Het uitgelezen middel ERK DIAMANT De Postbegrooting Weerloos in den storm Bak- en Braadvet WUpiUacdt's P&ede&s vuddjveH alle pijnett. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 4 NOVEMBER Achterstelling van het platteland? Het omroepvraagstuk Arbeidsduur Radio De Huizer zender EERST BOETE BETALEN Ook als men Kamerlid is LINDBERGH IN DEN HAAG Hachelijke uren voor den comman dant der marine Sloep onklaar geraakt A. WERUMEUS BUNING t Bezoek aan het Vredespaleis Vooral bekend als schrijver van de „Marineschetsen" Pastoor J. W. Evers MOTORBOOT GEZONKEN Z.H. Exc. Mgr. Aengenent Uit Rome naar Florence vertrokken Gecompliceerd auto ongeval Een dame lichtgewond een polis van Levensverzekering, Pensioenverzekering ot Lijfrente der LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ NASSAUSINCEL 3 TE NIJMEGEN Het dreigend conflict bij „De Sphinx" Bespreking met den Rijks bemiddelaar Zondag 5 Nov. 1933 Maandag 6 Nov. 1933 DR. M. J. SCHRaDER Benoemd tot geheim kamerheer van Z.H. den Paus TREIN IN BOTSING MET EEN VRACHTAUTO Alweer de onbewaakte overweg R.K. MIDDENSTANDSBOND De Najaars-Centrale Raad van de Haarlemsche Hanze DR. FOCKEMA ANDREAE Officieele benoeming VERBOD VAN BOYCOT-ZEGELS Bepaling van Minister Deckers Middenstands-radiokwartiertje 45 ets p. pond - 22 J ets p. half pond Voor het groote gezin De toestand wordt steeds meer onhoudbaar Onze zwemmers naar Brussel Belangrijke wijzigingen DE GASVERGIFTIGING TE SCHOONHOVEN Een tweede slachtoffer overleden RUNDVLEESCH IN BLIK Audiëntie A Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie voor 1934 wordt gewaardeerd, dat dit Staatsbedrijf ook dit jaar een sluitende begrooting heeft, en dat zelfs nog winst geraamd kan worden. Verscheidene leden klaagden, dat het platte land onbillijk bij de steden wordt achtergesteld. Zij wezen o.a. op de bestelling van telegrammen, waarvoor ten plattelande extra-kosten berekend worden, terwijl dit in de steden, hoe groot de afstanden daar ook dikwijls zijn, niet het ge val is. De postbestelling op het platteland gaf even eens tot klachten aanleiding. Is het juist, zoo werd gevraagd, dat de ver zending nog meer dan tot nu toe op den nacht zal worden geconcentreerd? Dan zal daarvan wel het gevolg zijn, dat nog meer dagblad ondernemingen verplicht worden, de couranten per auto te verzenden, en dat ook andere zaken daartoe genoopt zullen worden. Men vroeg maatregelen om de bestelling der avondbladen op het platteland mogelijk te maken. Verscheidene leden drongen opnieuw aan op verkorting van den arbeidsduur by het geheele bedryf, doch in het bijzonder voor de bestellers, die nog een 51-urige werkweek hebben Verkor ting der diensttijden zou, indien het al of niet mocht leiden tot aanstelling van nieuw per soneel, in ieder geval de afvloeiing van reeds in dienst zijnd personeel verminderen, hetgeen in dezen tijd van werkloosheid van het grootste belang is. Andere leden meenden, dat het niet de ge schikte tijd is om de lasten, welke op het bedrijf rusten, door verkorting der diensttyden te ver- grooten. Geïnformeerd werd naar de plannen der Re geering met betrekking tot het omroepvraag stuk. Waren sommige leden van oordeel, dat de bestaande regeling niet bevredigt, ook niet voor zoover het betreft de verdeeling van den zend- tüd tusschen de verschillende groepen, andere leden konden den bestaanden toestand niet zoo onbevredigend noemen. Een aantal leden gaf uiting aan de gemengde gevoelens, by hen opgewekt door het Kon. Be sluit van 22 April j.l., hetwelk een verscherping bevat van de eischen, waaraan radio-uitzendin gen, welke h.i. door één omroepvereen. werden misbruikt, nog meer aan banden te leggen: an derzijds konden zy de wyze, waarop de Regee ring gemeend heeft het euvel te moeten keeren, niet bewonderen. Zoo bestaat gegronde twijfel, of een dergelijke verscherping der normen wel bij eenvoudig Koninklijk besluit kan worden uitgevaardigd; de normen zyn in de wet vast gelegd en het K. B. heeft meer dan interpreta tieve waarde. Het was den leden, hier aan het woord, niet duidelijk, waarom de Regeering niet tot een algeheel verbod van politiek in den aether