Stadsnieuws MAANDAG 30 OCTOBER A.D.O.—ONZE GEZELLEN 0—4 FOKKE—BEVERWIJK 4—4 HollandiaDe Kennemers 24 ZandvoortU.V.S. 34 WatergraafsmeerDe Zee meeuwen 34 H.V.B. Uitslagen HOCKEY M.H.C.Kievieten 43 BloemendaalAmsterdam 03 T.H.C. '25Alliance 32 BILJARTEN Competitieprogramma DAMMEN KAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND Derde klasse GOLF GoederenbeursEffectenbeurs 7—3 VERKEERSONGEVALLEN Op den Heerenweg Auto tegen huis LANDSTORMVEREENIGING „KENNEMERLAND" Opvoering van „Oorlogsmannen" ONTHULLING GEDENKSTEEN A.N.W.B. Te Hillegom TOONEEL WEEK-END PENS I OEN VERHAAL AMBTENAREN Verzoek aan Prov. Staten Verbond voor Nationaal Herstel Uitbreiding te Overveen Personalia „Het Raskonijn" Mond- en klauwzeer „St. Antonius" Kweekscholen Steunregeling inheemsche gerst oogst 1933 Roodvonk VRAGENBUS 173 A.D.O. heeft haar ongeslagen record af moe ten staan door een stevige nederlaag tegen Onze Gezellen dat haar kansen aanmerkelijk zag stijgen. Precies half drie laat scheidsrechter Hogen- boom beginnen. Zoowel Onze Gezellen als A.D.O. hebben één invaller. In het begin is A.D.O. sterk in den aanval, doch Onze Gezellen beschikt over een prima verdediging en het is voor Beentjes c.s. hope loos om de Reus te passeeren. Wanneer Beentjes van Schie ongeoorloofd af houdt geeft de scheidsrechter een vrijen trap even buiten het strafschopgebied. Verhappen schiet hard in; één der achterhoedespelers stopt onvoldoende, zoodat van Schie kalm in het doel plaatst, 01. A.D.O. valt enthousiast aan en het O.G.-doel beleeft benauwde momenten. Een handsbal bui ten het penaltygebied van Onze Gezellen schiet de Ruijter fraai in, doch op niet minder fraaie wijze verricht de Reus een safe. Het spel golft thans van doel tot doel en ook Beentjes Jr. laat in het A.D.O.-doel zijn kunnen zien. Bijna plaatst in deze periode Kos in eigen doel, doch de bal gaat juist langs den doelmond. De backs van A.D.O. zuiveren met lange cen ters terrein, zoodat rust komt met 01 voor Onze Gezellen. Na de thee komt A.D.O. geducht opzetten, doch thans houden zij het spel te kort om suc ces te hebben. Onze Gezellen gooit het spel tel kens open op de vleugels en waar v. d. Maat den rechter-wing der bezoekers niet in bedwang kan houden, dreigt regelmatig van die zijde gevaar De A.D.O.-backs zetten dan het buitenspel valletje open, waardoor het spel eenige malen wordt onderbroken. Wanneer Vlegels listig de achterhoede passeert richt hij een zuiveren pass in den linkerbeneden hoek en brengt hiermede den stand op 02. Verwoed vallen de A.D.O.'ers aan, doch Onze Gezellen verhoogt het tempo en domineert thans op alle wenken. Toch zijn de aanvallen van S.D.O. niet van gevaar ontbloot en reeds denken wij, dat de achterstand zal worden ver kleind, doch op brillante wijze werkt de Reus het harde schot van dichtbij weg. Het succes komt wederom van andere zijde wanneer Vlegels van dichtbij Beentjes geen kans geeft, 03. Nog een kwartier is te spelen en A D O. is een geslagen ploeg. Tegen geven zij goed partij en bard wordt gestreden om de eer te redden. Voor het Onze Gezellen-doel ontstaat dan een hevige scrimmage doch na heen en weergetrap verdwijnt de bal naar de AD.O.helft. A.D.O. dringt meer en meer op en daardoor staat de Onze Gezellen-voorhoede eenige malen achter een off-side. Ht opdringen der backs wordt A.D.O. evenwel noodlottig. Van den linkervleugel krijgt H. de Reus den bal vrij toegespeeld en van dichtbij brengt hij met een formidabel schot den stand op 04. Direct hierna fluit scheidsrechter Hogenboom, die rustig leidde, einde. Precies 2 uur laat scheidsrechter Assink aan vangen. Beverwijk wint den toss en Fokke trapt af, doch de Wijkers nemen den bal over en de eerste aanval loopt op buitenspel dood. De Amsterdammers die op hun hobbelig ter rein goed thuis zijn maken het den Wijkers zeer lastig zoodat hun keeper herhaalde malen reddend moet optreden. Toch nemen de Wijkers uit een goeden voor zet van Bakker door N. de Ruiter de leiding na 15 min. spelens. Veel pleizier hebben de Wij kers niet van hun voorsprong want vrij han dig maakt de linksbinnen van Fokke 5 min. later gelijk 11. Het wil bij Beverwijk niet vlotten, zoodat de gastheeren weer in den aanval komen en met een schitterend doelpunt 21 maken. De Am sterdammers hebben den smaak beet en steeds komen zij terug en drijven de achterhoede van Beverwijk in het nauw; deze veroorzaakt pe nalty welke onhoudbaar wordt ingeschoten, 3—1. Welke pogingen de Beverwijkers ook doen het lukt niet en menig hachelijk moment ontstaat voor Beverwijk's veste. Direct na de rust valen de Amsterdammers weer goed en doortastend aan en wanneer zij dicht bij het Wijkerdoel komen en de keeper is uitgeloopen, wordt door een der