STA DSNIEUWS E I P. Conflict met den vice-admiraal Haarlem, 10 Nov. BEURS VAN AMSTERDAM STEUN HARINGREEDERS CHRISTOPHORUS" EN HAAR WEEKBLAD De vroegbeurs Wisselkoersen VRIJDAG 10 NOVEMBER GEEN NIEUWE AMBTS WONING Voor Commissaris der Koningin DE HAARLEMSCHE WOLKEN KRABBER Inwendig voor 2/3 gereed HET WIT-GELE KRUIS Wedstrijd in het aanwerven van nieuwe leden Iedereen kan zonder k n meedoen! Eierstruif HET RAADSLID MARS Ernstig ziek HANDSCHRIFTEN VERKEERSONGEVALLEN Jongen ernstig gewond De verzameling-Sterck R. K. BOND VAN KRAAM VERZORGSTERS Comfortabel, elegant en warm, zijn de v. SCKIJNDEL'S KRAAGLAARSJES f 8.75 Fa. E. FRANKEN Het Verpleegsterskapje De Middenstand en het politiek getij Jubileum Bridgeclub „Haarlem" DE GASTHUISVEST EN -SINGEL Des nachts verboden voor voertuigen BURGERLIJKE STAND SCHAKEN HeemstedeBloemendaal De getroffen regeling treedt bin nen eenige dagen in werking Een Regeeringscrediet van f 750.000 UIT DEN OMTREK ,DE VIER JAARGETIJDEN' In Rembrandt Theater MAARTIEN Men moet de waarheid meer lief hebben dan de vriendschap Tegen gelijkschakeling Protest HAARLEMMERMEER VELSEN DAGEN IN EEN JAAR DRAAGT GE UW BRIL GROOTE HOUTSTRAAT 137 AGENDA 11 November Beurs-thermometer VRIJDAG ÏO NOVEMBER 1933 H3V* In de Memorie van Antwoord op hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1934 deelt de Minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat het bedrag voor aankoop van een ambtswoning voor den Commissaris der Koningin te Haarlem is teruggenomen. Een alleszins wijs besluit, dat wij, na wat wij over deze zaak geschreven hebben, /an harte kunnen toejuichen. Als men van den Haarlemschen wolkenkrabber spreekt weet ieder, dat daarmede bedoeld is het geweldige gebouw van Vroom en Drees- mann aan het Verwulft. Eerst nam de pers nota van de plannen, toe* klom ze tot het puntje van het betonnen ge raamte, thans aanschouwde ze zes van de negen verdiepingen kant en klaar en begin Maart zal ze weer aanwezig zijn bij de officieele opening van dit groote warenhuis in optima forma. Vier jaar zal de bouw in totaal gevraagd heb ben, waarbij men niet moeten vergeten, dat de interne verzorging verreweg de meeste moei lijkheden bracht. Het is ondoenlijk op te sommen wat men zooal by V. D. krijgen kan, want van de oude manufactuurzaak is alléén de uitgebreide witgoed-afdeeling, weliswaar als een parel, overgebleven. Het wordt het publiek gemakkeiyk gemaakt, eensdeels door de goede combinatie van af- deelingen, anderdeels door de snel-liften, die 16 personen iedere seconde een meter hooger of lager brengen. Er zyn er drie, vijf wanneer men de liften voor „aankomende en te expe- dieeren goederen" meetelt. Een gelukkige gedachte is het geweest de lange rij „winkels" voor heerenmode-artikelen onmiddelhjk naast de ingangen aan Verwulft en Groote Houtstraat in te richten. Heeren dwa len over het algemeen niet graag tusschen lingerie en stoffen! De parterre biedt elck wat wils, kousen, hand schoenen. fournituren, handwerk etc. Volle aandacht verdienen de extra verkooptafels met koopjes van den dag". De eerste verdieping is Ingeruimd voor con fectie, stoffen, hoeden en petten enzooals in den winkel van Sinkel, damescorsetten. Een rustig hoekje, wat achteraf, is voor deze af- deeling speciaal ingericht. De tweede etage is gestoffeerd met baby artikelen, koffers, kinder-ameublementen, speelgoed, boeken, schrijfbehoeften etc. Op de 3e etage is meer dan 350 M2 voor ta pijten ingeruimd. Ten slotte de 4e etage, waar men talrijke gemeubelde vertrekken, ameuble menten, matrassen etc. kan vinden. Een tus- schenverdieping even beven de parterre is ge heel voor de schoenenafdeeling ingericht. De