Goering als getuige in het Rijksdagbrandproces JÉ Het nieuws van heden Afbraak onder de socialisten DE BRAND PASTE MIJ HEELEMAAL NIET m m - JAPANS CH-RUSSISCHE WRIJVING DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 6 NOVEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Overigens weiger ik hierover te discuteerenwij zijn niet de beklaagden, maar de aanklagers" Het Oberfohrenmemo- randum HOUTEN PLAVEISEL De terreurdaden der K.P.D. Het Weer,|i!i|,,||i||'|iiii|'|K"||i'|'|i"i|i|"'1»""! mi BYZANTIJNSCHE KUNST Dimitrof eruit gezet DUITSCHE GESNEUVELDEN HERDACHT Pt Tor gier ontkent Moskou zal protesteeren tegen Japansche vliegtochten boven Siberië Japan ontkent Twee millioen boeren in staking Voor prijzen, die een redelijke winst waarborgen Painlevé bijgezet in het Panthéon Groote belangstelling 30 Typhoonslachtoffers DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De neo-socialisten en vijf linkschen uit de Fransche partij gezet Om den „ideaalstaat" NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES Et! VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18522 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek t* BERLIJN, 4 November. Het proces te Berlijn bereikt naar veler verwachting he den een politiek hoogtepunt door het ver hoor van den Pruisischen Minister-President en Rijksminister Goering als getuige. Het Rijksgerechtshof is gezwicht voor de beweringen, die gisteren onmiddellijk de ronde deden, dat Dimitrof tot Dinsdag van het bij wonen der zittingen is uitgesloten, om te voorkomen dat hij met zijn vragen den Pruisischen Minister- President in het nauw zal drijven, en de Senaat heeft derhalve zijn besluit van gisteren ongedaan gemaakt en besloten Dimitrof vandaag weer toe te laten. Eenige minuten voor 10 uur worden de be klaagden binnengeleid, van der Lubbe in zijn bekende houding, Dimitrof stralend en zelf bewust. Dan verschijnt Minister-President Goering, begeleid door zijn staf, in bruine uniform in de zaal, en treedt, terwijl de aanwezigen hem met den Hitler-groet verwelkomen, voor de getuigen- tafel. President: „De procureur-generaal heeft u, meneer de Minister-president, en den Rijks minister Dr. Goebbels, als getuigen gedagvaard, om u het recht te geven u onder eede uit te spreken over de verdachtmakingen en laster, die van zekere zijde in het buitenland, in het bij zonder in he. Bruinboek, tegen u in verband met dit proces zijn uitgestrooid, alsmede over de verder daarmee in verband staande gebeurte nissen, maatregelen en omstandigheden. Het Rijksgerechtshof heeft zich hiermede accoord verklaard. Ik wijs u op de heiligheid en de beteekenis van den een en verzoek u mij de eedsformule na te zeggen." De Minister-President legt daarop den eed af. Goering legt dan zijn verklaring af. Mijnheer d- president, u zei zoo juist, dat ik als getuig? ben gedagvaard om mij tegenover de verdachtmakingen en laster in het bruinboek, te rechtvaardigen. Ik zou er echter den nadruk opwillenleggen, dat ik mijn getuigenis in de eerste plaats op een andere wijze opvat. Ten eerste beschouw ik mij als een getuige, die voor het verloop van de geheele zitting van zeer groot belang is, want ik ben een ge tuige, die ter plaatse is geweest en ook in mijn functie van voorzitter van den Rijksdag kon mij het in brand steken van dit gebouw niet onverschillig zijn. Ten tweede mu-t ik als getuige worden ge hoord in mijn functie van Pruisisch minister president, op wien in de eerste plaats de plicht rust de orde en de rust in de Duitsche landen te handhaven. Ik kwam derhalve in de eerste plaats in aanmerking om den strijd tegen de communistische beweging aan te binden. Voor zoover de verdachtmakingen in het Bruinboek ter sprake komen, is het zeker in In de nabijheid van Berlijn maakte men een experiment met een houten wegbedek- king. Deze dempt het getuid en is goedkoop. Zij bestaat uit ronde stukken jong hout, dat geprepareerd wordt met zout en bedekt wordt met steenklopsel. het belang van Duitschland, dat dit alles nauwkeurig wordt