Een wereldvredesconferentie in Japans hoofdstad? Critiek op N.R.A. Het nieuws van heden Spanning op Malta HET AFTREDEN VAN MINISTER SOENG DE LINDBERGHS NAAR AMSTERDAM? DE BAROMETER 't-'' VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 2 NOVEMBER 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18519 Meenïngsverschillen met Tsjang Kai Sjek Minister Soeng Bureau der ontwape ningsconferentie Toch op 9 November bijeen De wereldconferentie te Tokio China voelt er weinig voor De oorlogsschulden Onderhandelingen tusschen Enge land en de V.S. voortgezet Het Weer'|||||»||||,|||||||iK|||||||iiiiiiiii!iiiiiiiiiii! Roosevelt vol vertrouwen dat zyn goudpolitiek de prijzen der grondstoffen zal doen stijgen Heden goudaankoopen in het buitenland Roosevelt eischt verdere inflatie-volmachten BISSCHOPSWIJDING TE MUNSTER EEN FASCISTISCH LEGERKAMP 7"#; - De jonge fascisten moeten ook leeren hoe ze met een machine-geweer moeten omgaan. Duitschlands uittreden uit den Volkenbond Exposé van minister Benesj Engeland houdt zich aan het mandaat Joodsche emigranten in Palestina toegelaten GESPANNEN TOESTAND OP MALTA Wilde geruchten De a.s. verkiezingen in Spanje Ook de kloosterzusters gaan stemmen Geen cigarettencoupons meer in Engeland Het stelsel kostte 2% millioen pond per jaar; naar mini mumprijzen Vervolgens naar Spanje en de Azoren DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De bevolking weer in conflict met de Engelsche autoriteiten Speciale polïtïe-maat- regelen Louise de Marillac Ontvoerde millionnair teruggevonden RLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De zeer machtige Japansche minister van oorlog Araki heeft een limineuzen inval gehad tijdens de geweldige manoeuvres, Welke weer eens in Japan in tegenwoordigheid van den Mikado Hiro-Hito zijn gehouden. Toen hij ongeveer honderdtwintig vliegtuigen in ge vechtsformatie zag vliegen kwam hij op de ge dachte een wereldvredesconferentie te Tokio bijeen te roepen, waarvoor alle landen, die be langen in de Pacific hebben, dus ook «Neder land, zouden worden uitgenoodigd. Alleen China, dat het allergrootste belang heeft bü de evoluties der Japansche agressieve en im perialistische expansie-politiek zou niet van de partij mogen zijn. Trouwens China heeft onmid dellijk na het lanceeren van Araki's conferen tie-plan te verstaan gegeven, dat het daarvoor hoegenaamd niets gevoelt. En dit is zeer be grijpelijk, want de punten, welke Japan op deze conferentie besproken en vastgesteld wenscht te zien, komen kort en goed gezegd neer op een cfficieele internationale bevestiging van Japans hegemonie in Oost-Azië en van den in strijd met de verdragen geforceerden huidigen toestand. Wel zouden Afghanistan en Britsch- Indië eventueel voor de conferentie worden uit genoodigd, en daaruit blijkt, dat Araki's oogen verder kijken dan zijn Japansche neus lang is en zijn blikken zich verlustigen in het aanlok kelijk fata morgana van een uitsluitend voor de Aziaten gereserveerd Azië onder de opperleiding van Japan. Het mag ietwat wonderlijk aan doen, dat een „draufgangerische" minister van oorlog een voorstel doet tot het houden van een vredesconferentie, maar eigenlijk toont Araki zich daardoor verbluffend, zoo niet ver bijsterend consequent. Japan's niet verklaarde, maar wel gevoerde oorlog tegen China, de be zetting van Mandsjoerije en het creëeren van de republiek Mansjoekwo, welke eerlang wel licht zal worden omgezet in een monarchie onder