m Tegen extremistische stroomingen Avonturen van een spoeljongen THERMOGENE Actie en reactie EX-MINISTER DE GEER AAN HET WOORD ^RADIO-PROGRAMMA, IN HET HART VANL0NDEN CARRIERE IN AMERIKA HET BLOEMBOLLENVAK VRIJDAG 10 NOVEMBER TWEEDE KAMER Een magistraal betoog, prachtig aansluitend aan de redevoe ringen van den katholie ken en a.-r. leider Taak van het parlement Zelfs geen perspectief besparing Kwakzalvers in de samenleving Strijdig met onzen volksaard Conclusie Zaterdag 11 Nov. 1933 Verscherping van het ,Sphinx"»conf lïct Maatregelen der directie lokken tot uitersten strijd van de arbeiders PIAZA Hij had „connecties" met de hoogste kringen, maar lichtte een hotel houder op De vogel is gevlogen Een rare verzameling VERSCHE GROENTEN NAAR FRANKRIJK De invoer gecontingenteerd DE SUCCESVOLLE BESTRIJDER VAN HOEST KOUDE RHEU- MATIEK STEKEN IN DE ZIJ Smokkelhandel in oude Belgische kalf koeien, die als Neder landsch" worden opgeruimd Een oud verschijnsel Een deputatie uit zes vereenigin- gen op audiëntie bij Minister Verschuur Credïetverschaffïng af gewezen Tarief-accoord met Polen Resultaat van onderhandelingen te Parijs Welkom Het auto-ongeluk te Amersfoort De begrafenis der slachtoffers De chauffeur ter aarde besteld Nederlandsch Elftal Gewijzigde voorhoede WERELDDUURRECORD verbinding gesteld met de Nederlandsche Wiel- ren Unie. DEN HAAG, 9 November 1933. De derde dag van de algemeene beschou wingen over het regeeringsbeleid bracht den voorzitter van de derde rechtsche fractie aan het woord. En oud-minister De Geer, die thans de Christelijk-Historischen aanvoert, heeft met de rust en den drogen humor, hem eigen, een magistraal betoog opgezet, dat een prachtig pendant was van de keurig gebouwde, met professorale logica ineensluitende redevoering van mr. Aalberse en het vurige woord van den anti-revolutionnairen leider Schouten. „Met hartelijke sympathie" stelde Jhr. de Geer zich achter de Regeering en hij gaf haar alleen enkele wenken mede op haar moeilijken weg, om verder in een breed opgezet betoog gedachten over het fascisme te ontwikkelen, welke door haar juistheid treffen en welke in extenso nalezing verdienen. Ten aanzien van de financiën heeft de oud- minister vooral op groote voorzichtigheid aan- gedwongen. Vergeet niet, zoo sprak hij, dat uw begrooting toch eigenlijk nog niet in evenwicht is. Want de besparingen op waterstaat, defen sie en onderwijs zijn in den grond zelfs niet de „perspectief-besparingen", die anderen er in zien. Een perspectief-besparing is er eene, die zich in de toekomst pas zal effectueeren, maar die gevolg zal zijn van een reeds geno men maatregel. Op de genoemde begrootings- hoofdstukken echter moeten zelfs die maat regelen nog gevonden worden. Er bestaan al leen voornemens. De heer de Geer legde bij alle op zijn eigen vroeger ambt gegronde besef voor de moeilijke taak der Regeering déarom op dit punt zooveel nadruk, omdat het kabinet ver klaard heeft, tot de uitvoering van groote pu blieke werken te zullen overgaan zoodra ae begrooting volkomen in evenwicht is. Acht dat moment, zoo waarschuwde hij, niet tè spoedig aangebroken. En laat het kabinet, dat in zijn regeeringsverklaring zeide, dat er geen heilige huisjes mochten wezen, aan die vooropzetting vooral ook denken, wanneer het beslist, wat met de verdere inpoldering van het IJsselmeer gebeuren gaat. Het nageslacht zal trouwens al zoo gebukt gaan onder de leeninglasten, in dezen tijd ge schapen, dat met leeningen op groote schaal voor dat doel zeer voorzichtig zal moeten wor den gehandeld. Over de huidige extremistische stroomingen heeft Jhr. de Geer we zeiden het reeds op voorbeeldige wijze zijn meening ontvouwd. Zij zijn de kwakzalvers, die in onze zeer zieke samenleving opduiken, nu de gewone me dicijnen en de gewone dokters falen. Zij wer ken met tooverformules, die dit gevaar heb ben, dat zij bij velen het psychisch evenwicht verstoren. In het fascisme ziet de leider der Christelijk- Historische fractie verschillende samenstellen de deelen gelijk ook in het socialisme te on derkennen zijn. Is dit laatste samengesteld uit de arbeidersbeweging, waarmee men in groote