Dr. Goebbels als getuige Nieuwe revolutie op Cuba HEFTIGE AANVALLEN OP TORGLER KARD. BERTRAM OVER DE A.S. VERKIEZINGEN OVERAL WEERKLINKEN GEWEERSCHOTEN Nadir Khan ver moord Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 9 NOVEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De communisten hadden vol gens Tor gier belang bij rustige verkiezingen Goebbels beweert het tegendeel Dimitrof in actie GOUVERNEUR BALBO Nieuwste opname van Balbo in de uni form van luchtmaarschallc Het Weer' EERE-BURGER VAN BERLIJN „Het staat den stemgerechtigde vrij te handelen in overeen stemming met zijn geweten De eischen van het Episcopaat Verschillende garnizoenen zouden zich reeds bij de opstandige beweging hebben aangesloten Politiebureau onder machinegeweervuur Koning van Afghanistan Mutatie in het Oosten- rijksche kabinet? Het Bruine Huis in beslag genomen Revolutionnair complot in Spanje ontdekt DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het Concordaat met Duitschland Het geduld van den H. Vader zou thans uitgeput zijn Studenten-staking in België SCHOUWBURG JANSWEG DE OPERETTE SANGHERS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES r VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18525 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 05 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek BERLIJN, 8 Nov. Bij het verdere verhoor van dr. Goebbels verzekerde dr. Werner, dat de leider der communistische partij, Thael- m.ann, eens verklaard had, dat de partij het parool: „Sla de fascisten, waar je ze raken kimt", vaarwel zeide. Dr. Goebbels: Ik zou dit willen vergelijken met een overeenkomstig geval in de nat. soc. beweging. Deze probeerde in November 1923 met geweld de macht te krijgen, hetgeen mis lukte. Toen de leider later trachtte de beweging weer op te richten, verklaarde hij: „De partij moet van nu af legaal zijn." Dit vond groot verzet in radicale kringen. De leider bleef ech ter consequent en een ieder werd uit de bewe ging gestooten, die er zich niet aan hield. Hadden nu de communisten hetzelfde gedaan, dan was de terreur verdwenen geweest. Thaelmann zeide, dat de terreur verdwijnen moest, doch zeide di\ slap en met een knip oogje, zoodat men erover lachte. Kort en goed, het oude parool werd in de straten en stegen nog doorgevoerd. Thans verheft zich Dimitrof en stelt eenige zakelijke vragen. Hij vraagt of Goebbels in de radio niet een rede heeft gehouden, waarin hij niet alleen de communisten, doch ook de sociaal-democraten de schuld geeft van den brand. Dr. Goebbels: Ik heb den indruk, dat Dimi trof voor dit gerecht propaganda voor het com munisme of voor de sociaal-democraten maakt. Ik zou hierop willen antwoorden: Ik weet wat propaganda is en hij beho?ft niet te probeeren mij door zulke vragen uit mijn rust te brengen. Als wij de communisten de schuld geven, hou den wij rekening met de ononderbroken ver binding met de sociaal-democraten. Wü hebben niet de burgerlijke grondstelling, dat er een werkelijk verschil tusschen beiden bestaat. Het onderscheid bestaat «oor ons slechts in taktiek en tempo, niet in principe. i Dimitrof: Weet de getuige, dat in Duitschland vele moorden zijn begaan. Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg werden.... Voorzitter: Halt! Halt! Wij hebben hier op te helderen hoe het Rijksdaggebouw in brand is gestoken. Men kan dus niet zoo ver in het verleden teruggaan. Goebbels: Het was doelmatiger, wanneer we bij Adam en Eva begonnen (vroolijkheid op de tribune). Toen deze moorden plaats hadden, be stond onze beweging nog niet eens en lag Hitier als oorlogsblinde in het veldhospitaal te Pase- wald. Dimitrof: Weet getuige dat Duitsche staats lieden, als Rathenau en Erzberger, door recht- sche kringen.... De voorzitter onderbreekt. Goebbels: De vermoording van Rathenau en Erzberger is niet door nat.-soc. kringen ge schied. Destijds was de nat.-soc. beweging nog een zeer kleine groep, welke te Muenchen agi tatie voerde. Ik ben nat. socialist en besloten om alles, wat de nat.-soc. beweging gedaan en nagelaten heeft, te verantwoorden. Dingen, die buiten de beweging zijn gebeurd, mag men haar echter niet in de schoenen schuiven. Dat ik Dimitrof's vragen beantwoord is, om dat ik hem en de wereldpers geen gelegenheid wil geven om te beweren, dat ik mij aan de beantwoording van vragen onttrokken heb. Ik heb anderen te woord gestaan dan dezen kleinen agitator. Ik verzoek daarom de vragen toe te staan." (Levendige instemming). Dimitroff„Is het den getuige bekend, dat in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije zijn partij- genooten ook illegale propaganda moeten voe ren onder valsche adressen en corresponden tie?" Dr. Goebbels: „Het schijnt, dat U de natio- naal-socialistische beweging wilt beleedigen. Ik antwoord U met Schopenhauer: „Iedereen verdient, dat men hem aankijkt, maar niet iedereen verdient, dat men met hem spreekt." De voorzitter: „Deze vraag was trouwens ontoelaatbaar." Dimitroff: „Ik draag in dezen samenhang be wijsmateriaal aan." De voorzitter: „Dat moet II schriftelijk doen." Als Dimitroff door wil spreken, roept de voorzitter op scherpen toon: „Dien uw bewijs materiaal schriftelijk in." Dimitroff: „Volgens de procedure van een strafproces...." De voorzitter, hem onderbrekend: „Nu houdt U uw mond." Vervolgens krijgt de beklaagde Torgler het woord om aan den getuige vragen te stellen. Torgler: „Is het U bekend, dat juist de com munistische partij er het grootste belang bij had, dat de Rijksdagverkiezingen van 5 Maart zonder wrijvingen zouden verloopen, omdat zij haar vooruitzichten buitengewoon gunstig acht te, aangezien zij verwachtte, dat breede krin gen van sociaal-democratische arbeiders zich bij deze verkiezingen vóór de communistische partij zouden uitspreken?" Dr. Goebbels: „Neen, dat is mij niet bekend. Ik houd het ook voor volkomen onwaarschijn lijk. De communistische partij mocht zooveel sociaal-democratische stemmen winnen als zij wilde; zij wist toch zeer goed, dat na de ver kiezingen de nationaal-socialistische partij vastbesloten de communistische partij met wor tel en tak zou uitroeien." Torgler: „Is het U bekend, dat het parool: „Sla de fascisten dood!" tot 1930 door de K. P. D. werd uitgegeven, maar dat na de Rijks dagverkiezing van 14 Sept. 1930 op het beslis sende moment dit parool als volstrekt verkeerd werd verworpen en een intense partijcampagne daartegen werd gevoerd. Dr. Goebbels: Het is bekend, dat de praktijk er anders uitzag dan de theorie. Ik heb toch zulk een discussie met uw meest vooraanstaan de vertegenwoordigers geschilderd. Torgler: Is het u niet bekend, dat ernstige pogingen zijn gedaan? Zelf heb ik met nat.-so- cialisten over de twee wereldbeschouwingen ge discussieerd. Goebbels (zeer opgewonden): Ja, u heeft ge discussieerd met onbelangrijke B.^.