Poe-Yi, waren immers alleen maar ui tingen van een beginselvaste „vredes"-politiek? Tenminste als zoodanig heeft Japan, dat uit sluitend „bandieten" bestreed en de belangen en het leven van zijn onderdanen in Mandsjoerije „verdedigde", zijn militaire operatie op 't Chi- neesche grondgebied steeds voorgesteld. Het bijeenroepen van een vredesconferentie te To kio ligt dus geheel in de generalenlinie der Ja pansche politiek. Of de groote en kleine mogendheden, wel ke bij den gang van zaken in de Paci fic hevig geïnteresseerd zijn, veel lust zullen gevoelen op Araki's voorstel in te gaan, mag terecht betwijfeld worden. Zij zouden o.a. ook Mandsjoekwo, dat zij overeenkomstig de Volkenbondsresolutie en de het Kelloggpact aanvullende en uitbreidende Stimson-doctrine niet kunnen erkennen, als een „ebenbürtige" partij aan de conferentie-tafel vinden. Boven dien zal wel geen van hen geneigd zijn, Japan in het Verre Oosten ook juridisch de gewa pende handen vrij te geven. Minister Araki is niet zoo kortzichtig om zich daaromtrent eenige illusie te maken. Het lijkt ons dan ook zeer waarschijnlijk, dat heel zijn conferentieplan moet worden op gevat als een manoeuvre, een politieke truc. Wanneer de genoodigden niet wenschen te komen, zal Japan zich weer in de bekende mar- tialen toonaard gaan beroepen op zijn uitge sproken „vredeswil" en met „in onschuld ge- wasschen" handen het consolideeringswerk ir de veroverde gebieden voortzetten. Op dezelfde wijze moet het aanbod van Japan aan de Ver- eenigde Staten tot het sluiten van een noon- agressie-pact oi. worden opgevat. Japan wist van te voren natuurlijk heel goed dat onder de huidige omstandigheden Amerika er niet aan zou denken om daarop in te gaan. Toen echter de Vereenigde Staten dit voorstel af wezen, wond men zich in Tokio daarover kunstmatig op, Amerika beschuldigend van vijandige bedoelingen tegen Japan. Ernstiger evenwel zijn de pogingen welke Japan aan wendt om met het onrechtmatig behandelde, maar betrekkelijk machtelooze China, tot een „modus vivendi" te komen. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in tegenstelling met zijn zwa ger Soeng, die thans als minister van finan ciën uit de regeering van Nanking getreden is, daar wel ooren naar. Soeng, die onlangs een reis door Europa gemaakt heeft en een der knapste ministers van financiën is geweest, die China in langen tijd gehad heeft, is een besliste voorstander van een politieke oriëntatie naar het Westen. Met veel moeite had hij de Chineesche begrooting kloppend weten te ma ken, maar op aandringen van Tsjang Kai Sjek werd door de uitgifte van schatkistbiljetten tot een bedrag van 700 millioen dit resultaat weer te niet gedaan. Soeng wenschte toen niet lan ger de verantwoordelijkheid voor het finan- cieele beleid te dragen en trad af. Maar, zoo als gezegd, is het niet enkel de financieele politiek van Tsjang Kai Sjek, maar ook diens houding tegenover Japan geweest welke Soeng tot aftreden deden besluiten. In Tsjang Kai Sjek en Soeng is de tegenstelling belichaamd, welke niet enkel in den boezem der Chineesche regee ring, maar ook in heel China leeft, een tegen stelling, welke Japan bij zijn politieke spel zeer te stade komt. GENEVE, 31 Oct. De voorzitter der Ont wapeningsconferentie, Henderson, heeft heden het presidium officieel bijeengeroepen voor een vergadering op 9 November as. De pogingen van Henderson om het presidium eerder, zoo mogelijk nog in den loop van