Behoèftige Nederlanders „Rustig in sterk vertrouwen" Het Vaticaan en Duitschland DE HULPVERLEENING MARKTEN MAANDAG 30 OCTOBER Partij en program Een schippers-register Nutteloos verweer? Weer een verkiezings rede van Hitier Gemotiveerde klachten Feest van het Huwelijk Rede van mr. Goseling op een Kaderdag te Bouvigne De partij is waakzaam Ambtenaren en politiek Afzonderlijke bevolkingsregistra tie wordt overwogen DE „STAD AMSTERDAM BINNENGEBRACHT Op eigen kracht verder HET LOONGESCHIL BIJ DE SPHINX Bescherming tegen den chemischen oorlog onmogelijk Nieuwe A.V.O.-werkplaatsen te Maastricht Verontwaardiging-wekkend optreden der directie HUWELIJK VAN DEN PRESIDENT VAN POLEN EINDELIJK GEVONDEN Geschaakt meisje na lang zoeken bevrijd DE DUITSCHE SCRIPS Nog geen nadere technische mededeelingen VONNIS VERNIETIGD Vordering van de V..AR.A. niet toegewezen DE DIEFSTAL TE ZAANDAM Drie verdachte aangehouden De toestand van pastoor Spigt PASTOOR F. J. N. DE MEULDER Van de laatste H.H. Sacramenten voorzien De H. Vader zeer bezorgd over de trage uitvoering van het Concordaat RECLAMELICHTEN NABIJ SPOORWEGEN Misleidend karakter AUTO DOOR DEN TREIN VERPLETTERD Midden op de rails geslipt UIT DE TEXTIEL-INDUSTRIE Dreigend conflict Functionneering van den Rijks steundienst laat te wen- schen over De keerzijde der medaille Sprekende gevallen Onbetaalde rekeningen Van samenwerking gesproken Thans te Stuttgart Goering spreekt te Essen Optocht van 550 echtparen Op een gewestelijken kaderdag van de R.K. Staatspartij, welke Zaterdagavond onder voor zitterschap van mr. J. Houben op het kasteel Bouvigne nabij Breda werd gehouden, heeft de voorzitter der partij, mr. C. Goseling, een korte rede gehouden. Na de vele punten van practische politiek, die dien dag reeds besproken waren een vergadering der plaatselijke kiesvereeniging was voorafgegaan wilde mr. Goseling trach ten door zijn rede bij de hoorders het besef te verlevendigen van te werken in nauw con tact met de centrale leiding aan het groote werk dat de partü in Nederland te verrichten heeft: een besef dat móet voeren tot inzicht, tot vertrouwen en tot bezieling. Wij leven snel, aldus de partijvoorzitter. Voor sommigen mag dit wat afmattend zijn, het is toch een grootsche tijd waarin een groot werk te verrichten is, speciaal voor de Katho lieken. Dit werk kan en moet volvoerd wor den, doch is slechts mogelijk onder deze drie voorwaarden: le. dat men niet afwijkt van den hechten geestelijken grondslag, die het Katholicisme geeft; 2e. dat men van goeden wil zij, en hecht aaneengesloten, de zelf gekozen leiders volge, zonder op eigen houtje actie te voeren; 3e. dat men rustig zij en waakzaam. Het woord van Schaepman: „de Katholieken kunnen rustig zijn", heeft thans bijzondere beteekenis: rustig zijn be teekent niet zelfvol daan of indolent zijn, doch doelt op zelfver zekerde evenwichtigheid. Doch Schaepman voegde er aan toe „Iedere rust zonder waak zaamheid is een gevaar". Het kan in Neder land niet 'goed gaan, wanneer het katholieke volksdeel niet zijn rechtmatigen invloed op het openbare leven doet gelden. Deze invloed is alleen te bereiken door hechte aaneenslui ting. De partij is waakzaam. Spr. herinnerde aan den kaderdag te Amersfoort, waar tot kern vorming besloten werd. Half Augustus a.s. wa ren de voorbereidselen daartoe reeds genomen, en thans zijn reeds in talrijke plaatsen kernen gesticht. Op een leidersdag, die binnenkort zal worden gehouden, zullen nadere directieven worden gegeven: want op de leiding komt het aan. Anders dan in vroeger tijd zet men thans terstond nó, de verkiezmgen de actie onver zwakt voort. In December en Januari zullen demonstratieve vergaderingen worden gehou den. Dat de partij waakzaam is, blijkt ook uit het manifest, dat onlangs verschenen is. Thans wil men ook daden zien, doch spr. waar schuwde tegen overijldheid in de verwezen lijking van de programpunten. Vertrouwen is thans het meest noodige. Op de basis van de economische ellende worden thans pogingen gedaan, het vertrouwen in de partij te ondermijnen. Vast staat echter vol gens spr., dat \de nieuwe richting nimmer ver lichting zal brengen. Mr. Goseling wilde thans niet treden in een beschouwing over den meest gewenschten staatsvorm of zich wagen aan een definitie van fascisme of nationaal-socialis- me. Alleen wilde hij vaststellen dat de nat.