vastgesteld, teneinde het tegendeel te kunnen bewijzen. Ik persoonlijk hecht er niet de geringste waarde aan, de verwijten, welke in het Bruin boek tegen mij gedaan zijn te weerleggen. Deze zijn te belachelijk, dan dat ik dat noodzakelijk acht. Door mijn vertrouwensmannen weet ik, dat elke roode boef in dien tijd een lucratief bestaan in vond iets over den brand in den Rijksdag te beweren, dat mij kon belasten, en dit in het buitenland te doen drukken. Verder weten wij, dat speciale werf-bureaux in Duitschland werkten, dat wervers rondgin gen om de „hervorragende zeugen" uit de on derwereld op te diepen, die dan in de groteske proces-behandeling te Londen als serieuze ge tuigen optraden. Ik acht het niet doeltreffend mij te ver dedigen tegen de verklaring van zulk ge boefte. Voorzitter: Mag ik u even onderbreken. U spreekt van geboefte. Goering: Ik bedoel natuurlijk deze val- sche getuigen en ook een deel van de pers. Minister-president Goering verklaart dan ver der: In groote trekken wordt in het Bruin boek beweerd, dat mijn vriend Goebbels mij dit plan aan de hand heeft gedaan en dat ik hem heb geholpen den Rijksdag in brand te steken. Verder wordt beweerd, dat ik bij den brand heb toegezien, ik geloof „gehuld in een blauw zijden toga" (hilariteit). Hieraan ontbreekt nog, dat ik als weleer Nero bij den brand van Rome, op de lier heb ge speeld. Verder wordt in het Bruinboek beweerd, dat ik den Rijksdag heb in brand gestoken, teneinde de communistische partij hiervan te beschul digen. De brand in den Rijksdag kwam voor mij even onverwacht als voor elk fatsoenlijk, wel denkend mensch. Wel hebben wij den strijd tegen het parle mentarisme gevoerd, doch vanaf 1924 is deze strijd wettig gevoerd en nooit is ontkend, dat het Nationalisme uit het volk en door het volk gekozen, verlangde, de regeering te raden. Het was voor ons dus in het geheel niet noo- dig te toonen, dat wij den parlementairen staat vernield hadden, het was in het geheel niet noodig, dat ik den Rijksdag in vlammen liet opgaan om op te treden tegen de communisten. Toen ik op 30 Januari werd geroepen de Prui sische portefeuille van Blnnenlandsche Zaken te aanvaarden, stond mijn taak vast. Ik was geroepen het communisme te vernie tigen met alle ten dienste staande middelen. Deze strijd ging sedert de laatste jaren niet meer tegen den Novemberstaat, doch tusschen twee wereldbechouwingen. Deze waren de opbouw van het Nationaal- Socialisme en de vernietiging van het commu nisme. Voor ons stond vast, dat het communisme volledig vernietigd moest worden. In de huurkazernes van Berlijn streed onze S.S. en S.A. tegen de roode bandieten. Daar werden onze veldslagen geleverd en onze SA kende zijn tegenstanders, wat de politieke politie van heer Greszinski niet wist, dat wisten onze SA-mannen. zy wisten: die man is een Roodfrontstrijder, die moorden op zijn geweten heeft, die ander heeft zooveel maal onze menschen beschoten, onze SA kende al die lieden precies. Reeds voor het aan de macht komen begon de terreur der K. P. D. met uniformen en insignes van onze menschen. Deze daden van terreur, die deze lieden zelf hebben uitgevoerd, zijn dezelfde, die in het Bruinboek als Nationaal- socialistische terreurdaden worden genoemd. Het grootste deel er van is door Communistische spionnage-organisaties, door lieden in Natio- naal-socialistische kleeding en met Nationaal- socialistische insignes, uitgevoerd. Daarom was mijn allereerste bepaling een order uit te vaardigen, waardoor de identiteit van alle S. A.