deze week bijeen te krijgen, zijn hiermee definitief mislukt. De Italiaansche en Engelsche regeering hebben het voorstel van den President afge wezen. Omtrent de agenda voor de nieuwe bij eenkomst van het presidium is nog niets be kend. Door het onverwacht vertrek van Nor man Davis, van welks draagwijdte men zich thans algemeen rekenschap geeft, is de situatie aanzienlijk gewijzigd, hoewel van Amerikaan- sche zijde verklaard wordt, dat het niet zeker is, dat Norman Davis niet meer naar Genève zal terugkeeren. SJANGHAI, 1 Nov. De correspondent van de Daily Telegraph seint, dat alles er op wijst, dat China zal weigeren deel te nemen aan de door Japan voorgestelde conferentie van Pacific-mo- gendheden. De poinei der dagbladen is, dat Japan zich geïsoleerd voelt, in het bijzonder sinds de mogelijkheid is ontstaan van de er kenning van Sovjet-Rusland door de V.-S. van Amerika. MOSKOU, 1 Nov. (V.D.) De voorstellen van den Japanschen Minister van Oorlog Araki tot het bijeenroepen van een wereldconferentie in Japan, hebben in politieke kringen in Rusland ten zeerste de aandacht getrokken. In elk geval zal de Sovjet-regeering aan de conferentie deel nemen en spoedig haar toestemming ertoe ge ven. WASHINGTON, 2 Nov. Na beëindiging eener conferentie, die plaats hda tusschen president Roosevelt en de Engelsche onderhandelaars Leith Ross en Lindsay in het Witte Huis, werd bekend gemaakt, dat de Engelsch-Ameriaansche onderhandelingen over de oorlogsschulden zul len worden voortgezet, ondanks het uitblijven van resultaten tot dusverre. H [Verwachting: Krachtige tot H S matigen, Westelijke tot Noord-Westelij- ken of Noordelijken wind, zwaar be- wolkt met tijdelijke opklaringen, waar- schijnlijk regen- of hagelbuien, iets kou- j=i der. Hoogste stand: 775.8 te Akureyri. Laagste stand: 747.1 te Wishby. Zon op 6.58 - onder 4.29 - Licht op 4.59 V.M. 8.19 v.m. IiiilllllllliilllllllilliiiiliilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijliliiiiiiiiilliiiiiiilliË WASHINGTON, 2 Nov. President Roosevelt heeft in verband met de toenemende critiek op de NRA verklaard, dat de in de afgeloopen week waargenomen stilstand in de economische verlevendiging uitsluitend te wijten was aan de te snelle verlevendiging tijdens de eerste periode. Hij is vol vertrouwen, dat de onlangs ingevoerde goudaankooppolitiek de prijzen der grondstoffen zal doen stijgen. Dit zal vooral waar zijn, wanneer de banken van Frankrijk en En geland bereid zullen zijn deze politiek te steunen. In een communiqué van het Witte Huis wordt verklaard, dat geen onderhandelingen hebben plaats gehad met de Banque de France. Het voornemen van de regeering om in Frankrijk goud te koopen kan, naar men zegt, niet worden uitgevoerd, omdat de banken in Frankrijk gesloten waren. Men verwacht, dat de eerste goudaankoopen vandaag zullen plaats hebben. Eenige ambtenaren van de Federal Reserve Board hebben medegedeeld, dat een gedetail leerde uitwerking der goudaankooppolitiek zich in handen van Harrison bevindt. Over het algemeen is men van oordeel, dat het buitenland voorloopig goudaankoopen zal toestaan, zoolang tenminste de koersfluctuatie van den dollar binnen beperkte grenzen blijft. Adviseurs van Roosevelt gaven gisteravond te kennen dat „Onderhandelingen met Engeland" j op bevredigende wijze voortgang maken. Zij voorspelden, dat de goudaankoopen in 't buiten land geen duel tusschen dollar en pond ten ge volge zouden hebben. De Reconstruction