Een procesdag vol spanning St. Willibrord Staat van beleg te Jaffa Het nieuws van heden STELLIGE VERKLARING VAN TORGLER Boodschap van den Duce I PORTUGEESCH LEGER ONBETROUWBAAR? DE BAROMETER AARNE W BANK VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 18516 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ZATERDAG 23 OCTOBER 1933 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242. Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering „Nooit heb ik met v. d. Lubbe of Popof door deze gang geloopen" Maar getuige Kroyer houdt vol KERKARCHITECTUUR In Charlottenburg bouwde prof. Barding in merkwaardig soberen modernen stijl bovenstaande kerk Ui- Kenden Torgler en Popof elkander niet? Het Weer>|,||«|||,||||||||,||,|||||||||||i||||||||||i|»||i Aan de zwarthemden van heel Italië Het nieuwe Fransche kabinet 3 November voor de Kamer DE TREINRAMP IN FRANKRIJK Groot aantal militairen gearres teerd bij een opstand te Braganza Luitenant vermoord Panter beschuldigd van hoogverraad Nieuwe leden bij S.A. en Stahlhelm Politie genoodzaakt op de demon- streerende Arabieren te schieten Dooden en gewonden Een Duitsche kalender Alle Latijnsche namen door Ger- maansche vervangen Dollfuss' strijd tegen de Nazi's Huiszoeking bij verzekerings maatschappij Mgr. Orsenigo bij den H. Vader BERICHT Woensdagfeestdag van Aller heiligen, zal de NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANT NIET ver- schijnen. DE DIRECTIE DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium H. J. v. d. MEER, Schagchelstraat 7 Angriff" valt Geoffrey Knox aan Voorzitter der intern, commissie voor het Saargebied NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT BERLIJN, 27 Oct. Als eerste getuige in het proces inzake de brandstichting in den Rijksdag wordt heden gehoord een zekere Kroyer uit Lmz in Oostenrijk, die te zamen met het nat.-soc. Rijksdaglid Karwahne op den dag van de brand stichting in het Rijksdaggebouw is geweest. Ook hij verklaart Torgler met van der Lubbe te heb ben gezien en houdt dit vol als van der Lubbe voor nem wordt geleid. Van der Lubbe weigert het hoofd op te heffen, zoodat getuige zich diep moet buigen om van der Lubbe in het gezicht te zien. Getuige verklaart, dat een vergissing uitgeslpten is. Over den metgezel van Torgler bij de tweede ontmoeting kan getuige niets definitiefs zeggen. Hij verklaart echter, dat het noch dr. Neu- bauer, noch de journalist Oehme was. Dimitrof roept getuige Kroyer toe: Ik geloof niet, dat u in den nacht van den brand verkla ringen hebt afgelegd, doch eerst later op aan sporen van anderen. De voorzitter verzoekt Dimitrof zich te mati gen. Togler: Na het verhoor van de getui gen Karwahne. Frey en Kroyer zou ik willen verklaren en ik leg er den na druk op, dat dit de zuivere waarheid is dat ik nooit, ook niet den 27sten Februari 1933, met een man, van der Lubbe genaamd, of met beklaagde van der Lubbe zelf hier door deze gang ben gegaan. Ik heb ook nooit met van der Lubbe gesproken vóór den 28sten Fe bruari 's ochtends elf uur. Evenmin heb ik met een man, Popof genaamd, in de voorhal gezeten. Ik heb Popof eerst bij de instructie leeren kennen. Deze, mijne verklaring is de zuivere en volledige waarheid. Voorzitter: U hebt de positieve verklaring van Geklaagde gehoord? Kroyer: Ik blijf bij mijn getuigenis. Get. Kroyer: „Meneer de President, ik hand haaf mijn verklaring." President: „Beslist?" Get.: „Ja". De procureur-generaal Dr. Wenner vraagt getuige, waarom hij geloofde dat Torgler en Van der Lubbe bij elkaar hoorden, toen hij hen in de antichambre ontmoette. Get. Kroyer: „Ik moest dat wel gelooven om dat menschen, die niets met elkaar te maken hebben, wel op grooteren afstand van elkaar loopen. dan hier het geval was. Zij liepen bijna zij aan zij." Dr. Sack verzoekt dan, twee voormalige fractiebedienden in den Rijksdag als getuige te willen dagen, omdat