Een en ander over Polen Premier Sarraut in de kamer St. Willibrordus Het nieuws van heden GELUK EN TRAGEDIE IN DE HISTORIE Handel en verkeer BEGROOTINGSEVEN- WICHT NOODZAKELIJK ENGELAND HOUDT ZICH AAN LOCARNO DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 4 NOVEMBER 1933 ZES EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 18521 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN i Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering Tegenwoordig neemt Polen in Europa, wat territorium en bevolking betreft, de rijfde plaats in" Duitsche rechercheurs verwijderd De Belgische militaire begrooting Enkele cijfers Het WeerKiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiKi luimminimi Spaansch financier ontsnapt Door de gevangenisdirecteur vrijgelaten? Amerika's goudaan koop Geen protesten van Engeland en Frankrijk Uniformverbod in het Saargebied Door de regeeringscommissie voorgesteld f Negen negers bij brand omgekomen JAPANS STAATSSCHATKIST KONING BORIS OPENT HET PARLEMENT Te Sofia werd deze week het Buig aar sche parlement door den koning geopend. Hier boven de monarch in gesprek met soldaten van de Kamerwacht. Te Osaka is een gebouw gesticht, dat alleen ten doel heeft om den goudschat der Bank van Japan te bewaren. In de modernste safes bevinden zich aoudstaven ter waarde van 350 millioen Yen. De buitenlandsche politiek van Daladier zal worden voortgezet Herdenking van Painlevé De regeeringsverklaring Tweespalt in Japans kabinet Uitlating van Ar aki Nieuwe eenschoteldag in Duitschland Kamerontbinding DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN ONTVANGLAMPEN VANAF F 2.50 N.V. Gloeilampenfabriek „Radium H. J. v. d. MEER, Schagchelstraat 7 Rede van onderstaatssecretaris Eden: geen politiek van isolement Dictator op Malta NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Door de eigenaardige ligging van Polen temidden van zes andere landen, is net begrijpelijk, dat de grenzen fn den loop der eeuwen aanzienlijke wijzigingen ondergin gen, en dat Polen onder de heerschappij kwam van naburige volken gedurende langeren of kor- teren tijd, met daartusschen perioden van eigen bestuur. In de tiende eeuw krijgen wü pas voor. de eerste maal in de geschiedenis iets over Polen te hooren, en vernemen wij dat net christendom er ingevoerd wordt door Prins Miecislas in 966. De eerste koning, die in 102b als zoodanig gekroond werd, was Boleslas de Dappere; nu begint er een tijdperk van groo- ten bloei voor Polen. Keizer Otto III brengt zelfs een bezoek aan Boleslas. Vanuit Polen ook werd er een begin gemaakt met de verkon diging van het christendom langs de kusten der Baltische Zee en naar het binnenland, en zoo werd een geheele volksstam, n.l. de Pom- mersche Slaven tot het geloof bekeerd, waar mede een samensmelting van hun gebied met Polen gepaard ging. In Pommeren vestigt zich in de dertiende eeuw de Duitsche Orde, met het doel om de beidende inwoners van Pruisen te bekeeren. De groote invasie der Tartaren wordt door Po len in 1211 volkomen gebroken, en aldus treedt Polen op als redder van West-Europa. In 1363 neemt de Duitscne orde de stad Danzig en ont rukt Pommeren aan het Poolsche bewind. On der de regeering van Casimir den Grooten wordt een volledige staatsinrichting ontworpen. In dien tijd stonden Polens grenzen ook open om de Joodsche vluchtelingen op te nemen, even als zulks in Holland het geval was. De vereeni- ging met Littauen werd in 1386 een feit, door dat de Littausche hertog Jagiello met de Pool sche koningin Hedwig huwt, en aldus de stich ter werd van de naar diens naam genoemde dynastie. Dit ging gepaard met het tot het Christendom bekeeren van geheel Littauen. In 1410 verslaan de Polen de Duitsche Rid ders by Grünewald. Danzig was intusschen een bloeiende havenstad geworden en het verkrygt Verschillende privileges van Polen. Het hoogtepunt van zijn glorie bereikt Po len in de 16de