lijn accoord kan gaan, een economische theorie, die men onjuist kan achten zonder haar bepaald verderfelijk te moeten noemen, en een wijsgeerig systeem, dat zijn- stempel drukt op het geheel en daarmede dat geheel absoluut onaannemelijk maakt, met het fas cisme staat het juist zoo. Daar heeft men allereerst de nationale beweging, welke een sterk gezag, eene verdieping van het besef der nationale saamhoorigheid en een uitroeien van allerlei misbruiken wil Die beweging valt toe te juichen, maar wat zij nastreeft, kan ook zonder fascisme bereikt worden. Daar is vervolgens de corporatieve gedachte, waarin overigens nog veel vaags is. Maar die gedachte heeft al jarenlang de groote aandacht van anderen en als het fascisme daar thans opvallend mee pronkt, pronkt het met ander mans veeren. Daar is tenslotte de wysgeerige ondergrond, die de geestelijke vrijheid offeren wil aan de eenheid, die andere geestelijke bewegingen on derdrukken wil en staatsabsolutisme voorstaat. Dit derde element maakt het fascisme tot een nieuwe staatsleer. En die staatsleer is absoluut verwerpelijk en maakt volgens Jhr. de Geer in het geheel geen kans om ln te burgeren in onze natie, „die geboren is met het tegendeel van het fascistisch credo." Dat derde element zal volgens sommigen in een Nederlandsch fas cisme niet' aanwezig behoeven te zijn, maar wie dat zeggen, werpen het essentieele van het fascisme overboord. En wat dan overblijft, is in ons land totaal overbodig. Wanneer men van „Nederlandsch fascis me" spreekt, aldus Jhr. de Geer, en men neemt dan den term „fascisme" in zijn vollen volledigen zin, dan spreekt men een tegenstrijdigheid uit. Dit stelsel in zijn vol ledigheid zal hier nooit kunnen aarden. Het botst tegen den vrijheidszin van den Nederlander en sluit niet aan bij wat in ons land historisch aan democratie en grondrechten gegroeid is. Een waarschuwend verwijzen naar Duitsch- land, Italië, Rusland, waar men tot het staats absolutisme kwam, gaat niet op, omdat, ons volk meer gemeen heeft met het Engelsche, het Zwitsersche, de Scandinavische. Speciaal wat Duitschland aangaat, vergeet men maar al te vaak, dat de democratie daar eigenlijk pas dateerde van 1918 en dat zij haar vuurproef te doorstaan kreeg in een tijd van geestelijke verstoring tengevolge van den verloren oorlog, de inflatie, de Ruhrbezetting en andere hoogst abnormale factoren. De practische conclusie van dit deel van 't be toog van Jhr. de Geer is tenslotte tweeledig ge weest. Wij zullen ons op staatkundig gebied ten aanzien van verschillende punten opnieuw heb ben te oriënteeren, al wenscht hij ten aanzien van de Staatscommissie die de Katholieken voorstaan, de leiding geheel aan de Regeering te laten. Er zal moeten worden opgetreden te gen hen, die hun eed of belofte van trouw aan de Grondwet niet ernstig nemen. De kiezer zal tot 't inzicht moeten worden gebracht, dat hij door middel van zijn kiesrecht een publieke functie uitoefent, die niet principieel, doch al leen gradueel verschilt van de Kamerllds- of ae Ministerfunctie en die hem den plicht op legt, niet naar eigen belang te zien, maar naar het publiek belang. Het parlement zal minder dan vroeger op den zetel van het centraal gezag moeten plaats nemen en ook steeds den waren aard van z ij n functie moeten indachtig zijn. En de oppositie zal moeten leeren, dat ook op héér verantwoor delijkheid rust en dat het partijwezen bedenke lijk wordt toegespitst, als zij zich daarvan niet voortdurend bewust is. Ten aanzien van de Mussertbeweging dit was de tweede conclusie heeft ook Jhr. de Geer gelijkstelling met de andere fascistische groepen bepleit. Niet, omdat hij haar program revolutionnair acht, al komt in de toelichting dat woord af en toe voor. Dat men daar de opheffing van zevenhonderd gemeenten b.v. revolutionnair noemt, is rechtaf bespottelijk, wanneer men bedenkt, dat reeds jaren geleden hoogst be voegde leden van een Staatscommissie daartoe adviseerden. Niet om haar program dus wil Jhr. de Geer maatregelen óók tegen de N. S. B., maar om de meer dan onverantwoordelijke revolutionnai- re taal van sommige harer leiders. Een gedegen financieel