•■m PARTIJRAADSVERGADERING Auto door trein gegrepen Mgr. G. Brandsma Vertrek Lindbergh uitgesteld Explosie in een laboratorium 9Cet kei can elften'da§ 24 EN 25 NOV. A.S. TE ROTTERDAM MAANDAG 6 NOVEMBER Herziening van het Partij reglement Cumulatie van ambten Wethouder en Kamerlid Internationaal Missie Studiecongres Zaterdag 25 November Zondag 26 November Maandag 27 November T entoonstelling Deelnemerskaarten Salarisvermindering bij het Rijk Tijdelijke korting zal worden ver vangen door een vaste korting Onrust in Indië Vergadering ontbonden SALARIEERING VAN HET RIJKSPERSONEEL Bezwaren tegen nieuwe korting KERKWIJDING IN IERLAND lUff! Examen Wiskunde L. O. Vreeselijk ongeluk op een onbe waakte overweg bij Amersfoort Vier personen gedood Levensschets van den nieuwen Nederlandsche Missiebisschop Een rijk leven Overste en Congomissie Apostolisch prefect van Kavironde Ook het vierde slachtoffer overleden W eersomstandigheden niet gunstig Morgenochtend ONTEVREDEN WERKLOOZEN Relletjes te Barsingerhorn Kostbare inventaris geheel ver nield, zaal uitgebrand Student en verloofde licht gewond Smokkelaar betrapt Auto met dubbelen wand in beslag genomen Auto tegen een boom Twee dames zwaar gewond PASTOOR DE MEULDER Toestand iets vooruitgaande De C. A. O. in het bouwbedrijf De dertiende vergadering van den Partijraad der R.K. Staatspartij zal worden gehouden Vrij dag 24 Nov. te 19.30 uur precies en Zaterdag 25 Nov. te 10 uur in de bovenzaal van den Tivoli-Schouwburg te Rotterdam. De agenda vermeldt om. de volgende punten: Verkiezing van het dagelijksch bestuur en van den voorzitter; behandeling der ingekomen voorstellen van de R.K. Rijkskieskringorganisa- ties Middelburg, Arnhem-Nijmegen, 's-Graven- hage, Leiden, Haarlem, Amsterdam en een motie-Leiden. Zaterdagmorgen komen in bespreking: het rapport van de ethische grondslagen voor de regeling van het pachtwezen in Nederland; het verslag der Commissie tot bestudeering van het gezinsloon en een voorstel van het Partijbestuur tot benoeming van een Commissie van voorbe reiding voor de behandeling van de algeheele herziening van het partijreglement in den Par tijraad. Het Partijbestuur licht dit laatste voorstel als volgt toe: Reeds geruimen tijd geleden heeft het P.B. een algeheele herziening van het reglement der partij in het vooruitzicht gesteld. Meer dan eens is, bij de behandeling van afzonderlijke voor stellen op dit punt, naar dit voornemen ver wezen. Een 7-jarige praktijk met het vigeerend reglement heeft op verschillende onderdeelen, ook op het punt der systematiek, leemten aan het licht gebracht, welke voorzieningen eischen, die het meest doelmatig worden bezien in het licht eener algemeene herziening en aanvulling. Aan de hand der nauwkeurig geregistreerde er varingen, met het bestaande reglement opge daan, is op het Partijbureau een wijzigmgs- ontwerp gereed gemaakt, dat aan het P.B. in eerste lezing is voorgelegd. In dit gevorderd stadium van voorbereiding leek het aangewezen den Partijraad in dezen arbeid te betrekken door uit zijn midden een commissie van voor bereiding te benoemen, welke het project van het P.B. in studie neemt en in overleg met het P.B. een definitief ontwerp voorbereidt, dat in de voorjaarsvergadering van den Partijraad ter behandeling en vaststelling aan de orde komt. Op deze wijze leek een doelmatige behandeling van dit werkstuk verzekerd, waarbij een goede verhouding tusschen de vereischte degelijkheid en voortvarendheid is betracht. De voorgestelde commissie uit den Partijraad kan aanstonds hare besprekingen aanvangen op den grondslag van een uitgewerkt concept en haar voor-werk kan de behandeling in den Partijraad aanzien lijk vergemakkelijken en bespoedigen. De voorstellen van de Rijkskieskringorganisaties betreffen hulpverleening aan den Middenstand (Middelburg en Haarlem)een Kath. Zeeuwsch Tweede Kamerzetel (Middelburg)steun aan het groote gezin (Arnhem-Nijmegen), 