STA D S N I E U W S Sport en liefdadigheid M&nbMjftonó: SPURS EN ARSENAL VRIJDAG 27 OCTOBER Het Chelsea-vraagstuk EERST PASSEEREN ALS ER PLAATS IS Amsterdamsch chauffeur voor de rechtbank ZILVEREN AMBTSJUBILEUM BURGEMEESTER SLOB TOONEEL Herdenking wapenstilstandsdag Hartelijke viering RECLAME VOOR DE TRAM Steeds meer streeft de N Z. H. er naar, de tram in Haarlem en omstreken -populair te maken. Nu voert zij weer, zooals gemeld, voordeelige dag- en weekkaarten in. Dat zij ook het reclame-maken verstaat blijkt uit bouenstaande foto. De invoering van de nieuwe kaarten kan nu niemand ontgaan zijn. 45 23 0 VEILIGHEIDSDAGEN HOOG- OVENBEDRIJF V eiligheidstentoonstelling Een dikke ton voor ziekenhuizen e.d. bijeengetrapt Personalia Dunne HET DOODELIJK ONGELUK IN HAARLEMMERMEER Hoe het gebeurde VERKEERSONGEVALLEN Auto in de sloot De gladheid De lijst Tweede divisie Het programma van a.s. Zaterdag Passeerende auto „sneed" VOETBAL R.K. HAARLEMSCHE VOETBALBOND Afscheid en installatie geestelijk adviseur SCHAKEN Haarlemsch Schaakgezelschap A. LanserD. Wielenga 0l Totaal 434—434 Voor de Haarlemsche rechtbank stond Donderdagmiddag de Amsterdamsche kolen handelaar J. B. terecht, die in hooger beroep was gekomen van een vonnis van den kanton rechter waarbij hij veroordeeld was tot totaal 30 boete of 15 dagen hechtenis, omdat hij de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Verdachte had n.I. op 1 Juli op den Zes- stedfenweg onder Landsmeer met zijn auto, een voorgaanden vrachtauto, genaamd „De Hoornsche expres", gepasseerd, juist bij een brug. Van de brug naderde uit de andere richting een vrachtauto, met het noodlottige gevolg dat er een botsing ontstaan was tus- schen dezen auto en verdachtes auto. Verdachte verklaart dat het ongeval ont staan was, doordat de remmen van zijn auto waren gebroken, toen hij naast „De Hoornsche Expres" reed en voor den uit de tegenoverge stelde richting komenden auto moest stoppen. De rijksveldwachter J. K. te Broek in Water land had onmiddellijk na het ongeval een onderzoek naar de remmen van verdachtes auto ingesteld en geconstateerd dat de hand rem een oude breuk vertoonde en dus vóór de aanrijding al niet in orde was. Verdachte ontkent dit ten sterkste en ver klaart in zijn eigenaardigen tongval dat „alles origineel, alles goed, eerlijk waar" is. De veldwachter blijft bij zijn verklaring, maar verdachte zegt nogmaals in een breedsprakige technische uiteenzetting, dat „alles eerste klas spul, eerlijk weer, origineel probeert" is. Door dat de remmen braken was verdachtes auto 100 M. doorgegleden. Een der rechters: Dan hebt u gas gegeven. Verdachte: Eerlijk niet waar. 100 M. doorrijden zonder gas en met kapotte remmen? Dan hebt u een goeden wagen hoor! De chauffeur van „De Hoornsche Expres" verklaart dan dat verdachte plotseling met zijn luxe-auto had willen pass:eren zonder uit te kijken of de weg vrij was. President tot verdachte: Met een luxe wa gen? Verdachte: Ja, eerlijk waar! President: Daar reed u wel geen kolen mee? Verd.: Nee eerlijk nee! Pres.: Wat dan? Officier van justitie: Luxe-vervoer mis schien! Verd.: Ik ging per auto mijn belasting be talen.... De officier van justitie, mr. Paardekoper Overman, meent in zijn requisitoir dat verd. geheel de schuld van de aanrijding heeft. Verdachtes auto heeft rechtsch stuur en dus had verdachte dubbel voorzichtig moeten zijn toen hij naar het linker gedeelte van den weg reed naar zijn verklaring om te zien of de weg vrij was. De officier vraagt tenslotte bevestiging van het vonnis van den kanton rechter. Uitspraak over 14 dagen. Dit niet belangrijke rechtszaakje heeft Donderdagmiddag alléén al aan getuigengeld ongeveer 15 gekost! illustreeren. Interessant Is ook de expositie van den eigen veiligheidsdienst, waarbij zich o.m. een masker bevindt, dat de overduidelijke sporen draagt van ijzerspatten en dat op zich zélf een practisch bewijs levert van de beschut ting, welke het eens aan een arbeider heeft geschonken. Had deze het masker niet gedra gen, hij was voor zijn leven invalide geworden, om nog maar niet van ernstiger gevolgen te spreken. De verschillende gasmaskers wekken onwillekeurig gedachten op aan den oorlog, maar hier