-lieden, te gen wie u zich opgewassen voelde. Toen u bin nen mijn bereik kwam, waagde u het niet te antwoorden, omdat u zich dan in de minder heid voelde. Ik heb u dikwijls genoeg uitgenoo- digd, maar u heeft de gelegenheid niet aange grepen. In plaats daarvan hebt ge u met de ellebogen naar voren gewerkt. Torgler: Ik zou gaarne in tegenwoordigheid van minister dr. Goebbels uitdrukkelijk willen vaststellen, dat ik op denzelfden toon en met de zelfde woorden als in den Rijksdag ook in de volksvergaderingen heb gesproken, dat ik nim mer het parool: „Sla de fascisten waar je ze maar raken kunt", gepropageerd heb en dat ik mij altijd met groote nadrukkelijkheid en groote energie heb ingespannen voor een gedachtenwis- seling tusschen de beide wereldbeschouwingen. Procureur-generaal: De beklaagde heeft ver klaard, dat hij nooit het parool heeft uitgege ven: „Sla de fascisten waar je ze raken kan". Hij heeft echter volgens het protocol bij zijn verhoor vroeger gezegd, bemerkt te hebben dat de stembussuccessen van zijn partij steeds daar het grootst geweest waren, waar men de nat.- soc. partij bet meest intensief heeft bestreden. Verderop in het protocol zegt hij dan: Ik trok de gevolgtreking dat men de nazi's meer dan ooit op de vingers moest kijken en dat men meer dan ooit rekening had te houden met het com munistisch parool: „Sla de fascisten maar waar je ze raken kan". Torgler geeft zelf toe dit in de vergadering gezegd te hebben, ook al geeft hij voor daarmee den geestelijken strijd bedoeld te hebben. Dit doet echter niets af aan het feit, dat in die ver gadering propaganda is gemaakt voor het pa rool: „Sla de fascisten waar je ze raken kan." Torgler: Ik heb uitdrukkelijk toegegeven dat door de communistische partij dit parool eenigen tijdlang werd gepropageerd. Het was echter steeds mijn streven den vergaderden op het hart te drukken dat dit parol slechts betrekking had op den geestelijken strijd. (Gelach op de tri bune) Dr. Goebbels: Het valt zeer te betreuren dat de aanhangers van den heer Torgler hem zoo slecht begrepen hebben. Het is begrijpelijk dat het parool „Slaat de fascisten" op het oogen- blik wordt voorgesteld als betrekking hebbende op den geestelijken strijd, maar daarmee zijn de vierhonderd slachtoffers van dit parool nog niet aan hun graven ontrukt. Practisch heeft de communistische partij dit parool doorgevoerd tot op het oogenblik dat ze vernietigd werd en ik acht mij-Zelven gerech tigd om aan te nemen dat zulks volgens den wil en met instemming der partijleiding geschiedde; wanneer er een ander parool werd uitgegeven, dan was dat om zich in den rug te dekken. President: Hoe verklaart u, beklaagde Torg ler, dat de communistische partij tot het laat ste oogenblik wapenen, munitie en springstof fen bleef ophoopen? Hoe verklaart u dit, wan neer de communistische partij wars is van alle terreur? Torgler: Dat kan ik niet verylaren. Dimitroff: Getuige minister Goebbels heeft gesproken van de vele communistische overval len op de nazi's. Hadden volgens zijn opvatting de nazi's wel het recht om zich voor Januari 1933 gewapend tegen deze aanvallen te verdedi gen? (Gelach op de tribune). Dr. Goebbels: De zenuwen der nazi's werden in die dagen op een zeer harde proef gesteld. Aan den eenen kant traden de communisten ge wapend tegen hen op, aan de andere zijde moes ten wij van onze aanhangers eischen dat zij de wapenen zouden neerleggen. De meesten heb ben dat gedaan, maar de anderen, die in de roode buitenwijken woondèn, hadden wel vis- schenbloed in hun aderen moeten hebben of zelfmoordcandidaten geweest moeten zijn om zich niet te verdedigen. Daar juist sprak ik over de herhaalde dreigbrieven welke ik ontving. Ik zei nog niet dat