STA DSNIEUWS WOIMSIl schoenen BEURS VAN AMSTERDAM %lch wat wiU Haarlem, 7 Nov. De vroegbeurs Wisselkoersen MAANDAG 6 NOVEMBER LIJKJE WAS BEKNELD GERAAKT Acht-jarige jongen eerst thans terug gevonden DE NOOD-VERORDENING VAN VELSEN Verwerping van het cassatie beroep gevraagd AANVARING TIJDENS DEN MIST Tusschen een loodsboot en een treiler DE JONGSTE UITVOERING VAN DE R. K. O. Waardeerende persbeoordeelingen „Een superieure prestatie" /üoru m dat CROOTE HOUTSTRAAT 41 Meer waarde voor uw geld DE „UITSLAANDE" BRAND Die niet uitsloeg CHAUFFEUR ERNSTIG GEWOND Bij het afnemen van marquisen Pas op uw kleedingstukken DE BEDRIJFSRADENWET Advies-commissie geïnstalleerd RIJWIELDIEF VERVOLGD Achtervolger gezocht TOONEELGEZELSCHAP „MASKS AND FACES" Opvoering van „In uniform" Oud-leerlingen huldigen Zr. Realino Gejus van der Meulen Opbrengst collecten Personalia BURGERLIJKE STAND AGENDA 7 November Succes voor „Zanglust" Beurs-thermometer MAANDAG 6 NOVEMBER 1933 IV* IV* 7 43 TREKJES No. 808 De tante De acht-jarige J. I». v. K., die drie weken ge leden spelende in het water van het Spaame terecht kwam en wiens lijkje sedert dien nog niet gevonden werd, is Zaterdagmiddag jj. door twee bewoners van de Thorbeckestraat uit het Spaamewater opgehaald. Het lijkje, dat bekneld was geraakt onder een dekschuit, is door de ouders herkend. De advocaat-generaal by den Hoogen Raad, tnr. Besier, nam heden conclusie in de zaak te gen M. G. B., visscher, woonachtig te IJmuiden. De burgemeester van Velsen had tydens de 6taking te IJmuiden een noodverordening uit gevaardigd, krachtens welke het was verboden zich tusschen 12 en 5 uur des nachts op de openbare straat te bevinden. B. stond terecht voor de Haarlemschen kan tonrechter, die de verordening niet verbindend achtte om formeele redenen. In hooger beroep werd B. door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot drie dagen hechte nis. Mr. Besier concludeerde tot verwerping van het door B. ingesteld cassatie-beroep. Arrest Hooge Raad 4 December. Zondagmorgen is de voorgaats kruisende loods boot 5, bij een dikken mist in aanvaring geko men met de stoomtrawler IJmuiden 26 ge naamd „Carolina", toebehoorende aan de Ven. De loodsboot is met schade op de waterlijn ter hoogte van het voorwand te IJmuiden binnen gekomen en heeft voorloopig binnen de sluizen gemeerd. Later zal worden beslist wanneer de reparatie zal plaats hebben. De schade is van ernstigen aard. De loodsdienst ondervindt geen vertraging. wy vernemen nog, dat de loodsboot te circa half tien juist voor de pier stoomde toen een dikke mistbank het uitzicht belemmerde. Als naar gewoonte draaide de machine evenwel langzaam. Plotseling werd aan stuurboordzijde de stoomtrawler IJm. 26 uit den mist zichtbaar. Onmiddellijk liet men op de loodsboot de ma chine volle kracht achteruitdraaien, terwyi aan boord van de IJm. 26 eveneens alles in het werk werd gesteld om een aanvaring te voorkomen. Dit was echter niet meer mogelijk en de IJm. 26 trof met den voorsteven de loodsboot aan stuurboordzijde even achter den voormast, waar door een groot gat ontstond, zoodat het water de midscheepshutten binnenstroomde. Direct liet men de bakboords-ballasttank vol water loopen, zoodat het schip begon over te hellen en men het gat boven water kon houden. De IJm. 26, die assistentie had aangeboden, behoefde deze echter niet te verleenen. Op eigen kracht voer de loodsboot No. 5 binnen en nam ligging nabij de oude sluizen. De loodsdienst werd toen overgedragen aan de sleepboot .Stentor" van het Buraeu Wijsmuller. In den namiddag nam men met de inmiddels in gereedheid gebrachte loodsboot No. 6 den dienst weer over. Heden, Maandag, zou de loodsboot No. 5 bin nendoor naar Helder opstoomen naar de Ma rine Scheepswerf, alwaar het schip gerepareerd zal worden. Z'ooals gewoonlijk laten wy hieronder de be oordeeling volgen van enkele dagbladen over de Jongste uitvoering van de R.