Van het Rijksdagbrandproces 3 Von Papen spreekt te Keulen Het nieuws van heden DIMITROF'S VERBLIJF IN BERLIJN Crisis in Roemenië MACDONALD NOODIGT BERLIJN UIT DE BAROMETER VEREENIG DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG ÏO NOVEMBER 1933 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De Bulgaar verweert zich tegen verdachtmakingen van een dienstbode zijner vroe gere hospita Het woord hem weer ontnomen KAMERA-DAG Vragen van het Kamerlid Schalker Artillerievuur te Havana Elf Amerikaansche oorlogsschepen nabij Cuba Het WeeruuKuuomuKoiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuj hui Von Papen RIJKSMINISTER Dr. GOEBBELS ALS GETUIGE Wij zullen Duitsche voorstellen op de meest gustige wijze ontvangen De situatie mag niet zoo blijven" De moord op koning Nadir Khan Hij zou door zijn eigen hovelingen met dolken zijn afgemaakt De vice-kanselier geeft een exposé over de houding der Duitsche katholieken tegenover het Derde Rijk Opmarsch tegen het Li berale tijdperk Duitsche voorstellen te wachten? Immigratie in Palestina Hooge Commissaris zal tegen illegale vestiging van Joden optreden Onrust in Oostenrijk Ontbinding van den Duitschen Turnbond NOBELPRIJS VOOR LITTE RATUUR Aan Iwan Boenin toegewezen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Heeft Litwinof nu reeds succes? Roosevelt zou nog deze week de Sovjet-Unie erkennen Dreigement van Paul- Boncour Als Duitschland bewapenings- contröle afwijst. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ZES VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18525 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Bij het begin van de gister gehouden zitting van het proces inzake den brand in het Rijks daggebouw deelt dr. Teichert mede, dat de als getuige in aanmerking komende communist Kaempfer in Brandenburg a. d. Havel woont en zijn vrouw in Berlijn. Als getuige wordt dan gehoord majoor Schroe- der uit Rostock, die langen tijd geregeld in café „Bayernhof" kwam. Get. verklaart zich te her inneren, dat de kellner Helmer hem wees op verdachte buitenlanders in het café, (o.w. de Bulgaren) die zeer geheimzinnig deden. Get. zeide toen tot den kellner, dat deze dit aan de politie moest mededeelen. Getuige weet niet meer of overste Hierl hierbij aanwezig was. Als volgende getuige wordt een zekere Anna Schreiber gehoord, die van 1927 tot 1929 Di- mitrof in Berlijn zegt te hebben gezien. Getuige was in dien tyd in dienst van een juffrouw Kaspeizer, waar Dimitrof een kamer gehuurd zou hebben. Hij noemde zich Jan Schaafsma of Schaafsmaja en verklaarde nu eens uit Rusland dan weer uit Zwitserland of uit Nederland te komen. Toen de metaalbewerkersstaking mislukt was, toonde hij zich zeer opgewonden. Toen ik hem zei, dat hü daar toch niets mee te maken had, zei hij, dat ik dat niet begreep. Het vroegere communistische Rijksdaglid Eberlein kwam ook geregeld bij juffrouw Kaspeizer, in den regel des middags. Als haar een foto van Eberlein wordt voor gelegd, herkent zij hem terstond. Zij verklaarde verder, dat zij dacht dat Dimitrof-Schaafsma een schrijver was en zich met naaktcultuur be zig hield, aangezien zich vele platen en boeken hierover in zijn kamer bevonden. Dimitrof vraagt dan of juffrouw Kaspeizer niet dikwijls ontevreden was, omdat getuige niet goed had schoongemaakt. Getuige: Nee, heelemaal niet. Toen Dimitrof mij later op straat zag, vroeg hij me: Frau Schreiber, komt U toch weer bij ons. Ik heb toen geantwoord: Nee, bij jullie kom ik nooit weer. Dat huis bevalt mij niet. (Opgewonden): Waarom, dat weet je wel, brutale kerel! De voorzitter verzoekt getuige zich te mati gen en vraagt waarom zij den dienst heeft op gezegd. Getuige: Omdat Dimitrof mij te na wilde komen. Dimitrof: Ik sta verstomd over deze bruta liteit. Voorzitter (met verheffing van stem): Zwijg, Dimitrof. Hebt u nog een vraag te stellen? Dimitrof: Een vraag