bewijzen zij hun diensten op vrede lievend terrein, waar slechts de gevaren van den arbeid dreigen. Men heeft deze actie breed opgezet en daar toe ook deskundigen van buiten het bedrijf aangezocht, om over de veiligheid te spreken. Zoo zullen voordrachten worden gehouden door Ir. J. H. J. Huygens, hoofdinspecteur van den Arbeid te Haarlem, Ir. R. A. Gorter en den beer E. C. J. Staal, hoofdinspecteur van politie af- deeling verkeerswezen, te Amsterdam. Voorts is een excursie georganiseerd voor de beambten en arbeiders van het bedrijf naar het veiligheidsmuseum te Amsterdam. De belang stelling hiervoor is zoo groot, dat deze excursie in twee gedeelten zal worden gehouden. De veiligheidstentoonstelling is hedenmiddag door den veiligheids-ingenieur geopend. Beamb ten en arbeiders hebben vrijen toegang met in- troducé's. Het bestuur der Nooit-Meer-Oorlog-Federatie, kring Haarlem en Omstreken, is er in geslaagd cm in samenwerking met de Directie van de Stadsschouwburg, alhier, en het Centraal Too- neel uit Amsterdam een opvoering van 't anti oorlogsstuk „Voor bewezen diensten" van Somer set Naugham mogelijk te ihaken op Zaterdag, 4 November a.s., in den Stadsschouwburg, alhier; aanvang 8.15 uur. Leiding Cees Laseur; Tilly Lus in de hoofdrol. Opvoering op 11 November was door verschil lende omstandigheden niet mogelijk. Het is vandaag een belangrijke feestdag voor de gemeente Haarlemmermeer, omdat het 25 jaar geleden is dat mr. A. Slob, destijds advo caat en wonende te Rotterdam, als burgemees ter werd geïnstalleerd. Heel Hoofddorp was in feestgewaad. Overal wapperde de Nederlandsche vlag. Door een commissie uit de burgerij was een actie ontwikkeld om gelden te verzamelen voor een jubileumfonds, waaraan door tal van inge zetenen belangrijke giften zijn geschonken, en deze commissie had tevens een plan gemaakt om dezen dag op feestelijke wiize te herdenken. Het begon in den vroegen morgen met klok gelui. Onder het luiden van de kerkklokken kwam de burgemeester met zijn gezin op het raadhuis, hetwelk met bloemen en planten feestelijk was versierd. In de groote raadzaal werd hij het eerst ont vangen door de ambtenaren van de secretarie, Maandag 3C October a.s. geeft het Ver. Rot- terdamsch-Hofstad-Tooneel, Directeur Cor v. d. Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg een eerste publieke voorstelling van dit hartelijk humoristische blijspel van Jac. Ballings, den schrijver van Amor in de Pastorie. Toen het hier onlangs in besloten kring werd vertoond, heeft het, evenals elders, warmen bij val gevonden. Het werd als een onderwerp van trouwhartige levensblijheid, van gullen lach en gemoedelijke trouwhartigheid geprezen. In de rolverdeeling worden genoemd Johan Eisen - sohn, Pie Carelsen, Adolphe *Engers (a. g.), Louis van Gasteren e.a. Regie: Adriaan v. d. Horst. Zooals wij reeds gemeld hebben organiseeren de Kon. Hoogovens en Staalfabrieken met aan verwante bedrijven (M.E.K.O.G. en Cemij) van 27 October tot en met 31 October veiligheids- dagen ter verbreiding en verdieping van de veiligheidsgedachte. Men is aan Hoogovens nu ruim 7 jaar bezig met de ongevallenbestrijding met als gevolg dat de ontwikkeling van het aantal en vooral de belangrijkheid van de ongevallen een gunstig beeld vertoont. Er is een veiligheidsdienst georganiseerd, on der leiding van een veiligheids-ingenieur, terwijl voor eiken tak van het bedrijf veiligheidscom missies zijn ongesteld. Voorts zijn er verschil lende diensten georganiseerd, zooals brandweer, gasmaskerdienst, controle en oefeningen in eer ste hulp bij ongevallen, enz. En thans worden er eenige veiligheids-propa- ganda-dagen gehouden, tijdens welke door lezing en discussie, film, lichtbeeld, tentoonstelling en excursie zal getracht worden aan al de mede werkers in het bedrijf nog eens de beteekenis van het woord veiligheid duidelijk te maken. Een der onderdeelen dezer actie vormt de veiligheidstentoonstelling, welke in een der ge bouwen nabij het bedrijf wordt gehouden en waar, behalve de reizende veiligheidstentoon stelling van Ir. R. A. Gorter, directeur van het veiligheidsmuseum te Amsterdam, ook van het eigen bedrijf tal van interessante zaken be trekking hebbende