel ware opgedragen. Op de werking der crisis-zuivelwet werd ook veel critleK geoefend. Men vreesde, dat het zui velbedrijf met voor ondergang kon worden be hoed en vroeg naar een eenvoudiger systeem Van verschillende zijden werd aangedrongen op aankoop van het landgoed „De Hooge Ve- luwe", daar verkaveling dreigt. Gevraagd werd de crisis-invoerwet toe te passen op versche zeevisch. Verscheidene leden vroegen of de crediet- regeling dit jaar zal worden verlengd. Zooals ons de directie van den Twee den Amsterdamschen Zesdaagsche mede deelt, zijn nu heden de laatste bul- tenlandsche contracten afgesloten. Voor Italië verschijnen aa nden start Guerra, de meervoudige wereldkampioen en kampioen van Italië van dit jaar, met als koppelgenoot den ervaren Zesdagen-renner Bresciani. Zonder twijfel zal Guerra een van de interessantste renners zijn, dien 't Nederlandsche publiek ooit te zien heeft gekregen. Door zijn ononderbroken reeks van successen zoowel nationaal als inter nationaal, is hij de man die Italië aan de spits van de wielrensport vertegenwoordigt. Zijn engagement voor dezen Amsterdamschen Zes daagsche heeft de directie heel wat moeite gekost. Het is dan ook zeer te apprecieeren, dat de directie van haar reeds van het begin der voorbereidingen af aan ingenomen standpunt, om alleen maar de allerbeste koppels van ieder land te engageeren, niet is afgeweken en haar belofte gestand gebleven is. Ook een ander land nog, nj. Zwitserland, aendt met zijn koppel RichliBtihler, zonder twijfel, zijn sterkste renners aan den start. Richli is met Kaufmann en Suter zeker de beste renner welken Zwitserland ooit gehad heeft. Hij is Zesdagen-specialist en heeft als zoodanig tal rijke successen geboekt. Zijn landgenoot Bühler, die met hem samen naar Amsterdam komt, is van de jongere renners-generatie en is hoofd zakelijk door- zijn eeuwigen strijdlust en zijn temperamentvol rijden bij Duitsche Zesdaag schen op den voorgrond getreden. Het staat dus nu vast, dat 12 koppels zullen starten, terwijl de onderhandelingen voor het dertiende koppel, hetwelk wederom Hollandsch zal worden, nog gaande zijn. De koppels luiden dus nu als volgt: PijnenburgWals (Holland) BraspenninxJan v. Kempen (Holland) Slaatvan Hoek (Holland) v. EgmondKlaas v. Nek Jr. (Holland) VluggenMuller (Holland) Adan—de Wolf (Holland) GuimbretièreBroccardo (Frankrijk) RauschHürtgen (Duitschland) Jean AertsLoncke (België) v. HoutRichard (HollandFrankrijk) GuerraBresciani (Italië) RichliBühler Zwitserland) Het moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel (A. C. O. B.) kwam in spoedvergadering bijeen, ter bespreking van het besluit van den Minis terraad, dat de ambtenaar zich zal hebben te onthouden van elke openbare actie tegen de overheid en haar beleid. Het comité gaf er zich rekenschap van, dat dit besluit betrekking heeft op het in het pu bliek persoonlijk optreden van den ambtenaar ten opzichte van het beleid der overheid en van overheidsmaatregelen, den dienst van den ambtenaar betreffende. Het comité sprak er zijn groote verwondering over uit, dat de Regeering het noodig heeft geoordeeld de persoonlijke vrijheid van den ambtenaar-staatsburger in dezen aan te takten. Het comité is er namelijk van overtuigd, dat het publiekelijk optreden van ambtenaren ten opzichte van de overheid en haar beleid in het algemeen geen enkele aanleiding heeft kunnen geven tot het nemen van een derge- lijken drastischen maatregel. Ook