Het Derde Rijk en de Pers Stadsnieuws HET CENTRALE COMMANDO STRAKKE TEUGELS VAN VADERTJE STAAT BALBOALSG.G. NAAR LYBIë VRIJDAG 10 NOVEMBER De gelijkschakeling der pers komt den Staat heel wat meer ten goede dan aan de kranten Eetere samenwerking noodzakelijk Casanellas verongelukt Het verkeerswezen in Zwitserland Achteruitgang der Spoorwegen tengevolge van het auto verkeer Oorlogsgedenkteekens WIJZIGING AMBTENARENWET SOCIALE VERZEKERING Het nieuwe wetsontwerp KAMERLID WENDELAAR Ontslag gevraagd als burge meester van Alkmaar Uitvoer van bollen en fruit naar Frankrijk VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken GEWAPEND METSELWERK Voortzetting der proef te Arnhem „De ontwapening is het pijnlijke geval in de Europeesche familie, waarover men liever niet spreekt Goering in Rome koel ontvangen HOOGE BELANGSTELLING Voor de vergadering van den Land- en Tuinbouwbond Paneuropa Verbetering treindienst Haarl. Motet- en Madrigaal- vereeniging Gevonden dieren en voorwerpen Personalia VRAGENBUS Waarom na nog wachten voor U een bontmantel koopt? Leipziger Bonthandel UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN WOU DE VIJFHUIZEN HOOFDDORP SPAARNWOUDE De verhouding tusschen den staat en de pers heeft in het Derde Rijk van Adoll Hitier een radicale wijziging ondergaan. Opzettelijk werd door hem de leiding van het nieuwe ministerie voor volksontwikkeling en propaganda toevertrouwd aan Joseph Goebbels. een journalist van formaat, jaren achtereen hoofdredacteur van de Berlijnsche „Angriff". Diens eerste werk was het, een direct contact door te zetten tusschen zijn minrsterie en alle Duitsche bladen. Een staf van jeugdige onder nemende medewerkers was hem hierbij behulp zaam. De kranten, welke het waagden, er zoo nu en dan een meening op na te houden, welke niet met die der rijksregeering strookte, werden zonder pardon voor een bepaalden tijd verbo den. Zondigden zij bij herhaling tegen de onver biddelijke wet der gelijkschakeling, dan hadden zij met dit doelloos verzet hun eigen doodvonnis onderteekend en hielden op te bestaan. Orga nen van gevestigde reputatie moesten de ha: de hand van Vadertje Staat aan den lijve onder vinden en zelfs organen, welke zich vrijwillig in dienst hadden gesteld van het nieuwe be wind, werden na een tijdelijk verbod gedwon gen, hun hoofdredacteur door een publicist te vervangen, die zich beter dan zijn voorganger kon verplaatsen in de gedachtenwereld der overheid. Zoodoende is er in de berichtgeving een eenvormigheid ontstaan, welke den staat meer dan de pers ten goede komt. Legt men een tiental groote Duitsche dagbladen naast elkaar dan komt men tot de ontdekking, dat alle op de voorpagina dezelfde officieele berichten publi- ceeren zonder het eertijds gebruikelijke com mentaar. De volgende pagina's publiceeren uit voerige verslagen van politieke samenkomsten, vertellen den lezer, wat vooraanstaande staats lieden hebben ondernomen, om de eenheid van volk en staat te bevorderen en we'.ke plannen voorts voor de naaste toekomst, ontworpen en overwogen worden, om de stabiliteit van dézen eenheidsstaat te garandeeren. In de eerste maanden van dit veelbewogen jaar was het gebruikelijk, dat alle te Berlijn werkzame Duitsche journalisten tweemaal per dag op den Wilhelmplatz verschenen, om aan de dienstdoende referenten een aantal vragen te stellen, welke hun het werk vergemakkelijk ten. Zij wonnen dus informatie in over actueele aangelegenheden en hadden ervoor te zorgen, dat heel Duitschland op de hoogte gehouden werd van wat er te Berlijn, speciaal in de Wil- helmstrasse gaande was. Daar deze methode van vraag en antwoord op den duur te tydroo- vend bleek, is de persafdeeling ertoe overge gaan, voor de aanwezige journalisten in be- knopten vorm een algemeen overzicht voor te dragen van alles, waarmee de regeering zich bezighoudt. Eiken dag verschijnt een referent uit een bepaald ministerie, houdt een korte voordracht en het resultaat van zulk een uiteen zetting wordt dan aan de kranten telefonisch doorgegeven. Interne bijzonderheden komen hierbij niet ter sprake en de eenvormigheid de zer berichtgeving komt uitteraard de krant niet ten goede. Dagbladen, die per dag twee- en zelfs driemaal verschenen, worden thans nog slechts in één enkele editie uitgegeven en andere uitgaven werden vrij onverwacht gestaakt. Ik denk hierbij aan het bedrijf van Ullstein. welks honderden krantenverkoopers het Berlijnsche straatbeeld jaren achtereen verlevendigd heb ben. Men hoort ze niet meer „Tempo, Tempo!" roepen, want dit dagblad verschijnt reeds en kele weken niet