op veiligheid en bescher ming, zijn ondergebracht. Op uitnoodiging van de directie van Hoog ovens hebben wij gisteren deze tentoonstelling bezichtigd', waarbij de veiligheidsingenieur, de heer P. W. E. Spies, ons rondleidde en de noo- dige inlichtingen gaf. De stands geven een duidelijk en overzichtelijk beeld van hetgeen er op het gebied van veilig heid kan en moet worden gedaan. Men kan er Zien hoe liet wel en hoe het niet moet, terwijl een reeks van afbeeldingen de gevolgen van onvoorzichtigheid en van arbeid met niet of wèl voldoende apparaten, op sprekende wijze De Engelsche openbare instellingen van liefdadigheid, zoowel als ziekenhuizen en inrichtingen voor ouden van dagen zijn buitengewoon veel aan de voetbalbeweging ver plicht. Al enkele weken hebben we een notitie op ons bureau liggen over cijfers, welke door de heeren van Lancaster Gate 22 zijn verstrekt geworden. Daarvoor moeten we nog even in herinnering brengen, dat de recettes, die de clubs in hun voorbereidings-wedstrijd en gedu rende de maand Augustus hebben ontvangen, aan de P. A. worden afgedragen. Dit jaar heeft dit bedrag 16.879 Pd. St. beloopen. Hiervan werd ingebracht door Arsenal 767, Liverpool 741, West Ham United 608, Chelsea 504, Wolverhampton Wand. 442, Aston Villa 400, Everton 398, Millwq^l 363, Portsmouth 354, Tottenham Hotspur 349, Clapton Orient 336, Coventry City 323, Nor wich City 318 and Plymouth Argyle 315. Is dit niet een buitengewoon prijzenswaar dige geste van de P. A. en zijn trappers, want zonder deze belangrijke baten zou men aan zienlijk minder kunnen doen voor de lijdende menschheid. Een dikke honderdduizend popjes is zeker een niet te versmaden bedrag! Begrijpelijk slikt de metropolis daar een be langrijk gedeelte van, en is daarover verheugd, minstens net zoo verheugd, als de supporters zijn over het groote succes van hun evengroote favorieten, de Spurs en Arsenal. Want is 't geen buitengewoon evenement, dat Londen mo menteel strijdt om de superioriteit van de eer ste League. Om de spanning er in te houden speelden de Spurs tegen Everton gelijk, beter de Toffees dwongen den Londenaars een draw af (11). De Everton-side moest 't ook in deze match nog zonder de medewerking van Dean stellen, ofschoon zijn blessure thans dermate geheeld is, dat hij Maandag zijn oefeningen heeft her vat en onvoorziene moeilijkheden voorbehouden tegen Leicester City weer den Everton-aanval zal leiden. Thans stond White op die plaats, zeker verdienstelijk, doch niet in staat om Dixie te doen vergeten. Zijn goal in de eerste helft was voortreffelijk, doch daarnaast miste hij enkele kansen, die Dean zeker niet zou hebben gemist. In de tweede helft scoorde Evans den gelijkmaker, waardoor de Spurs nog een kost- den directeur van gemeentewerken met de verschillende werklieden en den inspecteur van politie met zijn gemeenteveldwachters. Hier werd hij op hartelijke, wijze toegesproken door den gemeente-secretaris mr. J. F. Jan- sonius, den gemeente-opzichter J. P. R. Gevers en den inspecteur van politie H. Jelsma, waar bij hem werd dank gebracht voor de goede verstandhouding die gedurende zoovele jaren tusschen den burgemeester en zijn ambtenaren was blijven bestaan. Als bewijs van waardee ring werd den burgemeester aangeboden een zilveren theeservies, op het blad waarvan het wapen van Haarlemmermeer was gegraveerd met bijbehoorende inscriptie. De burgemeester zeide zeer verrast te zijn ge weest door het aangeboden geschenk en memo reerde nog in groote lijnen hoe de financieele positie van de ambtenaren gedurende zijn ambtsvervulling belangrijk was verbeterd. Daarna brachten de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de drie in Hoofddorp geves tigde lagere scholen den burgemeester een zanghulde, waarbij o. m. werd gerepeteerd het „Welkomstlied", hetwelk 25 jaar geleden ook werd gezongen. Deze zanghulde stond onder directie van den heer W. Vis, hoofd der openbare ulo-school te Hoofddorp. Het spreekt vanzelf dat de burgemeester den dirigent en kinderen zijn dank bracht voor deze aardige verrassing, terwijl aan de kleine zan gers een versnapering werd overhandigd. De burgemeester en mevrouw Slob met hun kinderen waren in open landauers