is overgegaan, zooals dit vrijwel over al in het buitenland bestaat, althans in de practijk. Dit behoeft geenszins een beper king te beteekenen van het uitzenden van levensbeschouwingen. Gaarne zou men de motieven willen kennen, die de Regeering hebben geleid tot het niet volgen van den van vele zijden in de Kamer op 6 December 1932 geuiten wensch om te komen tot een verbod van politieke uitzendingen. Andere leden konden met de critiek, geoefend op het K. B. van 22 April j.l., niet instemmen. Van verschillende zyden werd den Minister gevraagd, hoe zyn standpunt is t.o.v. de door verschillende omroepvereenigingen gedane aan vragen om een eigen zender te mogen bouwen. Men verklaarde te vertrouwen, da* de Minister spoedig een beslissing zal nemen, die voor het Nederlandsche omroepwezen, als geheel bezien, geen noodelooze geldverspilling zal veroorzaken Verscheidene leden vestigden de aandacht op het feit, dat de Huizer zender te zwak is en niet kan concurreeren tegen de veel sterkere zenders van het buitenland. Thans heeft de uitzending plaats via den Staatszender Kootwijk: dit kan echter op den duur niet zoo blijven; een derge lijke toestand zou er wellicht ook toe kunnen leiden, dat een Staatsbedrijf ontstond, waar tegen deze leden ernstig bezwaren zouden heb ben. De Huizer zender kan evenwel zeer goed versterkt worden, voor welke versterking door den K.R.O. en de N.C R.V. een aanvrage om machtiging by de Regering is ingediend. Op deze aanvraag is nog geen beslissing genomen Deze leden drongen er bij den Minister op aan, de gevraagde machtiging te verleenen. Ten slotte vroegen enkele leden, of door de Regeering zou kunnen worden bevordert, dat 's morgens vroeg de weerberichten worden door gegeven ten behoeve van den landbouw. Donderdagavond heeft de politie te Bussum het communistische Tweede Kamerlid Roestam Effendi voor den aanvang van een vergadering, waarin hy het woord zou voeren, naar het bu reau geleid, daar hy volgens het Algemeen Po litieblad nog een boete van 3 terzake van over treding van de motor- en rijwielwet moest vol doen. Nadat de schuld vereffend was, kon hy naar de vergadering terugkeeren. aanwezig in de groote rechtszaal alwaar zij de opening van de zitting van het Permanente Hof bijwoonden. Kort daarop vertrokken zij weder. De algemeen secretaris van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart, kol. b. d. Walaardt Sacré, heeft Vrijdagochtend kol. Lindbergh na mens die vereeniging met enkele hartelijke woorden welkom geheeten en heeft nem, als souvenir aan zijn verblijf in Nederland, de ver- eenigingspenning, gemonteerd als presse-papier. overhandigd, terwijl aan mevrouw Lindbergh een doos Haagsche hopjes werd aangeboden. Kolonel Lindbergh toonde zich zeer ingeno men met deze, door hun soberheid zoo geheel in zijn stijl passende, attenties. De heer en mevr. Lindbergh hebben Vrydag- avond in hotel Wittebrug te Den Haag het diner gebruikt, waaraan zy genoodigd hadden de heeren Plesman, Van Hoogenhuyze en Aler vat: de K.L M, den heer Mutters, dr. Cannegieter en luitenant van der Giesen, laatstgenoemden bei den In verband met de weerkundige onderzoe kingen, welke in het internationale Fooijaar op Groenland zyn verricht. Het was een heele consternatie Donderdag avond in Den Helder. De reddingsboot ..Dorus Rykers", de sleepboot Drenthe" en de marine, vaartuigen „Hr. Ms. Vulcanus" en „Z. V." stoomden naar buiten den storm tegemoet. Er moest dus wel iets bijzonders aan de hand zijn en de weinige toeschouwers aan de buitenhaven meenden aanvankelijk, dat een Duitsche politie- kruiser of een Engelsche vrachtboot, die voor den storm een schuilplaats, op het Marsdiep hadden gezocht, in nood verkeerden. Doch dit bleek niet het geval, want by infor matie werd medegedeeld, dat de motorsloep „M 2". waarmede de vice-admiraal C. Brutel de la Rivière dien middag naar Texel was vertrokken nog steeds de haven van Nieuwe- diep niet was binnengeloopen. En zoo werd het inmiddels zes uurzeven uur Men verkeerde in angstige spanning, zoo schrijft „De Maasbode". Van Texel was op telef. informatie de mededeeling binnen geko men dat de „M 2" om 4 