IN EN OM HAARLEM Na de match lerland-Wales R.K. Middenstand EEN TELEURSTELLEND RESULTAAT Haarlemsche erfpachts ges ch ie den issen Zijlstraat-Reclame- maand DONDERDAG 9 NOVEMBER ZILVEREN KLOOSTER-JUBILE Mère M. Gerardine Kamer van Koophandel R.K. VOLKSBOND Een vergadering met veel critiek DE ZIJLSTRAAT De najaars-Centrale-Raad van de Haarlemsche Hanze De winkelsluiting Op wanhopige wijze poogt Arse nal de Spurs van de bovenste plaats te verdringen De belangstelling voor Engeland-F rankri jk Stuivertje wisselen in de 2e Divisie De ranglijst van Divisie I Divisie II Het menu voor a.s. Zaterdag Tegen oneerzame kleeding Rondvraag ZIJN DIENSTPLICHT VERZAAKT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii E enigen tijd geleden is in de Haarlemsche bladen de loftrompet gestoken over de re organisatie, die het zoogenaamde Phoe- nixterrein ondergaat. Men verheugde er zich over, dat aan den verwaarloosden toestand ter plaatse een einde was gekomen en dat daar nu gelegenheid was een Haarlem waardige stads uitbreiding tot stand te brengen. Er is, dunkt ons, aanleiding om wat meer over het Phoenix- terrein te vertellen, omdat het ter leering kan dienen van hen, die al te warme voorstanders van het erfpachtstelsel zijn. Als een der groote voordeelen van het uitge ven van grond in erfpacht geldt voor de voor standers, dat de gemeente den uitgegeven grond in eigendom behoudt en het in de hand heeft daar zorg te blijven dragen voor een behoorlijken toestand. Met deze conclusie schijnt intusschen wel zeer sterk in strijd te zijn wat Haarlem op dit punt ervaren heeft bij de twee klassieke Haarlemsche voorbeelden van in erfpacht uitge geven grond: het Frederikspark, waar het Bron gebouw indertijd is gesticht, en het Phoenix- terrein. De geschiedenis van het Brongebouw is nog tè bekend om daar uitvoerig over uit te weiden. In de negentiger jaren gaf de Haarlemsche Raad een gedeelte van het Frederikspark aan de Maatschappij tot exploitatie van Staalwater- bronnen om daarop een soort Kurhaus, het Brongebouw, te zetten. Een der clausules van de erfpachtsvoorwaarden was, dat 't terrein aan de gemeente moest worden teruggegeven zoodra het niet meer zou worden gebruikt voor het doel, waarvoor het in erfpacht was gegeven: de exploitatie van staalwater. Zooals men weet maakte Haarlem-staalbad geen opgang en reeds in het begin van deze eeuw was er niemand meer, die in gemoede kon zeggen, dat het Staal- bad werd geëxploiteerd. Het Brongebouw werd als uitgaansgelegenheid voor de Haarlemmers benut. Niemand bekommerde er zich echter om, het terrein weer aan de gemeente Haarlem af te staan. Toen de tuin van het Brongebouw ten slotte zoo verwaarloosd werd, dat er gegronde klachten bij den Raad over binnenkwamen, eischte het gemeentebestuur de terreinen weer op. De Maatschappij weigerde de teruggave en vond in de omstandigheid, dat er in de Drink- hal wel eens een glaasje staalwater werd ver kocht een reden om vol te houden, dat de ex ploitatie van staalwater nog in vollen gang was, al verkeerde zij dan niet in een florissanten toestand. Een langdurig proces was er het ge volg van, met het slot, dat de gemeente Haar lem voor een kleine f 100.000.het Bronge bouw kocht, het Brongebouw, dat feitelijk niets meer was dan afbraak, zoodat men mag zeggen, dat de gemeente voor deze ton gouds haar eigendom op de in erfpacht uitgegeven gronden terugkocht. Het was dus raar geloopen met dat erfpachts terrein. Men mag zeggen dat de Raad dat alles in 18S0 niet voorzien had. Toegegeven, maar de raadsleden hadden in het Phoenixterrein een leerzaam voorbeeld. Want met het Phoenixterrein is het nog veel slechter gegaan. Dit terrein werd in het jaar 1834 door de gemeente voor den tijd van 99 jaar in erfpacht gegeven aan de heeren Poelman en Tervaecke tegen betaling van 170 gulden per jaar. Evenmin als bij het Brongebouw was er hier sprake van, dat de waarde van het terrein met deze f 170.per jaar betaald werd. Haar lem had met deze uitgifte in erfpacht dan ook een bijzonder oogmerk: het wilde de nijverheid bevorderen. Want een eeuw geleden, vlak na den Belgischen opstand, verkeerde onze nijverheid in even groote narigheid als op het oogen- blik. Aanvankelijk werd dat doel bereikt. Ruim vijftig jaar werd er op het Phoenixterrein een Katoenfabriek geëxploiteerd, maar in 1887 werd deze