Finance Corporation deelt mede, dat met de goudaankoopen in het bui tenland vandaag een aanvang zal worden ge maakt. ROME, 2 November. (Reuter). De Ameri- kaansche politiek tot aankoop van goud in Europa heeft de volle belangstelling in Italië. De „Corriere Paduano" schrijft, dat, indien de monetaire aanval van Amerika zich open baart als een aanval op het Europeesche goud, er waarschijnlijk geen ander verdedigingsmid del zal bestaan dan het afkondigen van een embargo op ons goud. WASHINGTON, 2 Nov. Van welingelichte zijde wordt medegedeeld dat president Roose velt het Congres in Januari zal verzoeken om verdere inflatie-volmachten en wel om de goud- waarde van den dollar tot 33 y3 pet. van de nor male te doen dalen. Tegelijkertijd verluidt, dat Roosevelt het Congres volmacht wil vragen, het goudbezit van de Federal Reserve-banken, dat ongeveer 3.590 millioen dollar bedraagt, door de regeering te doen opkoopen, waarschijnlijk in ruil voor schatkistbiljetten. Doel van dezen maatregel is de directe goudcontróle door de regeering. Indien deze mededeelingen juist zijn, zou het plan kunnen leiden tot een strijd op leven en dood tusschen de internationale bankiers en de in het Huis van Afgevaardigden vertegenwoor digde partijen, vooral met het oog op de verkie zingen voor het Huis van Afgevaardigden in het volgende jaar. gemeestei ike zich in o. MEMORIE VAN ANTWOORD AAN DL TWEEDE KAMER OVER HOOFDSTUK I DER RIJKSBEGROOTING 1934. Millioenengift voor sociale doeleinden in Japan. Geen sigarettencoupons meer in Engeland. Lindbergh komt vermoedelijk naar Amsterdam. Bevolking van Malta weer in conflict met de Britsche autoriteiten. Voortzetting Rijksdagbrandproces; wederom uit de zaal verwijderd. Dimitrof Benesj over Duitschlands breuk met Genève. De Engelsche journalist Panter moet Duitsch- land verlaten. In den dom van Munster vond Zondagl.l, de wijding tot bisschop van het bis dom Münster plaats van Clement August Graf von Galen. De nieuw-gewijde opperherder verlaat den dom tusschen de bisschoppen dr. Berning (Osnabrück) en dr. Bornewasser (Trier) Berechting van de eerste groep muiters van De Zeven Provinciën" voor den Zeekrijgsraad passeeren een Soerabaja; eischen van achttien tot zes wart en levenren gevangenisstraf. -•n we komen n en bHjdscPeselÜk auto-ongeluk onder Loenersloot; twee pntract v'den. i'^tig mo'or~onffeluk te Eindhoven. let nieuwe contract ook door de werkgevers in kt druklcersbedrijf aanvaard. *4»** t*.1 PRAAG, 31 Oct. (V. D.) De minister van Bui- tenlandsehe Zaken, Dr. Benesj, heeft heden in het parlement een exposé gegeven, waarin hij in hoofdzaak de nieuwe fase in de Europeesche politiek behandelde, welke met de Duitsche re volutie is begonnen en waarin hij zich verder met de economische crisis in Midden Europa bezig hield. Het fana tieke elan, waarmede de nieuwe Duit- sch^ regee ring sinds 5 Maart is begonnen 'n koortsachtige activiteit in binnen- en büitenland- sche po'ifiëk te ontwik kelen, schiep een atmos feer van wantrouwen en vrees, waarbij men zich het program der nationaal-so- cialisten van 1930 en de Pan-Germanistische denkbeelden van Hitler's boek „Mein Kampf" voor oogen steide. Dit wantrouwen nam nog toe, toen het geheele ove rige Europa in zekere verschijnselen in Duitsch- land ernstige revolutionnaire uitingen meende te zien, waarvan geen mensch wist, waartoe zij nog zouden leiden, en toen het verluidde, dat Duitschland zich meer bewapende dan het mocht. In