- socialistische beweging zich uitdrukkelijk aan kondigt als een geestelijke beweging. Ofschoon dit verblijdend is als teeken dat de tijd van het plat materialisme voorbij is, is het voor katholieken, die in het katholicisme reeds een geestelijke beweging bezitten, niet te aanvaar den. In verband hiermede las spr. een stukje voor uit het nat-socialistisch orgaan „Volk en Va derland" waaruit volgens spr. blijkt dat deze beweging onchristelijk en onkatholiek is. Mr. Goseling besloot zijn rede met de ver maning: ,,Wees rustig in sterk vertrouwen, wees waakzaam in groote vurigheid." Op deze korte inleiding volgde een gedach- tenwisseling, waaraan door een vijftal perso nen werd deelgenomen. Naar aanleiding daar van besprak mr. Goseling bij zijn repliek o.a. de crisis-steunmaatregelen der regeering. Hij gaf toe dat het mogelijk is, dat de steun regeling tot onbillijkheden aanleiding geeft. Wanneer men echter het stelsel van „steun aan de bedrijven" volgt, moet men wel aan de ondernemers een ruimere mate van steun toe kennen dan aan individueele werkloozen. Daartegen actie te voeren met pakkende leu zen, zooals van sommige zijden geschiedt, kunnen wij niet en willen wij niet. Er zijn thans belangrijker vragen van practische poli tiek aan de orde dan de theoretische bespie gelingen omtrent de z.g. „corporatieve Staat". Aangaande de samenstelling van het par tijprogram verklaarde spr. dat men thans bezig is een scherpe scheiding te maken tus- schen het beginselprogram en een program van actie met korte, kernachtige punten. Ook het partijreglement zal binnenkort grondig herzien worden. Omtrent het besluit van den ministerraad betreffende politieke actie van ambtenaren wil spreker liever geen commentaren geven vóórdat de minister-president dit zelf gedaan heeft. In elk geval zit er dit goeds in, dat men de fascistische actie den wind uit de zeilen neemt. Spr. zou echter niet graag zien dat amb tenaren zich tengevolge van dit besluit zouden terugtrekken uit bestuursfuncties en uit werk in de kieskringen der Staatspartij. Later op den avond is nog het woord gevoerd door Mgr. dr. H. A. poels. tegen de ingevoerde verlagingen zoo mogelijk daadwerkelijk te verbetten. In de vergaderingen, welke aan het eind van de avorige week met de arbeiders der di verse organisaties werden gehouden, won echter geen volledige overeenstemming worden be reikt. Hoewel in de vergadering van de Eendracht met meerderheid van stemmen het advies van de gecombineerde hoofdbesturen om een ulti- matuum te stellen, werd aangenomen, werd dit in de gecombineerde vergadering van de con- fessioneele organisaties met tweederden van stemmen verworpen. In deze bijeenkomst werd de wenchelijkheid uitgesproken, dat nog eerst de eindresultaten van de verschillende bijkomende maatregelen betreffende het loon zouden worden afgewacht, waarbij men zich het recht wenschte voor te behouden, alsnog op deze aangelegenheid terug te komen. Door de gecombineerde besturen is heden een schrijven in dien geest aan de firma ver zonden. Naar wij vernemen is ingesteld een com missie ter bestudeering van het denkbeeld voor schippers een afzonderlijke bevolkings-ad- ministratie in te richten met doorhaling van hun inschrijving in de bevolkingsregisters der onderscheidene gemeenten. Deze commissie is als volgt samengesteld: mr. D. G. W. Spitzen, administrateur-chef der afdeeling binnen- landsch bestuur van het departement van binnenlandsche zaken, voorzitter; W. Wage naar, referendaris van het departement van fi