gesloten, omdat zij niet meer rendeerde. Natuurlijk dacht de gemeente, dat het terrein nu aan haar zou worden teruggegeven, omdat de reden waarom het in erfpacht was uitgege ven, was vervallen. Er werd over onderhandeld en het bleek, dat de Maatschappij bereid was, de terreinen weer ter beschikking te stellen van de gemeente, mits de gemeente haar vijftigdui zend gulden schadevergoeding zou betalen. „Naar mijne meening," schreef de directeur, „is deze som van vijftigduizend gulden niet te hoog; nog afgezien van de vraag welke waarde de grond voor mijn fabriek heeft". Men houde daarbij in het oog, dat de grond oorspronkelijk was afgestaan tegen betaling van een erfpachts canon van f 170.B. en W. gingen op het vorstel niet en de gebouwen met het over schietende erfpachtsrecht kwamen in de vei ling. Het gemeentebestuur van Haarlem pro testeerde daartegen door een exploit van deur waarder Glaser. Het liet aan de Directie we ten, dat zij het recht miste de gebouwen en het erfpachtrecht in veiling te brengen en reser veerde zich alle rechten voor schade, kosten en interessen. De Directie van de Katoenmaat- schappü antwoordde met een exploit harerzijds en de veiling ging door maar voldeed stellig niet aan de verwachtingen van de directie, want alles bij elkaar kon zij maar f 435.000.van het geval maken. De gemeente voelde zich intus schen zoo zwak, dat zij het bij het ingediende protest liet. De combinatie, die het terrein met den opstal had gekocht, vestigde er een socië teit, de Phoenix, en voegde er een speeltuin voor kinderen bij. Er zijn daar heel wat concerten gegeven voor de leden van de sociëteit. Een verzoek aan het gemeentebestuur om een naastgelegen stuk grond in erfpacht te krijgen, teneinde daarop een schouwburg met concert zaal te bouwen, werd afgewezen. Dat was in 1890. In 1891 brandde het heele zaakje af, een groote brand, een der felste, die Haarlem in de laatste veertig jaar gehad heeft. Het gevolg was, dat de sociëteit en de kinder speeltuin werden opgeheven. De eigenaars van het erfpachtsrecht verhuurden daarna het ter rein in kleine stukken. In de laatste jaren vond men er een asphyxiatie-inrichting voor dieren, een petroleum-opslagplaats, een machinefabriek, een kolenpakhuis. Het was een wanordelijke iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii toestand en vele jaren heeft het Phoenix-terrein schade gedaan aan de.n naam van Haarlem woonstad. Wie per trein het Phoenix-terrein passeerde, kon onmogelijk een prettigen indruk krijgen van de bewoonbaarheid van Haarlem. Sinds 1933 is het gemeentebestuur nu weer baas van het Phoenixterrein en wordt dat stads kwartier geleidelijk aan verbeterd. De klaarblij kelijke animositeit van het gemeentebestuur was, in vergelijking met veertig jaar terug, wel ver minderd. Want het is den nog op het Phoenix terrein gevestigde bedrijven terwille geweest en heeft alle geholpen aan een behoorlijke huis vesting: in den Waarderpolder, aan de over zijde van het Spaarne, het stadsgedeelte, dat in het uitbreidingsplan meer speciaal is aangewe zen voor de vestiging van fabrieken. Het verhaal der lotgevallen van deze enkele voorbeelden is zeker wel in staat het vertrouwen van de voorstanders van erfpacht aan het wan kelen te brengen. Het Missiehuis „Xaveriusklooster" te Halfweg viert heden (Donderdag) groot feest, n.l. het zilveren kloosterjubilé van Mère M. Gerardine, Algemeene Overste van de Congregatie der Zus ters Ursulinen van Weltevreden. Mère M. Ge rardine Emouds, geboren te Venray, ontving het religieuze kleed 9 November 1908 in 't klooster der Ursulinen aldaar en wel in 't noviciaat spe ciaal voor de missie voor Indië bestemd. Met jeugdigen ijver heeft ze zich erop toegelegd om zich met geestelijke kracht uit te rusten en te bekwamen voor haar toekomstige missietaak. Nadat zij zich op 14 November 1910 door de religieuze beloften voor goed aan haar Godde- lijken Bruidegom verbonden had, vertrok de moedige jonge missiezuster naar Java. Hier was zij werkzaam in 't Moederhuis te Welte- vreden-Batavia, te Meester Cornelis en als hoofd van school in 't weeshuis „St. Vincentiusge- sticht" te Kramat-Batavia. Toen in 1926 de Zusters Ursulinen zich ook vestigden te Soekaboemi, werd Mère M. Gerar dine tot Overste dezer nieuwe stichting be noemd, waar zij zich als zoodanig en als hoofd