meer en in de plaats hiervan biedt men een tweede editie van de „B Z. am Mittag" ten verkoop. De avondeditie der „Vos- sische Zeitung" verschijnt reeds enkele dagen niet meer en het personeel in de Kochstrasse wordt binnenkort sterk verminderd. Zoo gaat het in ieder Berlijnsch krantenbedrijf van gro teren omvang en het zal een moeilijke taak voor de regeering zijn. het nadeel dezer jour nalistieke geliikschakeling door verlevendiging van het bedrijf te overwinnen. Immers: alles, wat de Duitsche kranten brengen omtrent het economisch en kerkelijk leven, de rubrieken om trent kunst en wetenschap, sport en pubMek ver maak, staat onder nauwkeurige controle van overheidswege en de angst voor onr.oodige wrij ving met de regeering noopt den recensent tot een berichtgeving, welke 's lezers belangstelling voor het publieke leven allerminst bevordert. Gaat men zoo verder, dan houd ik het niet voor onmogelijk, dat na verloop van tijd over heel Duitschland alleen nog maar de1 „Völkische Beobachter" gelezen wordt! De buitenlandsche correspondent staat voor dezelfde moeilijkheden als zijn Duitsche col lega. De persafdeeling op het ministerie van buitenlandsche zaken werd overgenomen door het propaganda-ministerie van dr. Goebbels en hier heeft men klaarblijkelijk met inte-ne aan- ge'egenheden de handen voorloopig zoo vol werk. dat er aan een voortdurend contact met de buitenlandsche journalisten niet gedacht kan worden. Van geregelde ontvangsten, zooals zulks tijdens de vroegere regeeringen gebruikelijk was. valt weinig te merken en een vruchtdra gende informatie, welke den buitenlandschen journalist het werk kan vergemakkelijken, is totdusver uitgeb'even. De Geheime Staatspolitie onder den jeugdi gen Ministerial' at Diehls heeft zich oncier meer tot taak gesteld, het werk der buitenlandsche journalisten scherp te controlesren De ambte naren van het bureau in de Prinz Albrecht- strasse we:ken samen met de verschillende mi nisteries en zoodoende is het verklaarbaar, dat zij, die over den gang van zaken in Duitschland voor buitenlandsche bladen schrijven geheel onverwacht aan een verhoor onderworpen wor den. Ernstige conflicten met buitenlandsche journalisten waren hiervan het logisch gevolg. Sommigen werd beleefd verzocht, wat minder scherp te zijn in hun kritiek, anderen werden gedwongen, Duitschland voorgoed te verlaten. Het is allerminst mijn taak. na te gaan, in hoeverre bepaalde collega's tegen de ongeschre ven wet der wederzijdsche correctheid al of niet gezondigd hebben. Het spreekt vanzelf, dat ieder, die in Duitschland wil leven en werken, alles moet doen. wat binnen zijn beperkt ver mogen ligt. om het veelomvattende werk der nieuwe regeering in een voor beide partijen be vredigenden vorm weer te geven. Minstens even wenschelijk wil t mij echter toeschijnen, dat een coulante toelichting van bevoegde zijde hier toe wordt verleend. Voorkomen is beter dan ge nezen Een meer harmonische en vruchtdragen de samenwerking tusschen de regeering van het Derde Rijk en de vertegenwoordigers der bui tenlandsche pers zal pas mogelijk blijken wan neer men zich niet beperkt tot controle van hun arbeid, maar alles doet, om voor een gron dige informatie zorg te dragen. Gaat men bier toe over, dan zal het zelden of nooit meer voor komen, dat een buitenlandsch journalist ervan verdacht wordt spionn°ge bed-even te hebben. mondeling in regeeringskringen tot uiting ge bracht en steeds verklaarde men zich bereid, hiermede rekening te houden Ik begroet der halve de uiteenzettingen van Ministerialrat Dr. Jahnke, den plaatsvervangenden pers-chef der rijksregeering, die op een geze'ligen praatavond in Haus Siechen het thema „Buitenlandsche Pers en Nationaal-Socialisme" behandelde. Vol gens hem moet de afdeeling „Buitenland" van het Ministerie voor Propaganda propagandis tisch werken. Hiermee wordt niet bedoeld, dat men nationaal-socialistische propaganda in het buitenland wil ondernemen Men wil echter in het buitenland door onze bemiddeling belang stelling voor den nieuwen staat wekken en be vorderen. Jaenicke, de plaatsvervangende referent der persafdeeling, voegde hier nog aan toe, dat de persafdeeling der partij naar samenwerking moet streven met hen, die niet nationaal-socia- listisch denken. Zij, die de gedachte-wereld van het IJevde Rijk niet kennen, moeten hiervoor gewonnen worden. Principieel is men dus in de Wilhelmstrasse bereid, de veeleischende taak der buitenlandsche correspondenten te vergemak kelijken, maar tot een vaste regeling schijnt men nog steeds niet gekomen te zijn. Zoolang dit niet het geval is, zullen conflicten vaker voorkomen dan noodig en wenschelijk is. De schuld ligt dan aan beide zijden, bij hen, die in hun streven naar pakkende berichtgeving ver der gaan dan de rijksregeering wenscht. maar minstens evenzeer bij hen. die den beroeps- journalist uit overmaat van voorzichtigheid en terughoudendheid niet de mogelijkheid geven, een blik in het bedrijf van den nieuwen staat te werpen. Berlijn. 