Aristocratie Onze tuinders in crisistijd Koningschap en democratie Mgr. G. Brandsma UITVOERING TUINBOUW- STEUNWET DINSDAG 7 NOVEMBER HANDELSVERKEER MET ZWITSERLAND Een actief van 12.5 millioen VERKEERSONGEVALLEN Belangrijke statistiek te wachten WIJZIGING DER WONINGWET Partij en kiezers Ir. Albarda doet mededeelingen uit het herzieningsrapport der S. D. A. P. Kiezer en gekozene Het Koningschap BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Bisdom Roermond ONZE NIEUWE GEZANT TE WASHINGTON Jhr. van Haersma De With benoemd R.K. Onderwijzers MUNdT^I Z. H. Exc. Mgr. Brandsmadie heden te Leeuwarden de H. Bisschopswijding ontving De plechtige bisschopswijding te Leeuwarden De plechtigheden Centraal toezicht noodig Met kracht wordt door vele L.T.B.- af deelingen aangedrongen op het verkrijgen van een anti-executiewet Actieve handelspolitiek gewenscht De gouden standaard Onze internationale positie De toestand in Malang Zorgelijk, doch met hopeloos Het vonnis in beraad „De Zeven Provinciën"-zaak EUCHARISTISCH CONGRES Nederlandsche belangstelling te Buenos-Aires F H. WIJDINGEN LEVERING VAN DRACHTIG RUNDVEE Wat moet onze ade, en met name onze „ge boorte-aristocratie", doen, om aan de „opge legde roeping" te beantwoorden? zy moet om het maar terstond te zeggen en masse toetreden tot het „Verbond voor Nationaal Herstel". „Waar zyn" vraagt het orgaan van dit jeugdige Verbond „in onze gelederen de dra gers van historische namen?" En spijtig luidt het antwoord: „zy zyn te tellen." Daar biyken er dus niet veel te zyn. En dit, ofschoon Nationaal H e r s t e 1 verzekert, dat de geboorte-aristocratie de „na- tuuriyke leidster" van een volk is. Maar „ver- scheidenen van den geboorteadel gedragen zich niet overeenkomstig hunne opgelegde roeping." En zoo komt N. H. er toe bij wijze van dreige ment te besluiten, dat, wanneer de geboorte aristocratie haar taak laat varen, de leiding overgaat naar „de werkeiyke aristoi" van ons volk, uit welken rang en stand ook." Na hetgeen daaraan voorafging, doet dit slot nogal vreemd aan. Men zou dan ook kunnen vragen, of het wel past in de redeneering, zooals die door het Vebondsorgaan werd opgezet. En vervolgens, of het de „geboorte-aristocratie" voldoende recht laat wedervaren? Die aristocratie moge dan uiterst spaarzaam vertegenwoordigd zyn in het Verbond voor Na tionaal Herstel, vast staat, dat in ons land een aantal adeliyke namen („dubbele namen", om met wyien dr. Kuyper te spreken) zyn te noemen, welker dragers zich verdiensteiyk heb ben gemaakt, en nog maken, voor land en volk. In het buitenland is en was het trouwens niet anders. Opmerkeiyk is met name het feit, dat in de katholiek-sociale beweging van den modernen tijd mannen als graaf de Mun, baron Von Vo gelsang, Mgr. Freiherr Von Ketteler, graaf Ga len om er slechts enkelen te vermelden zulk een belangryke rol speelden en baanbre- kenden arbeid verrichtten. De geschiedenis kent tal van aristocraten, die in den waren zin des woords democraten waren. Maar zy kent daarnaast ook zeer vele ande ren, die, zonder ooit een geslachtswapen te heb ben gevoerd, behoorden tot de „werkeiyke aris toi", en door hun zegenrijk en hervormend werk het bewys leverden, dat men de besten van een volk vindt in „welken rang en stand ook." Het bestaan en het lidmaatschap van orga nisaties als het Verbond voor Nationaal Her stel bleken daarby niet bepaald noodzakeiyk te wezen. p. s. Verschenen is de statistiek over het Zwit- sersch-Nederlandsche handelsverkeer geduren de de eerste drie kwartalen van het jaar 1933. Uit deze statistiek biykt, dat Nederland ge durende deze periode voor 32.9 millioeh francs naar Zwitserland uitgevoerd heeft. De uitvoer van Zwitserland naar Nederland bedroeg 20.7 millioen francs. De handelsbalans van Neder land met Zwitserland gedurende de eerste ne gen maanden van