der school de liefde en hoogachting van ieder een verwierf. Haar wachtte nog een grootere en zwaardere taak. In December 1931 werd zij als Algemeene Overste van deze missie-congregatie aangesteld. Voorbeeldig, blij van geest en berustend in Gods beschikkingen, heeft zij steeds de drukke dagtaak, de zorgen, nooden en moeilijkheden, die het bestuur van de kloosters en scholen on vermijdelijk meebrengen, vooral in de missie landen, moedig en liefdevol aanvaard en naar beste krachten gedragen. In Juli 1933 aanvaardde zij de visitatiereis naar Holland, naar 't Missiehuis te Halfweg. Groot was de vreugde van de zusters toen zij haar Algemeene Overste in hun midden moch ten ontvangen. Tot Februari 1934 zal zij daar verblijven. Ofschoon dit verblijf in 't vaderland wel een tijd van rust moge zijn, na 22-jarigen zwaren missie-arbeid, is zij echter ook hier voortdurend met drukke werkzaamheden over laden in 't belang van klooster en missie. In 't missiehuis te Halfweg herdenkt Mère M. Gerar dine heden den dag, waarop zij voor 25 jaar het religieuze kleed ontving. Dit jubelfeest wordt in t Xaveriusklooster heden plechtig gevierd. Moge God de jubileerende Missie-Overste, haar klooster en missie rijkelijk zegenen. eeniging Nederland in den Vreemde te Amster dam; d. Verbond van Vereenigingen voor veilig verkeer te Utrecht; e. Commissie tot bevorde ring van het vischgebruik in Nederland te IJmuiden; f. Afdeeling Haarlem van Volks onderwijs; g. Haarlemschen Bond van R. K. Jongenspatronaten; h. Commissie tot bevorde ring van den handel tusschen Nederland en Palestina, te 's Gravenhagei. Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, waarborg tentoonstelling 1935; 8. Verslag van den afge vaardigde der Kamer 10de congres Nederland- schen R. K. Middenstandsbond te Breda; 9. Verslag van den afgevaardigde der Kamer Bondsdag Horecaf te Amsterdam; 10. Rapport met concept-schrijven aan Burgemeester en Wethouders van Haarlem, van de Afdeeling Kleinbedrijf inzake belemmering van den vrijen melk- en groentehandel te Haarlem; 11. Rap port met voorstel van de Commissie ad hoe in zake de geste van het Rijksinkoopbureau te 's Gravenhage; 12. Concept-schrijven van de Commissie voor den Binnen- en Buitenland- schen Handel aan den Minister van Buiten- landsche Zaken betr. handelsbetrekkingen met Rusland; 13. Rondvraag; 14. Besloten zitting. De 100-ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken wordt gehouden Dinsdag 14 Novem ber, des namiddags te Ty, uur, in het gebouw der Kamer, Nassauplein 6, Haarlem. De agenda is als volgt: 1. Onderzoek geloofs brieven nieuw gekozen lid; 2. (Zoo mogelijk) installatie nieuw gekozen lid; 3. Notulen; 4. In gekomen stukken; 5. Mededeelingen; 6. a. Ont slagaanvrage mejuffrouw J. A. M. Nijboer, met ingang van 1 December 1933, als ambtenaresse der Kamer; b. Benoeming als zoodanig van me juffrouw E. Roozen te Amsterdam; 7. Vaststel ling periodieke subsidies voor het jaar 1934, be nevens vaststelling van de volgende eventueel te verleenen subsidies en waarborg: a. Konink lijk Instituut van Ingenieurs te 's Gravenhage, betr. Cruquius; b. Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer te Hillegom; c. Ver- Er was gisteravond meer belangstelling dan anders voor de ledenvergadering van den R. K. Volksbond welke stond onder presidium van den heer J. Ph. H. Castricum. De heer A. Angenent centraal-secretaris en districtsbestuurder voor het district Haarlem werd bij gelegenheid van zijn 1234 jarig ju bileum als gesalarieerd bestuurder v. d. Ned. R. K. Volksbond hartelijk bedankt voor het ve le werk dat deze verricht heeft in het belang der arbeidersbeweging. Op den dag zelf zond het bestuur hem een prachtige bloemenmand. De heer Angenent bedankte met een vrien delijk woordje voor deze attentie. Door den Volksbond was een schrijven ge zonden aan het R. K. Werkliedenverbond tot uitzending van de onderwerpen der j. 1. gehou den studiedagen te Bergen, met de mededee- ling dat aan het verzoek ,niet kan worden vol daan, maar dat met den K. R. O. in onderhan deling is getreden om het Verbondskwartiertje te wijzigen in een half uur om de veertien da gen. Bij een schrijven van het Centraal Bestuur tot het oprichten van werkkampen voor jeug dige werkloozen, zooals men die kent in ande re bisdommen, werd besloten het bestuur mach tiging