betoog heeft heden nog van Katholieke zijde de heer PLESKENS gehouden. Wij mogen uit zijn rede voorai vier belangrijke punten naar voren brengen. Ten eerste heeft hij „alle gescharrel met den gulden met de meeste beslistheid afgewezen", len treft, die tot ver mindering van de vas te lasten van het be drijfsleven leiden kun nen. Ten tweede heeft hij naar aanleiding van de door Minister de Wilde tot ae ge meenten gerichte cir culaire over de kosten al acht hij aan het handhaven van de on verkorte waarde onzer munt de consequentie verbonden, dat de Regeering maatrege- A. N. Fleskens. der werkloozenverzorging gecritiseerd het feit, dat thans weer nieuwe lasten op de gemeenten worden gelegd, terwijl de Memorie van Ant woord daarover gezwegen had en de Miliioenen- nota zelfs constateerde, dat reeds „van vele gemeenten het bijna onmogelijke wordt gevor derd." Ten derde heeft hü „hoogst ernstige" bezwa ren aangevoerd tegen de bestendiging van de 20 opcenten op den suikeraccijns, waarmede de Katholieke fractie verleden jaar uitdrukkelijk slechts voor één jaar accoord ging, toen op dr. Colijn's aandrang Minister de Geer die heffing in de plaats stelde van de opcenten op de in voerrechten op hier te lande geproduceerde goe. deren. Waarom niet thans, aldus de heer Ples- kens, nu de Londensche conferentie mislukt is, het ontwerp-de Geer in zijn oorspronkelijken vorm hersteld? En op de vierde plaats heeft hij ook alweder in het belang van het groote gezin aange drongen op een verhooging van den kinder aftrek bij de inkomstenbelasting. Deze zaak kan Minister Oud gemakkelijk regelen, als binnen kort tóch de wijziging van het tarief der in komstenbelasting in behandeling komt. De Ka tholieke fractie zal, aldus haar financieele des kundige, haar houding tegenover dit ontwerp grootendeels laten bepalen door den graad van bereidwilligheid, waarmede de bewindsman den kinderaftrek tegemoetkomt. De overige redevoeringen waren van weinig importantie. Dr. van den Tempel vulde het be toog van zijn fractievoorzitter met eenlge eco nomische opmerkingen van ondergeschikten aard aan. Ds. Kersten leverde zijn gebruikelijk HUIZEN, 1875 M. 8.00 KRO Morgen concert. 10.00 Gram.muz. 11.30 Godsd. Half uurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Pol. ber. 12.15 KRO Sextet o.l.v. P. Lusten- houwer. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd 2.30 Kinderuurtje door mevr. S. Huwenhuis -v. d. Rijst en mevr. C. Marresv. d. Ven. 4.00 Rustpoos. 4.15 Gram. muz. 4.30 Schrift verbetering door mevr. R. ReiberNan. 5.00 Gram. muz. 5.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 5.30 Het KRO Orkest o.l.v. Mar. van 't Woud. 6.20 Weekoverzicht door Paul de Waart. 6.45 Orkest. 7.00 Pol. ber. 7.15 Kath. Radio Volksuniversiteit. Voordracht door RoyaardsSandberg. 7.30 Gram. muz. 7.45 R.K.F. Kwartiertje. 8.00 KRO Orkest o.l.v. Mar. van 't Woud. 8.30 Vez Dias. 8.35 Gram. muz. 9.00 Optreden van Willy Derby. 9.20 De KRO Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. 9.50 Microfoonvertelsel door Jan Nieuwen- huis. 10.05 De KRO Boys o.l.v. Piet Lusten houwer. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Willy Derby. 10.55 De KRO Boys. 11.20 Gram.muz. 11.40 De KRO Boys. 12.00 Sluiting. HILVERSUM, 296 M. 8.00 VARA Gram. muz. 10.00 VPRO Morgenwijding. 10.15 VA RA Uitzending voor de arbeiders in de con tinubedrijven. De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins. 12.00 VARA-Klein Orkest o.l.v. H. de Groot. 2.00 Rustpoos. 2.15 Gram.muz. 2.50 Dr. G. Horreus de Haas spreekt over het Onthouders-Radio-Comité over het boek „Midden in de wereld" 3.10 Amsterdamsche orkestver. onder 1. v. Frans Diepenbeek. 5.50 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. Fontamara, Sllone. 6.10 De Wielewaal o.l.v. Piet Tiggers. 6.40 voor het platteland. K. Singer „De toestand in de tuinbouwstre ken." 7.10 The Singing Sinners. 7.40 Fre Hut spreekt. 7.50 Vaz Dias, varia, herhaling S.O.S. berichten. 8.00 uitzending vanuit het N.V.-Huls te Utrecht. VARA Orkest o.l.v. H. de Groot. Joh. Lammeen, bas, Relnier Bres- ser, cello. 9.00 Internationale zwemwedstrij den in de Zweminrichting Heiligeweg, Am sterdam. 