nanciën; B. Schendstok, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Den Haag; K. de Boer, gemeente-secretaris van Hardinxveld; G. de Jong, directeur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam en J. L. Lentz, insepeteur van de be volkingsregisters te Den Haag, laatstgenoemde als secretaris. Het s.s. „Stad Amsterdam" van de Halcyon- lijn, dat Zaterdag zonder kolen op de Noordzee ronddreef, is Zondagavond te half acht door de sleepboot „Albatros" behouden te IJmuiden bin nengesleept. De „Stad Amsterdam" heeft in de binnenhaven gebunkerd en zet de reis op eigen kracht voort. De Vredesraad van Deventer heeft den vol genden „open brief" gezonden aan de bevol king van Winterswijk: ,',Uit de pers namen wij kennis van het lucht bombardement, dat zich Donderdag boven Winterswijk heeft afgespeeld. Dezen keer werd het mosterdgas gebruikt, in oorlogstijd neemt men veel sterker werkende gassen, sindsdien weer uitgevonden, die door de kleeding en huid binnendringen, waartegen dus elk gasmasker nuttelops is. Dit zijn boven dien zware gassen, die omlaag zakken en in elke onderaardsche schuilplaats door zullen dringen. In 1928 reeds namen deskundigen van het Roode Kruis te Brussel, in conferentie bijeen een resolutie aan, waarin verklaard werd, dat het onmogelijk is, de burgerbevolking tegen den chemischen oorlog te beschermen. Wij meenen u in uw eigen belang te moeten aanraden, u zelf goed te realiseeren, glat hoe uitstekend de beschermingsdienst by den proef- aanval ook gewerkt moge hebben, deze bij een werkeiyken aanval vrywel nutteloos zal zyn. De afdeeling Maastricht van de Nederland- sche Vereeniging voor Arbeid aan onvolwaar dige arbeidskrachten heeft Vrijdagmiddag hare geheel nieuw ingerichte en aanmerkelijk uit gebreide werkplaatsen en magazijn in gebruik genomen. Deze ingebruikneming ging met eenige plechtigheid gepaard, welke werd bijgewoond door mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht, leden van het College en den Raad, de heeren te Nuyl, bestuurslid der Lan delijke Vereeniging A. V. O-, Pauw, ambtenaar dier vereeniging mr .Ruland .kinderrechter te Maastricht, de eerw. Br. Jan Baptist, afge vaardigden der Blindenver. St. Odilia en Kath. Zwakzinnigenzorg. De voorzitter, de heer Moonen, bracht in keurige bewoordingen dank aan allen die me dewerking verleenden aan de totstandkoming van dit sociaal werk. Vrydagavond hebben de Hoofdbesturen van de Kath. en Modern georganiseerde arbeiders der Sphinx-fabrieken te Maastricht gezamenlijk ver gaderd, waarna de betreffende Hoofdbestuurders paralel-vergaderingen met de beide organisaties hielden. Op deze vergaderingen, waarop aan de arbei ders mededeelingen werden gedaan over de met de directie gehouden conferentie en de gevoerde correspondentie heerschte groote ontstemming en verontwaardiging over de houding der directie die terwijl de onderhandelingen pas begonnen waren eene loonsverlaging tot 15 aanplakte, welke loonsverlaging 8 November zal ingaan. In den aanvang van dit jaar werd reeds 10 pCt. vastgesteld, terwijl nu opnieuw 15 pCt wordt aangekondigd. De Hoofdbesturen bestreden op de gehouden conferentie de voorstellen der directie, zoodat het allerwege bevreemding verwekte, dat na deze conferentie met verwyzing naar de be sprekingen 15 pCt. loonsverlaging werd aange kondigd. De Hoofdbesturen zullen op eene spoedig te houden gecombineerde vergadering hun stand punt vaststellen. Te Warschau is in alle een voud door Z.Em. Kardinaal Kakowski het huwelijk inge zegend tusschen den Presi dent der Poolsche republiek Moscicki en mejuffrouw Mary Dobrzanska De samenwerkende politie van Bodegraven en Zwammerdam hebben Vrijdag een goeden slag geslagen. Sinds 1931 werd in Den Haag het zestien jarige meisje A. T. N. vermist. Men vermoedde reeds, dat zij was geschaakt door een woon wagenbewoner. Drie jaren aaneen heeft de politie van verschillende plaatsen zonder re sultaat nasporingen gedaan. De Bodegraafsche