voor uitzonderingsgevallen, waarin be langhebbenden wellicht de beperkingen, welke in den aard van de ambtenaarsfunctie zijn gelegen, niet in het oog zouden houden, heeft de regeering bedoelden maatregel niet noo dig. Het comité komt er verder tegen op, dat de regeering aan het bepaalde in art. 105 van het Algemeen Ambtenarenreglement geen gevolg heeft gegeven. Dit artikel toch schrijft nadruk kelijk voor, dat de Centrale Commissie voor Ge organiseerd Overleg aangelegenheden van al gemeen belang voor den rechtstoestand van ambtenaren moet behandelen, alvorens het be voegd gezag terzake een beslissing neemt. Het comité heeft zich daarom tot den voor zitter van genoemde commissie gewend met t verzoek te willen bevorderen, dat het desbetref fende besluit van den Ministerraad alsnog in het G. O. bij het Rijk aan de orde wordt ge steld. Naar aanleiding van het besluit van den Ministerraad, waarbij aan de ambtenaren wordt bekend gemaakt, dat zij zich zullen heb ben te onthouden van elke openbare actie te gen de overheid en haar beleid, is een deputatie uit het bestuur van de Centrale van Neder landsch Overheidspersoneel (C. N. O. P.) op daartoe telegrafisch gedaan verzoek, den 26en October door den voorzitter van den Raad van Ministers in audiëntie ontvangen. De deputatie gaf haar bevreemding over het genomen besluit te kennen, dat den indruk zou kunnen wekken alsof het aan de ambtenaren voortaan verboden is om in woord en geschrift uiting te geven aan hun gevoelens met betrek king tot door de regeering genomen of te nemen maatregelen, rakende hunne belangen. De de putatie kon niet aannemen, dat aan het besluit een zóó verstrekkende en haars inziens niet te verdedigen uitlegging zou worden gegeven en verzocht mitsdien aan den Minister wel een interpretatie te willen geven. Zijne Excellentie bleek van oordeel dat het in dezen tijd van verscherping der tegenstel lingen, in het belang van de ambtenaren moet worden geacht als hun actie geen reactie wekt in breede lagen van het Nederlandsche volk. De Minister achtte interpretatie overbodig en noemde het verbod een waarschuwing aan de ambtenaren om in zoowel als buiten dienst behoorlijke grenzen in acht te nemen. De amb tenaar blijft echter volmaakt vrij om langs or- ganisatorischen weg zijn denkbeelden tot de Overheid te richten. Sprekers in vergaderingen en schrijvers in dagbladen en andere organen hebben voor zich zelf grenzen te stellen wat al dan niet gepast kan worden geacht. HUIZEN, 1875 M. 8.00 KRO Morgen concert. 10.00 Gram.muziek. 11.30 Godsd, Halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Pol. ber. 12.15 Weensch radio-octet o.l.v. Dita Sclimetterling. 1.00 Gram.muziek. 1.15 Weensch radio-octet. 1.45 Rustpoos. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd door P. Meyer „Insecten". 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Gram.muz. 4.30 schriftverbetering door me vrouw M. Reiber Nan. 5.00 Gram.muz. 5.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 5.30 KRO Orkest ol.v. Marinus van 't Woud. 6.20 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45 Orkest. 7.00 Pol. ber. 7.15 H. J. M. M. Alink „De Marine". 7.35 Orkest. 7.45 R.K.F.-kwartiertje. Rector A. Vissers „Het hoogwaardig episcopaat en de katholieke sport" 8.00 KRO-Boys o.l.v. P. Lusten- houwer. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Litwlnzeff met zijn Russisch ensemble. 8.50 Boerenduetten. Cilia en Peter Rooyen. 