100 M. vrije slag intern, dames en heeren. Voorbeschouwing, reportage en na- trachting door J. H. Bannenberg. 9.20 Or gelspel door Joh. Jong. 9.30 Onze Radio- Vrouwenweek 11218 Nov.). 9.32 Orgelspel door Joh. Jong. 9.40 De Internationale zwemwedstrijden. Heiligeweg, Amsterdam. De 200 M. estafette, voorbeschouwing, repor tage en natrachtlng door J. H. Teeseling en J. H. Bannenberg. 10.00 uitzending uit het N.V. Huis te Utrecht. De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst Gaby Ehrhardt, zang Alb. de Booy, zang. 11.00 De internationale zwam- wedstrijden. Nabetrachting door J. H. Ban nenberg en J. H. Teeseling. 11.10 Grama- foonmuz.. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG. 1191 M. 7.50 Fransche avond; orkestconcert; 8.30 causerie door Henri Pensis; 8.40 vocaal concert; 8.20 or kestconcert; 10.50 Cabaret; 11.20 dansmu ziek. .BRUSSEL, 509 M. 12.20 kleinorkestcon- cert oJ.v. P. Leemans; 6.35 gramofoonmuz.; 8.20 orkestconcert o.l.v. Franz André; 9.50 concert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.05 strijkorkest o.l.v. A. Bendix; 2.20 Mogens Hansen's in strumentaal ensemble; 4.20 gramofoonmu- ziek: 7.10 omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler; 7.50 koorconcert; 9.35 ponulaire Weensche muziek door het omroeporkest o.l.v. Fritz Mahler; 10.20 dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 7.25 populair concert; 9.20 berichten; daarna populair concert. HAMBURG, 372 M. 3.20 populair concert door het kleine Noragorkest o.l.v. Gerhard Maasz; 4.50 gevarieerd programma; 9.50 gra- mofoonmuziek; 10.20 dansmuziek. LANGENBERG, 472 M. 11.20 gramofoon- muziek; 12.15 populaire muziek; 6.20 pro gramma van Berlijn. DAVENTRY, 1554 M. 1.05 gramofoonmuz. 1.35 concert door het Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant; 2.40 gramo- foonmuziek; 3.20 orgelconcert door Ramsey; 3.50 concert; 4.50 concert; 7.50 pianoreci tal; door Cole; 9.55 „We shall remember them" naar werken van Winston. PARIJS, Eiffel 1446 M. 7.50 concert door het orkest o.l.v. E. Flament. PARIJS R, 1725 M. 8.05 gramofoonmuziek; 9.20 concert uit de zaal van het oude con servatorium; 12.00 gramofoonmuziek; 7.05 gramofoonmuziek; 7.40 gramofoonmuziek; 9.05 concert o.l.v. Eugene Bigot. MILAAN, 331 M. 4.30 gramofoonmuziek; 7.50 gramofoonmuziek; 8.20 operauitzen ding. ROME, 441 M. 4.35 orkestmuziek; 7.35 zangvoordracht; 8.05 pianospel. 1VEENEN, 517 M. 4.20 gramofoonmuziek; 6.20 Protestantsche kerkkoren o.l.v. Hans Winslöw; 8.00 concert door het Volksopera- orkest o.l.v. Auderleth; 9.45 populaire mu ziek. WARSCHAU, 1411 M 4.15 concert. 5.40 pianospel; 7.35 Poolsche muziek; 10.20 po pulair programma. BEROMUNSTER, 460 M. 5.20 gramofoon muziek; 6.40 operettefragmenten; 7.50 Jo seph Gron zingt liederen; 9.35 gramofoon muziek. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS betoog over onzen Calvinistischen staat en was weer vol van de klachten, waartegenover zij nerzijds nooit eenig opbouwend idee gesteld wordt, den communist de Visser werd om zijn afdwalingen van het orthodoxe Leninisme ver schrikkelijk de les gelezen door de aan een Re demptorist herinnerende stentorstem van den revolutionnair-socialist Sneevliet, Roestain Ef- fendi, die binnenkort wegens opruiing 'n maand de gevangenis ingaat, zag zich wegens zijn schandelijke taal door president Ruys kordaat het woord ontnomen en als hekkensluiter fun geerde mr. Arts, die zijn nieuwe partij, de Ka tholiek-democratische, niet veel eer aandeed met een zeer onbelangrijk redevoerinkje, waar in hij alle democraten van Nederland opriep tot de vorming van één groot blok. Het werd bij de vrijzinnig-democraten en de sociaal-de mocraten met groote vroolijkheid ontvangen. Morgen antwoordt de Regeering. j»* Men bericht ons uit Maastricht: Het conflict bij de „Sph'lnx" te Maastricht dreigt een meer verscherpt karakter te gaan aannemen. De leiding der arbeidersorganisaties had tot dusver geen bezwaar, dat de arbeiders, ver bonden aan de vitale deelen van het bedrijf, het werk bleven doen. Hierdoor kon voorkomen worden, dat de fa briek noodeloos ernstige schade