op:omming is wat eentonig. De afwisse ling moet dan ook gebracht worden door de lunchroom en het automaten-buffet die, als uitersten, op de 5e verdieping en in de eerste ondergrondsche zullen komen. Een gemak is het, dat er met kassa's kwistig is rondgestrooid. Overal kan men betalen, zoo dat men geen kilometers meer behoeft te loopen. Over de grootheid van het gebouw zal later meer te zeggen zyq. Eerst moet de zaak geheel af zyn. Thans alleen nog eenige cijfers. De opper vlakte van den wolkenkrabber is 2000 vierkante meter, waarvan er op den beganen grond 1200 voor etalages gebruikt worden. De bouw zal in totaal twee millioen gulden kosten. De architect is, zooals men weet, de heer J. Kuyt Wzn-, de aanneemster is firma Schiphorst Philips. We hebben nog één wensch, n.l. dat de offi cieele opening van V. D- samen moge vallen met de ingebruikneming van het gereorgani seerde Verwulft. Men schryft ons: De in den laatsten tyd gevoerde actie voor het Wit-Gele Kruis had tot gevolg, dat zich enkele honderden opgaven als lid dier Vereeni- ging. Het getal leden van een zoo noodzake lijke, nuttige, speciale vereeniging is voor een stad als Haarlem echter nog lang niet groot genoeg. Zelfs m Hilversum, waar het zielental, ook dat der Katholieken, zeer belangrük minder is dan in Haarlem, telt het Wit-Gele Kruis nog 1300 leden meer dan hier. En toch willen de Haarlemsche Katholieken zeker ook op dit ge bied niet achter staan. Zeven duizend nieuwe leden kunnen en moeten nog worden aangewor ven. Het bestuur is daarom op de gedachte ge komen pryzen beschikbaar te stellen voor hen, die de meeste leden aanbrengen, doch zóó, dat ook zij, die slechts een paar leden aanbrengen, reeds kans op een prijs hebben. Iedereen kan zonder kosten aan dit propagandawerk deelne men. Volgende week wordt een uitvoerige uit eenzetting gegeven van de regeling. Verzuim dus niet die te lezen! Allen moeten dan aan het wérk. Bewerk thans reeds familieleden, vrienden en kennissen, "t Veld dat nog bewerkt kan worden is zóó ruim, dat het niet moeiiyk kan vallen voor zoo'n mooi doel een aantal leden te werven! wond liggen. Een spoedig ter plaatse zijnde dokter en een lid van den Ongevallendienst verleenden hem de eerste hulp, waarna hy per ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis werd overgebracht. De jongen had hoofd- en beenwonden en een hevige hersen schudding bekomen. Zijn toestand is zeer ern stig, maar was hedenmorgen iets beter. Het rijwiel is door de politie in beslag ge nomen. Den chauffeur van den vrachtauto treft geen schuld. Donderdagmorgen reed de melksiyter S. met zijn met flesschen en bussen melk beladen bak fiets op 't rywielpad van de Zandvoortschelaan. Op het oogenblik dat een achteroprydende wiel rijder hem wilde passeercn, haalde S. met zyn bakfiets naar links uit, waarby hy in aanra king kwam met dien wielrijder, waardoor de bakfiets omviel en een hoeveelheid melk en eie ren verloren ging. Persooniyke ongevallen had den hierby niet plaats. Donderdagmiddag omstreeks half 5 is de heer A. Mars, lid van den Haarlemschen gemeente raad en afdeelingsbestuurder van den Centra- len Bond van Transportarbeiders in het kantoor van dezen bond aan de Turfmarkt Waarschijnlijk door overspanning plotseling onwel geworden. Hij geraakte bewusteloos en is per ziekenauto van Mathot naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar hij ter observatie is opgeno men. De toestand van den heer Mars, die pas hersteld was van een zware ziekte, is thans iets verbeterd. Donderdagmorgen omstreeks half 11 heeft op den Schoterweg by de Paul Krugerstraat een ernstig verkeersongeval plaats gehad, dat geheel te wyten is