Heines' gevoelens over Torgler I Duitschlands uittreden uit den Volkenbond Het nieuws van heden ALIBI DER BULGAREN? EXPOSE VAN v. NEURATH DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 7 NOVEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Popof en Tanef in Berlijn gezien toen ze volgens hun verkla ringen te Moskou waren Belangrijke getuige verdwenen Het Weeriiiii'ouiiiiiuiiuK'oiouuuiiiiiuiuuiiiii Feest in Moskou Scherpe rede van Molotof HET GEBOORTEDORP VAN LINCOLN Wrak van de „Dixmude" gevonden? Aan de kust van Sicilië Goering's rede in het Rijksdagproces Protesten uit Rusland en Spanje „De Volkenbond is slechts de executeur van den wil der overwinnende staten gebleven" Het Haagsche Hof Von Neurath veramtwoordelijkheid de hand nemen, welke wy haar toesteken. Het wordt gevaarlijk in Oostenrijk Talrijke bomaanslagen Mussolini's kabinet gewijzigd Balbo gouverneur van Lybië Goering te Rome Inval in een bioscoop in Keulen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het nieuwe Volken bondspaleis „De meiboom geheschen" Het farmersconflict in Amerika Toenemende terreurdaden REQUIEM VOOR DE OVER LEDEN KARDINALEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES VA VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18523 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 6 Nov. Als eerste getuige wordt he den in het Rijksdagbrand-proces politie-presi- dent Heines gehoord, die uit Italië is terugge keerd. Dimitrof is heden nog uitgesloten. Uit de getuigen-verklaringen van de hotel-be ambten van het Hotel „Haus Oberschlesien" te Gleiwitz was reeds gebleken, dat Heines ten tijde van den brand aldaar vertoefde. Het wordt door Heines nog eens verklaard. Heines verklaart vervolgens als vertegen woordiger van de S.A., dat deze de lankmoe digheid van het gerecht tegenover de beklaag den niet begrijpt. De voorzitter onderbreekt getuige en zegt, dat dit hier niets ter zake doet. Heines acht Torgler best in staat den Rijks dag in brand te steken. Wel heeft Torgler be tere manieren dan de meeste communisten, doch hij was een drijfkracht. Hij was met de gene die schreeuwde, doch degene, die achter de schermen bleef en de voorste rijen aanspoorde. De voorzitter verklaart, dat getuige als po- litie-president dit mag zeggen, doch hij ver zoekt hem thans ter zake te komen. Torgler verklaart, dat hij toch dikwijls ge- tracht heeft vechtpartijen in den Rijksdag te verhinderen, doch Heines is van een andere meening. Na Heines wordt als getuige gehoord de koopman Bannert, die vroeger lid is geweest van de K P.D. en werkzaam was bij de Roode Hulp tot in November 1928. Hij verklaart, hier herhaaldelijk beklaagde Tanef te hebben gezien. Wel acht hij het mo gelijk, dat Tanef niet te Berlijn woonde, doch in Oostenrijk of Rusland, doch de besprekingen welke hü moest voeren, maakten het noodig dat hij geregeld naar Berlijn kwam. Ook in het Karl Liebknechthaus heeft hij hem verscheidene keeren gezien. Als Tanef op wensch van den voorzitter op staat, zegt getuige: Ja, dat is dezelfde. Verder verklaart getuige, in 1924 in een wa penaffaire wegens medeplichtigheid aan hoog verraad veroordeeld te zijn. Zijn straf was ech ter door de amnestie kwijtgescholden. Op vra gen van dr. Teichert verklaart getuige, Tanef met Kratzert in gebroken Duitsch te hebben hooren spreken. Teichert: Tanef verstaat echter ook nu nog geen woord Duitsch. Dat kan zijn tolk beves tigen. Tanef zelf blijft bij zijn vroegere verklarin gen, dat hij voor het eerst op 24 Februari 1933 naar Duitschland is gekomen. Na een uitvoerige ondervraging van getuige Kratzert, die