Van het Rijksdagbrandproces Bloedige onlusten in Palestina Klacht van Göring Het nieuws van heden HAD TORGLER DIMITROF ONTMOET? JODEN DURVEN NIET NAAR BUITEN DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 31 OCTOBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Beiden ontkennen het stellig on danks de verklaring van getuige Droescher Dimitrof twee maal het woord ontnomen DE BEROLINAWEER IN EERE Het WeermuKiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii^ iiiiiii Geheimzinnig lucht schip Tientallen jaren stond de foeileelijke Berlijnsche „stedemaagd" op het Alexanderplein te Berlijn. Vijf jaren geleden verbande men haarHet Derde Rijk geeft haar heur plaats terug „Het is niet waar, dat wij uit den oorlog vliegtuigen hebben achtergehouden" Duitschlands eischen HET NIEUWE FRANSCHE KABINET Het totaal aantal dooden bedraagt thans reeds dertig, terwijl 250 personen gewond zijn Toestand zeer ge spannen Göring BERICHT Woensdag, feestdag van Aller heiligen, zal de NIEUWE HAAR- LEMSCHE COURANT NIET ver schijnen. DE DIRECTIE Emigranten-schepen opgehouden Litwinof te Parijs DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Vliegongeluk bij Dijon Twee personen gedood; botsing met een vogel de oorzaak? Zevenhonderd huwe lijken te Rome Plechtigheid in de Santa Maria degli Angeli Hirtsiefer aangeklaagd NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18518 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers zie de rubriek (Vervolg zitting van Maandag) Als volgende getuige wordt dan commissaris van politie Buenge gehoord, die tegelijk met de brandweer naar het Rijksdaggebouw is ge zonden. Getuige verklaart, dat zijn taak voorname lijk was het vaststellen van de sporen. Hij heeft aan de hand van vingerafdrukken kunnen vaststellen, dat slechts één persoon, n.l. Van der Lubbe van buiten tegen het ge bouw opgeklommen is, hoewel de weg langs de stoep en over de lijst langs het gebouw veel gemakkelijker zou zijn geweest. Van der Lubbe liep bij zijn klimpartij ge vaar in een diepte van acht meter te storten. Getuige weet niet of andere personen gé bruik hebben gemaakt van den meer gemak- kelijken weg, welken hij zoo juist heeft aan gegeven. Hij stelt alleen vast, dat slechts Van der Lubbe tegen het gebouw is opgeklommen. Ten aanzien van de gebroken ruit is getuige van oordeel, dat iemand in deze kamer is ge vlucht, en toen hij menschen hoorde komen, door de ruit omlaag is gesprongen. Op de plaats waar de glassplinters lagen, waren echter verder geen sporen te vinden. Voorzitter: U hebt u door Van der Lubbe den weg laten wijzen, welken hij heeft afge legd bij de brandstichting. Heeft hij toen nog iets gezegd over de reden van zijn daad? Getuige: Hij antwoordde op deze vraag van mij, dat de verhoudingen hiervoor in Duitsch- land het meest geschikt waren. Een dergelijke daad zou hier bij de bevolking meer weerklank vinden dan elders. Op mijn vraag of hij com munist was, antwoordde hijwel communist, maar toch met een zeker onderscheid. „Ik ben overtuigd, dat Van der Lubbe poogde ons den weg nauwkeurig te wijzen," antwoordt getuige op de vraag van den voorzitter, of Van der Lubbe aarzelde bij het wijzen van den weg, welken hij bij de brandstichting volgde. „Bij een deur wist hij evenwel niet meer hoe hij verder moest. Voorzitter: Is u van meening, dat beklaagde den weg niet zoo goed had kunnen vinden, als hij hem in den nacht van den brand niet afgelegd had? Getuige: Ja. Voorzitter: Heeft hij nog iets gezegd over zijn arrestatie? Getuige: Hij verklaarde, dat hij zich in ieder geval wilde laten arresteeren, ook als een weg tot vluchten was opengebleven. Ik vroeg hem toen of hij voor martelaar wilde spelen, waarop hij antwoordde, dit niet te weten. Beklaagde Dimitrof stelt vervolgens voor de politie-beambten uit Hennigsdorf en de be ambten van het asyl, waar Van der Lubbe heeft overnacht, te hooren, teneinde vast te stellen wat Van der Lubbe in den nacht van 26 op 27 Februari heeft gedaan. De procureur-generaal: Indien beklaagde Di mitrof hiermede bedoelt, dat Van der Lubbe in Hennigsdorf medehelpers heeft gevonden, dan heb ik daar geen bezwaar tegen. Vervolgens wordt de zitting onderbroken voor de middagpauze. BERLIJN, 30 Oct. Na de pauze deelt de voorzit ter mede, dat het verzoek van beklaagde Di mitrof wordt ingewilligd. Als volgende getuige wordt de nat.