uur van Oudeschild was vertrokken. Er moest dus iets gebeurd zijn met de sloep, daar de afstand slechts een half uur varen is. Temeer vreesde men een onge luk, daar hooge zeeën en sterke Noordwesten wind op het Marsdiep stonden. Zoo voeren dan bovengenoemde schepen op onderzoek uit. Aan den wal bleef men intusschen steeds in radioverbinding met deze schepen en eindeiyk tegen zeven uur kwam van de „Dorus Rijkers" het bericht door, dat de „M 2" onder den Zuidwal was aangetroffen met defecten motor en dat men nu bezig was de sloep op sleeptouw te nemen. De spanning verdween goeddeels, maar toch werd het nog ruim acht uur vóór de „Dorus Rijkers" de haven van Nieuwediep weer bin nenliep. De „M 2" had Donderdagmiddag om vier uur de haven van Oudeschild verlaten. Een goeden kilometer uit den vasten wal raakte de motor onklaar. Pogingen van den korporaal-machinist om hem weer op gang te brengen, faalden en de „M 2" was aan wind en golven prijs gegeven. Aan boord waren de vice-admiraal, de officier van administratie 2e klasse J. van Houten, een bootsman, die als stuurman fungeerde en drie man personeel. Door den hevigen wind geraakte de „M 2" uit den koers en er was geen noodseinmateriaal aan boord om de aandacht te trekken. Men trachtte het anker uit te gooien, doch door de hevige grondzeeën (men was inmiddels in ondiep water geraakt) zag men zich genood zaakt het anker te kappen. Men heeft toen zoo goed en zoo kwaad als het ging den kop van de boot op den wind gehou den. Steeds meer geraakte men echter onder den Zuidwal en de toestand was precair toen de „Dorus Rykers", waarover schipper Coen Bot het bevel voerde, de lichten van de ,.M 2" in zicht kreeg en het kostte veel moeite de sloep op sleeptouw te nemen en in veilige haven te brengen. De heer Lindbergh heeft Vrijdagochtend in zyn hotel te Den Haag bezoek ontvangen van den heer Kellogg, rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie en van den se cretaris der Amerikaansche legatie, den heer Johnson, die den beroemden vlieger namens den gezant kwam begroeten. De gezant zelf was door lichte ongesteldheid verhinderd te komen. Vrijdagmiddag is kolonel Lindbergh met zyn echtgenoote en den secretaris der Amerikaan sche Legatie, den heer Johnson, omstreeks half vier in het Vredespaleis aangekomen. Hy werd begroet door den rechter Kellogg, die hem door de verschillende zalen van het gebouw leidde en de verschillende bezienswaardigheden daar van toonde. By de hoofdtrap ontmoette Lind bergh den president van het Permanente Hof van Internationale Justitie den heer Adatci Beide heeren onderhielden zich eenige oogen- bliklcen met elkaar Ook maakte kolonel Lind bergh nog kennis met den vice-president van het Hof, den heer Guerrero en met den rechter de Bustamante. Te vier uur waren de bezoekers In 87-jarigen ouderdom is te 'sGravenhage overleden de oud-zeeofficier Arnold Werumeus Buning. Geboren op 21 Januari 1846 te Uithuizen, werd de heer Werumeus Buning in 1867 zee officier en later directeur van de modelkamer van het departement van Marine en van het Museum voor Land- en Volkenkunde en het Maritiem Museum Prins Hendrik te Rotterdam. Het meest bekend is hy echter als schrijver van de „Marine-schetsen", die in 1880 het licht zagen, en waarvan later in nieuwen vorm zes deelen (1912) werden uitgegeven. Voorts schreef de heer Werumeus Buning o.a. „Binnen en buiten boord" (1894), „Zondaars en zon daressen" (1898), „Onze Marine glorie" (1908) en „Een zeeofficier-oranjeman", bloemlezing uit de werken van den schryver, welke uitgave in 1926 verscheen. Voorts was de heer Werumeus Buning tot op zeer hoogen leeftijd geregeld medewerker van verschillende weekbladen. De thans overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. In de St. Gerardus Majella-stichting te Bus sum, waar hij een operatie had ondergaan, is, 65 jaar oud. overleden de weleerw. heer J. W. Evers, sinds enkele maanden rustend pastoor der St. Antoniusparochie te Kortenhoef. De overledene, die in Westervoort werd ge boren, was na zyn H. Priesterwijding in 1892 achtereenvolgens kapelaan te Geesteren, Ka- bauw, Groningen (H. Joz.), Oldenzaal