-K. Oratorium-Ver- eeniging. wy lezen in „De Maasbode" o.m. het vol gende: Bruch was juist het talent, dat het niveau van „Das Lied von der Glocke" beheerschen kon en omdat zijn muziek volstrekt niet de ydelheid heeft meer of hooger te willen, daarom is zyn „Lied von der Glocke" een werk gewor den, dat door zijn beminnelijkheid zelfs den ra dicaalsten vernieuwer ontwapenen moet. Hoeveel te meer zal dan een groot publiek onder haar charme geraken! Dat was by de uit voering van gisteravond duideiyk merkbaar. Allereerst reeds by het koor, dat zyn party vast kende en door den ronden, vollen klank, welken Bruch het laat ontwikkelen, steeds met meer pleizier en toewyding begon te zingen. Ook de H. O. V. was zeer goed in vorm onder Hu- bert Cuypers' rustige leiding. Met de solisten was men over het algemeen eveneens fortuinlyk. Louis Bogt sonore vertolking, fraai van klankplastiek van zyn basparty; Annie Woud's prachtig orgaan klonk warm en ontroerend. To v. d. Sluys had men gaarne wat expressiever gehoord en soms ook wat zekerder in het treffen. Het minst bevredigde Marcus Plooyer, die al te veel met de zuiverheid te kampen had. Deze enkele vlekken verhinderen echter niet, lat de R.K.O.V. met veel voldoening op deze uit voering mag terugzien. De talryke toehoorders hebben onverdeeld genoten en hebben dat meer malen met „open doekjes" hoorbaar gemaakt. K. de Jong schryft in „Haarlem's Dagbl."; De uitvoering mocht over 't geheel geprezen worden. Het koor zong zuiver en beschaafd: de alten en de tenoren soms wat zwak tegenover de sopranen en de bassen. Van te groote scherpte der sopranen was nu geen sprake meer, zelfs bij de hooge bes niet. De solisten waren alle vier voor hun taak vol komen berekend. To van der Sluys heeft menig oogenblik door haar warme voordracht geboeid: de helderheid van haar rein geluid leek in den aanvang soms iets minder volkomen dan anders, maar herstelde zich weer. Annie Woud zong aangrypend de groote alt-aria's, waarvan no. 11: „Wohlt&tig ist des Peuers Macht" en no. 17: „Ach, die Gattin ist's" byzondere vermelding verdienen. De tenor Marcus Plooyer voldeed over 't algemeen zeer, al werd hy in een deel van no. 19 wat te veel door het orkest over stemd. De bas Louis Bogtman had een groote en belangrijke party: by zyn zingen bekoort me vooralsnog zijn edel geluid het meest: dictie en uitspraak kunnen, naar my voorkomt, nog win nen. De samenwerking der solisten bereikte haar hoogtepunt in het mooie terzet (no. 22) dat prachtig van klank was. Alle goede momenten der solisten afzonder- lyk te noemen zou veel te veel plaats vergen, maar ik wil nog vermelden, dat aan elk van hen byzondere byvalsbetuigingen ten deel vielen. Het versterkte H.O.V.-orkest werkte met koor en solisten bevredigend samen. Aan het slot der tenor-solo no. 4 was de orkestparty ondui- deiyk. Het orgel, door Olivier Koop bespeeld, ondersteunde met zyn machtige stem het en semble en verleende aan de culminatiepunten een hoogeren glans. De dirigent Hubert Cuypers nam in den aan vang sommige tempo's aanmerkelyk vlugger dan in de partituur voorgeschreven is. Ik kreeg niet den indruk dat dit tot nadeel strekte. Het koor bleek door hem zóó goed voorbereid, dat hy zich tot een rustige en voor de zaal nauwelyks in 't oog vallende directie bepalen kon: alles kwam toch naar behooren terecht. Zoo kan de R.K. Oratoriumvereeniging weer op een goede, goed bezochte en met gul applaus beloonde uitvoering terugzien. In de „Opr. Haarl. Crt." van Jos. de Klerk: De uitvoering had veel goeds. Hubert Cuy pers leidde het dankbare werk met vaste hand en verkreeg van koor en orkest uitnemende din gen. Wèl zou men de heerenbezetting van het koor talryker wenschen, althans volumineuzer van klank, om op te kunnen wegen tegen de flinke bezetting van de sopraan- en altvleu gels. Wat dit betreft is de R.