10 November 1933. Ramon Casanellas, een der Communisten leiders in Spanje en oud-officier van de Rus sische luchtvloot, is by een motor-ongeluk om net leven gekomen. Hü reed met een motorfiets met zijspan, waarin een andere communist zat, tegen een auto op, tengevolge waarvan Casa nellas en zijn metgezel om het leven kwamen. Casanellas was elf jaar geleden, in de onrus tige tijden die volgden op het vermoorden van den Spaanschen premier Eduardo Dato. naar Rusland gevlucht, waar hij vlieger werd en tot officier bevorderd werd. Eenigen tijd geleden keerde hy by het uit roepen van de Spaansche republiek naar zijn vaderland terug, doch hij werd in verband met zyn communistische agitatie uit het land gezet. Na in België te hebben vertoefd, trachtte hij opnieuw Spanje binnen te komen, doch hij werd gearresteerd. Dezer dagen was hij juist voor- waardeiyk in vrijheid gesteld. De Zwitsersche Bondsraad heeft het rapport op de begrooting voor de Bondsspoorwegen voor 1934 goedgekeurd. In het rapport werdt op de bezuiniging bij de spoorwegen gewezen. Op de uitgaven voor nieuwbouw is binnen vier jaren 50 pet. bezui nigd. De bedi-yfsonkosten zyn verder gedurende de laatste vüf jaar met 40 millioen francs of 14 pet. verminderd. De bedi ijfsinkomsten zijn sinds 1929 met on geveer 22 pet. verminderd. De oorzaak hiervan zijn verlaging der tarieven, de algemeene ver mindering van het verkeer en de concurrentie van den auto. Zonder deze factoren zouden de Bondsspoorwegen er waarschijnlijk in geslaagd boven te komen. De ontwikkeling van het auto verkeer heeft den grondslag van het spoorweg verkeer echter totaal veranderd. Niet alleen is de monopolie-positie opgeheven, doch lasten, die het autoverkeer niet kent, drukken op de "poorwegen. In het rapport wordt er op gewezen, dat de gewijzigde omstandigheden een reorganisatie en rationalisatie van het geheele transport wezen noodzakelyk maakt. Het bedrijf moet van zyn onvruchtbare uitwassen bevrijd en van zijn belemmerende servituten verlost worden en ge heel op commercieele basis worden opgebouwd. Tenslotte wordt in het rapport het vraagstuk van het spoorwegverkeer en het verkeer langs den weg besproken. Hoewel vele moeilijkheden moeten worden overwonnen, wordt het nood zakelijk geacht, dat een reorganisatie tot stand komt, waarby zoowel het spoorwegverkeer als het wegverkeer in overeenstemming met de ver- keersbehoeften worden geregeld. Voorstellen daartoe worden op het oogenblik te bevoegder plaatse bestudeerd. Merkwaardigerwyze en aantoonend de juiste berekening by den bouw traden deze scheurtjes tegeiykertijd in verschillende deelen van het i werkstuk op. Intusschen was reeds met een meer dan meervoudige zekerhe'd de gewaagdste veronder stelling nog tartende, enorme stsrl-tegraac! van d't gewapende metselwerk bewezen. Wanneer de ondervinding met deze voor treffelijk geslaagde proef gemeengoed zal zyn geworden, zal deze zeer zeker van g-ooten goeden en bij den opzet ook gewenschten in- de Romeinsche keizer Trajanus, die in 107 n. vloed blijken te ziin op het gebruik vun het 3hr hefc jand jnlyfde. Tegenwoordig behoort bij uitstek Nederland-cbe product de baksteen: het koninkryk Roemenië, en van de werkmogelijkbeid in deze Neder- landsche industrie niet minder. Ter herdenking van de in den oorlog geval- Binnenkort zal na enkele det"ilproeven het lenen en om de overwinning te vieren richtte werkstuk weer worden afgeb-oken. Tot dan j^-janus een monument op, dat thans nog voor b'ijft het voor ieder belangstellende te bezich- Vele eeuwen geleden werd het land tusschen _heis, Karpathen, Donau en Dnjester, dat door Je Romeinen Dacië is genoemd, aan de toen malige bewoners ontnomen; de veroveraar was tigen. Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de artt. 125 en 126 der Ambtenarenwet 1929 wezen sommige leden er op, dat inzake d? ge meentelijke regelingen het toezicht van Ged Staten op de gemeentebesturen volgens dit ontwerp zal worden vervangen door de Kroon. Zij achtten dit geen verbetering van den be- staanden toestand, want het toezicht van Ged. Staten is soepeler dan dat van het rijk uiter aard zal kunnen zyn, aangezien het college van Ged. Staten beter op de hoogte is met gemeentelijke verhoudingen en de daaruit voortvloeiende behoeften. De voorgestelde re geling beduidt bovendien een nieuwe aan tasting van de autonomie der gemeenten. De leden, hier aan het woord, zagen in deze wets- wyziging de bedoeling om te komen tot een gecentraliseerde staatsmacht. De gemeente, zoo betoogden zy, staat thans, en terecht onder zser scherp toezicht. Maar nu de loonen te willen geiykmaken met die bij het rijk, is streven naar een niet ge- wenschte uniformiteit, welke wegens het om laag drukken der gemeentelijke loonen schade lijk zal werken. Voor het wegnemen van ex cessen is geen wetswyziging nood'g; daartoe zyn middelen, waarover het centrale gezag •thans reeds beschikt, voldoende. Vele andere leden waren van oordeel, dat het ontwerp volledige instemming verdient. Vo'gens het voorloopig verslag der Eerste Kamer inzake het wetsontwerp, houdende or ganisatie vi. n de openbare organen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering, be tuigden o'j het afdselingsonderzoek vele leden hun instemming daarmede. Evenwel betreur den vele ieder de aanneming van het amen dement-Van den Tempel-Kupers betreffende dp samenstelling van de Raden van Arbeid. Andere ledpn daarentegen achtten het amen dement een verbetering. Enkele leden, die het onjuist en uit den booze achtten dat de Raden van Arbeid meer en meer ambtelijke "cr.amen zullen worden, stelden de vraag of de minister geen mogelijk?,eid heeft gezien, by deze wetswijziging te gaan in ie richting van het leggen van de verantwoorde lijkheid voor de uitvoering van wettelüke be palingen op belanghebbenden, n.l. op de bij het bedrijfs'even betrokken organisaties van werkgevers en arbeiders. In de raadszitting van Donderdagmiddag deelde de burgemeester, mr. W. C. Wendelaar, mede, dat hy aan H. M. de Koningin tegen 15 Januari a.s. ontslag heeft verzocht als bur gemeester van Alkmaar. 't grootste deel intact is. Het was een toren met een doorsnede van tien meter en een hoogte eveneens van tien meter. De versiering er van was eenvoudig: een Dorische fries, waarop oorlogstooneelen, gevangen barbaren en andere scènes afgebeeld stonden Het inschrift luidde: „Ter eere en ter nagedachtenis van de helden, die in den strijd voor het vaderland den dood venden" Het moderne Italië heeft nu een triomph- boog opgericht, in nemoriam van de gedurende den wereldkrüg gesneuvelde Italianen, en hier voor hebben de herdenkers de spreuk van Tra janus opnieuw benut. Ook bevindt zien in het „Museum van het Romeinsche keizerrijk" te Rome een plastische reconstructie van het oude monument benevens het facsimile der inscriptie en copieën van de ongineelen der steenen tafels, waaruit de fries bestaat. De Minister van Economische Zaken heeft het bedrag ter bestryding van de kosten, aan het afgeven der certificaten voor den uitvoer van bloembollen verbonden vastgesteld als volgt: voor zendingen tot 10 kg. f 0.10, boven 10 tot 20 kg. f 0.20, boven 20 tot 30 kg. f 0.30, boven 30 kg. f 0.20 per 100 kg., met een mini mum van f 0.40 per certificaat. Bovengenoemde bedragen moeten vóór afgif te van het certificaat worden voldaan aan dien persoon, belast met de afgifte. Nog heeft de minister het bedrag ter bestry ding van de kosten, aan de afgifte der certi ficaten voor den uitvoer van fruit naar Frahk- rijk verbonden, met ingang van 15 November 1933 vastgesteld op 1 cent per 100 kg. met een maximum van 20 cent per certificaat. P. S„ zonder beroep, wonende te Amsterdam. Appèl overtr. Motor- en Rij wiel wet. Vonnis kantonrechter Purmerend bevestigd- H. C. v. Z., koopman, wonende te Uitgeest. Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement. Vrij gesproken. J. B., kolenhandelaar, wonende te Amster dam. Appèl overtr. Motor en Rywielwet. 25 boete subs. 25 dagen hechtenis en 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. W. H., reiziger, wonende te Amsterdam. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis kanton rechter Zaandam bevestigd. A. B. V., bouwvakarbeider, wonende te As sendelft; P. J. J. V-, bouwvakarbeider, wonende te Assendelft, sub I Mishandeling, sub 2 Dief stal. Ieder acht maanden gevangenisstraf o.v- J. H. D. S., chauffeur, wonende te Amster- De zeer belangrijke proef, welke op instiga- (Van onzen Rom. correspondent) -- - --r- -r T aaT wij nu al een half jaar en meer op tie van de Ver. Ned. Baksteen Industrie onder \\j wachtten, is eindelijk geschied: Mussolini leiding van den heer O. Jelsma, civ. ing. te Den V V heeft, na „oorlog", ook „marine" en Haag nabij de Schelmsche Brug te Arnhem luchtvaart" in eigen handen genomen en aldus genomen wordt met z.g. gewapende metselwerk, het ééne ministerie van nationale verdediging werd Woensdagmiddag 1.1. voortgezet. I zooal niet formeel, dan toch practisch in een Zooals men zich mogelijk nog herinnert be- Dersoneele unie tot stand gebracht. Bo^niiru,^' V,er':StUk dat draag'kracnt van 1 zooals al nadrukkelijk gezegd werd, toen Mus- toonen uit aan" Uohni enkele maanden gileden de oirlogsporte- toonen uit twee balken met een vrije over-- ™0_„nrY, h0t.,0 pr,pn riP7P maatregelen feuille overnam, betze. enen deze maatregelen w'aardoor de effectieve kracht van de Italiaan- sche strydmacht zeker niet onaanzienlyk win nen zal, geenszins een naaste voorbereiding voor spanning van 240 c.M. en twee uitkramende einden ieder 120 c.M. lang. Balken en olaat zijn gewapend. De overspannende nlaat is 63 c.M. ucii 6C1104all0 ccl, breed en 10 c.M. dik en is bewapend met 8j dacien".toenmaals kon men zelfs zeggen: in- cta„Pn rliomorp!1 10 rvi staven diameter 10 m.m. Reeds eenige weken geleden werd dit werk stuk belast success'evelijk tot 2262 K.G. druk per M2 op de plaat. De doorbuiging hiervan was op dat oogenblik 2'4 mm en van de balken 1% mm. Door den enormen regenval en de doordrenking der steenbelasting was deze doorbuigins inmid dels gestegen (of liever gedaa'd?? tot, 2\ m.m. voor plaat en 1'4 m.m. voor balken. De spanningen bedroeden op dat ogenblik minimaal, in den steen (van m'.Udsnpiaat) 73'4 K.G. per c.M.2, en het yzer 1275 K.G per c M 2. tegendeel, en erop wijzen, dat de éénheid van leiding, wat leger en fascistische militie betrof vooral van belang was met het oog op de.... ontwapening. De ontwapening is op het oogenblik min of meer het pijnlijke geval in de Europeesche fa milie, waarover men aan tafel liever niet spreekt En na de jongste gebeurtenissen te Genève zou men geneigd kunnen zyn, in den huidigen stap der Italiaansche regeering een eerste weerlichten te zien aan den politieken horizont. Doch men zou verkeerd doen, de figuur van den Duce, hoezeer ook met portefeuilles beladen als een bedreiging voor den bloedarmen Euro- Woensdagmiddag zou de belasting worden peeschen vrede te beschouwen. In de stekelige voortgezet tot bezwykens toe. Laag na laag werd opgestapeld. De doorbui- 1 ging steeg met minieme waarden Geen scheurt-'e werd geconstateerd. Toen reeds het avondduister daa'de in het gebergte verlangde men er werkelijk naar dat het .huunebed" maar in mekaar mocht lakken. nabuurschap van Frankrijk en Duitschland leeft hy tot het laatste toe de rol van middelaar gespeeld en het was zeker niet naar Mussolini' maak en methode, dat Duitschland de onder andelingen met stampende schreden verliet. Goering is onverwacht in de Romeinsche lucht haven neergedaald en 't is alleszins waarschyniyk. 59 la<"en steen lagen ^cds opgestapeld Op dat zijn komst, door de Italiaan che bladen vrij de plaat drukte 4350 K G. per M2. De plaat boo" 6 m m. de bal'-en 3'4 mm. door Bij gebrek aan steenen werd de belasting voortgezet met zware cement balken. Eerst by een belasting van 4524 K G. Der M2. een ongeveer manshooge stapeling van met«eMeenen en een doorbuiging der plaat van 6'A mm, en der balken van nrgeveet Herhaaldelyk heb ik dezen gedachtengang 4 m.m. werden de eerste scheurtjes bespeurd. vlakjes vermeld, ten doel heeft, de zorgeloos verstoorde samenwerking met den Italiaanschei dictator weer zooveel mogelijk te lijmen. Meer aanleiding tot directe bezorgdheid dan de Fransch-Duitsche onverdraag ijkheden geeft wellicht het Oostenryksche vraagstuk, waarom- .rent nog voortdurend ongeruste beschouwingen en geruchten de ronde doen. Maar hoe scherp de spanningen hier ook zyn, zy houden elkander, dam. Appèl overtr. Motor en Rijwielwet. Vonnis kantonrechter Purmerend bevestigd G. P. J. H-, nachtwaker, te Aalsmeer. Appèl •overtr. Motor en Rijwielwet. 10 boete sub". 10 dagen hechtenis ov. C. H. K., groentenhandelaar, wonende te Nieuwer-Amstel. Vrijgesproken. D. v. d. W„ wonende te Haarlem. Vryge- proken. P. B., teekenaar, wonende te Broek in Wa terland. Overtr. art. 247 W- van Str. Ontslagen van alle rechtsvervolging en voorwaardelijk ter beschikking van de Regeering gesteld met een proeftyd van drie jaar en byzondere voor waarden. De algemeene vergadering van den L-T.B. welke op Maandag 13 November, des voormid dags half elf in het gebouw „£t. Bavo" te Haar lem wordt gehouden, mag zich verheueen in de aanwezigheid van Z.Exc. Mr. Dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie, oud-voorzitter en eere lid van den L.T.B. De Minister van Economische