bevestigt, dat de communistische partijleiding te zwak was, om tegen het optre den van den Roodfrontstrijdersbond op te tre den, wordt de belasting-consulent Jung ge hoord. Deze verklaart, dat hij Popof 30 tot 40 maal heeft gezien als bezoeker van het huis van den communistenleider Kaempfer in de Stettiner strasse. Getuige woont zelf schuin over Kaempfer. Hij heeft Popof gezien in Mei tot Juli van het vorig jaar, daarna bleef hij een tijd weg en verscheen weer in October of No vember. Kaempfer was steeds een drijvende kracht van de communisten in Berlijn. Ge tuige heeft gezien, dat eens twee kisten bij Kaempfer werden afgegeven, die erop wezen, dat hierin mitrailleurs verpakt waren. Popof verklaart, dat hij in den tijd, welken getuige aangeeft te Moskou verbleef, vraagt, waarom getuige hem niet onmiddellijk bij de politie aangaf. Getuige verklaart de politie toen niet te ver trouwen. Het was voorgekomen, dat de com munisten kennis kregen van dergelijke aan giften. Dr. Teichert: Kaempfer komt toch nog als getuige? Voorzitter: Helaas niet, hij is sedert 30 Sept. verdwenen. Getuige: Sedert vandaag is ook zijn vrouw Verdwenen. De echtgenoote van getuige Jung bevestigt diens verklaringen Zij was ervan overtuigd, dat Popof de man is, die haar destijds wegens zijn buitenlandsch type was opgevallen Zij had urenlang aan haar venster tegenover de woning van den buitenlander gezeten, die aan een tafel met papieren werkte. Ook had zij machine-ach- tige geluiden gehoord, zoodat ze vermoedt, dat er strooibiljetten werden vervaardigd. Voorzitter: Uw echtgenoot was toch werk zaam in den berichtendienst, zoodat het geen nieuwsgierigheid was? Getuige: Neen. Hierop werd gepauzeerd. Na de pauze verklaarde de echtgenoote van getuige Jung vanaf Augustus Popof niet meer te hebben gezien en ook niet te weten, of haar man hem sindsdien nog had gezien. Dr. Pelkmann: Uw man heeft gezegd, hem in November te hebben teruggezien. Het weer opduiken van Popof zou hebben gewerkt als een sensat'e en a's een loopend vuurtje de ronde te hebben gedaan. U hadt er dan toch ook van moeten hooren? Getuige: Daarvan heeft hij mij niets gezegd Haar echtgenoot verklaart dit zeer goed mo gelijk, daar hij zich zeer weinig met zijn vrouw had onderhouden. Popof verklaart, het verdwijnen der familie Kaempfer zonderling te noemen en verzoekt, de menschen o pte sporen. Hierop getuigt de zuster van Frau Jung, die ln dezelfde straat woont, ook meerdere malen Popof te hebben gezien. Een vergissing was uit gesloten. Ook de werktuigkundige Mueller heeft Kaempfer leeren kennen als actief communist en Popof bijna eiken dag daar gezien, en wel in de maanden Mei tot ongeveer September, la> ter ook nog tegen het einde van het jaar. Schijnbaar woonde Popof bij kennissen, want hij verscheen er ook vaak des avonds laat. Door een raam had getuige een cyclostyle gezien. Hij had Popof niet bij de politie aangegeven, om dat de politie destijds marxistisch georiënteerd was. BERLIJN, 6 November. Tijdens het verder verloop der middagzitting verklaarde getuige Muller nog, dat hij op het politiebureau is ge weest om bescherming te vragen, daar er des nachts overal in de huisdeuren communistische terreurgroepen stonden. De procureurgeneraal: Hei was u dus bekend, dat terreurgroepen waren gevormd- Weet u ook door wie? Getuige: Voor zoover ik weet, waren zij door de partij gevormd. De procureur-generaal: Hebt u daarvoor be wijzen? Getuige: De bewijzen had ik uit oorspronke lijke papieren uit het Liebknechthuis, die in mijn handen waren gekomen en die voor hon derd procent gedekt werden door de stukken, die daar later