dit jaar is dus actief met een bedrag van ongeveer 12.5 millioen francs. Sinds het vorige jaar is de uitvoer van Ne derland naar Zwitserland toegenomen van versch fruit, gevogelte, oliën, katoenen stof fen, wollen garens en tapijten. Uit Zwitserland werden naar Nederland In de eerste plaats uitgevoerd luxe schoenen en aniline-verven. De uitvoer van machines naar Nederland is zeer gering en tot op zekere hoog te slechter dan het vorige jaar. Zooals eenigen tijd geleden gemeld, trachten de Zwitsersche autoriteiten het traditioneele evenwicht in de handelsbalans tusschen Zwit serland en Nederland te herstellen en hebben in verband daarmede den invoer van Neder- landsche steenkolen in Zwitserland afhankelijk gemaakt van den afzet van Zwitsersche ma chines naar Nederland. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek zal worden gepubliceerd een Statistiek der Verkeersongevallen over het jaar 1932, waar door voor de eerste maal een statistisch over zicht omtrent de oorzaken en gevolgen van verkeersongevallen voor geheel Nederland in het licht verschijnt. De bedoeling is, in de be treffende publicatie omtrent iedere gemeente afzonderlijk te vermelden, het totaal der plaats gehad hebbende verkeersongevallen, waarby die, veroorzaakt door fouten van bestuurders van vervoermiddelen, fouten van voetgangers, gebreken aan vervoermiddelen, de toestand van den weg incl. slippen en doorglijden in even zoovele speciale kolommen zullen worden opgenomen. Vervolgens zullen de verkeers ongevallen worden onderscheiden naar de ge vallen met doodelyken afloop, die met een of meer gewonden en die met materieele schade, terwyl mede zal worden vermeld hoeveel per sonen werden gedood of gewond. Tenslotte zal een drietal tabellen worden opgenomen, waaruit de plaats gehad hebbende botsingen kunnen biyken. Ter verduidelijking van het geheel wordt een kaart van Nederland toege voegd, waarin alle gemeenten en de belang rijkste verkeerswegen van ons land voorkomen. Deze publicatie, welke uit tekst en tabellen bestaat, zal verkrijgbaar worden gesteld tegen een aannemelijken prijs. beleid van de verschillende gemeentebesturen is ten aanzien hiervan zeer uiteenloopend, met name wat betreft het rekening houden met de economische belangen van dezen tijd, die drin gend vorderen, dat behoorlijke woningen tegen niet onbelangrijk lagere huren dan tot dusver in verschillende plaatsen voor z.g. woningwet woningen moesten worden gevraagd, beschikbaar kunnen worden gesteld. Dit wordt herhaalde- lyk belet door hooge gemeentelijke lasten en ook door opvoering van eischen aan woningen bij verordening gesteld. Eén en ander heeft genoopt tot de conclusie, dat centraal toezicht noodig is, waarvoor de raadsbesluiten betreffende gel- delijken steun voor de volkshuisvesting aan de goedkeuring van het centraal gezag moeten worden onderworpen. Tevens wordt voorgesteld, dat de aflossing van voorschotten voor woningbouw niet meer in gelijke jaartermijnen behoeft plaats te hebben. Een ander voorstel bepaalt, dat wanneer van woningen, in den duren tijd gebouwd de bouw- schuld is afgelost, Rijk en gemeenten een ge deelte terugontvangen van de zware offers, die zy van te voren gebracht hebben. volksgemeenschap en hij wil niet door anderen worden gestooten uit die gemeenschap, waarin hij ook voor zijn beginselen en zyn idealen vrijheid en plaats mag eischen." In „Het Volk" doet Ir. J. W. Albarda enkele mededeelingen over het thans by het party- bestuur der S. D. A. P. ingediend rapport van de commissie, die is ingesteld om van ad vies te dienen omtrent de vraag of en zoo ja, welke veranderingen in program, besluiten en tactiek der partij aanbeveling verdienen, zulks in verband met de gewijzigde oeconomische en politieke omstandigheden in binnen- en bui tenland. Met de conclusies van dit rapport vereenigde