Zaken Z.Exc. Mr. T. J. Verschuur, is voornemens de H. Mis, voorafgaande aan de algemeene vergadering, by te wonen. Verwacht wordt, dat zoowel in de H. Mis als in de algemeene vergadering, zeer veel afge vaardigden aanwezig zullen zyn. In een hier ter stede gehouden vergadering van de Nederlandsche Paneuropa-Vereeniging. welke namens het hoofdbestuur werd geleid door Mr. L. J. van der Valk, die een rede hield over: „Paneuropa, meer dan ooit een noodza- kelykheid", is een afdeeling Haarlem opgericht. Als voorloopig bestuur zullen optreden de heeren Taco Mulder, J. Kolkman en J. W. A Mulder. Naar wy vernemen, hebben de N. S. alsnog besloten, in afwyking van de winterdienstrege- ling, trein 2601, ingaande 10 November, op werkdagen (van Haarlem 5.22) te Bloemendaal (5.2f5) te laten stoppen. Het Haagsche Muziek College heeft o.a. de Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging o.l.v. Sem Dresden gevraagd, een uitvoering voor haar vereeniging te geven. Oud-Nederlands,che werken zullen worden uitgevoerd van G. Dufay, N. Gombert, C. Ja- nequiny Orlandus Lassus, Clemens non Papa, Jocquin de Prés, J. Pz. Sweelinck, J. Valt en J. Wanning, en polyphone liederen uit de 16e eeuw. door hun veelvuldigheid zelf. in een soort van ontplofbaar evenwicht en het heeft er soms den schyn van, dat de regeering van den kleinen kanselier, onder de onweerslucht rustig voort werkend, op een goeden dag het ergste achter den rug zal vinden. Zooals gezegd, staat de nieuwe bezetting en vereeniging der Italiaansche oorlogsministeries dus niet in verband met de spanningen van hei oogenblik, maar is de eindelyke doorvoering van een sedert langen tyd ryp besluit, dat gehee. in de lijn ligt van de fascistische methoden Centraliseering en rationaliseering hebben die methoden ook op ander gebied vaak gekenmerkt, het jongste regeeringsdecreet, evenals de reeds enkele maanden oude schepping van het centrale commando der verschillende strydmachten, lig; geheel in dat systeem. Men heeft vaak gefluisterd, dat de persoon lijke voorkeur van maarschalk Balbo meer aan Italië en de luchtvaart hing dan aan de Afri- kaansche koloniën, en dat juist dit bezwaar de reden van de vertraging was. Wat daar van zy, die persoonlijke voorkeur van den maarschalk is dan blijkbaar toch voor de redenen van staat geweken. Na zyn jongsten transatlantischen triomf, met den maarschalkstaf beloond, had zyn organisatorische werkzaamheid voor de Italiaansche luchtvaart een hoogtepunt bereikt dat moeilijk kon worden overtroffen en bood Italië hem geen nieuwe mogelykheden meer. In de koloniën vindt de jonge quadrum-vir daaren tegen een nieuw terrein voor zyn onstuimige energie. Voor de vereenigde ministeries van oorlog marine en luchtvaart kwam uiteraard niemand dan de Duce zelf in aanmerking. Als medewer kers in de opengevallen departementen heeft hij voor de luchtvaart generaal Valle en voor marine admiraal Cavagnari geroken, van wie vooral de eerste een reputatie heeft, welke die var, den immer betreurden Madda.ena evenaart. Eigenaardig is, dat het vereenigde commando van de Italiaansche strijdmachten nog onbeze blyi't. Men heeft daarvoor gewooniijk twee na men genoemd, namelijk Balbo en Badoglio, dei. tegenwoordigen gouverneur van Lybië, wien.- ambtstyd als zoodanig binnenkort afloopt. Nu Balbo bestemd is om hem op te volgen, lijkt de benoeming van maarschalk Badoglio, chef van Jen generalen staf, tot het vereenigde com mando vry zeker. In maarschalk Badoglio verliest de kolonie ;en goeverneur van buitengewone beawa„mheid die een dreigende kracht wist te paren aan ad ministratieve vaardigheid en de Arabieren bij zonder goed heeft verstaan. Een ieder herinnert zich de proclamatie, van een CHxtrrsche kleurig - neid, waarin hy den Arabieren te kennen gaf dat degene, die de Oostenryksche millioenen- .egers verslagen had, zeker geen lang gezeu. :.ou maken met een hoopje Afrikaansche rebel len. Italië wint echter, zoo Badoglio inderdaad onder den éénen minister, de ééne commandant der Italiaansche strijdmachten wordt, den ge malen strateeg terug, die een groot persoon- lyk aandeel gehad heeft in de weer triomfantelyk herdachte overwinning van 4 No vember 1918 en wiens bekwaamheid in het ver trouwen van heel de militaire wereld, van sol daat tot generaal, haar weerklank vindt. Bur. v. Politie, Smedestraat 9, autodop V. Dijk, Oranjeboomstraat 188, armbandje Amama, 2e Hoogerwoerddwarsstr. 