aan de onvoorzichtigheid van een jongen. Deze, de 15-jarige J. D. uit wyk aan Zee en Duin, fietste op den Schoter weg met groote snelheid in de richting van het Soendaplein. Zijn fiets had geen rem, maar een z.g. „free wheel." Uit de Paul Krugerstraat kwam een vracht auto, bestuurd door den 23-jarigen chauffeur G. v. V., uit Leiden, die de Kennemerstraat in wilde ryden en daarom den Schoterweg, overstak. De jeugdige wielrijder had den vrachtauto, die van rechts kwam, den voor rang moeten verleenen, maar kon wellicht door zyn groote snelheid niet tydig stoppen en reed tegen den linkerkant van den auto op. Hy werd od straat geslingerd en bleef zwaar ge- Ons werd toegezonden de catalogus der vei ling van handschriften, verzameld door den bekenden Vondelkundige Dr. J. F. M. Sterck. Deze rijke collectie komt onder den ha mer op 20 November a.s„ des avonds om 7 uur by het internationaal antiquariaat Menno Herz- berger op het Singel te Amsterdam. De veiling bestaat uit 294 nummers en geeft hoofdzakelyk manuscripten aan uit de 17e eeuw. Een gedeelte ervan blykt te hebben toebehoord aan of be werkt te zyn door Jos. Alberdingk Thijm. Naast Grotius, Jan en Cornelis de Witt, Da niël en Nicolaas Heinsius, Llpsius, Barlaeus, Vossius, Scriverius, Salmasius, e.a., treffen we by een de leden van Hoofts „Muiderkring": Huy- gens, Vondel, Tesselschade, de Baecken van Scheybeek, Jan, Albert Ban, Plemp, Reael, enz. Hierby sluiten zich aan de groote namen van Oldenbarnevelt, Coornhert, Rivetus, Marnix, De Ruyter, Anna Maria v. Schuurman, Gomarus, Trigland en Jacob Cats. Frederik Hendrik en verschillende Oranje-vorsten en vorstinnen. Ook mindere grootheden zyn aanwezig als: de calli- graaf Coppenol, Anslo, Antonides, Vollenhove, Suzanna van Baerle, de vrouw van Gerard Brandt, Vondel's tegenstander Meurant en zijn vriend Nihusius. Verder Bilderdijk, en David en Jacob van Lennep. Ook tal van buitenlandsche grootheden, de pausen Adriaan VI en Pius IX, de H. Carolus Borromeus; Christina van Zwe den, Maria de Medicis, Henriette Maria, Isa bella de Regentes, Louis en Hortense, Napoleon III en Keizerin Eugénle; Mazarin; Philips II en Granvelle op één document, Louis XIV e.a. Fransche dichters en letterkundigen: Victor Hugo, Montalembert, Lamartine, Mirabeau, Cop- pée, Coquelin, Claretie, A. Dumas, Louis Veuillot, George Sand, Rachel, Sara Bernard; bekende vrouwen: Cosima Wagner, Madame d' Agoult; de vriendinnen van Lord Byron: Com- tesse Guiccioli en Lady Lamb; Comtesse Cayla, vriendin van Lodewyk XVIII; Engelsche en Duitsche groote figuren: Gladstone, O'Connel, Wiseman, Windhorst, Palmerston; dichters: Hoffmann v. Falersleben, Freiligrath, Sh-widao. Southey, Lady Morgan, Jane Porter, Margaret Holford, enz. Betreffende P. C. Hooft zyn er, behalve het manuscript van het gedicht „Op het musie van mej. S. B." ruim 220 documenten, waaronder het biyspel „Suzanna Bartolotti" door J. Al berdingk Thym. Voorts is er een meer verwy- derd „Hooftianum", n.l. het vonnis, gewezen door den Raad van Brabant op 3 Juli 1649 in zake een erfeniskwestie van de familie Helle mans. Onder de rechthebbenden bevond zich ook Leonora Hellemans, Aernoudtsdochter, sedert 1647 weduwe van P. C. Hooft. Er zyn twee eigen handig geschreven korte gedichten van Vondel. Een dier handschriften, nl. „op d'afbeeldinge van Herman Zachtleven" reproduceerden wy onlangs op onze fotopagina. De kijkdagen voor deze veiling, alsmede van een boekenveiling uit de nalatenschap van J. G. Wertheim en uit de verzameling van Dr. a Cappel, beginnen op 17 November a.s. in het perceel van het antiquariaat, Singel 364. