STA D S N I E U W S MARIA STICHTING Haarlem, 9 Nov. Leidsche Courant BEURS VAN AMSTERDAM De vroegbeurs Wisselkoersen DONDERDAG 9 NOVEMBER LEZING MET LICHTBEELDEN VALSCHE RIJWIELMERKEN Bij controle wordt alleen op het jaartal gelet Flinke straffen tegen Krommenieërs Een derde vervalscher. De kooper van de plaatjes POGING TOT INBRAAK De hond sloeg aan VERDUISTERING BIJ DE POSTERIJEN Door ambtenaren Successen OVERTREDING VAN HET UNIFORMVERBOD Twee N. S. B.ers gearresteerd TOONEEL TOONEELGEZELSCHAP „MASKS AND FACES" „In Uniformten bate van „De Kleine Theresiastich- ting" „De Hollanders" in den Stadsschouwburg De saneering in het bloembollenbedrijf Zorgelijke financieele toestand van het bedrijfsleven Individueel regeeringscrediet gevraagd GEEN VOORRANG VERLEEND Veertien dagen hechtenis geëischt De muiterij op „De Zeven Provinciën" Alliance Frangaise Nog steeds veel roodvonk Overijselsche vereeniging „De Oosthoek" Optreden Fred Marion Statuten Personalia BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE HEEMSTEDE IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK HALFWEG HAARLEMMERMEER NOORDWIJK SANTPOORT VELSEN AGENDA 10 November INSTELLINGEN is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN VRAAGT PROEFEXEMPLAAR liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Beurs-thermometer DONDERDAG 9 NOVEMBER 1933 12 2 122 VRIJDAG 10 NOVEMBER 8 uur in de ST. BAVO Sociëteit, Smedestr. 23, Haarlem RADIUM een natuurlijke GENEESKRACHT Ter bestrijding van zenuwpijnen, rheumatische ziekten, ischias, jicht, aderver kalking, spataderen enz. (Origineele Lichtbeelden van Academische Ziekenhuizen) Georganiseerd door: Alg. Radium Centrale Geb. „Atlanta", A'dam. - Toegang vrij. Voor de Haarlemsche Rechtbank stonden Donderdagmorgen terecht de 20-jarige lood gieter J. v. H. en de 23-jarige los werkman J. D., beiden te Krommenie. Verdachten maakten eind Juli 1933 rijwiel- plaatjes na en gaven er in totaal negen uit. Zij verkochten ze voor een gulden per stuk, vast- gesoldeerd in 'n kokertje. Een kooper getuigde, dat hem was medegedeeld, dat de merken vaisch waren. De chef van de politie te Krommenie ver klaarde, dat de va'sche plaatjes lichter van kleur en dunner waren. De vervalsching was na eenige weken zeer goed te zien. Verdachten bekenden. De officier van justitie was van meening, dat het geraffineerde in deze zaak is, dat de plaat jes In koxertjes verkocht werden. Bij contröle door ambtenaren wordt op het jaartal gelet en vervalsching kan bijna niet geconstateerd wor den. In verband met den jeugdigen leeftijd van verdachten eischte de officier 6 maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. J. Slotemaker, weer er op, dat beide jongens in een betrekking geplaatst kunnen worden. Pleiter vroeg onmiddellijke in- vrijheidssteïhng, inwinning van een reclassee- ringsrapport of zonder dat een voorwaardelijke veroordeeling. De officier voelde daar niets voor, omdat het misdrijf ernstig is en de buitenwereld niet moet denken, dat zulke zaken maar met een voor waardelijke straf afloopen. Spreker kon tot zes jaar eischen juist omdat verdachten een blanco strafregister hadden en nog jong waren, eischte hij slechts een half jaar. De rechtbank begaf zich in raadkamer er, st-lde verdachten niet in vrijheid. Vervolgens stond terecht de 35-jarige meu belmaker F. B. te Krommenie, die zich aan het zelfde feit had schuldig gemaakt. Deze ver dachte verkocht 6 valsche merken tegen vijftig cent per stuk aan een opperman. Hij bekende met theelood en bladkoper in een schuur geëx perimenteerd te hebben, dat was uit de aardig heid, en als er geen kooper was gekomen, zou hij de plaatjes niet uitgegeven hebben. De officier van justitie nam dat ..aardig heidje" niet aan en sprak van opzet om te vervalschen. Hij eischte ook hier zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. Blankevoort, zeide, dat verdachte niet als valsche munter mag worden aangezien en vroeg de uiterste clementie. Tenslotte nam in het beklaagdenbankje plaats de 44-jarige opperman Z. de W. te Wor- merveer. Deze kocht de plaatjes van den vorige a verdachte en verkocht ze weer aan een ander, waardoor hij art. 220 van het Wetboek van Strafrecht overtrad. De officier van justitie eischte vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar, alsmede ƒ20 boete. Uitspraak in alle zaken 23 November. Woensdagmorgen is bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag in het perceel Deckerstraat 4 ge poogd is in te breken door het uitsnijden van een glas-in-lood raampje in de voordeur van het perceel. De inbreker is vermoedelijk ge stoord doordat de hond aansloeg. Hij is niet in het huis binnengedrongen. De bewoonster zelf, een wedurwe, was thuis. De politie stelt een onderzoek in. Er werden in den laatsten tijd bij de posterijen te Haarlem gebruikte postzegels van oude post stukken afgehaald en weer opnieuw door amb tenaren van de post gebruikt en de betaalde port daarvan achtergehouden. In verband daarmede is een 58-jarig assistent eerste klasse op wachtgeld gearresteerd als ver dacht van verduistering ten nadeele der poste rijen en aan de Justitie overgeleverd. De man ontkent zich aan genoemd feit schuldig te heb ben gemaakt. Hij is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Ook in andere plaatsen van ons land zou een onderzoek worden ingesteld. Het verduisterde bedrag is niet zeer groot. In aansluiting op ons reeds gisteren geplaatst bericht deelt men ons mede, dat op het Inter nationaal kapconcours te 's Hertogenbosch onze stadgenoot, de heer H. B. Böttcher, Groote Houtstraat 170, als deelnemer de volgende prij zen behaalde: afd. Ondulation eerste prijs gou den medaille en diploma; afd. Posticne eerste prijs gouden medaille en diploma- Naar wij verder vernemen, ligt het in de be doeling van den heer Böttcher aan het inter nationaal concours op 19 dezer te Parijs deel te nemen. Woensdagavond hield de Kring Haarlem van de Nationaal-Socialistische Beweging een open bare propaganda-vergadering in het Gemeen telijk Concertgebouw te Haarlem. Als sprekers traden op de leider van den Kring Haarlem. Ir. P. A. Smit Kleine en de lei der van den Kring 't Gooi ds. Van Duyl. In en buiten het gebouw hebben zich geen incidenten voorgedaan, maar wel zijn twee N.S.B.'ers gearresteerd wegens overtreding van het Uniformverbod. Om half 9 bevonden zich n.l. de 31-jarige col porteur H. en de 19-jarige E., zonder beroep, in de hal van het Concertgebouw en wel zoodanig, dat zij van de straat af zichtbaar waren. Zij waren op opzichtige wijze bekleed met een zwarten boord en zwarte das. Toen de aanwezige politie den he&ren verzocht de beide kleeding- stukken af te doen, weigerden zij dit en werden daarom naar het politiebureau in de Smede- straat geleid, waar de kleèdingstukken in beslag zijn genomen en proces-verbaal tegen de beide N.S.B.'ers is opgemaakt. Zij zijn daarna weer op vrije voeten gesteld. Dit is niet de eerste maal, dat in Haarlem proces-verbaal wegens overtreding van het uni formverbod is opgemaakt. Eenigen tijd geleden is n.l. op het perron van het hoofdstation te Haarlem tegen een dame proces-verbaal opge maakt, omdat zij een hakenkruis-insigne droeg. De schrijver van het tooneelstuk, dat Woens dagavond door het Tooneelgezelschap „Masks and Faces" in den Schouwburg aan den Jans- weg werd opgevoerd, verstaat zijn vak goed. Het stuk „In Uniform", door hem geschreven, be vateen diefstal van een paarlen collier..., een moord.... veel spanning en geheimzinnig heidzelfs wat humor enliefdeveel waarschijnlijkheid en nog veel meer onwaar schijnlijkheid, kortom het is een detectivestuk in optima