48, bril in étui Scnouten, Papentorenvest 62, ceintuur Dalmeyer, Koninginneweg 49, das Misset, Duinoordstraat 10, étui met foto's Brest, Zijlstraat 11, heerenhandschoen Dekker, Ber kenstraat 2, handschoen Kennel Fauna, Parklaan 119, hondje, 2 katten Kennel Haer- lem, Regentesse'aan 42, 7 honden, 8 katten V. Tongeren, Alb. Thymstraat 13, jas Bur. v. Politie, Smedestraat 9, kaart Rott. zieken fonds Starreveld, Enge'szstraat 40, kalkoen V. Straaten, Busken Huetstraat 18, porte- monnaie De Graaf, De Clercqstraat 116. ry- wielbel.plaatje Zwiers, Scheepmakersdijk 51 rocd, strijkijzer Kerkman, Acaciastraat 2. tennisschoen V. d. Mark, Kolkstraat 16, da- mestasch - Schouten, Merovingenstraat 7, id. Niemeyer. Harmenjansweg 19 rd, kinder- tasch Bakker, Narcissenlaan 14, Heemstede, vulpen Jansen, Pegasusstraat 34, vulpen Knape, Riouwstraat 30, 1 knot wol. Terug te bekomen by: Visser, Timorstraat 20, Fransch boekje; Bur. v. Politie, Smede straat 9, handschoen en bos sleutels; V. Vel- zen, Holsteynstraat 11 rood, ceintuur; Ten Bosch, Rembagstraat 31, colbert (manchester) Mollenkamp, Diederikstraat 19, dekzeil; Leyh, Coltermamstraat 2b rood, heerenhandschoen; V. Sloten, K. Poellaan, 15 rd., zwart hondje; De Mooy, Allanstraat 66, handbeschermer en leerboek; V. d. Heuvel, Obistraat 71, handwar mer; Taminie, Pieter Kiesstraat 79 rd., kora len ketting; Warmerdam, Oranjeboomstraat 152, kerkboek; Vertrecht, Leidscheplein 14, kousen; Roode, H. van Alphenstraat 5, muts; Vermeire, Godfr. v. Bouillonstraat 17, dames- parapluie; Heek, Jan de Braystraat 6, rozen krans; Kroeze, Tuinlaantje 18, regenpijpen; Hessels, Westergracht 49 rd, damesriemschoen; Gielings, Zylstraat 12, sleutels aan een ring; Hoogerbeets, Westergracht 81 rd, kindertasch; Jansen, Anthoniesteeg 8a, handtasch; V. d. Huizen, De Haasstraat 10, damestaschje; Eek hout, Leidschevaart 62, vioolkist. Onze stadgenoote mej. Misset, wachtgeldster by het Openbaar Onderwijs is benoemd tot on derwijzeres aan de Openbare School te Zuid- wolde by Hoogevecn (Drente) en te Noord- Scharwoude. Zy aanvaardde de laatste benoe ming. Vraag: Wat is de kortste weg van IJmuiden naar Stadskanaal? Antw.: IJmuiden, Amsterdam, Amersfoort, Nijkerk, Harderwyk, Nunspeet, Oldebroek, Katerveer, Zwolle (145 K.M.), Rouveen. Meppel, Smilde, Assen (70 KM.), Rolde. Gieten. Gas- selte. Stadskanaal (30 (K.M.) Totaal plm. 245 K.M. Of: IJmuiden, Velsen, Beverwyk. Heiloo, Alkmaar (25 K.M.), Schoorldam, Stoipervlot- brug, 't Zand Westeinde, Anna Paulowna Van Ewycksluit, Wieringen, Westerland. Hippoly- tushoef Den Oever (53 K.M.) langs den af- sluitdyk (43 K.M.), Zurig, Wons, Bolsward. Hartetwerd, Bozum, Oosterwierum. Im- sum, Akkrum, Besterzwaag. Wijnjeterp Oos- terwolde, Appelschga, Smilde Kloosterveen. Assen (108.5 KM.), Rolde, Gieten, Gasselte, Stadskanaal (30 K.M.) Totaal plm. 243 K.M. Vraag: Wat is de kortste weg van Haailem naar Nunspeet per auto en hoeveel K.M.? Hoeveel kosten eventueel de ponten en tollen •>p dezen weg? Antw.: Haarlem, Amsterdam, Diemerbrug, langs nieuwen Rijksweg, Baarn, Eembrugge, Nijkerk. Emwlo, Harderwijk, Nunspeet. Totaal 120 K.M. ongeveer. Voor zoover ons bekend is, aijn er geen tollen of ponten op dezen weg. Vraag: Wat is het adres van het secretariaat van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken? Antw.: Secretariaat: A. van Lennep, Nassau- plein 6, Haarlem. Vraag: Wat is het adres van een R. K. Ac- :ordeonclub in Haarlem? Antw.: Ons niet bekend. Prima lange bisam-mantels f 175. Lange veulen-mantels m. echten skunks kraag 165.— Korte veulen-mantels62.50 Alles met garantie Onze reparatie-inrichting is de beste hier te lande Vossen, kragen, vellen zeer voordeeiig Gr. Houtstr. 103 - Tel. 10577 Gevonden voorwerpen. Gevonden en terug te bekomen by: Visser, Brederodeweg 35, Bloe mendaal, een rijbewijs A. ten name van Hoe- velen te Velsen; v. Steen, Sterreboschlaan 25, Bloemendaal, een ceintuur; Cuperus, Noordlaan 52 Bloemendaal, een zilveren potlood; Mulder, Bosch en Duinlaan 6 Bloemendaal, een paar witte handschoenen en een boekje met Duit sche getuigschriften; Wetering, Oirschotstraat 12 Haarlem, een gouden dames broche; Hagen- zieker, Catslaan 11 Aerdenhout, een Schotsche terrier; Dekker, Zuidertuindorplaan 3 Haarlem, een zwart hondje; Brederodeduin Bloemendaal, een herdershond; Rustenburgherweg 17 Bloe mendaal, een vulpenhouder; F. Tog te ma, Zo- merzorgerlaan 14 B Bloemendaal, een dames taschje met inhoud; J. Brugman, van Ewyck- weg 2 Bloemendaal, een bruine muts; Bolleman, Alb. Thymlaan 42 Bloemendaal, een zilveren rozenkrans; aan het bureau van politie Aerden hout een onderdeel van DWK-motor; aan het bureau van politie Overveen een handschoen, een notitieboekje, een knipmes, een schooltasch met