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de hoogeerw.he er H. C. J. Sohdaal, deken van Haarlem, benoemd tot geestelijk adviseur van den R. K. Bond van Kraamverzorgsters alhier. Verkrygbaar in zwart en bruin, w o 1 gevoerd, astrakankraag ALE EN BIJ: ANEGANG 5 TEL. 10732 OPGER. 1836 Boekhandel de Erven Loosjes alhier zich bereid verklaard twee boeken in prachtband uit de Harlekyn-serie voor dezelfde lotery af te staan, een geschenk, dat zeker dankbaar door de ge lukkigen zal worden aanvaard. De medewerkenden aan dit stuk zyn de da mes Marie Braakensiek, Corry Bos, F. Saarloos en Sonja Timrott; de heeren Gerard Arbous, Frans Meermans, G. Catalanos, J. Boon, Fred de la Bella en J. Breemer; de kinderen Koos, Myra en Erik. „Misleidende Uniformen", bestemd voor de Geheel tegen de bedoeling van de schryfster van het artikel „Misleidende Uniformen", be stemd voor de groote Katholieke pers, werd dit ook opgenomen in ons blad van 20 October 1.1. in Haarlem en Om streken toch werken voor de R. K. Wykverple- ging slechts gediplomeerden en dus volledig bevoegde krachten, waarvan steeds meer ge zinnen profiteeren. Uit andere deelen van ons land ontving de schryfster verschillende bewyzen van instem ming. den wedstrijd geheel belangeloos op zich te nemen, aan de leden voor. Dat het bestuur hiermede een goede keuze gedaan had, is ge bleken aan den geregelden en ordelijken gang gedurende den geheelen wedstrijd. Een woord van lof en dank is dan ook zeker voor beide heeren op zijn plaats. De animo onder de leden was zeer groot. Twintig paren waren ingeschreven, zoodat er aan tien tafels gespeeld werd. Niettegenstaan de den ernst en inspanning voor het spel, heerschte er een gezellige en vriendschappelijke sfeer. Er waren bij loting twee groepen gevormd, elk van 5 tafels. Omstreeks middernacht was het spel ten einde. Het resultaat van den wedstrijd was: Groep A 1ste prijs de dames Van Gooi en Parlevliet; 2de prijs prijs de dames Sluiser en Klirit. lste prys de heeren Ruys en Vreem.; 2de prys de heeren Walter en Blankensteyn. Groep B lste prys de dames Wafelaar en Kramer; 2de prijs de dames Stoptjesdyk en Veugen. lste prijs de heeren Stoutjesdijk en Veugen; 2de prys de heeren Van Gooi en Verbruggen. Een extra-prys voor het koppel, dat het hoogste bod van den avond annonceerde en haalde, werd gewonnen door mevr. Logtens en mevr. Maars. In tegenstelling met de andere pryzen, die uit kunstvoorwerpen bestonden, was de prys voor dit koppel een lot in de Staatslotery. Na de prijsuitreiking werd deze bijzonder goed geslaagde avond mSt een gezellig samen zijn gesloten. De R. K. Middenstandsvereeniging zal 14 November a.s. in een der zalen van het café- restaurant „Gebr. Brinkmann," Groote Markt, des avonds om kwart over acht een actie-ver gadering houden waarop Mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar zal spreken over het onder werp: „De middenstand en het politiek gety." Het zal op 14 November 40 jaren geleden zyti, dat de heer G. Horselenberg Sr., wonende Bloe- mertsteeg 12, als walknecht in dienst trad bij het expeditie-bedrijf Kaarseladeveer. Hij is nog steeds met hart en ziel in dat bedryf werk zaam en het zal hem dien dag dan ook wel niet aan belangstelling ontbreken. Na de reorganisatie, die op de algemeene ver gadering in September 1.1. haar beslag gekre gen had, heeft het bestuur van de Bridgeclub „Haarlem" voor het seizoen 19331934 een speelplan ontworpen, dat, behalve de clubavon den, die 's Woensdags van 8 tot 1 ufur in Hotel ,,De Leeuwerik" gehouden worden, zes wed- stryden in clubverband bevat. Bovendien zullen diverse wedstryden met zusterverenigingen gehouden worden. De eerste drive had plaats op 8 November 1.1. volgens