met schim mels bespannen en door landelijke ruiters ver gezeld naar het raadhuis gebracht en gingen nadat de zanghulde was afgeloopen een rijtoer maken naar Schiphol per auto, waaraan deel namen de leden van de jubfeumcommissie, onder voorzitterschap van dr. Smilde, predi kant te Nieuw-Vennep, alsmede de wethouders en enkele genoodigden. Het gezelschap werd te Schiphol ontvangen door den directeur van de gemeente-afdeeling der Handelsinrichtingen, den heer van den Bogert, en door den heer Thomson, namens de directie van de K. L. M„ die den burgemeester vriendelijke woorden toespraken en dankbaar gewaagden van de steeds ondervonden mede werking, waarna de burgemeester opnieuw ver zekerde dat hij er trotsch op is, dat het we reldberoemde vliegveld in zijn gemeente ge legen is en dat hij gaarne za! blijven meewer ken om de belangen van den vliegdienst zoo veel mogelijk te bevorderen. Nadat nog het een en ander was bezichtigd en eenige ververschingen waren aangeboden, werd de terugreis naar Hoofddorp langs een andere route aanvaard. Er was nauwelijks gelegenheid om koffie te drinken, want om 1 uur zouden de sportwed strijden op het gemeentelijk sportterrein begin nen, waarvoor een speciale commissie was ge vormd; er zouden wielrennen worden gehou den, voetbal worden gespeeld en enkele andere soortgelijke spelen. Het begin van deze sportwedstrijden werd door den burgemeester en de leden van de jubi leumcommissie en verschillende raadsleden en de wethouders bijgewoond, waarna zij tegen twee uur vertrokken naar het raadhuis, alwaar een buitengewone raadsvergadering zou wor den gehouden. De raadzaal was dicht bezet met bijna alle raadsleden, de wethouders en de vertegenwoor digers van de gemeentebesturen uit de om geving en verdere genoodigden met hunne da mes, o. m. de leden van de jubileumcommissie. Deze buitengewone raadsvergadering stona onder het presidium van den oudsten wethou der K. Kistemaker, die den burgemeester feli citeerde met dezen belangrijken dag en nog eens herinnerde dat hij de eenige is van alle raads leden, die op 27 October 1908 den burgemeester hebben ontvangen. Vervolgens werd het woord gegeven aan wet houder P. Ouwerkerk, die in een uitvoerige toe spraak heeft herdacht de groote verdiensten, welke burgemeester Slob voor de ontwikkeling van de gemeente Haarlemmermeer heeft gehad. Onze stadgenoot, de heer Ed. J. Conijn is geëngageerd als le violist bij het muziekkorps aan boord van een der schepen der Holland- Amerika lijn. baar punt van Goodison Park konden meene men. Dit punt was net voldoende om den kleinst mogelijken voorsprong op Arsenal te behouden Want op Highbury trokken de gastheeren te gen Leicester City met 20 aan het langste eind. Ten aanschouwe van 40.000 bezoekers ver leende Dunne zijn eersten- effectieven steun voor zijn nieuwe vereeniging. Want beide tref fers kwamen van zijn voet. Toch was het ver loop van den strijd niet zoo eenvoudig, als de cijfers misschien doen vermoeden. Leicester City speelde een briljante partij en op dezen dag minstens even technisch volmaakt, als de thuisclub. De aanvallen der Leicester-„men" konden slechts met de grootste inspanning wor den opgevangen, zoo vliegensvlug waren de vleugels, die op hun béurt veel verplicht zijn aan de buurlui-aanvallers voor het fraaie vrij spelen der ballen. Maar voor den doelmond schoot dit middentrio wel erg in krachten te kort, want de juweeltjes van voorzetten werden om beurten keihard naar de maan geschoten! Huddersfield Town liet een kostbare veer in Derby zitten door tegen de County gelijk te spelen; 't was hier geen daverende strijd, 't werd geen ontmoeting, die de 21000 menschen in ver voering bracht en qua verhouding was het ge lijke spel nog de beste uitkomst. Hebt u verder de positie van Portsmouth op genomen. Voor drie weken bovenaan, thans precies in het midden. Vanzelfsprekend kan een nieuwe zege bij zoo weinig krachtverschil in deze competitie wonderen doen, doch de clubs steken alle scherp naar de kroon, dat veel gelegenheid bestaat om er tusschen uit te knij pen. Dat zag u Zaterdag opnieuw in Leeds, waar Portsmouth bij City op bezoek was en waar men---, de derde achtereenvolgende ne derlaag