politie komt de eer toe, de vermiste te hebben ontdekt. Het was haar op gevallen, aldus „Het Volk", dat zich in een, onder de gemeente Zwammerdam liggende, woonschuit een meisje bevond, wier signale ment overeen kwam met dat der vermiste. In samenwerking met de politie van Zwammer dam is een inval in de schuit gedaan. Het meisje bleek werkeiyk de sinds lang ge zochte te zijn. Zij was in 1931 geschaakt door den 36-jarigen J. K., bij wien zij thans in de woonschuit gevonden werd. K. is gearresteerd en voor de justitie geleid. Het meisje is naar Den Haag overgebracht. In aansluiting op ons bericht betreffende de overeenstemming inzake de scrips kunnen we nog mededeelen, dat het hier gaat om scrips, welker verstrekking voortvloeit uit coupons en andere schuldvorderingen, waarvan de verval dag in het tweede halfjaar van 1933 ligt. Na de onderhandelingen, die nu nog met be trekking tot de technische uitvoering tusschen de betrokken instanties worden gevoerd, zullen nadere preciese mededeelingen worden gedaan. Het Haagsche gerechtshof heeft heden vernie tigd het vonnis van de rechtbank te 's-Graven- hage, waarby was toegewezen de vordering van de V.A.R.A. om de afbreking door de Radio-con trole-commissie van een op 8 October 1930 uit Leiden uitgezonden radio-toespraak van den heer Zwertbroek, secretaris van de VARA, on rechtmatig te verklaren en waarby de vordering tot vergoeding van geleden schade was toege staan. Het Hof heeft alsnog de vordering ontzegd. Te Zaandam zijn heden in verband met den diefstal op groote schaal ten nadeele van de verf-firma P. Schoen aldaar, weder drie perso nen aangehouden. Dezen worden verdacht van diefstal van een groote partij zakken, die even als met de koopmansgoederen het geval was, door den expeditieknecht op den steiger aan de Zaan klaar gelegd werden. Van deze verda'ch- ten zijn twee te Zaandam woonachtig en een te Koog aan de Zaan. Thans zijn mt betrekking tot deze zaak tien personen aangehouden. In den toestand van den zeereerw. heer A. Spigt, pastoor te Monnikendam, die in het Maria-Paviljoen te Amsterdam verpleegd wordt, is naar wy hedenmorgen vernamen, een lichte verbetering ingetreden. Donderdagochtend is de Zeereerw. heer F. J. N. de Meulder, pastoor te Ursem, ten huize zijner familie in Den Haag, van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. De toestand van den patiënt laat geen be zoeken toe. gemoet geloopen om den bestuurder er van op deze hindernis opmerkzaam te maken. De bestuurder van den trein schynt deze waarschuwing echter niet te hebben opge merkt, want zonder vaart te verminderen heeft hy aen auto aangereden. Van den auto, die nog een heel eind werd meegesleurd, is niets meer over gebleven, ter wijl de motorwagen zijn reis evenmin kou voortzetten. Gelukkig hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. De automobilist heeft aan de politie te Alk maar zyn wedervaren verteld. Onze Romeinsche correspondent seint ons: De bezorgdheid, die in het Va ticaan bestaat over de trage uitvoe ring van het Concordaat, dat de Duitsche Rijksregeering met den H. Stoel heeft gesloten, bijzonder wat betreft de vrijheid der Katholieke vereenigingen, vond gisteren uiting in een toespraak van den H. Vader tot jeugdige Duitsche pelgrims. Z. H. de Paus verklaarde zeer bezorgd en bevreesd te zijn voor de Duitsche jeugd en den godsdienst in Duitschland. Hij vermaande ben nochtans rustig te blijven en op God te vertrouwen. „Wij zijn", aldus zeide de H. Vader, „optimistisch, niet alleen van nature, maar ook omdat Wij het willen." De Directie van de Ned. Spoorwegen heeft de aandacht van den Minister van Waterstaat gevestigd op het steeds grooter wordend aantal in de nabijheid van den spoorweg geplaatste ge kleurde reclamelichten in de groote steden, welke somwijlen voor de machinisten zeer hin- deriyk en bij mistig weer misleidend zijn. Hier door kunnen deze lichten gevaar voor het spoor wegverkeer