en Arn hem (St. Jan). In 1907 volgde zyn benoeming tot pastoor te Meppel, in 1913 tot pastoor te Enschede (Ct. Joseph) en tenslotte in 1918 te Kortenhoef. Donderdagavond is het vrachtschip „Koop handel 6" van de firma de Ruiter en Krijger uit de Scheepmakershaven te Rotterdam ver trokken om de reis naar Haarlem te aanvaar den. Tengevolge van den zwaren storm kreeg het schip veel water binnen, zoodat de kapitein besloot de reis te onderbreken en de Veerhaven binnen te loopen. Daar dook de voorsteven plotseling onder water en zonk het schip snel naar beneden. De drie opvarenden wisten zich bytyds te redden. Onze Romeinsche correspondent seint, d. d. 3 Nov.: Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent. bis schop van Haarlem, is hedenavond naar Flo rence vertrokken. Mgr. werd uitgeleide ge daan door Mgr. Dr. B. J. Eras, Procurator van de Nederlandsche Kerkprovincie by den H. Stoel. De bisschop, die zich niet uitliet over het byzondere doel van zijn bezoek, sprak met geestdrift over de indrukken, welke de vie ring van het Heilig Jaar bij hem had teweeg gebracht. Z. H. Exc. roemde de grootsche ta- fereelen van godsvrucht in Rome en verklaar de, dat het Jubeljaar zijn verwachtingen ver re overtrof. Vrijdagavond te half zeven heeft op den Ryks- straatweg nabij het kruispunt Hofweg onder de gemeente Overschie een tweetal auto-onge vallen plaats gehad, waarvan de afloop, de omstandigheden in aanmerking genomen, nog vrij gunstig genoemd mag worden. Op dat mo ment stond de vrachtauto, bestuurd door J. de Jong uit Rotterdam het was een wagen van de firma Jamin te Rotterdam stil op de rechterzijde van den weg wegens motordefect. Onverwacht werd de vrachtauto aangereden van achteren door een personenauto, bestuurd door mevr. Bakker, woonachtig te Rotterdam. De luxe wagen werd van voren geheel inge drukt. De 51-jarige dame liep snijwonden in voor de verzorging van Uw gezin, Uw personeel. Uw eigen ouden dag is Bijkantoor Juliana van Stolberglaan 42, den Haag Correspondente voor UTRECHT: Mejuffr. NELLÏ RUTS, Boothstraat 19 het gelaat op door het breken van de voorruit. Direct nadat deze botsing had plaats gehad, volgde een timede. De vrachtauto, bestuurd door den 30-jarigen J. Arnold, afkomstig uit Rotterdam, nad gewacht op den weg in ver band met de eerste botsing. Daarna wilde de vrachtauto de plaats van het ongeval passeeren en op dat oogenbltk werd deze wagen van ach ter aangereden door een personenauto, bestuurd door den heer J. Standaart, uit Schiedam. Beide wagens liepen schade cjp, doch persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Mevr. Bakker is door een passeerenden auto naar het politie bureau te Overschie gebracht, waar zy door dr. J. Donkersloot werd verbonden. De politie van Overschie stelt een onderzoek in. De ryksbemiddelaar prof. Mr. A. C. Josephus Jitta heeft de partijen, betrokken bij het drei gend conflict aan „De Sphinx" te Maastricht, opgeroepen, tot een bespreking, welke as. Maandag 6 dezer te Tilburg zal worden ge houden. HUIZEN, 1875 M. 8.30 K.R.O. Morgen wijding door Pastoor L. H. Perquin. 9.30 N. C.R.V. Gewijde muziek. 10.20 Kerkdienst uit de Evang. Luthersche Kerk Spui Amsterdam. 12.00 KRO-Orkest o.l.v. Mar. v. 't Woud. 1.00 Rector B. H. de Groot. Leeken- apostolaat en jeugdwerk. 1.20 Orkest. 2.10 Boeken en schrijvers. „Vluchten" van Mr. E. Franquinet, besproken door A. Viruly. 2.30 De KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. 3.00 Relais van het KRO-programma op den Phohi-zender. Concert door de KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. 4.00 Ziekenlof uit Bloemendaal. 5.00 N. C. R.V., Orgelbespeling door Jae. Verkerke. 5.30 Kerkdienst uit de Gereformeerde Kerk te Bergen op Zoom. Zeven uur Korte Evangelisatie- dienst. 7.45 KRO Voetbaluitslagen van de RKP. 7.50 Kap. J. N. Janssen: „Spanje". 8.10 Gram.muziek 8.15 Opera- en operettecon cert m.m.v. Ankle van WickevoortCrom- melin. sopraan. Jo v. d. Meent-Walter, alt Evert Miedema, tenor. K.R.O. Orkest o.l.v. Johan Gerritsen. 9.00 Vaz Dlas. 10.40 Epi loog door het klein koor o.l.v. Jos. H. Plek kers. 11.00 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 9.00 VARA Post duiven berichten en voetbalmededeelingen. 