Scheveningssysteem, met dien ver stande, dat de oneven lijn alleen dames en de even lyn alleen heerenparen mogen spelen. Te acht uur opende de voorzitter met een toepasselyk woord en stelde de heeren Uriot en Hofman, die bereid waren de leiding van Burgemeester en wethouders van Haarlem hebben in verband met het bezwaar, verbonden aan het des nachts geven van verkeers-signalen door motorrijtuigen op de Gasthuisvest en den Gasthuissingel, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer, de Gasthuis- vest en den Gasthuissingel na des namiddags 10 uur en vóór des voormiddags 6 uur geheel gesloten verklaard voor het beryden met alle moterrijtuigen. Ondertrouwd. 9 November: O. Contrucci en C. M. Doesburg; H. Ferwerda en A. Rensen- brink; I. J. Boersma en G. Bouwens. Getrouwd. 9 November: A. de Keulenaar en G. R. v. d. Watering; P. J. Schoen en G. Zyi- stra; J. Ledder en J. A. Lunenberg; J. W. v. Wamelen en M. M. v. d. Laag; J. Möring en A. Biesbrouck; J. Broekman en M. Koster; K. v. Meurs en J. M. v. Zutphen. Geboren. 7 November: E. G. Raaphorst Roest, d; W. MeijerVersterre, d; A. M. Westerman—Molenkamp, d. 8 Nov.: F. Metse laarWeissenbach, z; A. M. StokmanKok, d. Overleden. 8 November: C. H. v. d. Wardt, 35 j., Hazepaterslaan; J. Pak, 22 j„ Gasthuisvest. De uitslag van den schaakwedstrijd Heem stede IIBloemendaal II luidt: 3546 Gedetailleerd: Bl'daal IIHeemstede II H. G. van RiessenH. C. Luiting 1—0 H. G. J. BeckA. Brandon 01 Wibo v. d. Werff—G. van Keulen Ay2 Mevr. OnvleeLansJ. C. Luiting 10 A. J. de VriesF. van Dort Jr. 10 A. v. d. Werff—C. W. KOUW 0—1 H. C. Kohier—E. Falk 0—1 F. KoutP. G. Groeneveld 10 O. RotteveelJ. Vermeulen 1O J. Hofland—W. Smink 10 Van bevoegde zyde wordt ons medegedeeld, dat de voorbereiding van de steunmaatregelen ten behoeve van de haringdrijfnetvisscherij thans zoover gevorderd is, dat binnen eenige dagen de getroffen regeling in werking zal kun nen treden. Ing K alge deze regeling zal de regeering een rentedragend crediet tot een maximum van 750.000,ter beschikking stellen van de stich ting voor de Nederlandsche Haringvisschery, welke uit dit crediet aan reeders in Nederland sche Haringvisschery en, die by de stichting zyn aangesloten, gelden ter leen kan verstrekken tegen eigendomsoverdracht van haring, welke onder den Engelsch enwal gevangen is en aan den publieken afslag de vastgestelde minimum prijzen niet kan opbrengen. De in eigendom overgedragen haring mag alleen door de stichting worden verkocht, door een commissie voor de minimumpryzen vastge speld. Naa? we vernemen hebben ongeveer 90 a 95 pet. van de haringreeders zich by de nieuwe stichting aangesloten. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat ingevolge de Iandbouwcrisiswet by beschikking van den Minister van Economische Zaken aanvoer van haring verboden is buiten het tyd- vak, liggende tusschen den datum van deze be schikking en een door den Minister te bepalen datum. 6)43 Yx Zondagochtend, half twaalf, vertoont Rem brandt de populair-wetenschappeiyke film „De vier jaargetyden", een kunstwerk van L. Dit- mars en Raymond. Hier wordt 't groote drama van opkomst, bloei en verval opgevoerd met als eenige speel ster de machtige Natuur. Het ontwaken in de lente; alles wordt tot herleving geroepen; de zomer, waarin alles tot rijping komt; de herfst, met zyn schitterenden rijkdom aan tinten en het langzaam afster ven. Eindelijk de winter, waarin de sneeuwstor men woeden en de triomf van den dood volledig lykt. Fraai zyn de talryke opnamen uit het dierenleven. In de afgeloopen week zyn „maar" tien rij wielen gestolen. Voor de eigenaressen en eige naren is het te hopen dat ze spoedig terug