-lieden onderzocht werd. Op deze wijze hebben wij velen kunnen betrappen, die zich in onze uniform hadden gestoken. Niet onbedenkelijk waren ook de aanvallen van deze terreurgroepen op buitenlanders. Men wilde daardoor het buitenland tegen Duitschland mobiliseeren en helaas geschiedde dit met suc ces. Wij hebben vastgesteld, dat ook dit in de meeste gevallen door spionnen gebeurde. Men bracht dit aldus tot stand, door reeds lang van te voren spionnen in onze rijen te sturen, die alles deden om bij ons in het kader te komen. Voor het gerecht en voor de wereld wil ik hier verklaren: „Thans is het communisme niet gevaarlijk meer, doch slechts omdat mijn menschen ervoor gezorgd hebben, dat van dit gevaar in eenigen omvang niet meer gesproken kan worden. Sedert acht maanden hebben wij een reusachtig werk verricht. Wij hebben de Staatspolitie ingesteld, die ononderbroken, dag en nacht, voortdurend waakt. Als thans de burgers rustig kunnen slapen, dan is het om dat anderen des nachts waken. Het Duitsche volk, ook de Duitsche arbeiders, denken thans anders over het communisme. Wanneer het November-systeem g eloofd heeft, dat men- schenlevens zoo heilig zijn, dat men ze nooit mocht aanraken, ook wanneer iemand drie of vier moorden op zijn geweten had, dem ver klaar ik, dat het leven van mijn natie mij hei liger is en dat ik voor het behoud van dit le ven het leven van den enkeling, die het ver nietigen wil, neem. Op 1 Februari dook reeds een intensieve ac tie op, die tot een systematische controle op de K. P. D. en tot huiszoekingen bij de functio narissen leidde. Men heeft zich verbaasd dat op den nacht van den brand een door mij uit gegeven bevel om de leiders te arrosteeren, zoo prompt kon worden uitgevoerd. Dat bewijst niet, dat ik den brand heb voorbereid, doch is een teeken, hoe juist deze controle maatrege len genomen waren. Op 22 Februari werden de regeeringsipresddsnten erop opmerkzaam ge maakt, dat de K. P. D. verboden betoogingen trachtte te houden met behulp van Sociaal-de mocratische organisaties. Men verbaasde zich misschien erover, dat op dit tijdstip nog steeds betoogingen van het IJzeren Front en van de S. P. D. gehouden konden worden Ik heb deze betoogingen met volledig be wustzijn geduld. Ik voelde van 't eerste oogen- ■blik af, dat de gewone middelen der S. P. D. Verwachting: Meest matige, S Zuid-Westelijke tot Westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, aanvankelijk zacher. =E Zon op 7.06, onder 4.21. Licht op 4.51. 10 Nov. Laatste Kwartier. Hoogste stand: 769.6 te Valencia. Laagste stand: 733.5 te Andanes. tegenover haar aanhangers niet meer gebruikt, konden worden. Nu kwamen ook de Commu nisten in hun betoogingen omdat hun eigen betoogingen verboden waren. Ik zei nu tot mij zelf, dat de strijd zoo gevoerd moest worden, dat hij tot de definitieve overwinning van den een en den ondergang van de ander moest lei den. Nu nog een verklaring waarom ik in den nacht van den brand zoo precies op de hoogte was van het optreden der voornaamste com munisten. Reeds mijn ambtsvoorganger had een geheime order uitgevaardigd om de wo ningen der communistische functionarissen te controleeren. Onmiddellijk nadat ik aan het bewind kwam, liet ik deze order verscherpen en aan het resultaat is het in de eerste plaats te danken, dat ik onmiddellijk na den Rijks dagbrand duizenden communistische functio narissen kon arresteeren. Goering was destijds tegen een verbod der communistische partij ondanks het aandrin gen van Hugenberg; hij wilde geen verbod, doch een totale vernietiging der partij. Hij had zich zelfs voorgenomen een tijd lang den geheelen opbouw der communistische party te bestudee- ren en te wachten op den communistischen aanval. Ik verklaar hier voor de geheele wereld, aldus Goering, dat door den Rijksdagbrand een zekere communistische leiding zich van de galg heeft gered. Het was mijn plan by de eerste opstandige handeling de commu nistische leiding te verpletteren. Dat was myn plan, dat wilde ik uitvoeren om op het oogenblik, dat my het meest gepast voorkwam, toe te slaan. Slechts door de stemming onder de bevolking heb ik in den nacht van den brand den eersten aanval moeten doen. In zooverre paste mij de brand dus heelemaal niet. Thans moet de strijd anders gevoerd worden; hij zal ook thans absoluut tot het einde worden gevoerd. Vervolgens beschreef getuige de gebeurtenissen op den dag van den brand. Aan brandstichting had hij eerst niet gedacht. Eerst toen hij een beambte het woord brandstichting hoorde