-K. Oratorium vereeniging wel eens steviger voor het publiek gekomen. Waar biyven al die geroutineerde kerkzangers? Wat er van zy, het aandeel van het koor was goed verzorgd. Het meest treffende moment van den heelen avond was zelfs een koorpassage. Ik bedoel het „Von dem Dome tónt die Glocke Grabgesang!" Het „Heilige Ordnung", wat we zelfs tweemaal te hooren kregen (eens vóór en ééns nè. de pauze) werd ook goed gezongen en veel effect maakten tevens het „Hort ihr 's wimmern hoch vom Turm" en het slotkoor. Een sympathieken indruk maakte het optre den van den bariton Louis Bogtman, die de Meister-party voor zyn deel had. Maar voor de Meisterspriiche mist zyn stem toch het noodige aplomb en timbre in medium en diepte. Be houdens dat To van der Sluys zoo nu en dan wat te hoog intoneerde en haar stem ook wel eens wat heesch klonk, was haar interpretatie die van een waardige soliste. Haar „Holder Friede" was bijzonder warm van uitdrukking. Het zingen van Annie Woud was als altyd fraai van klank en met haar dramatisch tem perament wist zij haar revolutiepassage veel stuwing 'e geven Als ténor-solist hoorde men Marcus Plooyer, die op een zeker oogenblik wel wat overdadig met kopstem koketteerde, dat heelemaal niet noodig is, want op andere momenten wist hy frappant voor den dag te komen met een mooie demi-teinte en met flinke borsttonen. Heel goed was zyn voordracht van „Blind- wütend, mit des Donners Krachen". De orgelpartij werd correct gespeeld door Olivier Koop en de versterkte H.O.V. liet, zoo als ik reeds aanstipte, weinig wenschen onbe vredigd. H. W. P. schryft in „Het Volk". Ofschoon ik door omstandigheden tot myn spijt slechts het tweede deel van dezen prach- volleh avond heb kunnen bywonen is het ge hoorde meer dan toereikend geweest om een oordeel te kunnen vormen over de kwaliteiten van koor, solisten en orkest. Dat oordeel luidt: een superieure prestatie. De band tusschen koor, orkest en solisten en dirigent was zoo stevig, er ging zoo'n kracht van uit dat het wel niet anders kon of dit moest overslaan op de zaal. Het contact was er, de sfeer van luisterspanning kon men als 't ware aanvoelen. Machtig zette het koor in met „Heil'ge Ordnung", een uitmuntend ensem ble. En later na het martiale imposante tusschen- Van Woensel schoenen smal lijken en ruim zijn, duur lijken en goedkoop zijn, jeugdig lijken, ook als ze reeds oud zijn. spel van het orkest waar het koor begint met „Gefahrlich ist's" of no. 26 samen met het se- lokwartet wij konden het niet beter wen schen en het is niet meer dan billijk, dat wy die enkele zwakke plaatsen van het slotgezang door de vingers zien. Wat het koor onder de kranige leiding van Hubert Cuypers heeft bereikt, staat in alle op zichten op zeer hoog niveau. De Haarlemsche orkestvereeniging heeft zich dezen avond ook van de meest gunstige zyde doen kennen. Zij was in hooge mate slagvaar dig en reageerde prompt op de gestes van den dirigent. De solisten waren allen volkomen berekend voor hun taak. De dames To van der Sluys (sopraan) en Annie Woud (alt) hebben het publiek als gewoonlyk weer in verrukking ge bracht. De tenor Marcus Plooyer droeg zyn partij op levendige wyze voor; 't is echter jam mer dat deze zanger niet altyd zuiver intoneert. Heel mooi klonk het baritongeluid van Louis Bogtman. Wat meer overtuiging in zijn voor dracht zou echter wenschelyk zyn. De orgelparty was