veroorzaken. Het komt den Minister van Waterstaat voor, dat voor de oprichting van gekleurde reclame- lichten vermoedeiyk wel in den een of anderen vorm vergunning van het betrokken Gemeente bestuur noodig zal zijn. Zijn Excellentie heeft dan ook de gemeentebesturen doen uitnoodigen voor het verleenen van genoemde vergunningen nabij spoorwegen met de Directie der Neder- landsche Spoorwegen in overleg te treden, op dat de vergunning zoo noodig worde geweigerd, of daaraan door het stellfen van bepaalde voor waarden het misleidend karakter worde weg genomen. De Directie der Spoorwegen zal zich met mogelijke bezwaren over bestaande reclame- lichten tot het betrokken gemeentebestuur kun nen wenden, teneinde verbetering te verkrijgen. Een autobestuurder uit Heemstede had Vry- dagmiddag het ongeluk met zyn wagen ie slippen juist op de tramrails onder Warmen- huizen (N.-H.) Daar het niet mogeiyk bleek de auto van de rails te krijgen, is de bestuurder den mo- tortrein van Warmenhuizen nog een eind te- Aangezien de conferentie op 19 October j.l. inzake de inmiddels ingevoerde loonsverlaging in de fabriek Parkweg met de firma N. ter Kuile en Zn. en den secretaris der fabrikanten vereniging geen overeenstemming kon worden verkregen, kwaenm de hoofdbesturen van St. Lambertus, Unitas en de Eendracht in gecom bineerde veragdering bijeen, ten einde de daar door ontstane situatie onder de oogen te zien en te bepalen welk standpunt zal worden onge- momen. Na zeer ernstige beraadslagingen werd tus schen genoemde besturen volledige overeenstem ming bereikt en werd in beginel besloten zich Duisburg, 27 October De mededeelingen van den ryksinspecteur voor steunverleening aan behoeftige Nederlan ders in het buitenland over de werking dezer steunverleening en de daartegen op het congres te Duisburg geuite klachten hebben ons nog lang niet overtuigd, dat de steunbedragen wel voor zien in de meest noodzakelpke levensbehoeften onzer door de tydsomstandigheden getroffen landgenooten in Duitschland. Volgens ons van andere zijde verstrekte gegevens zijn velen hun ner aan de bitterste armoede ten prooi. We hebben ons daarvoor ook in verbinding gesteld met den voorzitter van den Ned. Bond in Duitschland den heer P. H. M o o r e n te Kre- feld, den tweeden voorzitter van dien bond den heer R. Versteeg te Duisburg en den secre taris den heer A. Schwering te Essen. Wat deze drie heeren en nog enkele andere be stuursleden van den bond ons hebben medege deeld, werpt wel een geheel ander licht op den toestand, waarin onze ondersteunde landgenoo ten in Duitschland verkeeren dan de ryksinspec teur ons heeft geschilderd. En over de function- neering van den rykssteundienst te Arnhem was er slechts één jammerklacht.... het is er een janboel, althans voor eenige weken terug. We willen ons bepalen, tot datgene, wat de zooeven genoemde hoofdbestuursleden van den Nederlandschen bond in Duitschland ons mede deelden, als repliek op het door den heer van Schaick gesprokene ter persconferentie. Aan de hand van de verslagen in de bladen over de persconferentie met den heer v. Schaick werd ons het volgende door den heer Ver steeg medegedeeld, hetgeen ons later door de heeren Mooren en Schwering werd bevestigd. Volgens den rijksinspecteur zouden hulpbe hoevende Nederlanders in Duitschland bij de overname door den Nederlandschen steundienst van de Duitsche „Führsorge" het recht hebben zich uit te spreken of zy dat wenschen. Daarvan is naar ons werd medegedeeld in het verleden nooit iets gebleken. De heer v. Schaick heeft gezegd, dat niet als norm geldt „wat men wil", maar „wat noodig is". Daarmede zal ieder verstandig mensch accoord gaan, wanneer werkelijk verstrekt wordt „wat noodig is". Dit is echter geenszins het geval; de menschen ontvangen niet „wat noodig is" en lyden daardoor gebrek. „Bij de ziekenverzorging werkt de dienst met de meest mogeiyke nauwkeurigheid" is ter pers conferentie beweerd, doch de ons