De opruiming van rundvee MKEiLCACHETS De begrooting van Indië De pest op Java Het leed van eiken dag Het Wegenfonds VERPLICHTE AANGIFTE RADIO-PROGRAMMA 1 DONDERDAG 2 NOVEMBER Zooveel mogelijk leveringsplaat' sen worden voor overneming aangewezen Werkwijze der regeling Voorloopig 153 millioen tekort op den gewonpn dienst voor 1933 Optocht van de Graal verboden Incident in den Hoornschen Gemeenteraad Verboden organisaties Waarom „De Dageraad onder valt er- Tien-Mark-biljetten Vrijdag 3 Nov. 1933 Aankoop van huiden Overleg tusschen C. R. C. en de Vereeniging „De Ned. Huiden- en Lederbeurzen" Brandstoffen toeslag Hoogstens één gulden per week Z. EXC. MGR. L. SCHIOPPA UIT HET DRUKKERSBEDRIJF Werkgevers hebben het nieuwe contract aanvaard Behouden in de haven Twee binnenschepen in nood STOOMGEMAAL IN WERKING De Noord-Westelijke wind en de waterstand NIET AARZELEN OP DEN WEG Ernstig motorfietsongeluk te Eindhoven STEUN VOOR CONSUMPTIE AARDAPPELEN K.G., zooals deze zijn geïnventariseerdd per 27 Maart 1933. Bijna vierduizend sterfgevallen in het derde kwartaal Mgr. G. Brandsma De Consecratie-plechtigheid Een verboden film Van Cecil B. de Mille Vervoer van brandbare vloeistoffen Ontwerp-overeenkomst geteekend DE HAAGSCHE GRAALTOCHT Een devote ommegang Van Egmond te Parijs #- Zelfstandig maken van den dienst der wegen in de Tweede Kamer bepleit Steun aan het tertiaire net AKKERTJES" Op grond van den grooten aanvoer op de leveringsplaatsen, alwaar de Crisis Rundvee centrale gelegenheid biedt, rundvee aan haar te leveren, zal noodig zijn een verplichte aan gifte in te stellen. Zoodanige aangifte maakt mogelijk, dat: 1. het aantal te ontvangen dieren kan worden geregeld naar de mogelijkheid van verwerking; 2. de werkzaamheden aan de onderneming zelf verbonden, uitvoerbaar zijn op zoodanige wijze als dit wenschelijk is. Aangezien noodzakelijk is, deze regeling ten spoedigste in werking te doen treden, is aan raking gezocht met de Nederlandsche Varkens centrale, welker leveringsorganisatie medewer king zal verleenen voor zoover betreft de aan giften. De werkwijze zal zijn als volgt: Zooveel mogelijk leveringsplaatsen wor den voor overneming aangewezen, terwijl voor elke leveringsplaats een maximum aantal over te nemen runderen wordt vast gesteld. Deze vaststelling wordt geregeld Haar de belangrijkheid der leveringsplaats als centrum van veehouderij en met in achtneming van het totaal aantal runde ren, dat kan worden verwerkt. Bij de plaatselijke zaakvoerders der Neder landsche Varkenscentrale worden aangiftekaar- ten verkrijgbaar gesteld, op welke door den adspirant-leverancier wordt ingevuld op welke plaats, op m'eiken datum en hoeveel dieren van de gevraagde soort hij wenscht te leveren. By denzelfden zaakvoerder, bij wien de kaarten zijn aangevraagd, kan men inlichtingen beko men omtrent de invulling der kaarten- en na de invulling wordt elke kaart, aan welke een retourkaart is bevestigd, rechtstreeks opgezon den naar oe Crisis Rundveecentrale te 's Gra- venhage. Tijdig voor den datum van levering ontvangt elke betreffende leverancier de retourkaart te rug, op welke hem wordt bevestigd hoeveel der door hem aangegeven dieren kunnen worden aangeboden. Deze kaart geldt als bewijs van gerechtigdheid tot aanbieding tegenover den provincialen vertegenwoordiger der C.R.C. Zon der vergezeld te zijn van zoodanige kaart, wordt dus geen dier ter aanbieding toegelaten. Kaar ten, welke niet duidelijk en juist zijn ingevuld, worden niet in behandeling genomen; naam en adres van den aangever moeten volledig en duidelijk leesbaar zijn vermeld. Het is eiken aangever slechts geoorloofd in een zelfde week op niet meer dan een leverings plaats dieren aan te geven. Aangiften zijn verloopen, indien zij op den vastgestelden datum niet gebruikt zijn. Een leverancier zal, indien hfi meer dan een dier kan leveren, deze steeds tegelijk en, voor zoo veel mogelijk, op een kaart vermeld moeten aangeven. Wie het hem ter levering toegestaan