achterspelers de bal uti doel geslagen. Penalty, deze wordt ingeplaatst, zoodat de Amsterdammers 5 mi nuten in de 2de helft met een 41 voorsprong voorstaan. Nu schijnen de Wijkers pas te begrijpen, dat hun supporters wat anders verlangen en op gestuwd door de middenlinie nemen zij het spel in handen en binnen den kortst mogelijken tijd is de stand 42 door Bakker. Geregeld komen nu de Wijkers terug en Fokke's keeper krijgt nu handen vol werk, wel trachten de gastheeren het spel te verplaatsen maar ver der als corners komt het niet. Om beurten schieten de Wijkers over of naast tot tenslotte Teeling door alles heen zwenkt en den stand op 4—3 brengt. Het blijkt nog niet genoeg te zijn want even later als Bakker goed voorzet maakt Maanhout gelijk. 4—4; alzoo is de achter stand ingehaald. De resteerende tijd is Bever wijk aan het woord maar de winnende goal wil niet komen. Deze wedstrijd, welke van het grootste be lang was voor de bezetting der bovenste plaats, is in een 42-overwinning der Beverwijkers ge ëindigd, waardoor zij voorloopig ongeslagen aan t hoofd der afdeeling gaan. Vóór de rust is het een spannende strijd met de thuisclub iets agres siever. De Hollandia-voorhoede verrast door 'n vlug spel. Na een goeden aanval zorgt Wakker voor een Hollandia-voorsprong, 1—0. De Ken- nemers zitten intusschen niet stil en werken hard voor den gelijkmaker. Dit gelukt Muller, als hij voor den H.-keeper onhoudbaar inschiet, 1—1. De Hoomsche aanvallen worden nu weer veelvuldiger en Westerveld geeft den rood- witten opnieuw een voorsprong, met een mooi doelpunt, 21. Als ieder denkt dat het hierna ruststand zal worden, maakt Groot onhoud baar gelijk, 22. Rust. Na de rust hetzelfde spel. De strijd gaat flink gelijk op en beide voorhoeden missen enkele kansen. Als dan de rechtsback der thuisclub finaal mist, geeft Groot den Kennemers de leiding. Het spel der thuisclub valt nu als een kaartenhuis ineen. De Kennemers hadden hier van kunnen profiteeren, doch het blijft bij een goed doelpunt van Schipper, 24. Legio kansen krijgen de Kennemers nog, doch het lukt niet meer. Even voor t einde valt Schipper nog uit, doch het einde breekt met onveranderden stand Het Zandvoort-elftal heeft een invaller voor G. Keur en A. Molenaar bezet de de spilplaats. Het begin is sensationeel, want binnen 5 minuten heeft U. V. S. met 20 de leiding en wel gedeeltelijk door een fout in de achterhoede en door een overrompelenden aanval van U. V. S. Een serie pittige aanvallen van Zandvoort volgt daarop zonder succes, de in valler Hendriks mist een fraaien voorzet en Schuiten schiet enkele malen tegen den paal. De verdediging van Zandvoort weert zich ver der ook goed, zoodat de rust ingaat met 02 voor U. V. S. Nadat U. V. S. Scheffer een enkele maal op de proef gesteld heeft, krijgt Zandvoort een corner te nemen, welke door Molenaar rake lings overgeschoten wordt. Om beurten zijn de doelen in gevaar en daarna is Zandvoort een tijdlang sterk in de meerderheid, zonder tot doelpunten te kunnen komen. Uit een doelwor- steling vergroot U. V. S. den voorsprong. 03 en als kort daarop Keur een vermeend guiten spel constateert, is Scheffer voor de vierde maal gepasseerd. 04. Het loopt al aardig naar de laatste minuten, Zandvoort is steeds nog maar vol vuur in den aanval en eindelijk gelukt het. Uit een doel- worsteling plaats Hendriks den bal in het net. 14. Direct daarop is het Luiting, die met een fraai schot er 24 van maakt. Zandvoort houdt vol en uit een corner schiet A. Molenaar voor de derde maal in. 34. Een buitengewoon geval, binnen 3 minuten 3 doelpunten. De laatste minuten moet U. V. S. met inspanning van alle krachten Zandvoort van zich afschudden om een gelijk spel te voorkomen. In een gelijk opgaanden strijd is Zeemeeuwen ten slotte met de overwinning gaan strijken. Op een tamelijk glad terrein brengt Zeemeeuwen den bal aan het rollen en onderneemt direct eenige goede aanvallen. Watergraafsmeer neemt het spel over en doel punt het eerst 10. Al spoedig daarop komt de Zeemeeuwen keeper te vallen en wordt gepasseerd. 21. Het is wederom uit een voorzet van Fransen dat W. Terol met een kopbal er 22 van maakt. De tweede helft is nog geen 3 minuten oud of Watergraafsmeer neemt wederom de leiding. 32. Zeemeeuwen laat zich niet onbetuigd en Jb. Muinck maakt gelijk 33. Nu ontspint er zich een spannende strijd om de leiding, waarin Zeemeeuwen door D. de Muinck 34 scoort. Afdeeling 1 A: Damiaten—Kinheim 2 0—10; EDO 5Haarlem 3 61; Bl'daal 2—Ripperda 1—7. Afdeeling IB: EDO 3Stormvogels 3 51; RCH 3IVO 14; EHSSpaamevogels 12; HFC5 2—5. Afdeeling 2A: VijfhuizenZeem. 3 34; VO G—EDO 7 2—2. Afdeeling 2B: RozenprieelEDO 6 23; DS KHaarlem 3a 23; SwastikaStoormv. 