te geven f 50 daarvoor uit te trekken bij de begrooting. Een schrijven van het gemeentebestuur naar aanleiding van een verzoek van R. K. Volks bond, Christelijken Bestuurdersbond en Haarl. Bestuurdersbond om een vergoeding voor de penningmeesters voor het vele werk dat zij ver richten bij de steunverstrekking, hield in dat afwijzend beslist was. Uit de vergadering gingen stemmen op over de wijze en den toon waarin deze brief gesteld was. Men vond het onbillijk, dat de Ned. Me- taalbewerkersbond wel vergoeding kreeg. Men oordeelde, dat de penningmeesters zul len moeten weigeren, hun medewerking te ver leenen bij de steunverleening. Vervolgens was er nog een mededeeling van den dienst der Werkloosheid, dat deze in den vervolge zal uitmaken waar er geteekend moet worden en de uren vast zal stellen. Ook over deze regeling was men geenszins te spreken. De voorzitter zeide toe deze zaak ernstig met den wethouder te bespreken, desnoods een adres aan den raad te zenden, zoodat over deze beide kwesties de raad zich kan uitspreken. De vergadering ging hiermede accoord. In zake een verzoek van den Haarl. Bond van Jongenspatronaten om een subsidie te mogen ontvangen om het onderwijs voort te zetten, kreeg het bestuur machtiging deze sub sidie bij de begrooting te regelen. Bij een mededeeling van den minister van Sociale Zaken voor vrijaf geven in de werkver schaffing met behoud van loon op tweeden Paaschdag, tweeden Pinksterdag, Hemelvaarts dag, eersten en tweeden Kerstdag en Nieuw jaarsdag, voor de katholieken tevens nog Ma ria Hemelvaart en Allerheiligen, werd een woord van waardeering gesproken over dit besluit. Vervolgens werden besproken de misstanden die bestaan bij het toekennen van bons voor brandstoffen. De voorzitter zeide ook hierin zijn medewerking toe voor een ernstig onder zoek. Bij den K. R. O. zal verzocht worden voor de werkloozen den gids voor een goedkooper prijs beschikbaar te stellen, daar zeer velen den K. R. O.-gids hebben opgezegd omdat zij dezen niet meer konden betalen. Tevens zal de gelegenheid weer worden gebo den en het gebouw opengesteld worden tot ontspanning der werkloozen. Den heer De Bie en zijn medewerkers zal verzocht worden deze zaak weer te regelen als vorige jaren. Zoo was het entrée der Zijlstraat in vroeger tijd. Nadat de Zijlpoort afgebroken was, hebben eenigen tijd hekken de afsluiting der binnenstad gevormd Gistermorgen is in Den Haag de Najaars- Centrale Raadsvergadering begonnen van den R K. Middenstandsbond in het bisdom Haarlem. De rede, waarmede de Najaars-Centraie Raadsvergadering van den R. K. Middenstand van net bisdom Haarlem is geopend, werd, we gens ongesteldheid van den voorzitter, den heer Struycken wien langs telegrafischen weg spoedig herstel van gezondheid werd toege- wenscht voorgelezen door den vice-voor- zitter, den heer E. Stumpel, te Hoorn. Naar aanleiding van een schrijven van den afgetreden bondssecretaris, die daarin de beste wenschen uitsprak voor den bloei van de Han ze, werd op voorstel van het bestuur bij ac clamatie en onder luide teekenen van instem ming aan den heer Boon het eere-secretariaat aangeboden. Voorts zal het hoofdbestuur hem een stoffelijk blijk van erkentelijkheid doen toe komen. De wd.-voorzitter herdacht verder het over leden oud-bestuurslid Wijdeman te Alkmaar. De Bondsbegrooting voor 1934 is onveranderd vastgesteld op een bedrag van 42.800, waarin bgrepen een verhoogde subsidie voor de K. J. M. V. Bij de behandeling der begrooting drong de heer Bakker, namens de afd. Amsterdam, aan op een verbod van bondsleden op straffe van royement om lid van een fascistische vereeniging te worden. Van bestuurszijde werd geantwoord, dat dit zal worden behandeld in een bestuursvergade ring. Intusschen beval 'het bestuur aan, de brochure van rector "ots dienaangaande te lezen. Rector Timp dankte voor het subsidie aan de R.K. Jongerenbeweging en waarschuwde te gen toetreding tot fascistische of nationaal-so- cialistische organisaties waartoe reeds dui zenden zich hebben laten verleiden welke de R.K. organisatie in haar arbeid belemmeren. Hierna kwam de verkiezing van drie leden voor het Hoofdbestuur aan de orde. Volgens rooster waren aan de beurt van aftreding de heeren: W. Boon te 's-Gravenhage, H. E v. d. Brule te Rotterdam, en A. J. van Rest te Poel dijk; van wie de beide laatsten zich herkiesbaar stelden Als candidaten werden mede gesteld de heeren Th. Dresmé. den Haag en H. Luykx uit den Helder. De verkiezing van een kd van den Middenstandsraad had tot uitslag dat op voor stel van het H. B. daartoe bij acclamatie weder gekozen werd de heer C. J. G. Struycken. In de H. B.