zich Zaterdagavond j.l. het partijbestuur. De vraag of een herziening van het begin selprogram der Partij urgent is, wordt in het eerste hoofdstuk eenstemmig ontkennend be antwoord. Programherziening zou nu een toe stand van onzekerheid scheppen, terwijl de ar beidersbeweging nu meer dan ooit aan vast heid behoefte heeft. De commissie beveelt het P. B. aan dit alles uit te doen spreken in een resolutie, waarvan zy een ontwerp heeft aangeboden. Tevens be veelt zy aan het ontwerpen van een program van middenstands- en agrarische maatregelen. Ten aanzien van het vraagstuk der demo cratie stelt de commissie op den voorgrond, dat de S. D. A. P. niet alleen haar doel tracht te bereiken langs „wettigen weg", doch dat haar doel zelf de verwezenlijking der democratie is. Zulks in tegenstelling tot verschillende andere vereenigingen van arbeiders. De commissie ontwierp een resolutie, waarin de party zich over de democratie uitspreken kan, stelling nemend tegenover fascisten en communisten. In het hoofdstuk over Koningschap en na tionale gedachte maakt de commissie vooreerst duidelijk, waarom de S.D.A.P. evenmin als haar zusterpartijen in de Scandinavische landen, België en Engeland, een actie tegen het Ko ningschap hoeft te voeren. „Evenals in andere landen, waar het Koningschap de volksrechten niet aantast en de ontplooiing der democratie niet belemmert, kan ook in Nederland de so ciaal-democratie de monarchie erkennen als den grondwettigen staatsvorm, steunend op de gezindheid van de meerderheid des volks". Sociaal-democraten zyn afkeerig van een nationalisme, dat de tegenstellingen tusschen de volken verscherpt, zich aanblazen laat tot chauvinisme, militairisme bevordert en oorlogs gevaren kan opleveren. Dat wil niet zeggen, dat aan sociaal-demo craten nationaal gevoel vreemd moet zyn. In ternationale gezindheid is geen anti-nationa- lisme of a-nationale gezindheid. „Ook de so ciaal-democraat gevoelt zich deel van het volk, dat in den loop der geschiedenis tot een geheel is geworden en dat in het heden, on danks zyn inwendige tegenstellingen, een lots- gemeenschap is." Zyn deel van de interna tionale taak der sociaal-democratie heeft de Nederlandsche sociaal-democraat in de eerste plaats in zijn volk, met zyn volk en voor zijn volk te vervullen. „Hij rekent zich tot de „De gekozenen zyn uiteraard gebonden aan de programs hunner partij. Zij mogen daarvan niet afwijken zonder machtiging der partij. Dit is een eisch van goede trouw tegenover de partij en tegenover de kiezers en dus een eisch van democratie. Gekozenen zijn ook verantwoording schuldig aan hun partij. De party, als organisatie der kiezers, mag over het beleid der gekozenen haar oordeel uitspreken en zelfs, als zij meent, dat een gekozene in een gewichtige aangele genheid verkeerd heeft gehandeld, hem uitnoo- digen zyn mandaat neer te leggen. De commissie meent ook, dat het recht der kiezersorganisatie, om vóór de beslissing over een belangrijke aangelegenheid haar meening aan de gekozenen te doen blijken, onbetwist baar is. Dit mag echter niet den vorm van een bindende opdracht aannemen. De commissie keurt het bindend mandaat af. Zij acht slechts een advies geoorloofd, welk advies door de ge kozenen ernstig behoort te worden overwogen, maar dat niet vergezeld mag gaan van be dreigingen of waarschuwingen, die er het ka rakter van een gebod aan zouden geven. De commissie verklaart voorts eenparig, dat een partij-organisatie slechts bij uitzondering en ten aanzien van zeer gewichtige aangele genheden een voorafgaand advies aan de geko zenen behoort uit te brengen en dat de partij- organisatie uiterst voorzichtig behoort om te gaan met haar recht een gekozene, die eerlijk en nauwgezet naar zijn ernstige overtuiging heeft gehandeld, uit te noodigen tot het ne- derleggen van zijn mandaat." Het tweede gedeelte van het overzicht zal over de volgende punten loopen: deelneming aan de regeering; de ontwapening; houding by oorlogsgevaar; het koloniaal program, slot beschouwingen. Z. H. Exs. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Valburg den zeereerw. heer H. van den Brink. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bis schop van Roermond, heeft benoemd tot pas toor te Echterbosch den weleerw. zeergel. heer P. J. J. H. M. Cramer, die leeraar was te Rolduc. Thans is bij K. B. jhr. mr. H. M. van Haer sma de With, buitengezant en gevolmachtigd minister te Praag, als zoodanig benoemd te Washington. De St. Augustinus Vereeniging, diocesane vereeniging van R. K. Bijzondere onderwijzers in het bisdom Haarlem, zal op Zondag 12 Nov. a.s. een buitengewone algemeene vergadering houden te Leiden. -VOS E5 TIS o -LUX 0 Het oude familiewapen door Mgr. Brandsma tot Bisschopwapen verheven. De wapen spreuk beteekent: „Gij zijt het Licht der wereld", het woord van Christus tot Zijn Apostelen. (Foto Diesfeldt, Utrecht). In de St. Bonifaciuskerk te Leeuwarden heeft hedenmorgen de plechtige Bisschopswijding plaats gehad van Mgr. G. Brandsma, opl Juli j.l. benoemd tot apostolisch-vicaris van Kisumu en titulair bisschop van Bargala. Het hooge kerkgebouw was van binnen een voudig versierd met uitsluitend witte bloemen; ter rechterzijde van het altaar was de troon van den Aartsbisschop opgeslagen geflankeerd door de wapens van de consaereerende bisschoppen. De wijdingsplechtigheid werd verricht door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, terzyde gestaan door dr. J. A. Geerdink, secretaris van het Aartsbisdom, als ceremoniarius. Mede-consecrators waren Z. H. Exc. Mgr. J. Biermans, algemeen overste der St. Josephscongregatie van Mill Hill, met den missionaris Father H. Knuwer, van dezelfde congregatie als ceremoniarius en Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roer mond met assistentie van drs. J. L. Moonen, secretaris van zijn bisdom. Te tien uur betrad de Aartsbisschop met ge volg het kerkgebouw, waar hij ontvangen werd door den pastoor, tevens deken der stad, eere kanunnik J. H. de Vaas. Tusschen de twee as- sisteerende bisschoppen werd in den stoet ook de wijdeling naar het priesterkoor geleid, wien als ceremoniarius terzyde stond father B. Hey- boer, missionaris van Mill-Hill. Na een korte aanbidding voor het Allerheiligste, werden de consaereerende Bisschoppen voor het hoog altaar, de wijdeling voor een der zijaltaren, met rochet, stool en koorkap bekleed; de bisschoppen droegen den witten mijter. Vervolgens betrad ook de wijdeling weder het priesterkoor en werd het Pauselijk decreet, dat de benoeming van Mgr. Brandsma inhield, voorgelezen, ge volgd door de ritueel voorgeschreven ondervra ging van den te wijden bisschop, om de recht zinnigheid in de leer van den candidaat op de proef te stellen. Hierna nam de H. Mis, die door consecrator en wijdeling tezamen aan het hoogaltaar ge concelebreerd werd, een aanvang. Tijdens deze Mis vóór het evangelie werd de nieuwe bisschap bekleed, gewijd en gezalfd. Presbyter assistens was by deze plechtigheid de zeereerw. heer J. van Galkom, deken en pas toor te Sneek; als troon-diakens fungeerden de zeereerw. heeren M. P. P. Rath, deken en pas toor te Helmond en L. I. D. B. Buve, deken en pastoor van Groningen. Assistenten van den consecrandus waren pastoor H. Th. Swinkels, van Uden en kapelaan G. M. M. Brandsma, van Helmond. Als diaken en subdiaken deden dienst de twee broers, neven van den wyde- ling, prof. dr. Titus Brandsma, O. Carm., van de R.K. Universiteit te Nijmegen en pater Hen- ricus Brandsma, O.F.M. uit Delft. De lagere functies werden waargenomen door een acht tal studenten van het St. Joseph-Missiehuis der Congregatie van Mill-Hill te Roosendaal. Het zangkoor van de kerk