9.03 Tuinbouwhaifuurtje door S. S. Lan- tinga: „Groenblijvende heesters". 9.30 VARA -orkest o.l.v. H. de Groot. 10.20 Nieuwe So cialistische dichtkunst. De poëzie In de vlammen. (Een keuze uit verbrande werken van Duitsche dichters). Vertaald en voor te dragen door Martien Beversluis. 10.40 VA RA-orkest o.l.v. H. de Groot m.m.v. Gertrud Wertheim, cemhalo. Harry Wiggelaar viool. Louis Sjouwerman, fluit. 11.30 Zondagmor gentoespraak door G. J. Zwertbroek. 12.00 AVRO-Lunchconcert door het Paul Godwin -Kwintet. Cello soli door Max Messing. 1.15 Gramofoomnuziek. 2.00 BoekenhalfuurtJe door Dr. P. H. Ritter Jr. „Literatuur en le venswerkelijkheid." Beschouwing n.a.v. eeni ge nieuwe romans. 2.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Het concert gebouworkest o.l.v. Clemens Krauss. Nathan Milstein, viool. 4.00 Dr. G. A. Dudok houdt een Inleiding tot „Caesar en Cleopatra" van G. B. Shaw. 4.20 Gram.muziek. 4.45 Sport uitslagen van Vaz Dlas. 5.00 VARA-Kinder- uurtje. Op het booze eiland. 6.00 VPRO Le zing: Tooneel en cultuur. Spr. Albert vau Daisum. 6.45 Kerkdienst uit de Ver. v. Vrijz. Herv. Kerk te Beverwijk. 8.00 AVRO Vaz Dias. 8.15 Operetteconcert door het omroep orkest o.l.v. Nico Treep. Grethe Weyn- schenkHogenbirk, sopraan. Lla Fuldauer, sopraan. Henk Viskll, tenor. Willem Schans- man, tenor. In de pauze causerie door W, Vogt „De klaroen schalt". 9.30 Mr. A. W. Kamp. draagt voor. 9.50 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 11.00 Gram.muziek. 12.00 Slui ting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Engelsche avond; symphonleconcert (Stravinski)8.40 orkestconcert. 10.20 Operettemuziek, Mika do, Czardas prinzes, Dollarprinzes. BRUSSEL, 509 M. 12.20 orgelconc. o.l.v. Jan Kumps; 1.30 concert uit het „Grand-Hotel" te Antwerpen; 5.20 dansmuziek; 6.30 piano spel; 7.20 gramofoonmuziek; 8.20 orkest concert o.l.v. Karei Walpot; 9.20 concert. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20 orkestcon cert o.l.v. Launy Gröndahl; 1.20 Harmonica- muzielc; 1.45 gramofoonmuziek; 7.35 con cert door het Radio Harmonieorkest; 8.35 concert; 9.35 cellorecital; 9.50 orkestconcert; 10.20 dansmuziek door het orkest o.l.v. Ted dy Petersen. BERLIJN, 419 M. 12.20 populair concert; 3.20 concert door het omroeporkest o.l.v. Herzmann; 4.20 vocaal concert; 5.45 kamer muziek; 7.25 concert door het omroepor kest. HAMBURG. 372 M. 11.20 populair concert door het kleine Noragorkest o.l.v. Gerhard Maasz; 2.20 blaaskwintet; 3.35 populair con cert; 7.20 Wals- en operetteprogramma. LANGENBERG, 472 M. 12.35 gramo foonmuziek; 2.50 kamermuziek; 3.20 solis tenconcert; 4.20 vesperconcert door het or kest van den Westduitschen omroep o.l.v. Buschkötter; 5.35 sollstenconcert; 10.00 po pulaire en dansmuziek door het orkest van den Duitschen omroep o.l.v. Julius Kühn. DAVENTRY, 1554 M. 1.50 pianorecital; 3.20 concert door het Radio Militair-orkest. 4.20 vioolrecital; 5.10 cantate; 6.05 concert door strykkwartet; 7.50 orgelconcert; 9.25 con cert door koor; 9.30 Park Lane Hotelorkest; 10.50 epiloog. PARIJS, Eiffel 1446 M. 12.50 concert door het Jean Ibosorkest; 7.50 gramofoonmuziek. PARIJS, R. 1725 M. 8.05 gramofoonmuziek 12.40 gramofoonmuziek; 12.50 Idem: 1.50 populaire muziek; 2.20 gramofoonmuziek; 3.20 Idem; 5.05 Idem 7.20 Idem; 9.05 gramo foonmuziek MILAAN. 331 M. 4.20 concert; 6.20 gra mofoonmuziek; 7.20 gramofoonmuziek. ROME, 441 M. 4.35 vocaal instrumentaal concert; 8.05 concert; 9.35 populaire mu ziek. WEENEN, 517 M. 4.35 pop. concert; 7,20 operette; 9.35 populair concert. WARSCHAU, 1411 M. 11.35 Philharmo- nie van Warschau; 2.40 populaire muziek; 4.35 orkestmuziek: 8 35 vroolijk program ma; 10.25 dansmuziek. BEROMUNSTER, 460 M. 5.20 gramofoon muziek; 6.25 Idem; 8.05 concert. HUIZEN, 1875 M.: 8.00 N.C.R.V.; Schrift lezing en meditatie, 8.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Morgendienst door J. Valk, 11.00 Le zen van Chr. lectuur; „Stuurloos" uit „Schemeringen", van Mlen Labberton, 11.30 Gramofoonmuziek, 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek, 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart uit de Luth. Kerk, te Amsterdam, 2.00 Uitzending voor scholen, Ds. F. C. Meyster „Eligius", 2.35 Gra mofoonmuziek. 