aan deze getuige te stel len is beneden mijn waardigheid. Voorzitter: D dient zich van dergelijke drieste opmerkingen te onthouden. Dimitrof: Ik verklaar het volgende: Ik heb in de woning van mejuffrouw Kaspeizer ge woond in de tweede helft van 1930 tot Novem ber 1931 onder den naam: dr. Schaafsma. auteur. Ik heb in dien tijd Eberlein nooit in de woning gezien. Is hij er dus geweest, dan was het bij mijn afwezigheid Eberlein leerde ik eerst eind December 1931 te Moskou persoonlijk kennen. Er worden hier slechts onware getuigenver klaringen gedaan, om de aanklacht kunstmatig te steunen. De voorzitter (zeer opgewonden)Ik wijs dit af, ik ontneem u het woord. Vervolgens wordt gehoord mej. Roesier. die in den nacht van 27 op 28 November in denzelf den slaapwagen als Dimitrof van München naar Berlijn reisde. Zij zocht op het station te München naar bekenden en kwam zoo in ge sprek met Dimitrof. Toen de trein zich in be weging had gezet, kwam Dimitrof in haar coupé om zich met haar te onderhouden. Hy stelde zich voor als dr. Hediger en verklaarde opdracht te hebben gekregen, om een boek oe schrijven over vooruitgang en verval der Duit- sche cultuur. Het gesprek duurde 1 a 1H uur en we spraken af, elkaar denzelfden avond in een café te ontmoeten. We namen afscheid, waarna ik Dimitrof niet meer terugzag. ff Voorzitter: Wat kunt u ons nog vertellen over den morgen in den trein? Getuige: Ik stond 's morgens zeer vroeg op. Op een groot station, dat we passeerden, waar krantenverkoopers riepen: De Rijksdag in vlam men. Ik geloofde het niet en kocht geen krant. Intusschen hadden mede-reizigers een krant meegebracht en spraken over den brand. Ook Dimitrof kwam om een kop koffie te gebruiken en zag de krant. Hij heeft slechts het hoofd geschud, maar later heeft hij in het café gezegd: hij geloofde niet, dat de communisten het hadden gedaan. Dimitrof: Ik heb gezegd, dat het politieke provocateurs moesten geweest zijn. Deze klas sieke getuigen van de klassieke aanklacht heb ben we ook hier zien optreden. De voorzitter valt Dimitrol opgewonden in de rede en roept hem toe: Als u nog een seconde zoo doorgaat, Dimitrof, krijgt u de gewone straf, maar een langere. Hierop wordt juffr. Baumgart verhoord, die een betrekking heeft in het Ufa-paviljoen aan de Nollen dorfplatz. De beklaagden Tanef en Popof heeft de getuige terstond na den brand niet in het theater gezien. Hierna treedt de pauze in. Na de pauzen-wordt de controleur van het Ufa-paviljoen "Einrich als getuige gehoord. Ge tuige heeft het gevoel, Popof te hébben gezien, hij kan het echter niet zeker zeggen. Vervolgens wordt Frau Anni Krueger ge hoord. De voorzitter wijst haar er pp. dat zien onder de documenten een verlovingskaart be vindt met den tekst: „Hun verloving geven be kend Anni Krueger en dr. Jan Schaafsma— Schmidt." Getuige: Deze kaarten heb ik laten drukken, om den menschen den mond te stoppen, die op mijn betrekkingen tot mijnheer Dimitrof af gaven. Dimitrof heeft deze kaarten nooit ge zien en ook niet geweten, dat ik ze liet druk ken. Voorzitter: Wat werd er dan over u gezegd? Getuige: Ik ben om die betrekkingen ook van mijn man gescheiden. Als Dimitrof weer tracht uit te vallen, springt de voorzitter op en sluit de zitting. Deze zaJ Zaterdag worden voortgezet. Het Tweede Kamerlid de heer Schalker heeft aan den voorzitter der Tweede Kamer verzocht de volgende schriftelijke vragen aan den be trokken minister te mogen stellen: 1, Is het den Minister bekend dat in het pro ces van het Duitsche Rijksgerechtshof, waar naast vier andere beklaagden ook de Heder- landsche onderdaan v. d. Lubbe is aangeklaagd, verschillende getuigenverklaringen zijn afge legd omtrent v. d. Lubbe's verblijf in 1932, om trent Zijn verblijf te Constanz eenige dagen voor 15 Oct. 1932 en omtrent zijn verblijf te Ber lijn in den zomer en in October 1932? 