-socialis- tische Rijksdagafgevaardigde Rurpen ver hoord. Getuige vertelt, dat hij op den dag van den brand des middags te ongeveer twee uur met de lift naar de tweede verdieping is gegaan, waar zijn werkkamer is gelegen. Hij kwam langs de kamers der communistische fractie en zag door een ruit, dat de kamers vol menschen wa ren. Hij hoorde ook rumoer van stemmen. Toen hij voorbij was ging de deur achter hem open en een heer met donker haar, en smal gezicht kwam er uit en ging in tegenovergestelde rich ting verder. Getuige heeft daarop de lijst met de namen en portretten der afgevaardigden nagekeken, maar kon onder de communisti sche afgevaardigden dezen man niet vinden. President: Heeft u later nog iemand her kend? Getuige: Neen. De volgende getuige, Fraulein Olga Dera was als steno-typiste van den communistischën fractie-secretaris Kühne werkzaam. President: Een getuige heeft gezegd, dat Dins dagmorgen alle niet den Rijksdag toebehooren- de zaken uit' kamer 53 a waren verwijderd. Op verdere vragen van dr. Sach verklaart zij zeer nadrukkelijk dat zij slechts met een schrijfmachine in kamer 53a heeft gewerkt. Het portret van v. d. Lubbe heeft men haar laten zien, maar ze heeft hem nooit in den Rijksdag gezien. Dr. Parisuis: U heeft gezegd, dat Torgler eigenlijk 's Maandags naar Chemnitz moest. Getuige: Dat had ik hooren zeggen. BERLIJN, 30 Oct. Bij het voortgezette verhoor van Fraulein Olga Dera, destijds steno-typiste van den communistischën fractiesecretaris Kuhne, stelde Dimitrof haar de vraag: Hebt u bij Torgler ooit buitenlanders gezien, buitenlanders in het algemeen, niet alleen woe dende Bulgaren, zooals Dimitrof? (Vroolijk. heid) Getuige: Neen, ik heb er geen gezien. Vragen van dr. Sack beantwoordend zegt ge tuige, dat de beide telefoontoestellen in de frac tiekamers 9 en 9b den laatsten tijd dikwijls slecht werkten. Op,den dag van den brand heeft zij aan Torgler niets opvallends bemerkt, hij zag er niet anders uit dan gewoonlijk. Procureur-generaal: Zijn er dien Maandag in kamer 9 en 9b telefoongesprekken gevoerd? Getuige: Ja, zooals steeds. Procureur.generaal: De telefoon heeft dus gewerkt? Getuige: Ja. Torgler maakt bezwaren tegen verschillende verklaringen van getuige en verklaart te kun nen verzekeren, dat hij 27 Februari van 11.50 tot 20.20 uur den Rijksdag niet één seconde heeft verlaten. Alle andere verklaringen moe ten op een vergissing berusten. Alder, liftjongen in den Rijksdag, deelt mede, dat hij een of twee'weken voor den brand een kist, die door een expediteur was bezorgd, met de lift naar boven heeft gebracht. Mejuffrouw Hartmann werkzaam bij den Pruisischen Landdag, ontmoette op 27 Februari des ochtends tegen elf uur, in een lift van den Pruisischen Landdag den afgevaardigde Könen in gezelschap van nog iemand. Toen getuige door de politie de foto van v. d. Lubbe werd getoond, ontdekte zij een opvallende gelijkenis met den man, die in Könen's gezelschap was. Na confrontatie met Van der Lubbe zegt ge. tuige, dat zij niet met zekerheid kan zeggen, dat Van der Lubbe in gezelschap van Könen was, doch zij gelooft evenmin, dat zij zich ver gist. De gestalte, de vorm van het gezicht en de grootte komen overeen, ook de oogen, alleen op het lange haar heeft zij toen niet gelet. Dimitrof: Getuige heeft telkens gezegd, dat zij het gevoel had, dat het Van der Lubbe is geweest. Tegen hartsgevoelens valt weinig te doen, maar hoe kan men zich op zoo'n gevoel beroepen om te betoogen, dat de zoogenaamde metgezel van