eeuw. Het is intusschen de grootste staat van Europa geworden. Oost- Pruisen wordt aan zijn heerschappy onderwor pen. In de 17de eeuw is Polen in oorlog met ver schillende andere naties: de Zweden, Russen, Turken en Tartaren. Vooral is bekend de ne derlaag, die de beroemde koning Jan SobiesKi in 1683 aan de Turken wist toe te brengen en daarmede geheel Europa voor een catastrophe wist te behoeden. Maar die voortdurende oor logen verzwakken meer en meer de inwendige kracht van Polen, en dit is in nog sterker mate het geval in de 18de eeuw. Onder de dynastie der Saksische koningen neemt de groote in vloed van Polen weer af, ofschoon het grond bezit zich nog steeds uitstrekt van de Balti sche Zee tot aan de Zwarte Zee. Met succes wordt nog in 1768 een invasie der Russen te gengehouden, maar in 1772 heeft de eerste verdeeling van Polen plaats: Pruisen an nexeert Pommeren, Rusland neemt bezit van de Oostelijke, Oostenrijk van de Zuideiyke provincies. Intusschen hebben er verstrekkende verbeteringen en wijzigingen in het binnen- landsch bestuur plaats. In Polen vinden wü voor het eerst in de geschiedenis een ministerie van onderwijs en een vrüe Constitutie. Dan volgt de tweede verdeeling van Polen, en neemt Pruisen bezit van Danzig in 1791. In 1794 volgt eindelijk de laatste verdeeling en daarmede hield het bestaan van een onafhankeiyk Polen op. Wel wordt na den Napo'eontischen tijd weer een Poolsch koninkrijk opgericht, maar de koning is de Czaar der Russen. Een op stand tegen de Russische overheersching mis lukt en de Krakowsche Republiek, een laatste overbiyfsel van het vrije Polen, wordt in 1848 by Oostenrijk ingeiyfd. Pas in o.e twintigste eeuw wordt weer een nieuwe poging gedaan om de onafhankelijkheid te herwinnen. Een leger wordt door Pilsoedski geformeerd, en in den wereldoorlog staat Po len tegenover Rusland. In de Vereenigde Staten is intusschen een leger van Poolsche onderdanen samengebracht, die de geallieerden terzijde staan. Eindelijk wordt in 1918 Polen wederom tot onafhankelyken en vrijen staat geproclameerd, en als staatshoofd treedt generaal Pilsoedski op. In 1920 weten de Poolsche legerscharen een invasie van de Bolsjewieken den kop in tfe drukken, en hernemen daarmede hun plaats van stootblok tegen de gevaren ontstaan door het opdringen der Oostelijke volken, zooals het dat in den loop der vorige eeuwen herhaalde- lijk gedaan heeft. Het tegenwoordige Polen neemt in Europa de vyfde plaats in, wat betreft zijn territorium en de zesde ten opzichte van zyn bevolking, welke laatste circa 32.000.000 bedraagt, en ge stadig toeneemt. De bevolkingsaanwas bedraagt 16.7 per duizend inwoners, het grootste per centage van alle Europeesche Staten. 69 pet. Zijn Polen van oorsprong, 2.5 pet. Duitschers, ruim 10 pet. Joden. Op wetemchappeiyk gebied heeft Polen veel gepresteerd. Reeds in 1364 wordt in Krakow een universiteit opgericht, die onder haar leer lingen vele beroemdheden telt. Zoo heeft al daar gestudeerd Nicolaas Copernicus, de grond legger der moderne astronomie. De onbdekster Van het radium, Marie Curie, werd in War schau geboren als dochter van een Poolschen professor. Er bestaat verder een Poolsche aca demie van wetenschap, die verbonden is met vele buitenlandsche wetenschappelijke instel lingen. Op muzikaal terrein leverde Polen ne bekende componisten en pianisten Chopin en Paderewski, Rubinstein en de violisten Huber- man en Kochanski. Als opera-componist vin den wü er den bekenden Maniuszko en voor moderne symphonische muziek Szymdwowski, L. Stokomski als wereldbekend dirigent. Ook op litterair gebied kan Polen op vele vooraanstaande en bekende dicthers en schrij vers wijzen. Adam Mickiewicz, Julius Slowacki en Zygmunt Krasinski, die in de eerste helft der 19de eeuw leefden, waren de geestelijke leiders van het Poolsche volk. Wereldberoemd is Henri Sienkiewicz, de schryver van de Trilo gie en „Quo vadis"; hy won den Nobelprys. Naast Denemarken is Polen het land waai voor de openbare gezondheid en de sociale ver zekering het meeste gedaan wordt. In Polen bestaat volledige vrijheid van gods dienst. 