9.05 De KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. 9.20 Verv. ensemble. 9.35 Verv. zangduo 9.50 Microfoonvertelsel, door Wim Snitker 10.05 Ensemble. 10.20 De KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. 10.30 Vaz Dias. 10.35 de KRO Boys. 11.00 Gram.muz. 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8.00 VARA orgelsp. d. Cor Steyn. 10.00 VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. Jan Lemaire draagt voor. De Plierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 12.00 De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 2.00 Rustpoos. 2.15 Gram. muz. 2.50 the four Se- renaders (accordeon). 3.30 Rotterdamsch philharmonisch orkest o.l.v. Eduard Fiipse. 4.30 J. J. Josephus Jitta „Vijf maanden practisch werken" 1. h. Vondelp. v. Jeugd, werkloozen. 4.50 Rotterdamsch philharmo nisch orkest. 5.30 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. Het liedje van den sol daat door Henri Barbusse. 5.50 Trio Favo riet. 7.00 The Rambles o.l.v. Theo Uden Masman. 7.59 Herhaling SOS-berichten. 8.02 Vaz Dias en Varia. 8.15 uitzending van uit het concertgebouw te Amsterdam. Het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, Harry Wig- gelaar, viool. Leonardo Aramesco, zang. 9.00 G. Venema spreekt. 9.10 Mannen kwartet „Votum Nostrum" o.l.v. Frits Uyttenboo- gaard. Joh. Jong, orgel. 9.30 Het mirakel (F. de Sinclair). Voordracht door W. v. Ca- pellen. 10.00 Wederaansluiting met het con certgebouw. 11.10, Gram.muz. 12.00 sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Fransche avond; orkestconcert; 8.30 causerie door Henri Pensis; 8.40 vocaal concert; 9.20 or kestconcert; 10.50 cabaret; 11.20 dansmu ziek. BRUSSEL, 509 M. 12.20 concert door het kleine orkest van het N.I.R. o.l.v. P. Leemans; 1.30 concert oXv. Langlois; 5.20 gramofoonmuziek; 6.35 gramofoonmuziek; 6.50 concert door -het kleine orkest van het N. I. R. onder leiding van P. Leemans; 8.20 gedeelten uit „Peer Gynt". KALUNDBORG, 1153 M. - 12.05 strijk orkest van „Wivex" o.l.v. A. Bendix; 1.50 gramofoonmuziek; 2.50 Louis Preii's orkest; 8.05 omroeporkest o.l.v. Launy Gröndahl. BERLIJN, 419 M. 3.20 populair concert; 5.20 pianorecital; 7.25 omroeporkest; 8.20 omroeporkest. HAMBURG, 372 M. 12.20 populaire muziek; 1.30 gramofoonmuziek; 3.20 con cert door het kleine Noragorkest o.l.v. Ger hard Maasz; 5.20 concert door het Norag orkest oJ.v. José Eibenschutz; 9.50 dansmu ziek. 10.50 dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 11.20 gramo foonmuziek; 12.55 concert door het kamer koor van den Westdultschen omroep o.l.v. Breuer. I)AVFXTRV, 1554 M. 1.25 gramofoonmu ziek, 1.35 concert door het Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant; 2.40 gramofoonmuziek; 3.20 The Grosvenor Hou se Dance Band o.l.v. Lipton; 3.50 concert door het Midland Studio-orkest o.l.v. Frank Cantell; 7.50 Altvioolrecital; 8.20 Music Hallprogramma; 9.55 pianorecital; 11.10 Ambrose en zijn Cluborkest. PARIJS, Eiffel, 1446 M. 7.50 radiotoo- neel. PARIJS R„ 1725 M. 8.05 gramofoon muziek; 9.20 concert; 12.20 gramofoonmu ziek; 7.40 gramofoonmuziek; 8.20 gramo foonmuziek; 9.20 gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 4.30 gramofoonmuziek 6 uur gramofoonmuziek; 7.uur gramofoon muziek. ROME 441 M. 4.35 Orkestmuziek. 