5 2— 3; Kennemers 3Bl'daal-Vet., 61. Afdeeling 2C: Zeeumeuwen 2WH 21; VI. VogelsDCO 13; DrosteZandvoort 2 afge keurd. Afdeeling 2D: RCH 6VSV 3 53; Ripperda 2Beverwijk 2 10; SpaamdamTHB 3 41. Afdeeling 3A: Hillegom 4Kinheim 5 65; Zeemeeuwen 5Spaamestad 3 02; WH 3 EDO 9 9—1 Afd. 3B: R. C. H. 7Beverwijk 3 61. Afdeeling 3D: Kenn. 6Bl'daal 3 49; IVO 2Kinheim 4 35. Afdeeling 3E: Bloemendaal 4HFC 7 91; Kinheim CTHB 4 20. Afdeeling 3F: EDO 8H'mstede 2 17. Afdeeling 3H: EDO 10—Kenau 3 2—13. Afdeeling 3J: B'daal 5DKT 2 140; Heem stede 3ETO 2 1—0. Afdeeling 3K: DKTBloemendaal 6 22; Spaamd. 3Zandv. 4 18. Afdeeling 3L: Zeemeeuwen 4Rozenprieel 3 10—L De Musschen verschenen volledig in de be kende opstelling. Het in dezen wedstrijd ver toonde spel is speciaal in de 2e helft niet fraai geweest. De Kievieten beschikten over een snelle enthousiaste ploeg doch speelden te onbesuisd en zochten bij gebrek aan techniek hun heil te veel in forsch soms zelfs gevaarlijk spel. De Musschen waren technisch de meerderen en speelden dan ook over het algemeen beter hockey. In de eerste speelhelft waren de gastheeren overwegend sterker. Het meeste gevaar kwam voor de Hagenaars van rechts, waar Menger op den vleugel uiterst snel en fraai spel liet zien. Enkele geboden kansen gingen mede door goed werk van den Kievieten-keeper verloren. Scheffer zorgde op fraaie wijze na een hoogen voorzet voor het eerste doelpunt. Onmiddellijk daarna scoorde Schuilink op handige wijze tweemaal. Ruststand 30. In de 2de speelhelft hadden de Musschen in de eerste 20 minuten vrijwel niets in te brengen. Het rammelde geducht in de verdediging, de beide backs speelden thans uiterst zwak. De Kievieten zaten fel op den bal en na het eerste succes uit een uitstekend ingeschoten straf- comer werd er wel wat al te forsch gespeeld. Uit een gewirwar van spelers voor het Mus- schendoel werd no. 2 ingesehoten en onmiddel lijk daarna gelijk gemaakt. De Musschenvoorhoede zette er nog eens alles op. Een zeker doelpunt werd uit het doel ge haald. De toegestane strafbully bleef onbenut. Eén minuut voor tijd wist Schmeink het overwinnende punt te scoren. Door de Hagenaars werd tegen het 1ste doel punt wegens sticks protest aangeteekend o.i. volkomen ongemotiveerd. Even voor het einde scoort T. H. C. een dubieus doelpunt, waarop Alliance nog met felle aanvallen reageert. Met ongewijzigden stand klinkt het eindsignaal, en heeft T. H. C. met 32 een harer ernstigste concurrenten van zich afgeschud. De thuisclub speelde in dezelfde opstelling als tegen T. O. G. O. De Amsterdammers ver schenen volledig. De thuisclub heeft tegen de leiders hunner afdeeling uitstekend partij gegeven. Het teamverband bij Amsterdam was beter, vooral het veelvuldig stoppen met de hand viel bij de gasten op, hun „voetwerk" is handig maar dikwijls aanvechtbaar uit speloogpunt be zien. v. d. Berg bleek ook nu weer de groote kracht in de Amsterdam-voorhoede te zijn. Alle ge maakte doelpunten kwamen van zijn stick. De verdediging der thuisclub heeft een zeer goeden wedstrijd gespeeld. In de eerste speelhelft was Amsterdam vrijwel doorloopend sterker, welk overwicht dan ook in 2 doelpunten door v. d. Berg gemaakt, werd uitgedrukt. De Bloemen- daal-voorhoede zag geen kans de Waal ca. voorbij te komen. In de 2de speelhelft was de strijd verdeeld met Bloemendaal in het veld geenszins de mindere. Grunning zag enkele malen kans aan zijn bewakers te ontsnapen en Hardebeek aan zijn bewakers te ontsnappen en Hardebeek Amsterdam wist voor de derde maal door v. d. Berg het net te vinden ondanks het fraaie spel van de Bloemendaal-verdediging. Met ongewijzigden stand kwam het einde van dezen door fraai spel uitmuntenden strijd. In een uiterst spannenden strijd tusschen de pretendenten voor het kampioenschap heeft Alliance op een eervolle wijze het loodje moeten laten. De strijd ging volkomen gelijk op, met Alliance na de rust iets in de meerderheid. Na ongeveer een kwartier spelen, weet T. H. C. op fraaie wijze de leiding te nemen, welke echter door P. Goossens voor Alliance teniet wordt gedaan. Weer scoort T. H. C. een goal, en nog voordat de rust aanbreekt, heeft dezelfde speler den stand weer in evenwicht ge bracht. Rust komt dus met 22. Als weer aanvangen geblazen wordt, werpen beide partijen zich weer vol enthousiasme in den strijd. Voor de competitie van den Ned. Biljartbond zijn voor de komende week de volgende wed strijden vastgesteld: KLASSE D, afd. 3 3 Nov., B. C. „Roozendaal"B. C. „Haarlem", Hotel .Roozendaal", Overveen. 3 Nov. B. C. ,,'t Blauwe KrijtjeB. V. „No. 1'-, Beverwijk. KLASSE E, afd. 5 31 Oct., VriendenkringB. V. „D. E. S.", „Cen traal Bar", Kruisweg. 