aantal dieren niet levert, kan worden uitgesloten van verdere mogelijkheid tot levering. In aansluiting op het vorenstaande heeft de C.R.C. bepaald, dat in de week van 13—18 No vember 1933 vee ter levering kan worden aan geboden op de ondervermelde plaatsen en tijd stippen. Breda: Maandag 13 November v.m. 9—11 uur veemarkt. Coevorden: Maandag 13 November van. 810 uur veemarkt. Gorinchem: Maandag 13 November v.m. 810 bij de Kerver. Nijkerk: Maandag 13 November van. 810 uur veemarkt. Steenwijk: Maandag 13 November v.m. 810 uur veemarkt. Tiel: Maandag 13 November v.m. 810 uur veemarkt. Valkenburg: Maandag 13 November van. 8 10 uur veemarkt. Sneek: Dinsdag 14 November v.m. 811 uur Veemarkt. Deventer: Dinsdag 14 November v.m. 810 uur veemarkt. Wychen: Dinsdag 14 November v.m. 810 uur veemarkt. Rotterdam: Dinsdag 14 November v.m. 811 uur veemarkt. Oostburg: Dinsdag 14 November vjn. 911 uur nader aan te geven. Groningen: Woensdag 15 November v.m. 8 11 uur veemarkt. Middelburg: Woensdag 15 November v.m. 9 11 uur nader te bepalen. Wolvega: Woensdag 15 November v.m. 810 uur nader te bepalen. Assen: Woensdag 15 November v.m. 810 uur bij abattoir. Lochem: Woensdag 15 November v.m. 810 uur veemarkt. Apeldoorn: Woensdag 15 November van. 810 uur veemarkt. 's Hertogenbosch: Woensdag 15 November v.m. 810 uur veemarkt. Venray: Woensdag 15 November v.m. 8—10 uur veemarkt. Leeuwarden: Donderdag 16 November v.m. «—11 uur veemarkt. Hoogeveen: Donderdag 16 November v.m. 8— 10 uur veemarkt. Zutphen: Donderdag 16 November v.m. 8—10 uur veemarkt. Schagen: Donderdag 16 November v.m. 810 uur veemarkt. Roermond: Donderdag 16 November v.m. 8 10 uur veemarkt. Gouda: Donderdag 16 November van. 8—10 uur veemarkt. Utrecht: Vrijdag 17 November van. 811 uur veemarkt. Hengelo: Vrijdag 17 November van. 810 uur Veemarkt. Zwolle: Vrijdag 17 November v.m. 810 uur veemarkt. Leiden: Vrijdag 17 November van. 811 uur veemarkt. Eindhoven: Vrijdag 17 November v.m. 8—10 Uur bij abattoir. Emmen: Vrijdag 17 November v.m. 810 uur naast eierenmarkt. Gevraagd worden drachtige en melkgevende runderen in alle soorten en kwaliteiten. Dieren, van welke moet worden aangenomen, dat ze langer dan zeven maanden drachtig zijn, wor den niet aangenomen. De dieren moeten uitge molken worden aangeboden. Indien aan de C. R. C. na slachting blijkt, dat een dier niet drachtig is, wordt de overnemingssom met 40 pet. verminderd. Overige voorwaarden en prij zen zijn ongewijzigd gebleven. De kaarten voor aangifte tot levering, welke bij alle plaatselijke zaakvoerders van de N.V.C. verkrijgbaar zijn tegen betaling van 10 cent, moeten uiterlijk Dinsdag 7 November as. ten kantore van de C.R.C. te 's Gravenhage zijn ontvangen. De leveringsgelegenheid voor de week van 611 November as. wordt nog nader bekend gemaakt. Aangezien de C.R.C. de daartoe in aanmer king komende dieren naar de destructiebedrij ven verwijst, biedt zij gelegenheid tot levering van guste dieren, lijdend aan tuberculose of para-tuberculose, die daardoor gevaarlijk zijn voor hun omgeving en toebehooren aan leden van een erkende organisatie ter bestrijding van veeziekte of van een andere, eveneens door de Crisis Rundveecentrale als zoodanig te erken nen organisatie, die zich op het gebied van be strijding van veeziekten beweegt. Elk dlfer moet worden aangeboden door den eigenaar zelf en vergezeld zijn van de schriftelijke verklaring van een dierenarts met fiat van den betrokken inspecteur van den Veeartsenijkundigen dienst, blijkens welke verklaring het voor den gezond heidstoestand van den veestapel gewenscht is, dat het desbetreffende dier wordt opgeruimd. Deze dieren worden geklassificeerd naar ge bruikswaarde; de korting wegens niet-drach- tigheid wordt niet toegepast. BATAVIA, 31 Oct. (Aneta). Voor het dienstjaar 1933 wordt voorloopig een tekort op den gewonen dienst verwacht van ruim 153.000.000 op basis van een totaal aan landsuitgaven van ƒ396.000.000. De buitengewone dienst vertoont een