Könen Van der Lubbe was! Ik zou getuige niet graag beleedigen, maar het komt mij voor, dat ik hier te doen heb met een vrouwelijke Bogun. (Vroolijkheid). (Bogun was een der vorige getuigen). De president (opgewonden)U moogt slechts vragen stellen, zulke betoogen kap ik af. Als volgende getuige wordt dr. Dröscher; me dewerker van majoor Weberstedt, gehoord. Hij verklaart het volgende: Op den middag van den dag, waarop de brand werd gesticht, kwam ik om kwart over drie in den Rijksdag. Bij het betreden van de vestibule viel mij een doordringende geur op. Ik had den, indruk, dat het een soort gaslucht was, of mis schien benzine en ik vestigde de aandacht van de aanwezige portiers erop en wees hun op het groote gevaar van zulk een gasvorming. De be ambten kalmeerden mij met de woorden, dat het niets bijzonders was, maar beloofden mij, de zaak te zullen nazien. Ik ging toen naar mijn bureau, maar bleef onrustig en ging nog eens naar beneden. Toen was de geur volkomen verdwenen. De ingenieur van den Rijksdag, Ris- se, demonstreerde mij onlangs den geur van ze ker anti-roestmiddel, waarmee indertijd de groote klok van den Rijksdag roestvrij was ge maakt. Toen was ik geheel gerust gesteld. President. Bij den rechter van instructie hebt u nog meegedeeld, dat u een persoon had waar genomen. Getuige: Ik werd bij den rechter van instruc tie geroepen voor een verhoor. Toen ik beneden kwam, zag ik daar onder bewaking verscheide ne personen. Toen een van die personen mij aankeek, kreeg ik een schok en een bepaalde herinnering doemde in mij op, die mij innerlijk bijzonder opwond, zoodat ik toen ik de kamer van den rechter van instructie binnenkwam, zonder dat mij iets gevraagd werd, zeide: Mijnheer de Reichsgerichtsrat, wat zijn dat voor Bulgaren daarbuiten: dat is toch Dimitrof uit Sofia? Dien ken ik van foto's en dien heb ik hier in huis gezien! Ik her inner mij, dat ik hem boven op onze étage met Torgler heb gezien. Voorts zei ik, dat ik Dimitrof kende, omdat ik hem ^p afbeel dingen van personen die den aanslag op de kathedraal te Sofia hadden gepleegd, had gezien. President: Inderdaad is een zekere Dimitrof Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuid-Westelijke tot Weste- lijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, =j regenbuien, later iets kouder. Hoogste stand: 767.0 te La Coruna. Laagste stand: 737.4 te Hemösand. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST E H Geseind van De Bilt, hedenmorgen te 2j 8.55 aan de posten van Hoek van Hol- S land tot Nieuwesluis: „Weest op uw EE hoede". Zon op 6.55 onder 4.32 - Licht op 5.02 2 November V. M. in het proces wegens den aanslag op de kathe draal veroordeeld. Die heette echter Stefan en deze heet George. Een zekere Stefan Dimitrof is blijkens de dossiers bij verstek ter dood ver oordeeld. Heeft volgens u Dimitrof hier gelij kenis met dien anderen Dimitrof? Getuige: Die gelijkenis is mij direct opgeval, len, al heeft hij, als ik mij niet zeer vergis, op de portretten een baard gehad President: Neemt u aan, dat het dezelfde is? Getuige: Ik kan dat niet met beslistheid zeg gen, maar de zekerheid is vrij groot voor mij. President: Wij kunnen, wat dat betreft, niets met zekerheid constateeren, maar u hebt toch wel in hem den man herkend, dien u in den Rijksdag hebt gezien? Getuige: Ja, dat zeker! Torgler stond voor de deur van zijn kamer en Dimitrof leunde naast hem op de balustrade. Het moet eenige dagen vóór den brand zijn geweest. Ik kon bei den in het gezicht zien en ben er inwendig nog vrij boos over geweest, dat een Duitsche afge vaardigde rustig met een of anderen buiten, lander stond te spreken. President: Hebt u hem toen niet reeds her kend als den man, die den aanslag in Sofia pleegde? Getuige: Neen, op dat moment niet. Dimitrof moet opstaan en de president vraagt nogmaals, of getuige hem met volstrekte zeker heid herkent. Getuige: Ja. Dimitrof: Absoluut zeker? Getuige: Absoluut zeker. Dimitrof gaat lachend weer zitten. De presi. dent wendt zich tot den verdachte, dat deze heele manier van doen hogost onbehoorlijk is. Wanneer Dimitrof hierop wil antwoorden, verklaart de president energiek: „Ik ontneem u het woord." Voorzitter: Hoe denkt Torgler over de ver klaringen van getuige? Torgler: Den eenigen man, dien ik in den Rijksdag wel eens sprak en die overeenkomst vertoonde met Dimitrof, was iemand van de Impretor, dien ik slechts ken onder den naam Julius. Overigens had deze man niet met mij, maar met Neubauer en Halle te doen. Dimitrof: Als ik verklaar, dat ik sedert 1921 nooit in den Rijksdag bij geweest en dat ik Torgler voor het eerst in de rechtszaal te Leip zig zag, is dat de waarheid. Getuige vergist zich, wanneer hij verklaart mij te hebben gezien. Te gelijkertijd moet ik echter zeggen, dat alle na- tionaal-socialistische oogen in dit proces door een donkeren bril kijken. Daaom protesteer ik tegen deze verklaring. De voorzitter ontneemt Dimitrof het woord. Torgler: Ik zou willen verklaren, nooit met Dimitrof in den Rijksdag te zijn geweest en hem het eerst in de rechtszaal te hebben gezien. Hierop wordt de zitting tot Dinsdag verdaagd. MüNCHEN, 30 Oct. (V.D.). Te Berglern bij Erding (Boven Beieren) heeft zich zekere Os kar Müller bij de politie aangemeld. Deze zou in October 1932 met v. d. Lubbe in de buurt van Constanz hebben rondgetrokken. Men neemt aan dat Müller naar Berlijn zou worden ont boden. PARIJS, 31 Oct. (Reuter)In het „Petit Jour nal" schrijft luitenant-kolonel Magne, dat in den nacht van 30 September op I October jJ. een buitenlandsch luchtschip van het type der „Graf Zeppelin" gevlogen heeft boven de in stallaties der Fransche artillerie te Saibris tus- schen Orleans en Bourges ESSEN, 30 Oct. (W.B.) Ter gelegenheid van een herdenking van den oorlogsvlieger Bölcke heeft de Pruisische premier Göring hier gisteren een rede gehouden, waarin hij ook uitweidde over de positie der Duitsche luchtvaart. „Overmacht kan ons dwingen, ons materieel te vernietigen, aldus Göring en wij hebben het ook vernietigd." „Als verantwoordelijk leider der Duitsche luchtvaart, vervolgde spreker, wensch ik duide lijk en onomwonden te verklaren: Het is niet waar, wij hebben niet heimelijk eskaders ge bouwd en samengesteld. En wanneer men wijst op onze verkeersvliegtuigen, dan zeg ik: Gij handelt tegen beter weten in en uw des kundigen kunnen niet volhouden, dat onze weinig-soepele verkeerstoestellen ooit als oor logsvliegtuigen te gebruiken zijn." „Steeds opnieuw heeft men er in de ont- wopeningsconferentie den nadruk op gelegd, dat Duitschland geen militaire luchtvaart mag bezitten. Wij hebben ons bereid verklaard, af stand te doen van alle aarivalstoestellen, maar stonden er op, dat ons een minimum aan ver dedigingsvliegtuigen zou worden toegestaan, toestellen, die wat hun actieradius betreft, voor een aanval volstrekt niet te bezigen zijn. Wan neer men ons zelfs dat ontzegt, dan beweer ik, dat bij de tegenpartij de een of andere slechte of arglistige bedoeling voorzit." „Men heeft de wereld zand in de oogen ge strooid, door te verklaren, dat men aan Veertien ministers uit het kabinet-Daladier zijn in de nieuwe Fransche regeering opgenomen. De ministers voor het Elysée. In het midden (eerste rij) minister president Albert Sarraut en tweede van rechts Paul Boncour, die minister van Buitenlandsche Zaken gebleven is. JERUZALEM, 30 Oct. Arabische aanvallen op politieposten in de oude stad van Jeruza lem zijn gewapenderhand afgeslagen. Aan Ara bische zijde zijn opnieuw eenige dooden en ge wonden. Het totaal aantal slachtoffers der on lusten in Palestina bedroeg Zaterdagavond 27 dooden en meer dan 200 gewonden. Tot de doo den behooren twee inlandsche politie-agenten, bij de gewonden zijn drie ernstig en 15 licht gekwetste Engelsche agenten. 