3 Nov., B.V. „Excelsior"B.V. „Haarlem II", café „Spoorzicht", Wijkeroog. KLASSE F., afd. 6 31 Oct., B.V. „Haarlem"—B.V. „Vrienden kring", café „De Louw", Spekstraat 31 Oct., B.V. D. E. S.„De Korenbeurs", „Hof van Holland", Groote Markt. 31 Oct. B. V. „Haarlem Noord"„Excelsior", café v. d. Bos, Soendaplein. Te Bennebroek en IJmuiden werden boven genoemde wedstrijden voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Groep I: F. Postma wint van J. Zurel; J. Hoogenstein wint van v. d. Heide; F. Postma wint van J. Hoogen stein; J. Zurel remise met J. Hoogenstein. Groep II: G. Postma wint van „Dam"; J. J. Groenewoud wint van F. Boomsma. Groep III: C. J. Moes wint van F. Vrijhof. Op de banen van de Kennemer Golf Club te Zandvoort is Zondag een wedstrijd gespeeld tusschen acht vertegenwoordigers van de ef fectenbeurs te Amsterdam en van de goederen beurs. De goederenbeurs won met 73. De uit. slagen luiden. Foursomes. Ch. E. Veltman en jhr. J. v. Spengler winnen van E. Veltman Jr. en A- E. Dudok van Heel 3/1; A. E. Rahusen en O. Blom winnen van D. Bangert en jhr. J. van de Brandeler 4/3; E. A. Veltman en baron O. M. Groeninx van Zoelen verliezen van F- C. Nurse en H. F- Du- dok de Wit 4/3; L. M. A. Thole en M. baron van Tuijll van Serooskerke winnen van N. Hij mans en J. J. Laan 3/2. Singles: Ch. K. Veltman verliest van E. Velt man Jr. w.o. jhr. J. van Spengler verliest van A. E- Dudok van Heel 2/1; D. Bangert wint van A. E. Rahusen 1 up; Jhr. J. van de Brandeler speelt all square met F. Nurse; E. A. Veltman verliest van O. Blom 4/3; baron O. M. Groeninx van Zoelen verliest van H. F. Dudok van Heel 2 down; L. M. A. Thole verliest van N Hijmans 4/2; M. baron van Tuijl van Serooskerk speelt all square met J. J. Laan. Zondagmiddag had een aanrijding plaats op den hoek HeerenwegRijnstraat. De heer v. d. B. reed op den Heerenweg in de richting Ben nebroek met een flinke snelheid met een luxen auto. Door het slechte uitzicht aldaar ter plaatse had hij een uit de Rijnstraat ko menden auto niet gezien, met het gevolg, dat hij dezen auto dwars aanreed, waardoor deze niet meer berijdbaar was. Persoonlijke onge vallen vonden hierbij ,niet plaats. Zaterdag probeerde de chauffeur van een zwaren vrachtauto in de Roosveldstraat te keeren. Dit liep zóó verkeerd uit, dat de auto op het trottoir terecht kwam en tegen perceel no. 60 aanbotste met het gevolg dat een ko zijn werd beschadigd, een steen uit den muur werd gedrukt en een groot spiegelruit verbrij zeld. Ook de vrachtauto was asm de voorzijde eenigszins beschadigd. De Haarlemsche Kaderlandstorm-Vereeniging „Kennemerland" hield Zaterdagavond ter gele genheid van haar twaalf-en-een-halfjarig be staan een feestavond in den Schouwburg Jans- weg. De voorzitter van de jubileerende vereenigin- gen, de heer D. de Ridder, opende met een woord van welkom, in het bijzonder tot den Eersten luitenant W. P. Schotman, commandant van de klasse Haarlem; de majoors Hartog Heys van Zouteveen, commandant van het landstormcorps „Kennemerland", en van Loon, commandant van de schoolcompagnie van den Motordienst, bestu ren van zustervereenigingen, enz. Spr. dankte de verschillende commandanten voor de sympathie en de samenwerking, die zij de vereeniging ge durende haar bestaan getoond en gegeven heb ben en wees erop, dat de vrijwillige landstor- mers zeer wel van de ontzettende gevolgen van een modernen oorlog doordrongen zijn, maar vóór alles het besef hebben, dat ter verdediging van onze Koningin en der Natie een leger noodza kelijk is, overeenkomstig het devies „Je main- tiendrai". Na deze kloeke beginselverklaring was het woord aan een achttal jongelui, voor de opvoe ring van het tooneelspel „Oorlogsmannen" van G. B. Shaw. In deze scherpe satire ironiseert de groote spotter Shaw de romantische droomen van „jongedames", die iederen vechtjas tot een oorlogsheld maken en erop verliefd Worden en toont deze „helden" in hun ware gedaante: domme, opgeblazen, laag-bij-de-grondsche pro motie-jagers, die b.v. tegen alle krijgsregelen in met een cavallerie-afdeeling op een mitrailleur- peleton instormen in opera-achtige houdingen en den slag winnen, omdat het peleton verkeerde ammunitie kreeg toegestuurd en dus niet kan schieten.... Men proeft in dit stuk dat Shaw telkens de personen de spreekbuis laat zijn van zijn eigen ideeën vooral in de „groote" scènes en er eigenlijk een uiterst lachwekkende charge van de werkelijkheid in geeft. Het stuk is wel komisch, maar toch geen klucht, en stelt dus aan de optredenden zekere (blijspel-)eischen, b.v. wat betreft het tempo. Doordat de optredenden echter niet zoo bijzon der „rolvast" waren, leek het ons toe, dat aan het tempo nogal het een en ander ontbrak. De souffleuse, wie evenals den actrices aan het einde der