63.8 procent der bevolking is katholiek, verder zijn 11.2 pet. Grieksch-Katholieken, 10.6 pet. Joden, 3.8 pet. Evangelischen, 10.6 pet. Schismatieken. In Polen zyn 41 Katholieke bisschoppen, 5 Grieksch-Kath. en 7 Schismatieke. De R. K. hebben 5913 parochies, de Grieksch-Katholieken 1974, de Schismatieken 1624. De Joden 2041 synagogen, de Evangelischen 701 kerken. De waarde van den Poolschen import be droeg in 1930 2.246 millioen Zloty, de export 2.433 millioen. De handelsbalans was dus actief met een bedrag van 187 millioen Zloty. De invoer van Polen bestaat uit ruwe Ka toen, wol, garen, tabak, vruchten, koffie, pa pier, huiden, enz. De voornaamste uitvoerpro- ducten zijn: steenkool (12.500.000 ton in 19301. hout, suiker, zink, eieren, vee, vleesch, ijzer en staal. De grootste handelsomzet van Polen in het buitenland is die met Duitschland, Engelana. Oostenryk, Tsjecho-Slowakije, Frankrük en de Vereenigde Staten. Steenkool, waarvan de reserves op circa 170 bi'.lioen ton worden geschat, is het voornaamste- uitvoerproduct, by een jaariyksche productie van 46 millioen ton. Voor de productie van zink neemt Polen de tweede plaats in Europa in. De voornaamste kolen-, zink- en yzermy- nen bevincen zich in Poolsche Opper-Silezié. De centra voor de metaalindustrie zyn Katto- witz en Krolewska. De vierde plaats bekleedt Polen in Europa met zyn beetsuikerproductie (één mill, ton per jaar). 1.800.000 weefgetouwen bezit de Poolsche tex tielindustrie. Het centrum dezer industrie be vindt zich in Lodz. 47.6 pet. van het Poolsche grondgebied is voor landbouw geschikt. Slechts 7.3 pet. is woest land, terwijl 24.8 uit bosschen bestaaat. De landbouwproducten zyn tarwe, mais, aard appelen (26 millioen ton in 1930) vlas, lijnzaad, wortelen, lupine, hop etc. De bosschen bestaan in hoofdzaak uit den- ne- en eikeboomen. Een zeer voorname tak is ook de paarden- teelt. (4 millioen paarden), na Rusland de grootste in Europa. In eier- en boterproduc- tie, neemt Polen de derde plaats van de Euro peesche naties in. Het verkeer is op modernen voet geschoeid. De grootste plaatsen in Polen zijn alle langs den vliegweg en door spooriynen met elkander en met het buitenland verbonden. I. KLEINTJES S.J. BERN, 3 Nov. (Reuter.) De Zwitsersche Bondsraad heeft twee ambtenaren van de Duitsche crimineele politie over de grens laten zetten, die naar Bazel gekomen waren voor een po'.itie-onderzoek. De Bondsraad verklaart, dal door deze schending van de nationale souve- reiniteit de Duitsche ambtenaren de binnen- en buitenlandsche veiligheid van Zwitserland in gevaar brachten. BRUSSEL, 3 November (V. D.) De Bel gische begrooting voor nationale verdediging, die dezer dagen in behandeling zal komen, be loopt een totaal bedrag van 869.350.000 francs, of een vermindering in vergeiyking met de begrooting van het vorige jaar van 24 millioen francs. De uitgaven voor de voltooiing van de grensversterking zijn hierby echter niet inbe grepen, doch worden gevoteerd in een buiten gewone begrooting, die buiten het defensie budget valt. De Belgische regeering heeft bovendien met de Fabrique Nationale des Armes de Guerre twee contracten voor de levering van oorlogs materiaal tot de jaren 1936 en 1940 gesloten, voor een totaal bedrag van 58 millioen francs. Bovendien is een crediet van 22 millioen francs uitgetrokken voor de instelling van büzondere grensregimenten. Verwachting: Zwakke tot matigen ES wind uit Noordelijke richtingen, nevelig jrj tot licht of halfbewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur IË Verdere vooruitzichten onzeker. Nachtvorstverwachting: Waarschijniyk lichte tot matige nachtvorst. Zon op 7.02 - onder 4.25 - Licht op 4.55 10 November L. K. =j MADRID, 