2.45 Wenken voor de keu ken, door mevrouw M. AdrianMerckens: „Nog eens bezuinigen." 3.15 Knippen en naaien, 3.45 Rustpoos, 4.00 Bijbellezing door Ds. J. de Waard. Mej. C. de Jager zang. Orgel; F. Reymerink, 5.00 Concert Ellze de Haas, sopraan. Lody Laguna, viool Hans Laguna del Valle, plano, 6.30 Onder wijsfonds voor de binnenvaart, 7.00 Poli tieberichten, 7.15 Ned. Chr. Persbureau, 7.30 Vragenuurtje, 8.30 Enkrateia-uurtje, verzorgd door de Geref. Vereeniging voor de Drankbestrijding. Spr. Ds. J. van Herk- sen, W. C. F. Scheps, m. m. v. mej. A Geest, zang, 9.30 Het Chr. Radiokoor onder leiding v. Jan Couvée. Orgel: S. P. Visser, 11.00 Gramofoonmuziek, 11.30 Sluiting. HILVERSUM. 296 M.: 8.00 AVRO: Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding, 10.15 Gramofoonmuziek, 10.30 Mr. Ph. C. La Cha- pelle draagt voor, 11.00 Orgelconcert door J. G. van Doorn. Soliste Fenny van Andel- Romijn, zang. 12.00 Lunchconcert door het ensemble Rentmeester. Intermezzi van gramofoonmuziek, 2.15 Rustpoos. 2.30 Pianorecital door Sophie Vos, 3.00 Gramo foonmuziek, 4.00 Aansluiting met het Grand Hotel Café-Restaurant Central, te Dsn Haag, Dansmuziek door Paul Godwin en zyn ensemble. 4.30 Causerie door Max Tak. 5.30 Aansluiting met het Café- Restaurant Central. Janos! Baloch en zijn Hongaarsch Zigeuner Orkest. 6.00 Gramo foonmuziek, 6.30 Aansluiting met Central in den Haag. Concert door een Hollandsch Ensemble onder leiding van Anne Louis Bakker, 7.00 Causerie door luitenant J. H. van Giessen over het werk op IJsland. 7.30 Omroeporkest onder leiding van Albert v. Raalte, 8.00 Vaz Dias, 8.05 Omroeporkest- onder leiding van Alb. van Raalte. Dl Moorlag, sopraan en Fredgrik Lamond, pia no. Beethoven-programma, 9.00 Radio- Tooneel: Opvoering van Koning Hendrik VIII. Cyclus Toppen van verleden III. Hoorspel van P. H. Moerkerken. Leiding Kommer Kleyn, 9.35 Kovacs Lajos en zijn orkest, afgewisseld door gramofoonmuziek, 11.00 Vaz Dias, 11.10 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1191 M.: 7.50 Italiaansche avond: symphonie-coneert van Mendels sohn, 8.40 Italiaansch orkestconcert, 9.20 Italiaansch vocaal concert met orkest, 10.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 509 M.: 12.20 Kleinorkestcon- cert onder leiding van Pieter Leemans, 1.30 Gramofoonmuziek 6.35 Gramofoon muziek. 6.50 Kleinorkestconcert onder lei ding van Pieter Leemans, 6.50 Kleinorkest concert onder leiding van Pieter Leemans, 8.20 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG. 1153 M.: 11.20 Strijkor kest onder leiding van A. Bendix, 7.20 Omroeporkest onder leiding van Launy Gröndahl. 8.40 Noorsche muziek. 9.55 Om roeporkest onder leiding van Launy Gröndahl. BERLIJN, 419 M.: 5.30 Populair concert. 7.25 Gramofoonmuziek. 8.35 Concert door een kamerorkest onder leiding van Hans Von Benda, 9.20 Berichten, daarna popu laire en dansmuziek. HAMBURG. 372 M.: 3.20 Concert. 5.20 Gevarieerd programma, 7.20 Klein Norag orkest onder leiding van Adolf Seeker, 8.30 Concert door het stede'ük orkest van Lübeck. 9.40 Concert door een orkest van werklooze musici te Kiel onder leidlne van Hans Döring. LANGENBERG, 472 M.: 11.20 Populair Poneert door het omroeporkest onder lei ding van Otto Serfert, 12.55 Gramofoon- m-uziek, 11.20 Gramofoonmuziek. DAVENTRY. 1554 M.: 12.20 Orgelconcert I.05 Concert door het Western Studio-or kest onder leiding van Frank Ttora«s 1.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Sonate-recital, 4.50 Concert door het Schotsche Studio-orkest onder leiding van Guy Daines. 9.55 Concert door het B.B.C.- orkest onder leiding van Joseph Lewis. II.15 The Grosvenor House Dance Band, onder leiding van Lipton. PARIJS EIFFEL. 1446 M.: 7.50 Concert onder leiding van E. Flament. 