zij zoowel door de wijze, waarop zij hun haar droegen, als door hun gang, eenige gelijkenis met Van der Lubbe zouden toonen. De procureur-generaal spreekt den wensch uit, dat dit verzoek niet zal worden toegestaan. De Senaat zal er in de middagpauze over be slissen. Inmiddels heeft Dimitrof weer het woord ge vraagd, om den getuige verschillende vragen te stellen, waarbij het weer tot conflicten met den President komt, die niet wil toestaan dat Dimitrof vragen stelt over de illegale actie der Oostenrijksche Nationaal-Socialisten, die met het proces niets te maken heeft. Als Dimitrof beweert dat ook de Oostenrijksche Nationaal- Socialisten kranten en manifesten in het bui tenland laten drukken en naar Oostenrijk smokkelen, roept getuige Kroyer opgewonden: ..Dat heeft toch met dit proces niets uit staande." De president verzoekt Kroyer zich niet op te winden en waarschuwt Dimitrof nogmaals slechts vragen te stellen, waarvan hij zelf over tuigd is, dat zij bij het proces hooren, omdat hem anders het vragenrecht zal worden ont nomen. Verdere vragen van Dimitrof over de illegale actie der Oostenrijksche Nationaal- Socialisten worden dan ook door den voorzitter afgewezen. De Rijksdagemployé Mevr. Baumgart, die als volgende getuige gehoord wordt, kwam tegen 4 uur 's middags de garderobe bin nen, en heeft daar in een telefooncel een gesprek gevoerd. Door het raampje in de deur van de cel heeft zij gezien dat Torgler van een dame afscheid nam en plaats nam op de leeren sofa, waar hij een gesprek met den afgevaardigde Dr. Neubauer had. President: „U kunt, zooals U vroeger gezegd hebt, Dr. Neubauer niet met Popof hebben verwisseld?" Getuige Baumgart: „Neen. Voor mij is ver wisseling uitgesloten. Pr. Neubauer heeft bijv. zeer dichte wenkbrauwen en zijn heele gelaats uitdrukking is anders. Hij heeft ook dieper lig gende oogen dan Popof. Voor zoover ik mij her inner had Dr. Neubauer een donkeren hoed op en een donkere jas aan." Hierna werd gepauzeerd voor de middagpauze. BERLIJN, 27 Oct. Na de pauze deelt de voorzitter mede, dat de door dr. Sack voorge stelde getuigen zullen worden gehoord. Het voormalige communistische Rijksdaglid Neubauer, die door twee Schupo-beambten wordt voorgeleid, verklaart vervolgens, zich niet met beslistheid te kunnen herinneren, in den middag van 27 Februari samen met Torgler op de sofa in de anti-chambre van de begrootings- zaal te hebben gezeten. Het was wel hoogstwaar schijnlijk. Op' de vraag of hij Karwahne, Frey en Kroyer had zien langsloopen en Torgler toen had hooren zeggen: „Waarom staren die ons zoo aan?" verklaarde getuige zich dit niet te her inneren. Dr. Parisius wijst er op dat het feit, dat Neu bauer eerst in September voor het eerst een ver hoor was afgenomen, te verklaren is doordat ge tuige zich, met gebruikmaking van valsche pa pieren, maandenlang verborgen had gehouden. Dr. Sack vraagt, of getuige het mogelijk acht, dat men den communistischen student Perl met v. d. Lubbe kan verwisselen. Getuige: Ik heb v. d. Lubbe's gezicht niet kunnen bestudeeren wegens zijn gebukte hou ding. v. d. Lubbe wordt weer voor de rechtersta- fel 'geleid en heft, na verscheidene verzoeken, het hoofd een ietsje op. Neubauer: Veel overeenkomst tusschen v. d. Lubbe en den student zie ik in den stand der oogen en de jukbeenderen. Het benedengedeelte der gezichten lijkt mij echter sterk af te wijken. De procureur-generaal verklaart te zullen trachten om Perl op te sporen, opdat hij als getuige kan optreden. Op een vraag van dr. Sack, verklaart Neu bauer op 27 Februari met Torgler vooral te hebben gesproken over de onderhandelingen met de socialistische partij tot vorming van een eenheidsfront. De voorzitter leest fragmenten voor uit een artikel van Torgler in de „Rote Waehler", waarin het heet, dat het stembiljet het fas cisme niet zou kunnen verslaan. Het artikel eindigt: „Sluit u