kreeg te incasseeren. Door slechts een doelpunt in hun nadeel werden Portsmouth's illusies deerlijk verstoord. Frappant is 't, hoe uitstekend West Bromwich Albion komt opzet ten. Na eerst hoogst matig te zijn gestart, klom men, mede door de sprekende 5—1-zege op Stoke City naar de vijfde plaats. Uiterst be langrijk wordt de kamp op a.s. Zaterdag in Huddersfield tegen de Town; West Bromwich zal zich zeker geweldig inspannen om Hudders- field's record te breken, dat geen enkel punt in deze competitie op eigen grond verspeelde. Merkwaardig is 't voorts, hoe bescheiden de stad Sheffield voor den dag komt; Sheffield, populair om zijn messen, en eens om zijn sterk voetbal. Maar thans treden beide teams slechts hoogst matig voor het voetlicht. In de derby van j.l. Zaterdag wist zoowaar na tal van te genslagen de United met 10 over de Wednes day te zegevieren. De teerling is geworpen. Chelsea sluit door de 42-nederlaag tegen de Blackburn Rovers de ranglijst. Wat een Omtrent de toedracht van het vreeselijk on geluk in Haarlemmermeer, waarbij, zooals wij elders in dit nummer melden, een meisje gedood is na door een auto op den Sloterweg te zijn aangereden, vernemen wij nog het volgende: Mej. S., die met haar oom ter hoogte van de boerderij van den heer K. brood ventte, stond achter den auto geladen met brood, ten einde hieruit brooden voor de klanten te ha len. Om bij de klanten te komen, moest zij den weg oversteken. Toen zü dit wilde doen, keek zij uit of er ook een voertuig naderde. Er kwa men twee auto's aan, maar zij bemerkte er maar één. Toen deze gepasseerd was, stak zij den weg over. Dit werd haar noodlottig, want toen juist was de politie-auto, die in een ma tigen gang reed, bij haar. Een aanrijding was onvermijdelijk. Het meisje werd over den weg geslingerd. Zwaar gewond bleef zij liggen. Direct werd Dr. Bult uit Hoofddorp gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was en de eerste hulp verleende. Zij bleek er zeer slecht aan toe te zijn. 0.a. had zij zware hoofdwonden en vermoedelijk een halswervelbreuk bekomen. Per ziekenauto werd zij naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht, waar zij, zooals ge meld, is overleden. Donderdagmorgen had op den Heerenweg ter hoogte van de Van Merlenlaan een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een vracht auto. De vrachtauto reed achter den luxe auto. De luxe-auto verminderde zijn snelheid waardoor de bestuurder van den vrachtauto ook verplicht was vaart te minderen. Bij het remmen slipte de vrachtauto en botste aan de achter zijde tegen den luxe-auto, waardoor deze van richting veranderde en in een langs den weg liggende sloot reed. De bestuurder B. van den luxe-auto werd aan een der handen verwond en zijn echtgenoote bekwam een lichte hersen schudding. Zij kon echter na eenigen tijd op advies van een dokter naar haar woning worden vervoerd. De auto werd ernstig beschadigd weggesleept. Toen de expediteur v. d. H. Donderdag avond met zijn auto op den Hoofdweg in de Haarlemmermeer reed, en hij op een plaats scherp contrast overigens; de beide andere eer ste divisie-teams bovenaan, de club yan Stam ford Bridge aan het slot. Welke medicus zal er in slagen om deze ploeg uit den put te ha len. Men staat hier voor 'n raadsel; Chelsea beschikt over „first class"-materiaal, zij heeft prima trainers, en toch slaagt men er niet in om een ploeg in het veld te sturen, die succes behaalt. Velen verdiepen zich in deze vraag, die bijkans een probleem wordt. Een probleem, waarvan de oplossing nog niet is gevonden, hoewel men tegen Newcastle Uni ted to«i stellig de kans krijgt om het vertrou wen der supporters te herwinnen. Na de wedstrijden van j.l. Zaterdag ziet de ranglijst van de eerste divisie er als volgt uit: Tottenham Hotspur 11 6 3 2 15 pnt. 2010 Arsenal 11 5 4 2 14 ft 22—11 Huddersfield Town 11 5 3 3 13 ft 30—21 Leeds United 10 6 1 3 13 ft 18—14 West Bromwich Albion 11 5 2 4 12 W 17—14 Manchester City 11 4 4 3 12 ft 14—12 Blackburn Rovers 11 5 2 4 12 ft 24—25 Wolverhampton Wand. 11 4 4 3 12 ft 17—23 Sunderland 11 5 1 5 11 ft 25—15 Derby County 10 3 5 2 11 ft 18—14 Portsmouth 11 4 3 4 11 ft 14—11 Aston Villa 11 5 1 5 11 ft 20—19 Stoke City 