3 Nov. (Reuter). De financier March is ontsnapt uit de gevangenis te Alcala de Henares en wel door de groote poort, die door den directeur zelf zou zyn geopend. March zou reeds over de grens ontkomen zyn. In een brief aan de rechtbank zegt hy reeds 18 maan den gevangen te zitten zonder dat men zich om hem bekommerde. Hy verklaart ziek te zijn, hetgeen is bevestigd door dr. Maranon, volgens wien March op den rand der krank zinnigheid staat. WASHINGTON, 3 Nov. Op het Witte Huis wordt officieel verklaard: Groot-Brittannië en Frankrijk zijn volledig ingelicht over het doel vqn het Amerikaansche goudaankoopprogram. Protesten tegen de bedoelde voorstellen zijn niet ontvangen. De goudaankoopen zullen niet in bijzonder heden gepubliceerd worden, zooals dit ook niet het geval is bij de operaties van het Engelsche pondsterling-compensatiefonds en van de Ban. que de France. (United Press) SAARBRÜCKEN, 3 Nov. De regeeringscom- missaris voor het Saargebied heeft een decreet voorgesteld, waarbij voor het Saargebied het dragen van partij-uniformen en van politieke insignes wordt verboden. Voorts wordt verboden het beoefenen van terreinsport, optochten en het deelnemen zoowel binnen als buiten het Saargebied aan verboden organisaties, het inzamelen van gelden of goederen voor politieke doeleinden en het houden van vergaderingen of meetings zon der voorafgaande kennisgving aan de autori teiten. Verder bevat het decreet een verscher ping van het verbod van bepaalde soorten druk werk. Ten slotte wordt met straf bedreigd 'n ieder, die na het referendum over den toekomstigen sta tus vdn het Saargebied den maatschappelijken boycot over anderen uitspreekt. NEW-YORK, 3 Nov. (VB.) In het stadsdeel Brooklyn is een houten huurkazerne, welke drie etages had. afgebrand. Daar het vuur te laat werd ontdekt, zijn negen negers, o.w. 6 kinderen, om het leven gekomen. Van de negen geredde bewoners werden drie, die door uit het raam te springen wilden ontsnappen, ern stig gewond. w m «tv? wm ytfcTmsi?i»S?ig mmm - -rnrnmÉm PARIJS, 3 Nov. Zoowel in Kamer en Senaat werd heden de overleden staatsman en geleer de Paul Painlevé herdacht. Beide lichamen leg den vervolgens een pauze in ten teeken van rouw. In de Kamer werd een herdenkingsrede ge houden door voorzitter Bouisson, die Painlevé schetste als den wetenschappelijken raadgever van de republiek en als den organisator der nationale verdediging. Minister-president Sar raut zeide in een prachtige geïmproviseerde toe spraak, dat het voorbeeld van Paul Painlevé temidden van onze droefheid de stoutste ver wachtingen van sociale rechtvaardigheid oproept, die kunnen steunen op 'n weldadige levensweten schap. Langdurige toejuichingen volgden, waar op de Kamer met algemeene stemmen de communisten uitgezonderd besloot om Pain- levé's stoffelijk overschot in het Panthéon by te zetten. Nadat de Kamer weer was bijeengekomen las minister-president Sarraut de regeeringsver klaring voor. De regeering, aldus de verklaring, verzoekt het parlement om vertrouwen en om het toe staan van de middelen die de veiligheid van Frankrijks lot en van het democratisch regime moeten waarborgen door herstel van den eco- nomischen en financieelen toestand. Tegenover een wereld, die aan de verwarring is prysgegeven en waarin de gedachte aan geweld en aan af zien der kostbare vrijheid de welvaart van allen in gevaar brengt, willen wij aantoonen, dat Frankryk in staat is door het vrije spel der republikeinsche instellingen en den burgermoed zyner zonen den wil en de kracht te vinden om de huidige moeiiykheden te overwinnen. Met betrekking tot het begrootingsevenwicht huldigt de huidige regeering dezelfde opvattin gen als de vorige, zy verlangt bezuinigingen, het afschaffen van misbruiken en de bestrijding Van belastingontduiking. Na herstel van het begrootingsevenwicht moet een belastftigherzie- ning worden ingevoerd die door normale