-vacatures werden gekozen de heeren v. d. Brule en Dresmé, die hun benoeming aan namen. Vervolgens kwamen aan de beurt de voorstel len van de afdeelingen. De afd. Zaandam wenschte een actie voor toelating van 'n hoo- gere aftreksom voor levensverzekeringspremie bij de Inkomstenbelasting. Het H. B. verklaarde gaarne een dergelijke actie ter hand te nemen, doch achtte het beter tot een gunstiger tijdstip te wachten, waarmee de vergadering zich ver- eenigde. De Afd. Delft zou een R.K. Middenstands fonds willen zien opgericht. Nadat het H. B. mede had gedeeld van mee ning te zijn dat de R.K. Middenstandsorgani satie op dit terrein niet zelfstandig op moest treden, waarbij de heer Bach een nadere ver klaring gaf, sloot zich de vergadering bij deze meening aan. Daarna volgde nog een voorstel van de Afd. Delft en Rijswijk om de rondvraag met debat weder in te voeren. Het H. B. achtte geen re denen aanwezig om af te wijken van den te- genwoordigen toestand en adviseerde tot hand having ervan. Dit punt leverde een uitvoerige bespreking op. Tenslotte werd een bevredigende oplossing toegezegd. In de namiddagvergadering werd uitvoerig gediscussieerd over een voorstel-Rijswijk om onderling overleg tusschen diverse afdeelingen mogelijk te maken. Het H. B. achtte dit orga nisatorisch niet juist. Het vorstel werd tenslotte ingetrokken. De afd. Rijswijk verdedigde verder een voor stel: „De Centrale Raad besluite tot demonstra tief vertoon bij de Regeering voor de nog steeds weigerachtige houding ten opzichte van de tot in het uiterste toe herhaalde wenschen van den R.K. Middenstandsbond. De heer Hubeek had bij de toelichting tot zijn afdeelingsvoorstel in het bijzonder de ur gentie van wijziging van de winkelsluitingswet op het oog. Deze urgentie dient op demonstra tieve wijze te worden aangetoond, opdat nog vóór 1 December a.s. de verlangde maatregel door den minister worde getroffen. In het bij zonder voor de banketbakkers is de sluiting op Zondagen funest. Na voortgezette discussie werd besloten een telegram aan den minister van Economische Zaken te zenden, waarin wordt gevraagd, de toegezegde verruiming van de bepalingen der winkelsluitingswet voor 1 December a.s. in te voeren. Aan de orde was daarna een voorstel-Rijs wijk: „De Centrale Raad besluite tot actie te gen de plannen ten opzichte van de bedrijfs auto's, welke bij de Regeering aanhangig zijn." De afdeeling meent stelling te moeten nemen tegen de wijze, waarop getracht zal worden de spoorwegen te steunen ten koste van het vracht- autobedrijf, een steun, die hierop neerkomt, dat het tekort van de Spoorwegen wordt ver haald op de vrachtrijders. Het H. B. wees erop, dat onlangs is opgericht de Ned. R.K. Bond van Expediteurs en trans portondernemers, aangesloten bij den Ned. R.K. Middenstandsbond. In samenwerking met dezen vakbond voert de R.K. Middenstands bond actie om het betreffende wetsontwerp tot een minder eenzijdige en meer rechtvaardige regeling om te werken. Ook ten aanzien van de dreigende vermeerdering van financieele lasten op het autovervoer is de N.R.K.M. dili gent. De afdeeling Rijswijk nam hiermede genoegen. Ten aanzien van twee voorstellen van ae afd. Rijswijk inzake verbod van zaken doen voor wachtgelders en gepensionneerden en binding der vestigingsmogelijkheid van ondernemingen vereenigde de vergadering zich met het prae- advies van het H. B. dat van meening is, dat in afwachting van de totstandkoming eener pu- Voor het Kampioenschap van het Vereenigd Koninkrijk ging in Windsor Park te Belfast de match Ierland versus Wales, welke ontmoe ting geen resultaat opleverde door het gelijke spel 11. Met inbegrip van deze cijfers is de onderlinge krachtsverhouding momenteel als volgt: Wales 2 110 3 ptn. 4—3 Ierland 3 1113,, 35 Engeland 1 1 0 0 2 30 Schotland 2 0 Q# 2 0 35 Zoowel Ierland, als Wales hadden in Enge land verschillende spelers, landslui wel te ver staan, opgetrommeld, zoodat op papier twee krachtige teams in het strijdperk traden. Doch de spelers hebben de