het besluit uit den Volkenbond te treden ziet Benesj een terzijdestelling van het verdrag van Versailles en een bij voorbaat verwerpen van elk voorstel of plan, waarbij Duitschland dezelfde rechten zou krijgen als andere groote mogendheden. Dit besluit tezamen met de revolutie zelve zal een geleidelijke wijziging van de geheele Euro peesche politiek en een ernstige crisis van den Volkenbond ten gevolge hebben. Het langzame proces, dat naar een evenwicht tusschen over winnaars en overwonnenen zoekt en een nieu we organiseering der staten beoogt, is onderbro ken. Benesj blijft intusschen in de conferentie het eenige internationale forum zien, dat de ontwa peningskwestie op behoorlijke manier kan op lossen. Een besluit, dat niet daar doch slechts in een bespreking van enkele staten is genomen, zou hij ook niet als bindend kunnen erkennen. JERUZALEM, 31 Oct- (Reuter) De nieuwe haven van Haifa, de mooiste van het nabije Oosten, is hedenochtend in gebruik genomen. Naar aanleiding van de inwijding heeft de Britsche minister van Koloniën de bevolking van Palestina gewaarschuwd, dat de man daatsverplichtingen tegenover de Joden en Arabieren, zonder vrees en zonder gunsten zul len worden nageleefd en dat de orde zal wor den gehandhaafd. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egyptische regeering heeft toegestaan, dat de Joodsche emigranten aan boord van de „Polonia" zich in Port Said aan wal begeven en per trein naar Palestina gaan, nadat zij van de regeering van Palestina den waarborg had ontvangen, dat zij in Palestina zullen worden toegelaten. MALTA, 2 Nov. (Reuter). In den gespannen toestand, ontstaan door de anti-Britsche agi tatie, is nog geen verandering gekomen. In officieele kringen weigert men zich over den toestand uit te laten. De ministers hebben een speciale bjjeen komst gehouden om over den toestand te be raadslagen. Daar officiële mededeelingen ontbreken, doen wilde gerlchten de ronde, o.a. dat de grond wet buiten werking zou worden gesteld. De plaatselijke autoriteiten zijn evenwel den toestand meester. Tot dusver behoefden de troepen geen assistentie te verleenen. MADRID, 31 Oct. (Reuter). Aan de alge- meene verkiezingen in Spanje zullen, naar ge meld wordt, ook de kloosterzusters deelnemen. Zij zullen hun religieuse kleed tijdelijk afleg gen en gewone kleeren dragen om aan de stem- bureaux niet te zeer de aandacht te trekken. Voor de meeste der nonnen is dit de eerste maal, dat zij sedert het afleggen der gelofte, het klooster zullen verlaten. Alle Engelsche bedrijven, betrokken bij de tabaksindustrie, zoowel de fabrikanten als de verkoopers, hebben aldus de Telegraaf" thans definitief besloten met ingang van 1 Ja nuari een einde te maken aan het uitgeven van coupons, certificaten, bonnen, kleine plaatjes, speelkaarten, enz. welke een inwisselbare waarde hebben. Per jaar wordt aan dergelijke toegiftartikelen ongeveer 2.5 millioen pond sterling uitgegeven, welk bedrag thans aan andere wijzen van pu bliciteit zal worden besteed. De verzamelaars kunnen hun coupons nog tot 28 Februari in wisselen, doch op 31 December a.s. wordt de uitgifte reeds gestaakt. Hoewel, volgens de getroffen overeenkomst, de vrije concurrentie blijft bestaan, zal aan de grossiers en detaillisten het verzoek worden gericht een accoord te teekenen, in zake het handhaven der prijzen; zij, die dit accoord niet teekenen, zullen van de grossiers geen goede ren kunnen krijgen. Zij kunnen