oelas- tingheffingen de fiscale eeriykheid herstelt. De hiermede verbonden belastingverlagingen zullen een gunstigen invloed hebben op het economisch leven en leiden tot een verlaging van de kosten van levensonderhoud. Frankryk bhjft bereid deel te nemen aan de internationale samenwerking voor het herstel van den economischen vrede, maar zoolang de huidige economisch chaos voortduurt, heeft Frankrijk het recht en den plicht, zijn econo misch lot te verzekeren. Het dumpen op de geldmarkten dwingt Frankryk zijn landbouw, wijnbouw en industrie te beschermen. Van de contingenteeringspolitiek moet gebruik worden gemaakt om concessies te verkrijgen. Frankrijk moet zyn koloniaal rijk ten volle exploiteeren en de economische relaties tusschen moederland en koloniën uitbreiden. De vredesgedachte onder de volken en onder de rassen komt geheel overeen met de Fransche buitenlandsche politiek, de nieuwe regeering houdt zich aan de richtlijnen van de vorige en wil de hoogere belangen van Frankryk behar tigen. De regeering verwacht van de eerbiediging der verdragsverplichtingen en van een recht vaardige toepassing van het Volkenbondspact de regeling der kwesties, die op het oogenblik zoo zwaar drukken op het materieele en mo- reele lot der volken. De regeering voert haar buitenlandsche politiek in een geest van soli dariteit en internationale samenwerking. Deze politiek houdt vast aan alle vriendschappen, welke Frankrijk heeft gesloten in het belang van vrede en veiligheid. Frankrijk zal trouw blijven aan zijn verplich tingen en zich niet afkeeren van de te Genève in volkomen solidariteit met alle onderteeke naars der vredesverdragen en van het Volken bondsstatuut aanvaarde taak. Frankrijk zal het aangevatte werk voortzetten volgens de belangrijkste grondslagen, welke met Engeland, de Vereenigde Staten en Italië, zoo mede in volledige overeenstemming met de an dere met Frankrük bevriende volken principieel zijn vastgelegd. Frankrijk is rustig en sterk en het zal zonder hartstocht blijven, omdat het zich in staat weet zün recht te doen eerbiedigen Dit recht valt onder de huidige omstandig heden samen met het recht van alle volken, die oprecht vasthouden aan de handhaving van den vrede, vooral Engeland dat, nadat het zoo edel moedig met Frankryk alle beproevingen heeft gedeeld, thans door de stem van een van zijn meest op den voorgrond tredende staatslieden (Baldwin Red.) de nadrukkelyke instemming van zyn regeering met het van kracht blyven van het verdrag van Locarno heeft bevestigd; voorts Italië welks recente diplomatieke stappen nog eens duidelijk den wil toonden, om met Frankrijk samen te werken; de V.S., die even eens het vredeswerk bevorderen; en Rusland, dat de wereld zyn niet-aanvalspacten heeft ge schonken. Voorts sprak Sarraut over de vrien den in België, Polen en in de Kleine Entente, die zeker ;yan hun innige verbondenheid met Frankryk, zich hebben aangesloten by de Fran sche plannen en onderhandelingen. Het land, zoo eindigt de regeeringsverklaring, heeft vertrouwen in de ontwikkeling der demo cratie en in de instellingen van het parlemen taire stelsel. Vervolgens werd een begin gemaakt met de behandeling der interpellaties over de algemeene Fransche politiek. Eerste spreker was Bergery, die verklaarde in de aanwezigheid van Piétri in het kabinet den eersten stap te zien naar 'n concentratie. Hij noemde Sarraut „den vader van de formule Het communisme is de vyand". Om 7 uur werd de zitting verdaagd tot 9 uur. PARIJS, 3 Nov. (Reuter). In het verloop der avondzitting van de Fransche Kamer stelde de socialist Bedoux de vraag, op welke meerder heid de regeering eigenlyk wilde steunen. Om 11 uur werd een pauze ingelegd, om de fracties in staat te stellen, haar houding by de stemming te bepalen. Nader meldt V.D., dat omstreeks 1 uur ge stemd werd over een voorstel, ingediend door den plaatsvervangenden leider der rad. soc. fractie, Delbos, waarby