11 3 5 3 11 ft 13—21 Everton 10 3 4 3 10 ft 21—16 Birmingham 11 3 4 4 10 ft 12—10 Leicester City 11 4 2 5 10 17—19 Liverpool 11 4 2 5 10 tf 21—14 Middlesbrough 10 5 0 5 10 16—25 Sheffield Wednesday 11 4 1 6 9 ft 17—17 Newcastle United 11 2 5 4 9 w 14—20 Sheffield United 11 3 1 7 7 ft 13—26 Chelsea 11 2 1 8 5 ft 15—31 Port Vale 11 8 0 3 16 pnt. 23—12 Bolton Wanderers 11 7 1 3 15 n 22—16 Grimsby Town 11 7 0 4 14 ft 27—14 Het programma van a.s. Zaterdag biedt vele aantrekkelijke wedstrijden: Aston VillaArsenal. ChelseaNewcastle United. Huddersfield TownWest Bromwich Albion. Leicester CityEverton. LiverpoolBlackburn Rovers. Portsmouth—Derby County. Sheffield UnitedManchester City. Stoke CityBirmingham. SunderlandLeeds United. Tottenham Hotspur—Middlesbrough. Wolverhampton WanderersSheffield Wed nesday. In de tweede 'divisie: Bolton WanderersFulham. Preston North EndPort Vale. West Ham UnitedLincoln City. Grimsby Town—Swansea Town. kwam waar men aan het bieten laden geweest was en zich veel klei op den weg had vast gezet, die door den regen glibberig geworden was, begon zijn auto te glijden. Hij draaide zelfs een halven slag om en raakte een wiel rijder, die in den onderkant van den grasberm terecht kwam. Toch wist v. d. H. zijn auto op den weg te houden. De fietser had geen letsel bekomen, zoodat alles nog goed afliep. Een waarschuwing voor automobilisten, die dergelijke gladde plaatsen passeeren! Donderdagavond kwart voor zeven reed een auto, bestuurd door W. op de Leidschevaart. Ter hoogte van de tramremise werd hij inge haald en gepasseerd door den auto van M. Deze „sneed" hem te vlug, waardoor de wagen van W. tegen een paal van de tram geslingerd werd. Hierdoor werd de wagen ernstig bescha digd. M., die doorgereden was, krijgt een proces verbaal. Er hadden gelukkig geen persoonlijke onge- lukk enplaats. Over: De salariskorting van het gemeentepersoneel. Nu men ons van verschillende zijden vraagt, hoe wij tot ons voorstel zijn gekomen en waar om een concrete progressieve schaal er bij is ontworpen, moge aan het volgende een plaats in Uw veelgelezen blad worden ingeruimd. Nu de nood der tijden tot offers dwingt, is alom in stad en land de Roomsch Katholieke Staatspartij bereid om het overheidspersoneel verslechteringen op te leggen. Het liefst ziet men zich geplaatst tegenover een compromis, afgesloten tusschen de vertegenwoordigers der overheid en die der betrekkelijke organisaties. Komt er geen overeenkomst tot stand en is men het eens, dat een offer gevorderd moet worden, dan wordt er gelukkig hier en daar. hélaas niet altijd en overal, rekening gehouden met de sociale rechtvaardigheid- Het beoefenen der sociale rechtvaardigheid achten wij redelijk, zoo lang de absolute rechtvaardigheid niet in het gedrang komt. Zeer sympathiek klonken dan ook de woorden van den heer Mr. Bijvoet in de raadsvergadering van 28 Juni 1933, toen hij vol. gens het officieele verslag het volgende op merkte „Nu is het toch niet voor betwisting vatbaar, dat, wanneer men op een salaris van 2000 5% zou korten en daarvan dus 100 zou afnemen, dit door den betrokken persoon veel zwaarder gevoeld zol worden dan wanneer men van een salaris van 10.000 5% zou afnemen en dus slechts met 500 zou verminderen. In een der gelijk geval zouden beide offers, naast elkaar gelegd, inderdaad wel evenredig zijn en naar hetzelfde percentage berekend, doch zouden zij in wezen zeer scherp verschillen. Vandaar dat de rechtsche raadsfractie zich heeft afgevraagd of het niet noodzakelijk was te achten, of het niet veel meer overeenkomstig de billijkheid en de sociale rechtvaardigheid zou zijn om de kor ting progressief toe te passen, teneinde aldus tengevolge van deze progressie in werkelijkheid het offer voor allen gelijk te maken. Zeer zeker is het niet de bedoeling om tot nivelleering van de salarissen te komen, noch ook is het haar bedoeling om hier naar voren te brengen, dat het niet juist zou wezen dat een hooger geplaatst ambtenaar, die ook meer verantwoor delijkheid draagt, meer ontvangt dan een lager geplaatste, evenmin is het haar bedoeling om de hoogere ambtenaren zoodanig te korten, dat zij, zich eenmaal ingeschoten hebbende op een speciale