aan de bekwame handen van Olivier Koop toevertrouwd. Alles bij een genomen is het een schitterende avond gewor den en een woord van hulde aan alle uitvoe renden en den eminenten leider voor de wy ze waarop Max Bruch's werk is verklankt, is hier zeker op zyn plaats. Een zeer warm, dankbaar en langaanhoudend applaus bewees dat de stampvolle zaal het vol komen met dit oordeel eens was. Zondagmiddag 1 uur werd een uitslaande brand gemeld in de bakkery van v. d. D„ die ge vestigd is in de Nagtzaamstraat 12. Om 12 uur 's middags was de oven gestookt, waarvan naar by onderzoek bleek, het vuur zich meegedeeld had aan een partij spaanders en mot. De vrouw van den bakker, die boven was, had dikken rook gemerkt en zoo was de brand ontdekt. De bakker zelf heeft met behulp van eenige buren het vuur met emmers water ge- bluscht. De brandweer, die aanwezig was, behoefde geen dienst te doen. Zaterdagochtend om half elf was de 29-jarlge schaffeur B. In het perceel Heinsiuslaan 2 op een ladder bezig met het afnemen van mar quisen. Hy verloor zyn evenwicht en kwam met zyn hoofd op den grond terecht. Hy kreeg een hoofdwonde en een. gekneusde knieschyf. Een lid van den ongevallendienst verbond den man, die met den ziekenauto van Mathot later naar het St. Elisabeths Gasthuis werd overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Op het sportterrein aan de Kleverlaan is uit een kleedingstuk, dat opgehangen was in 'n kleedhuisje, een portemonnaie met f 5.50 ge stolen. De recherche zoekt den dader. De Minister van Sociale Zaken heeft heden in een der lokalen van zyn departement ge ïnstalleerd de onlangs door hem ingestelde com missie, als bedoeld in art. 8 van de Bedryfs- radenwet. 's Ministers installatie-rede werd beantwoord door den voorzitter van de commissie, prof. mr. A. C. Josephus Jitta. Op Zaterdag 28 October, des avonds kwart voor acht, heeft een onbekende een rywieldief achterna gezeten, die een fiets, die onbeheerd stond voor een boekwinkel op den Kruisweg 17a, gestolen had. De achtervolging geschiedde langs Kruisweg, Kenaustraat, Kenaupark, waar de dief het rijwiel weggegooid heeft. Hij is la ter ontkomen. De onbekende achtervolger wordt verzocht zich bij de afd. recherche aan bureau Smede- straat te willen vervoegen, voor het geven van inlichtingen. Wy herinneren nog eens aan de opvoering van „In Uniform," spel in 3 bedryven van J. van Randwyck, te geven op Woensdag 8 November a.s. door het tooneelgezelschap „Maskes and Paces" in den Schouwburg aan den Jansweg ten bate van „De kleine Theresia-Stichting, tehuis voor onverzorgde zuigelingen en kleuters tot twee jaar." Er zyn nog enkele kaarten verkrijgbaar. Voor inlichtingen wende men zich tot de secreta resse, mevr. Th. VorstmanCoelen, Emmalaan 9, Haarlem, telef. 15607. Zaterdagmiddag om 3 uur werd Zr. Realino op treffende wyze door haar oud-leerlingen gehuldigd. Er had zich een klein comité gevormd met het doel aan Zr. Realino een blijk van waar deering en medeleven met dit mooie jubileum aan te bieden. Het resultaat was prachtig. Onder groote belangstelling van oud-leerlin- gen werd namens hen door mej. Vollaerts met een toepasselijk speechje aan Zr Realino een som gelds ter hand gesteld ter bydraging in de kosten van het nieuwe altaar in de kapel. van het Veronicagesticht aan het Spaarne. Zr. Realino dankte, mede namens de Eerw. Moeder Overste harteiyk voor deze zeer wel kome gift. Het was verder den geheelen middag nog een druk komen en gaan van oud-leerlingen, die daarmede blyk gaven, haar vroegere leerasse hoogst dankbaar gezind te zyn. (Voor de foto van de jubilaresse met onder wijzend personeel en scholleren zie men pag. 4 van het derde blad). In verschillende bladen, is vermeld