zijn gevonden. Ik wist toen ook, dat voor de communistische partij, na den brand in den Rijksdag, groot alarm was ge maakt. Fritz Arendt een boekhouder, behoort even eens tot de nationaal-socialistisch georganiseer de bewoners van de Zechliner-strasse. Ik heb, aldus zegt hij, bij de confrontatie Popof direct aangewezen als den man, die den vorigen zomer het huis van den communist Kampfer in en uit ging. Te zijnen huize wer den tot des nachts twee uur geheime zittingen gehouden, gedurende welke de internationale en andere strijdliederen werden gezongen. Ik heb gezien, dat zeer veel verdachte menschen nog laat in den avond de woning van Kampfer warden binnengelaten. Het is mij echter niet gelukt nauwkeurig te hooren, wat er in de woning werd gesproken. Getuige Althaber is leider van een bedrijfscel der nationaal-socialistische party en verklaart eveneens, dat vele buitenlanders bij Kampfer op bezoek kwamen. Popof heeft hij daar dik- wyis gezien in den zomer van 1932. Getuige Vogel is door de verdediging gedag vaard. Althaber heeft vanuit de woning van Vogel zijn waarnemingen gedaan. Hij heeft eveneens een heer gezien, die in elk geval spre kend op Popof geleek. De president: Kan dat Popof geweest zijn, of is dat uitgesloten? Getuige: Uitgesloten is het niet. Mej. Quappe, eveneens een getuige a dé charge, is afkomstig uit Zinna bij Jüterbog. In Juni 1932 was zij in Beriyn. In de woning van Jung stond zij achter Frau Jung, toen deze met 'n verrekyker naar de woning van Kamp fer keek. In de woning van Kampfer zag getuige een slanken man met donker haar en een smal gezicht, die een machine bediende. De president: Kan de man, dien u in de woning aan de machine zag, verdachte Popof zyn geweest? Kijkt u verdachte eens aan. Getuige: Hü komt mij wel bekend voor, maar precies kan ik het niet zeggen. De president: Kan hü het geweest zyn? Getuige: Hü kan het geweest zyn, maar ik kan het niet nauwkeurig zeggen. Dr. Seuffert: Getuige Bannert is uit de ge- EE Verwachting: Matige tot zwakken, Noord-Westelijke tot Zuid- Wesselijken Wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvan- EE kelijk iets zachter. Hoogste stand: 771.9 te Blacksod. Laagste stand: 741.9 te Haparanda. H Zon op 7.08, onder 4.20. Licht ÊE op 4.50. 10 Nov. Laatste Kwartier. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vangenis hierheen gebracht. Ondergaat hy thans een straf? Bannert: Ik zit thans de straf uit. die ik heb opgeloopen wegen de kliek-administratie der Roode Hulp. Ik ben beschuldigd van het verduisteren van gelden der organisatie. Opge wonden richt getuige zich tegen de menschen van de Roode Hulp. Dr. Teichert: Getuige is dus uit de partij gegaan, omdat men hem van verduistering be schuldigde. Toch is hy volgens de wet ver oordeeld. Bannert: Ik kon mij niet zuiveren van die blaam, omdat de betreffende functionarissen my geheel uitgeplunderd hadden, ook mUn wo ning, en het mij onmogelijk hadden gemaakt my te rechtvaardigen. Ik werd toentertijd ver scheiden dagen in het Karl Liebknechthuis vastgehouden en inmiddels werden alle kwi tanties, die ik over de organisatiegelden had. weggeruimd. Dr. Teichert: U bent eens door het staats- gerechtshof bestraft, een tweede maal veroor deeld wegens oplichting en hoe is het nu met de derde maal? Bannert: Twee maanden wegens overtreding der faillissementswet en oplichting. De zitting werd daarop tot Dinsdag verdaagd. MOSKOU, 6 Nov. (Eigen telegram) Molotof hield heden ter gelegenheid van den zestien den verjaardag van de Octoberrevolutie een rede, waarin hy zeide, dat Rusland is voor bereid op de mogelijkheid van een