2. Is het den Minister bekend dat v. d. Lub be van 21 Juni tot 2 October 1932 in verschil lende Nederlandsche gevangenissen vertoefd heeft? 3. Is het den Minister bekend, dat genoemde M. v. d. Lubbe blijkens zijn handteekening van ontvangst van zijn invaliditeitsrente te vin den is de gegevens van de R. V. B. in Neder land vertoefde op de volgende data: 4, 11, 19 en 25 October, 1, 15, 22, 29 IVivem- ber; 6, 13, 20, en 27 December 1932? 4. Heeft de Minister deze gegevens omtrent v. d. Lubbe's verblijf in de gevangenis, het in ontvangst nemen van zijn invaliditeitsrente, aan te vullen door de data van zijn verblijf in het ziekenhuis te Leiden reeds aan het Duit sche Rijksgerechtshof medegedeeld? 5. Indien dit nog niet of nog niet geheel ge schied is wil de Minister hiertoe alsnog over gaan, gezien ook het feit, dat Nederlandsche advocaten tot het genoemde proces geen toe gang hebben gekregen? HAVANA, 9 Nov. (V.D.) De Cubaansche regeeringstroepen hebben het oude fort Atares, dat de stad Havana beheerscht en waarheen de opstandelingen hun hoofdkwartier hebben verlegd, met licht artillerievuur bestookt. Bij de eerste schoten werd de stedelijke electrische centrale beschadigd. De aanhangers der organisatie ABC, die een belangrijk aandeel nemen aan den opstand, streven naar een herstel van de Cespedes, die theoretiscn nog door de regeering der Ver- eenigde Staten als president wordt erkend. Het Amerikaansche ministerie van Marine treft voorbereidingen, om de reeds uit de Cu baansche wateren teruggetrokken oorlogssche pen naar Cuba te dirigeeren, ingeval het leven van burgers der V.S. zou worden bedreigd. Op het oogenbiik bevinden zich nog 11 Ameri kaansche oorlogsschepen in de buurt van Cuba. HAVANA, 9 Nov. (Reuter) Het gerucht gaat. dat de gezant van Uruguay, Fernandez y Me dina, door een bom gedood is. Verwachting: Zwakke tot =E matige, veranderlijke wind, later uit Westelijke richtingen, nevelig tot zwaar- =E bewolkt, aanvankelijk eenige kans op regen, weinig verandering in tempe- ratuur. Zon op 7.13, onder 4.14. Licht S op 4.44. Laatste Kwartier 12.38 n.m. EE H Hoogste stand: 763.5 te La Coruna. jj= Laagste stand: 741.6 te Vardö. is geworden van intrigues, die de geschiedenis van Afghanistan kenmerken. V. D. meldt over den moord nog het vol gende: De Afghaansche autoriteiten te Kaboel zwij gen over de omstandigheden, waaronder de aan slag heeft plaats gevonden. Het Engelsche gezantschap te Kaboel heeft de Engelsche regeering getelegrafeerd, dat de moordenaar een student is en niet zooals oor spronkelijk werd verondersteld een vriend en hoveling van den koning. De vroegere koning van Afghanistan. Aman Oellah, die te Rome vertoeft, heeft tegenover een correspondent van een Engelsch blad ver klaard, dat hy bereid is naar Afghanistan terug te keeren. BOEKAREST, 9 Nov. (V. D.) Het staat vast, dat minister-president Wajda Wojwod Zater dag a.s. den koning het ontslag van zyn kabinet zal aanbieden De nieuwe regeering zal door den huidigen minister van Buitenlandsche Zaken worden gevormd. Titulescoe zal zoo noodig het parle ment ontbinden en nieuwe verkiezingen uit schrijven. Titulescoe heeft de opdracht even wel nog niet definitief aanvaard. Mocht hij er op het laatste oogenbiik nog van afzien, dan zal waarschijnlijk een regeering, bestaan de uit generaals en hooge ambtenaren worden gevormd, welke het parlement zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven. De oorzaak voor het aftreden der regeering Wajda Wojwod ligt in het feit, dat de koning ontevreden is met de wyze, waarop de regee ring de kwestie van de buitenlandsche schul den heeft behandeld. Woensdag werd Dr. Goebbels, Rijksminister voor Propaganda, als getuige in het Rijks dagbrandproces gehoord. Dr. Goebbels bij zijn verhoor. Op den achtergrond staat Dimitrof (voor den politiebeambte a LONDEN, 9 Nov. (Reuter). Het jaar- lijksch banket van den lord-mayor verliep