berokkend werd. De strijd der stakers gold immers niet in de eerste plaats het bedrijf. Dit alles werd dan ook door de directie zeer op prijs gesteld. Solidariteit, dit eerste ver- eischte van de arbeiders, bestaat in hooge mate. De posten blijken hun taak wel te beseffen en den enkelingen, die nog naar het werk gaan. wordt er bescheiden doch nadrukkelijk op ge wezen, dat kameraadschap eischt, dat zij de fabriek niet betreden. Het aantal stakers is dan ook aanmerkelijk gestegen. Donderdag is aan de stakers het nog verschuldigde loon uitbetaald. Hun werd ech ter verzocht de fabriek direct te verlaten. Ofschoon de politiemacht nog aanmerkelijk 7A HOTEL St. CsWartinsstreet, hoek Leicester Square, W. C. 2 Telef. Whitehall 8641 TeleurHeartowest, London Unieke ligging in bet midden van West-End, vlak bij de belangrijkste straten, kantoren, winkels 'en theaters. En toch een rustig hotel, daar het drukke verkeer het niet passeert. Prachtige moderne kamers, warm en koud str. water, centr. verwln elke kamer telefoon en desgewenscht radio. Men spreekt Hollandsch, Fransch en Duitsch Leiding ih kathc.ieke handen. Mr. Jenny inwonend directeur. Logies.ontbijt slechts io sh. 6 d. versterkt is en er tijdens de middaguren veel volk op de Boschstraat is, behoudt de staking een zeer rustig karakter. Geheel in tegenstelling met de houding der arbeidersorganisaties, welke een periode van wapenstilstand voorstonden, brengt de ,,Sphinx"- directie het geschil in een geheel andere phase. Er wordt n.l. getracht uit de buitengemeen ten en het platteland ongeschoold arbeidsvolk naar de fabrieken te trekken. Hierdoor hebben de arbeidersorganisaties zich verplicht gezien verscherpte tegenmaatregelen te overwegen, waardoor o. a. opdracht zal worden gegeven, dat de arbeiders der vitale bedrijfsdeelen eveneens het werk zullen neerleggen. Al is er tot dusver nog gewerkt op de neven- bedrijven der „Sphinx", o. a. de Bek, zeer waar schijnlijk zal ook hier, indien de directie haar voornemen verwerkelijkt, het werk worden neer gelegd. Men verzekert ons van de leiding der arbei ders, dat het in dat geval met alle consideratie gedaan is en de strijd met gewettigde, doch harde middelen op de spits zal worden ge dreven. Er staan thans reeds meer dan twaalfhonderd arbeiders buiten de fabriek. Geruimen tijd reeds zoekt de Rotterdamsche politie naar een internationalen oplichter, den ongeveer 33-jarigen Jaarsma, die zich ook wel noemt B. Putnam. Deze man heeft een Rotterdamsch hotelhou der opgelicht en bestolen, waarna hij wist te verdwijnen. Bij het onderzoek wist men een gedeelte van zijn bagage in beslag te nemen, waaruit geble ken is, dat men te doen had met een interna tionalen avonturier, die zoowel in Amerika als in de hoofdsteden van Europa heeft gewerkt". Deze Jaarsma is in 1916 op 16-jarigen leef tijd toen hij in Rotterdam spoeljongen was in een hotel, naar Amerika gegaan om er zijn fortuin te zoeken. In December 1932 kwam hij bij den hotelhouder A. R. te Rotterdam, bij wien hij zich bekend maakte als de vroegere spoeljongen, die in Amerika een groote carrière had gemaakt. Hij was in de journalistiek ge gaan én vertelde, dat hij correspondent was geweest van een Nederlandsche courant, waar voor hij de Olympische Spelen had verslagen. De man deed zich buitengewoon goed voor, maakte een keurigen indruk, wist het vertrou wen te wekken, bleef geruimen tijd in het ho tel en werd hier tenslotte meer beschouwd als een betalend logé, dan als een hotelgast. Na een tijd deelde hij mede, een reis naar Griekenland te moeten maken en op dat mo ment geen geld te hebben, waarna hij eenige honderden guldens te leen kreeg, om de reis te maken. Inderdaad is hij toen in Griekenland geweest en na een poos weer in Rotterdam in het hotel teruggekeerd. Op Zaterdag 4 Maart noodigde hü 's avonds de vrouw van den hotelhouder en nog een paar familieleden uit, om met hem naar de bioscoop te gaan. De hotelhouder was toen op reis. In de bioscoop zei hij, dat hij even moest telefo- neeren, waarna hij verdween. Toen hij maar niet terugkeerde, ging men in het hotel kij ken, waar hij1 was geweest, zijn bagage had mee