dat H. F. C.'s doelverdediger dr. G. v. d. Meulen, morgen ln het huweiyk zal treden. Dit is echter niet Juist, morgen gaat hy in ondertrouw. Zondagmorgen werd in de St. Josephkerk, Jansstraat, onder alle H.H. Missen een lief dadigheidspredikatie gehouden door den zeer- eerw. pater Feeters O.E.S.A. uit Utrecht, waarna collecté ten bate van de St. Elisabethsvereeni- ging. De collecte bracht op 770. In de parochiekerk van het Allerh. Hart van Jezus, Kleverpark, werd eveneens een collecte ten bate van de St. Elisabethsvereenlging ge houden, na een predlcatle door den weleerw. Pater Th. H. Kok O.F.M., welke collecte 487 opbracht. Te Hilversum is geslaagd voor het examen leider lichaamsoefening de heer F. J. van Zut- phen te Haarlem. Geboren 1 November M. J. A. WenninkHoo- genbosch, z. en d. 2 Nov. A. G. Kamp—Roest, d. 3 Nov. C. ZwartMynders, z. M. A. Kunkeler Vollaerts, z. 4 Nov. A. J. VerloopStaphorst, dochter. Overleden 3 Nov. J. Schous, 25 jaar, A L. Dyserinckstraat. S. Veldkamp, 79 jaar, Jan v. Walréstraat. T. J. Mens, 49 jaar, Gen. Cronjé- straat. De nieuwe Civic Hall te Leeds wordt eerst werkelijk als geopend beschouwd, als de Koning zelf de deur ontsloten heeft. Zoo kan alles wat als „Aspirin" verkocht wordt, slechts als werkelijke, werkzame en on schadelijke pijnstiller beschouwd-worden, als ieder tablet het Bayer kruis draagt. In het teeken van afwachting verkeerende over de verdere ontwikkeling van den toestand in de Vereenigde Staten, was de voorbeurs he den weder van geen belang. De berichten lei den er wel toe, te veronderstellen, dat uit den geweldigen chaos der Vereenigde Staten iets goeds geboren zal kunnen worden, maar men doet goed, maar liever verdere gebeurtenissen af te wachten en in geen enkel opzicht den tyd vooruit te loopen. Het effectenverkeer stelde zich hedenochtend volkomen op dit standpunt. Alle kooplust was uitgesloten en bygevolg was er byna geen han del en konden de gebleven koersen van Zater dag j.l. niet gehandhaafd biyven. Hiertoe droeg nog het feit bij, dat Wallstreet lager afkwam en ook van den dollar, die zich op 1.59I.6QV2 bewoog (1.59 3/4) niet de minste stimulans uit ging. Koninklijke olie stelde zich 2 pet. lager op 175'A. Philipslampen evenzoo op 225 3/4, H.V.A. en Unilever verloren een kleinigheid resp. op 165 en 84. Amsterd. rubber was aangeboden en Sociëteit pSt. Bavo/" R. K. Bevolkingsbu reau, 8 uur R. K. Commissie voor Beroeps keuze, 8 uur Motorcursus, 8 uur „Door Zang Vriendschap", 8 uur. Schouwburg Jansv eg „Geloof en Weten schap" Prof. Mag. dr. J. B. Kors O.P. over „De verhouding tusschen Kerk en Staat", 8.15 Rembrandt-Theater „Zooals ge my be geert". Op het tooneel: Raya Sisters and Do- linoff-ballet, 7 en 9.15 uur. Palace „Een zekere Mijnheer Gran". Op het tooneel Hedi Haas in haar repertoire, 7 en 9.15 uur Gebouw „St. Bavo" Jaarfeest R.K. Volks bond, 8 uur Rechtskundig Bureau, half 9 St. Caecilia, 8 uur Grossier, 8 uur Cursus R.K. Volksbond, 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw Haarlemsche Bachvereeniging, 8 uur. Gebouw H. J. V. Lange Margarethastraat 13 Vereeniging „Snelverband", kwart over 8. Rembrandt-Theater „Zooals ge mij be geert". Op het tooneel: Raya Sisters and Do- linoff-ballet, 7 en 9.15 uur. Palace „Een zekere Mynheer Gran". Op het tooneel Hedi Haas in haar repertoire, 7 »n 9.15 uur. Luxor-Theater ,,Het testament van dr. Mabuse", 8.15 uur. moest 5'A pet. prijsgeven op 90 pet. Amerikaansche waarden waren zwak, Steels 3/4 pet. lager op 26 1/8, Anaconda 1/4 lager op 9 1/8. In de Youngleening werd een kleinigheid verhandeld tot 45 3/4 (45 5/8). Op het Nationale Zangconcours te Overschie oehaalde Zaterdag 4 November, het dubbelman- ner.kwartet „Zanglust" uit