's-Gra- venhage en Haarlem); ontslag der gehuwde vrouw uit 's Rijksdienst (Arnhem-Nijmegen, 's-Gravenhage en Amsterdam); maatregelen tegen de verregaande zedeloosheid (Leiden, Haarlem en Amsterdam); bestrijding der extre mistische revolutionnaire groepen (Haarlem) bestrijding der ongewensche cumulaties (Haar lem) en wijziging winkelsluitingswet en wette lijke regeling automatenwezen (Amsterdam). Het Partijbestuur heeft aanleiding gevonden de voorstellen te doen voorafgaan door een al gemeen praeadvies. Ten aanzien van het overgroote deel van de Ingediende voorstellen, waarvan er vele, zij het in verscheiden vorm, dezelfde punten van prac- tisch staatkundig beleid naar voren brengen, wil het Partijbestuur er op wijzen, dat zoo goed als al deze voorstellen worden teruggevonden in dat deel van het Manifest der R. K. Staats partij, verschenen in de Katholieke Pers van 16 October jX, dat men zou kunnen noemen: het urgentie-program der Partij voor den eerst- komenden tijd. Uit de indiening dezer voorstellen, welke in den loop van de maand September en in het begin van October plaats vond, blijkt wederom duidelijk, welke practische staatkundige vraag stukken in ons Katholieke volk leven. Met voldoening stelt het P.B. vast hoezeer de punten van het urgentie-program in het Ma nifest van 16 October j.l. opgenomen, werkelijk uiting geven aan de in onzen kring sterk le vende verlangens op staatkundig gebied. Zooals uit het Manifest blijkt is dit stuk in volledige overeenstemming met de Katholieke Fractie der Tweede Kamer opgesteld en gepubliceerd. Hiermede komt tevens vast te staan dat de Katholieke Kamerfractie met haar eigen, zelf standige verantwoordelijkheid besloten heeft, de verwezenlijking van deze punten met alle kracht In de eerstkomende maanden nr, te streven. Het doel van de indiening van voorstellen bij den Partijraad de practische staatkunde betref fende, is geen ander en kan noch mag een ander zijn, dan dit: van de Partijleiding te vragen de volle aandacht voor de voorgestelde punten en haar stuwenden invloed om deze aan de verantwoordelijke instantie door te geven; van de Fractie te vragen evenzeer de volle aan dacht voor die punten en de verwezenlijking ervan in het parlementaire werk te willen be vorderen. Welnu, uit het Manifest van 16 October j.l. blijkt zonneklaar, dat èn Partijleiding èn Frac tie ten volle instemmen met veruit de meeste der ingediende voorstellen. Het doel der voor stellen is dus bereikt vóórdat zij in den Partij raad ter behandeling zijn gekomen. Nu zoo verheugend naar voren komt, dat het Manifest door de andere Partij-instanties wordt gedragen en geschraagd, wil het Partijbestuur den Partijraad vragen om, met terzijdelating van een formeele behandeling der voorstellen als in dit algemeen praeadvies bedoeld, zich eenstemmig te stellen achter het Manifest der Partijleiding en te verklaren, dat dit de uitdruk king is van den wil van het Katholiek volks deel, in onze Partij vereenigd tot staatkundig werk. Ter behandeling in deze vergadering heeft de R. K. Rijkskieskringorganisatie Leiden de volgende motie ingediend De R. K. Kamercentrale Leiden, in vergade ring bijeen, vernomen hebbend de verkiezing tot wethouder van 's-Gravenhage van het lid der Tweede Kamer, den heer Ir. L. J. M. Feber, overwegend de ongewenschtheid van de cumu latie van dergelijke functies, tenzij buitengewone omstandigheden in het belang van de partij zulks noodig maken noodig het Partijbestuur uit, indien het laatste geval niet aanwezig is Ir. Feber te verzoeken, voor een dezer functies te bedanken. Het Praeadvies van het P.B. luidt: Het P.B. wil bij zijn praeadvies over deze motie den inhoud ervan toetsen aan het des betreffende punt uit het Manifest. Het daar geformuleerde standpunt luidt: „Tegengaan van elke niet beslist noodzakelijke gelijktijdige ver vulling van ambten". De norm, waaraan elk bijzonder geval ge- toest behoort te worden, is deze: de al of niet besliste noodzakelijkheid van de gelijktijdige vervulling van ambten. Het concrete geval, dat in de motie Leiden wordt behandeld, betreft een cumulatie van Tweede Kamerlidmaatschap en Wethouder van 's-Gravenhage. De noodzakelijkheid moet nu worden beoor deeld van twee kanten, n.l. van de zijde van het Tweede Kamerlidmaatschap en van de zijde van het Wethouderschap. Ten opzichte van het Tweede Kamerlidmaat schap acht het P.B. zich in staat een oerdeel uit te spreken. Het gevolg van hec bedanken van Ir. Feber als Kamerlid zou zijn, dat de Tweede Kamerfractie zou worden beroofd van een lid, dat als Indische specialiteit optreedt zonder dat de mogelijkheid bestaat daarvoor een anderen deskundige op dat terrein in haar midden terug te krijgen. Dit gevolg acht het P.B. inderdaad niet te verantwoorden. Ten opzichte van het Wethouderschap van 's-Gravenhage acht het P.B. zich niet in staat een verantwoord oordeel te vormen. Dit .s een aangelegenheid van zuiver plaatselijk politieken aard, voor welker juiste behandeling de Ka tholieke Raadsfractie van 's-Gravenhage de verantwoordelijkheid draagt en alléén dragen moet. Dat bij het te nemen besluit over de bezetting van een wethoudersplaats door een Katholiek de daaruit voortvloeiende gelijktijdige vervulling van twee ambten mede is overwogen acht het P.B. vanzelfsprekend. De beoordeeling van de besliste noodzakelijkheid van die zijde benaderd, is dus zaak der betrokken Raads fractie. Dat blijkbaar èn door de Raadsfractie èn door den heer Feber persoonlijk diens aanvaar ding van het wethoudersambt slechts is gezien als een t ij d e 1 ij k e, in de gegeven omstandig heden onvermijdelijke oplossing, volgt uit de verklaring, welke de heer Feber heeft gegeven in een vergadering van den Centralen Raad van den Rijkskieskring 's Gravenhage, gehou den op Vrijdag 29 September 1933. Deze ver klaring, welker inhoud aan het P. B. door den heer Feber nader is bevestigd, komt hierop neer: dat, indien de heer Feber door zijn frac tie na de gemeenteraadsverkiezingen in 1935, andermaal en dan uiteraard met den opzet om voor een vierjarige periode het ambt te vervullen candidaat mocht worden gesteld Voor het wethouderschap, hij alsdan tusschen beide functies zal kiezen. Deze definitieve be slissing zal de heer Feber in overleg met het P. B. nemen. Vermeld dient nog, dat aftredend zijn de P. B.-leden mr. J. Houben (Tilburg), mr. E. ba ron van Voorst tot Voorst (Arnhem-Nijmegen), J. W. Mols (Maastricht) en de D. B.-leden mr. C. M. J. F. Goseling, voorzitter en A. C. de Bruijn, lid. Reeds eerder maakten wij melding van het Internationaal Missie-Studie-Congres, dat de Amsterd. R. K. Studenten Missie-Actie te Am sterdam organiseert van 2527 Nov. a.s. Thans bereikt ons het volledige programma, dat wij hier laten volgen: 14 u. 30: Ontvangst der congressisten in het Americain-hotel (ingang Leidschekade) waar een tea zal worden aangeboden. 16 u. 30: Plechtig Openingslof in de Kapel van het St. Ignatius-college, Nicolaas Maes- straat 2. 20 u.: Openingsvergadering: St. Ignatius-col lege. Prof. Dr. Alph. Mulders, lector in de Mis- siologie aan de Nijmeegsche Universiteit: De encycliek „Rerum Ecclesiae". Algemeene be schouwing. 10 u.: Pontificale Hoogmis, op te dragen door Mgr. G. Brandsma S.S.J., in de kerk van den H. Thomas van Aquino, Rijnstraat. 15 u.: Middagvergadering St. Ignatius-college: Father Dr. Abaus S.S.J.. spreekt over: .De rr siesteun". Pater Dr. J. Drehmans C.s.s.R.: „De opbouw der Inlandsche Kerk". 20 uur: Avondvergadering: St. Ignatius-college Prof. Dr. Titus Brandsma, O.Carm.: „Het be schouwend kloosterleven in de Missiën". Na afloop dezer vergadering wordt een Amerikaan- sche verkoop georganiseerd. Als inzet voor dezen verkoop heeft de A.R.K. S.M.A. boeken samengesteld, waarin zijn ver zameld authentieke geschriften van binnen- en buitenlandsche woordkunstenaars, teekenkunste naars en musici. Bovendien was pater Jac. Schreurs IXS.C. op eerste aanvrage bereid het manuscript van zijn nieuwst" tooneelstuk „De hemelsche twistappel" voor dezen verkoop be schikbaar te stellen. 