onder leiding van zyn directeur Jac. Bos en begeleid door den or ganist S. J. Adema voerde de missa in Honorem St. Theresiae van Licinio Refice door vierstem mig gemengd koor uit. Velen waren by de bisschopswijding van dezen zoon van Friesland op eigen Frieschen bodem tegenwoordig: wij merkten o.a. op Mgr. Mério, protonotarius-apostolicus en algemeen directeur van het genootschap der H. Kindsheid. Mgr. Th. Bekkers, secretaris van den Pries- ter-Missiebond en Directeur der Pauselijke Ge nootschappen, Mgr. Wytenburg, regent van het Seminarie Hageveld, Fater Witlox, Father Schoenmakers, alg. proc. der Congr. van Mill Hill, de oversten der vier R. K. instellingen te Leeuwarden en een zestigtal priesters en mis sionarissen. Van de wereldlijke autoriteiten noe- wen wij baron P. A. V. v. Harinxma thoe Sloo- ten, commissaris der koningin, den burgemeester Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging Van de woningwet. De wijzigingen, voorgesteld, zijn gevolgen van in den laatsten tijd voorgekomen feiten of ont wikkelde omstandigheden. Een der wijzigingen houdt verband met de opheffing der gezondheidscommissies. De op dracht aan de gezondheidscommissies gegeven, wordt met betrekking tot verbetering en on bewoonbaarverklaring, in het ontwerp vervan gen door toekenning van de bevoegdheid aan de inpecteurs. De pr act ijk heeft er toe geleid, dat vele ge meentebesturen zich de middelen voor gelde- Itjken steun voor doeleinden van volkshuisves ting, elders dan by het Rijk verschaffen. Het In de Maandag te Haarlem te houden alge meene vergadering van den L. T. B. komt een groot aantal voorstellen aan de orde. Uit den aard der zaak houden velen verband met den crisistijd. Over de uitvoering der Tuinbouwsteunwet 1933, zoo zegt het hoofdbestuur in antwoord op verschillende voorstellen, heeft het hoofd bestuur niet de minste bewondering, terwyl de resultaten op geen enkel punt bevredigend zijn. Het is, volgens het hoofdbestuur, dat de ze gang van zaken niet uitsluitend op reke ning van de limietstelling tot f 5.000.000.— en van het plan van uitvoering door den minister vastgesteld, komt, al zijn deze bepalingen in hooge mate hieraan schuldig. De limiteering van het steunbedrag tot f 5.000.000.heeft het hoofdbestuur steeds betreurd. De inkomsten van het steunfonds zyn niet ongelimiteerd, doch beperkt. De uitgaven moeten dus ook beperkt zyn. Uit het fonds zullen, althans zeer waarschijnlijk, de steungelden voor den tuin bouw moeten komen. De gevolgde methode, om het steunbedrag uit te keeren als de tuin- bouw-oogst is verkocht, werkt, volgens het hoofdbestuur, funest. Het wekt het misnoegen op van weldenkende menschen. De armoede en ellende, welke geleden worden en gedra gen in de hoop, dat er eenig geld zal komen, is onbeschrijfelijk. Dit zou voor de uitvoe rende organen een onweerstaanbare drang moeten zijn een methode uit te vinden, waar van reeds gedurende het oogstjaar regeimatig uitkeeringen kunnen geschieden. Hier wreekt zich, naar de meening van het hoofdbestuur, het voortdurend streven, de tuinbouwcultuur als een cultuur, los van andere landbouw-cul- turen, te beschouwen. Het gevolg hiervan is immers, dat in het kader van de speciale groep van de gesteunde landbouwgewassen de vast stelling van den steun van het eene gewas moet wachten op de vaststelling van den steun van het andere. Op voorstellen over de tuinbouwteeltrege ling 1934 en tuinbouwsteunwet 1934 deelt het hoofdbestuur mede, dat deze teeltregeling niet zal mogen leiden tot de aantasting van de le vensvatbaarheid der tuinbouwbedrijven, daar dit zal leiden tot een chaos in het sociale leven in verschillende streken. T. a. v. de saneering van bollen zegt het hoofdbestuur, dat verschillende aan den minis ter gedane verzoeken steeds zijn ondersteund door het bestuur der Bloembollenkweekerscen- trale. Thans