Haarlem, directeur de heer Jac. Zwaan, den eersten prys A met algemeene stemmen, en tevens den directeurs- prijs. Een mooie prestatie! Nederl. Staatsleenprijshoudend Gemeenteleen prijshoudend Youngleening luier Philips zwakker ''nilever onveranderd Aku luier Koninklijke UVA zwak Rubber rabak zwak Amerik. waarden zwak MAANDAG, 6 Nov. Vorige slotkoersen. Heden Londen 7.75% 7.77% Beriyn 59.16 59.15 Parys 9.70% 9.70Va Brussel 34 60 34.57% Zwitserland 48.05 48.05 Weenen Kopenhagen 34.65 34.75 Stockholm 40 00 40.00 Oslo 38.95 39.00 New York (cable) 1.S93/* 1.59% Rome 13.05 13.05 Praag 7.35 7.35 Madrid 20 75 20.75 Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 101% 101% 4y, Nederland 1916 102.%; 102Va 4'/s Nederland 1917 101% 1017/f 4 Nederland 1933 100V6 100% i'A N. Ind. 1926 AB 84% 84% AH N. Ind. 1931 84% 84% 5y, Youngleen. 1930 46 45% Banken Koloniale Bank 41 40% Indische Bank 47% 47 Cert. Handel-My47 47 Industrieën UnileveF 84% 84% Calvé Delft 55 55 Alg. Kunstzyde 24% 24 Van Berkei's Pat15% 13% Nieuwe Philips 227% 226 Kiich. Accoustiek Ned. Ford 130 129% Industr. Buitenland Anaconda 9% 9% Bethlehem Steel 18% 19 Kennecot 13% 13 O. S. Steel 26% 25% U. S. Leather 6% Intern. Nickel 12% 12% Stand. Brands 16 15% Mijnbouw Boeton Mynbouw 7% 2% Alg. Exploratie 124 123 Redjang Lebong 114 114 Petroleum Kon. Olie 177% 173% Gaboes 12 )2 Perlak 93% 93 Peudawa 3% 4 Vorige slotkoersen. Heden Continental OU 10% 10% Shell Union OU 5% 5% Rubber A'dam Rubber 95% 94% Bandar 71% 70% Dell Batavia Rubber 40% 39% Serbadjadl 29% 29 Silau 27 27 V. 1. Q. O. 48 47 Allied 49 47 Intercontln Rubber A Scheepvaart Java Ch. Japan 25 HoU. Amerika Lyn Dito Gem. EigendiVg Kon. Ned. Stoomb7 Scheepvaart-Unie 43 /a Suiker H. V. A 165s/» Jav. Cultuur 75% N. I. S. U. 53 Vorstenlanden 20 Actions Idem 13 00 Tabak Dell Batavia 99% Oude Dell 99% Oostkust 18 Senembab 116 Spoorwegen Union Pacific 70 Wabash 2% Erie 97/8 Kansas City South 8% South. Railw141/g Chic. Milw3% Maxwell L. Gr. 14 24 164% 73 52 20% 13.00 97% 98 18 116% 69% 2% 10% 8% 14% 3AÜ 14 De kamer was heelemaal vol met ooms en tantes nuEr waren er bijna nooit zooveel bij elkaar geweest, telde Marietje. Maar ze deed 't niet hard-op, want 'n paar maal had tante Mina al gezegd dat ze niet zoo druk mocht wezen. En ze zaten allemaal zoo stil.... en ze praac- ten zoo zachten dén begon de één weer te huilen en dan de éndere. Dat snapte Marietje nou weer niet zoo erg bestwant moeder was toch heusch echt naar de hemel gegaanNou, en as je naar de hemel wasdan hoefden daar de andere menschen toch niet om te hullenwat was er nou mooier uit te denken dan de hemel? En door allemaal werd Marietje zoo om de beurt es aangekekenVan de tantes vond ze dat wel leukniet van de oomsten minste niet van allemaal.... want 'n meisje van school had verteld, dat ze naar 't weeshuis moest, want dat had een van de oomes bij haar thuis gezegdze wist niet welkeen nou vertrouwde Marietje geen van de ooms.... Alleen oome Jan was net zoo aardig als vroe gerdie nam haar op z'n knie en had lek kertjes meegebracht.... Nou ging oome Jan 'n straatje met 'r om.... en ze zag hoe alle kinderen en juffrouwen uit de buurt haar aankeken en sommigen met hun hoofd schudden. Toen ze weer bij huis waren, bracht oom Jan haar naar de overkant, by juffrouw Lammers daar moest ze blijven, tot ze weer geroepen zou worden. Dan kreeg ze 'n dikke plak snykoek met boter d'r op gesmeerd en de kinderen van juffrouw Lammers haalden de heele speelgoed kast leeg.... ze wist niet waar ze 't eerst naar moest grypen. Juffrouw Lammers en oome Jan praatten nog even zachies met elkaar.... en toen ging oome Jan weg. „Ziezoo" kwam le weer terug in 't sterfhuis „ik heb de kleine meid