verwachtingen leelijk be schaamd; soms waren er zeer aantrekkelijke momenten en lukte de combinatie buitenge woon goed, doch niet zoodra kwamen de storm- linies in de buurt van de vijandelijke doelen, of 'n panische schrik scheen hen te bevangen, waardoor de mooiste kansen in het publiek wer den geschoten. Om volledig te zijn, willen we vermelden, dat Glover van Grimsby Town in de eerste helft voor Wales scoorde, terwijl de gelijkmaker na de doelverwisseling ontstond door Jones van Blackpool. Op 6 December gaat op den ground van de Spurs de landenstrijd Engeland versus Frank rijk. Hoewel wij nog een maand van dezen datum gescheiden zijn, was er de laatste weken een ge weldige run om tickets. Was inderdaad, want wat de zitplaatsen betreft, hangt thans al het bordje „uitverkocht". Slechts staanplaatsen zijn misschien hier en daar nog te krijgen, zoodat stellig een menigte van 45 tot 50 duizend men- schen White Hart Lane zal bevolken. De B. B. C. heeft nog pogingen in het werk gesteld om voor de teleurgestelden den strijd te broadcas- ten. De Bond voert echter consequent zijn standpunt door zonder bezoek geen ontvang sten, zonder ontvangsten geen beroepssport, ook al zal als in dit geval geen sterveling op de rangen kunnen worden geperst. En nu terug naar de competitie. Want wordt de strijd om de competitie-leiding niet hoe langer hoe interessanter. Op wanhopi ge wijze pogen de Arsenal-lui hun groote ri valen de Spurs van de bovenste plaats te ver dringen, maar de Spurs reageeren geen cent; zij werken, zij werken geestdriftig en met jeug digen moed, en nemen elke hindernis, die hen in den weg komt. Thans moest West Brom- wich Albion er op eigen veld met 21 aan ge- looven ondanks het feit, dat de Londenaars O'Callaghan aan Wales hadden af te staan. Cirva 40.000 menschen zagen een sterk, wilskrachtig Spurs-team de Albion in verde digende positie drijven in de eerste helft van deze ontmoeting. Weliswaar namen de gast- heeren de leiding, doch in een minimum van tijd lag door Evans de gelijkmaker in den Al- bion-goal, gevolgd door een treffer van in valler Howe. In de tweede helft veranderde Tottenham van taotiek en speelde nu bijna uitsluitend een defensieve rol. En dat kon men doen, omdat men een prima achterhoede bezit, maar in het bijzonder door het prach tige driemanschap Meads. Rowe en Evans (T), welke middenlinie zeker een der krachtigste is van Engeland. Zoo bleven de Spurs mees ter van de situatie. De Pompeys hebben Arsenal op Highbury be dwongen. En dit niet alleen, zelfs heeft de zege bin nen het bereik van Portsmouth gelegen, mits men een andere tactiek had gevolgd. Tenmin ste, die gedachte is men algemeen toegedaan. De Pompeys hebben in Londen in een diep uitgesneden W-formatie gespeeld, en dat is hun vorhoede noodlottig geworden. Want de centreforward, Weddle, die door drie Arsenal- spelers in de gaten werd gehouden, wist on danks deze scherpe bewaking prachtige cen ters af te geven, doch zijn binnenspelers ont braken voortdurend om de open Arsenal-de- fensie te slaan. Had de sterke Portsmouth- achterhoede (12 tegengoals in 13 wedstrijden) deze tactiek nu heusch noodig gehad, of werd men te veel geïmponeerd door den roem van den Arsenaal-aanval, een roem, die er wel in naam, doch niet in de daad bestond. Bastin scoorde in de eerste helft, terwijl de kanthalf Sidey na de thee in eigen doel trap te, waarmede men de oplossing heeft voor het raadsel Arsenal scoort twee goals, en speelt toch gelijk! Het Blackburn-team is de ploeg der beide uitersten. Of buitengewoon zwak, of in 'n onverslaan- baren vorm. In zoo'n onverslaanbare conditie waren de Rovers j.l. Zaterdag in hun match tegen de Wolves. Reeds met half-time lagen zij met 41 voor, om dan tenslotte de hoog ste score van dezen dag te behalen. Hud- dersfield Town blijft zich onder de „runners- up" scharen, en de 10 op Everton te Liver pool is uitnemend werk. Want Everton op eigen grond, vooral met den steun van Dixie Dean, is geen poesje om zonder handschoenen aan te vatten, doch hun doelpunt in de eer ste helft gescoord wist men ongeschonden te laten. Een hooge score wist ook de Boro te noteeren in haar thuiswedstrijd tegen Stoke City; 61 zijn uitzonderlijke cijfers voor eer ste divisie voetbal. Opnieuw leed Chelsea een nederlaag, hoewel in Sheffield tegen de Wed nesday een betere