genomen en bovendien f 1000 uit de huiskamer had weten te stelen, benevens eenige sieraden. Van dat moment af is de man zoek geble ven. De politie werd natuurlijk direct van een en ander op de hoogte gesteld, maar heeft hem tot dusver nog niet kunnen vinden. Wel bleek, dat hij te Rotterdam omgegaan had met een tooneelspeler, die ook een zeer keurigen in druk van hem heeft gekregen. Bij dezen too neelspeler vond men drie koffers van Jaarsma. Deze koffers werden op het politiebureau na gekeken en men vond er tal van wonderlijke boeken in, die de politie in staat gesteld heb ben den levensloop van den internationalen avonturier te reconstrueeren. Men vond boeken met foto's, handteekenin- gen en opdrachten van verschillende filmster ren, maar voorts ook een boek met handteeke- ningen en opdrachten vergezeld van zegels, die geplaatst waren door vooraanstaande auto riteiten in Amerika, zooals gouverneurs, mi nisters en burgemeesters. Deze opdrachten wa ren gericht aan den journalist Putnam. De man had perskaarten in zijn bezit en politie penningen, die hij had weten te krijgen, om zijn journalistiek werk te vergemakkelijken. Intusschen bleek, dat hij nooit in dienst is geweest van een Nederlandsch dagblad. De in troducties van de autoriteiten gebruikte hij om vertrouwen te wekken en zeer vermoedelijk heeft hij op deze wijze in het buitenland, even als in Rotterdam oplichtingen gepleegd. By de boeken met opdrachten was een verzame ling, die hij aanlegde om aan te bieden aan H. M. de Koningin. Hij had reeds handteeke- ningen van eenige staatshoofden, o.a. van Hoover en Mussolini en een handteekening van Kardinaal Pacelli en vele anderen. Niet alle van deze zijn echt, want de man werkte ook met valsche zegelstempels. Vast staat ech ter, dat er toch wel degelijk echte handteeke- ningen bij zijn. In totaal heeft de avonturier zijn Rotter- damsche hotelhouders voor f 1500 opgelicht. Het signalement van den man is verspreid, maar tot dusver heeft men hem nog niet kun nen arresteeren. Het „Journal Officiel" bevat een regeerings- decreet, waarbij voor invoer van versche groen ten uit Nederland naar Frankrijk tot 'en met 31 December een contingent wordt ingevoerd. De contingenten luiden als volgt:-voor uien, behalve pootuitjes van minder dan 22 m.M. middellijn, wordt het contingent bepaald op 3600 quintaux (1 quintal is 100 K.G.) Voor alle andere versche groenten, behalve uien en behalve z.g. witlof, waarvan de invoer n.l. tot nader order is vrijgelaten, bedraagt het con tingent 2600 quintaux. VERKRIJGBAAR BIJ APOTH. EN DROG. Het Is een betreurenswaardig, doch geenszins nieuw of onverklaarbaar verschijnsel, aat elk ingrijpen der overheid hoe absoluut noodza kelijk en verantwoord ook! steeds in meer dere of mindere mate ongewenschte reacties en dus kostbare en uitvoerige controle ten ge volge heeft. De kolossale smokkelhandel in gra nen, boter, margarine enz., ter hand genomen om de aanzienlijke crisisheffingen te „verdie nen", is er een bewijs van. Men importeerde reeds eenige jaren geleden Poolsche en Belgi sche tarwe, om die als Nederlandsch bij de Tarwecentrale voor het dubbele van den prijs in te leveren; men exporteert vaten zand, be dekt met een laagje boter, om „restitutie" van „betaalde" heffing te krijgen met behulp van vervalschte papieren; zelfs zijn er boeren ge lukkig weinigen die wrak vee laten dekken, om over eenigen tijd drachtige runderen te kunnen „opruimen" bij de Crisisrundveecen- trale. Over de biggen, voorzien van oormerken, blijkens welke zij nog.... geboren moeten wor den, is ook nog al een en ander te doen ge weest. Thans meldt men aan „Het Handelsblad", dat op het oogenblik reeds oude Belgische kalf- koeien naar Brabant en Limburg worden ge smokkeld, om daarna als „opruimingsvee" bij de Crisisrundveecentrale te worden ingeleverd tegen goed geld. Op deze wijze zouden wij dus niet alleen on zen eigen veestapel, doch ook dien van België helpen inkrimpen Woensdagmiddag heeft de Minister van Eco. nomische Zaken een deputatie uit de zes ver- eenigingen uit het bloembollenvak ontvangen, welker besturen gezamenlijk een adres tot den Minister hebben