onverwach- ten aanval van Japan. „Wanneer Duitschland een aanval zou wa gen, aldus Molotof, zou onze taak eenvoudig zyn. Het zou de vernietiging van den vijand beteekenen.' (United Press) Op enthousiaste wijze wordt momenteel te Moskou het feest van den zestienden verjaar dag der Octoberrevolutie gevierd, aldus meldt Reuter. Talrijke delegaties van arbeiders, boe ren en buitenlanders zyn te Moskou aangeko men om aar. de feesten deel te nemen. Mor gen zal een groote parade gehouden worden Een opname van het dorp Salem (Illinois), waar de zestiende president der Ver. Sta ten, Abraham Lincoln, zijn jeugd doorbracht. Alle huizen van het dorp worden gerestaureerd, om ze in den bouwstijl uit den tijd van Lincoln te kunnen behouden. ROME, G Nov. (V.D.) Naar uit Palermo ver luidt hebben Italiaansche visschers aan de Si- ciliaansche kust by Menfi in zee op meer dan veertig meter diepte het wrak gevonden van de Dixmude, het luchtschip, dat na den oor log door Duitschland aan Frankrijk is uitge leverd. Het was in het jaar 1923 by een vlucht boven de Middellandsche Zee met 50 personen aan boord spoorloos verdwenen. De visschers hebben het wrak ontdekt, doordat wrakstukken werden opgevischt. Verschillende metalen dee- len zouden zijn herkend als behoord hebbende tot het vergane luchtschip. BERLIJN, 6 Nov. (W.B.) Aangezien op de rede van Goering in het Rijksdagbrandproces in de buitenlandsche pers veel commentaar is geleverd, wordt hier nogmaals de officieele tekst van een der meest gewraakte gedeelten weergegeven: BERLIJN, 6 Nov. (V.D.) In de Deutsche Klub heeft de Rijksminister van Buitenland sche Zaken, baron v. Neurath, een uiteenzet ting gegeven van de buitenlandsche politieke situatie. De voor de toekomst van ons land beslissen de kwestie, voor welker beantwoording het Duitsche volk tegen as. Zondag is opgeroepen, heeft haar oorzaak in de beslissing der Ryks- regeering over het uittreden van Duitschland uit Ontwapeningsconferentie en Volkenbond. Het zou evenwel een volledige dwaasheid zyn te gelooven, dat het hier een kwestie betreft, welke slechts door plotselinge wendingen der politiek of uit tactische overwegingen zou zijn veroorzaakt. De oproep der Duitsche regeering van 14 October toont aan, dat het de principes van onze algemeene buitenlandsche politiek zijn, waarover thans moet worden beslist. De fase der politieke ontwikkeling, waarin wü thans staan, is van zulk een beteekenis, dat iedere gelegenheid, welke zich voordoet, moet worden tebaat genomen, om de openbare mee ning over de werkelijk toonaangevende politie ke factoren volledige klaarheid te verschaffen en alle misvattingen te voorkomen. Wij hooren stemmen uit het buitenland, die beweren, dat het zekere gebeurtenissen ter recente Assem- ,blée zijn geweest, welke den stoot hebben ge geven tot ons uittreden. Maar de poging ons besluit voor te stellen als een politiek van ver bittering of van vrees voor Geneefsche critiek is te belachelyk, dan dat het noodig zou zijn. dat ik haar in het bijzonder zou ontzenuwen. Na tuurlijk behoort hiertoe ook het verwyt, dat wü het met het oog op den duidelijk aan den dag tredenden tegenstand van alle groote mogend heden tegen een bewapening van Duitschland er op hebben aangelegd de Ontwapeningscon ferentie te saboteeren om de handen vrü te krygen voor een snelle bewapening. Wü moes ten wel van tevoren reeds een zoodanige ver draaiing van onze bedoelingen verwachten, want het is niets anders dan de oude én reeds lang bekende verdraaiing van den werkelyken toe stand. Vervolgens zette v. Neurath uiteen, dat de crisis van den Volkenbond niet door het