inhoud, een verm. gouden hangertje. Tentoonstelling van huisbroei. Voor de zesde maal organiseert de R.K. Bloemistarbei- dersvereeniging „St. Deus Dedit" op 16, 17 en 18 Februari 1934 voor haar leden een groote tentoonstelling van in de kas en kamer gebroei de hyacinten, tulpen, narcissen, crocussen en andere bolgewassen. Tevens zullen ongeveer 1300 schoolkinderen van alle Heemsteedsche scholen weer hun thuis opgekweekte hyacinten exposeeren. Door eenige bloemisten zyn in totaal 4500 hyacinten beschikbaar gesteld, mede voor de schooljeugd, aan wie ook nu weer gratis een potje wordt uit gereikt. De vyf voorafgaande tentoonstellingen hebben voldoende bewezen, dat liefde voor bloemen en planten, ook bij de jeugd aanwezig is. Het be stuur heeft dan ook gemeend, dat de mala se geen reden mag zyn dit voorjaarsfeest niet te doen plaats hebben. Zulk een tentoonstelling kost echter veel, vooral voor de inzendingen der kinderen, daar tot nog toe zeer fraaie pryzen werden beschikbaar gesteld. Hiervoor zal een beroep gedaan worden op de burgerij om iets by te dragen, terwyl getracht zal worden door een loterijtje en het samenstellen van een pro grammaboekje, de kosten te dekken. Het aantal aanvragen om deelnamie voor wat de scholen betreft, is als volgt: Augustinusschool 87, Aloysiusschool 140, An- toniusschool 142, Bosch- en Havenschool 140, Bronsteeschool 166, Dreefschool 140, Hendricus- school 110, Jacobaschool 85, St. Josephschool 99, Nic. Beetsschool 116 en O. L. school Voorweg Roodvonk. In de afgeloopen week is al hier een geval van roodvonk geconstateerd. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. Huls bosch, wonende te Haarlemmermeer en W. M. van Bruggen, wonende alhier; A. Bogaart, wo nende te Haarlemmermeer en M. C. Buijs, wonende alhier. St. Deus Dedit Door Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem is benoemd tot geestelyk advi seur van de vereeniging „St. Deus Dedit" de zeereerw. heer pastoor H. Nieuwenhuizen, al hier. Na een doodelijk ongeluk. Op 25 Juli j.i. des avonds ongeveer 7 uur reden drie jonge mannen gezamenlyk per rywiel op den Picen- weg naby de Laan van Meerder voort te Den Haag, welke laatste zy in de richting Valken- boschplein wilden inslaan, toen plotseling een groote vrachtauto van links met groote snel heid naderde. Geen kans meer ziend 3 voor dezen auto nog te passeeren, hielden twee hun ner in om den auto voorrang te verleenen en riepen tot hun makker, den 25-jarigen 'M. O. van der S., dit eveneens te doen. Deze meende evenwel nog voor den auto weg te kunnen ko men, doch werd gegrepen en na omhoog geslin gerd te zyn neergesmakt, juist op het oogen blik, dat uit tegenovergestelde richting een auto, bestuurd door den 20-jarigen chauffeur N. van D., naderde, die over v. d. S. heenreed, met het gevolg, dat deze byna onmiddellijk overleed. Verdacht van schuld aan dit ongeval stond voor de Haagsche Rechtbank terecht de 34- jarige chauffeur W. van B., uit Hoofddorp. By het -'erhoor van verdachte gaf deze toe te snel te hebben gereden. Mr. N. S. Hoekstra, requisitoir nemend, zeide, dat verdachte zich niet.aan de regels van den weg heeft gehouden en slechts signalen gevende met groote snelheid by een druk kruispunt door reed. Weliswaar heeft de chauffeur van den Gord-auto, van D., mede eenige schuld aan het ongeval, doch dit is fn hoofdzaak aan het ryden van verdachte te wyten. Spr concludeerde dan ook tot diens schuldig-verklaring en eischte tegen verdachte twee maanden hechtenis en intrekking van het rybewys voor den tyd van 1 jaar. De rechtbank zal 23 Nov. vonnis wyzen. Muziek- en tooneeluitvoering. Zondag 12 November a.s. geeft onze R. K. Tooneelver- eeniging „St. Jacobus" met de mondaccordeon- vereeniging alhier, haar eerste uitvoering van dit seizoen in het vereenigingsgebouw, des avonds om half 8. Het is n.l. voor het eerst dat de mondaccor- deonvereeniging op zal treden onder leiding van haar directeur, den heer J. Krayenhaide, uit Amsterdam. Het programma vermeldt het volgende: Na de opening aanbieding van het vaandel door den Zeereerw. heer pastoor Aanstoots. Daarna optreden van de mondaccordeonver- eeniging. Na de pauze volgt de tooneelclub „St. Jaco bus", welke opvoert het tooneelspel in drie be- dryven „Bronnen van bederf", door L. E. Bo- ledaj. Na afloop hiervan is een verloting van fraaie pryzen. Tot slot muziek van den Haarlemschen Je - band onder leiding van den heer G. Elsne vs. Dezen avond belooft als eerste van dit sei zoen een zeer kunstvolle avond te worden!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1933 | | pagina 9