8.35 Vervolg concert. PARIJS R„ 1725 M.: 8.05 Gramofoonmu ziek, 12.20 Gramofoonmuziek, 7.40 Gramo foonmuziek, 8.20 Opera-comique. MILAAN, 331 M.: 4.30 Concert door het Balalaika-orkest, 6.00 Gramofoonmuziek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.35 idem, 9.05 Ka mermuziek, 9.50 Dansmuziek. ROME, 441 M.: 4.35 Vocaal en instru mentaal concert, 7.35 Gramofoonmuziek, 8.05 Concert. WEENEN, 517 1(1.: 6.20 Concert door het Weensche svm phon leorkest onder leiding v. Webern, 8.15 Idem, 9.40 Dansmuziek. WARSCHAU, 1411. M.: 4.40 Pianospel. 5'40 Gramofoon- en operettemuziek, 10.25 Zl- geunermvztek BEROMUNSTER. 460 M.: 4.20 Gramofoon muziek. 6 25 idem. 7,10 Hans Roelli zingt 'lederen, 8.30 Svmphonieën van Beetho ven. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het heeft Z. H den Paus behaagd te benoe men tot Geheim Kamerheer den Zeereerwaarden heer Dr. M. J. Schrader, Huize „Mariënburgh te Soestdijk, emer.-pastoor te Hilversum (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.). Hedenmorgen is tusschen Leiden en Warmond op den onbewaakten overweg een ongeluk ge beurd, dat bijzonder goed is afgeloopen. De trein, die om 7.24 uit Den Haag vertrekt naar Haarlem kwam bij genoemden overweg in botsing met een vrachtauto. Deze auto werd door de treeplank van den trein geraakt en alleen daaraan is het te danken, dat geen ernstige ongelukken gebeurd zijn. Nu toch werd de auto opzij geduwd, waardoor alles goed afliep. Zoowel de auto als de treeplank van den trein weiden eenigszins beschadigd. De trein had door dit ongeval zeven minuten vertraging. De oorzaak van het ongeval is nog niet geheel vastgesteld. De R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem houdt zyn najaars-Centrale Raadsver gadering op Woensdag, 8 November a.s. in den Haag. De vergadering begint om negen uur met een H. Mis tot intentie van den Bond op te dragen in de St. Theresiakerk, Westeinde door Rector L. Brink, geestelijk adviseur der afdeeling Den Haag. Na afdoening der financieele jaarstukken volgt de verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur. Volgens het rooster zijn aan de beurt van aftreding de heeren W. Boon te 's-Gravenhage, H. E. v. d. Brule te Rotterdam en A. J. van Rest te Poeldijk. De beide laatsten stellen hich herkiesbaar. De heer Boon meent in verband met familie-om standigheden, zich niet meer herkiesbaar te kunnen stellen. Voorts dient de verkiezing van een lid van den Middenstandsraad plaats te vinden, wegens pe riodieke aftreding van den heer C. J. G. Struyc- ken, die door het hoofdbestuur wederom candi- daat wordt gesteld. Van de afdeelingen komen o.a. voorstellen in behandeling over: hoogeren aftrek van levens- verzekeringspremei bij de Inkomstenbelasting (Zaandam) een R. K. Middenstandsziekenfonds? (Delft); demonstratief vertoon, (Rijswijk); de Regeering en het Autoverkeer (Rijswyk)verbod van za kendoen voor wachtgelders en gepensionneerden (Rijswijk)binding der vestigingsmogelijkheid van ondernemingen (Rijswyk)en een uitspraak tegen den verkoop van ontoelaatbare kleeding (Alkmaar). By K. B. is thans met ingang van 1 December 1933 benoemd tot Commissaris der Koningin in de Provincie Groningen dr. J. P. Fockema An- dreae met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Utrecht onder dankbetuiging voor de langdurige en ge wichtige diensten in deze betrekking bewezen. De minister van Defensie heeft bepaald, dat brieven, gesloten in couverten, waarop zegeis zijn aangebracht met een opschrift, strekkende tot boycot van goederen van den een of ande ren staat, ongeopend behooren te worden ver nietigd. Men verzoekt ons de byzondere aandacht der katholieke middenstanders te vestigen op het middenstandskwartier, dat Dinsdag a.s. te 7.45 uur, dus onmiddellijk vóór de radiorede van Mi nister Verschuur, door den K-R.O. zal worden uitgezonden. PV.7» ft. Praatvoer Lucky Lindy is aangekomen en bijna het eenige wat de kranten over hem weten te vermelden is dat hij zeer zwijgzaam is. Dit schijnt inderdaad een merk waardigheid te zijn, maar het aller merkwaardigste van deze merkwaar digheid is dunkt ons wel, dat zoo weinigen er leering uit trekken. Zwijgen is toch zulk een schoone deugd. Maar hoevelen beoefenen haar? Hoevelen geven zich zelf eenige moeite om tot een begin van beoefening te raken?. We praten liever honderd-uit, zoo als het heet, over alles en nog wat, over koetjes en kalfjes, over ditjes en datjes, over de dingen van den dag, of als we die niet bij de hand hebben, over de dingen van gisteren, van eergisteren, van den goeden ouden tijd, of om profetisch te schijnen van de dingen, die staan te gebeuren Maar praten doen we! Zonder praten zou veler leven leeg zijn. Zou veler bestaan ophouden een bestaan te wezen. Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist Het R. K. Werkliedenverbond richtte zich op 30 Juni j.l. tot den Minister van Sociale Zaken met een adres inzake de toepassing van de steunregeling ten opzichte van kostgangers, die i}ij familie-leden inwonen. Voor zoover dezen werkloos zyn ontvangen zij geen steun, doch krijgt het gezinshoofd voor hen gezinstoeslag en als ze werken wordt 2/3 deel van hun loon op de uitkeering aan het werk loos gezinshoofd gekort. Het verbond acht deze regeling weinig ge schikt voor het versterken der familiebanden en verzocht daarom een mildere toepassing. Wijl verbetering in de aangeduide richting tot dusver uitbleef, werd opnieuw de aandacht van den Minister op dezen misstand gevestigd. Ten gevolge van de daling der loonen worden de loonnormen, bij de toepassing der steun regelingen in aanmerking te nemen, telkens ver laagd. Omdat het totale steunbedrag begrensd is op 65 of 70 pCt. van het loon, worden alle be palingen, die gemaakt zijn om het groote gezin wat extra's te kunnen geven, illusoir. Daarna vordert de prijsstijging van verschil lende levensmiddelen van het groote gezin meer uitgaven dan van het kleine. Door samenwerking van deze twee factoren wordt de toestand der gesteunde groote gezinnen steeds meer onhoudbaar. Daarom verzocht het Verbond op 15 Septem ber j.l. het maximum percentage van het loon voor het berekenen der uitkeering aah1 de groote gezinnen te verhoogen tot hoogstens 90 pCt. Wijl wegens de doorvoering van verschillenen beperkingen de druk op het gesteunde groote gezin in den laatsten tijd nog belangrijk is ver zwaard heeft het Verbondsbestuur opnieuw op extra-hulp aangedrongen. Ten slotte wenscht het Verbondsbestuur voor de werklooze hoofden van gezinnen, in verband met de in December komende feestdagen een extra uitkeering, opdat ook in die gezinnen aan die dagen materieel een bijzonder karakter kan worden gegeven. Naar wy vernemen moest het „Kikvorschen"- zevental, dat heden en Zondag te Brussel uit komt in het internationaal waterpolotournooi, op drie plaatsen gewijzigd worden wegens ver hindering van enkele spelers. Zoo zal Zeisman (Zwemvereeniging Hilli- gersberg) het doel verdedigen in plaats van Veenstra (IJ), terwijl J. Elzinga (Leidsche Zwemclub) de plaats inneemt van K Kohier (IJ). Tensotte is J. Reekers (H. Z. en P. C.) vanvangen door zijn clubgenoot S. G. van Aelst. Ook in de estafetteploeg voor de 5 maal 100 Meter vrije slag is een wijziging gekomen in de samenstelling door het niet beschikbaar zijn van den IJzwemmer H. van Essen, in wiens plaats S. G. van Aelst (H, Z. en P. C.) start. Alle andere zwemmers en spelers hebben de uitnoodiging aangenomen. Leider van den tour is de heer G. Blitz. In den afgeloopen nacht om twaalf uur is ook de 66-jarige schoenmaker A. Walter, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag, vermoe delijk tengevolge van gasvergiftiging in een perceel aan de Varkensmarkt bewusteloos ge raakte, overleden. De toestand van Mej. van den Berg is rede lijk; zy is naar het St. Joseph-paviljoen te Gouda overgebracht. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Een hygiënisch onderzoek Naar wij vernemen heeft de Veterinaire In spectie van de Volksgezondheid in de fabrieken, waar voor de Crisis Rundvee Centrale vleesch- waren zullen worden bereid en in de inrichtin gen, waar het betreffende vee wordt geslacht, een bijzonder onderzoek ingesteld naar de hy giëne en capaciteit der bedrijven. De Centrale levert voor het doel alleen dan vee af, als de Veterinaire Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid tevens directeur van den Veeartsenykundigen dienst gemeld heeft, dat zijnentwege geen bezwaren bestaan. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 10