zoolang aan de over kant gelaten.... want ik dacht: d'r zal nou meteen wel over 't kind gepraat moeten worden". „Nja" zei tante Mina met 'n zucht van eenig voorgevoel „dat zal zeker moeten". Alle ooms en tantes keken zoo ongeveer in de richting van hun schoenenen bijna 'n halve minuut werd er niks gezegd. „Dat zal nog een moeiiyke beslissing geven" stak Hein, de oudste, z'n peukle sigaar op nieuw aan „We benne allemaal biy, dat we 't leven hebbenIk heb er zesJan vier Dirk tweemaar die loopt al 'n jaar van de steunEn om nou zoo'n schaap in 't weeshuis te stoppenda's nou óók weer sneu.... Ik had al gedacht én Trees.... maar ja.... nou is 't netuurlek de vraag offe...." De hoofden bleven allemaal zoowat ln dezelfde houdingmaar alle oogen trokken ln aar zeling naar Trees, die zenuwachtig aan haar zakdoek zat te frummelen. Trees was de eenig- ste ongetrouwde. Ze woonde op d'r eigen en kwam gemakkelyk rond met de ïyfrente van d'r overleden mevrouw, waar ze klein twintig jaar gediend had. „Hein zal bedoelen" durfde tante Mina nu meer vry-uit „dat Trees nooit kinderen ge wend is geweesten 't voor haar dus 'n heele toer zal zyn, omme ,,'nHeele toer.... 'n heele toer?" bevin- nlgde Trees 't inwendige van haar taschje, waar- In ze feitelijk niks te maken had. „Ik zou niet weten waarom.... Ja, natuurlyk'tzal vreemd zyn in 't beginmaar als je zooiets op je neemten weet wat je plicht is as christenmenschdan ehdan eh Trees snikte in haar zakdoek en rond haar was 'n gespannen zwygenen er gingen nog 'n paar zakdoeken naar de hoogte.... „Ja, kyk" verbrak Dirk de klemmende stil te „nou was 't myn bedoeling, dat we tenminste as Trees er toe overgaat om Marietje as pleegkind te nemen.dat we d'r niet heele- maar voor alles lieten opdraaien.... en dat 't kind ook es 'n daggledesnoods 'r. paar da gen, dan weer es by ons en dan weer es by ecu van de anderen kwamzoo om de beurt...." „Nou ja" zei Trees, alweer wat gekalmeerd „dat kunnen we altyd nog zien." En hiermee had ze meteen gezegd, dat ze Marietje's pleegmoeder zou worden. „Wat nou? Loop jy zoo maar naar binnen?" y,,Eh.... jatante „Moet je je voeten niet vegen? Heb je moeder je dat niet geleerd?" „O Ja...." „Flink stevigniet zoo maar effetjes aaien.... Hier, hang je manteltje en je muts maar hier fin de kapstoknee niet zoo slor dig.... zóó, juistkom nou maar mee naar binnenJe weet de weg hier nog wel hè? „Ja, tante „Nee, kindjenou niet direct met je vin gers overal fin zitten.... Ik heb daar vroeger niet zooveel van kunnen zeggen als je moeder d'r bij was, maar nou is dat anders.... 'tls hier 'n knappe boel, waar tante erg zuinig op is.... Ga nou maar es netjes op die stoel daar zitten.... zalle we eerst je tasch met kleeren es uitpakken.... Niet zoo wiebelen, kind dat kan 'k niet hebbenen blyf met je voe ten by de tafelpoot vandaanje mocht by je moeder toch ook niet tegen de tafel zitten schoppen, wel?" „Nee.... nee tante." „Je mot goed begrypen, kind, dat tante nou heelemaal voor je gaat zorgen.... dat is geen kleinigheiden als je niet erg gehoorzaam bent, dan kan ik Je altyd nog naar 't weeshuis doenEn denk er om, dat je hier niet zoc heen en weer kan draven en hollen zooals je dat by je moeder thuis mocht doendaar zou ik beslist niet tegen kunnensnuit je neusHoor je me niet, Marietje? Ik zeg: snuit ja neus!" „Oja tante En zoo was Marietje bü tante Trees.... waar ze na drie dagen al bang was om Iets aan te rakenvan wie ze 'n standje kreeg als er 'n kreukje te veel was ln haar beddelaken, of 'n vingertje op 't raam, of 'n griezeltje slik op de looperDie alle Heiligen tegelijk aanriep als Marietje te hard 'n deur dicht gooide of 'n spatje water ol melk morste.... En in eenzame oogenblikken miste