gericht dat in ons vorig num mer ié opgenomen. De deputatie bestond uit de heeren Ernst H. Krelage (Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur), T. M. H. van Waveren (Bond van Bloembollenhandelaren), S. Schoneveld (Hollanusch Bloembollenkweekers Genootschap) J. W. A. Lefeber (R. K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond)P. v. d. Nouland (Bond van Zuid Holl. Kleine Kweekers). W. Vennik (Neu trale Bond van Boeren Land- en Tuinbouwers). Nadat het adres den Minister was overhan digd werd het door den heer Krelage toegelicht, die daarbij deed uitkomen, dat het de vrucht is van de samenwerking van zes besturen, ter wijl in het voorjaar de meeningen niet zoo eenstemmig waren. Aan de verdere gedachten- wisseling met den Minister namen ook de meeste andere leden der deputatie deel. Ten aanzien van het verzoek om persoonlijke credieten te verleenen op den grondslag van het ingeleverde leverbaar, informeerde de Mi nister naar demogelijkheid van een garantie dezer credieten door de organisaties. Geant woord werd dat deze daartoe niet ln staat zou den zijn; wellicht zou indien de garantie geza menlijk gedragen werd door Rijk, Provincies en Gemeenten, ook het bloembollenbedrijf in zijn geheel voor een bescheiden percentage daarin betrokken kunnen worden. De Minister gaf echter geen hoop, dat aan het verzoek om credietverschaffing zou kunnen worden voldaan. Met betrekking tot het verzoek om vergoe ding op de basis van de minimumprijzen van de geheele zoogenaamde „misschatting" terug te betalen op de door den Minister bepaalde heffing op beteeld oppervlak en export, werd den Minister mededeeling gedaan van den na vaststelling van het adres bekend geworden voorgenomen maatregel om den veilingen toe te staan het nog aanwezige leverbaar te veilen, mits niet voor export. Uiting werd gegeven aan de ontsteltenis en ongerustheid die dit voor nemen gewekt had, omdat daardoor de goede resultaten tot nu toe onmiskenbaar met de saneering verkregen grootendeels te niet zou den worden gedaan, wegens de onmogelijkheid van afdoende controle in verband met den export. Met aandrang werd den Minister ver zocht ook vooral wegens deze laatste omstan digheid in te willen gaan op het verzoek tót vergoeding van de geheele „misschatting", met intrekking van de beperkende bepalingen van het zoogenaamde „raam", die bovendien uiterst moeilijk juist toe te passen zouden zijn. De Minister zeide op dit verzoek spoedige en ernstige overweging toe, al wenschte hij nog geen definitieve toezegging te geven. Naar we vernemen, hebben de dato 2 Octo ber aangevangen Poolsche onderhandelingen, welke van Nederlandsche zijde zijn gevoerd door den heer Lamping, directeur van den Sconomischen Voorlichtingsdienst en van Pool sche zijde door dr. Lychowski, directeur van het Ministerie van Handel te Warschau, dato 8 dezer tot de parafeering van een tarief- accoord door genoemde hoofdambtenaren geleid. De tekst van het accoord zal binnenkort be kend worden gemaakt. Het alleraardigste tooneelstuk Welkom Vreemdeling" door dr. Wil lem Royaards destijds zoo kostelijk gespeeld, heejt ons het begrip „wel kom" weer helder voor den geest ge bracht. Welkom! Hoe zelden zijn we waar achtig „welkom" bij anderen, hoe weinigen zijn waarlijk welkom bij ons. „Hoe allerleukst, dat u komt" spreekt de mond maar het hart be doelt anders. Sommigen zijn zoo grof of zoo eerlijk genoeg zoek zelf uit om te beduiden dat ze juist op 't punt stonden om uit te gaan. En hoe verwenschen we zelf menig bezoek in het drukste van ons werk of in de stilte van onze rust. Welkom. Laten we heden tenmin ste ons voornemen dat we zóó willen zijn om waarlijk „welkom" aan an deren te wezen. En dat we hartelijk „welkom" heeten met woord en hart hen, die in volle vxriendschap tot ons komen. Donderdagmiddag heeft te Amersfoort de begrafenis der slachtoffers van het droevig on geluk van j l. Zondagmorgen plaats gehad. Vanaf het sterfhuis aan de Liendertsche over wegen tot de Algemeene Begraafplaatsen aan den Soe-terweg hebben duizenden belangstel lenden den stoet gadegeslagen, begaan met het schrikkelijk lot van den wanhopigen