aaneen in de bedrijven en stem pellokalen en vormt het eene strijdfront." Neubauer verklaart hierop, dat dit artikel denzelfden inhoud heeft als de oproepen der K. P. D. voor een massa-actie der arbeiders tegen de regeering in den vorm van een stil legging van alle bedrijven, waarbij echter in- dividueele terreur ten sterkste zou worden be streden. Verder verklaart Neubauer, de Bulgaarsche beklaagde nooit tevoren te hebben gezien. Dimitrof vraagt, of de R.P.D. zich begin 1933 voor den Rijksdagbrand, tot taak had gesteld een gewapenden strijd om de macht te voeren Neubauer ontkent dit en verklaart verder, dat de heele politieke ontwikkeling afhankelijk was geweest van net al dan niet geluken, het breede front der massa's tegen het nationaal-sociali3- me te organiseeren. Op een vraag van dr. Sack verklaart Neu bauer, dat hem op den bewusten dag niets was opgevallen aan Torgler, die zoo mogelijk nog levendiger was dan anders, omdat alles vol ge ruchten was. Hierop wordt Neubauer, zonder de godsdien stige formule, beëedigd. Vervolgens worden verklaringen afgelegd door drie leden van het Rijksdagpersoneel, die Torgler tusschen 12 en 1 uur op de sofa had den zien spreken met een heer met blond haar Zij hadden den indruk dat het een belangrijk gesprek was, dat niemand mocht hooren. Torgler verklaart op dezen tijd met Boehme te hebben gesproken. Een der getuige, Henschei verklaart dit echter onmogelijk. Volgens hem zoo verklaart hij na eenig aarzelen, kon Popoi de vreemdeling zijn geweest. Neubauer was het niet. BERLIJN, 27 Oct. In de namiddagzitting legde verdachte Popof nog de volgende ver klaring af: Ik verklaar, dat ik nooit in den Rijksdag ben geweest, dat ik nimmer met een Duitschen Rijksdagafgevaardigde heb gesproken, ook niet met Torgler. Ik heb ook nooit een hoed of een jas bezeten, zooals getuige die beschrijft. Dimitrof wijst er op, dat getuige eerst na acht maanden over zijn verdenking heeft ge- Verwachting: Matige tot krachtigen Westelijke tot Noordwestelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur, verdere vooruitzich- e= ten buiig weer. Nachtvorstverwachting: Geen nacht- vorst. sproken. Op de foto's, die hem werden voorge legd, heeft hij Popof niet herkend. De president: Verdachte Dimitrof doelt er blijkbaar op, dat U wellicht door beïnvloeding tot uw verklaring van heden is gekomen. Getuige Denschei: Ik sta niet onder iemands invloed en niemand heeft mij gezegd, dat ik zoo moet getuigen. Als Dimitrof weer een opmerking maakt, die de president brutaal vindt, ontneemt hij hem het woord. Er ontstaat dan een meeningsverschil tus schen dr. Sack en den Oberreichsanwalt; de president grijpt ten slotte in en zegt: getuige heeft verklaard zich zijn oordeel voor te be houden, tot hij gelegenheid heeft gehad in de betrokken zaal de gebeurtenissen nog eens te zien, zooals zij zich destijds hebben afgespeeld. Daarvoor moet hem thans gelegenheid worden gegeven. Buiten aanwezigheid van pers en publiek wordt een onderzoek in loco ingesteld, waarbij Popof zijn zwarte jas aantrekt. Naar vernomen wordt heeft getuige Denschei bij dit onderzoek verklaard, dat hij niet kan zeggen, dat Popof de man was, die destijds bij Torgler zat. De persoon is volgens zijn herinne ring kleiner geweest. Verder bleek, dat Den- schel's waarneming van een afstand van on geveer 9 meter is geschied. De zitting wordt daarna verdaagd tot Za terdag. ROME, 27 Oct. (V. D.) Op den Twaalfden Verjaardag van den marsch naar Rome, zal Mussolini de volgende boodschap richten tot de Zwarthemden van geheel Italië: „Het jaar XI sluit met een imposant actief aan daden en gebeurtenissen. U hebt het dag na dag beleefd, een er van, de eskadervlucht van de Tiende verjaring "oeteekende de verheerlijking der revolutie aan den hemel en over den tweemaal overgestoken Ocaan. De wereld der doctrines tegen welke in Maart 1919 het fascisme zich