groot voordeelig saldo, hetgeen wordt veroorzaakt door terugvloeiing van ƒ26.000.000 van bij den Pandhuisdienst uitstaande leensommen. Dinsdag is door den burgemeester van Hoorn de toestemming geweigerd voor het houden van den jaarlijkschen Allerheiligentocht van de Graal in die gemeente. De reden hiervan is, dat deze tocht aanleiding zou kunnen zijn tot on- noodige verscherping van de godsdienstige ver houdingen ter plaatse. Onze correspondent meldt ons nog: Dit besluit doet wel weer vreemd aan. Ner gens in den lande is deze tocht verboden, en de godsdienstige verhoudingen in Hoorn zijn zeker niet anders dan in plaatsen waar de ver gunning wel i3 verleend. In de raadsvergadering van Dinsdagavond heeft het raadslid de heer Bockxmeer (R.K.) aan B. en W. gevraagd, hierover vragen te mo gen stellen, waarbij de burgemeester het be nepen standpunt innam, te adviseeren, dit verlof niet te verleenen. De raad bleek hieromtrent een juister in zicht te hebben en besloot met algemeene stemmen dit verlof wel toe te staan. De burgemeester weigerde evenwel op de ge stelde vragen te antwoorden, daarbij als ar gument aanvoerende, dat de vragen liggen op het teyrein van de politie, waarvan de burge meester het hoofd is. Als zoodanig is hij niet verplicht hierop te antwoorden. Van de discussie hierover halen we nog aan, dat de heer Plomper (S. D. A. P.) meende, dat tot het niet-verleenen van verlof geen enkele reden bestaat. Sinds jaar en dag wordt ieder lid gelegenheid gegeven vragen te stellen, zoo dat dit recht ook thans behoort te worden verleend. Ook wethouder Stumpel (R. K.) zeide, dat in zijn zeventienjarige loopbaan als wethouder en raadslid, zoo iets nog nimmer is voorge komen. Na de weigering tot beantwoording door den burgemeester ontstond veel rumoer en een verwarde discussie. De heer Zijp (S. D. A. P.) meende te moeten veronderstellen, dat deze beslissing zou geno men zijn op instructies van hooger hand. De voorzitter verbood den heer Zijp uitdruk kelijk, een dergelijke beschuldiging te uiten, en zei, deze beslissing te hebben genomen naar eigen eer en geweten. Wethouder Stumpel sprak in hoogst opge wonden toestand zijn verontwaardiging over een dergelijke houding van den burgemeester uit, waarbij hij als katholiek wethouder niet is gekend. De burgemeester verklaarde nogmaals, uiterst zenuwachtig, geen critiek op zijn beleid ais hoofd der politie te dulden. In hoogst opgewonden toestand ging de raad hierna uiteen. Het incident werd na afloop der vergadering door de raadsleden nog druk besproken. Het is wel zeer te betreuren, dat de burge meester reeds aan het begin van zijn ambts periode de katholieken van Hoorn op een der gelijke wijze van zich gaat vervreemden, te meer waar bij den vorigen Allerheiligentocht niet de minste wanklank werd vernomen. Naar de „N. Rott. Ct." van bevoegde zijde nader verneemt, is de Vrijdenkersvereeniging „De Dageraad" op de lijst van voor ambtenaren verboden vereenigingen geplaatst uitsluitend wegens de revolutionnaire propaganda in haar orgaan. Vanwege het Ministerie van Buitenlandsehe Zaken wordt het volgende ter algemeene ken nis gebracht: De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat de Rijksbankbiljetten van 10 R.M., die op 11 October 1924 zijn uitgegeven, met 31 Januari 1934 hun eigenschap ais wettig betaalmiddel verliezen. Tot 28 Februari 1934 kunnen zij nog bij den kassier van de Rijksbank in betaling worden gegeven. Na dien datum worden zij waardeloos. HUIZEN, 1875 M. 8 uur KRO Mor genconcert 10 uur Gramofoonmuziek 10.30 Halfuurtje voor, zieken en ouden van dagen 12 uur Pol.ber. 12.15 De KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer 2 uur Gramofoonmuziek 2.30 Zang- en piano recital door G. Kijk in de Vegte, zang en J. van Epenhuysen, piano 3.45 Gramo foonmuziek 4 uur Rustpoos 4.15 Gramofoonmuziek 5 uur KRO-orkest o. I.v. Joh. Gerritsen. 