7.35 gramofoonmuziek; 8.05 nationale liederen. WEENEN, 517 M. 6.20 concert door Weensche Symphonie orkest o.l.v Max Schönherr; 7.40 blijspel in drie bedrijven „De Kompagnon"; 10.10 dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M, 5.40 Saxofoonmu- ziek; 7.20 concert door het omroepsympho- nieorkest; 9.35 Póolsche muziek; 10.25 dans muziek. BEROMÜNSTER, 460 M.6.40 populair concert; 7.45 Cembaloconcert; 8.30 vocaal concert; 9.20 concert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS In een bespreking met de Commissie van den Personeel-raad heeft de Directie der Nederl. Spoorwegen besloten dat met 1 Januari circa 600 remmers overcompleet worden; 2e. 70 ar beiders-remmers tram-conducteurs boven 55 Jaar ontslag met direct ingaand pensioen zal worden verleend. Dat waarschijnlijk 20 remmers te werk ge steld kunnen worden bij den dienst van Weg en Werken. Dat 479 overblijven, die voor op wachtgeld stelling in aanmerking zullen komen. Nagegaan zal worden of door uitbreiding van het stationskader nog een aantal van deze remmers in het bedrijf zal kunnen worden gehouden. De Commissie heeft aan de Directie in over weging gegeven om het pogen van Weg en Werken zoo uit te breiden, dat het losse zo merkader overbodig zal worden, waardoor bij Weg en Werken meer arbeiders-remmers on dergebracht zullen kunnen worden. De Directie heeft zich bereid verklaard dit denkbeeld te overwegen- Verder zal worden nagegaan of aanvulling van personeel op kleine stations noodig is, ter wijl 't in het voornemen ligt om zooveel moge lijk het personeel met tijdelijke aanstelling te doen vervangen door overcomplete arbeiders remmers. De Commissie uit den personeelraad zal dit onderwerp met het vakgroepbestuur van de verschillende spoorwegpersoneel-organisaties in een op 31 October as. te houden vergadering bespreken. ■HOTEL! St. CsVJartinsstreet, hoek Leicester Square, W. C. 2 Telef. Whitehall 8641 Telefer. Heartowest, London Unieke ligging in het midden van West-End, vlak bij de belangrijkste straten, kantoren, winkels en theaters. En toch een rustig hotel, daar het drukke verkeer het niet passeert. Prachtige moderne kamers, warm en koud str. water, centr. verw. In elke kamer telefoon en desgewenscht radio. Men spreekt Hollandsch, Fransch en Duitsch. Leiding in katholieke handen. Mr. Jenny inwonend directeur. Logies-ontbijt slecht 10 sh. 6 d. De Haagsche rechtbank heeft Donderdag de zeelieden F. Ph. v. d. B. en L. S. uit Rotter dam veroordeeld tot drie en een half jaar ge vangenisstraf wegens inbraak op 31 Augustus j.l. gepleegd in de villa „Landkant" te Noordwijk. De gearresteerde inbreker de V., die Zon dagmorgen bij zijn „werk" in een woning aan de Vlietlaan te Rotterdam werd gestoord door een handigen buurman en diens vrouw, blijft ontkennen iets van het geval af te weten. Niettegenstaande deze ontkenning zal hij nu toch naar het Huis van Bewaring worden over gebracht. De man heeft verklaard, dat hij rus tig op straat liep, toen hij onverwacht een tik op zijn hoofd kreeg van iemand, die de be wuste woning kwam uitstormen. Zijn kameraad, eveneens een goed bekende van de politie, is nog niet gevonden. Onder vrij ongunstige -weersomstandigheden heeft het Nederlandsch A-elftal gistermiddag op het Spartaterrein te Rotterdam een welver diende 64 overwinning behaald op D.F.C. uit Praag. De belangstelling was minder groot dan gewoonlijk, doch ditmaal hebben de wegblij vers ongelijk gehad, want van begin tot het einde heeft het spel voortdurend geboeid. Over het Nederlandsche A-elftal kan men tevreden zijn en de ploeg heeft met zooveel geestdrift en overleg