de kleine meid heel erg haar moeder Tante Trees dankte de hemel als Marietje 's avonds goed en wel in bed lagen met angstvallige nauwgezetheid ging ze 't heele huis af, om te zien of er geen vuiltje, geen draadje, geen papiertje was achtergebleven. Ze had 't heusch goed bedoelden ze was niet kwaadmaar ze wist niet hoe ze 'n kind moest behandelenen ln haar kort zichtige preciesheid van alleenwonende juffrouw voelde ze niet dat ze wat meer toegevend hoor de te zijn en dat ze 't zichzelf en 't kind veel prettiger zou kunnen maken. En zóó werd 't kind haar 'n last.... en ze merkte niet dat ze zélf 'n last was voor Marietje. Tante Trees had nooit geleerd offertjes te brengen.... dat was eigeniyk 't heele geval. Op 'n Zaterdagmiddag was Marietje by tante Mina. De kinderen haalden allerlei speelgoed te voorschyn, maar Marietje zat als 'n bang, ge temd diertje op haar stoel en durfde nauwe lyks Iets aan te pakkenen als een van de jongens te dicht bu haar kwam, dan bescherm de ze angstig haar jurk, want als die vuil werd, dan kreeg ze van tante op d'r kop als ze vanavond weer thuis kwam. Tante Minie kreeg 'n brok in haar keel en mompelde: „ik was 'r wel bang voor.... de stakkerd'n moeder ls eenmaal 'n moe der Op 'n gegeven oogenblik stuurde ze haar jongens de straat op.... en ging es met Ma rietje praten. Geen twee minuten duurde 't, of 't meisje zat te huilen om er beroerd van te wordenTante Mina vroeg nog van alles en praatte 'n heele poos met Marietje 't Kind ging 's avonds 'n boel vroolljker de deur uitmet 'n mooi prentenboek voor dl zelfen 'n leesboek voor tante Trees Tante Mina fluisterde haar nog iets in t oor en Marietje knikte Marietje keek plaatjesen Tante Trees las het boek'n ingebonden jaargang van 't Stuiversmagazyn of zooiets. By één verhaal stond 'n kruisje. Dat was van 'n juffrouw, die 'n weeskind opvoedde.... en daar veel zorg en verdriet van hadmaar toch elke dag met nieuwe biymoedlgheid haar moeiiyke taak her vatteen eindelijk, door haar goedheid en liefde de overwinning behaalde Toen ze 't uit had, bleef ze 'n poosje stug kykenvingerde de bladen terug en kwam weer bij 't kruisje naast de titel. „Heeft tante Mina daar dat kruisje gezet?" vroeg ze onverwachts en tamelyk hard. Marietje schrok.... keek.... en zei eerlyk, dat ze d'r niets van wist. Nog 'n oogenblik keek tante haar onderzoekend aantoen zei ze kort: „Ga naar bed.... begin maar vast én je avondgebed bovenik kom dadelyk ook." Marietje deed, gedwee als vanaf de eerste dag, wat haar gezegd werd. Tante Trees zat in d'r eentje weer heel som ber te kyken.... maar de strakke lyn zakte langzaam weg van 't gelaat.... en ze zei heesch: „Als Mina 't expres heeft gedaan.... dan heeft ze 't goed bedoeld.... want Iets ha- teiyks heb ik van haar nooit gemerktEu als 'ze 't niet expres heeft gedaan...." Tante Trees bleef nog wat peinzen en na- bladeren. Toen, ging ze naar boven..,. Op d« helft van de trap stokte zeen luisterde en hoorde Marietje zeggen: „En 'n weesge groetje, dat 'k assieblieft naar 't weeshuis mag.... waar geen tante is.... Wees gegroel Mariavol van genade Tante Trees moest zich even aan de leuning vastgrypen en voelde 'n rilling langs haar rug gaan. Ze kwam op Mariet jes kamertjenam het kind in haar armen en.... en kon nikt zeggen. Marietje kreeg voor 't eerst 'n zoen en nóg 'n paar.... en tante Trees dekte haar extra toeen zei: „Ik zal zorgen, dat je dét niet meer hoeft te bidden, kind...." Tante Trees was nauwelyks de kamer uit, of Marietje kronkelde zich uitgelaten in haar dekensen fluisterde na 'n paar lach-gille- tjes: „As 'k nou maar niet per ongeluk ver klap, dat tante Mina me dat heeft opge stookt O. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2