10 uur: Regionale vergadering van de „Pax Romana" 'n het „Eigen Huis" Prinsengracht 723. H. v. d. Stenen, arts: De practische midde len van het apostolaat bij de Indonesische en niet-Christelijke Europeesche studenten. 15 uur: Slotvergadering in het „Americain- hotel" (ingang Marnixstraat)Pater Dr. Gre- gorius van Breda O. Cap.: De organisatie der Missiën. 20 uur: In den Stadsschouwburg opvoering van „De hemelsche twistappel" door de tooneel- afdeeling var de R. K. Stud. Vereen. Sanctus Thomas Aquinas. Naast het congres wordt er gedurende de congresdagen een tentoonstelling op medisch- missie gebied georganiseerd in de bovenzalen van het Americain-hotel, (ingang Marnixstraat) Deze tentoonstelling is voor iedereen boven de 18 jaar toegankelijk. Deelnemerskaarten voor 't heele congres, ten- toonstellingsbezoek inbegrepen, zijn reeds nu voor ieder belangstellende verkrijgbaar aan het secretariaat der A.R.K.S.M.A.-lustrum commis sie, Prinsengracht 723. Kaarten voor de uitvoering in den Stads schouwburg zijn reeds nu te verkrijgen bij het secretariaat der Thomas-Tooneel-Club, Prinsen gracht 723, Amsterdam. Het congres behandelt de pauselijke Missie encycliek Rerum Ecclesiae, waarvan de Neder- landsche vertaling ook bij bovengenoemd secre tariaat te verkrijgen is. Naar wij vernemen hebben reeds velen, onder wie ook talrijke reguliere en seculiere geeste lijken, deelnemerskaarten ongevraagd, zoodat wij met reden mogen veronderstellen, da; dit congres inderdaad gaat beantwoorden aan de hooge verwachtingen die de A.R.K.S.M.A. zich 1 ervan heeft voorgesteld. Naar de „Nieuwe Venlosche Crt." verneemt, heeft de Regeering in de Centrale Commissie voor het Georganiseerd Overleg de volgende mededeelingen gedaan: De thans geldende tijdelijke kortingen op de salarissen worden met ingang van 1 Ja nuari a.s. vervangen door een vaste korting van 10 pet. Deze vaste korting houdt dus tevens in, dat ook de pensioengrondslag vanaf 1 Januari a.s. met 10 pet. naar bene den gaat, terwijl daarmede ook de kinder toelage voor salarissen boven ƒ2000.ver mindert. De bijdrage voor eigen pensioen, welke momenteel 3 pet. bedraagt, wordt op 4% pet. gebracht. De oploopende aftrek voor ongehuwden gaat niet door. De plannen voor een nieuwe salarisrege ling per 1 Januari 1935 zijn vervallen. BATAVIA, 6 Nov. (Aneta) Een zeer druk be zochte vergadering van studenten, uitgaande van de P.P.P.I., is, nadat zij een uur geduurd had, ontbonden op het moment, dat een der sprekers een uiteenzetting gaf van de totstand koming van hte Regeerings-Reglement, waarbij hij zeide, dat opzettelijk uit koloniale overwe gingen de bevolking rechten zouden zijn ont houden. Voordat de vergadering ontbonden werd, wa ren reeds een drietal waarschuwingen gegeven aan andere sprekers, die suggestief opmerkin gen plaatsten. De vergadering ging zeer rustig uiteen. Zaterdag kwam het Congres van de Centra le van Nederlandsch Overheidspersoneel (C. N. O. P.) in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage bijeen ter beraadslaging over de regeeringsvoorstellen ten aanzien van de derde salariskorting van het rijkspersoneel. Van bestuurszijde werd medegedeeld, dat op een audiëntie van de C. N. O. P. bij den Minis ter-President is gebleken, dat het houden van openbare vergaderingen, het bijwonen daarvan en het spreken door ambtenaren op dergelijke bijeenkomsten niet in strijd is te achten met de beslissing van den Ministerraad inzake het in acht nemen van bepaalde grenzen bij het voeren van acties. Iedere ambtenaar zal voor zichzelf hebben vast te stellen wat al dan niet gepast kan worden geacht. Van de redelijkheid eener derde loonkorting voor het rijkspersoneel binnen twee jaar tijds was het congres niet overtuigd. Zonder uitzon