wordt tusschen de verschillende organisaties, welke de belangen van het bloem- bollenvak behratigen, onderhandeld over een gemeenschappelijk adres aan den minister. De afdeeling Zoeterwoude wil het lidmaat schap van de Standsorganisatie verplichtend stellen. Het Hoofdbestuur kan dit voorstel ondersteu nen, maar acht de bereiking van dit doel in de praktijk bijna niet mogelijk. De afdeeling Hoorn verzoekt het Hoofdbe stuur te willen bevorderen, dat er een meer re gelmatige verdeeling komt der functies en be noemingen in de organisaties en crisiscommis sies. Bij het maken van voordrachten .ter benoe ming in crisis-organen dient voorop te staan, aldus het Hoofdbestuur, dat daarvoor de meest geschikte personen in aanmerking komen en daarvoor ook worden aangewezen. Daar meer en meer het bedrijfsleven beïnvloed wordt door de crisis-organen, wordt op deze em groote ver antwoordelijkheid gelegd, welke alleen gedragen kan worden door personen, die ter zake kundig zijn en het vertrouwen genieten. Daarbij heb ben die personen een organisatorische taak, welke zeer zeker niet aan den eersten den beste kan worden gegeven. Een groot gemis aan ken nis omtrent hun eigen katholieke organisatie kan meerdere malen worden geconstateerd. Overigens streeft het Hoofdbestuur er naar, vooral bijgestaan door de Onderwysvereeniging, de kennis der leden van den L. T. B. te ver- grooten, om daardoor meer personen te vormen, klaar en geschikt om den L. T. B. en land- en tuinbouwbelangen te behartigen en te verdedi gen. Met aandrang wordt door vele afdeelingen en kringen bij het Hoofdbestuur aangedrongen op het verkrijgen van een anti-executiewet. Het Hoofdbestuur zal met alle ten dienste staande middelen dezen aandrang steunen. Het is een gebiedende noodzakelijkheid geworden, dat de anti-executiewet er zoo spoedig mogelijk komt. Dat deze er nog niet is, ligt niet aan het Hoofdbestuur. Het Hoofdbestuur kan de voorstellen tot het hooren der standsorganisaties bij de voorberei ding der crisiswetten geheel ondersteunen. Reeds geruimen tijd is het bezig hierin verbete ring te brengen, teneinde de standsorganisaties bij de uitvoering der crisiswetten een taak toe te kennen. Het betreurt het, dat veel boeren en tuin ders hun heil in sociale kwesties nog zoeken bij de z.g. technische organisaties. Dit is ver keerd. Sociale kwesties dienen behandeld te worden door de standsorganisaties. Crisiswetten zijn sociale aangelegenheden, derhalve hooren zy ook mede uitgevoerd te worden door de sa menwerkende drie standsorganisaties. Ten aanzien van voorstellen over grondbe lasting is het Hoofdbestuur voor geheele af schaffing van deze belasting in principe. Het schijnt echter, dat de gemeenten de in komsten van deze belasting niet kunnen missen, zoodat het Hoofdbestuur voorloopig een alge meene afschaffing niet te verwezenlijken acht. Boeren en tuinders, die niet kunne betalen, kunnen betalen, dienen zulks te doen, daar het algemeen deze inkomsten niet kan missen. Boeren en tuniders, die niet kunnen betalen, dienen zich met overlegging van de noodige be- wijssstukken te wenden tot de desbetreffende au toriteiten met hev erzoek. om geheel of ge deeltelijke ontheffing of uitstel. Wat de sociale landen betreft, is het Hoofd bestuur van oordeel, dat deze sociale lasten een deel zijn van het loon van den arbeider. Als zoodanig bezien, dient het bedrijf rendabel ge maakt te worden, om dit loon op te brengen. Naast den eigenaar of pachter heeft de arbei der het eerste recht op de uitkomsten van het bedrijf. Als sociaal wezen staat de arbeider gelijk aan den patroon. De arbeider heeft dus evenveel recht op een stuk brood als de patroon. Het Hoofdbestuur adviseert de vergadering, deze voorstellen niet aan te nemen. Het bedrijf dient zoodanig geëxploiteerd te kunnen worden, dat deze lasten op het