voorgelegde bewyzen leeren anders. M.a.w. kregen we in zage van een schryven van Dr. Sebold arts te Duisburg, waarin deze mededeelde na drie maan den nog geen antwoord te hebben ontvangen, betreffende een ernstig ziektegeval van een kind, dat onder zyn behandeling was. „Ik zie mi) dan ook genoodzaakt geen enkele verantwoor- deiykheid voor de gezondheid en het leven van het kind op mij te nemen," aldus besluit Dr. Se bold zyn schryven. Dit geval staat niet op zichzelf, doch, zooals we ook uit den mond van de menschen zelf hoor den, bleven aanvragen om een „Krankenschein" of om levensmiddelen soms maanden onbeant woord, terwijl klachten daarover werden gene geerd. By dringende gevallen kan direct geholpen worden en behoeft de toestemming van den Rijksdienst niet te worden afgewacht. Dat is den artsen in Duitschland bekend. Maar ten gevolge van de nalatigheid van den dienst by het betalen der rekeningen, weigerden, na her haalde aanmaningen, artsen en apothekers hunne diensten aan Nederlanders, vcor rekening van den steundienst te verleenen! Ook daarvan zyn de bewyzen voorhanden! Leveranciers aan de Cosa (commissie van sa menwerking) deden al dezelfde onaangename ervaringen op als de artsen en apothekers. De firma Conrad Tack Co. A. G. te Ruhr- ort leverde schoenen op 30 April, 11 Mei en 4 Augustus 1932, welke leveranties, nadat talrijke rekeningen waren gezonden, niet betaald wer den. In Nov. 1932 diende deze firma een request in bij den Minister van Binnenlandsche Zaken. Daarna kwam van het steunbureau te Duisburg waar tydelijk eenige ambtenaren van den heer v. Schaick hebben gezeten een aanvrage om de rekeningen, welke genoemde firma steeds na levering der schoenen opgestuurd had! Eindeiyk den 17en December 1932 zijn de re keningen betaald, nadat deze finha naar Arn hem geschreven had, de zaak in handen van een advocaat te zullen geven. 't Beste bewüs dat aan het verstrekken van ziekenbewijzen iets haperde, is wel, dat sedert vier weken daarmede een andere ambtenaar is belast. Nu worden alle aanvragen nog denzelfden dag afgewerkt, maar, waarom moest het, tot voor 4 weken, jarenlang zoo ellendig gaan? De heer v. Schaick heeft beweerd, dat de sa menwerking met den vertrouwensman van den bond, den kortelings afgetreden voorzitter den heer Hallebsek, goed was! Niets is minder waar. Van samenwerking is nooit sprake geweest, wat door den heer v. Schaick bij een bespreking op het Ministerie op 18 Augustus j.l. zelf werd toe gegeven. Op een verzoek om een bespreking over een aantal bij den bond binnengekomen klachten, had de heer Hallebeek na vijf weken nog geen antwoord van den heer v. Schaick. „Wy twijfelen niet aan de goede organisatie van den dienst. De vele en grove fouten, die ge maakt zqn doen ons echter vragen of er niet te veel georganiseerd is en of alle ambtenaren wel de geschikte personen voor den dienst zyn. Eigenaardig is, dat byna zonder uitzondering de klachten niet gericht zyn tegen de ambtenaren die in Duitschland werkzaam zijn, maar tegen degenen die in Arnhem het contact met de ge- steunden hebben te vormen, dit althans tot voor eenige weken gevormd hebben, en die door den heer van Schaick zoo krachtig beschermd wer den." Met deze woorden eindigde ons onderhoud met den heer Versteeg. STUTTGART, 28 Oct. In de Stadthalle heeft Rijkskanselier Hitler hedenavond een rede gehouden, waarin hij o a. zeide, dat de regeering een nieuw votum van het volk niet noodig heeft, maar het volk wil tegenover de wereld zijn standpunt duidelijk maken. Onder stormachtigen bijval verklaarde hy dat, eer 30 jaren verloopen zullen zyn, de par- tyenstaat van vroeger verdwenen zal zijn. Hitier legde opnieuw nadruk op zijn verlan gen naar den vrede, „wy kennen den oorlog, wy willen hem niet. Wij willen arbeiden en rust hebben." ESSEN, 28 Oct. Minister-president Goe ring heeft hedenavond in de tentoonstellings hal te Essen het woord gevoerd voor delega ties der standen- en