dering werd betoogd, dat voor het rijkspersoneel en de onderwijzers de grens van gepaste sober heid reeds is overschreden en het verlaagde ni veau is bereikt. Het congres droeg het bestuur van de C. N. O. P. op zich bereid te blijven verklaren aan een herziening van het Bezoldigingsbesluit me dewerking te verleenen, doch vóór de tot stand- koming daarvan geen nieuwe salariskorting, in welken vorm ook, goed te keuren, noch een uit spraak te doen ten aanzien van een bepaalde formule. Het congres wenschte de volle verant woordelijkheid voor rekening van de regeering te laten. Te Cabra bij Dublin werd dezer dagen de nieuwe, aan Christus Koning toegewijde kerk, door den Aartsbisschop van Dublin geconsacreerd. DEN HAAG. Geslaagd de heer L. F. van Geel, te Nijmegen. Zondagochtend te omstreeks tien minu ten voor elf heeft op den onbewaakten spoorwegovergang op den Liedenscheweg, onder de gemeente Hoogland, even vorobij de splitsing van de lijnen Amersfoort-Zwolle en Amersfoort Apeldoorn, een ontzettend onge luk plaats gehad, waarbij drie personen, op slag zijn gedood. Een auto, van een taxi-onderneming, welke op de rails stond te wachten om den trein, welke om 10.53 uur uit Apeldoorn te Amersfoort moet aankomen, te laten passeeren, werd gegrepen door trein 159, welke om 10.47 uit Amersfoort naar Apeldoorn vertrekt. Het wagentje werd ongeveer 150 Meter mee gesleurd en geheel vernield, waarbij van de in zittenden, de chaufeur en twee kinderen, meis jes van resp. twee en vijf jaar, direct werden gedood, terwijl de moeder van de kinderen in hoogst ernstigen toestand werd opgenomen. De vrouw is naar het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort overgebracht. De ouders van de vrouw, wier vader voorman bij de spoorwegen is en die vlak bij den over weg woont, zouden haar met haar man en kin deren op bezoek ontvangen. De man was uitgestapt om te zien of de weg vrij was. De familie, Sijberden geheeten, is woonachtig te Baarn, waar de man tuinman is. De chauf feur is de 28-jarige Willem Bastiaan Bakker, afkomstig uit Hilversum. Het ongeluk is toe te schrijven aan een zeer zwaree mist, welke het uitzicht zeer bemoeilijk te, zoodat de machinist van den trein, hoewel hij uit alle macht remde, het ongeluk niet ver mocht te voorkomen! De toestand van mej. SijberdenSprey is le vensgevaarlijk. Zij heeft ernstige inwendige kneuzingen opgeloopen. De trein heeft door het vreeselijk gebeuren, dat in de omgeving groote consternatie heeft verwekt, meer dan een half uur vertraging on dervonden. Aan het vruchtbare missionarisleven van Mgr. G. Brandsma, dat moïgen, feestdag van St. Willibrord. bekroond zal worden door een bis schopswijding in de St. Bonifaciuslkerk te Leeuwarden, ontleenen wij de volgende bijzon derheden. Geboren te Sneek op 2 Juni 1874f studeerde Gorgonius Brandsma te Megen, te Roosendaal en te Mill Hill, in welke laatstgenoemde plaajs hij op 23 September 1899 in de kapel van het Moederhuis tot priester werd gewijd. Terstond daarop vertrok hij met elf andere pasgewijde priesters, waaronder vijf Hollanders, naar het vicariaat van den Boven-Nijl, waar hij eenige jaren werkzaam was op de hoofdstatie Kam- palan, hoofdstad van Oeganda. Een zijner eer ste missiewerken werd daar het bouwen van een huis voor den bisschop, Mgr. Hanlon, en het opmeten van 17 vierkante mijlen grond, waarop de missie recht had ten behoeve van haar staties en catechumenaten. Na van 1902 tot 1904 als pastoor te Nazigo, van 1904 tot 1906 te Kamoli en daarna zeven jaar te Mumias werkzaam te zijn geweest, keerde Father Brands ma in 1914 naar Europa terug voor het Alge meene Kapittel der Congregatie, dat te Mill Hill gehouden werd. In 1915, in vollen oorlogstijd, vertrok hij weer naar zijn gevechtsveld Afrika. Aangewezen als overste der Congo-missie, kwam hij in Augustus 1915 te Basankasu, hoofdstatie dier missie, aan. Tijdens zijn eerste rondreis, waar het hem dui delijk werd, hoe