zeg- In het Kaiser Friedrich-museum te Berlijn werd deze week een tentoonstelling geopend van oud-christelijke byzantynsche kunst. Kijkje in een der galerijen gen, vielen hem de schellen van de oogen: hij wist het, dit had de communistische partij gedaan. Na voorts de noodige maatregelen te hebben getroffen en een gesprek te hebben gevoerd met Hitler, die ook overtuigd was van de schuld der communisten, hoorde hij, dat v. d. Lubbe gearresteerd was. Ik was van plan, zeide Goering, v. d. Lubbe nog des nachts direct op te hangen. Ik heb het niet gedaan, om dat ik tot mij zelf zei: wy hebben er maar één, het moet een heele bende zyn geweest. Misschien heb ik den man nog als getuige noodig. Toen ik het gezicht van dien jongen zag, wist ik direct, waarom slechts hu gearresteerd was. De anderen wisten den weg naar buiten, de vreemdeling niet en deze rende als een wild dier rond. Volgens mijn meening is van de cnderaardsche gang gebruik gemaakt. Het is gemakkelijk van daar naar de Spree te komen. Wanneer graaff Helldorff hier heeft gezegd, dat hij zijn maatregelen op eigen verantwoor- deiykheid heeft genomen, dan moet ik de kleine beperking maken, dat ik hem wel gedeelteiyk de vrije hand heb gelaten, doch hem ook het duidelijke bevel heb gegeven allen te arresteeren, die hij te pakken kon krijgen. Vooral door het krachtig optreden der S.A. en S.S. konden wij in één nacht 5000 leiders achter slot en grendel zetten. Vervolgens wordt tot het stellen van vragen overgegaan. Betreffende het memorandum van Oberfohren zegt Goering, dat dit vervalscht is. De zelfmoord van Oberfohren heeft niets met den brand te maken. Minister Hugenberg stond met de nationaal-socialisten op een iyn wat de bsstryding van het communisme en Marxisme betreft. De zelfmoord is het gevolg van de ontmas kering van Oberfohren als de schrijver van de anonyme brieven tegen Hugenberg. (Volgens het Oberfohrenmemorandum zou de Rijksdagbrand het werk zyn geweest van Goering en Goebbels. Red.) Dimitrof stelde vervolgens eenige zakeiyke vragen, die door Goering werden beantwoord. Als verdachte bolsjewistische denkbeelden ter sprake brengt en op Rusland zinspeelt, ant woordt de minister: Wat men in Rusland doet, is mij onverschillig. Ik heb slechts met de com munistische party in Duitschland te doen en met de buitenlandsche schelmen, die hierheen 5- v >1 A Aan den vooravond van Allerzielen werd door den Duitschen gezant te Brussel, graaf Lerchenfeld een krans gelegd aan den voet van het monument aldaar, voor de Duitsche gesneuvelden in den wereldoorlog zyn gekomen, om den Rijksdag in brand te steken. Dimitrof: Die bosjewistische wereldbeschou wing regeert de sovjet-unie, het grootste en beste land der wereld (vrooiykheid). Is dat bekend? (Uitbundige vrooiykheid.) Goering: Ik zal u zeggen, wat bij het Duitsche volk bekend is. Het Duitsche volk weet, dat u zich hier brutaal gedraagt, en dat u hierheen bent komen loopen om den Rijksdag in brand te steken. U bent in myn oog een schelm, die eenvoudig aan de galg behoort. (Levendig bravo-geroep onder het publiek). De president: Dimitrof, ik heb u al eens gezegd, dat u hier geen communistische pro paganda moogt voeren. U moogt u er dan ook niet over verwonderen, dat de heer getuige zoo opbruist. Ik verbied u deze propaganda ten strengste. U hebt zuiver zakelijke vragen te stellen. Dimitrof: Ik ben zeer voldaan over het ant woord van den heer minister-president. De president: Of u tevreden bent of niet laat mij onverschillig. Ik ontneem u nu het woord! Dimitrof: Ik heb nog een zakelijke vraag te stellen De president (nog scherper)Ik ontneem u nu het woord! Dimitrof: U bent zeker bang voor mijn vra gen, mynheer de minister-president? Goering: Wat valt u in, gü schelm! De president: Er uit met u, Dimitrof! (Ver dachte Dimitrof wordt door de beambten direct uit de zaal verwijderd). Torgler: Ik zou willen verklaren, dat ik met den Rijksdagbrand niet het geringste te maken heb en er van overtuigd ben, dat ook myn party met den brand niet het geringste te maken heeft. Torgler wijst dan op den S.A.