he denavond in de Guild Hall met het gebruike- lyke ceremonieel. Vele Engelsche ministers, de leden van het diplomatencorps en hoogge plaatste personen waren aanwezig. Sir John Simon sprak het welkom uit aan het adres van de buitenlandsche gezanten. MacDonald, die daarna het woord voerde, sprak eerst over de verbetering van den econo misch en toestand van Engeland en zeide vervolgens over de ontwapening: Wü moeten rog veel krachtiger pogingen by de volken aanwenden tot het verdryven van de vrees en de gefantaseerde onrechtvaardigheden, die ten slotte tot oorlog leiden. De omvang van de ontwapening, die in een internationale conven tie kan worden neergelegd, hangt af van wat deze volken denken over de gevaren, die zy loopen by vermindering hunner bewapeningen. Van elke ontwapeningsconventie moet Duitsch- land mede-onderteekenaar zijn. Wat belet Duitschland reeds nu ons zyn zaak voor te leggen? Het zou zich dan wenden tot een hof van jannen, die den vrede willen, die de bevoegdheid verlangen om het alle moge lijke voldoening te geven. Onze politiek blyft een politiek des vredes, onze politiek richt zich thans op het handhaven van de samenwerking tusschen Frankrijk, Italië, Groot-Brittannië en de Vereenigde Staten teneinde in samenwerking al het mogelijke te doen om Duitschland tot ons te brengen en te doen deelnemen aan onze onderhandelingen. De tegenwoordige positie van Duitschland is nóch goed voor het land zelf, nóch voor Europa; zij maakt het niet al leen moeilijk, doch byna onmogelyk om rede- lyk en edelmoedig te zijn. Deze positie mag niet blijven zooals zij thans is. Von Neurath wees er enkele dagen geleden op, ging MacDonald verder, dat zijn regeering Voor de koning van Engeland het parle ment opende, werd de zittingszaal grondig gereinigd. BOMBAY, 9 Nov. (Reuter.) Volgens berich ten, die over de grens Peshawar bereiken, is koning Nadir Khan in zyn paleis door hove lingen vermoord. De koning zou op het oogenbiik, dat hij den harem verliet, zijn aangevallen. Hij werd door drie kogels getroffen, maar was niet op slag dood. Zwaar gewond viel hij neer voor den in gang van den harem, vanwaar de moordenaars hem wegsleepten en met dolken, in tegenwoor digheid der schreeuwende vrouwen, verder af maakten. Een officieel relaas over den moord is echter noch te Bombay, noch te New Delhi ontvangen Men gelooft, dat de koning het slachtoffer KEULEN, 9 Nov. Op een druk bezochte byeenkomst van de Arbeidsgemeenschap van katholieke Dultschers, heeft vice-kanselier v. Papen een redevoering gehouden, waarin hy verklaarde, dat de veelverbreide meening, dat het byzonder moeilijk is voor den Duitschen katholiek om over het nationaal-socialisme te spreken, een groote dwaling is. Want juist de katholieken hebben een bizonder duidelyk beeld van de wereld-ordening, welke door God is vastgesteld een wereld-ordening, welke wü in de natuurlyke ordening van alle dingen her kennen. Het Derde Rijk van Adolf Hitler bouwt zich bewust op op de basis der beide Christelyke geloofsbelijdenissen. Hiermede ontstaat voor de eerste maal sedert eeuwen weer de basis voor ren Ryksconcordaat. De opvoeding van de jeugd wordt weer op confessioneele basis gesteld en de Kerk bidt weer openlyk voor het hooge werk van den staat ter vervulling van Haar eigen zending. Het zou een weergalooze historische dwaling zyn te gelooven, dat den katholieken als zoo danig het afscheid van de liberale eeuw zwaar zou vallen. In de sociale kwestie wil het nat. socialisme voor alle volksgenooten een bestaansmogelyk- heid scheppen, wat volkomen in overeenstem ming is met de katholieke wereldopvatting Wanneer het nat.