levenspositie, in ernstige financieele moeilijkheden zouden geraken, doch wel meenen spreker en de zijnen, dat men beter van een salaris van 10.000 of van 12.000 en bedrag van 1.000 of van 1.200 kan afnemen, dan dat men van een salaris van 2000 100 of 200 afneemt. In het laatste geval toch zal de be trokkene sterk moeten bezuinigen op noodza kelijke levensbehoeften en in het eerste geval zal hij slechts enkele meer aangename uitgaven, luxe uitgaven zou men het eventueel ook kun nen noemen, moeten nalaten o_ hij zal minder ter zijde moeten leggen dan hij vroeger deed. Zijn levensbestaan als zoodanig echter op het peil, waarop hij staat, wordt als zoodanig niet aangetast. Welke bezwaren kunnen er nu bij de leden van den Raad bestaan om met deze gedachte mede te gaan?" Nu burgemeester en wethouders van Haarlem wederom met verslechteringsvoorstellen komen en opnieuw de laagst bezoldigden pakken als objecten van bezuinigingen en er zoo weinig waaxdeering voor de gedachte, door een lid der rechterzijde verkondigd, bij dat college bleek te bestaan (men oordeelde het immers niet eens noodig het in het georganiseerd overleg aan de orde te stellen) nu meenen dé voorstellers, dat nu de tijd gekomen is, een concreet voorstel in te dienen. Volgens de door B. en W. ingediende voorstellen brengen ambtenaren met salarissen boven de 6000 geen enkel offertje en de arbei der met een groot gezin zou een vijfde van het kindersuppletieloon moeten missen, plus de vacantietoelage. Hoe men nu ongeveer ƒ68.000 wil bezuinigen, moge door een enkel voorbeeld duidelijk gemaakt worden. Ambtenaren zonder kinderen met zes of zeven duizend gulden of feren niets en iemand, die beneden de 2500 gulden per jaar het zijne mag noemen, of zelfs beneden de 1500, wordt gekort en wel voor ieder kind beneden de 18 jaar twintig centen per week en middels den vacantietoeslag 35 per jaar. Tegenover dit onzes inziens onredelijke voor stel is nu ingediend een ander voorstel, dat be oogt progressie in het offer te brengen. Volgens het laatste raadsbesluit zouden de laagstbezol- digden even boven de 13 pCt. moeten missen van hunne inkomsten, vandaar dat voorgesteld wordt de laagste korting op 5 pCt. te stellen om, nu er gestreefd wordt de gemeente-finan- ciën te versterken, de kortingen niet te verla gen. Verder ontwaart men dan een volgende schaal en zal men moeten toegeven, dat die de korting geleidelijk doet klimmen. Van een jaarwedde, groot ƒ3000 wordt de gezamenlijke korting 1314% 3500 13-71% 4000 14.01% 4500 14.66% „5000 15.30% 5500 16.—% 6000 16-75% 6500 17.53)4 7000 1735% 8000 17—% „9000 16.83% 10.000 16.65% 12500 16.32% van het salaris. Gelet op het thans bestaande hoogste salaris zou er dus een marge zijn van ruim 4 pCt. van de jaarwedde, voorwaar heel wat redelijker dan een omgekeerde volgorde, welke in feite wordt voorgesteld. Over den vacantietoeslag en het kindersuppletieloon valt op zich ook nog wel wat op te merken, doch wij zullen het hierbij maar laten. De voorstellers hopen natuurlijk, dat him voorstel er met vlag en wimpel door komt. Daar in het overleg geen overeenstem ming werd verkregen zullen B. en W. wel we der hun voorstellen handhaven en zal de ge meenteraad uit het gebodene een keuze hebben te doen. Dankend voor de plaatsing Uwe dw. dr. M. L. A. KLEIN Dinsdagavond hield de R. K. Haarlemsche Voetbalbon J een ledenvergadering in de boven zaal van restaurant „Centraal". In zijn ope ningswoord memoreerde de voorzitter met dank baarheid de zich immer uitbreidende R. K. sportbeweging in Haarlem. Een speciaal woord van welkom sprak hij tot de afgevaardigden der nieuw aangesloten vereenigingen, n.I. het Velsehsche O. I. V. (IJmuiden), het Eloemen- daalsche D. E. K. en Van Nispen, de Zilk. Vervolgens werd overgegaan tot de installatie van den nieuwbenoemden adviseur, den Wei- eerw. Heer Th. W. M. v. d. Lugt. De heer Mooren richtte daarbij het woord tot Zijn Eerwaarde en zei o.a.: Wij mogen met verhelen dat de Katholieke Sportbeweging den laat- sten tijd in het teeken van strijd en in een teeken vas onzekerheid staat. Van strijd op de eerste plaats tegen onze eigen geloofsgenooten die zich niet wenschen te onderwepen aan het vermaan van