bedrijf kunnen worden ge dragen. Het Hoofdbestuur merkt op, dat ons land reeds in de inflatie zit. Het bewys hiervoor is te vinden in de stijging der goederenprijzen en de daling der loonstandaard' in verhouding tot b.v. een jaar geleden. Ten opzichte van het buitenland heeft het geen zin den gouden stand- daard te laten varen. De afzet van onze pro ducten zal daarmede niet gediend worden, daar het buitenland dit voordeel onmiddellijk te niet zal doen. Daar bij de al of niet handhaving van den gouden standaard buitengewoon vele en uiteen- loopende belangen betrokken zijn, zal slechts die instantie een goed oordeel kunnen vellen, welke op de hoogte is van al deze belangen. Dit is de Landsregeering. De Nederlandsche Regeering heeft zich on omwonden uitgesproken voor de handhaving van den gouden standaard. Het Hoofdbestuur meent vertrouwen te kunnen stelln in de Re geering en daarom haar in haar streven te moeten steunen. Indien de gouden standaard gehandhaafd blijft, zal voor land- en tuinbouw een schul denregeling moeten worden gemaakt, omdat zelfs bij een eventueel loonend bedrijf dit door den geweldigen schuldenlast te niet wordt gedaan Op voorstellen van de afdeelingen over het voeren van actieve handelspolitiek deelt het hoofdbestuur van den R. K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond in het diocees Haarlem mede, dat, alhoewel de Crisisinvoerwet en de Clearing- wet de regeering verschillende wapens in han den geven, de regeering, volgens het hoofdbe stuur nog steeds niet ver genoeg gegaan is met de hanteering van deze wapens, waardoor de internationale positie van Nederland steeds zwakker wordt. Een belangrijk deel van de Ne derlandsche bevolking, aldus het hoofdbestuur, ziet dit nog niet in. Het heeft niet aan het katholieke deel der bevolking gelegen, dat op het juiste oogenblik, na het mislukken van de economische conferentie, nog geen ingrijpende koerswijziging in de handelspolitiek heeft plaats gehad. Het hoofdbestuur wil gaarne toezeggen, geen pogingen na te laten om de regeering van de noodzakelijkheid van een diep ingrijpende wijziging der handelspolitiek te overtuigen. PASOEROE AN7 Nov. (Aneta) De alhier ge houden economische conferentie, onder voor zitterschap van den resident van Malang, con cludeerde, dat de toestand in de Residentie Ma lang zorgelijk, doch niet hopeloos is. Het moes sonverloop is gunstig, geen calamiteiten worden verwacht. Typeerend is, dat de bevolking geen panden inlost, daar de Japansche goederen goedkooper zijn dan de lossingssommen. van Leeuwarden, jhr. J. M. v. Bijma en echt- genoote, den heer S. W. de Jong uit Lemmer, lid der Ged. Staten van Friesland en kapt. v. d. Krom, commandant der marechaussee. Na afloop der plechtigheid werd te omstreeks 1 uur in hotel Amicitia een receptie gehouden. De plechtigheden werden door den K.R.O. over Huizen uitgezonden, waarbij pater lector J. Dito O.P. voor den microfoon de beschrijvende toelichting gaf. SOERABAJA, 7 Nov. (Aneta) De presi dent van den Zeekrijgsraad, luit.-kolonel van het Korps der Mariniers, C. J. O. Dor ren, deelde mede, dat het vonnis nog in be raad wordt gehouden. De uitspraak, welke op heden was be paald, is uitgesteld en definitief bepaald op 14 November as. Men bericht ons uit Buenos-Aires: In bijna geheel Zuid-Amerika worden dio cesane Eucharistische Congressen gehouden tot voorbereiding van het grootsche Internationale Wereldcongres. Ook de Nederlanders te Buenos-Aires zitten niet stil en hebben een comité gevormd om de Nederlandsche congresbezoekers zoo aange naam mogelijk te ontvangen en ze alle beziens waardigheden te laten genieten. Vanaf de haven, waar het Nederlandsche schip zal aanleggen, is er communicatie per trein, tram, autobus met alle deelen der stad. Onder leiding van Pater Seijssens S. S. S. is het bestuur gekozen voor