uit- treden van Duitschland is veroorzaakt, maar omgekeerd, dat het de ontwikkeling van den Volkenbond, welke tot deze crisis heeft geleid, is geweest, welke Duitschland heeft gedwongen uit te treden. De Volkenbond is slechts de executeur van den wil der overwinnende staten gebleven Niet veel beter staat het met het den Vol kenbond opgedragen toezicht op het systeem der mandaten voor zoover het de vroegere Duitsche gebieden betreft. In plaats dat dit systeem leidt tot nieuwe vormen, tot een vrucht bare samenwerking tusschen Europa en die ge bieden, schijnt het steeds meer terug te ont wikkelen tot het oude koloniale systeem. Daar mede dreigt de schynbaar zoo nieuwe regeling van Versailles op het gebied der koloniën, zich definitief te onthullen tot datgene, wat velen er van te voren in hebben gezien: als een ver kapten vorm van annexatie. In dit verband wees de Minister ook op het feit, dat de be slissingen over de Saarkwesties door den Vol kenbond volgens een nadrukkelijke bepaling van het verdrag by eenvoudige meerderheid kunnen worden genomen, dat derhalve Duitsch land als raadsmogendheid niet in staat zou zyn een voor Duitschland onaannemelijke op lossing te verhinderen door zyn veto. By de bepalingen betreffende Oostenryk heeft men er daarentegen van afgezien, aangezien dit on der zekere omstandigheden voor de vereeuwi ging van de regeling van Versailles gevaarlijk had kunnen worden. Wat geeft het in woorden en redevoeringen te wyzen op de rechtsgelyk- heid van Duitschland in den Volkenbond, wan neer reeds de basis van het verdrag op zulke belangryke kwesties in flagranten strijd is met de werkelijke uitoefening der rechtsgelijkheid. v. Neurath wees er vervolgens op, dat de Volkenbond ook op alle gebieden, waar hij niet door concrete verdragsbepalingen nadrukkelük was gebonden, uit denzelfden geest alles be halve een vruchtbare werkzaamheid heeft ont plooid. De minister sprak in dit verband over het Geneefsche protocol van 1924 en de per manente pogingen een gecompliceerd werk van paragrafen te scheppen ten gunste van die machtsgroepen, welker doel het was en bleef in geval van een conflict zich voor het gebruik maken van de eigen militaire machtsmiddelen de moreele dekking te verschaffen van den Volkenbond, hun op oorlog ingestelde systeem van bondgenootschap te legaliseeren en aldus de geheele machinerie van den Volkenbond te maken tot een middel der politiek van den status quo. Alleen het Haagsche wereldgerechtshof scheen zich eerst te zullen ontwikkelen vol gens het principe der onpartijdige recht spraak. Na tal van ondervindingen in de laatste jaren opgedaan, ben ik er intus- schen niet meer zeker van of toch niet zü gelijk hebben, die beweerden, dat de geest van Genève ook in Den Haag uitwerkt. Juist de door innerlyke tweespalt vervulde debatten over de kwestie der algemeene ver zekering van den vrede, verbonden met het streven reëele problemen in woordryke rede voeringen te behandelen, hebben die Geneef sche atmosfeer en fraseologie geschapen, wel ke v. Neurath bijna spreekwoordelijk noemt. Op den achtergrond der Geneefsche fraseologie moet het falen van den Volkenbond zooals het conflict in het Verre Oosten, des te ecla tanter werken. De politiek der tegenover ons staande groote mogendheden, aldus vervolgde von Neurath, is het welke by iedere bespreking van Volken bondskwesties aan de orde wordt gesteld. Het doel, dat de regeering der nationale verheffing methaar besluit nastreeft is niet de politiek van vrede den rug toe te keeren. maar integen deel een ware en vruchtbare politiek van vrede een nieuwen impuls te geven. Zij