vader. De twee lijkwagens voerden met zich een schat van bloemen, terwijl de familie en be kenden zich hierachter voegden in een lange rij auto's. Op het kerkhof hadden zich tegen half twee honderden geschaard om de open groeve. Alle hoofden ontblootten zich, toen de stoet het graf naderde. Voorop mevr. S ij berden, daarachter haar beide kinderen, terwijl ge steund door zijn schoonouders de zwaar be proefde man zijn lievelingen wegbracht naar hun laatste rustplaats. Bjj de lange rij van familieleden waren als belangstellenden eveneens de heer de Bruin, ingenieur van vervoer S. S., de stationschef van Amersfoort, de heer Putto, benevens een afge vaardigde van de betreffende taxi-onderneming. Nadat achtereenvolgens de moeder met haar beide kinderen in het graf waren neergelaten, sprak de predikant van de Ned. Herv. Kerk te Amersfoort, ds. Pannebakker, een troostrede, waarin hü o.m. hen laakte, die bij deze begra fenis gekomen waren louter uit nieuwsgierig heid. Zij toch hebben van het verdriet dezer familie een kijkspul gemaakt. Het waxe beter, dat zij dit niet gedaan hadden. In de eerste plaats treft ons het volgende: de vele ongelukken op Zondag. De Maandag- Sche bladen bevatten doorgaans drie interes sante rubriekenSport, ongelukken en mis drijven van den Zondag. Wannéér de kroegen op Zondag waren geslóten, er zouden miiïder vechtpartijen plaats vinden; werd de kerkgang beter betracht, de verkeersongevallen zouden niet zoo talrijk zijn- Ware de kerkgang beter betracht, in plaats van het familiebezoek, dit ongeluk zou niet plaats hebben gehad! Aan de huidige maatschappij kleven vele fouten, doch wij bloeden uit de wond, die wij zelf hebben gemaakt. Ten tweede gaat er een ernstige boodschap uit van dit graf: „Als ik plots voor den dood sta, zal ik dan klaar wezen." De aanwezigen bij zulk een graf, zij zullen zich bezinnen en wellicht tot inkeer komen. Het hoofd der Chr. school uit Baarn sprak hierna een hartelijk en diep-meevoelend woord, gevolgd door een van de intiemere bekenden, terwijl tenslotte een familielid bedankte voor de bewezen belangstelling. Hiermede was de droeve plechtigheid ten einde. De politie had uitgebreide voorzorgen geno men voor de afzetting van het terrein op het kerkhof, terwijl de Rijkspolitie de overwegen by den Luwdertscheweg voor deze gelegenheid bewaakte. By het verlaten van het kerkhof bemerkten wij duidelijk, dat de troostrede van ds. Panne bakker niet met onverdeelde sympathie was aanhoord. Donderdagmiddag is te Baarn op indruk wekkende wüze en onder groote belangstelling de laatste eer bewezen aan den chauffeur W, B. Bakker, die Zondag by dit ongeluk eveneens om het leven is gekomen. Een vyftal kransen dekte de baar Ter weerszijden gingen zes collega's te voet. Er waren acht volgauto's met verwanten, de machinisten van den aanrijdenden trein, de directie van het filiaal der taxi-onderneming uit Baarn, alsmede de hoofddirectie uit Hil versum. Overal langs den weg, waar de lange stoet doorreed, stond veel publek, dat vol was van het treurig ongeval. De begrafenis had plaats op het algemeene kerkhof aan de Dennenlaan. Op het kerkhof werd gesproken door den di recteur der N. V., den heer A. Pasman, door den heer Bos namens de collega's-chauffeurs en den machinist van 't Klooster. Een broer dankte voor de belangstelling. De Keuze-Commissie van den K. N. V. B. heeft het volgende Nederlandsche A-elftal samengesteld voor den wedstryd tegen het Rotterdamsche elftal, op Zondag 19 November a. s. op het Spartaveld te Rotterdam om den Gouden Onafhankeiykheidsbeker. Doel: Van der Meulen (H. F. C.). Achter: Weber (A. D. O.), Van Run (P.S.V.). Midden: Pellikaan (Longa), Anderiesen (Ajax), Van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unitas), Adam (H. V. V.), Vente (Nepitimus), Schoemaker (Quick), Mul ders (Ajax). Reserves. Pöttgens (Miranda), Diepenbeek (Ajax), Breitner (A. D. O.), Slot (D. W. S.). Naar wy vernemen koestert de Amsterdam sche wielrenner G. Wils het voornemen een aanval te doen op het wereldduurrecord van Richard. Wils heeft zich hieromtrent reeds in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 6