voorstelling door den voorzitter als dank voor de medewerking bloemen werden aan geboden een aardige attentie! heeft inder daad tot het succes van de opvoering haar deel bijgedragen! Voorts was o.i. het eerste bedrijf het minst en het laatste het meest geslaagd. In het eerste bedrijf schenen ons de speelsters nog niet zoo op dreef te zijn, terwijl o.a. de moderne licht kroon in een kamer van 1888 niet paste en in het derde bedrijf door een kaarsenkroon was vervangen! Overigens een woord van lof voor de costumeering en de decors! Eveneens een compliment voor de goede duidelijke dictie en de sobere handeling van spelers en speelsters. Het grootste deel van het succes kw'am toe aan den heer J. v. Loenen, die een pracht-crea- tie gaf van een ouden barschen generaal, die zijn vrouw noodig heeft om de orde onder de troepen te handhaven, en, als hij zijn uniform uittrekt, zich excuseert tegenover de.... heeren en de dames vergeet! Een kostelijk gespeelde rol, vooral bij de uiteenzetting van den gene raal in het tweede bedrijf, over het onnoo- dige.... om zich ééns per dag te wasschen! Ook de' overige rollen waren in goede handen. De dames E. v. d. Kamp en M. Jansen waren resp. de vrouw en de dochter van den generaal en mej. J. Bijlo beeldde op uitstekende wijze een bij-de-hand, wereldwijs dienstmeisje uit (eigenlijk een anachronisme in een stuk, dat in 1888 speelt!). De heer K. van Rijn zorgde voor een valschen majoor, die met de generaalsdoch- ter verloofd is en met het dienstmeisje trouwt.... De heer H. v. Hooff trad op als re gisseur en speelde tevens de rol van den Zwit- serschen soldaat, een nuchtere synicus, die het leven neemt, zooals het is, den oorlog als hand werk beoefent en daar méér van af weet dan alle generaals en officieren bij elkaar! Hij gaf de geestige „pointes" op de juiste plaats en het juiste moment, wat al een kunst op zichzelf is! De dubbelrol van een „schneidigen" officier en een onderworpen huisknecht (beide „en cos tume") was toebedeeld aan den heer R. Snel, aan wien dit wPl toevertrouwd was! Tusschen de bedrijven door speelde de heer X. Cadron op gevoelvolle wijze een tweetal viool stukken in de bewerking van Fr. Kreisler en „Souvenir" van F. Drella, daarbij aan de piano begeleid door den heer H. Heyerman. Alhoewel de keuze van het tooneelstuk eenigs zins vreemd aandeed, hebben de aanwezigen toch een zeer aangenamen avond gehad en kun nen alle medewerkenden de een meer, de an der minder hem als een geslaagd feest be schouwen. F. K. In tegenwoordigheid van talrijke genoodig- den had Zaterdagmiddag in de serre van hotel Sistermans te Hillegom de plechtige onthulling plaats van den gedenksteen, aldaar geplaatst ter herdenking van het feit, dat vijftig jaren geleden in ditzelfde hotel, toen „hotel koning" genaamd, de eerste besprekingen werden ge houden tusschen een groepje Haarlemsche en Haagsche „velocipedisten", welke besprekingen geleid hebben tot oprichting van den nu zoo grooten A. N. W. B. Aanwezig waren onder meer de bondsvoor zitter Edo J. Bergsma, H. J. van Baaien, di recteur van Algemeene Zaken, de leden van het dagelijksch bestuur A. Spanjaard, mr. A. M. de Jager en J. C. dedelé, de heer Lotz Heyl uit Heemstede, de eenige nog levende van die genen, die de besprekingen voerden, het dage lijksch bestuur der gemeente en een groot aan tal consuls uit Z.-Holland. De heer Bergsma herinnerde aan de gebeur tenissen van 1883 en weinigen van de toen nog jeugdige sprekers zullen hebben vermoed, dat tot een gemeenschappelijk jolijt, de nu zoo machtige en invloedrijke A. N. W. B. zou groeien, die aan het vaderland zooveel goeds heeft gebracht en dankbaar gedenken wij dat kleine begin in Hillegom. Van een eenvoudig begin is deze steen een eenvoudig merkteeken, maar wie beseft welk een groot werk hier be gonnen is en hoeveel kracht er is ontwikkeld tot ieders nut mag met voldoening dezen steen aanschouwen. Hierna verzocht hij aan mevr. Pont den steen te onthullen, die daaraan onder applaus vol deed. Vervolgens nam burgemeester Pont het woord met te zeggen er grooten prijs op te stellen bij deze onthulling aanwezig te kunnen zijn. Op den bondsavond heeft hij reeds de essen- tiala van den A.N.W.B. ter sprake gebracht en hij prijst het toeval dat juist te Hillegom de eerste besprekingen zijn gevoerd. Hadden de Haarlemmers iets sneller en de Hagenaars iets langzamer gereden, dan zou misschien Lisse er op hebben kunnen bogen de eer te dragen als bakermat van den bond. Hulde bracht hij aan den nu bijna 50 jaren als zoodanig fun- geerenden voorzitter, die door initiatief en werkkracht den bond tot zijn tegenwoordigen bloei heeft gebracht. Spr. sprak de hoop uit dat de bond binnen niet al te langen tijd