5 uur Gramofoon muziek 6.15 mr. L. J. v. d. Valk „Pan- Europa" 640 KRO-orkest 7 uur Pol. ber. 7.15 mr. E. Pranquiner „Varen en vliegen, of lichter en zwaarder door de lucht" 7.35 drs. A. Wanders „Wonderen van den sterrenhemel 8 uur Das Lied von der Glocke, van Max Bruch, uit te voeren door R.K. Oratoriumver. „Haarlem" o.l.v. Hubert Cuypers. Haarlemsche Orkest- vereeniging met solisten 9.15 Vaz Dias, daarna gramofoonmuziek 9.45 Verv. uitzending uit Haarlem 10.15 Vaz Dias 10.20 Radioklucht van Tsjechow. „Hu welijksaanzoek". Ver. Haagsche Spelers o.l.v. Pierre Balledux 11 uur KRO Boys, o.l.v. P. Lustenhouwer 12 uur Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8 uur VARA Gramofoonmuziek VPRO 10 uur Mor genwijding VARA 10.15 „De laatste les", een verhaa'. van een klein jongetje door Alphonse Daudet, vertaald door Carel Rij ken 10.30 Orgelspel door Johan Jong II.15 „De Duivel", voordracht door Carel Rijken 11.30 Anton Brommert. piano 12 uur Sluiting. AVRO 12.01 Lunch concert door het ensemble Otto Hendriks met tusschenspel van gramofoonmuziek 2.15 Gramofoonmuziek 2.30 Causerie door G. P. Bronkhorst „Hoe mislukkingen te voorkomen bij het gebruik van bloem bollen in den tuin?" 3 uur Gramofoon muziek 4 uur Sluiting VARA 4 uur Gramofoonmuziek 4.50 Na Schooltijd. Een wonderlijk avontuur van Oome Keesje. 5.30 VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot 6.40 Gramofoonmuziek 6.50 VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot 7.10 Het Fascisme. Spr. dr. W. Banning: ..De laat ste gebeurtenissen in Duitschland" 7.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot 8 uur VPRO Cursus Religieuze opbouw. Dr. W. Banning „Profetische religie" 8.30 Con cert, eerste deel. 9 uur Cursus, merifcehen in dezen tijd. Spr. prof. dr. L. J. van Holk 9.30 Concert, tweede deel 10 uur Vrljz. Gods. persbureau 10.05 Vaz Dias 1015 Serie fragmenten en verhalen. Spr. ds. E. D. Spelberg. 10.45 Gramo foonmuziek 11 uur VARA orgelspel door Joh. Jong 11.30 Gramofoonmuziek 12 uur Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Neder landsche avond; symphonleconcert 8.35 Vocaal concert -9.20 Vioolconcert door Jan Dörner 10.15 Concert uit Hotel Pole Nord. BRUSSEL, 509 M. 12.20 Gramofoon muziek 1.30 Gramofoonmuziek 5.20 Concert door het omroepsymphonieorkest o.l.v. Jean Kumps 6.35 Gramofoonmuz. 8.20 Populair concert door het radio orkest o.l.v. Franz André 9.20 Vervolg concert. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20 Strijk orkest van „Wivex" o.l.v. A, Bendix 2.20 Kal Julians Band 7.50 Leo Hanse, viool 10.10 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 6.20 Berlijn Om roeporkest o.l.v. Frickhoeffer 8.20 Con cert door het omroeporkest o.l.v. Piccardi 9.20 Berichten en dansmuziek. HAMBURG, 373 M. 10.50 Populair concert o.l.v. Niemann 12.40 Populaire muziek 1.30 Gramofoonmuziek 3.20 Concert 7.20 Concert 9.40 Concert door een symphonieorkest van werklooze musici o.l.v. Otto Ebel von Sosen. LANGENBERG, 472 M. 12.55 Concert door het orkest van den West-Duitschen omroep o.l.v. Ktihn 2.05 Kamermuziek 3.20 Concert 6.20 Programma van Berlijn. BAVENTRY, 1554 M. 12.20 Orgelre cital 12.50 BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall 1.35 Concert door het Northern Studio orkest o.l.v. John Bridge 4.10 Gramofoonmuziek - 4.50 Concert door het Metropole Hotel orkest o.l.v. Emile Clombo 8.20 Concert door het BBC-orkest 9.40 Gramofoonmuziek 10.10 Concert door het Leslie Bridgewater Kwintet. PARIJS (EIFFEL). 1446 M. 7 50 Pianorecital door Mzrie Pradier 8.35 oncert o.l.v. E. Flament. PARIJS, (RADIO), 1725 M. 8.05 Gra mofoonmuziek 12.50 Gramofoonmuziek 7.40 Gramofoonmuziek 8.50 „Rose ma voisine", opera-comique. MILAAN, 331 M. 4.30 Kamermuziek 6 uur Gramofoonmuziek 7 uur Gra mofoonmuziek 7.35 Gramofoonmuziek 7.50 Operette uitzending. ROME, 441 M. 4.35 Vocaal en instru mentaal concert 7.35 Gramofoonmuz. 