er, voornamelijk van commu nistische zijde, ook aanhoudend aanslagen op mij werden beraamd. Ik heb aan het politie- presidium aangevraagd mij een wapenvergun- nig te verleenen. Kenschetsend voor de menta liteit van den toenmaligen politie-president is het dat mij dit werd geweigerd, wijl er geen re den voor was. Dimitroff: Hebben de nazi's zich verdedigd? Goebbels: Natuurlijk! Hadt u verwacht dat wij ons gewillig door u lieten afslachten? Dimitroff schreeuwt: Gelooft u dat ook de communisten het recht hadden zich te verde digen? President: Halt! Wanneer u zich niet fatsoen lijk gedraagt, Dimitroff, dan wordt u wegens uw manier van spreken uit de zaal gezet. Dr. Goebbels: Het komt er slechts op aan wie de aanvaller is en wie de aangevallene. Het is nooit gebleken dat politie-agenten of -officieren door nazi's neergeschoten werden of dat door de partijleiding een parool werd uitgegeven van: „Slaat de communisten waar j< ze raken kunt". Altijd en ook in den strijd was ons parool de le galiteit. Meneer de President, ik heb. getracht de beschuldigingen van het Bruinboek tegen de nazi's en tegen de Duitsche regeering zoo nauw keurig mogelijk te weerleggen. Tot mijn spijt moet ik vaststellen, dat de leugens van het Bruinboek in het buitenland nog steeds verbreid i worden. Verwachting: Zwakke jS tot matigen, Zuidelijke tot Weste- lijken of Noord-Westelijken wind, 3 3 betrokken met regen, later opkla- =j H rend; aanvankelijk zachter, later 3 S iets kouder. Hoogste stand: 769.2 te Weenen. Laagste stand: 746.5 te Röst, H Zon op 7.11, onder 4.16. Licht .op 4.46. 10 November Laatste Kwartier. S flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ik verwacht van de buitenlandsche pers dat zij nu overeenkomstig deze minutieuze schilde ring der werkelijke toedracht, ook deze schilde ring met dezelfde nauwkeurigheid weergeeft. Het gaat niet aan dat de regeering van een eerzaam en eerlijk volk zoo voor de geheele wereld op onwaarachtige wijze verder verdacht wordt ge maakt (Levendig applaus). Volgt de pauze. Na de pauze wordt aan Dimitrof medege deeld, wat er in de dagen zijner afwezigheid behandeld is. Vervolgens wordt een door het Bulgaarsche ministerie van Justitie verstrekte informatie betreffende Dimitrof's strafregister voorgelezen. Hij blijkt o.a. in 1926 veroordeeld te zijn tot de galg en verlies der burgerrechten, welke straf door amnestie werd kwijtgeschol den. Hij heeft nog uit te boeten een kerker straf van 15 jaar met vjrlies van de burger rechten voor. 20 jaar. Dimitrof: Al deze straffen zijn tijdens mijn afwezigheid uitgesproken. Ik ben bereid na dit proces naar Bulgarije terug te keeren, om voor het Bulgaarsche gerecht rekenschap af te leg gen van mijn heele actie en de volle verant woording daarvoor op me te nemen. Hierop wordt het getuigenverhoor over de arrestatie der Bulgaren voortgezet. De kellner Rochmer van café „Bayernhof" verklaart, v. d. Lubbe niet te kennen. Als v. d. Lubbe op last van den rechter opstaat, ver klaart getuige, dat het gezicht hem niet heele- maal onbekend voorkomt. Hij kon echter niet zeggen, dat hij hem ooit in het café gezien had. Procureur-generaal: Is het u bekend, dat er ooit iemand in de maatschappij gezien is, die op v. d. Lubbe lijkt? Getuige: Neen. De volgende getuige is de kellner Hafemann, eveneens van „Bayernhof". Deze verklaart v. d. Lubbe nooit in het café te hebben gezien. Voorzitter: En voor den rechter van instruc tie heeft u dat zoo beslist verklaard? Getuige: Nadat ik v. d. Lubbe gisteren en vandaag