onder koninklijke vlag zal mogen varen. Hierna ging de eerewijn rond en ving de vergadering aan der consuls uit den Kring Zuid-Holland, welke werd besloten met een gemeenschappslqken maaltijd. De fraai uitgevoerde steen van wit marmer draagt in gouden letters de volgende in scriptie: „Ter herinnering aan de ontmoeting van Haagsche en Haarlemsche wielrijders op 22 April 1883, welke leidde tot oprichting van den A.N.W.B. Toeristenbond van Nederland, waarboven het bondswapen staat afgebeeld. Blijspel in 3 bedrijven door Noel Co ward. Groot Nederlandsch Tooneel S tadsschouw burg. „Het stuk speelt ten huize van de familie Bliss in het aan gezellige week-ends zoo rijke heden." Met deze vermelding in het program ma is tevens de aard van het blijspel geken schetst. Want in dit stuk is alles spot. Goed moedige spot, zoolang men niet gedwongen is in de kringen te verkeeren, die de leegte van hun leven trachten te vullen met waan en niets dan waan, en men de geestige zedenco- medie van den kluchtigen kant kan bezien. Wrange spet, wanneer men bedenkt, dat het leven van de familie Bliss en haar relaties tè goed beschreven is, om niet de waarheid te openbajren omtrent de geestesgesteldheid en het geheele innerlijke leven van groote groepen menschen, die zich in de hedendaagsche maat schappij tot de beschaafde wereld rekenen. Men kan dit mondaine spel vanuit de zaal luchtiger opvatten, maar dan heeft men na de vertooning toch te veel moeite om het hin derlijke gevoel van leegte weg 'te werken, dat na de lachwekkende grappenmakerij is over gebleven. En dan doet men onrecht aan het gezelschap, dat, met een gansch kwartet van artistieke leiders, toch wel meer bedoeld heeft dan enkel amusement te geven. Daarvoor was 't spel te goed en de regie te serieus. Laten we niet probeeren, den inhoud van „Week-end" na te vertellen. In den vorm van een verhaal heeft het nagenoeg geen inhoud. Alles draait ten slotte cm de hoofdpersoon, de gewezen tooneelspeelster Judith Bliss, die haar oppervlakkige verbeeldingswereld van het thea ter naar het leven heeft overgebracht, zoodat zij, als echtgenoote van een onbeduidend schrij ver en als moeder van twee volwassen kinde ren, iederen dag opnieuw in haar jjdele fanta sieën verdwaalt. Niet alleen zij maakt van het leven een spel, maar man en kinderen worden gedwongen, daaraan mee te doen, zoodat er een gezin is ontstaan, waarin alle oprechtheid en natuurlijkheid van leven wordt gemist. Als dan vier vrijwel normale menschen bij de familie Bliss een week-end komt doorbrengen, kan het niet anders, of er ontstaan allerlei malle situa ties, omdat de comedie bij momenten vcor echt wordt genomen. Het pleit voor den werkelijk heidszin van den auteur, dat hij ons het logi sche gevolg van zoo'n levenshouding duidelijk en eerlijk voor cogen heeft gesteld: op de keper beschouwd is dat leven één groote ver veling. Het kan niet anders of die verveling komt, door alle geest en humor heen, van de planken naar de zaal over. Maar dan worden we toch telkens weer geboeid door het voortreffelijk ac- teeren van Tilly Perin-Bouwmeester, die de merkwaardige levenscomediante met veel kleur en sterk overtuigend op den voorgrond stelde. Zoowel in het opgaan in- de pose als in het telkens weer even terugvallen in de werkelijk heid beeldde zij het karakter scherp uit. Zij vond daarbij uitstekende tegenspelers in Paul Huf als haar man, Marie Sophie Nathusius als haar dochter en Ben Aerden als haar zoon. Al is het derde bedrijf maar een slap aanhangsel van de toch al leege comedie, het samenspel van de Bohemien-familie aan de ontbijttafel was het bijwonen waard. Frits van Dijk, die ook voor regie, décor-ontwerp en vertaling had gezorgd, maakte een fijn type van den toevalligen huis vriend Sandy Turell, terwijl Mies Versteeg goede momenten had als Myra Arundel en Folkert Kramer voldeed als Richard Greatham. Marie van Westerhoven viel zeer in den smaak als de pittige oude dienstbode, zoodat zij zelfs een af zonderlijk applausje nakreeg. Mede door de prettige aankleeding en door de uitmuntende verzorging, die in tal van détails zich uitsprak, werd de vertooning, die tot het voorbehoud: voor volwassenen noopt, zeer ge waardeerd. H. B. v. d. S. De Algemeene Bond van Provinciaal Perso neel in Nederland heeft aan Provinciale Staten van Noord Holland een adres gericht naar aan leiding van het voorstel van Ged. Staten, dat beoogt, om, met behoud van de bestaande sa- lariskorting, ingaande 1 Januari 1934, boven dien verhaal van pensioensbijdragen te doen geschieden en wel tot het bij de Wet toegelaten maximum. In een uitvoerige toelichting wordt verzocht, niet over te gaan tot pensioenverhaal. Wij meenen, aldus adressant, dat, mocht on