verhief, wijkt terug en capituleert overal. In Italië ligt zij thans in het verre verleden en is zelfs de eenvoudige her innering er aan verdwenen. Zwarthemden Wij gaan het twaalfde jaar te gemoet met brandenden ijver van geestdrift en met beslister plannen dan ooit. Direct aan het begin van jaar XII zal de revolutie een stap voorwaarts doen, waarin zij nieuwe instellingen zal scheppen om de krachten van het bedrijfs leven te disciplineeren en aan te passen aan de nationale behoeften. Wij schrijden voorwaarts, stap voor stap, naar Romeinsche zede en geven de wereld het in de geschiedenis eenige voor beeld van een opbouwende revolutie, welke voortduurt, zich ontwikkelt en als dagelijksche schepping van den geest en den wil van de wreld eindigt. PARIJS, 27 Oct. De nieuwe Fransche regee ring zal zich op 3 November aan de Kamer voorstellen om de regeeringsverklaring af te leggen. De minister van Financiën, Bonnet, en de minister voor de begrooting Gardey, hebben vanochtend den financieelen toestand bespro ken. Gardey, die tot dusver rapporteur was van de financieele Senaatscommissie, heeft als steeds den wil geuit evenwicht te brengen in de begrooting. Bonnet volhardt in zijn houding van trouw bewaker van den franc en eischt een spoedig herstel der financiën. Een daartoe strekkend voorstel zal de Kamer worden voor gelegd- In parlementaire kringen gelooft men, dat Sarraut het evenwicht in de begrooting stap voor stap zal herstellen. Deze methode zou hem in staat stellen art 37 altham voorloopig te laten varen. De nieuwe Fransche regeering verschilt Nog een interessante foto van de ontzettende treinramp bij Evreux, waar de sneltrein CherbourgParijs ontspoorde. Gisterer heeft te Evreux voor de slacht offers, die bij dit ongeluk zijn omgekomen, de plechtige uitvaart plaats gehad eigenlijk maar weinig van die van Daladier. 16 radicaal socialisten vormen er de kern van. Links van hen staan De Monzie en onder staatssecretaris Bodié, zoomede twee onafhan- kelijken (Paul Boncour en Frot), rechts van hen staan 2 leden van de gauche (Delcale en Laurent Eynac), 1 links onafhankelijke (Guy le Chambre). Het nieuwe kabinet bestaat uit 3 journalis ten, 10 advocaten, vier hoogleeraren, vier amb tenaren, drie artsen, een ingenieur en een eco noom. Vrijdag zijn reeds eenige ministers geïnstal leerd. Maandag of Dinsdag zal een kabinets raad worden gehouden. LISSABON, 27 Oct. (Eigen bericht). De minister van Buitenlandsche Zaken deelde hedenavond mede, dat eenige soldaten van het regiment infanterie te Braganza een oproer hebben verwekt, en een luitenant, zekeren Evangelista Rodriguez, hebben ver moord. De politie van Braganza heeft het op roer reeds onderdrukt en de opstandelin gen gearresteerd. Naar de minister verder mededeelde, was het de regeering bekend, dat ook in andere plaatsen de militairen een opstand trachtten voor te bereiden. Overigens is het thans in het land overal rustig. Ongeveer 40 militairen, zijn gearresteerd. (United Press) LONDEN, 27 Oct. (Reuter). Officieel wordt bevestigd, dat de gearresteerde Engelsehe cor respondent van de „Daily Telegraph" te Miin- chen, Panter, zal worden beschuldigd van hoogverraad en spionnage en evenals een Duit- scher, die met hem zou hebben samengewerkt, zal moeten terecht staan voor het Rijksge rechtshof te Leipzig. In de Britsche pers wordt scherpe critiek ge leverd op de arrestatie van Panter. De Britsche consul-generaal te München is nog niet bij Panter toegelaten en het protest van den Britschen ambassadeur te Berlijn heeft ook nog geen merkbare gevolgen gehad. Gisteravond was Panter 48 uur opgesloten, zonder dat hem was toegestaan om zijn scheer- apparaat of nachttoilet te laten komen. De Engelsehe journalistenkring heeft een motie aangenomen, waarin uiting wordt gege ven aan de verbazing en verontwaardiging over Panter's arrestatie en waarin wordt geprotes