beroepsorganisaties in de gouw Essen. Hij zeide o.a.: Het Duitsche volk staat we der voor een verkiezing. Terwijl het op 5 Maart ging om de binnenlandsche vrijheid, gaat het thans om de buitenlandsche onafhankelijkheid. Ten aanzien van den brand in het Rijksdag gebouw merkte de premier op, dat hy vast be sloten was, het communisme in Duitschland uit te roeien, onverschillig of het Rijksdaggebouw in brand had gestaan of niet. Wanneer het Rijksgerechtshof niet te beslissen had gehad, zou de brandstichter binnen 24 uur zijn opge hangen. Moord en onveiligheid bestaan niet meer in Duitschland. Onze Romeinsche correspondent meldt ons: De Italiaansche regeering, die op allerlei wijzen zoowel het huwelijk als den kinderrijk dom bevordert, heeft nu, aan het begin van het nieuwe fascistische jaar, dat immers van 28 October tot 28 October loopt, een soort van „wüfeest van het huwelijk" georganiseerd, dat in Rome en eenige andere groote -teden a.s. Zondag voor het eerst zal gevierd worden. In Rome zullen 550 paren op dien dag in den echt verbonden worden. De huwelijken zullen ln de verschillende parochiekerken wor den ingezegend, maar daarna zullen alle 550 echtparen zich verzamelen in de kerk van S. Maria der Engelen, waar een plechtige Mis zal plaats hebben. Na deze religieuze plechtigheid zullen zij in optocht naar het gebouw van de Dopolavoro trekken, waar hun een geschenk van Den Duce zal worden aangeboden. Langs den weg zullen de. jpugdvereenigingen een soort van eerege- leide vormen. In Rome en de andere steden tezamen zul len dien dag niet minder dan 2000 paren trouwen. AMSTERDAM, 30 Oct. 657 vette koeien: le kwal. 0.570.62, 2e kwal. 0.500.56, 3e kwal. 0 380.46, mindere soorten 0.300.36 per KG. slachtgewicht. 150 melk- en kalfkoeien 150.00 200.00. 82 vette kalveren: le kwal. 0.500.56. 2e kwal. 0.400.48 per K.G. levend gewicht. 43 nuchtere kalveren 5.008.00. 166 schapen 15.00 18.00 per stuk. 116 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 0.460.47, enkele levende noteering, zware varkens 0.440.45, vette varkens 0.430.44 per K.G. slachtgewicht. 48 paarden 76.00110.00 pier stuk. 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Marktverloop. Runderen flinke aanvoer, han del stug, prijzen lager. Vette kalveren kleine aanvoer, handel redelijk, prijzen iets beter dan Woensdag. Varkens flinke aanvoer, stugge han del en prijzen iets lager. ALKMAAR 30 Oct. Veemarkt. 77 vette koeien 110.00230.00. handel matig. 26 graskalveren 20.0030.00, 5 vette kalveren 40.00110.00 oer stuk. idem 0.601.00 per K.G. 26 nuchtere slachtkalveren 8.0018.00 pc- stuk. 326 vette var kens. zware 0.37—0.41 per K.G. Handel stug. ALKMAAR, 28 Oct. N.V. Eierveiling voor Holl. Noorderkwartier. Aanvoer 75000 kipeieren: 58-60 5.30—5.70, 60-62 5.505.80. 62-64 5.70— 6.10, klein 3.30—4.20. 16000 Eendeierap 3.50—3.60. AVENHORN. 28 Oct. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktvereen. Avenhorn en Omstreken. 3500 stuks Bloemkool I 2.406.20. II 1.502.20 per 100 stuks. 20000 K.G. Roode kool 1.001 00. 75000 K.G. Gele kool 1.001.20 per 100 K.G. 2000 stuks Groene of Putjeskool 0.402.30 per 100 st. 2000 K.G. Uien: groote maat 2.102.50. gewone maat 1.902.20. drielingen 1.001.20, nep 2.30 2.60 per 100 K.G. 40000 stuks groote Bieten 3 20 5.30. 80000 stuks kleine Bieten 2.003.10 per 100 stuks 3500 K.G. Wortelen: Flakkee, verbe terde 2.50—2.80 per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK. 30 Oct. 7400 K.G. Aardappelen: Drielingen 0.400.60. 73000 K.G. Roode kool 1.00—1.70, 53000 K.G. Gele kool 1.00. 38000 K.G. Vroege Witte kool 0 40— 1.30, 10000 K.G. Deensche Witte kool 0.80— 1.10. 10000 K.G. Uien: Gele Uien 1.90—2.30, Gele Drielingen 1.00, Gele Nep 1.402.90. 2200 stuks Bloemkool: le soort 2.204.80, 2e soort 0.75—1.50. 7000 K.G. Bieten 0.60—1.10. BOVENKARSPEL. 28 Oct. .108 baal Uien: grof 1.05, groote gele 0.951.10, drielingen 0.45, nep 1.05 per baal. 172000 stuks Bloemkool: le soort 3.3010.80 2e soort 0.75—3.70. 