vertrouwen in de regee ring werd uitgesproken. Het voorstel werd aan genomen met 320 tegen 32 stemmen en een op vallend aantal blanco stemmen. Aanvullend meldt Reuter, dat het grootste gedeelte der rechtsche partyen, een deel der middenpartyen en de meeste socialisten blanco stemden. Er zyn geruchten in omloop aangaande een politieke wijziging op de basis van .een veel- beteekenende uitlating van generaal Araki, gisteren gedaan. Araki verklaarde, dat hy verschillende voor stellen heeft ingediend sinds de opening der vyf ministersconferentie, maar dat hy tot nu toe nog niets heeft gehoord van den secretaris generaal van het kabinet. Daarom wil hy den toestand nog een dag of veertien aanzien. Het blykt, dat een ernstige kloof bestaat tusschen de zienswyze der verschillende ministers en die van Araki in zake zijn voorstel voor de binnenlandsche politiek, in het byzonder met het oog op de landbouw-, opvoedings- en sociale vraagstukken. KEULEN, 3 Nov. (Reuter). In verband met het succes van den éénschotel-Zondag in Oc tober, zal aanstaanden Zondag wederom in ge heel Duitschland, zoowel by particulieren als in de restaurants een een-gangs-maaltüd wor den opgediend. Iedereen wordt verzocht het op deze wyze bespaarde geld aan de regeering te zenden, die het voor het organiseeren van hulp gedurende len aanstaanden winter zal gebruiken. De vo rige maal heeft deze campagne bijna 5 millioen Mark opgebracht. Voortzetting Rijksdagbrandproces te Berlijn; Sarraut's regeeringsverklaring in de Fransche Kamer. Negen negers by brand omgekomen. Z. H. Exc. Mgr. Aengenent uit Rome naar Florence vertrokken. Motorsloep met den Marine-commandant aan boord afgedreven, doch behouden te Nieuwe- diep binnengebracht. Gecompliceerd auto-ongeval te Overschie. Dr. M. J. Schrader te Hilversum benoemd tot geheim kamerheer van Z. II. den Paus. O „FAMEZO"-RIJWIEL met electr. lamp ƒ37.50. 3 jaar garantie en SCHOTERWEG, hoek GEN. CRONJéSTRAAT LONDEN, 3 Nov. (V.D.) De parlementaire onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Anthony Eden, heeft vanavond te Skipton een toespraak gehouden, waarin hy sprak over het Locarno-pact. Hij wees er op, dat ingeval van een flagrante schending dezer overeenkomst door een der partijen, Engeland verplicht is, onmiddellijk de benadeelde party ter hulp te snellen, indien direct op', eden noc 'z: helijk is. „Het ligt evenwel in onze eigen beoordeeling of deze crpli-hting toepasselyk is. Het verdrag van Locarno voorziet er niet in op welke wyze een der partijen zich er aar zou -unnen ont trekken. Eenige critici hebben gesuggereerd dat indien ui s mogelyk zon zijn, Brittannië zich niet zou laten betrekken in eenigen Europee- schen oorlog. Juist 't tegenovergestelde is waar. Wij zullen niet een anderen oorlog uit den weg gaan docr te zeggen, dat wij in geen geval een onrechtvaardig aangevallen staat ter hulp zullen snellen. Brittannië heeft nog steeds zijn verantwoordelykheid als groote mogendheid. In dien we er voor vreezen ons te kwyten van deze verantwoordelijkheid, dan zullen we i.ooden tot 'n ramp, welke zal volgen. Vandaag aan den dag is een politiek van isolement een politiek van dwaasheid. Zelfs indien wij terug ouden willen komen op onze woorden, zouden wij dat niet kunnen. Maar natuurlyk is er geen kwestie van dat wü' dat zouden doen. Zooals Bald-vin on langs heeft gezegd' Wat Brittannië heef* ge- teekend zal het nakomen. Brittann.ë is zijn handteekening jegens België nagekomen. Zijn handteekening op deze overeenkomsten van Lo carno is heilig". MALTA, 3 Nov. (Reuter.) De gouverneur heeft een wet uitgevaardigd, waarby hy alle be voegdheden van ministerie en parlement op zich neemt. ROME, 3 Nov. Mussolini zal de Italiaansche Kamer na het Kerstreces ontbinden. .(United Press) Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 756 Vorige stand: 752

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1