9.50 Dansmuziek. VVEENEN, 517 M. 8.20 Populair con cert door het omroeporkest d.l.v. Joseph Holzer, balletmuziek 9.35 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411 M. 4.15 Vtoolrcci- tal 5.40 Populair concert 7.20 Lezing en muziek 7.35 Symphonleconcert door het Phil Harmonieorkest 10.10 Dans muziek. BEROMUNSTER, 460 M. 4.30 Popu lair concert o.l.v. H. Neppach 7.10 Con cert door het omroeporkest 8.30 Con cert. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIO GIDS Het bestuur van de Vereeniging „De Neder landsche Huiden- en Lederbeurzen" maakt be kend, dat in overleg met de directie der Crisis Rundvee Centrale een overeenkomst in voorbe reiding is voor het ontvangen, bewerken, bewa ren en verkoopen van de huiden, afkomstig van de vanwege die Centrale af te slachten run deren. Te gelegener tijd zullen deze huiden worden verkocht aan en door bemiddeling van de Ne derlandsche Huidenhandelaren (ook eventueel niet-leden der H. en L.) Dien firma's, welke daarvoor in aanmerking wenschen te komen, wordt verzocht vóór Maan. dag 6 November a.s. daarvan schriftelijke mede- deeling te doen aan den secretaris mr. W. P. M. van der Loo, Parkstraat 37 a te 's-Gravenhage, onder gelijktijdige verklaring, dat men bereid is, om de door de Crisis Rundvee Centrale te be palen bankgarantie voor het nakomen der aan te gane verplichtingen, te stellen en tevens daar. bij te voegen een opgave van de in den termijn van 1 Juli 1932 tot en met 30 Juni 1933 verhan delde inlandsche runderhuiden (zonder pinken, gras- of halsvellen). Diegenen, die voor deze transactie in aanmer king willen komen, zullen onder meer de ver plichting op zich moeten nemen, om de, gedu rende een bepaalden termijn door de Crisis Rundvee Centrale ontvangen huiden, tot een in onderling overleg tusschen de C.R.C en de Vereeniging de Ned. Huiden- en Lederbeurzen vast te stellen prijs, over te nemen en contant te betalen. De hoeveelheid huiden, welke elk der be trokken handelaren over een bepaalde periode zal worden toegewezen, wordt vastgesteld door het bestuur der Vereeniging de Ned. Huiden, en Lederbeurzen, in overleg met de huidenhandela ren, die bereid zijn, op vorenstaande voorwaar den aan deze transactie deel te nemen. Mocht dit overleg tot geen resultaat voeren, dan zal de opgave van de in de basisperiode verhandelde huiden dienen als maatstaf, om ieders aandeel vast te stellen, waarbij uitdruk kelijk wordt opgemerkt, dat de C.R.C. eiken handelaar onherroepelijk van deelname zal uit. sluiten, die een opgave verstrekt, welke bij con trole niet met de werkelijkheid in overeenstem ming blijkt. Aan de gemeentebesturen is meegedeeld, dat gedurende de maanden November, December, Januari, Februari en Maart aan hen, die by de werkverschaffing zijn geplaatst en aan de gesteunden, volgens de rijkssteunregeling, we der een brandstoffentoeslag zal worden uitge keerd van maximaal één gulden per week. Z. Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa is van zijn buitenlandsch verlof teruggekeerd en heeft de leiding van de Pauselijke Internuntiatuur te Den Haag weer op zich genomen. Dinsdag heeft te Utrecht de Federatie der Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkers- bedrijf vergaderd, onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuis. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de toenemende bedrijfsordening, die allerwege is te constateeren en op het weinige, dat te dezen opzichte op dit oogenblik nog in 't typografisch bedrijf bestaat, zoodat ook daar dringend maatregelen zijn gewenscht om den economi- schen nood te bestrijden. Het hoogtepunt der agenda vormde het ont werp eener nieuwe collectieve arbeidsovereen komst met de werknemersorganisatiën voor het tijdvak 5 November 193 tot 4 April 1936. Na een inleiding van den voorzitter der On- derhandelingsccmmissie, den heer J. H. van Lonkhuyzen, en eenige discussie, heeft de ver gadering het nieuwe contract aanvaard. By de bespreking der begrooting, werden door het Hoofdbestuur nadere mededeelingen ge daan omtrent de plannen tot het vieren van het 25-jarig bestaan der boekdrukkersorganisa tie in Nederland in het najaar van 1934. Deze mededeelingen