de Hollandsche afdee ling pro Congresso. De eerste vergadering had plaats onder voor zitterschap van Mgr. Figueroa. De tweede ver gadering, waarin de bestuursleden gekozen werden, had plaats onder leiding van de Pa ters Alia en Seijssens. Gekozen werden als voorzitter: Jacob A. J. van Haaren; vice-voor- zitter: Adrianus de Kroon; secretaris: A. J. H. Tiddens; pro-secretaris: C. J. H. van Luijt; penningmeester: C. Hulsbus; 2e penningmees ter: H. Peltenburg. Een aantal heeren gaf zich als lid op. Er werd besloten propaganda te maken on der de Hollandsche kolonie en zooveel mogelijk leden bij elkaar te krijgen, om zoo spoedig mo gelijk een Hollandsche Eucharistische plechtig heid te houden en voorbereidende maatregelen te treffen, ten einde de Nederlandsche Con gresgangers zoo luisterrijk mogelijk aan de haven te ontvangen. Ook werd besloten zich in verbinding te stel len met den secretaris van het Neóerl. reis- comité, Bagijnhof 32, Amsterdam, om de we- derzydsche plannen uiteen te zetten. De eerstvolgende vergadering zal gehouden worden op 5 November. Z. H. Exc. Mgr. Leopoldo Duarte da Silva, aartsbisschop van Sao Paolo (Brazilië) heeft Zondag 5 November de wijding van het H. Priesterschap toegediend aan de volgende eerw. fraters van de Orde der Carmelieten: Ludovi- cus van Tienen, Ledeacker; Brocardus Stokhof, Vinkeveen; Bartholomaeus Beuwer, Twello; Hieronymus van Hinthem, Berchem; Elias Spruit, Lutjebroek; Alphonsus Hoebert, Rijs wijk; Anselmus Bertels, Beesd; Bertholdus van der Mee, Nijmegen en Ignatius de Jonge, Nieuw- Vennep. De crisisrundveecentrale zal gelegenheid bie den aan haar te leveren drachtig rundvee in alle soorten en kwaliteiten (uitgezonderd zullen worden dieren, van welke moet worden aange nomen, dat zij langer dan zeven maanden drachtig zijn) te; Amsterdam, 20 Nov., 810 uur, veemarkt. Breda, 20 Nov., 911 uur, veemarkt. Coevorden, 20 Nov., 8—10 uur, veemarkt. Gorinchem, 20 Nov., 810 uur, bij de Korver. Nykerk, 20 Nov., 810 uur, veemarkt. Rijssen, 20 Nov., 810 uur, veemarkt. Sittard, 20 Nov., 911 uur, aan de fruitveiling. Tiel, 20 Nov., 8—10 uur, veemarkt. Cuyk, 21 Nov., 810 uur, bij het Marktterr. Deventer, 21 Nov., 8—10 uur, veemarkt. Doetinchem, 21 Nov., 810 uur, veemarkt. Goes, 21 Nov., 9—11 uur, aan stalling „M. Huige". Nymegen, 21 Nov., 810 uur, veemarkt. Purmerend, 21 Nov., 810 uur, veemarkt. Rotterdam, 21 Nov., 810 uur, veemarkt. Sneek, 21 Nov., 810 uur, veemarkt. Weert, 21 Nov., 911 uur, nader aan te geven. Assen, 22 Nov., 810 uur, bij het abattoir. Axel, 22 Nov., 9—11 uur, Marktplein. Borculo, 22 Nov., 810 uur, veemarkt. Etten en Leur, 22 Nov., 810 uur, veemarkt, Groningen, 22 Nov., 810 uur, veemarkt. 's-Hertogenbosch, 22 Nov., 810 uur, veem. Eist, 23 Nov., 810 uur, veemarkt. Gouda, 23 Nov., 810 uur, veemarkt. Hoogeveen, 23 Nov., 810 uur, veemarkt. Leeuwarden, 23 Nov., 810 uur, veemarkt. Zutphen, 23 Nov., 810 uur, veemarkt. Zwolle, 23 Nov., 8—10 uur, veemarkt. Eindhoven, 23 Nov., 810 uur. Hengelo, 24 Nov., 810 uur, veevarbt. Leiden, 24 Nov., 8—10 uur, veemarkt. Tholen, 24 Nov., 911 uur, bij M. Hoek. Utrecht, 24 Nov., 9—11 uur, veemarkt. Pryzen en voorwaarden blijven gelijk. Indien na slachting blijkt, dat het dier niet drachtig is, wordt de overnemingssom met 40 pOt. ver minderd. De koeien moeten uitgemolken wor den aangeboden. Indien blijkt, dat een dier langer drachtig is dan in de door de Crisis- rundveec.trale gestelde voorwaarden is bepaald, zal eveneens de ovememingssom met 40 pCt. worden verminderd. De kaarten voor afgifte tot levering, welke bij alle plaatselijke zaakvoerders van den 3 i. Varkenscentrale verkrijgbaar zijn tegen I r La ling van 10 cent, moeten uiterlijk Zaterdug 11 November a.s. ten kantore van de Crisis-rund- yeecenftrale te 's-Gravenhage zyn ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9