gevonden worden! Harlekijntje op kasteel Hemelhoog Met betrekking tot bovengenoemde kinder- voorstell ng op Zondagmiddag a.s. in den Stads schouwburg alhier, deelen wij nog mede, dat wederom een levens groote karakterpop „Harle kijntje", die intusschen al heel wat bekendheid verworven heeft door „Grootmoedertje" (me vrouw Anna Klaasen) onder het jeugdige pu bliek zal worden verloot. Tevens heeft de N. V. Men heeft in ons blad reeds kunnen lezen over de geruchten, dat het hoofdbestuur van de Ned. R. K. Vereeniging van Marineperso neel „St. Chrtétophorus" zou zyn afgetreden. Dat er metterdaad iets gaande is blykt wel uit het laatst verschenen nummer van het R. K. Marineweekblad „St. Christophorus". Dit blad zal voortaan heeten „R. K. Marineweek blad", orgaan ter uiteenzetting der katholieke beginselen onder redactie van vlootaalmoeze- nier H. J. M. M. Alink. In een „bericht" zegt de vlootaalmoezenier: „Ondergeteekende beschikt voorloopig althans over een geheel orgaan, om aan de overal ver spreide katholieken op de vloot alles ter ken nis te brengen wat hy als vlootaalmoezenier meent ter kennis te moeten brengen, en draagt voor al het in dit orgaan geschrevene alleen en alle verantwoordelykheid". In zyn „Film van de week" wijst de schry- ver er op dat hij twee weken geleden dacht zyn laatste „Film van de Week" te schryven „om dat ik, om verschillende redenen hoopte my van deze op de voor my van zoo langen duur zynde taak, ontslagen te mogen beschouwen." „Twee weken geleden", zoo schryft hy ver der, „dacht ik in het geheel niet meer te zullen schryven, en vandaag kom ik tot de ontdekking in het andere uiterste te zyn vervallen, want ik heb besloten, niet slechts myn wekehjksche film weer voort te zetten, maar zelfs de redac tie van een heel orgaan op my te nemen. Laat ik terstond zeggen, dat ik zulks voorloopig zal doen. Als gevolg der reorganisatie van het ka tholiek vereenigingsleven by de Marine is er momenteel geen katholiek vereenigingsorgaan". Waar bekend was dat tot nu toe het hoofd bestuur van de R. K. Vereeniging van Marine personeel de redactie voerde over het door die vereeniging uitgegeven orgaan „St. Christopho rus" heeft de „Vlkskr." zich om inlichtingen ge wend tot dit hoofdbestuur. Het bleek evenwel niet zoo gemakkelijk te zyn om den juisten stand van zaken te vernemen. Men is ten dien aanzien zeer gesloten. Voor zoover het blad kon vernemen, schynt de vice-admiraal com mandant der marine de heer Brutel de la Ri- vière van oordeel te zyn, dat het hoofdbestuur van genoemde vereeniging, welke als godsdien stige vereeniging moet worden beschouwd, geen orgaan mag uitgeven. Volgens hem schynt de bekende gelykschakeling ook van toepassing te zijn voor de godsdienstige vereeniging. Deze godsdienstige vereeniging is voorts naar het in zicht van Z. Exc. niet meer of minder dan een vereeniging, die staatsgevaarlyk moet worden beschouwd. Verschillende, in dit orgaan geschreven arti kelen zyn naar het inzicht van den vice-admi raal te beschouwen als in stryd met het regle ment op de krijgstucht. Zoo zou o.a. een een voudige publicatie van het aantal in dienst ge komen katholieken, waaraan geen enkel com mentaar wordt vastgeknoopt, den goeden geest schaden 1 De vice-admiraal schynt dan ook te ken nen gegeven te hebben al dan niet op last van den minister van Defensie dat het hoofdbestuur van de R. K. Vereeniging van Marinepersoneel de uitgave van het orgaan moet staken. Na de beruchte Februari-gebeurtenissen zyn de toestanden bij de Marine nog lang niet „sa fe" en momenteel schijnt de strijd hoofdzakelyk te gaan tegen de katholieken, die hun gods dienstige belangen-verdediging niet