forma! Er wordt een man verdacht de dader te zijndie het niet is, terwijl de gene, die wél de dader is, door niemand ver dacht wordt.... De toeschouwers krijgen ge legenheid te over combinaties en deducties te maken, zij kunnen successievelijk eenige spelers van den diefstal verdenken, maar het slot is toch zóódanig, dat maar weinigen zullen zeg gen „juist, wat ik vermoed heb!" De eene on verwachte gebeurtenis volgde op de andere. Dit stuk, dat sterk geschreven is en grootsche effecten niet versmaadt, werd door het Tooneel gezelschap met den symbolieken naam in den juisten toon gespeeld. Uit alles bleek, dat de optredenden het met volle energie bestudeerd hadden en hun rollen ook geheel beheerschten. Helaas spraken sommigen wat te zacht of te snel, waardoor ze in de hoogere regionen van den schouwburg niet geheel en al verstaanbaar wa ren. Overigens niets dan lof voor deze meeren- meerendeels oud-leerlingen van het R. K. Ly ceum De eerepalm komt o.i. ditmaal toe aan den heer M. Stall, die de rol van den zich in wel doordachte zinnen uitenden dief en moordenaar zóó goed speelde, dat men het moeilijke daar van nauwelijks meer voelde. En dat is al een compliment op zichzelf! B. Bal had als een in geldnoodverkeerende officier van gezondheid gelukkige momenten (figuurlijk gesproken al thans!), maar leek ons in zijn bedelgesprek met Van Rossum wat mat. S. v. d. Heijden was op en-top een luitenant en zorgde zoowel voor een goede regie als uitstekende hoofdrol. Alleen had hij wel wat meer geschrokken mogen zijn van de mededeeling, dat zijn tooneel-vader zoo veel duizenden guldens noodig had! A. v. d. Storm scheen ons als een ambtenaar van de centrale recherche in het eerste bedrijf wat te hard van stapel te loopen, maar wist ons ove rigens in woord en houding te overtuigen van de genialiteit van dezen ambtenaar. J. van Loe- nen had als butler meer te doen dan te zeggen en was weer goed op dreef. C. v. d. Bergh had een dankbare rol in den „Onbekenden man" en buitte deze ook naar behooren uit. De dames sloten zich voortreffelijk bij de hee- ren aan. M. v. Zwijndregt als de verloofde van den luitenant, A. Koorenblik als de dienstbode en U. v. d. Kamp als de „Onbekende vrouw", gaven ieder een eigen karakter aan haar rol: hartelijk en innig doorvoeld, feekserig en wraak zuchtig, kortaf en bijtend, al naar gelang dit yereischt werd. Het vrouwelijk raffinement kwam hier goed tot zijn racht! Een uitverkochte schouwburg heeft intens medegeleefd met het spannende stuk en speel sters en spelers met gul applaus en bloemen ge huldigd. De voorstelling mag dan ook ten volle geslaagd heeten, temeer omdat haar doel steun aan „De kleine Theresiastichting" zoo uiterst menschlievend was. F. K. Jan van Riemsdijk, de bekende zanger van de Veluwe, heeft gedurende twintig jaar zijn liedjes van boerenvolk en boerenleven gemaakt en gezongen en dat is reden genoeg om aan zijn tournee van dit seizoen het kenmerk van een jubileum te geven. Zooiets kan noodig zijn om een kunstenaar, die in het vergeetboek dreigt te raken, weer eens onder de bijzondere aandacht van het publiek te brengen, maar dat gaat in dit geval niet op. Jan van Riemsdijk is een populaire dichter-zanger en men ver geet hem niet gemakkelijk, omdat hij over een geheel eigen oeuvre beschikt, dat behalve ar tistieke ook nog folkloristische beteekenis heeft. Hij heeft het type van den Veluwschen boer op de planken gebracht en zooals hij het tee kent doet geen ander het hem na. De meesten zullen misschien Jan kennen van zijn optreden voor de radio-microfoon. Maar dat is hij niet, of hoogstens ten halve. Men moet hem niet alleen hooren, met zijn koste- lijken tongval en zijn karakteristieke herhalen van looze zinnetjes, men moet hem ook zien met zijn natuurlijke houding van Gelderschen landman en met zijn