nog eens gezien heb, weet ik heel zeker, dat deze man niet bij ons kan zijn ge weest. Popof: Wat voor indruk maakten de buiten landers op u? Getuige: Geen verdachten, maar wel een ge- heimzinnigen indruk, daar ze steeds zeer zacht met elkaar spraken. Dimitrof: Heeft u in mijn tegenwoordigheid een man met een klein gezicht en een grooten haarbos gezien? Getuige: Ja, die was er vaak. Hij had ook kleine handen. Dimitrof: Dat was Jakob Rossner. Getuige Helmer is een groot „dichter". De voorzitter wijst Dimitrof terecht. Vervolgens verklaart ook de kellner Roesch met beslistheid v. d. Lubbe nooit in „Bayern hof" te hebben gezien. Ook de kellners Koch, Gessier, Winkel en Rehbaum, alsmede de gérant van „Bayernhof", Muenkner, verklaren dat v. d. Lubbe nooit in Bayernhof geweest is. Vervolgens wordt de zitting tot Donderdag verdaagd. Vrijdag zal er geen zitting zijn. De delegatie, die onder leiding van Opperburgemeester Sahm (derde van links) Rijkspresident Von Hindenburg het eereburgerschap van Berlijn aanbood BERLIJN, 8 Nov. (W.B.). De „Germania" publiceert het volgende schrijven van den Aarts bisschop Kardinaal Bertram inzake het plebis ciet van 12 Nov.: In wijde kringen van het katholieke volk is in de laatste twee weken aan de Opperste Her ders der Kerk de vraag gesteld of het Epis copaat het niet nuttig oordeelt, in een verkla ring zijn wenschen bekend te maken omtrent de het volk aan te bevelen houding bü de ver kiezing van 12 November a.s. Voor zoover het de gewone politieke zijde dezer volksstemming en vooral de verkiezingen voor den Rijksdag betreft, staat het den stem gerechtigde vrij te handelen in overeenstem ming met zijn geweten. Wat den zedelijken plicht betreft der trouwe zorg voor de toekomst van volk en vaderland en vooral de houding ten opzichte van den „Oproep aan het Duitsche volk", geldt eveneens het beginsel van de gewetensvolle uitoefening der verkiezingsvrijheid. Intusschen zal een ieder zich daarbij bewust zijn van zijn plicht om de autoriteit der regee ring naar beste weten en geweten te steunen en het te allen tijde ook door het Episcopaat aangemoedigde streven te ondersteunen dat gericht is op Duitschlands rechtsgelijkheid in HAVANA, 8 Nov. Op Cuba is een nieuwe revolutie uitgebroken. Het vliegercorps, dat onder lei" ding staat van luitenant Roberto Mendez is aan het muiten geslagen en heeft de cavalerie-kazerne San Ambrozio bezet. Bij deze actie werd het gesteund door de ABC aanhan gers van een linksradicale studen tenorganisatie. De op het dak van het paleis van den president, Grau Martin, geposteerde soldaten be stookten met een machinegeweer het hoofdbureau der politie, waar bij talrijke personen om het leven zijn gekomen. De opstandelingen nemen in aan tal toe. De aanhangers der ABC beweerden alle politiebureaux te hebben bezet en zij voor spellen den spoedlgen val der regeering San Martin. De politie, welke in relatie staat met de ABC aanhangers en het muitende vlieger corps, ziet toe zonder in te grijpen. Het paleis van den president is geheel bezet door soldaten van kolonel Batista. Zij zijn uit gerust met machinegeweren. ABC Heden rijden in auto's door de straten der stad. Zij vuren i voortdurend. De revolutionnairen hebben den president en kolonel Batista gesommeerd di rect af te treden. Verschillende troependeelen te Havana zijn naar de opstandelingen over- geloopen. De toestand op Cuba is voorloopig nog on zeker. Aangaande de recente omwentelings poging worden allerlei berichten ontvangen, welke evenwel