willen en mogen prijs geven. In dit licht bezien zyn de woorden, die de vlootaalmoezenier in zyn meergenoemde „Film van de Week" schryft dan ook wel van zeer by- zondere beteekenis: „Een schryver raakt nogal eens „slaags". Als dit my overkomt met personen zal dit niet in myn bedoeling liggen. Slaags raken met levensbeschouwingen zal niet vermeden kunnen worden, en wanneer een persoon meent zóó aan een levensbeschouwing vast te zitten, dat hy zich zelf in den stryd be trokken meent te gevoelen dan is dat „zyns- en mijns-ondanks" en dan probeere hy zich in te denken, dat ik als christen kan, moet en wil: dwalingen bestrijden en dwalenden liefhebben maar dat ik probee- ren moet de waarheid meer lief te hebben dan de vriendschap." Ook „De Maasbode" heeft naar een en an der informaties ingewonnen en als waar is, wat van betrouwbare zyden wordt medegedeeld, moet het blad aan het adres van den heer Brutel de la Rivière, naar aanleiding van diens optreden tegen de Katholieke Marinevereeni- ging „St. Christophorus", een ernstige waar schuwing uit de j en. Indien deze marine-of ficier meent, dat wy in Duitschland zyn en dat „gelykschakeling" hier kan bestaan en volgens de ons van meer kanten toegekomen mededeelingen schijnt de heer Brutel dit te meenen willen wy opmerken, dat dit in Ne derland niet zal gaan en dat de Katholieke fractie in de Tweede Kamer zich met kracht zal verzetten tegen de handhaving van een mi litairen ambtenaar, al is hy nog zoo hoog. die meent zich te mogen vergrijpen aan de ele mentaire vryheden van zyn katholieke subal- ternen. Vrachtauto verbrand. Een vrachtauto van den aardappelenhandelaar v. L. geraakte op den Sloterwe» nabij den Spaarnwouderweg, vermoedelijk door kortsluiting, in brand. Fel laaiden de vlammen op en spoedig was de auto een vuurzee. De brandweer uit Hoofd dorp werd gealarmeerd en verscheen met de motorspuit. Spoedig was toen het vuur bedwon gen. Persoonlijke ongevallen hadden gelukkig niet plaats. DE INKOMENS IN ONZE GEMEENTE Evenals vorige jaren hebben B. en W. aan den gemeenteraad een staat overgelegd van het getal aangeslagenen en het zuiver inkomen der belastingplichtigen over de laatste vier belas tingjaren. Hieruit biykt, dat het totaal zuiver inkomen over het belastingjaar 1933/33 aanzienlijk ge daald is, vergeleken by het voorafgaande be lastingjaar. Over het eerstgenoemde belastingjaar bedroeg het totaal aangeslagenen 10917 met een zuiver inkomen van totaal 22.009.773, tegenover 11950 aangeslagenen met een zuiver inkomen van 25.521.627 over het voorafgaande belasting jaar. Voorts blykt, dat het aantal aangeslagenen met inkomens van 800 tot 1200 gestegen is, terwyl 't aantal aangeslagenen van daarboven gelegen inkomens gedaald is, In 1930—'31 b.v. bezat Velsen nog 24 aange slagenen met een inkomen boven de 20.000. Dit aantal was in 1931—'32 gedaald tot 19 en voor het belastingjaar 1933—'33 bezat Velsen nog maar 13 van deze inkomens. Voelt ge van hoe groot be lang het is een goeden bril te dragen? Neem daarom een KEIP-BRIL KEI P-brillen zijn optisch volmaakt juist. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Gemengd Koor, 8 uur. Bestuur Bloemisten. 