vroolijken, geestigen kop, die onmiddellijk een hartelijken lach verwekt er op dien lach weer met nieuwen humor rea geert. Zoo was hij Woensdagavond in den stads schouwburg en zoo heeft hij mèt zijn Neder- landsch Kleinkunst-ensemble „De Hollanders" een wel niet zeer talrijk, maar goedlachs en volop waajrdeerend publiek op de prettigste wijze enkele uren bezig gehouden. De zanger la boreerde aan verkoudheid en dat mag hem ver hinderd hebben, zich geheel in zijn liedjes te geven, we mogen toch niet zeggen, dat we iets aan hem te kort zijn gekomen. Dat hij een goed acteur is, bewees hjj vooral in de grappige en typeerende klucht „Bij den fotograaf" en zoo als hij op z'n eentje twee boeren bij een ster vend varken weet uit te beelden, dat is verre van alledaagsch. Maar ook de andere leden van het vroolijke gezelschap laten zich niet onbetuigd. Mevrouw Van Riemsdijk heeft een bescheiden rol aan de piano, maar Hetty Verbeek zingt als een lijster en draagt daarbij innemend voor. Robert Lang verstaat de moeilijke kunst als conferen cier te amuseerem maar is niet minder in zijn liedjes aan en brj de piano en hij praat ook een aardig mondje van het Veluwsch dialect. Hans Snel munt uit in zijn voordrachten en levert daarbij verschillende goede typeeringen en allen bijeen vormen een ensemble, dat de opgewekte stemming er voortdurend inhoudt. Het was een echt leutige avond en „De Hol landers" kwamen na het succesnummer van „De busse" niet weg zonder een toegift, die al weer even geestdriftig ontvangen werd. We hopen dat het gezelschap, dat zijn programma van de bekende variété-vlekken weet vrij te houden, weer spoedig eens in Haarlem terug komt en er dan voor zijn gemoedelijke klein kunst een geheel gevulde zaal vindt. De besturen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, van den Bond van Bloembollenhandelaren, van het Hollaindsch Bloembollenkweekers Genootschap te Haarlem, van den R. K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond te Haarlem, van den Bond van Zuid-Hollandsche Kleine Kweekers te Voorhout en van den Neutralen Bond van Land- en Tuinbouwers te Venhuizen, hebben een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin zij de aandacht van Z.E.xc. vestigen op den emstigen finan- cieeJen toestand, waarin het bloembollenbedrijf, ondanks den gunstigen invloed van het sanee- ringsplan, verkeert. Zij zeggen verder: Door die saneering is bereikt, dat de schade lijke invloed van de dumping in het buiten land voorkomen werd en dat het prijsniveau op een iets hooger peil dan verleden jaar kon worden gehandhaafd, terwijl het den weg heeft gebaand voor het herstel van de normale ver houding tusschen teelt en afzetmogelijkheid in de toekomst. Onze organisaties wenschen Uwe Excellentie daarvoor onzen dank te be tuigen. Daar evenwel aan het plan in geen enkelen vorm financieele steun of voorschot van Rijks wege verbonden was, baart de financieele toe stand van het bedrijfsleven groote zorg. Ten einde hieraan eenigermate tegemoet te komen wenden wij ons tot Uwe Excellentie met het verzoek om ter voorziening in den nood van vele bedrijven, zoowel groote als kleine, op grond der productiewaarde van het door dezen ingeleverde leverbaar, credieten te willen ver- leenen aan diegenen, die daarvan wenschen gebruik te maken, met dien verstande dat dezen zeiven verantwoordelijk zullen zijn voor de terugbetaling. In dit verband veroorloven wij ons de aandacht te vestigen op de mogelijkheid van een garantie vanwege Provincie en Ge meenten, op welke wijze in den oorlogstijd aan onderscheidene bloembollenbedrijven voor schotten zijn verleend, welke op enkele uit zonderingen na, zijn terugbetaald. In de tweede plaats wenden wij ons tot Uwe Excellentie met het verzoek, om, overeenkom stig het officieele communiqué van 4 Mei j.l. „de leverbare