teerd tegen diens gevangenhouding. De motie verzoekt de Britsche regeering onverwijld stap pen te doen om zijn invrijheidsstelling te be werkstelligen. Hedenmiddag had Sir John Simon op het ministerie van Buitenlandsche Zaken een on derhoud met den Duitschen ambassadeur Von Hoesch, waarin de arrestatie van den Engel- tchen journalist Panter werd besproken. BERLIJN, 27 Oct. Van 1 tot 5 November zullen zoowel bij de Stahlhelm als bij de S.A. nieuwe leden worden aangenomen, ter herdenking van den tienden verjaardag der gebeurtenissen op 9 November 1923. JERUZALEM, 27 Oct. Niettegenstaande het door den Hoogen Commissaris uitge vaardigde verbod heeft Vrijdag de aange kondigde massabetooging der Arabieren te Jaffa, welke gericht is tegen de immi gratie van Joden in Palestina, plaats gehad. Duizenden Arabieren waren reeds gisteren te Jaffa aangekomen," om aan de betooging deel te nemen. Ondanks de door de regeering getroffen voor zorgsmaatregelen is het tot bloedige botsingen met de politie gekomen. Na den bidstond, die gewoonlijk op het mid den van den dag plaats heeft, verliet een groote menigte Arabieren in agressieve stemming de moskee en trachtte voorzien van vuurwapens, stokken en steenen het politiecordon te ver breken. Na verscheidene charges met den stok zag de politie zich gedwongen tot schieten over te gaan. Ofschoon hier en daar gevechten voortduren schijnt de politie thans den toe stand meester te zijn. In het district Jaffa is de staat van beleg afgekondigd. Nader wordt gemeld, dat volgens officieele opgave er 11 dooden gevallen zijn, waaronder 1 politie-agent; 20 betoogers en 2 politie-agen- ten zijn ernstig gewond. Men gelooft, dat het totaal aantal dooden 20 zal bedragen. Op het oogenblik is het rustig. BERLIJN, 27 Oct. (Reuter). De Westfaalsche boerenbond heeft een kalender uitgegeven, waarin alle Latijnsche namen zijn verdwenen en welke alleen woorden bevat, van zuiver Germaansche afleiding. De namen der maanden luiden op dezen kalender als volgt: HartungJanuari Hornung—Februari Lenzing—Maart OstermondApril Wonnemond—Mei BrachetJuni HeuertJuli ErntingAugustus ScheidingSeptember GilbhardOctober NebelungNovember FelmondDecember WEENEN, 27 Oct. (V.D.). De politie heeft bij de directie der verzekeringsmaatschappij Jahus onverwachts een huiszoeking verricht, welke den geheelen ochtend heeft geduurd. Veertien employé's, o.w. twee vrouwen, zijn ge arresteerd wegens nationaal-socialistische ac tiviteit. ROME, 27 Oct. Z. H. de Paus zal Zondag a.s. den te Berlijn geaccrediteerden Nuntius i Mgr. Orsenigo in audiëntie ontvangen. Torgler betuigt nadrukkelijk v. d. Lubbe en Popof niet op of vóór den dag van den Rijks dagbrand te hebben ontmoet De politieke voorman in Midden-Java Soerjopra- noto aangehouden. Staat van beleg te Jaffa. Engelsch journalist door de Duitsche regeering beschuldigd van hoogverraad en spionnage. Besprekingen te 's Gravenhage over het Ne_ derlandsch-Duitsche Douaneverdrag. De uitvoering der bedrijfsradenwetcommissie van advies ingesteld. Besprekingen met Minister De Wilde over het zendervraagstuk; naar een gezamenlijke exploi tatie. Bezwaren der Tweede Kamer tegen het wets ontwerp tot vermindering van de uitkeering uit het Gemeentefonds. Auto bij de Hembrug te water gereden. Twee inzittenden verdronken. „FAMEZO"-RIJWIEL met electr. lamp ƒ37.50. 3 jaar garantie en SCHOTERWEG. hoek GEN. CRONJéSTRAAT 99 BERLIJN, 27 Oct. (Reuter). De „Angriff" doet een scherpen aanval op Geoffrey Knox, den Engelschen voorzitter der Internationale commissie voor het Saargebied. Knox wordt door het blad beschuldigd van partijdigheid en hem wordt verweten, dat hij anti-Duitsche marxisten en Separatisten zou aanmoedigen om van het Saargebied hun bol werk te maken. i v v v nu i n m n n i nu tvZ Stand op Zaterdag 9 uur v.m.: 736 Vorige Stand 735

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1