vele verwoestingen de slaap ziekte onder de bevolking aanrichtte, was hij wel in de gelegenheid zijn program op te stel len: uitbreiding van het aantal missieposten; oplossing van het vrouwenvraagstuk op de missiestaties en verbetering van het onderricht aan de jeugdige mannelijke doopleerlingen. De jaarverslagen toonen. hoe sedert 1914 het bekeeringswerk met rassche schreden vooruit ging. De vier oorlogsjaren bleken de vrucht baarste te zijn, ooit door de missie gekend. De openbare veiligheid onder toezicht van staats beambten en justitie, goede loonen en huisves ting op posten en plantages, markt en ruilhan del bevorderden de onderlinge verdraagzaam heid. De missie wist dezen gunstigen tijd te be nutten om haar geestelijken oogst binnen te halen. Waren er in 1914 nog slechts drie of vier missiestaties met een 2500 katholieken; in 1923 was het getal katholieken reeds bij de tiendui zend, terwijl er nog een grooter aantal geregeld het godsdienstonderwijs volgde. In 1924 vertrok Father Brandsma wederom naar Europa, en tijdens zijn verblijf aldaar wist hij twee Zustercongregaties in België te winnen voor zijn Congo-missie, waar tot dan toe geen Zusters werkzaam waren geweest. In 1925 maakte hij een reis naar Rome, waar hij 6 De cember werd aangesteld tot Apostolisch prefect van Kavirondo, het land waar hij zijn eerste missie-jaren had doorgebracht. Kavirondo, dat tot dan toe deel uitgemaakt had van het Vicariaat van den Boven-Nijl, en met de benoeming van Mgr. Brandsma tot on afhankelijke Prefectuur verheven werd, bestond toen uit 7 missiestaties, waar 18 missionarissen werkten. Het land beslaat een oppervlakte, even groot als geheel Engeland, en het centrum wordt gevormd door Kisumu of Port Florence, een plaats aan de Noord-Oostpunt van het Victoria-meer. Reeds in 1908 had Mgr. Brandsma als jong missionaris daar een statie geopend, waar hij tot 1910 zijn standplaats had. Tijdens de acht jaren, dat Mgr. Brandsma er de prefectuur had, verdriedubbelde zich in Kavirondo de katholieke bevolking, en werden er nog eens zeven missiestaties geopend, maar ook werden er verschillende andere groote wer ken ondernomen. Er is nu een normaalschool te Yala, die bestuurd wordt door Canadeesche broeders, en een Catechistenschool te Eregi. De Zusters Ursulinen van Bergen en de Zusters van de St. Joseph's Congregatie hebben in ver schillende plaatsen scholen en ziekenhuizen. Studenten uit Kavirondo-land bereiden zich voor op het H. Priesterschap op het Seminarie van het naburige Vicariaat van den Boven Nijl. Geen wonder dan, dat Rome de Prefectuur van Kavirondo 26 April 1932 verhief tot een Apos tolisch Vicariaat. En op 1 Juli j-1. kwam het telegram, dat meldde, dat Mgr. Brandsma. die daar reeds vjjftien jaren van zijn Missieleven heeft doorgebracht, benoemd is tot Apostolisch Vicaris, en titulair-bisschop van Bargala. Wjj wenschen den nieuwen kerkvorst, de derde Nederlander van de Mill-Hill-congregatie wien dezen eer te beurt valt, 's Hemels zegen bij zijn verderen arbeid in de missielanden van Oeganda. De lijken zijn door de politie in beslag geno men en overgebracht naar het lijkenhuisje te Hoogland. Nader meldt men ons, dat mevr. Syberden Sprey, woonachtig te Barm, die j.l. Zondag bij het ongeluk op den onbewaakten overweg bij den Liendenscheweg onder de gemeente Hoog land, in ernstigen toestand naar het ziekenhuis Lichtenberg is vervoerd, hedennacht aan de bekomen verwondingen is overleden. Het ongeluk eischte dus vier slachtoffers. Met het oog op de weersomstandigheden, wel ke voor een tocht met een vliegtuig als de „Tingmissartoq" zich minder gunstig laten aan zien, is het vertrek van het echtpaar Lind bergh, aanvankelijk bepaald op hedenmorgen tien uur, uitgesteld. Kolonel Lindbergh arriveerde in den loop van den Zaterdag in de hoofdstad om na een bezoek aan de Fokkerfabrieken en aan het Rijksmuseum te vertrekken naar Schiphol, waar hij werd ontvangen