-socialisme de natuurlyke geledingen van het volk weer wil herstellen, moet het natuurlyk vastbesloten zyn alles af te wenden, wat deze nieuwe volks-ordening kan verzwakken: te grooten invloed van andere rassen, openbare onzedelykheid in de veelvul dige manieren waarop in den liberalen staat het volkswezen dreigde te worden vernield. Juist onder de z.g. vryheid van drukpers is zoo ontzaglyk gezondigd, dat wy het verlies van deze vryheid niet betreuren. Van positieve cri- tiek kunnen wij ook in het Derde Ryk niet af zien, aangezien deze voor den opbouw onont beerlijk is. Betreffende den totaliteitseisch van den nat- soc. staat kan gezegd worden, dat deze op alle gebieden een natuurlyke geleiding wil. Wat de totaliteitseisch niet wenscht, is het hem dikwyls toegeschreven scheppen van een nieuwe confessie of kerk, aangezien dat de te rugkeer tot de principieele dwalingen van het liberalisme zou zijn. Het schynt ons vaak, alsof bepaalde instellingen enkel en alleen in staat zouden zyn de taak van de Kerk tot vervulling te brengen. Het is byv. duidelük dat de ziel zorg voor alle leeftijden behoort tot het com plex van taken der Kerk. De vorm van jeugd- sportorganisaties behoort beslist niet essentieel daartoe en vormt slechts een temporeel middel van deze zielverzorgende actie. Het oprichten van de Arbeidsgemeenschap van katholieke Duitschers is geen organisatie ter bereiking of in stand houding van politieke macht, maar het gaat hier om een instituut, dat door den leider is ingesteld om den samen hang tusschen Kerk en Staat te interpreteeren De regeling van het belangryke artikel 31 van het Concordaat, heeft byzondere moeilykheden opgeleverd, die in korten tijd door een aan vullende overeenkomst tusschen de Rijksreiee- ring en den H. Stoel geregeld zün. Vereeni- gingsverboden, die in enkele landen nog vol gens den toestand van Juni tot dusver gehand haafd zijn, zijn in de laatste dagen opgeheven. Juist bij de regeling der vereenigingsproblemen moeten wij weer leeren onderscheid te maken tusschen temporeelen vorm en eeuwigen inhoud. Fouten zal de Staat uit eigen beweging over winnen. Daartoe is geen opruiing noodig van vroegere partygrooten in binnen- en buiten land. Het Duitsche katholicisme moet begrij pen, dat wy op 12 November aan de spits van bet front behooren, dat tegen het liberale tyd- perk opmarcheert. Von Papen besloot met een vurige uitspraak vóór het nieuwe Duitschland onder leiding van den Generaal-Veldmaarschalk Von Hindenburg en zyn Kanselier Adolf Hitler. enkele voorstellen had te doen. Wy zouden ze graag ontvangen; zy zouden onze meest gunstige en onpartijdige beoordeeling vinden. Het Duitsche probleem is thans niet zoozeer het te boven komen van vyandigheid als wel zich by ons te voegen door het verschaffen van de bewyzen, „die méér moeten zyn dan woor den", bewyzen van goeden wil, van het verlan gen betrekkingen van goede nabuurschap te onderhouden en een invloed van samenwerking uit te oefenen, tot het verdryven in Europa van de achterdocht en onzekerheid, die ons al len beletten de taak te vervullen, die wy bereid zyn te volbrengen, indien de omstandigheden het veroorloven. GENèVE, 10 Nov. (Reuter). In Duitsche kringen alhier gaat het bericht, dat de Duitsche regeering begin volgende week concrete voor stellen zal doen voor reorganisatie van den Volkenbond en voortzetting van de ontwape- nings-conferentie onder Duitsche medewerking. Hieraan wordt toegevoegd, dat de Duitsche voorstellen getemperd zullen worden door een diepen geest van verzoening Zij zullen inhou den het toestaan van z.g.n. symbolische herbe wapening (prototypes van verboden wapenen). LONDEN, 9 Nov. (V. D.) In antwoord op vragen aangaande maatregelen ter voorkoming van onwettige immigratie van Joden in Pales tina, zeide de minister van koloniën, Sir Phi- hp Cunliffe Lister, dat er twee soorten niet gerechtigde immigranten zijn, n.l. personen die zonder immigratiepermissie binnen het iand komen en personen, die een vergunning hebben om gedurende twaalf maanden in Palestina te reizen en er blyven. De eerste groep noemde de minister betrekkelyk klein, zy wordt