-opmarsch naar den Bulowplatz op 23 Januari 1933 en legt er den nadruk op, dat het feit, dat een commu nist in verband hiermee naar den Rykskanselier gegaan is, bewijst hoeveel er zijn party aan gelegen was, terreur of gevechten te vermijden. Goering: Ik was op alles voorbereid, maar dat de communistische partij vurig zou heb ben gewenscht geen bloed te vergieten, dezelfde partij, die zooveel menachenlevens op haar geweten heeft en die uit een hinderlaag iederen Hitler-jongen vermoord heeft, dien zij te pakken kon krygen, ja, dat een misdadiger dit hier zegt, dat kan ik niet begrijpen. En wanneer u (tot Torgler) naar Schleicher bent gegaan dan was de reden deze, dat de communisten be vreesd waren, dat er voldoende politie op de been zou zijn als zij er heen gingen. Neen, dit bezoek was een weloverwogen rug-dekking voor het geval er iets gebeuren zou. Torgler: De minister-president heeft verder gesproken over den politieken toestand na 30 Januari en ook over het feit, dat de Duitsch- nationalen en met name minister Hugenberg, het verbod van de communistische partij zouden hebben voorgestaan. Ik heb op 26 Februari een gesprek gehad met dr. Oberfohren, die mij zeide, wij Duitsch- nationalen hebben niet het minste belang by een verbod, maar de nationaal-socialisten heb ben een des te grooter belang er by. Goering: Ik, de Pruisische minister-president heb onder eede verklaard, dat minister Hugen berg het verbod der communistische party heeft voorgesteld en dat de Rijkskanselier het met een grondige motiveering van de hand heeft gewezen. Dr. Sack vraagt of de verkiezingsvooruit zichten zoo slecht waren, dat men een derge lijke propaganda noodig had. Goering: Gelooft u, dat de burgeriyken of de communisten door den brand harder naar ons overliepen? Ik weiger echter hierop verder in te gaan, wij zyn niet de verdachten, maar de aanklagers. Het prcjces in Londen was de meest profane rechtsverdraaiing, die men zich kan denken. Voor my is het recht niet iets abstracts en boven elke paragraaf staat voor mij het recht müner missie (bijval op de publieke tribune). Popof verklaart, slechts gedeelten van Goe- rings verklaringen te hebben kunnen verstaan. Hij heeft nochtans gehoord, dat Goering zeide, dat het buitenland communisten voor terreur daden naar Duitschland heeft gestuurd. Goering bestrydt dit en herhaalt te hebben gezegd: Ik weet en heb er bewijzen voor, dat ook thans nog uit het buitenland communisten en wel Duitsche, zoo nu en dan ook buitenland sche, naar Duitschland komen om hun werk tot uitbreiding der ophitsery voort te zetten. Er wordt een korte pauze gehouden, waarna de president mededeelde, dat de zitting tot Maandag a.s. wordt verdaagd. WLADIWOSTOCK, 6 Nov. Naar het Tass- agentschap meldt zijn op 3 November j.l. 9 Japansche .militaire vliegtuigen, w.o. een bom- bardements-vliegtuig', ten Zuid-Oosten van Wladiwostock eenige plaatsjes aan den Ooste- lyken oever van de Amoer-Baai overgevlogen. Het is reeds meerdere malen voorgevallen dat Japansche vliegtuigen over Sovjet-gebied vlo gen. Daarom zal de regeering der Sovjet-Unie een scherp protest in Tokio indienen. Ter gelegenheid van den zestienden verjaar dag van de Octoberrevolutie heeft de Revolu- tionnaire Oorlogsraad een legerorder uitgevaar digd, waarin in verband met provocaties in het Verre Oosten wordt gezegd, dat het Roode Leger een trouwe wachter des vredes zal biyven, „maar wee den avonturiers, den oorlogsbrandstichters, die mochten pogen de URSS aan te vallen.'' TOKIO, 6 Nov. Het Japansche Ministerie van Oorlog dementeert met stelligheid de berichten uit Moskou over een 8-tal vliegtuigen, dat over Russisch-Siberisch gebied zou hebben gevlogen. Vermoedelijk zal de Sovjetregeering er van op de hoogte worden gesteld, dat de autoriteiten in Mandsjoekwo en Korea permanent order heb ben om niet toe te laten, dat vliegtuigen binnen het gebied van 2 K.M. van de Sovjetgrens vliegen. DESMOINES (Iowa), 6 Nov. (Reuter) Het verzet van president