bollen, die overgebleven zijn nA den normalen verkoop en nA de inlevering orider vergoeding, op te koopen". De garantiebepaling van 8 Augustus, waar door het op te koopen aantal bollen aanzien lijk beperkt werd, zou, bij inwilliging van dit verzoek, komen te vervallen. Dit kan als een voordeel beschouwd worden, daar aan de juiste toepassing en handhaving van de garantiebe paling, naar Uwe Excellentie niet onbekend kan zijn, buitengewone moeilijkheden verbon den blijken te zijn. Intrekking van de garantie bepaling van 8 Augustus en van de daarmede samenhangende Handelsbeschikking van 19 Augustus zou daarom, naar onze meening, geen ernstig bezwaar behoeven te ontmoeten. Wegens den dringenden finaniceelen nood zou het van het hoogste belang zijn dat zoo spoedig mogelijk een gunstige beslissing kon worden bekend gemaakt, daar tot instandhou ding van de bedrijven terstond geldmiddelen vereischt worden voor grondbewerking, enz. Er schijnt ons te minder bezwaar om Uwe Excellentie te verzoeken, om aan ons verzoek te voldoen, omdat hiervoor geen bedrag uit 's Rijks kas wordt vereischt, maar slechts een voorschot, dat uit de reeds ingestelde heffin gen op beteeld oppervlak een export zal worden terugbetaald. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond he denmorgen terecht de 32-jarige koopman D. B. te Amsterdam, wien dood door schuld ten laste was gelegd. Verd. reed met zijn auto in den middag van 18 Juli in de Haarlemmer meer. Op het kruispunt Spaamwouderweg Sloterweg gaf hij geen voorrang aan een mo torrijwiel, dat van rechts kwam. Een botsing was onvermijdelijk. De motorrijder en diens vrouw, die op de duo zat, werden tegen den grond geslingerd en de vrouw kreeg zulke ern stige verwondingen, dat zij kort daarna over leed. De Officier van Justitie eischte veertien da gen hechtenis en ontzegging om een jaar een motorrijtuig te besturen. Uitspraak 23 November. Er wordt o.m. bij de scholen aan de „Haar lemsche werkende en studeerende jeugd" van klaarblijkelijk communistische zijde een getypt manifest verspreid inzake het proces tegen de muiters der „Zeven Provinciën," dat om zijn opruienden geest niet door den beugel kan. Niet, dat er uitdrukkingen in staan, die wij niet al eens eerder hebben gehoord, maar sinds Ja nuari van dit jaar is de mentaliteit van ons volk veranderd en wat het voordien als toelaat baar beschouwde, duldt het Nederlandsche volk sindsdien niet meer. In onze oogen zijn de mui ters van „De Zeven Provinciën" verre van „hel den" en verdient hun actie niet de qualificatie „moedige daad" zooals in dat pamflet. Het moet niet moeilijk zijn om de opstellers, althans verspreiders, van deze opruiende taal te achterhalen, temeer daar zij zullen terugko men om van de „werkende en studeerende jeugd" handteekeningen te vragen als protest te gen de berechting van de insubordinatie op „De Zeven Provinciën." Woensdag 15 November a.sdes avonds om half 9, zal in het restaurant „De Kroon", Groote Markt, een lezing gehouden worden met licht beelden voor de afd. Haarlem van de Alliance Fransaise door Mr. J. A. Sorel, advocaat aan het Hof van Appèl te Parijs, over het onderwerp: „Les Navigateurs honfleurais au 15e et au 16e siècles". In de afgeloopen week zijn alliier 16 gevallen van roodvonk en een geval van diphtherie ge constateerd. Zaterdag 11 November a.s., des avonds om 8 uur, zal de Overijselsche vereeniging „De Oost hoek" een feestavond houden in de tuimaal van het Gem. Concertgebouw, alhier. Het program ma vermeldt o.a. eenige tooneelstukjes in één bedrijf, op te voeren door de tooneelciub, terwijl ook het muziekensemble „Le Argentinia", onder leiding van H. J. Kuvener, zijn medewerking verleent. Zondagavond zal de bekende gedachtenlezer Fred. Marion in den Stadsschouwburg een séance geven. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Coöperatieve Bouwvereeniging „Bouwlust" W. A., alhier. Te Den Haag is geslaagd voor het examen Wiskunde L. O. de heer J. Hartog. alhier. Ondertrouwd: J. P. Kersten en A. J. v. d Zon; F. Hurkmans en E. J. Kramer; C. F. Coert en H. T. F. Bos; J. F. Ploeg en J. E. Tames; J. E. A. v. Mackelenberg en H. Lode; W. A. Jansen en G. C. Veenings; H. Hoogkamer en J. E. Fee leus; M. H. Dekker en M. v. Houten; H. Vester en G. C. Roosloot; J. Néenhuis en H. Blomberg; J. Martens en G. W. Pennarts; M. H: Somers en H. Swarts; J. v. d. Veldt en M. E. v. d. Mei; H. de Groot en C. C. W. v. Hattum. Getrouwd; J. H. Snijder en I. Klus; J. Hoff- schlag en J A. v. Wort; S. Weijers en L. C. v. d. Putten; H. C. v. d. Kommer en E. E. Heldt; J. P. P. Courtier en J. J. L. Blansjaar; H. J. P. v. Maanen en E. H. Venniker; A. H. Faas en H. Schrijver; E. Ausma en A. v. Amersfoort; G. H. v. Zijl en E. v. Beelen. Geboren: L. M. F. Wijsmuller—Petersmann d; M. Korthoven—Raith d; M. Uiterwijk Reinds z; A. DrijverNeef d; A. Boschma Douma d; H. M. MentjoxMeijer d; J. M. Nag- tegaalv. Zeeland z. Roodvonk In de afgeloopen week zijn al hier 3 gevallen van roodvonk geconstateerd. BI. Reddingsbrigad Dr. van Oldenborgh te Blcemendaal heeft zich bereid verklaard, als leider op te treden van den cursus in E. H. b. O., welke cursus gehouden wordt voor de leden van de Bloemendaalsche Reddingsbrigade. Tot dusver werd deze cursus geleid door dr. C. G. B. Bos te Overveen, die de lessen tot volle tevredenheid van de leden der B. R. B. gaf. Verandering van lesavond, waarop dr. Bos niet beschikbaar was, heeft hem genoodzaakt, het leiderschap neer te leggen. Vrijdagavond 8 uur eerste les in de O. L. school te Overveen. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij; Handgraaf, Bloemendaalsche- straatweg, Santpoort, een paar handschoenen; Eonarius, Kleverlaan 19, Bloemendaal, een al- pacca beursje met inhoud; Schoo, Dennenweg 10, Bloemendaal, een portemonnaie met in houd; G. Ravenhorst, Elswoutslaan 9, Overveen, een kinder driewieler; Koelemeij, Oostertuin- dorpplein 5, Haarlem, een wollen sjaal; W. Vleghert, Stolberglaan 17, Aerdenhout, een rij- wielbelastingmerk; Raspers, Noorder-Stations weg 9, Bloemendaal, een grijs-bruin jongens jasje; B. v. d. Klinkenberg, Veldlaan 17, Aer denhout, een paar zwart-lederen motorhand- schoenen; C. Bakker, Hooge Duin en Daalsche- weg 10, Bloemendaal, een jachtgeweer; Th. Jansen, Bleekersvaartweg 47, Heemstede, een combinatietang; aan den politiepost te Aerden hout, een regenhoed, een sleutel, een kinder- portemonnaie; aan het bureau van politie te Overveen, een dop van vulpenhouder, een stuk van autodumper. Onderwijsvergoeding. B. en W. stellen voor, het bedrag der vergoeding, bedoeld In art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, le lid dier wet, over 1931 vast te stellen: voor de Christelijke School te Halfweg 3820.38 en voor de R.K. Parochiale school te Haarlemerliede 2660.82. De rondvraag. Naar aanleiding van het voorstel van vier raadsleden tot het weder in voeren van de rondvraag bij de raadsvergade ring, deelen B. en W. het volgende mede: Nog slechts betrekkelijk korten tijd geleden werd met groote meerderheid van stemmen besloten tot afschaffing van de rondvraag. B. en W. kunnen niet nzien, dat het verval len van de rondvraag een goede behartiging van de belangen der gemeente op eenigerlei wijze heeft geschaad. Ook overigens meenen zij de noodzakelijkheid van de wederinvoering van de rondvraag zeer in twijfel te moeten trekken, waarom zij adviseeren niet op het voorstel in te gaan. Gemeenteraad Vergadering van den ge meenteraad op Vrijdag des voormidags te 10 uren. Onderwerpen ter behandeling zijn: Ingekomen stukken. Verkoop bouwterrein aan de Min. Cort van der Lindenstraat. Personeele belasting koffiehuizen enz. Afwijking art. 16 der Bouwverordening. Vergoeding bijzondere scho len. over 1931. Voorstel wederinvoering rond vraag. Ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen Naar wij vernemen, zal Maandag a.s. 13 No vember de officieele openstelling plaats hebben van de ontspanningslokaliteit voor de werkloo zen In het R. K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg. Alle werkloozen worden uitgenoo- digd deze opening bij te wonen. Vanaf dien dag zal deze ontspanningslokaliteit op iederen werkdag van 1012 uur en van 25 uur geopend zijn met uitzondering van den Za terdagmiddag. De cursus voor huisvlijt zal aanvangen op Woensdag 15 Nov. a.s. des morgans om 10 uur en zal iederen Woensdag bij voldoende deelname, worden gehouden van 10—12 uur v.m. en van 24 uur n.m., eveneens in het R. K. Vereeni gingsgebouw. Degenen, die zich voor dezen cursus hebben op gegeven worden verzocht tijdig aanwezig te zijn, terwijl ook degenen die zich nog niet opgegeven hebben, zich alsnog bh dezen cursus kunnen aansluiten. Personalia Aan de Huishoud- en Industrie school te Amsterdam is benoemd tot tijdelijk leerares mej. A. Wacj^witz, alhier. R. K. Volksbond Vrijdagavond 10 November zal de R. K. Volksbond zijn eerste vergadering houden in 't winterseizoen en wel in het St. Josephsgebouw. Aar. de orde is o.a. bespreking van het organiseeren van een kinderfeest om streeks St. Nicolaas. Aanvang 8 uur. De nieuwe ijsbaan. Sinds eenige dagen is de nieuwe landijsbaan te Zwanenburg gereed gekomen. Zif heeft een grootte van 2 H.A. en is geheel omgeven door een dijkje van klei, het welk beschoeid is met hout en asphalt. Door een hevel kan water uit de Ringvaart worden verkregen. De bedoeling is, een ronde baan aan te leg gen. Het geheel is electrisch verlicht. Het bestuur van de IJsclub heeft deze zaak energiek aangepakt. Er is nu een baan, welke tot de beste uit de omgeving gerekend kan worden. Commissaris van PoUHe De Commissaris van Politie te Noordwijk, de heer M. Gooi, is bij Kon. Besluit van 6 November j.l. wegens ongeschiktheid voor den dienst met ingang van 1 Decerpber a.s. eervol uit zijn ambt ontslagen en met ingang van den datum van het Kon. Besluit is de Commissaris van Politie voor noemd geschorst. Een prachtig succes „Santpoorts Gemengd Dubbel-Kutaxtet", directeur de heer Henk Arisz. was Zaterdag op concours in Sliedrecht. De jury bestond uit de heeren Henri van Nieuwenhoven, Nocken en Erdelman. Het optreden der Santpoorters werd een zeer groot succes. Met 417 van de 420 te behalen pun ten werd de eerste prijs behaald. Gezongen werd „Een Zonnedag;" van Erdelman en „De Uil" van Diepenbrock. Van zijn eigen werk, „Een Zonne dag", verklaarde de heer Erdelman, dat hij dit nog nooit zoo mooi had hooren zingen en noem de het kwartet een schitterend ensemble. De heer v. Nieuwenhoven verklaarde, dat „De Uil" prachtig van klank en techniek was gezon gen. Mooien samenzang had hij beluisterd in „Een Zonnedag" en Het optreden van ons kwar tet was hem een genot. Hulde bracht hij den muzikalen en sober dirigeerenden heer Arisz. De heer Nocken zeide o.a.: „Hier schweigt die Kritiek". Een prachtig succes dus voor kwartet en diri gent! Schouw B. en W. brengen ter algemeene kennis dat de schouw over de wateren zal wor den gevoerd op Zaterdag 18 Nov. ae. Roodvonk In de afgeloopen week zijn al hier 2 gevallen van roodvonk geconstateerd. Gebouw „St. Bavo" Jaarfeest R. K Volks bond, 8 uur. Proza, 8 uur. Bestuur Metaal bewerkers, 8 uur. Grossiers, 8 uur. Bestuur „St. Joseph", half 9. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur. Bestuur Bloemisten. 