hadden betrekking op de alsdan te organiseeren tentoonstelling te Utrch en op he uigeven van een gedenkboek, Voorts werd het hoofdbestuur gemachtigd om mede ter gelegenheid van dit jubileum een internationaal boekdrukkerscongres in ons land voor te bereiden. Het eerste internationale boekdrukkerscon gres werd gehouden in 1923 te Gotenburg, het tweede in 1938 te Keulen en het derde in 1929 te Londen. Nader vernemen we, dat thans ook de Alg. Ned. Typografenbond de nieuwe C. a.. O. heeft aanvaard. Woensdagmorgen om negen uur zy'n de sleep, booten ,,Jan" en „Hollandia" van de Terneuzen Tugboat Company er in geslaagd de binnen schepen S. H. V. 61, van de Steenkolen Han delsvereniging te Rotterdam en de Duitsche „Walkure", die op de Westerschelde nabij Ter- neuzen tengevolge van den Noordwestenwind, in een moeilijke positie verkeerden, behouden in de Rotterdamsche haven binnen te sleepen. De S. H. V. 61, de „Walküre'.' en de „Ouder zorg" waren op weg van Hansweert naar Gent, en werden gesleept door de sleepboot „Alice". De „Alice" heeft de „Ouderzorg" binnengesleept. De schepen hebben geen averij bekomen. Woensdagmiddag is het stoomgemaal te Schellingwoude in werking gesteld. Aanleiding hiertoe is gelegen in het feit, dat door den Noord-Westelijken wind IJmuiden geen water kan loozen. In dit verband wil men thans trach ten het overtollige water in het binnen-IJ weg te werken. Woensdagochtend omstreeks half negen is in de Nieuwstraat te Eindhoven een ernstig motorfietsongeluk gebeurd. OP dat tijdstip kwam mevrouw B. uit een winkel aan de over zijde van haar woning. Bij het oversteken lette zij niet genoeg op het verkeer, met het nood lottig gevolg, dat zij onder een passeerenden motorfiets van den heer E. terecht kwam. Het moorrijwiel had geen groote snelheid, doch de bestuurder kon door de gladheid van den weg niet snel genoeg stoppen, terwijl hij door het aarzelen van mevrouw B. niet genoeg zeker was of zU den weg zou oversteken. Met ernstige inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het Binnengasthuis vervoerd. Haar toestand is zorgwekkend. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal zeer binnenkort een aanvang worden gemaakt met de uitbetaling van den toegezegden steun voor consumptie-aardappelen ad 0.25 per 100 Examen Krankzinnigenverpleging Door de examencommisie van de R. K. Ge- stichtsartsen-vereeniging werden de overgangs examens afgenomen in Huize Assisië te Uden- hout. Tweede overgangsexamen drie candidaten. Geslaagd: J. Mulders (Br. Josephat). BATAVIA, 31 Oct. (Aneta). Het rapport over het derde kwartaal van 1933 betreffende sterf gevallen aan pest wijst voor Midden-Java, een totaal aan van 359, waarvan 44 aan longpest. Voor West-Java wijst het rapport 3582 sterf gevallen aan, waarvan 454 aan longpest, waarin zijn begrepen Garoet met totaal 2199. waarvan 318 aan longpest en Bandoeng met totaal 1042, waarvan 97 aan longpest. Gelijk reeds eerder is bericht zal Z. H. Exc. Mgr. G. Brandsma, door Z. H. den Paus be noemd tot apostolisch-vicaris van Kisumu en tot titulair bisschop van Bargala (geboortig uit Sneek) op 7 November te Leeuwarden in de St. Bonifaciuskerk geconsacreerd worden. Z. H. Mgr. Exc. J. H. Jansen, Aartsbis schop, zal de wijdingsplechtigheid verrichten, terwijl mede-consecratoren zijn Mgr. J. Bier mans, algemeen overste van de St. Joseph- Congregatie van Mill-Hill en Z. H. Exc. Mgr. Di. J. Lemmens, bisschop van Roermond. Bij deze plechtigheid zal o.m. tegenowordig zijn Mgr. Mério, protonotarius-apostolicus en algemeen directeur van het Genootschap der H. Kindsheid. Als bijzonderheid kan gemeld worden dat de lagere functies bij de consecratie-plechtigheid zullen vervuld worden door acht studenten van het St. Joseph-Missiehuis der Congregatie van Mill Hill te Roosendaal. Op den Zondag daarna, 12 November, zal Mgr. G. Brandsma een Pontificale H. Mis op dragen in de St. Willibrorduskerk van zijn ge boorteplaats (Sneek) Dienzelfden dag des middags ten