door de heeren Thomson, station chef der K.L.M. en Deilaert, gemeente-lucht- havenmeester. Aan de lunch, welke kolonel Lindbergh op Schiphol gebruikte, zaten aan de heeren Plesman, oud-vice admiraal Quant, Delhi ert, Thomson, Aler, ir. Spit, Anthony Fokker, H. Wallaert Sacré. voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart en kolonel Van Hoogenhuyze. Hierop werd de luchtvloot, die op het vliegterrein stond opgesteld, be zichtigd, waarna Lindbergh een kijkje nam in de verschillende gebouwen. Tegen vier uur ver trok kolonel Lindbergh, die bijzondere belang stelling aan den dag legde voor den postjager van Pander, weer van Schiphol naar Den Haag. De K-L.M. heeft Zaterdagavond in restaurant Anjema aan den Langen Vijverberg een diner aangeboden ter gelegenheid van het bezoek van Lindbergh. Hieraan namen deel ir. van Ede v. d. Pais. namens den Luchtvaartdienst, ir. Wurfbain, president van den Raad van Beheer der K.L M-, de heer Enthoven, lid van den Raad van Be heer der K.L.M. en voorzitter van den Raad van Beheer der K.NLL.M., de heeren Plesman, directeur en Martin, secretaris der maatschap pij, alsmede de verschillende afdeelingschefs, chefs van de vliegvelden en piloten. Zondag waren op Schellingwoude de voorbe reidingen voor een eventueel vertrek reeds ge troffen. De propellor van Lindbergh's vlieg tuig is met een dekschuit van de A. P. C. naar de vliegtuigenloods vervoerd en aldaar aan het toestel gemonteerd. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw hebben Zondag in gezelschap van den heer en mevrouw Plesman een autotocht gemaakt over de Velu- we om verschillende mooie plekjes van ons land in oogenschouw te nemen. Onder weg werd de lunch gebruikt, terwijl de heer en mevrouw Lindbergh weer voor het diner in Den Haag zijn teruggekeerd. Zij waren Zondagavond gast van den Amerikaanschen Legatie-secretaris Hallett Johnson aan een intiem diner. De verwachting is, dat Lindbergh niet vóór morgenochtend zal kunnen vertrekken. Zaterdagmiddag is het zeer onrustig geweest in de gemeente Barsingerhorn bü Schagen. Het schijnt, dat er groote ontevredenheid heerschte onder de arbeiders, die geplaatst zijn in dé werkverschaffing in de Wieringermeer. Met vrouwen en kinderen zijn ze Zaterdagmiddag naar de woning van den burgemeester getrok ken. De demonstranten namen zoo'n dreigende houding aan zij hadden al spoedig enkele ruiten stukgegooid dat de burgemeester poli- tieversterking moest aanvragen. Toen deze ar riveerde, was de ontevreden menigte snel uiteen gedreven. Het huis van den burgemeester blijft voorloopig onder bewaking. De motorrijder, die Vrijdagavond bij den los- wal te Weesp twee meisjes omverreed, heeft zelf zulke verwondingen opgeloopen, dat hij inmid dels aandegevolgenis overleden. De arbeider T. D. uit Zuidbroek werd in de stroocartonfabriek van de N.V. Ilooites en Beukelaer door een as van een machi ne gegrepen en rondgeslingerd. Met zware verwondingen is de man in levensgevaarlijken toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. De 76-jarige weduwe S., die Zaterdag in brand is geraakt en daarbij ernstig werd gewond, is aan de gevolgen hiervan in het Aca demisch ziekenhuis te Groningen Zondagnacht overleden. Zondagmiddag waren een student en zijn ver loofde bezig met het nemen van scheikundige proeven in een lokaal van het Gemeentelijk Scheikundig Laboratorium aan de Nieuwe Prin sengracht 126 te Amsterdam. Men was bezig met het uitmeten van een buis, staande onder een druk van 12 atm. stikstof. Door en tot nu toe onopgehelderde oorzaak explodeerde de buis. Een geweldige knal klonk en onmiddellijk daar op vertoonden zich overal vlammen. In de zaal waar het experiment werd gedaan, stonden tal van flesschen en blikken met brandbare vloei stoffen, terwijl er zich eveneens een groot aan tal waardevolle scheikundige instrumenten be vonden. Direct na de explosie liepen de student en zijn meisje de zaal' uit, daar