gespeeld, dat zij eigenlijk geen enkele zwakke plek vertoonde. De verdediging was behoorlijk voor haar taak berekend, ook al nemen wij in aanmer king, dat zij het over het algemeen niet al te moeilijk gehad heeft. Van Male maakte een fout bij het vierde doelpunt, doch aan de overige goals heeft hi) geen schuld. Pellikaan en Van Heel speelden uitstekend in de middenlinie en na de rust heeft ook Anderiessen knap werk verricht. De voorhoede combineerde vlot en wist den weg naar het doel wel te vinden. Adam was in de tweede helft bijzonder op dreef, doch ook Mulders op den anderen vleugel heeft zich ten zeerste onderscheiden. Van het binnentrio was Lagendaal de beste, hoewel hij weinig kans kreeg te schieten. Zijn veldwerk en spel- verdeeling waren voortreffelijk en in tal van doelpunten had hij dan ook de hand. Over de samenstelling van het A-elftal be hoeft de technische commissie zich zeker niet ongerust te maken. D.F.C. heeft goed gespeeld, maar zij dreef het samenspel te ver door, waardoor onze ver dediging en middenlinie telkens weer gelegen heid kregen zich te herstellen. Jammer was het dat er eenige spelers waren, die het spel ontsierden door allerlei unfaire trucjes. De elftallen zagen er als volgt uit: Doel: Van Male (Feijenoord) Achter; Weber (AX).0.), Van Run (P.S.V.) Midden: Pellikaan (Longa), Anderiessen (Ajax), Van Heel (Feijenoord). Voorhoede: Adam (K.V.V.), Bonsema (Ve- locitas), Lagendaal (Xerxes). Mol (K.F.C.), Mulders (Ajax). D.F.C. Doel; Taussig. Achter: Ebhardt, Jimmy. Midden: Dr. Schillinger, Ulanoff I, Mahrez. Voor: Habelt, Stoj, Kanhauser, Trenschka. Ulanoff IX. Van den aftrap ondernam de Nederlandsche voorhoede een aanval. Mulders zet voor, La gendaal kopt. waarna de bal tegen het been van Mol aanspringt en vervolgens in het net belandt (1—0). De D.F.C.ers zijn dan enkele malen sterk in den aanval en het duurt niet lang of Habelt maakt na een fraaien aanval den stand gelijk. Even later zwenkt Lagendaal naar rechts af en zet voor, waarna Mol weinig moeite heeft om den stand op 2—1 te brengen. Eenige minuten later hetzelfde. Weer zet Lagendaal voor en nu is het Mulders, die er met een hard schot 31 van maakt. Nog voor de rust weet Ulanoff II uit een voorzet van Kanhauser met een prachtschot den achterstand te verkleinen (32). Lagendaal maakt in de laatste minuut van de eerste helft nog een doelpunt, dat wegens buitenspel geannuleerd wordt. Na de rust is het Nederlandsche elftal bijna voortdurend in de meerderheid, maar het duurt toch nog een kwartier, voordat Mulders kans ziet uit een voorzet van Adam den stand op 42 te brengen. Na 25 minuten krijgt Nederland een straf schop te nemen. De doelman van D.F.C. ver werkt een hard schot van Lagendaal tot hoek schop, Adam neemt dix en Anderiessen kopt den bal in '52). D.F.C. antwoordt met een tegenaanval, waar uit Kanhauser doelpunt (53). Uit een der vele vrije schoppen, welke de scheidsrechter tegen D.F.C. moet geven, plaatst Mulders den bal voor doel en het is Anderies sen, die met een prachtigen kopbal scoort. Ze ven minuten voor het einde brengt Trenschka uit een vrijen schop via de lat den stand op 6—4, waarna het einde komt. Het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomi té heeft aan de Tweede Kamer een adres aan_ geboden, waarin het eenige opmerkingen maakt, waartoe de Rijksbegrooting 1934, Xde hoofd stuk, Hide Afdeeling landbouw, aanleiding gaf. Aan dit adres ontleenen wij het volgende: Hoewel wij de noodzaak tot bezuiniging en versobering op de overheidsuitgaven volkomen inzien, volgt hieruit nog geenszins, dat wij het in allen deelen met de wijze, waarop door de re- geering in dit opzicht wordt ingegrepen, eens zijn. Wij zouden er op willen wijzen, dat een procentueele vermindering van de begrootings. kosten een zekere verstarring met zich mede brengt, doordat de ongunstige verhouding van de uitgaven ten behoeve van den Landbouw tegenover de totaaluitgaven bestendigd blijft. Ons uitgangspunt is, dat bü bezuiniging zoo veel mogelijk vitale belangen moeten worden ontzien. Wij bedoelen daarmede, dat op de diensten, welke voor de economische weerbaar heid van onze landbouwbevolking van groot be lang zijn, slechts op zoodanige wijze mag wor_ den bezuinigd, dat hun activiteit niet behoeft te verminderen.Vooral geldt dit, nu de ver anderde tijdsomstandigheden een omzetting en aanpassing der bedrijven noodzakelijk maken. Zulks brengt mede, dat in versterkte mate een beroep zal worden gedaan op de verschillende takken van den landbouwvoorlichtingsdienst en alles wat daarmede verband houdt. In het al gemeen zal men er dus voor moeten zorg dra gen, dat de materieele hulpmiddelen van het personeel dezer reeds sober opgezette overheids. diensten niet te sterk worden ingekrompen, daar zulks een onevenredig groote teruggang van het nuttig effect van zulk e^n dienst ten gevolge zou hebben. Bij het zoeken naar de mo gelijkheid van bezuiniging door inkrimping van regeeringsbemoeiing op een bepaald terrein late men zich niet in de eerste plaats leiden door het argument, dat voor een zekeren tak van over heidszorg bij diegenen, voor wie deze is inge steld, wat mindere belangstelling zoude be staan. Wij meenen, dat vooral in deze tijden de bevolking van overheidswege moet worden be moedigd en dat opwekking tot het gebruik ma ken van geboden ontwikkelingsmogelijkheid op zijn plaats is. Evenals voor het loopende dienstjaar 1933 het geval was, is ook voor het begrootingsjaar 1934 weder een bedrag aangevraagd, teneinde te komen tot het aanstellen van een Directeur- Generaal. Wij betreuren het, dat tot de benoe ming van dezen functionaris nog niet is over gegaan. Ten behoeve van de Landbouwhoogeschool c.a. is uitgetrokken een bedrag van 1.133.558. Vergeleken bij hetgeen aan universiteiten en hoogescholen gezamenlijk ten koste is gelegd, namelijk plm. 11 millioen gulden, is dit bedrag niet hoog te noemen, vooral als men er rekening mede houdt, dat de Landbouwhoogeschool als zoodanig pas in 1918 is gesticht en dat met aanschaffing van de noodige outillage in dat jaar pas een begin kon worden gemaakt. Aan zienlijke vertraging ondervond het stichten van laboratioria en onderwijsinrichtingen door de eerste bezuiniging in 1923. Thans, nu er sinds de stichting der Landbouwhoogeschool reeds vijftien jaren zijn verloopen, men nog niet met de voltooiing dier onderwijsinrichting gereed is, dreigt de noodzaak tot bezuiniging opnieuw stagnatie te brengen. Ook mag niet worden vergeten, dat een belangrijk gedeelte van de uit gaven der Landbouwhoogeschool wordt aange wend ten behoeve van de opleiding van jonge lui, die hun werkkring in Nederlandsch-Indië zullen vinden. In verband hiermede wenschen wij de aan dacht er op te vestigen, dat ten opzichte van de bezuiniging op de kosten der Landbouw, hoogeschool niet dezelfde maatstaf mag wor den aangelegd als aan de andere inrichtingen van hooger