twee uur wordt aan Mgr. Brandsma het feestgeschenk van katholiek Friesland aangeboden. Mgr. Brandsma heeft op 19 October bij ge legenheid van een bezoek aan den Aartsbisschop van Utrecht reeds de vereischte eeden in han den van zijn consecrator afgelegd. Naar wij uit goede bron vernemen, is de nieuwe film „This Day and Age", van den Ame- rikaanschen regisseur Cecil B. de Mille, die ook het „Teeken des Kruises" heeft vervaardigd, door de Centrale Commissie voor de Filmkeu ring verboden. Dinsdagavond is in de Lairessezaal te Den Haag een ontwerpovereenkomst geteekend, be treffende het vervoer van brandbare vloeistoffen op de West-Europeesche Binnenwateren. De conferentie, die tot het sluiten van de overeenkomst leidde, werd op 20 September 1.1. door den Minister van Sociale Zaken, dei: heer Slotemaker de Bruine, geopend. De arbeid werd in de eerste plenaire zitting over vijf commis- siën verdeeld. De beraadslagingen, welke slechts gedurende een week werden geschorst, hadden overigens onafgebroken plaats onder voorzitterschap van prof. mr. G. Nauta. De beraadslagingen leidden tot een gunstig re- suitaat, te weten een overeenkomst tusschen Bel gië, Duitschland, Frankrijk, Nederland en Zwit serland. Voor Nederland namen behalve de voor. zitter aan de besprekingen deel de heeren ir. A. van Driel, onder-voorzitter, ir. H. J. Scholte ir. E. M. Neuerburg, mr. C. I. M. Schaepman en F. C. Haanebrink. Op den vooravond van Allerheiligen hield de Haagsche afdeeling van de Graal onder leiding van mej. P. Verdijk (Walküre) een tocht met al haar leden. Te half negen ongeveer vertrok de stoet van de kerk van den H. Antonius Abt aan den Scheveningschen weg. Door de Car- negiestraat en enkele andere straten trok de Graal met haar lichten naar de kerk in de Parkstraat, alwaar te 9.30 een sluitingslof plaats vond. Vele belangstellenden volgden of begeleidden de rijen der Graalmeisjes. Vooral over den donkeren Scheveningschen weg maak te de stoet met de fakkels en gekleurde lam pions een tooverachtigen indruk. De devote op tocht der honderden biddende meisjes bracht zelfs onder de luidruchtigste omstanders een diepgevoelde stilte teweeg. In deze feestweek van Christus' Koningschap heeft de Haagsche Graal met haar rondwandeling een goede daad van vereering en aanbidding verricht. Van Egmond maakte te Parijs in het Velo drome d'Hiver zijn debuut als prof, waarbij hij in den sprintwedstrijd de vierde plaats in het klassement bezette achter Richter (Duitsch land), Scherens (België), Honeman (V. S.) en voor den Pool Szamota en den Italiaan Marti- netti. De stayerswedstrijd werd gewonnen door Ma- rechal met 5V~ punt voor, Metze 6 punten, Gras- Sin punt en Wambst 12 punten. De stayerswedstrijd bestond uit een 1 K.M. ty'drace, een 40 K M. achter motoren en een 10 K.M. achtervolgingswedstrijd. Op de Valkenboschlaan op den hoek van de Cartesiusstraat te Den Haag had een aan rijding plaats tusschen een auto, be stuurd door den 26-jarigen J. P. van den Rijs- wijkscheweg, en de 26-jarige mej. A. van S. uit Monster, die per r ij w i e 1 reed. Deze laatste bekwam een hoofdwonde en hersenschudding. Zij is door den G. G. D. in ernstigen toestand overgebracht naar het Ziekenhuis Zuidwal; ook heden was haar toestand onveranderd ern stig. Allerzielen Wanneer de kerkklokken de blijde mare der Allerheiligen-boodschap oor het verregende land hebben edragen, bewegen onze voeten zich naar de kerkhoven, waar „over de graven de liefde zachter treedt", onderwijl in de met rouw bekleede kerken de gedachten en gebeden gaar, naar hen, die ons bijzonder dier baar waren. Allerzielendag laat de herdenking van het op aarde afgestorvene, maar in de geestelijke gebieden onsterfelijk voortgezette leven en de gemoeds gesteldheid harmonieeren. Immers, wanneer de bloemen zijn verdord, de vruchten gerijpt, de bla deren afgevallen, herdenkt de Heilige Kerk Cen wasdom van een zaad, dat niet op aarde tot de volle rijpheid komt, maar eerst in den hemel. De