Roosevelt tegen een prys- regeling der landbouw-producten heeft de boe ren tot een nieuwen strijd voor dekking van productiekosten en een redelijke winst genoopt. De boeren van Wisconsin hebben de staking hervat, welke zich thans ook uitbreidt over Min nesota, Zuid-Dakota, Oklahoma en Missouri. De stakingsbeweging omvat thans meer dan de helft der Staten; ongeveer twee millioen boeren zijn er bij betrokken. WASHINGTON, 6 Nov. (Reuter) Ofschoon de industrieele productie in October terugliep, werden toch in die maand, volgens de Ameri- kaansche Arbeidsfederatie, meer dan 1.700.000 personen opnieuw te werkgesteld. PARIJS, 4 Nov. (Reuter). Onder groote be langstelling der Parijzenaars is heden het stof felijk overschot van Paul Painlevé overgebracht naar het Panthéon in tegenwoordigheid van familieleden, medewerkers, president Lebrun, de kabinetsleden, het corps diplomatique en de voorzitters van Kamer en Senaat. President Saraut verklaarde in zijn rede, dat Painlevé slechts geleefd had voor de groote be ginselen van eenheid onder het volk. Nadat de treurmarsch was uitgevoerd, werd de kist in een zijgang geplaatst, vanwaar zy zal worden overgebracht in den „Kelder voor beroemde mannen". SJANGHAI, 6 Nov. (V. D.) Aan de kust van Annam in Indo-China heeft een hevige tphoon gewoed, waarbij voor zoover tot nog toe bekend is 30 personen werden gedood. Nadere byzon- derheden ontbreken. Het overschot van Painlevé in het Panthéon bijgezet. Afbraak onder de Fransche socialisten. De partij naar links en rechts geamputeerd. Twee millioen Amerikaansche boeren betrokken bij de stakingsactie. Russische ontstemming over Japansche vlieg tochten boven Siberië. 30 typhoonslachtoffers in Annam. Voortzetting Rijksdagbrandproces; Goering als getuige gehoord. Rijksbijdrage in de gemeentelijke kosten van werkloozenzorg voor 1934 belangrijk verlaagd. Felle brand te Groningen. Regeeringsantwoord betreffende de voorge stelde wüziging der Gezondheidswet. Mr, C. Goseling over doel en taak der kernen in de R. K. Staatspartij. De Partijraad van de R. K. Staatspartij kom* 24 en 25 Nov. te Rotterdam bijeen. Vreeselijk ongeluk op een onbcwaakten overweg bij Amersfoort; vier dooden. Explosie in het gemeentelijk scheikundig labo ratorium te Amsterdam. Botsing tusschen loodsboot en treiler tengevolge van den mist. De tijdelijke salariskorting van het Rijksperso neel zal door een vaste worden vervangen. Te Amsterdam is het Zaterdagmiddag tot ern stige botsingen gekomen tusschen colporteurs der N.S.B., Communisten en O.S.P.'ers. PARIJS, 6 Nov. De nationale raad van de Fransche socialistische party heeft gisteren vergaderd en zoowel de linksche als de recht- sche extremen uit de party gezet. De eersten die dit lot ondergingen, waren de 5 links-extremis tische elementen, die tegen den wil der party- leiding verleden jaar aan het anti-oorlogscon gres te Amsterdam hebben deelgenomen. Nadat verder het ;rootste deel van den ,ag over de uitzetting .er neo-socialisten was gediscussieerd. werd hiertoe tenslotte 's nachts met 3046 te gen 863 mandaten en 103 onthoudingen be sloten. Dit was het sein voor de neo-socialis ten, die onder leiding staan van Renaudel en Marquet. om terstond een eigen party te gaan constitueeren. Het overbiyvende middenbloc onder leiding van Léon Blum houdt, volgens de woorden van den algemeenen party-secretaris, vast aan den totaliteits-eisch, d.w.z. de party zal ijveren voor de overneming der geheele macht door de socialisten en voor de socialiseering van alle openbare bedrijven met verwerping van elke compromispolitiek. zy houdt dus vast aan haar ideaalstaat". De niet uit de partij gezette ongedisciplineer de party-genooten zijn gewaarschuwd, terwijl bovendien alle afgevaardigden van de party op nieuw hun trouw moeten betuigen. De nieuwe partij van Renaudel heeft beslo ten een beroep te doen op de Internationale inzake de uitzetting uit de partij. I i irv* LEON BLUM Stand op Maandag 1 uur n.m.758 Vorige stand 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1