8 uur. Radiovereeniging, 8 uur. R. K. Bevolkings bureau, 8 uur. Stadsschouwburg Heimat Gastvoorstel- ling prof. L. Jessher, 8 uur. Rembrandt-Theater „De zilveren dollar" Op het tooneel Tummers, liedjes aan den vleugel 7 en 9.15 uur. Palace „Baroud" („Marokkaansche liefde") Op het tooneel Dumas, Neerlands populair ste humorist 7 en 9.15 uur. Luxor „Cavalcade", de geschiedenis van een familie 8.15 uur. „St. Bavo" Feestavond Bakkers, 8 uur Centraal Bestuur R.K. Volksbond, 4 uur Gewone zittingen, 4 en 7 uur Geel-Wit, 8 uur. Stadsschouwburg Gezelschap Louis Da vids, kwart over 8. Gem. Concertgebouw Overyselsche Veree niging „De Oosthoek", 8 uur. Rembrandt-Theater De „zilveren dollar" Op het tooneel Tummers, liedjes aan den vleugel 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Baroud" („Marokkaansche liefde") Op het tooneel Dumas, Neerlands populair ste humorist 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Cavalcade", de geschiedenis van een familie. Het telefonisch effectenverkeer van heden ochtend was weder van geen noemenswaardig belang. Het feit, dat onze beurs den laatsten tijd slechts heel weinig reageert op de buiten sporige prysontwikkeling van Amerlkaansche goederen en effecten, is verklaarbaar, aange zien de Amerlkaansche tendenz uitsluitend door inflatie-motieven wordt geregeerd, waarmede wij niets uitstaande hebben. De dollar-deprecia tie zette zich gisteren te New York tot 1.5354 (1.57 1/8) voort; automatisch sloegen de goede- renpryzen naar boven, maar Wallstreet kwam tot bezinning, omdat de dollarbeweging ander maal kapitaalvlucht tengevolge had, blijkens de verdere sty ging vfin het Pond Sterling. Voor staats-obligaties was de stemming ln verband hiermede zeer flauw. Het Pond Ster ling was heden ten onzent weer muurvast en bewoog zich op 7.87547.9254 (7.84), terwyi de dollar verder inzakte tot 1.53541.55 (1.5654). Het heele gedoe ln Amerika en op de valuta markt oefende op de voorbeurs niet den min sten invloed uit en gaf geen aanleiding tot eeni ge koop- of verkoopbeweging. Nog minder dan uoii ooit was er Handel. Fhilipslampen taxeerde men op 2.2554, (2.261/4). Koninkiyke Olie werd iets lager ver handeld tot 173 3/4—17454 (174 3/4). Unilever lag iets vaster op 858454 (8454) en H. V. A. bleef op 158 pet. onveranderd. Voor Steels werd 26 geboden en 26 1/4 gelaten. Bethl Steel was 19 (19 5/8) bieden en in Anaconda werd een enkel stuk verhandeld tot 9 3/8 (9 9/16). De Youngleening bleef op 46 7/847 1/8 onveran derd. Nederl. Staatsleen ....prijshoudend Gemeejitéleenprijshoudend Youngleening prijshoudend Philips prijshoudend Unilever vaster onveranderd Koninklijke 'nier H V A Rubber v35* Tabak ">»er Amerik. waarden ....zwakker VRIJDAG, 10 Nov. Vorige slotkoersen. Heden Londen 7.84 7.90 Beriyn 59.00 59.00 Parijs 9.70% 9.70 Brussel 34.57% 34.57% Zwitserland 48.02% 48.00 Weenen Kopenhagen 35.10 35.25 Stockholm 40.55 40 75 Oslo 39.50 39.32% New York (cable) 1.561/8 1.54% Rome 13.05 13.05 Praag 7.37% 7.35 Madrid 20.75 20.75 Vorige slotkoersen. Heden Staatsleeningen 5 Nederland 1932 - 101% 101% 454 Nederlano 1916 102% 102% 454 Nederland 1917 101% lOlVs 4 Nederland 1933 100% 100 454 N Ind 1926 AB 83% 831/2 83Vs 83V* 554 Youngleen. 1930 47Vs 43% Banken 38% 38 4o% 45 Industrieën 85% 23% 15% 226 16/ 127 127 lndnstr. Buitenland 9% 19% 13% 26% 26% 6% 12% 161/g MUnbouw 8 8 122 122 113 Petroleum 174% 173% 11 94 3% Vorige slotkoersen. Heden Continental OU 10% 10% Shell Union OU 5% 5% Rubber A'dam Rubber 92 93 Bandar 717/g 72% Dell Batavia Rubber 39 39% Serbadjadl 78 28 SUau 26 2t> V I. G. 04<>1( 4<jy* Allied 49 /j 48 Intercontin Rubber Scheepvaart Java Ch Japan 23 23% Holl Amerika Lyn f1/* Ui Dito Gem Eigend. 1% 1% Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie 40% 4U7ï Suiker H. V. A. 158l/t 1561/* Jav. Cultuur 72 71 N. L 8. U S4^ 55 Vorstenlanden 18 18% Actions Idem 11-00 11.50 Tabak Dell Batavia 92Vs 92% Oude DeU 94% 92% Oostkust 17% Al., Senembab '15 113?» Spoorwegen Union Pacific o8% 67% Wabash 2% 2Vg Erie 9Vs 9% Kansas Cits South 8Vs South Rallw I4I/4 li1/* Chic Milw 3% 3% Maxwell L. Gr. 14 14

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 2