verhoopt worden besloten den ambtenaren zwaardere lasten op te leggen dan zij nu reeds dragen, de voorkeur moet worden gegeven om een wijzigng van het thans geldende tijdelijke kortingspercentage op het salaris, bij de vast stelling waarvan met den vorenstaande bezwa ren, ter meerdere bevrediging van het billijk heids- en rechtvaardigheidsgevoel van het per soneel, hetwelk immers als gevolg van een matige bezetting zeer intensief in het belang van de provincie en haar ingezetenen werk zaam is, en dus mede daardoor de oplegging der voorgenomen aanzienlijke korting als zeer onbillijk aanvoelt, rekening ware te houden. Men schrijft ons: In verband met de thans goedgekeurde sta tuten van het Verbond en het vastgestelde huishoudelijk reglement, vergaderde Donder dagavond de Locale Raad van de afd. Haar lem en Omstreken ter benoeming van het be stuur. Van het voorloopige bestuur hebben thans in het definitieve zitting genomen de heer H. H. van Bemmelen als voorzitter, mevr. A. J. FurstnerDubourcq en de heeren A. F. Hac- cou, J. M. Hondius, W. F. Leunis en jhr. dr. J. C. Mollerus, en werd het verder aangevuld met de nieuwe leden F. A. Dekker, F. H. de Koek van Leeuwen, D. S. Leeflang, J. Pronk en G. Zijlstra. Pas hebben we melding kunnen maken van den bouw van 149 burgerwoningen op Rolland tusschen Ramplaan en Hendrik Roozenlasn, thans vernemen wij, dat het bij deze uitbrei ding van Overveen niet blijven zal. Aan de Oostzijde van de Hendrik Roozenlaan zal n.l. nog een twaaltftal dergelijke woningen verrijzen. Met 't ophoogen van het terrein is men reeds begonnen. Te Den Haag is geslaagd voor het examen radio-technicus de heer A. Bakker te Haarlem. De Konijnenfokkersvereeniging „Het Ras konijn" belegt op Donderdag 2 November in café-rest. Spoorzicht, Stationsplein, des avonds om 7.30 uur een lezing over het fokken van Vlaamsche Reuzen. De toegang is gratis, tevens gratis rijwielstalling. Het onderwerp wordt behandeld door de heeren Olij en v. Beem uit Utrecht, welbekende konijnenfokkers hier te lande. Alhier is in de maand September bij het vee van 45 eigenaren mond- en klauwzeer gecon stateerd. De Ned. R.K. Bond van Hotel enz. geëm ployeerden „St. Antonius" houdt 'n vergadering op Donderdagnacht 2 November, des nachts om half een, in het gebouw „St. Bavo", Sme- destraat. Hoofdbestuurder v. Bijsterveld spreekt. Tevens heeft de installatie van den geestelijken adviseur, den weleerw. heer G. v. Dijk, plaats. Niemand verzuime, brengt uwe ongeorganiseerde katholieke collega's mede! De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft bepaald, dat de Natskweek- school en Da Costakweekschool, beiden alhier, tot en met 1935 bevoegd zijn aan haar leer lingen, die ten minste de laatste twee leerjaren eener kweekschool hebben doorloopen, op grond van het met gunstig gevolg afleggen van een mondeling en schriftelijk schoolexamen, een maal 'sjaars de akte van bekwaamheid uit te reiken. Nu de maatregelen in verband met boven staande steunregeling vaststaan, geven wq hier onder een samenvatting daarvan: De toeslag welke op inheemsche gerst van Oogst 1933 aan de gersttelers zal worden uitbe taald en die op f 3.50 per 100 K.G. is gesteld, wordt uitsluitend uitgekeerd aan: a. degenen, die vóór 16 Augustus j.l. gerst heb ben verkocht en daarvan behooriyke opgave heben gedaan; b. degenen, wier voorraad gedorschte gerst bq de inventarisatie op 30 September j.l. door de Gewestelijke Tarwe-Organisatie is vastgesteld; c. degenen, die hun ongedorschte gerst onder controle afdorschen. De onder a. en b. genoemde hoeveelheden zijn reeds vastgelegd en behoeven dus geen na dere toelichting. Van de onder c. genoemde gerst dient te wor den opgemerkt, dat deze alleen dan voor ver goeding in aanmerking komt als de dorsching na kennisgave aan en in overleg met den Distr.- Secretaris, onder controle geschiedt. De dorsch- resultaten worden op dorschopgaven vastge legd, welke opgaven door den teler en de con trole moeten worden geteekend; de toeslag wordt berekend over het schoone gewicht. Op alle gerst die gedorscht wordt zonder inachtne ming van deze bepalingen, verbeurt de teler zijn recht op vergoeding. Het ligt in de bedoeling de vergoedingen eerst te betalen nadat alle onder a., b. en c. genoem de gegevens zijn verzameld, dus wanneer de ge heele oogst zal zijn gedorscht; wel wordt een voorschottegeling in overweging genomen. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat gerst die, alle waarschuwingen ten spijt, gedurende het tijdvak 16 Augustus1 October 1933 door de telers is verkocht, niet wordt gesteund. Deze regeling geldt alleen voor inheemsche gerst van oogst 1933. De uitzaai van gerst voor het volgend jaar is niet beperkt. In Haarlem zijn in de afgeloopen week 28 gevallen van roodvonk en 3 gevallen van diph- terie geconstateerd. Vraag: 1. Kunt u mij het adres opgeven van den R. K. Bond van Kleermakersgezellen? 