slechts van den fabrikant koopen, tegen bepaalde voor waarden, doch de minimum-verkoopprijs geldt ook voor hen. Voor het betalen van de kosten, die aan de nieuwe organisatie verbonden zijn, zal een fonds worden gesticht, dat door de grossiers en detaillisten wordt bijeengebracht. Tot deze overeenkomst zijn zeer groote maat schappijen toegetreden, w.o. de Imperial To bacco Comp., waarvan het kapitaal een markt waarde heeft van meer dan 225 millioen pond, verder de Carreras Ltd., die wérd opgericht door den bekenden philantroop Bernhard Ba ron, en de Abdulla Co. Ltd. De „Daily Telegraph" wijst er op, dat blij kens het onderzoek van een officieele commis sie de meeningen over het genomen besluit nog al verdeeld zijn. De commissie concludeerde echter, dat het cadeaustelsel niet nadeelig was voor het algemeen belang. De voornaamste reden van de afschaffing is dat de kosten veel te hoog waren en dus nadeelig voor de in dustrie zelf. PARIJS. 1 Nov. (Reuter). Kolonel Lindbergh is voornemens morgen of overmorgen Frankrijk te verlaten. Hij zal vermoedelijk naar Amster dam vliegen, waar hij in de vlieghaven te Sehel- lingwoude zal neerstrijken. Vervolgens zal hij naar Spanje en de Azoren vertrekken. Later hoopt hij nog langen tijd aan de Riviera door te brengen. Verplichte aangifte van door de Rundveecentrale over te nemen dieren. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrootingen Zuiderzeefonds en Wegenfonds voor 1934. Bijna vierduizend sterfgevallen aan Java in het derde kwartaal. pest op Voorloopig 153 millioen tekort op den gewonen dienst der Indische begrooting voor 1933. LONDEN, 1 Nov. (V. D.) Op Malta is op nieuw een zeer gespannen verhouding ontstaan tusschen de Engelsche regeerings-autoriteiten eenerzijds en het nationale kabinet van Malta en de Maltezer bevolking anderzijds. De Brit sche Gouverneur-Generaal Sir David Campbeil heeft speciale politiemaatregelen genomen en, naar verluidt, ook militaire troepen gecon signeerd. Algemeen gelooft men, dat Malta voor een nieuwe politieke crisis staat. De Britsche auto riteiten verwijten de inheemsche bevolking overtreding van de grondwet. Het Maltezer kabinet, onder leiding van Sir Ugo Misfud, doet energieke pogingen voor de weder-invoering van de Italiaansche taal op de scholen. Uit deze overweging en in verband met de activi teit der Italianen op Malta hebben de Engel sche autoriteiten, zooals thans wordt mede gedeeld. reeds eenigen tijd geleden een ver ordening uitgevaardigd, waardoor buitenlan ders slechts met bijzondere toestemming van de regeering bij het onderwijs werkzaam mo gen zijn. Ook wordt thans bekend, dat de regeering reeds 14 dagen geleden 'n verbod tot het hou den van openbare vergaderingen en betoogin gen heeft uitgevaardigd. ROME, 1 Nov. Heden is in tegenwoordigheid van Z. H. den Paus in het Vaticaan het decreet voorgelezen voor de heiligverklaring van de za lige Louise de Marillac, stichteres van de con gregatie der Dochters van Liefde. De H. Vader hield een lange toespraak, waarin hij de deug den der zalige prees, met name haar onvermoei bare werkkracht. MARSHAL (Michigan), 1 Nov. (Reuter). De millionnair-manufacturier Louis E. Brooks, die gisteren door bandieten ontvoerd is, werd heden op zijn buitengoed aangetroffen. Hij weigerde iets over zijn ontvoering mede te deelen. Irt-1 I rm n u mi m f rm-TT Stand op Donderdag I uur n.m.: 747 Vorige stand: 751

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1