beiden brandwon den aan het gelaat hadden opgeloopen. Voordat men zich naar het nabijgelegen Isr. Ziekenhuis begaf, drukte de student den brandmelder af en stelde de brandweer van het gebeurde in ken nis, waarbij hij in zijn consternatie nog 'n ver keerd adres opgaf. De brandweer van de hoofd wacht Nieuwe Achtergracht reed eerst naar de Roetersstraat, doch werd door burgers verwezen naar de Nieuwe Prinsengracht. Toen de brand- wachts het gebouw binnentraden stond er een verstikkende rook, zoodat men eenige slangen aan de achterzijde het gebouw binnenvoerde. Ook door den kelder werden stralen naar het bedreigde gedeelte gedirigeerd. Nadat eenige mi nuten water was gegeven, kon men de labora toriumzaal binnendringen. De geheele kost bare inventaris bleek vernield te zijn. De muren waren geblakerd, terwijl alle ruiten ge sprongen waren. De laatste resten vuur waren spoedig gedoofd, doch langen tijd had de brand weer nog werk met nablusschen. De hoofdbrandmeester, de heer Brunet de Rochebrune, leidde het blusschingswerk. Inspec teur Oosterveld van het bureau J. D. Meyer- plein stelde met rechercheurs een onderzoek in. De directeur van het laboratorium is prof. dr. A. Smits, die dadelijk van de explosie in kennis werd gesteld. De schade is zeer groot, doch wordt door verzekering gedekt. De student en zijn meisje zijn er bijzonder goed afgekomen, doch waren zeer onder den indruk van het ge beurde. De Rotterdamsche politie heeft Zaterdag avond een goeden slag geslagen. In de Span jaardstraat te Rotterdam zijn twee auto's, in elk waarvan 500 kg. gesmokkelde Duitsche mar garine was geborgen, in beslag genomen, ter wijl twee mannen uit Zevenhuizen zijn gear resteerd. De beide mannen, De J. en K., kwamen ieder met een auto voor een pand aan de Spanjaard- straat om daar de partijen margarine af te leveren, toen de politie hen betrapte en aan hield. De auto's waren geheel volgeladen met pak ken gesmokkelde Duitsche margarine, die nog in de Duitsche verpakking zat. De aangehou denen bleken bekende smokkelaars te zijn en toen de politie dan ook tot huiszoeking in hun woningen te Zevenhuizen overging, vond men in de garage van den boterhandelaar de J. een Ford-auto, welke van een dubbelen wand was voorzien. Verstopt in dezen wand lagen nog 50 kg. margarine. Dit bleek evenwel geen gesmok kelde margarine te zijn, maar eigen gemaakte, zoodat ook dit partijtje in beslag werd genomen, omdat de vervaardigers in strijd met de boter- wet hadden gehandeld. Deze margarine bleek te zijn vervaardigd van gekleurd vet, dat met pekel was bewerkt. Ook in de garage vond men nog een partijtje van deze nagemaakte marga rine. Bovendien heeft de politie, zoowel bij den boterhandelaar als bij K., een partij valsche wikkelpapieren in beslag genomen. Reeds maandenlang, aldus de „Telegraaf", heeft de politie deze smokkelaars in het oog gehouden en nu is zij zoo gelukkig geweest hen aan te houden. Op de Liesboschlaan onder de gemeente Prin- cenhage is hedennacht een auto, waarin vier personen gezeten waren, vermoedelijk tengevolge van de onoplettendheid van den chauffeur, te gen een langs den weg staanden boom gereden. De auto werd geheel vernield, terwijl twee der inzittenden, de dames F. en v. D., beiden uit Breda, ernstig gewond werden. De beide heeren, in wiens gezelschap de dames zich bevonden, kwamen er wonder 1 .ven wonder zonder ver wondingen af. De gewonden zijn naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. De toestand van Pastoor F. J. N. de Meulder uit Ursem, die, zooals gemeld, tengevolge van een ernstige maagbloeding van de H.H. Sacra menten is voorzien, is iets vooruitgaande. In het buitengewoon huishoudelijk congres van den Algemeenen Nederlandschen Bouwar- beidersbond, Zondag te Utrecht gehouden, is aan het hoofdbestuur de machtiging gegeven de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst te teekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5