nog verminderd door maatregelen, welke de Pa- iestynsche regeering aan de grens neemt in sa menwerking met de Fransche autoriteiten in Syrië. De tweede categorie noemde de minister ta- melyk groot. De Hooge Commissaris heeft on langs met de goedkeuring van den minister be sloten verschillende prevefttieve maatregelen te nemen. WEENEN, 9 Nov. Te Graz zijn in de geheele stad z.g. hakenkruis vuren ontstoken. Ook in ae andere deelen van Salzburg zyn dergelyke branden gesticht. Aan de lioogeschool te Weenen volgen poli tiebeambten in burger de colleges om direct by incidenten tydens de lessen te kunnen in grijpen. In het instituut voor anatomie wer den eenige politieambtenaren door de studen ten „ontdekt" en uitgejouwd. Van Christelyk Sociale zyde wordt het be richt verspreid, dat nog in den loop van ie volgende week de ontbinding van den Deut- schen Turnbund zal worden bevolen. Deze bond telt 7000 vereenigingen met 64.000 actieve en 50.000 ondersteunende leden. STOCKHOLM, 9 Nov. (Reuter) De Zweed- sche Academie heeft heden besloten, den No- belprys voor litteratuur dit jaar toe te kennen aan den Russischen schryver Iwan Boenm Boenin leeft in het buitenland als emigrant. MacDonald wendt zich in een rede tot Duitsch land nopens de ontwapeningskwestie. Cubaansche regeeringstroepen beschieten het fort Atares. Iwan Boenin krijgt den Nobeiprys voor littera tuur. Massale herdenking van den Hitlerputsch te München. De moord op koning Nadir Khan, Wervelstorm in Indo-China vergt 130 dooden. Tarief-accoord tusschen Nederland en Polen. Voortzetting der Algemeene Beschouwingen in de Tweede Kamer. Oud-minister De Geer en de heer Fleskens aan het woord. Plannen voor de huldiging van Prinses Juliana op haar 25sten verjaardag. Memorie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag der Rijksbegrooting voor Binnen- en Bui tenlandsche Zaken. Het bloembollen vak. Een deputatie uit zes ver eenigingen op audiëntie bij minister Verschuur. Invoer van versche groenten naar Frankrijk gecontingenteerd. Typhoon teistert kampongs in onze Oost; twee dooden en zes gewonden. De begrafenis der slachtoffers van het tragisch auto-ongeluk te Amersfoort. Moord te Heesch (N.-B.). De stichting van een auto-renbaan te Arnhem. Nadere byzonderheden omtrent het tragische drama te Uden. Pastoor F. de Meulder f Ernstig auto-ongeluk bij Reims; chauffeur uit Amsterdam gedood. Distributie van rundvleesch in blik aan steun- trekkenden en armlastigen. De moord te Heesch; twee personen aange houden. O WASHINGTON, 9 Nov. Ook Donderdag heb ben besprekingen plaats gevonden tusschen Litwinof en staatssecretaris Huil. Na een on derhoud, dat twee uren heeft geduurd, heeft Huil zyn voldoening uitgesproken over de vorderingen, welke de onderhandelingen heb ben gemaakt. De Russische delegatie is vol goede hoop en verwacht, dat Amerika nog voor het einde der week de Sovjet Unie zal erkennen. WASHINGTON, 9 Nov. (Reuter.) Het sche ma van een AmerikaanschRussische overeen komst omtrent de hervatting der diplomatieke en oeconomische betrekkingen tusschen beide landen dat tüdens een conferentie tusschen Litwinof en Huil, welke twee uren duurde werd uitgewerkt, zal heden in den vooravond aan Roosevelt worden voorgelegd. PARIJS, 9 Nov. (Reuter) In de Kamercom missie voor Buitenlandsche Zaken heeft mi nister Paui-Boncour, volgens de „Echo de Pa ris" nog verklaard, dat indien Duitschland weigert bewapeningscontróle te aanvaarden, het Locarno-pact met al zyn consequenties zai worden toegepast en dat artikel 16, dat econo mische sancties instelt, direct van kracht zal worden. Wat de vraag betreft, of ook militaire sancties zullen worden genomen zeide de mi nister, dat men hem eerst tyd moet laten os andere procedures- toe te passen. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 749 Vorige stand; 749

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 1