8 uur. Radiovereeniging, 8 uur. R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Stadsschouwburg Heimat Gastvoorstel- ling prof. L. Jessner, 8 uur. Rerobrandt-Theater „De zilveren dollar" Op het toongel Tummers, liedjes aan den vleugel 7 en 9.15 uur. Palace ..Baroud" („Marokkaansche liefde") Op het tooneel Dumas, Neerlands populair ste humorist 7 en 9.15 uur. Luxor „Cavalcade", de geschiedenis van een familie 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur R. K. Bureau voor Ziekenverpleging. Aanvra gen bij mej. H. 8imons. Bloemhofstraat L Haarlem Tel. 11671 R- K. Kraamverzorging „Wit-Gele Kruis" ge vestigd KinderhJisvesr 25 rood Spreekuren: Dinsdag van 23 uur Kinderhuisvest 25 rd.; Donderdag van 23 uur Damiatestraat 1; Donderdagavond van 7—7.30 uur Clubnuis Raadhuisstraat 11; Vrijdagavond van 78 jur Kinderhuisvest 25 rood. Hoewel gisteren de dollar hier zwak was, liep de Voorbeurs op een willige markt te New-York niet vooruit, omdat het betaalmid del den laatsten tijd geen noemenswaardigen invloed op Wallstreet uitoefent. Nu het devies gisteren te New-York op het laagste punt zijner depreciatie belandde, omgerekend in guldens op 1.57, mocht dit feit op de Ameri- kaansche goederenmarkten niet ongemerkt voorbij gaan, sloegen de prijzen een stijgende richting in en kwam Wallstreet eveneens op verhaal. Er bestond derhalve voor het telefo nisch verkeer van hedenochtend een zekere stimulans, maar men overtuigde zich van de vele wisselvalligheden in de Vereen. Staten, waarom men zich van een krachtige koopbe weging onthield. Toch was eenige belangstel ling van de zijde van het publiek waarneem baar in verband met het feit, dat de dollar zeer flauw was en tot 1.581.55 terugliep (15814) en men hierom hoogere New-Yorksche slotkoersen van vandaag durft te verwachten. Bij matigen handel werden Philipslampen 2 pCt. hooger afgedaan tot 226, monteerde Ko ninklijke Olie circa 1 pCt. tot 17514, H. V. A. 2 3 pCt. tot 159160, Unilever 1 pCt. tot 85 en Amsterdam Rubber 1 pCt. tot 9314 pCt. Van Amerikaansche waarden werden alleen Steels verhandeld tot 26% (26) en Anaconda's tot 9 5/8 (9 pet.). De Youngleening bleef on veranderd op 46 pCt. Opmerkelijk was het Pond Sterling vaster op 780—785 (780%), waaruit men afleidt, dat andêrmaal kapitaal-vlucht uit Amerika plaats vindt. jJjlllllllllllllllllfilillllllllllllllllllllllllllfllllllfllNlirilllllllllUlllllljlfllllllllllllflllll!llllllllllll!llllllllllllllllflllllllllllllllllllllllllllfl||lll!ll|||||||||J[ Nederl. Staatsleen prijshoudend prijshoudend vast vast .vast Amerik. waarden ..beter DONDERDAG, 9 Nov. Vorige slotkoersen. Heden 7.82% 59.06 59 05 9.70% 9.701/2 34.58 34.57% 48.02V, 34.90 35.00 40.30 40.25 39.30 39.25 1.58% 1.56% 13.05 13.05 7.35 20.75 20.75 Staatsleeningen Vorige slotkoersen. Heden 5 Nederland 1932 101% 100% 4% Nederland 1916 102% 1027/f. 4 Nederland 1917 101% 101% 4 Nederland 1933 100% 100% 4% N. Ind. 1926 AB 84 84 4)4 N Ind. 1931 84 84 5% Youngleen. 1930 46 46% Banken 371/2 38 46% 45% 45 45 Industrieën 84% 84% Calvé Delft 54% 55 23% 23% 15% 15% Nieuwe Philips 224 225% Ned. Ford 128 127 fndustr. Buitenland Anaconda 9l/g 9% 18% 19% 13% 13% 2b 26% 6% 6% 13% 12% 16% 16% Mijnbouw Boeton Mijnbouw 8 8 113 113% Petroleum 174 175 HVfl 11 93 H 93 3% 3% Continental Oil Shell Union OU Vorige slotkoersen. Heden 10% 107/g 5% 5% Rubber A'dam Rubber92 92% Bandar 70% '1 Deli Batavia Rubber 38% 38% Serbadjadl 27Ve 37 Silau 25% 2ö V l Q. 04546 Allied 49 48 Intercontin Rubber 13/* Scheepvaart Java Ch. Japan 23% 24 Holl. Amerika Lijn IVs 1% Dito Gem. Eigend. 1/6 IVs Kon. Ned. Stoomb, 67/g 67/g Scheepvaart-Unie 40% 40% Suiker a V. A. 157 157% Jav. Cultuur 69 70 N. L S. O 53 Vorstenlanden 1® 18 Actions idem 10.10 10.00 Tabak Dell Batavia 91% 93% Oude Dell 95% 95 Oostkust 17% 17 Senembah 114 116% Spoorwegen ünion Pacific 671/2 68% Wabasb 2 2Vs Erie 9% lo Kansas City South. t>% 8% South Raüw14% 14% Chic Mi)w 2% 3 Maxwell L. Or14 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2