30 Arabieren zijn ernstig gewond. De gevangenis te Nabloes is Zaterdag door de opgewonden menigte bestormd en alle Arabi sche gevangenen zijn in vrijheid gesteld. Te Jeruzalem hebben duizenden Arabieren zich bij de Damascuspoort verzameld. Voor het gebouw van den Hoogen Commissaris namen zij een dreigende houding aan. Toen uit de menigte werd geschoten op de politiebeambten, beantwoordden dezen het vuur op de demonstranten die zij verspreid den. Bij de Herodes-poort werd een Engel sche koerier door de menigte met steenen bekogeld. Zeer gespannen is ook de toestand te Hai fa. Daar hebben de Arabische leiders ge dreigd met verdere gewelddadige maatre gelen. Pantserwagens rijden door de straten en een Engelsch vliegtuig-eskader heeft eenige malen ten teeken van waarschuwing boven de stad ge cirkeld. Te Damascus hebben Zaterdag eveneens an- Duitschland te land en ter zee verdedigingsmid delen heeft toegestaan. Deze mogelijkheid ons horizontaal te verdedigen, is echter een drog beeld, zoolang men verzwijgt, dat de aanval in verticale richting zal plaats vinden. Wat hebben wij aan een leger en een vloot, wan neer onze vijanden ons uit de lucht willen ver nietigen? Zoolang onze tegenstanders geen afstand willen doen van hun zware aanvalsvliegtui- gen, kan meN het Duitschland niet euvel dui den, dat het ter conferentie trachtte, een minimum aan afweer- en verdedigingsmaterieel te verkrijgen. Dat wij met onze motorlooze zeilvliegtuigen den vrede der wereld zouden bedreigen, zal het buitenland toch wel niet willen beweren." ti-Engelsche betoogingen der Arabieren plaats gevonden, evenals te Oennam in Transjordanië. Het militaire hoofdkwartier in Palestina heeft het hoofdkwartier in Egypte om versterking van het corps seiners verzocht. Een Engelsch es kader vliegtuigen staat gereed om eventueel naar Palestina te vertrekken. Hoewel de betoogingen in hoofdzaak tegen de Engelschen gericht schijnen te zijn, hebben oe Joodsche bewoners zich voor een groot gedeel te in hun huizen opgesloten. De president van de Arabische Nationale Li ga heeft den Engelschen minister van kolo niën een protesttelegram gezonden, waarin o.m. wordt verklaard: „Wij eischen de bescherming der Arabieren in Palestina en de vervulling der toegestane rech ten. Een geheele bevolking kan niet door geweld worden gedwongen voorwaarden aan te nemen, welke niet overeenkomen met de traditie van Engeland als christelijken en geciviliseerden staat. Wij protesteeren tegen het martelaarschap der geheele Arabische natie, welke 73% der oe- volking van Palestina uitmaakt en zij beklagen zich over het toepassen van geweld cegencver een onbewapend en vredelievend volk. Het aantal dooden bij de onlusten in Pales tina is Zondagmiddag met drie vermeerderd, toen in het oude gedeelte van Jeruzalem nieuwe botsmgen tusschen Arabieren en politie ont stonden, waarbij de politie wederom van vuur wapens gebruik maakte. Drie Arabieren wer den gedood er. zeventien gewond, waardoor net aarta) dooden steeg tot dertig en net aantal gewonden tot over de tweehónderdvijftig. Zaterdagavond had de Engelsche Hooge Com- missai is Sir Artnur Wauchope, een oespreking met een aantal Arabische leiders, wien hij om samenwerking met ae regeering verzocht. In verband met den gespannen toestand in Palestina heeft de Hooge Commissaris opdracht gegeven dat de „Martha Washington", met 733 Joodsche immigranten uit Polen en Duitschland aan boord, te Lanarca op Cyprus voorloopig een dag zal worden opgehouden. Een der Arabische kranten eischt wraak voor de gevallen Arabische slachtoffers. JERUZALEM, 30 Oct. (Reuter) Op het oogenblik is de toestand in Palestina kalm. De staking wordt echter voortgezet. Ook in Trans-Jordanië is het rustig; de demonstraties te Damascus zijn zonder inci denten verloopen. PORT SAID, 30 Oct. (Reuter) Het Deensche stoomschip „Polonia", dat met 900 Joodsch- Poolsche emigranten op weg was naar affa, heeft op bevel van de Palestfjnsche autoriteiten zijn koers gewijzigd en is hier binnengeloopen. De