dood toch brengt het begin van het nimmer eindigend geluk der aan schouwing Gods. Daarom moet Aller zielen voor ons meer dan een dag van boete en droefenis zijn, wijl wij met het herdenken der dooden uitzien naar een stralende toekomst, gelijk Vondel dat deed na de Uitvaart van zijn kleindochtertje: Wanneer dit sterfelijk leven endt, Begint het eindelooze leven Aan God en Engelen bekend En zaligen alleen gegeven." Aan 't voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting Wegenfonds voor 1934 wordt het volgende ontleend: In verband met hetgeen in het voorloopig ver slag over hoofdstuk IX werd opgemerkt ten aan zien van de verminderde uitkeering aan het Wegenfonds, werd door verscheidene leden de vraag gesteld of het in de bedoeling ligt, voor goed van de verplichting van die uitkeering te worden ontheven of dat dit alles geschiedt met het oog op de crisis. Mocht dit laatste het ge val zijn, dan konden deze leden er zich mede vereenigen. Indien het echter in de bedoeling ligt, het Wegenfonds self-supporting te maken, dan achtten zij het ook gewenscht, dat deze dienst tot 'n geheel zelfstandigen werd gemaakt. Zij zagen niet in. dat het in dat geval niet mogelijk zou zijn met het oog op dezen dienst leeningen te sluiten, Gedacht werd bijv. aan een premieleening op langen termijn, met een laag rentetype, waardoor de mogelijkheid geopend zou worden, om tot veel sneller wegenaatileg over te gaan, dan thans mogelijk is. Thans is voor wegenaanleg en wegenverbetering een be drag van 7 millioen uitgetrokken tegen 9 mil lioen in het vorige jaar. Daarbij is dan nog 31/Ó millioen minder op den kapitaaldienst uit getrokken. Dit laatste beteekent een drastische temporiseering tot bijna de helft. Des te sterker klemt de wenschelijkheid tot het aangaan van leeningen ten behoeve van een zelfstandig ge- maakten dienst der wegen, welks inkomsten als waarborg voor een aangegane leening kunnen strekken. Van meer dan een zijde werd bezwaar ge maakt tegen de financiering van de voorschot ten aan het Wegenfonds. In totaal werd 48 mil lioen toegestaan. Daarvan is 9 millioen verwerkt. Van het niet verwerkte bedrag moet nu door het Wegenfonds 4 procent rente worden ver goed aan den kapitaaldienst van de begrooting van Waterstaat. Men achtte dit diefstal ten na- deele van het Wegenfonds. Eenige leden wezen op het verschil in hou ding bij de regeering ten aanzien van de voort zetting van een gedeeltelijke drooglegging der Zuiderzee en de uitvoering van het Rijkswegen plan en de provinciale wegenplannen, terwijl het tertiaire wegennet hoe Imager hoe meer in het gedrang komt. Zij meenc*i te moeten vast stellen, dat thans reeds juist blijkt de opvatting, dat het ondernemen van de voortzetting van de Zuiderzeewerken het Staatsbudget zeer aanzien lijk zou bezwaren en daardoor verderèn voort gang van openbare werken zou belemmeren. Dit werd te meer van beteekenis geacht, nu moet worden gevreesd, dat een deel van de weg gebruikers belast zal worden met een deel van het tekort op de exploitatie der spoorwegen, zoo dat het toekomstbeeld is, meer betalen in ver band met de exploitatie der spoorwegen en min. der krijgen in verband met de Zuiderzeewerken. Andere leden konden met het denkbeeld der temporiseering instemmen. Door thans te veel aan het wegennet te doen, ontneemt men werk voor de toekomst en ook in de toekomst is werkverschaffing noodig. Door verscheidene leden werd aangedrongen op steun uit het Wegenfonds voor de verbete ring van het tertiaire wegennet. Geen wonder mei al dia zieke menschen om Uheenl Weest Gij echter verstandig. Neem dadelijk 'n "AKKER TJE" en vanavond voor 'I naar bed gaan nog een. Tien legen één dat Ge daarmede alle narigheid voorkomt en morgen gezond en fiksch opstaat. "AKKERTJES" wer ken buitengewoon bij Griep. Per 12 stuks slechts 50 cent. Nederlancfsch Product Gebruikt dus voortaan uitsluitendi Volgens ree apt van Apotheker Dumont '•V'A'tl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6