hoopt met dezen stap, zooal niet den Geneefschen Vol kenbond, dan toch de ware Volkenbondsge dachte een dienst te bewyzen. Zij deed door den bestaanden Volkenbond een beroep op een beteren Volkenbond. De ondervinding dwingt er toe en moet er toe leiden, dat thans andere methoden worden toegepast. Pas wanneer het gelukt zal zyn de vooraanstaande mogendheden op werkelijk principieel gelyken voet tegenover zich te krygen, zal met kans op succes de po ging weer worden ondernomen binnen het ka der van een organisatie de gemeenschappelyke taak van den Volkenbond ter hand te nemen Dit is de beteekenis van den oproep. Opnieuw en op de scherpste wijze verwerpen Wij de kwaadaardige verdachtmaking, dat het voor Duitschland om niet anders gaat dan om zoo en zoo veel kanonnen, vliegtuigen en tanks te verkrygen. Wat wü willen, is iets heel anders. Wy willen, dat de toestand ophoudt, welken men een voortzetting van den oorlog met andere middelen kan noemen. Het is een eerlijke en vertrouwelyke aanbieding, welke wij den ande ren mogendheden doen met de opwekking op andere wyze dan tot nu toe de problemen ter hand te nemen. Het is een ernstig keerpunt Dat de regeeringen in het bewustzyn van naar „Ik zou er verder op willen wyzen, dat het gerecht nier de opdracht heeft de schuldigen aan deze enkele daad vast te stellen. Mijn taak is het echter de schuldigen en degenen, die aan de touwtjes trokken bij de geheele gruwelijke ophitsing van ons volk, vast te stel en. Dit proces mag loopen zooals het loopt, ik zal de schuldigen vinden en zal ze straffen. PARIJS, G Nov. (Reuter). De „Journal des Debats" verneemt uit Berlijn, dat de Russi sche ambassadeur en de Spaansche ambassa deur geprotesteerd hebben tegen de beleedi- gende woorden van Goering tijdens zyn rede in het Rijksdagbrandproces. WEENEN, 6 Nov. (V.D.) Te St. Veit a, d. G'.an is oinnen vyf weken de vierde aanslag met springstoffen gepleegd. Een groot aantal vensterruiten is op het plein vernield. In Noord-Oostenrijk werd te Attnang Puch- heim een belsche machine voor het huis van een leider van de katholieke volksvereeniging die tegeiykertüd plaatselijk leider is van het vaderlandsohe front, gevonden. De lont was reeds uitgedoofd. Uit Steyr wordt gemeld, dat drie bommen zyn ontploft. Te Linz a. d. Donau heeft men tegen de regeering gerichte briefjes aange plakt. Te Voeckiabuck zijn zeven personen gear resteerd, die bij een aanslag betrokken zijn. Zy zullen naar een concentratiekamp worden overgebracht. Nader meldt Reuter, dat Mussolini de afge treden ministers van Luchtvaart en Marine, luchtmaarschalk Balbo en admiraal Sirianni, een eigenhandig schryven heeft doen toekomen, waarin hij hen hartelyk dankt voor de verrichte prestaties. Als onderstaatssecretarissen in genoemde mi nisteries zyn thans benoemd eskadercomman dant Valle en admiraal Cavagnaii. Admiraal Sirianni wordt president van de industrieele onderneming Cagne. (United Press) ROME, 6 Nov. Blijkens een officieele mededeeling heeft Mussolini zijn kabinet gereorganiseerd. Hy zelf heeft nu ook de ministeries van Luchtvaart en Marine in handen genomen. Balbo is benoemd tot gouverneur van Lybië. ROME, 6 Nov. (V.D.). Hedenmiddag te drie uur is minister-president Goering per vlieg tuig te Rome aangekomen waar hij de inwij ding van het Duitsche Instituut zal bijwopen. Op het vliegveld waren o.a. aanwezig de Duit sche ambassadeur Von Hassel, de nieuwbe noemde staatssecretaris in het Italiaansche ministerie van Luchtvaart, generaal Valle, een vertegenwoordiger van het Italiaansche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken en een