Egyptische regeering heeft verboden, dat de passagiers aan wal gaan. De kapitein van het schip wacht thans be velen van zijn reeders af. Zooals wij reeds meldden, moet ook de „Mar tha Washington", met 733 Joodsche emigranten uit Polen en Duitschland, voorloopig een dag worden opgehouden te Lanarcer op Cyprus. JERUZALEM, 30 Oct. (V. D.) De spanning in Palestina duurt voort. Het aantal dooden bij de onlusten is gestegen tot 33. Alle poorten van Jeruzalem worden door de politie bewaakt, wel ke niemand laat binnenkomen of vertrekken. Engelsche onderdanen zijn opgeroepen om po litiediensten te verrichten. De algemeene sta king duurt nu reeds drie dagen onafgebroken voort. Alle Arabische winkels zijn nog steeds gesloten. De feestelijkheden, welke morgen te Haifa zouden plaats vinden ter gelegenheid van de opening van de nieuwe haven, zijn afgelast. Ook te Damascus, de hoofdstad van het Fransche mandaatgebied Syrië, is een alge meene staking geproclameerd ten teeken van sympathie met de Palestijnsche Arabieren. In alle moskeeën zijn de bij de onlusten gedoode. Arabieren herdacht. De Fransche autoriteiten hebben alle Arabische bladen verboden. Twee schepen met Joodsche emigranten mogen Palestina's havens niet binnen!oopen. Zevenhonderd huwelijken te Rome. Het Rijksdagbrandproces. Had Torgler Dimitrof ontmoet? Bloedige botsingen te Jeruzalem. Overcomplete arbeiders-remmer bij de NederL Spoorwegen niet op wachtgeld. Inbraak in de parochiekerk te MaasnieL Jaarvergadering der R. K. Herstellingsoordver- eeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel „Mgr. Mutsaersoord." De Graal te Londen. De vrijdenkersvereeniging „De Dageraad" opge nomen onder de voor ambtenaren verboden ver- eeni gingen. Conflict bij de Kristal-Unie opgelost. Invoer van een groot aantal artikelen uitslui tend toegestaan aan Ned. Graancentrale en Meelcentrale. Notaris gearresteerd te Maarssen. PARIJS, 30 Oct. (Reuter). De Russische Volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Litwinof is heden op zijn reis naar Washington hier aangekomen. Vermoedelijk zal hij voor zijn vertrek nog een onderhoud met Paul Boncour hebben. PARIJS. 30 Oct. (VB.) De Fransche vlieger Vemeilh en diens mecanicien zijn Maandag ochtend bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Dijon om het leven gekomen. De radio telegrafist is min of meer ernstig gewond. De Vemeilh was Zaterdag met een 3-motorig vliegtuig uit Tunis te Dijon aangekomen en Maandagochtend van Dijon gestart naar Parijs. Vemeilh is met zijn toestel in den mist tegen een vogel opgevlogen, welke botsing het nood lottige gevolg zou hebben gehad. Hoewel ongelukken met vliegtuigen als gevolg van het aanvliegen van zeer groote Alpenvogels tot de zeldzaamheden behooren, is het niet uit gesloten, dat bij een dergelijke botsing de schroef en de motor van een vliegtuig worden vernield. Tot nu toe was dat evenwel nog slechts het geval met lichte sportvliegtuigen. ROME, 30 Oct. (Reuter) Ter gelegenheid van den elfden verjaardag der Fascistische revolutie heeft zich vanmorgen een merkwaardige plech tigheid afgespeeld. Zevenhonderd paren zijn in hun parochiekerk getrouwd, waarna zij gemeen schappelijk een plechtige H. Mis bijwoonden in de Santa Maria degli Angeli. De 1400 jong getrouwden gingen daarna tusschen een haag van jeugdige Fascisten naar het gebouw van de Dopolavoro, waar de secretaris der Fascisti sche partij Starace elk echtpaar 500 lire over handigde. Een talrijke menigte juichte de stoet toe. In de provincie hadden soortgelijke plechtig heden plaats. Het OM. te Bochum heeft tegen den Pruisi schen oud-minister Hirtsiefer een aanklacht in gediend wegens passieve omkooperij het zich laten schenken van een villa die hij niet betaald had en wegens corruptie in zijn handelingen als minister. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 746 yorige stand: 746

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1