onderwijs, welke reeds volledig zijn geoutilleerd. Ook zijn wij van oordeel, dat meer dan tot dusverre het geval is geweest, er mede dient te worden rekening gehouden, dat het middel baar land- en tuinbouwonderwijs voor onzen land- en tuinbouw van zeer groot belang is. Voorts bevat het adres nog een groot aantal behartenswaardige opmerkingen inzake de land- en tuinbouwcursussen, proefboerderijen, subsidiën en eenige andere opmerkingen. In een Woensdag gehouden bestuursvergade ring van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) heeft dr. F. E. Posthuma afscheid genomen als voorzitter van den F. N. Z. Namens het bestuur van den Zuivelbond werd hierbij een afscheidswoord gesproken door den heer U. Kooistra uit Leeuwarden, die de ver diensten van den heer Posthuma als leider der Coöp. zuivelbereiding op treffende wijze in het licht stelde. Spr. legde er den nadruk op, dat de heer Posthuma zich bereid heeft verklaard, zijn internationale functies op zuivelgebied te blijven vervullen. In dezelfde vergadering werd per 1 November a.s. de heer L. F. Britzei te Usquert tot opvol ger van den heer Posthuma benoemd. Des avonds werd aan de familie Posthuma een maaltijd aangeboden en een passend ge schenk overhandigd, dat de nauwe relatie, wel ke er steeds tusschen den F.N.Z. en de familie Posthuma heeft bestaan, symboliseert. Woensdagavond ongeveer elf uur werd in de Torensche allée, tusschen Dieren en Brummen, de 5-jarige wielrijder W. Boesveld uit Brum men achteropgereden door een auto, bestuurd door den aannemer Rood uit Deventer. Boesveld werd zoodanig gewond, dat hij korten tijd daar na aan de gevolgen is overleden. EigenaardigDeze rubriek wil zijn een rustpunt voor den geest in 't bezige leven, een aanleiding tot over denking, tot overpeinzing eener le vensgedachte. Dus geen poneeren van strijdvragen. En juist desondanks lokt ze zoovele brieven, iets waarme de we ingenomen zijn. Er werd ons gevraagd hoe we over den gruwel van den oorlog dachten. En we heb ben geantwoord. Maar nu komt een andere lezer vragen: Ja, maar als u schrijft dat we roovers en moorde naars niet rustig ons huis binnen laten, hoe denkt u dan over vreemde soldaten die gestuurd worden. Eilievezoo kan men aan 't in- terpelleeren blijven en daarvoor is dit hoekje te klein. Er is nog zoo iets als verantwoordelijkheid. Over die verantwoordelijkheid voor een on rechtvaardig en inval kan men lang en kort redeneeren, doch daarmede schiet de aangevallene niet op. Die doet goed zijn deur te grendelen en een goeden nachtwaker voor z'n deur te hebben. Dan bedenkt degeen, die verantwoordelijk is voor een on- rechtmatigen aanval, zich nog eens dubbel. Op 30 October aa. zal de Tijdelijke Graan centrale haar werkzaamheden beëindigen. Deze zullen worden voortgezet door de Ned. Graan centrale en door de Ned. Meelcentrale en zulks op de volgende wijze: Alle invoer van tarwe, rogge, mais, haver en gerst zal geschieden door de Ned. Graancen trale, Korte Voorhout 10, Den Haag; alle in voer van andere granen en derivaten door de Ned. Meelcentrale, Riouwstraat 176, Den Haag. In verband hiermede verzoekt de Ned. Graan centrale ons het navolgende onder de aan dacht van onze lezers te brengen: Met ingang van 30 October a.s. zal de Ned. Graancentrale slechts granen invoeren op ver zoek van die importeurs, die zich vooraf door haar als „Contractant" hebben doen erkennen. De Ned. Graancentrale heeft gemeend net belang van