ten deele met elkander in tegen spraak zijn. De Cubaansche president heeft van het bai- con van zijn paleis af een toespraak gehouden tot het volk en de soldaten, waarbij hij ver klaarde, dat de regeering strijdt voor de waar digheid en de vrijheid van het Cubaansche volk. Hij beweerde, dat de chef der politie van Ha vana zijn loyaliteit heeft verzekerd, en dat reeds ongeveer 1000 opstandelingen zich heb ben overgegeven. De leiders van den opstand daarentegen ver klaren. dat hun aanhangers alle politiebureaux hebben bezet. Er worden ernstige botsingen verwacht. United Press seint ons nog de volgende bij zonderheden: Op het dak van het presidentieele paleis, als mede op de balcons, zijn machinegeweren op gesteld, terwijl voor den ingang een gepantser de auto in gereedheid wordt gehouden. De zoeklichten van het garnizoen Cabanas zochten den geheelen nacht de lucht af naar vijandelijke vliegtuigen. Om 4.30 localen tijd was, volgens mededeelin gen van den correspondent van United Press, het succes van de revolutie nog erg twijfelach tig en volgens de politie-autoriteiten te Havana zou de geheele beweging reeds zijn doodge- loopen. Van anderen kant wordt evenwel weer ge meld, dat de politie zich bij den opstand heeft aangesloten, en dat het hoofd der politie, Fe- droso, gevangen genomen is. Het Campo Columbia zou door vliegtuigen gebombardeerd zijn, waarbij het afweergeschut in dit garnizoen een der aanvallers naar om laag haalde. De gezant van dé Vereenigde Staten, Welles, verblijft momenteel in Havana en wordt voort durend op de hoogte gehouden van den stand van zaken. Er bestaat geen gevaar voor het leven van de Amerikaansche burgers, terwijl er tot nog toe nog geen menschenlevens te be treuren zouden zijn. (HAVANA, 8 Nov. (Eigen bericht) Bij den op stand op Cuba zijn 75 personen om het leven gekomen. Bijna 200 menschen liepen verwon dingen op. President Grau San Martin heeft voor het geheele eiland den staat van beleg afgekon digd. .(United Press) de familie der volkeren, op den eisch van arbeid in het vaderland en op het behoud lan den vrede. Dit moge de leider zijn bij het nemen van een beslissing. Daarbij hebben Wij nooit nagelaten en zullen Wij ook nooit nalaten te wijzen op dien hech ten grondslag van den binnenlandschen vrede, welke gelegen is in de bescherming van den godsdienst, in de vrije ontwikkeling van alle takken van kerkelijk leven, in het nastreven van allen der christelijke zedelijkheid en in een voor allen gelijke, welwillende behandeling der trouwe vaderlandsch gezinde onderdanen. Daarop waren en blijven ook in de toekomst de door het Episcopaat gestelde eischen gericht." BOMBAY, 8 Nov. (Reuter). Volgens een uit Kaboel ontvangen telegram is de koning van Afgha nistan, Nadir Khan, hedenmorgen vermoord. Nadere bijzonderheden over de zen moord ontbreken nog. Hedenmiddag is de zoon van Nadir Khan tot koning van Afgha nistan uitgeroepen. Het Afghaansche gezantschap te Londen heeft hedenavond bevesti ging ontvangen van het bericht, dat koning Nadir Khan vermoord is. WEENEN, 8 Nov. In politieke kringen wordt met alle zekerheid verklaard, dat de minister van financiën, dr. Buresch, binnen enkele da gen zal aftreden en benoemd zal worden tot gouverneur der Postspaarkas. WEENEN, 8 Nov. (V.D.) Het Bruine Huis, dat reeds bij het verbod der nat.