onzen Bis schop om de Katholieke Sportbeweging te steunen en ten tweede tegen de neutrale ver eenigingen, welke alle moeite doen, onze beste spelers naar zich toe te trekken. Onzeker. Hoe zal de jeugdbeweging zich ver der ontwikkelen? Het district en het bestuur daarvan heeft dus een zware taak te vervullen, en het spreekt vanzelf dat een geestelijk advi seur hier druk werk vindt. Uw voorliefde voor de jeugd welker belangen u reeds eenigen tijd in katholiek Haarlem met kracht behartigt, geeft ons de overtuiging, dat gij bereid zult zijn ons op krachtige wijze te steunen bij de uitvoering van onze moeilijke taak. Van harte roep ik u een welkom toe bij uw komst in onze sportbeweging en spreek daarbij den wensch uit dat ons district eendrachtig met u moge samenwerken tot verderen bloei en tot schraging van de principieele sport in ons district. Moge de band tusschen districtsadviseur en de aangesloten vereenigingen steeds hecht zijn. Het kan niet anders of ons district zal daar wel bij varen. Kapelaan van der Lugt was er van overtuigd, op aangename wijze met het bestuur te zullen samenwerken, en wees de vergadering op de belangrijkheid van het tot stand komen der bepalingen omtrent de organisatie der manne lijke jeugd. Als districtsvoorzitter der K. J. C. is hij mede geroepen de Roomsche sportbewe ging te helpen opbouwen, en het verheugde hem, de Katholieke sport in Haarlem cp een hoog peil te zien dank zij de leiders. De zorg der junioren heeft zijn groote belangstelling en Z.E. hoopte, dat het hem gegeven moge zijn, den R. K. Haarlemschen Voetbalbond tot steeds grooteren bloei te zien komen. De scheidende adviseur, de Weleerw. heer J. P. van Houten was intusschen ter vergade ring gekomen. Namens alle leden richtte de voorzitter afscheidswoorden tot Z.E. Hartelijk dankte spr. hem voor datgene wat hij voor dit district gedaan heeft. Steeds toonde u uwe volle belangstelling voor de principieele sportbeweging in het distri-1, aldus spr., terwijl u niet naliet in vpord en geschrift te wijzen op het nut van de R. K. sport. Waar noodig, stond u klaar met ons be stuur op krachtige wijze op te treden tegen uitwassen. Behalve de verzorging der geestelijke belan gen, waarvoor u als adviseur geroepen waart, mocht ook de jeugd op uw technische medewer king rekenen. Als voorzitter der juniorencommissie heeft u krachtig medegewerkt het spelpeil te verbeteren. Moge het u tot voldoening strekken, dat Haarlem mag bogen op junioren die de beste perspectieven openen voor de toekomst. Bij de triduums is het u op werkelijk onderhou dende wijze gelukt de gedachten onzer jongens een oogenblik af te houden van het groene veld en alles wat daar aan annex is, en hun oenken een wijlen te brengen op een hooger plan. Voor alles onzen hartelijken dank. Als stoffelijk blijk van waardeering over handigde de spr. vervolgens eenige boekwer ken. Moge God uw priesterlijken arbeid zegenen en zij het u gegeven als moderator der K. J. M. V. wederom uw beste krachten te geven voor de opvoeding der Katholieke jongemannen. Wij zijn er van verzekerd, ook daar aan u te hebben een warm propagandist voor de Katho lieke sportbeweging. Kapelaan Van Houten dankte zeer getroffen voor het bewijs van vriendschap en dankte bestuur en leden voor de steeds ondervonden medewerking. Hij hoopte nog vele jaren van dichtbij de Katholieke sport in Haarlem te mogen volgen. Bij de rondvraag bespraken verschillende af gevaardigden diverse competitie-kwesties, welke alle naar genoegen werden beantwoord. De voorzitter sloot daarna de vergadering op de gebruikelijke wijze. De voorloopige uitslag van den deze week ge speelden schaakwedstrijd tusschen „Kijk uit 1" en H.S.G. 1 te Velsen is 414434 geworden. De afgebroken partij aan bord 4 staat gunstig voor H.S.G. en zal arbitrair worden beslist. De stand aan de borden luidt: Kijk uit 1, Velsen H.S.G., Haarlem: Dr. J. H. PannekoekR. A. G. Davidson 34—34 J. ZoontjesG. Bollebakker 3434 A. D. de GrootA. S. Katan I0 C. PelsG. de Bruin, afgebroken. C. GordijnJ. K. Veurman I0 J. KlaverJ. Vreeken 0I J. GordijnP. T. Stol 01 A. C. KokP. Puts 1 J. PoldermanJ. v. Teunenbroek 3434

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9