groot aantal leden der Duitsche kolonie te Rome. Maandagavond heeft Goering een kort be zoek gebracht aan Mussolini in het Palazzo Venezia. Dinsdagochtend zal de Pruisische premier nogmaals door den Duce worden ontvangen met wien hy zich zal onderhouden over den algemeenen toestand in Europa. KEULEN, 7 November (Reuter) Eerst nu is het bekend geworden, dat de politieke politie Zaterdagavond een inval heeft gedaan in een bioscoop hier ter stede, waar, naar men zeide, communistische propaganda-films werden ver toond. De politie arresteerde niet minder dan 225 personen. DE HOOFDMUITER KAWILARANG BRENGT VERSLAG UIT OVER HET GEBEURDE AAN BOORD VAN DE „DE ZEVEN PROVIN CIËN". Het farmersconflict in Amerika. Toenemende terreurdaden. Frankrijk bestelt 60 nieuwe oorlogsvliegtuigen. Von Neurath over Duitschlands buitenlandsche politiek. Mussolini's kabinet gewijzigd. Balbo gouverneur van Lybië. Voortzetting Rijksdagbrandproces te Beriyn. Goering te Rome. Wrak van de „Dixmude" aan de kust van Si cilië ontdekt? De commissie-Schouten brengt dezer dagen rapport uit. Adviescommissie inzake de Bedrijïsraienwet door Minister Slotemaker geïnstalleerd. Plechtige Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. G. Brandsma, Apostolisch Vicaris van Kisumu. Benoemingen in hot Aartsbisdom en het Bisdom Roermond. Wetsontwerp tot wyziging der Wciningwet in gediend. Het vonnis inzake de eerste groep muiters van „De Zeven Provinciën" uitgesteld. GENèVE, 7 Nov. Het Volkenbondspaleis is gisteren „onder de kap gekomen", ter gelegen heid waarvan secretaris-generaal Avenol in te genwoordigheid van het corps diplomatique, Ge neefsche autoriteiten en de internationale pers een rede hield. Het nieuwe Volkenbondspaleis waarvan de kosten tot nu toe 30 millioen franken hebben bedragen, welke door bydragen der verschil lende staten zyn byeengebracht, werd gebouwd door een groep van vüf internationale door den Volkenbond benoemde architecten, 3 Fran- schen. een Engelschman en een Hongaar. Het Volkenbondspaleis bevat vijf met elkander verbonden gebouwen, het VB secretariaat, den Volkenbondsraad, de commissiegebouwen, de Assemblée en de internationale bibliotheek. De inhoud der gebouwen is 440.000 kub. me ter. Alleen in het VB secretariaat reeds zijn meer dan 400 bureaux. NEW YORK, 7 Nov. (V.D.) Uit Des Moi nes (Iowa) wordt gemeld, dat de stakende far mers in de midden-Westelijke Staten steeds meer tot daden van terreur overgaan. In Ne braska wed een postende staker by een vecht- patij gedood Een spoorbrug werd verbrand en in Iowa wed een trein met levensmiddelen ge plunderd. In Wisconsin werden telefoonlynen doorgesneden en markten geblokkeerd, zoodat de kooplieden de markten niet konden berei ken. nl Minnesota werden vyfduizend farmers door de stakingsleiding gemobiliseerd en een groot aantal vrouwen, gewapend met stokken en andere voorwerpen, trachtte te beletten dat levensmiddelen werden verscheept. De voorzitter van een der boerenorganisaties, Reno, veklaarde: „Het zal een harde en bittere stryd zyn. Geen glimlachen en geen huichelarij kan verandering in de situatie brengen." Inmiddels heeft Roosevelt den Wiraleider Johnson naar de onrustige streken gezonden om persoonlijk te onderhandelen met de far mers en hun bezwaren tegen het herstelprogram te vernemen. ROME, 6 Nov. (V.D.) Maandag heeft in de Sixtynsche kapel de gebruikelyke plechtige requiem plaats gevonden voor de in den loop van het jaar overleden kardinalen. I MMU VTTT 1 111 I I II III ll-ry 1 1 7 A's? Stand op Dinsdag 1 uur n.m,: 757 Vorie-e stand 757

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1