-soc. partij door de politie was gesloten, is thans in beslag genomen. Aan de Technische Hoogeschool te Weenen zijn Woensdag op drie plaatsen, t.w. in de aura, in een zijgang bij de aula van het instituut voor electrotechniek en in de gang van de hooge schoolwacht traangasbommen ontploft, waardoor ae werkzaamheden in de gebouwen onmogelijk werden gemaakt. Te Koefiach in Stiermarken is voor het huis van een gendarmerie-officier een met dyna miet en ijzer gevulde bom ontploft. De deur van het huis werd vernield, terwijl 24 ruiten zijn gebroken. Te Hietzing, een voorstad van Weenen, is vannacht een in een particuliere woning ge houden geheime nationaal-socialistische bijeen komst gesloten. Zeven deelnemers aan de ver gadering zijn gearresteerd. MADRID, 8 Nov. (Eigen bericht). Aan den vertegenwoordiger der United Press verklaarde een minister, dat de regeering een revolution nair complot ontdekt heeft, dat van plan was nog vóór de verkiezingen een opstand te ver wekken. De minister zeide, dat men wilde pogen de verkiezingen te verhinderen. De regeering heeft den militairen commandant van Madrid order gegeven iedere revolutionnaire beweging onmid dellijk te onderdrukken. Bij het complot zouden vele soldaten en korporaals betrokken zijn, die ontevreden zijn over hun lage soldij. Massale herdenking van de Hitlerputsch te Miinchen. Inukai's moordenaars veroordeeld tot gevange nisstraffen. Wervelstorm in Indo-China vergt 130 dooden. Koning van Afghanistan, Nadir Khan, ver moord. België zegt tarieven-bestand op. Mutatie in het Oostenrjjksche kabinet? Litwinof confereert met Cordell Huil. Nieuwe revolutie op Cuba. Algemeene beschouwingen in de Tweede Kamer over de begrooting. Redevoeringen van de heeren Schouten (A. R.), mr. Joekes (V. D.) en dr. Bierema (V. B.). Hedenmiddag komen de katholieke werkloozen van hun Rome-reis in het vaderland terug. Najaars Centrale Raad van de Haarlemsche Hanze. Albert Vogel te Den Haag overleden. Voorloopig Verslag over de begrooting van So ciale Zaken. Ernstige aanrijding te Zuidhorn. Twee dooden. Kapelaan J. J. Houdijk plotseling te Heemskerk overleden. Drie personen aangehouden in verband met de ongeregeldheden te Barsingerhorn. De „Pelikaan" naar Indië vertrokken. VATICAAN-STAD, 8 Nov. (Eigen bericht) Volgens den vertegenwoordiger der „United Press" te Rome, verluidt in Vaticaansche krin gen, dat het geduld van den H. Vader inzake de uitvoering van het concordaat met Duitsch land thans, vier maanden na de onderteeke- ning door Von Papen, is uitgeput. Kardinaal Pacelli is voortdurend op de hoogte gehouden van de moeilijkheden der Duitsche katholie ken. Z. H. de Paus zou tenslotte gedreigd hebben in een encycliek de tekortkomingen der Duit sche regeering te publiceeren. (United Press) (We geven bovenstaand bericht onder alle voorbehoud. (Red.) BRUSSEL, 8 Nov. (Reuter). De studenten der poly-technische afdeelingen van de Brus- selsche universiteit en van de universiteit te Luik hebben een staking van vier en twintig uur geproclameerd als protest tegen het ko ninklijk oesluit, waarbij de leerlingen der tech nische scnolen voor het verkrijgen van den graad van ingenieur gelijk worden gesteld met die der faculteiten van de universiteiten. Incidenten hebben zich tot dusver niet voor gedaan. GENT, 8 Nov. (Reuter). In verband met de staking aan de universiteiten van Brussel en Luik, verschenen ook vele leerlingen van de technische faculteit van Gent niet op college. De stakers jouwden hun kameraden, die niet staakten, uit. Incidenten hadden evenwel niet plaats. DINSDAG 14 NOVEMBER DIR.: DICK WELMAN Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 758 .Vorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1