3e soort 0.75— 1.50 per 100 stuks. 15900 K.G. Roode kool 1.00— 1.50, 5325 K.G. Gele kool 1.00—1.10, 4900 K.G. Witte kool 0.80—1.30 per 100 K.G. 10000 K.G. Bieten: groote 0.60—0.80, kleine 0.90 per 100 K.G. HOORN, 28 Oct. Veemarkt. 11 Schrammen 14.00—22.00, 191 Biggen 6.0015.00, 228 Scha pen 8.0024.00. Handel goed. LEIDEN. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemen veilingver. „Leiden en Omstreken" Andijvie 0.500.80. Kroten 1.001.50, Komkommers 2.10 —4.80. Bloemkool I 5.10—11.60. idem II 1.50— 5.80, Roode kool 2.107.00, Savoye kool 2.40 5.00, Groene kool 0.702.80, Peterselie 0.500.80, Prei 0.901.50. Kropsalade 0.502.60. Selderie 0.501.30, Knolselderie 0.502.40. Wortelen 2.00 5.10, alles per 100 stuks. Kroten 1.202.30, idem gekookt 4.007.00. Snijboonen 25.0040.00, Stokboonen 20.0046.00, Pronkboonen 7.00, Stamboonen 10.0036.00. Witrof 10.0020. CO, Boerenkool 1.502.50, Postelein 10.0016.00, Spinazie 8.0017.00, Uien 1.503.50. Spruiten 1 5.0O—14.00. idem II 1.505.00. alles p. 100 K.G. LEIDEN. 28 Oct. Botermarkt. Prima fabrieks- boter (contróle) 1.75. prima boerenboter 1.70— 1.85 per K.G Aanvoer 395 K.G. Handel matig. LEIDEN. Turfmarkt van 2328 Oct. Lange turf 7.008.00 per 1000 stuks. Aanvoer 120000 stuks. NOORD-SCHARWOUDE, 30 Oct. 2500 K.G. Aardappelen: Schotsehe Muizen 1.50, idem groote 0.50, Drielingen 0.500.60, BI. Eigenh. 2.30. 4900 K.G. Uien: Gele Nep 2.40—2.50, Drie lingen 0.801.00, Uien 2.002.20, firove Uien 2.40. 65800 K.G. Roode kool 1.00—1.60. 63400 K.G. Gew. Witte kool 0.40—1.30. 10000 K.G. D. Witte kool 0.70—1.10. 16600 K.G.-Gele kool 1.00 —1.10. ROTTERDAM, 30 October. Veemarkt. Ter veemarkt aangevoerd: 622 vette runderen, 348 vette kalveren, 933 varkens en overloopers, 1577 schapen of lammeren. Prijzen per V4 Kg.: koeien 5558, 4652, 3238 ct„ ossen 5054, 4446, 3236 ct., vette kalveren 8590, 7080, 5560 ct„ schapen 27, 34 en 31 ct., lammeren 34, 35, 31 ct., varkens 39, 37, 35 ct., levend ge wicht, exportvarkens 39 en 32 ct„ schapen 17. 13 en 8 per stuk, lammeren 15, 13 en 7 per stuk. Aardappelen: Brielsche Eigenheimers 2.30 2.75, Zeeuwsche blauwe 3.103.40, Zeeuwsche Eigenheimers 2.252.40, Zeeuwsche bonte 3.10— 3.40, Blauwe Eigenheimers 2.402.60, Westland- sche zand, ronde 5 ct. per Kg. Tameiyke aan voer, stille handel. Vlas-aanvoer: 1400 Kg. blauw, schoon 4565 per Kg., 5900 Kg. Holl. geel 40—55 per Kg. Er was heel weinig vraag, hoogere pryzen niet te bedingen, wel alles verkocht. Overzicht: Vette koeien en ossen aanvoer grooter, handel flauw, prijzen lager; prima beest 2 ct. boven noteering. Vette kalveren aanvoer als vorige week, flauwen handel, lagere prijzen. Aanvoer schapen en lammeren grooter, tame- ïyken handel, prijzen iets minder. Varkens iets ruimer, tamelijken handel, prijzen als vorige week, doch slechts met moeite gehandhaafd. Over het geheel alles ruimer aangevoerd, met over het algemeen neiging tot daling der pry zen. WESTLAND. 28 Oct Middelpriis v. d. Westl. veilingen. Alicante 2338 cent. Muskaat 46 cent. Gros Maroc 3539 cent. Golden Champion 3352 cent per K.G. Tomaten: A 0.75—2.25. B 0.55— 1.30, C 0.25—1.80, CC 0.25—0.55 per bak. ZWAAG, 27 Oct. Veilingsver. „Bangert en O.". Tomaten: A 11.80. B 15.40. C 10.00. CC 5.00. Sla- boonen 8.0038.00, Snüboonen 17.0035.00, Druiven 20.0040.00. Spinazie 9.0017.00, Poste lein 2.00—7.00, Roode kool 1.001.90. Gele kool 1.001.70. Spruitkool 6.00—15.00, Uien 1.50—3.00, Witlof 16.0023.00, Jac. Lebel 6.009.70. Present 7.00—14.00. Goudreinet 9.0019.00. Zoete 5.00— 14.00. Kleermakers 7.009.00. Legipont 24.00 per 100 K.G. Bloemkool 4.07.00. Sla 1.301.40, Wortelen 3.005.00. Kleepeer 4.607.30, Winter- louw 5.00—7.00. Gieser 8.009.20, Gratiool 2.00 4.10. Novo 10.00—18.20. Beurré Clairgeau 13.00 —29.00. Durandeau 19.00—24.00 Boerengroep 5.008.00, Soldat 18.0029.00. Sint Germain 6 009.00, William 17.0026.00 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 7