2. Hoe moet een vrachtauto volgens de wet in gericht worden om personen te kunnen vervoe ren? Antwoord: Secretariaat afd. Haarlem J. Over- dijk, Waldeck Pyrmontstraat la rood. 2. Wendt u tot de politie, die den auto moet keuren. Vraag: 1. Wanneer moet ik mijn schildpad voor den winter opbergen en hoe moet ik dat doen? 2. Kan ik hem in een kistje met stroo in een kast op de slaapkamer zetten, in de kast is een schoorsteen? 3. Moet ik hem dan nog eten geven zoo ja wat voor? Antwoord: In een kistje met op den bodem een laag droog zand en daarop een laag droge boombladeren. Dit kistje moet bewaard worden op een vorstvrije plaats, dus b.v. in den kelder of op zolder. 2. Kan wel maar is beter van niet, omdat een schildpad beter op een eenigszins koude, dan op een warme plaats bewaard moet worden. 3. Neen. Een schildpad houdt zijn winterslaap. Vraag: In welk jaar is de paardentram, gaan de van Beverwijk naar Wijk aan Zee, opgeheven? Antwoord: Ons onbekend. Vraag: 1. Waar moet ik mij vervoegen om mij als dekknecht op een schip aan te laten mon steren, liefst passagiersschepen? 2. Hoe oud moet men hiervoor zijn? 3. Moet men dan nog gekeurd worden? Antwoord: Wendt u tot de arbeidsbeurs te Amsterdam en-of tot het Lloydgebouw aan de Lloydkade te Amsterdam. Vraag: Is lot no. 64 serie 2844 der Rotterdam- sche Schouwburg en lot no. 35 serie 6183 der Noordhollandsche Vereeniging Het Witte Kruis reeds uitgeloot? Antwoord: Neen. Vraag. Ga ik strafrechtelijk vrij uit, wan neer ik een geneesmiddel (vloeistof) te koop aanbied ter voorkoming van tulpenhanden? Antw. Vermoedelijk is het te koop aanbieden van een geneesmiddel niet strafbaar, maar een definitief antwoord zouden wij u pas kunnen geven als wij alle bijzonderheden kennen. Vraag 1. Wanneer een minderjarige een speelgelegenheid bezoekt, b.v. een Casino, kan hem dan een bekeuring ten laste gelegd wor den? 2. Zqn de ouders hier dan voor aansprake- lqk? Antw. 1. Neen; 2. Neen. Vraag. Wanneer iemand een pensioen heeft van 35 gulden per maand kan hij dan in de inkomstenbelasting aangeslagen worden? Antw. Wanneer iemand niet meer dan f 420 per jaar inkomen heeft, valt hij niet in de termen voor het betalen van inkomstenbelas ting. Vraag. Wat is tegen bloedluis bij honden te doen? Antw. Wendt u tot een veearts. Vraag. Ik ben ongehuwd en in de gemeente Velsen woonachtig, ik ben aangeslagen in de belasting naar een inkomen van f 1224 en ik moet betalen f 51.20. Is deze aanslag juist? Antw. Ja. Goemorgen, Baas. Goed geslapen? „Ja, Cockie, dat gaat nogal. Een paar keer wakker geworden van een nachtmerrie. Ik kon mijn weg niet terugvinden uit een doolhof. Cockie is een tweejarige haan en hq heet Coc kie, omdat hij nog Engelsch bloed in de aderen heeft. Daar komt Hitier ook aan. Hij, de stoere zoon van een Duitsche patrijsleghorn, krabt aan z'n lel, wat 's hanen manier van aanslaan is, en treedt nader: „Nachtmerries, zegt u. Nachtmer ries, kom kom, u weet hier in Holland niet wat nachtmerries zqn. Neen, echte nachtmerries hebben ze bij ons in Duitschland gehad, al van 1914 af, een heele cavalerie van nachtmerries. Brrr, ik mag er niet aan denken. Leefde mijn vader nog maar. Die zou van een heele paar denmarkt van nachtmerries kunnen verhalen. Toen ik hier in Holland ben komen wonen, is hq ook maar verhuisd. Jilaar de goede, oude sok is nooit dezelfde meer geweest. Hij heeft het zich zoo aangetrokken, dat hij verleden ver dronken is in een soep-terrine. Brrr!" „Nou nou. een beetje minder kan ook wel." Een Westfriesche blauwe gesproken. Jullie had den maar de grens over te wippen om hier met open vleugels ontvangen te worden en vertroe teld, maar weet je wel dat jullie een voortdu rende nachtmerrie geworden bent voor onze gemoedelijke Hollanders. Eerst hebt ge mil- lioenen en nog eens millioenen bij ons geleend en nou betalen jullie geen rente en laat de klei ne beleggers hier op een houtje bqten, met het gevolg dat de baas ons ook al verzocht heeft een beetje meer gras te eten. Hij zegt dat 't goed is voor onze ingewanden, maar ik weet wel beter. Gisteren liep hij hier nog een brief te lezen waarin hem gemeld werd dat zoolang de Duit sche papieren niet betaalden, er onmogelijk langer voor dien student kon betaald worden. Nachtmerries, man! Nachtmerries! Vraag maar aan den Baas. Straks komen we allemaal nog in een soep-terrine terecht. Tok-kokkok. St. Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. FATHER LEFEBER. Wie gauw helpt, helpt dubbel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 12