vorm werd gedemonstreerd, dan men de laatste weken te zien gaf; na een 00 score met half-time nam de Wednesday weliswaar de leiding, doch Law scoorde een keurigen gelijkmaker, doch bij hun krachtig aanvalsspel voor den winnenden goal werd de Londensche achterhoede een tikje te overmoe dig, wat hun 5 minuten voor het eindsignaal de nederlaag kostte. Bijkans week aan week staat er een ander elftal aan het hoofd van de tweede divisie. Thans is Port Vale weer op de hoogste sport gesprongen, aan welken sprong Bolton Wande rers steun verleende door haar 10 nederlaag tegen Southampton. Ook de Hammers zagen hun serie overwinningen plots onderbroken door een 21 nederlaag tegen Bury. Een blik op de ranglijst zal u doen zien, dat ook in de komende weken de electriciteit niet van de lucht is, en geen enkele ploeg kans krijgt om er tusschen uit te knijpen, ranglijst van Divisie I iet volgende beeld: Tottenham Hotspur 13 8 3 2 19 ptn. 24—11 Arsenal 13 6 5 2 17 if 26—14 Huddersfield Town 13 7 3 3 17 st 34—22 Manchester City 13 5 5 3 15 19—14 Portsmouth 13 5 4 4 14 16—12 Liverpool 13 6 2 5 14 27—25 Blackburn Rovers 13 6 2 5 14 a 31—30 Wolverhampt. Rov. 13 5 4 4 14 a 24—32 Sunderland 13 6 1 6 13 it 30—21 Derby County 12 4 5 3 13 it 20—16 Aston Villa 13 6 1 6 13 a 26—24 Leeds United 12 6 1 5 13 it 22—22 West Bromw. Albion 13 5 2 6 12 it 19—19 Leicester City 13 5 2 6 12 it 21—22 Middlesbrough 12 6 0 6 12 it 22—28 Stoke City 13 3 6 4 12 it 15—28 Birmingham 13 3 5 5 11 tt 14—13 Sheff. Wednesday 13 5 1 7 11 a 21—24 Newcastle United 13 3 5 5 11 a 18—23 Everton 12 3 4 5 10 it 22—20 Sheff. United 13 3 2 8 8 it 15—30 Chelsea 13 3 1 8 7 it 18—34 De top van divisie II: Port Vale 13 9 1 3 19 25—12 Grimsby Town 13 9 0 4 18 31—15 Bolton Wanderers 13 8 1 4 17 25—18 Hull City 13 6 4 3 16 23-21 West Ham United 13 6 3 4 15 33—22 Voor a.s. Zaterdag is het volgende program ma opgegeven: Aston VillaMiddlesbrough. ChelseaDerby County. Huddersfield Town—Sheffield Wedn. Leicester CityBlackburn Rovers. Liverpool—Leeds United. PortsmouthBirmingham. Sheffield UnitedEverton. Stoke City—Manchester City. SunderlandWest Bromwich Albion. Tottenham HotspurNewcastle United. Wolverhampton WanderersArsenal. De belangrijkste wedstrijden voor Divisie II: Bolton WanderersBlackpool. BurnleyPort Vale. Grimsby TownLincoln City. West Ham United—Hull City. iMiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Zeilklaar, ook in crisisdagen I Is de Zijlstraat-winkelier, I Die de trom roert en U toeroept I Menschen komt toch allen hier! 1 Met den wind vol in de zeilen I Stormt hij af op het publiek; Vlaggen, bloemen, uitstalkasten, I Nieuwste snufjes, mooi, uniek. i I Neen, hij wil niet onder zeil gaan, I I Waken is een eerste plicht, i En hij geeft u prima waren, i Lage prijzen, blij gezicht. f I Thans een najaars-knal-reclame I En nog wel in grootschen stijl, Iedereen zij aangeraden, f Houdt een oogje in het zeil! Ziet ge iets, dat naar Uw zin is, Of het zeïlweer is of niet, Neemt een tram, een tax, de beenen Koopt Uw heele beurs failliet. Bij de Zijlstraat zoudt ge zeggen Hoort toch vast een zeilwedstrijd, Mis! De heele stad gaat rijmen Nachten lang, tot aan 't ontbijt. Neemt een kijkje, maakt U zeilree, Strijkt het zeil niet voor elkaar, Koopen maakt U zonder twijfel Zijlstraat-eere-rijmelaar! W. v. W. ^iitiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiins bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie reeds, op een wettelijken grondslag, de vestigingseischen door de overheid zelf in overleg met de vakor ganisaties in de verschillende bedrijfstakken zouden kunnen bepaald. Dit punt zal in het werkprogram van den N. R K. M. worden op genomen. De afd. Alkmaar stelde tenslotte voor, op maatregelen aan te dringen tegen den verkoop van ontoelaatbare kleeding, zooals aanstoot ge vende avond-toiletten, strandcostuums e.d. Het A. B. ondersteunde dit voorstel. De ka tholieke middenstanders hebben de moraal hoog te houden; in eigen kring kan ten deze reeds veel worden bereikt. Rector Timp drong er bij de R.K. midden standers op aan, vooral te zorgen, dat hun da mes bij avondfeesten enz. welvoegelijk gekleed gaan, daar anders den jongeren een verkeerd voorbeeld wordt gegeven. Bij de rondvraag kwam aan de orde een vraag van de afd. Noordwijkerhout, of de Bond niet zelf een orgaan kan