den graanhandel te dienen door bi] overeenkomst aan het Comité van Graanhan delaren te Rotterdam toe te staan, bij het af sluiten van dergelijke contracten als tusschen- persoon op te treden. Het comité draagt zorg, dat verdere behandeling van iedere portie ge schiedt door den daartoe door contractant aan gewezen persoon, waardoor de normale gang van zaken zoo weinig mogelijk wordt verstoord. Het comité heeft zich nadrukkelijk bereid verklaard deze faciliteiten te verleenen aan alle contractanten, die hiertoe een verzoek doen. Onverschillig of deze leden zijn van het comité of niet, dan wel of deze contractanten in Rot terdam zelf of elders in Nederland woonachtig zijn. Het heeft zich ook bereid verklaard zijn be moeiingen öesverlangd uit te breiden tot andere havenplaatsen. Indien deze regeling inderdaad de gunstige resultaten oplevert, welke de Ned. Graancen trale daarvan verwacht, is de Ned. Graancen trale bereid om, indien daartoe de behoefte blijkt, ook met andere organisaties, die vol doende financieele zekerheid kunnen stellen, een dergelijke overeenkomst aan te gaan. Er zijn in overeenstemming met daartoe ge uite wenschen maatregelen getroffen, waardoor het denatureeren aan de grens wordt voor komen, zoodat voortaan alleen ongedenatureer- de granen kunnen worden ingevoerd. Mocht de importeur nebben verzuimd zich als binnenlandsche handelaar door de Ned. Graan centrale te doen erkennen, dan kan hij alsnog een verzoek daartoe indienen. Het comité van Graanhandelaren te Rotter dam heeft zich ook bereid verklaard de dena- turatie in de haven uit te voeren voor iederen importeur, die zulks verzoekt. Het heeft de benoodigde apparaten aange schaft en zorgt voorts voor de deskundige be diening daarvan, waardoor zoowel voor de Ned. Graancentrale als den betrokken contractant een vlotte en deskundige behandeling verzekerd is. Op den Sloterweg in den Haarlemmermeer polder is Donderdagavond een ernstig ongeluk gebeurd. De auto van burgemeester mr. A. Slob, waar in behalve de burgemeester ook gezeten was de gemeente-secretaris, mr. Jansonius. en bestuurd werd door den agent van politie v. d. Ley, reed met een matige vaart op genoemden weg ach ter een anderen auto. De twintigjarige mejuffrouw N. Spamaay uit Hoofddorp wilde op dat moment den weg oversteken, maar zag den burgemeestersauto niet naderen. Zij werd aangereden en zeer ernstig ge wond. 0.m. had zij een halswervelbreuk beko men. In zorgwekkenden toestand is zij opgenomen en naar een der Haarlemsche ziekenhuizen gebracht, nadat dokter Bult uit Hoofddorp de eerste hulp had verleend. De inzittenden van den auto waren zeer onder den indruk van het ongeluk. Later is het meisje aan de bekomen verwon dingen overleden. Het Nederlandsch Octrooibureau te 's-Gra- venhage, Laan Copes van Cattenburch 24, verzoekt ons om mededeeling van het volgende: Naar aanleiding van geruchten, als zou de Vereeniging van Nederlandsche Octrooige machtigden en in het bijzonder genoemd bu reau of een harer leden of medewerkers be trokken zijn bij een boycot van Duitsche goe deren, verklaren zij uitdrukkelijk, dat noch genoemde vereeniging, noch het Nederlandsch Octrooibureau of zijn medewerkers op eeniger- lei wijze in een actie tot een boycot van Duit sche waren zijn betrokken of deze hebben ge steund. Deze geruchten zijn geheel uit de lucht gegrepen en moeten uitdrukkelijk worden te gengesproken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6