uitgeven en een tweede vraag, aangaande het geven van een vergoeding aan de Bollenkweekers, voor de bollen die moesten worden vernietigd ter sa neering van het bedrijf. In antwoord hierop werd medegedeeld dat stappen bij de regeering zijn gedaan; het H.B. zal zich telefonisch in verbinding stellen met de aangewezen instanties. De afd. Katwijk aan Zee had een vraag be treffende de positie van veilingen en verkoo- pingen onder de winkelsluitingswet. Speciale gevallen maken, volgens het H. B. nadere in formaties noodig. Door de afd. Wognum was een vraag ge steld ten aanzien van het verkrijgen van kor tingen bij de winkeliers door den Bond van Groote Gezinnen. Het H.B. zal deze kwestie behandelen. De afd. Rotterdam wilde actie laten voeren ten behoeve van een „Moederdag", waaraan het H. B. mede wil werken. De vraag van de afd. Lutjebroek aangaande het openstellen van de gelegenheid voor kleine zelfstandigen om op genomen te worden in de wettelijke vrijwilli ge ouderdomsverzekering, wordt door het H.B. overwogen. De afd. Leiden wenschte verruiming van de loterij wet, ingeval het attracties betreft voor winkelweken. Hier achtte het H.B. het niet op zijn weg te liggen om op verandering aan te dringen. In de tweede plaats wilde Leiden actie voeren om te verkrijgen dat personen beneden 18 jaar niet langer dan tot 8 uur in winkels mogen werken. Het H.B. acht een dergelijke regeling moeilijk te verkrijgen. Ten derde had Leiden gaarne gezien dat verboden werd dat Rijksambtenaren zich in den handel mengen. Het lijkt het H.B. goed een derge lijke regeling ingevoerd te krijgen. Het staat op 't standpunt dat zulks bereikt moet wor den. De vierde vraag van Leiden betrof de vestiging van buitenlandsche zakenlieden in ons land. Hier voor is volgens het H.B. door den Minister reeds een maatregel in voorbe reiding, het geeft alle aandacht overigens aan de kwestie. De afd. Lisse maakte bezwaar tegen een bepaalde publicatie in een geïllustreerd orgaan- Het H. B. meende dat dit buiten zijn actiege bied lag. Vervolgens werd een vraag van de afd. Bo- venkarspel behandeld betreffende advertenties in een intern orgaan; hierin geeft het H.B. advies om een royale houding ten opzichte van eigen afdeelingen aan te nemen. Tenslotte had de afd. Duivendrecht een vraag ingediend aangaande ventverordeningen. Het H. B. zal deze aangelegenheid in nadere be handeling nemen. Enkele afgevaardigden voer den het woord nog over de beantwoording, welke door Mr. Bach was gegeven, waarop deze repliceerde. De waarn. Voorzitter sloot hierop de ver gadering van de Centralen Raad, nadat de afgev. van Lisse de heer Van Eerde hun dank gebracht had voor zijn uitstekende leiding. Voor de Vierde Kamer van de Amsterdam- sche Rechtbank diende Woensdagmiddag de zaak tegen den negentienjarigen dienstplichti gen J. Smit, te Amsterdam, die zich in Januari van dit jaar niet had aangegeven voor den dienst en tegen zijn moeder mevr. P. Smit- Schuckinck Kool, die uit overtuiging meende haar ouderlijk gezag te moeten stellen tegen over het Staatsgezag en haar minderjarigen zoon heeft belet zijn plicht te vervullen en zich aan te melden voor den militairen dienst. Voor deze zaak bestond veel belangstelling van de zijde van den Algemeeneri Nederland- schen Vrouwen Vredesbond waarvan mevr. Smit lid is. De beklaagde J. Smit, verklaarde zich niet voor den dienst te hebben aangegeven, omdat zijn moeder had gezegd, dat zij dit zaakje wel voor hem zou opknappen. Alle waarschuwingen, die hem later bereikten, had hij aan zijn moe der door moeten geven. Verder had hij er zich niet mee bemoeid. Dat van deze handelwijze straf het gevolg zou zijn, wist hij niet. De officier mr. P. Bos wees er in zijn requi sitoir op, dat de Nederlandsche wet facilitei ten verleent voor hen die gewetensbezwaren hebben. Hiervan is door bekl. geen gebruik ge maakt. Spr. vorderde een gevangenisstraf van één maand. Hierna werd gehoord mevr. P. SmitSchuc- kinck Kool, die verklaarde den oproep tot aan melding niet aan haar zoon te hebben gege ven. Pas op den dag der inschrijving 13 Januari had zij haar zoon gezegd, dat zij deze aange legenheid wel zou behandelen. Het O. M. vorderde wegens opzettelijk ont trekken aan het wettig gezag één maand ge vangenisstraf. Uitspraak 22 November,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 5